AMSTERDAM GEEFT UOP Japansche troepen bezetten Tsjapei en Kiangwan. Tsjapei een vlammenzee LUCHTVERDEDIGINGSDAG ZATERDAG 30 OCT. A S. COMITé LUCHTVERDEDIGINGSDAG Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Handvol Chineezen biedt nog verzet. Na verwoeden strijd hebben de Chineesche troepen heden de wijk Tsjapei van de stad Sjanghai ontruimd. Nog een handvol Chineezen houdt hier tegen de Japansche overmacht stand. Bovendien is het dorp Kiangwan in handen der Japanners gevallen. Heden, bij het aanbreken van den dag, hebben de Japanners de Chinee sche verdediging ten noorden van de internationale nederzetting te Shanghai verpletterd. Zij heb ben thans de renbaan van Kiangwan en het dorp Kiangwan veroverd, het noorderstation bezet, evenals de na burige bestuursgebouwen, die den naam „het Chineesche Alcazar" dra gen, voorts de spoorwegsplitsing van Markhamroad (waar de lijnen Sjang hai—Nanking en SjanghaiHankau uiteengaan) en het station van Tsjensjoe. In Tsjapei woedden branden over een oppervlakte van verscheidene vier kante mijlen. De Chineezen hebben hier mijnen tot ontploffing gebracht en gebouwen in brand gestoken, al vorens zich terug te trekken. De brand die thans in deze stadswijk voort- woedt, is naar men zegt de grootste, die in het verre oosten is voorgekomen sedert de aardbeving in Tokio in 1923. Een handvol Chineezen houden nog steeds stand in Tsjapei, dat thans door de Japanners is omsingeld. Tijdens de beschieting van Britsche voorposten door een Japansch vlieg tuig bij het Jassfieldpark zijn geen Britsche slachtoffers gevallen. Wel is een Italiaansch soldaat gedood door een granaat uit een luchtafweerka- non, die neerkwam in den Italiaan- schen verdedigingssector. Londen optimistisch over de niet- inmengingsbesprekingen. Rusland's voorbehoud. Een gisteren in de ondercommissie van de non-Lnterventiecommissie door den Russischen vertegenwoordiger Maisky afgelegde verklaring, inhou dende dat Sovjet-Rusland er wellicht in zal kunnen toestemmen te beraad slagen over het toekennen van oor logsrechten. nadat de groote meerder heid der vrijwilligers zal zijn terugge trokken. beschouwt men in Britsche kringen als een aanzienlijken voor uitgang op het vroegere standpunt der Sovjet-Russen en een goed voortee ken voor Vrijdag te maken voortgang. Grandi stelde voor, dat de naar Spanje te zenden commissies zouden bestaan uit ver tegenwoordigers van zes naties. Hij drong er op aan, dat de leiding ervan zou berusten bij iemand van hooge moreele en politieke inte griteit. Groot-Brittannië, Frankrijk. Italië, Duitschland. Portugal en Sovjet Rusland zou den volgens Grandi ieder een vertegenwoordi ger in deze commissie moeten hebben, terwijl de hooge commissaris tot een neutrale mo gendheid zou moeten behooren. Maisky zeide, dat zijn regeering bereid is de ontwerp-resolutie van 22 October te aanvaar den onder drie voorwaarden. In de eerste plaats moet iedere terugtrek king van vrijwilligers op den grondslag van evenredigheid geschieden. In de tweede plaats is de Russische regeering slechts tot overweging .van het toekennen van oorlogsrechten bereid, nadat alle vrijwilligers verwijderd zullen zijn. Wanneer de Sovjet- regeering de overtuiging zal hebben, dat het overgroote deel der vrijwilligers werkelijk ver wijderd is, dat geen nieuwe versterkingen voor de opstandelingen aankomen, waaruit blijken zal. dat men oprecht wenscht aan alle inmenging een einde te maken, dan zal zij er wellicht in toestemmen, de toekenning der oorlogsrechten te overwegen, doch zij behoudt zich het recht voor zelf te beoordeelen wan- naar het oogenblik daarvoor gekomen is. In de derde plaats houdt de Sovjet-regee ring vast aan de opvatting dat het toezicht op de landsgrenzen en dat op de zeegrenzen afhankelijk van elkaar zijn en dus als een een heid beschouwd moeten worden. De Sovjet regeering is van meening, aldus Maisky. dat de leden der commissie zich bij voox-baat verplicht moeten achten de door de naar Spanje te zenden commissies genoemde Cijfers als grondslag te aanvaarden. Waarnemers verhalen, dat de Chi neesche terugtocht in goede orde is voltrokken. Omtrent den val van Tsjapei meldt het Ja pansche persbureau Domei nog: Nadat om zes uur vijftig het noorderstation was veroverd, het administratiegebouw der spoorwegen en verscheidene gebouwen van het hoofdkwartier der Chineezen, werd om zeven uur de vlag van de Japansche marine troepen geheschen op het dak van het ge bouw waar het eigenlijke hoofdkwartier vestigd was. Om half negen werd het Chi neesche muntgebouiw bezet. Een afdeeling Japansche landingstroepen had voorts om half tien vanmorgen de laatste Chineesche troepen geheel uit Tsjapei ver dreven, evenals uit de omgeving van het ge bouw der Commercial Press, dat reeds eerder was ingenomen. De Japansche landingstroe pen achtervolgen fel de terugtrekkende Chi neezen. Tenslotte heeft een detachement van den rechtervleugel der Japansche landings troepen in samenwerking met de afdeelinj die oprukt langs den Pausjan weg vanmor gen om kwart voor zes de universiteit Tsetsji Ingenomen. De Britsche autoriteiten In Sjanghai had den besloten barakken te bouwen, die onder komen zouden kunnen bieden aan 5000 man Chineesche troepen, welke ontwapend zou^ den worden, ingeval zij mochten pogen de internationale nederzetting bij hun terug tocht binnen te trekken. Daar echter de dé- bacle der Chineesche troepen sneller geko men is dan verwacht werd, waren de Britsche autoriteiten gedwongen het oorspronkelijk plan te wijzigen en barakken op, te richten voor slechts tweeduizend man. D'e autoritei ten in de Fransche concessie hebben geen voorbereidingen getroffen voor het onder brengen van binnendringende Chineesche troepen. België Socialisten wenschen de leiding der regeering De leiders der socialistische partij zijn van oordeel, dat de leiding eener regeering van „nationale eenheid" aaix een socialist zou moeten worden toevertrouwd. Zooals men weet is de socialistische partij in het parlement het sterkst vertegenwoor digd. nl. met 70 van de 202 zetels. De door de Belgische werkliedenpartij aan te wijzen persoonlijkheid zoude minister van Financiën, De Man, zijn. die Van Zeeland ook tijdens diens afwezigheid heeft vervan gen De koning heeft na den senaatspresident ontvangen den vroegeren eersten minister Henri Jaspar. en vervolgens den Kamervoor zitter Huysmans. De katholieke rechtervleugel van de Ka mer, die gistermorgen bijeen kwam, heeft vastgesteld, dat de regeeringscrisis niet door het parlement is uitgelokt. De rechterzijde erkende het succes over het algemeen van het werk van de regeering-Van Zeeland, en richtte een dankbaren groet tot Van Zee land en de katholieke ministers. Zij behield zich ieder besluit voor tot een plenaire be raadslaging met de leiding van het katho lieke blok. Besloten werd, dat een delegatie zich naar Van Zeeland zou begeven om hem te verzoeken zijn Kamerzetel te behouden. Nadat Huysmans bij den koning was ge weest, werden achtereenvolgens nog de mi nisters van Staat, Hymans en Van Over- bergh ontvangen. In den loop van den middag zette de ko ning zijn besprekingen voort. Hij heeft ach tereenvolgens de ministers van Staat De Broqueville (katholiek), Devéze (liberaal) en Tsehoffen (christen democi-aat) ontvangen. Daarna ontving hij achtereenvolgens den vooreitter van de links-libei-ale Kamerfrac- tie Max, den socialistischen minister van Staat Brunet. den rexistischen senator De Mont, en den vooi-zitter van de socialisti sche linkerzijde Fischer. De communistische partij heeft na be studeering van den politieken toestand ver klaard. dat de eenige oplossing, die het volk kan bevredigen is, de vorming van een re geering van democratische concentratie on der leiding van een socialist. De liberale parlementsfracties, die trouw blijven aan het programma van de „natio nale vereeniging" van Juni 1936 hebben in een dagorder gezegd bereid te zijn hun deel te dragen van de verantwoordelijkheid. Zij maken evenwel hun deelnemen onderge schikt aan de vorming van een regeering, waarvan sampirtoillno- en leiding het land °en voorzin*"-- »n v-nchtipe actie garan deert. bet vêrt.rmtwpn van het land recht- vaardigd. kwaadwilligen het zwijgen oplegt en het buitenland eerbied voor België af dwingt. Fransche vliegboot vestigt wereldaf standrecord. Vlucht over een afstand van 5780 kilometer. De „Air France Atlantique" deelt mede, dat de Fransche vliegboot „Lieutenant-de-Vaisseau Paris" giste ren te 17.26 uur G. M. T., te Maceio in Brazilië gedaald is na een afstand van 5780 kilometer te hebben afgelegd en dus het wei-eldafstandrecord te heb ben verbeterd. De „Lieutenant-de-Vaisseau-Paris", die Dixis- dagmorgen tegen 7 uur G. M. T. van Kaap Lyautey in Marokko vertrok, had 25.000 Liter benzine aan boord, voldoende om 35 uur zon der tusschenlanding te vliegen, in welken tijd naar berekening een afstand van ongeveer 6200 kilometer moest kunnen worden afge legd. De volbelaste vliegboot had bij het ver trek een totaal gewicht van 41.000 K.G. Het wereldafstandrecord voor vliegbooten bedroeg tot dusverre 5280 K.M. en was in 1935 gevestigd door de Amerikaansche marine vliegers Macginnis en Wilkinson met een vliegboot van het type Consolidated P 3 Y, waarvan een serie van meer dan 100 stuks voor de Amerikaansche marine is gebouwd. De commandant van de „Lieutenant', Guillau- met, behoort tot de oudere piloten van de Air France en heeft vei'scheidene malen den re- gelmatigen postdienst over den zuidelijken Atlantischen Oceaan gevlogen. STAKING TE ANTWERPEN GEëINDIGD. De staking in het havensleepbootbedrijf te Antwerpen is geëindigd, nadat de werkge vers een loonsverhooging van 10 pet. had den aangeboden voor de binnenlandsche vaart en van 5 pet. voor de Rijnscheepvaart. Nieuwe Duitsche „volksgas masker" deugt niet. Waarschuwing van het ministerie van luchtvaart. Het Duitsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat het „Volksgasmasker" dat in geheel Duitschland te koop is en dat naar verluidde bescherming bood tegen alle bekende giftige gassen, een ernstig gebrek heeft. Het beschemt den drager n.l. niet tegen het gewone lichtgas en tegen rook. Het filter laat koolmonoxide door en het masker moet een kamer gevuld met lichtgas of rook. ALS DEELNEMER LUCHT VERDEDIGINGSFONDS a F 1.- OF LIEVER H00GER U hebt dan toegang tot de gereserveerde terreinen bij de Berlagebrug SINGEL 548 AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Vlaamsche intellectueelen in het geweer. Op de bres van volledige zelfstandigheid der Vlaamsche Academieën. In een te Gent gehouden vergadering heeft de Vereeniging voor Wetenschap het vraag stuk van de oprichting van Vlaamsche Aca demiën besproken. De vergadering, die door afgevaardigden van vrijwel alle Vlaamsche wetenschappelijke vereenigingen en congres sen, alsmede door vooraanstaande hoogleera ren, doktoren en ingenieurs werd bijgewoond, nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen de handel wijze van het ministerie van onderwijs, dat thans, bij louter Vlaamsche aangelegenheden, het advies inwint van academiën, die openlijk strijd hebben gevoerd tegen elke vervlaam- sching van het hooger onderwijs en elke in richting van Vlaamsche academiën. In de motie woi'-dt vastgesteld, dat het advies van de eenige Vlaamsche academie, waaruit de kernen van de nieuwe Vlaamsche academiën zouden moeten worden genomen, in het geheel niet werd gevraagd en verklaard, dat de Ver eeniging voor Wetenschap onwrikbaar vast houdt aan het standpunt van de volledige zelfstandigheid van de nieuws Vlaamsche Academiën, welk standpunt van den aanvang af werd ingenomen door de gemengde com missie van de Vlaamsche academie en Ver eeniging voor Wetenschap. Tenslotte wordt in de motie met klem geprotesteerd tegen elke poging om Vlaamsche academiën op te rich ten door het splitsen van de bestaande Franschtalige academiën. DE MAN DIE ZIJN VROUW VERKOCHT. Op de merkt te Kasjau in Tsjecho-Slowakij^ heeft een boer zijn vrouw voor 180 gulden aan een anderen man verkocht. De vrouw ver zette zich echter zoo hevig tegen deze trans actie, dat de politie tusschenbeiden moest komen om den koop teniet te doen. Het begon met den ver-koop van een koe. In het plaatselijke café wei-d op de transactie ge dronken en het resultaat was, dat een dei- partijen tevens zijn vrouw in klinkende munt omzette. Na de interventie van de politie keerden man en vrouw weer in de beste verstandhou ding huiswaarts alsof er niets was gebeurd. Britsche Parlement plechtig geopend. Troonrede van koning George. LONDEN. 26 October Voor de eerste maal in zijn i-egeering heeft Koning George heden de parlementszitting met het gebrui kelijk ceremonieel geopend. In zijn statiekoets had de koning zich van het Buckingham Palace naar het Hooger- huis begeven. Hier las hij de ti-oonrede voor, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Mijn betrekkingen met de buite'nlandsche mogendheden blijven van vriendschappelijken aard. Ik heb den Koning der Belgen uitge- noodigd mij in November een bezoek te brengen en een soortgelijke uitnoodiging is gericht tot den Koning van Roemenië voor het voorjaar van 1938. Ik zal de bezoeken hunner majesteiten aan mijn hoofdstad toe juichen en vertrouw, dat zij zullen leiden tot een. versteviging van de vriendschappelijke betrgkkixxgen, die bestaan tusschen onze vol keren. Mijn ministers hebben met toenemende be- zox-gdheid het voortduren gevolgd van het conflict in Spanje. Het is hun doel alles, wat in hun vermogen >s, te doen, om bij te dra gen tot het herstel van den vrede onder het Spaansche volk. Zij gelooven, dat een stren- _e toepassing van de internationale niet-in- mengingspolitiek daadwerkelijk zal bijdragen tot dit doel. De toestand in het Verre Oosten zal ernstige aandacht van mijn regeering blijven trek ken. Zij zal volharden in haar politiek te trachten, om, in samenwerking met de an dere regeeringen, of deze nu leden van den Volkenbond zijn of niet, het leed te verzach ten dat door het conflict veroorzaakt wordt en dit conflict tot een einde te brengen. Met belangstelling en genoegen zie ik den tijd tegemoet waarop het mij mogelijk zal zijn mijn Indische rijk te bezoeken". Tenslotte kondigde de koning verschillende wetsontwerpen aan, o.a. die beti-effende de bescherming tegen luchtaanvallen. Chamberlain was niet aanwezig. Minister-president Chambex-lain is vandaag niet in staat geweest de openingszitting van het parlement bij te wonen tengevolge van een aanval van jicht. Men hoopt echter, dat hij morgen de wekelijksche kabhxetsbijeen- komst zal kunnen voorzitten. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC En zagtwee groote mannen voor zich staan. De een was net zoo gekleed als oom Mopperniet, de ander was iets kleiner. Thijs liet van schrik zijn zak uit zijn handen vallen. De roovers want dat waren het, keken hem met di-eigende oogen aan. We kunnen wel iets gebruiken, bromde de groote, zwarte man. Wij kunnen best gebruiken wat jij daar in dien zak hebt. Geef op! Thijs gaf met bevende handen den zak aan den i-oover. Waar bleven, voor den waterslang nog aan toe. waar bleven oom en Sim nu. Dan was alles in orde. En nou je klieren ook nog. bi'omde de ï-oover verder Wij hebben het altijd koud des winters. Kom op met je kommetje! Nee, zei Thijs. Dat doe ik niet Wat doe jij niet, hè? Wat doe jij niet? Kom op, andersEn dreigend hief de roover zijn zwaren knuppel op. Tardieu geeft toe De la Rocque gesteund te hebben. Leider der Fransche Sociale Partij voor het gerecht. André Tardieu. Gistermiddag is te Lyon het proces tegen kol. de la Roque, den leider der Parti Social Francais begonnen. Zooals men zich zal herinneren heeft Pozzo di Borgo kolonel de la Rocque aangeklaagd wegens laster. Op 24 Juli j.l. heeft kolonel de la Roque een vergadering van plaatselijke leiders van de Parti Social Francais te Lyon gepi-esideerd. Tijdens deze vergadering heeft de kolonel volgens een te Lyon vei-schijnend blad over zijn vroegeren medewerker di Borgo gezegd, dat deze zich als patriot onteerde door beschuldigingen te uiten, waarvan hij wist, dat ze onjuist waren. Pozzo achtte zich door deze uitlating beleedigd en diende een aanklacht in tegen den leider van P. S. F. Reeds 17 September j.l. zou deze zaak door de rechtbank behandeld zijn, doch een groot aantal getuigen was niet verschenen en der halve werd de zaak tot Dinsdag uitgesteld. Als getuigen zijn gedagvaard de oud-minister presidenten Tardieu en Laval en de directeur van het weekblad „Gringoire" De Carbuccia. De voornaamste verklaring werd gisteren afgelegd afgelegd door den oud-minister-pre sident André Tardieu. De advocaat van Pozzo vroeg hem, of hij Pozzo kende, waarop Tar dieu antwoordde, dat hij hem eens had gezien. Pozzo werd aan hem voorgesteld door een hoog militair. Tardieu betreurde te moeten zeggen, dat Pozzo uit dit persoonlijk onder houd een krantenartikel had gemaakt, doch Tardieu moest toegeven, dat Pozzo de waar heid heeft gezegd. Vervolgens zei Tardieu dat hij gedurende achttien maanden met kolonel de la Rocque in verbinding heeft ge staan. „Kolonel de la Rocque kwam twintig tot vijfentwintig keer bij mij in mijn particulie ren woning op bezoek. Bij zijn derde bezoek vroeg hij om financieelen steun. Ik heb de la Rocque gesteund, In Api*il 1932 heb ik heb 60.000 francs gegeven, doch over deze kwestie heb ik nooit in het openbaar gesproken, noch er een woord over geschreven. PRDBRAMMA DONDERDAG 28 OCTOBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten.. 12.15 Het KRO-orkest en gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 Het KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Handwerkuur. 3.00 —3.55 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool en orgel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-be- richten. 8.15 NCRV-Harmonie-oi'kest. 9.00 „Zuigpomp of krachtbron?" causerie. 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Berichten ANP.) 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schrift lezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Gramofoonplaten. 12.30 Het AVRO-dansorkest. 1.00 Kovacs Lajos' or kesten soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Ver volg concert. 3.00 Knipcux'sus. 3.45 Orgel en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian- orkest. 6.30 Sport- pi-aatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De „Staalmeesters" en solist. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP.. Mededeelingen. 3.15 Het Concertgebouw-orkest. In de pauze: Inter view. 10.30 Gramofoonplaten. U.00 Berich ten ANP. Hierna: AVRO-dansorkest (tot 12 uur). DROITWICH 1500 M. 11.05 „At home to-day", causerie. 11.25 11.45 Pianovoordracht. 12.05 Gramofoonplaten. Gramofoonplaten. 3.10 „Strange Visitant", causerie. 3.35 Stedelijk orkest van Bourne mouth en soliste. 5.05 Reportage. 5.20 Al Durrant en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Boek-bespreking. 7.00. Theater-uitzending. 7.20 BBC-Northern Iieland-orkest en soliste. 8.20 Sport-reportage. 8.40Orgelspel. 9.00 ..Men talking", causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Johnny Rosen's band. 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr. Pl.) RADIO PARIS 1500 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.35 Orkestconcert en zang. 3.05 Zang. 3.20 Gra mofoonplaten. 4.20 Zang. 5.20 Radiotoneel. 7.20 Het Praagsche Omroeporkest. 9.25 Pa- rijsche strijkkwartet en solisten. 10.50 Gramo foonplaten. KEULEN 456 M. 5,50 Dresdens orkest. 7.50 Omroeporkest. 8.50 Viool en piano. 11.20 Rijksarbeidsdienst-orkest I.35 Gevarieerd concert. 3.35 Zang en piano. 4.30 E. Bauschke's orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.30 Omroeporkest en solisten. 9.05 Viool en piano. 9.5011.20 Th. Hollinger's orkest, en soliste. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Kleinorkest. .00—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest .50 Gramofoonplaten. 7.23 Kleinorkest. 8.20 Het Akensche Domkoor. 9.20 Gramofoonpla ten. 9.35 Hugo Vemest-herdenking 10.30 II.3012.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.30—2.20; 5.20,-6.35 en 7.35 Gra mofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en solist. "•35 Variété programma. 10.30—11.20 Heden- daagsche muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.30 Het omroeporkest en solisten. 3.20 richten. 8.35 Het Lutz-kwartet en voordracht. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalo-vooi'dracht 10 05 Weerbericht. 10.20—11.20 Arno Berger's dans- orkest

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6