PANTER "Pijp jaagt uroutf op de Ulucht Dobbelmann lekker... man! Uit Haarlem's Gemeenteraad. A MIGNON Nieuwe Uitgaven Dat lazen wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een vrouw, die het huis was uit- geloopen omdat zij de af schuwelijke tabaks warmen uit de pijp van haar man niet langer verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 HAARDE M'S DAG BE AD Aangaan van geldleeningenDe korting op de salarissen van het personeel bij het Buitengewoon Lager OnderwijsUitvoering van gedeelten van het groote rioleeringsplan met medewerking van het W erkfonds. Een debat over de verantwoording van den burgemeester inzake politiebeleid. Woensdagmiddag vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: de heer W. J. B. van Liemt, loco burgemeester. Installatie nieuw lid. Mevrouw H. W e b e r-S trick (R.K.)die in de vacature-H. J. Kuiper tot raadslid ge kozen is verklaard, wordt geïnstalleerd. Zij legt in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht haar geluk. Onderzocht worden de geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid C. van der W in- aen (S.D.A.P.)die als opvolger van mevrouw M. Geerlings als raadslid benoemd is ver klaard. De raad besluit tot toelating. De school in de W ïlhelminastraat. B. en W. deelden mede, dat zij praeadvïes zullen uitbrengen op het voorstel van Mr. Van Dam om de school in de Wilhelminastraat td verplaatsen naar het Zuidelijk deel der stad. Voorstel om aan te koopen een perceel grond aan de Leidschevaart met bestemming voor den openbaren dienst. Hamerstukken. Aangenomen worden de volgende voorstel len: Voorstel om van Dr. G. H. Mulder te Heem stede aan te koopen een perceel grond aan de Brouwersstraat. B. en W. achten het gewenscht dezen grond in het bezit te hebben voor even- tueele uitbreiding van de speelplaats of van de school aan het Leidscheplein Zuid. Voorstel tot verkoop van grond aan: R. Mul der in de Marsstraat: N.V. „Vondelkwartier" in de Jan Luyckenstraat en aan de Antonides van der Goesstraat; mej. A. H. Wafelbakker aan de Koorstraat: A. P. Winnubst aan het Planetenplein: De Vos en Van der Laan de Vries aan de Lorentzkade. Verder grond aan de Delftlaan aan H. Bijl. Voorstel tot aankoop van grond tot het maken van een rechtstreeksche verbinding tusschen den Rijksstraatweg en den Vondel- weg, aan te leggen op een breedte van 13 M. Voorstel tot verbetering van de electrische installatie enz. in de zweminrichting aan de Houtvaart. Voorstel om de schoolgeldregeling voor het Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs voor deze gemeente, althans wat het systeem be treft. met de Rijksregeling in overeenstem ming te brengen, teneinde de Koninklijke goedkeuring op de door den raad vastgestelde desbetreffende verordening te verkrijgen. Na de revue der hamerstukken kwam aan de orde. Geldleeningen. Voorstel om de volgende geldleeningen te sluiten a. 1.500.000— voor den tijd van 40 jaar tegeii een rente van SV2 oCt. per jaar, met bevoegdheid voor geldgeefster om na 25 jaar jaar telken jare de rente te verhoogen tot ten hoogste 4 pCt. per jaar; b. 1.000.000— voor den tijd van 40 jaar tegen een rente van 3'/, pCt. per jaar, met de bevoegldheid voor geldgeefster om na 25 jaar de rente te verhoogen tot ten hoogste 4 pCt. per jaar; c. 1.000.000.— voor den tijd van 40 jaar te gen een rente van 3'/2 pCt. per jaar geduren de de eerste 25 jaar, daarna tegen een rente van 4 pCt. per jaar; d. 343.400— voor den tijd van 7 jaar te gen éen rente van 2 5/8 pCt. per jaar; e. 324.600 voor den tijd van 7 jaar tegen een rente van 2 5/8 pCt. per jaar; en f. 50.000— voor den tijd van 7 jaar tegen een rente van 2 5/8 pCt. per jaar. De opbrengst van de onder a, b en c. ge noemde leeningen zal dienen tot dekking van nog niet geconsolideerde kapitaalsuitgaven tot een totaal bedrag van 3.500.000.—, terwijl met de opbrengst van de onder d, e en f ge noemde leeningen kan worden afgelost: le. het restant van de 3]A pCt. geldleening oorspronkelijk groot 500.000 aangegaan in gevolge raadsbesluit van 13 Februari 1935, no 8; en 2e. het restant van 3 1/4 pCt. geldleening oorspronkelijk groot 500.000.— aangegaan ingevolge raadsbesluit van 13 Febr. 1935, no. 9. Het voorstel wordt aangenomen. Rioleeringswerken. B. en W. stelden voor met medewerking van het Werkfonds over te gaan tot aanleg van rioleeringswerken in de Stuyvesantstraat. De kosten zijn op f 46.300 geraamd. De heer Noordewier (Communist) wees er op, dat dit een werk is dat noodzakelijk moet worden uitgevoerd. Daarom is het ver keerd het tegen lagere loonen te laten uit voeren. De gemeente kan voor het object geld leenen en het zal dan niet zooveel duurder worden dan als hulp van het Werkfonds wordt gevraagd. Er kunnen dan de gewone contract- loonen betaald worden. De heer Klein Schiphorst (r.k.) vond het uitstekend dat dit werk in het open baar zal worden aanbesteed. De heer Castricum (r.k.) nam met mede werking van het Werkfonds genoegen omdat het blijkbaar een onderdeel is van het groote rioleeringsplan. De heer Re in al da (s.d.a.p), wethouder, antwoordde den heer Klein Schiphorst, dat tot heden alle werken die met hulp van het Werkfonds zijn uitgevoerd, aanbesteed zijn. Het werk is inderdaad een onderdeel van het groote rioleeringsplan. Dit is juist de reden waarom B. en W het werk willen laten finan cieren door het Werkfonds. Het rioleeringswerk dat nu zal worden uitgevoerd in de Stuyve santstraat kan desnoods 5 of 7 jaar wachten, ook al zijn er klachten bij zeer zwaren regen val. Tusschen het Werkfonds en de gemeente Haarlem bestaat een uitstekende samenwer king. Ook bij dit werk kan het fonds inge schakeld worden, daar het een vervroegd werk is. De financiering door het Werkfonds is voor de gemeente voordeeliger dan zelf leenen. Er is reeds overeenstemming bereikt tusschen de arbeidersorganisaties en het Werkfonds over de loonen die bij dit werk betaald zullen worden. (Bovenstaande ts reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen'.) De heer Noordewier handhaafde zijn bezwaren. De heer Mars (s.d.a.p.) juicht het voorstel van b. en w. toe. Het beteekent werk voor werkloozen. De arbeidersorganisaties hebben erkend, dat dit een werkfondsobject is. De heer Castricum wees er op, dat het rijk er steeds op uit is om de lasten op de gemeenten te schuiven. De heer Rein al da, wethouder, zei dat hij het met die uitlating van den heer Castri cum eens is, maar dat heeft met het Werk fonds niets te maken. In het algemeen is na tuurlijk wel juist, dat de moeilijkheden waar voor de groote gemeenten nu geplaatst zijn voor een groot deel veroorzaakt zijn door de houding van het rijk, dat te veel lasten van de crisis afschuift op de gemeenten. Het Werkfonds is een pleister op de wonde die aan de gemeenten geslagen is. Maar nu dat eenmaal zoo is, moet de gemeente, waar zij kan, van die pleister profiteeren. Als het mogelijk is zullen B. en W. bin nenkort ook een voorstel doen om de riolee- ring aan de Voldersgracht met de hulp van het Werkfonds te verbeteren. Het loon dat betaald wordt ligt maar iets lager dan het contractloon. De quaestie „eigen beheer of aanbeste ding?" wordt voor spreker steeds beheerscht door het gemeentebelang. De heer Klein Schiphorst: Bij mij ook! Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen Werken in eigen beheer. Voorstel om voor kennisgeving aan te ne men een verzoekschrift van de afdeelingen Haarlem van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond, den R.-K. Bouwarbeidersbond en den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, om te besluiten op het personeel, dat op burgerrechtelijke Doet U dat ooi eens Dat wordt een gewoonte. Maar een goede gewoonte. Als U iedere morgen een doosje Panter Mignon bij U steekt, dan begint de dag altijd goed. Panter Mignon is een sigaartje, dat U over de kleine onaange naamheden van 't leven heen helpt, dat U in een prettige stemming houdt, waardoor het werk beter vlot en dat het ge not van een rustig oogenblik verdubbelt, 't Is een bijzonder smakelijk sigaartje in een al leraardigst doosje. 10 stuks 30 cent. firma h. j. van schuppen, veenendaal (Adv. Ingez. Med.j overeenkomst is tewerk gesteld bij werken, in eigen beheer uit te voeren, voor zoover dat mogelijk is de laatstelijk gesloten Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven toe te passen. De heer Visser (c.h.) meende dat reeds aan het verzoek van de betrokken organi saties wordt voldaan. Daarom is het beter dit verzoek niet voor kennisgeving aan te ne men, maar aan adressanten mede te deelen, dat aan het verzoek voldaan wordt. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) vroeg hoe het in zoo'n geval met vacantie voor de werklieden gaat. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.)wethouder, zei. dat dit personeel zooals vroeger vacantie zal krijgen. Dit is geregeld bij de collectieve arbeidsovereenkomst. De zaak behoort for meel niet bij den raad, maar bij het college van B. en W. B. en-W. zullen aan adressanten mededee- ling doen van de nieuwe regeling. Leerkrachten bij het Buitengewoon L. O. De commissie van overleg inzake gemeen- tebegrootingen heeft, in verband met de aan vraag van Haarlem om een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds over 1937. er op aangedrongen, dat de toelagen aan hoofden en onderwijzers bij het buitenge woon lager onderwijs zullen vervallen. B. en W. stelden voor elk jaar 1/6 van die toelage te laten vervallen, omdat anders het per soneel in financieele moeiliikbeden zou kun nen komen, temeer omdat reeds verschil lende salariskortingen op dit personeel in den loop der jaren zijn toegepast. De heer Peper (communist) wees er op, dat dit weer een geval is waarbij het rijk de gemeente dwingt loonsverlagingen op te leg gen. In den loop der jaren heeft het betrok ken personeel al loonsverlagingen ondergaan van 20 tot 30 pet. Met de verlaging die nu geëischt wordt zullen de loonsverlagingen loopen van 25 tot 32 pet. Spreker verwacht, dat er nog meer opdrachten uit Den Haag zullen komen, zoo doorgaande zijn wij nog lang niet aan het eind. Als er op een derge lijke onverantwoordelijke wijze wordt door gegaan loopt het spaak. De raad moet zeg gen: „het gaat niet!" Den vorigen keer heeft de raad den eisch van Den Haag gehalveerd. Nu moet de raad den heelen eisch van Den Haag afwijzen, ook al zitten daar mogelijk consequenties aan vast. De heer Van Dam (v.d.) wees er op, dat de raad in 1934 aan het personeel dat toen in dienst was de garantie heeft gegeven, dat het salaris niet verder verlaagd zou worden. Dan is het pijnlijk om het salaris toch te moeten gaan verlagen. De commissie uit Den Haag dwingt den raad nu het in 1934 gegeven woord te breken. De nu voorgestelde regeling om de kosten over 6 jaar te verdeelen. heft de moeilijk heden gedeeltelijk op, temeer nu het Geor ganiseerd Overleg met die regeling accoord gegaan is. Als de commissie uit den. Haag die soepele regeling niet zou willen aan vaarden, zou het college van B. en W. een beroep op de regeering doen. De heer Boes (VÏ).), wethouder, zei dat B. en W. getracht hebben aan deze verla ging te ontkomen, maar dat bleek niet mo gelijk. Als de raad weigert er toe te beslui ten, wordt het door den Haag opgelegd. Spreker hoopt, dat de nu voorgestelde soepele regeling in den Haag geen bezwaren zal on dervinden. Het is niet juist, dat de raad in 1934 een garantie gegeven heeft. Het college van B. en W. doet het voorstel met -leedwezen, maar er is geen ontkomen aan. De heer Castricum (r.k.) voelde er voor om tegen te stemmen, dan moet de regeering maar doen wat zij wil. Geroep: dan zou het betrokken personeel daarvan de dupe zijn, dan werd alles in twee jaar gekort, nu wordt getracht het over zes jaar te verdeelen De heer Posthumus (s.d.a.p.) zei, dat er eenige lust is om tegen te stemmen, maar dat zou toch niet goed zijn voor het per soneel. Het stemt evenwel droevig, dat de raad nu tot salariskorting moet besluiten, ter wijl toch de tijd van verlagingen voorbij is Als de raad weigert wordt de korting geheel opgelegd zonder soepele overgangsbepaling Het betrokken personeel wil meegaan met die korting over 6 jaar. De heer Weustink (r.k.) verdedigde ook het voorstel van B. en W. De raad moet zon der eenige uitzondering het college van B en W. steunen, opdat dit college sterk zal staan bij de te vóeren onderhandelingen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men, alleen de communisten stemden tegen Benoemingen. Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium de heer A. de Vries te Haarlem; tot tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de tweede H.B.S. b. met 5-j. cursus de heer J. van der Woude te Utrecht; tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan laatstgenoemde school de heeren B. J. Garssen en Dr. F. A. F. Vermast, beiden wo nende te Haarlem: tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de Midd. School voor Meis jes met 5-j. c. mej A. Pilon te Heemstede, en tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs de heeren A. J. Hekkelman, J. Kal, L. J. F. van der Meu- len, J. L. Nanninga, J. W. Schotman, J. van Ravenswaaij, W. Barneveld, J. M. Thierry en L. Alles, allen te Haarlem, en B. W. E. Veur- man te Heemstede. Afscheid mevr. Geerlings. De voorzitter had nog gedacht dat mevr. Geerlings in deze raadszitting aanwe zig zou zijn geweest. Daarom moet hij nu buiten haar afwezigheid afscheid van haar nemen. Zij was slechts kort lid van den raad, maar spreker is overtuigd, dat als zij langer hier gebleven zou zijn, zij een verdienstelijk raadslid zou zijn gebleken. Spreker uitte de beste wenschen voor haar verderen gezondheidstoestand. Vraag van het Raadslid Peper. Ingekomen is een vraag van den heer L. Peper (comm.) omtrent het door den waar nemend Burgemeester weigeren van een ver gunning aan het comité „Hulp aan Spanje" tot het houden eener tentoonstelling. De voorzitter deelde mede, dat hij den heer Peper geen inlichtingen kan geven. Het betreft hier een politie-aangelegenheid. Te Haarlem is dit standpunt den laatsten tijd ingenomen. Gaat de raad daarmede niet ac coord. dan kan hij toachten den nieuwen burgemeester te bewegen een andere houding aan te nemen. Laat de raad over deze quaestie nu niet debatteeren. Als er toch wordt gedebatteerd, zal spreker daarop toch niet antwoorden De heer Peper: ik wil het woord. De voorzitter: dan zal ik den raad laten stemmen of u het woord kan krij gen. De heer Drilsma (s.d.a..p.): ik ben het met de houding van den voorzitter niet eens, De voorzitter heeft het recht niet op de vraag te antwoorden, maar de raad kan er wel over spreken. De heer B ij v o e t (R.K.) zei, dat de raad formeel eerst toestemming moet geven om een vraag aan de orde te stellen. Over de wen- schelijkheid daarvan kan zoo noodig door den raad gedebatteerd worden. Als de raad zou besluiten om den heer Peper verlof te geven de vraag te stellen, zou de voorzitter dit besluit ter vernietiging aan de Kroon kunnen voor dragen als in strijd met de wet. Verder discussieeren heeft dus toch geen zin. De heer Peper zei, dat het standpunt van den heer Bijvoet niet algemeen aanvaard wordt. De Haagsche burgemeester neemt een andere houding aan, hij heeft in een dergelijk geval op vragen van den raad geantwoord. Spreker hoopt alsnog dat de heer Van Liemt zün houding zal wijzigen. De heer VanDam (V.D.) zei dat eenmaal vast staat, dat de burgemeester niet verplicht is te antwoorden op vragen betreffende het politiebeleid. Waarom discussieeren wij nu nog? De heer Drilsma zei, dat de zaak eenvou dig is. De heer Peper vraagt verlof om vra gen te stellen. Dit verlof moet de raad verlee- nen. De burgemeester zegt ik antwoord niet op de vragen. Maar daarmee is nog niet uitge maakt of de raad toestemming geeft om de vragen te stellen. Eerst, als de raad die toe stemming verleent moet blijken of de bur- 1 gemeester antwoorden wil. De heer Van Liemt is te vroeg geweest met zijn mededee- ling dat hij niet zou antwoorden. Het stellen van de vraag en het besluit van den raad om het stellen van die vraag toe te laten zijn niet onwettig. De raad zou kunnen betreuren als een burgemeester dan niet wil antwoorden. Het Is een loyaler standpunt van een burgemeester om wel te antwoorden op zulke vragen, in de overtuiging dat ook over het politiebeleid niets te verbergen is. Een verdachte in strafrecht is niet ver plicht te antwoorden. Als een verdachte even wel zwijgt wordt gezegd: hij heeft zeker iets te verbergen (gelach). De vergelijking is wel iets oneerbiedig, maar er is toch een kern van waarheid in. Een burgemeester kan in elk geval zijn motieven mededeelen. De sociaal democratische fractie hoopt, dat in de toe komst de burgemeester van Haarlem een an dere houding zal aannemen. De Voorzitter meende, dat hij niet te vroeg geweest is met zijn antwoord aan den heer Peper. Al heeft de heer Drilsma spreker op het zondaarsbankje gezet, hij volhardt toch bij zijn houding. Discussie over de zaak baat toch niet. Het laat spreker koud hoe andere burgemeesters handelen, maar spreker meent, dat hij indertijd goede motieven voor zijn beslissing had. De vergadering wordt daarna gesloten. Bakkersvakonderwijs. Officiëele opening van den cursus. In de bakkerijk van de coöpera tieve verbruikersvereeniging „De Eendracht" aan het Donkere Spaarne had Woensdagavond de officieele opening plaats van den cursus voor brood-, luxe-brood en banketbak kerij, georganiseerd door het Haar- lemsch comité voor baklcersvakon- derwijs, welke dit jaar voor de twee de maal hier ter stede wordt ge houden. De voorzitter van het comité, de heer J. G. Wanders, memoreerde in zijn openingswoord den eersten cursus, die verleden jaar gehou den werd en dank zij de krachtige mede werking van verschillende zijden, uitstekend geslaagd is. Dit heeft de commissie moed ge geven, met dit werk voort te gaan. Spr. bracht dank aan het bestuur van „De Eendracht", dat met groote welwillendheid de uitstekend geoutilleerde moderne bakkerij voor dezen cursus heeft beschikbaar gesteld. Zoo mogelijk, zal ook aan het eind van dezen cursus weer een tentoonstelling wor den gehouden, welke dan drie dagen zal du ren en waaraan dan ook wedstrijden verbon den zullen zijn. De commissie is de meening toegedaan, dat het cursusgeld zoo laag mo gelijk moet worden gesteld. Desondanks was zij genoodzaakt het bedrag iets te verhoo gen, omdat vorig jaar gebleken is, dat men anders niet uitkomt. Tenslotte wees spr. op het belang van dit onderwijs, in het bijzonder in verband met de in voorbereiding zijnde Vestigingswet, die als eisch voor vestiging o.a. ook vakkennis vraagt. Spr. drukte de deelnemers dan ook op het hart, hun uiterste best te doen, opdat ook deze cursus weer met succes bekroond zou mogen worden. De heer J. G. Hulsman, voorzitter van'„De Eendracht" zeide^ vervolgens,dat het be- stuiir van deze "coöperatie haar bakkerij gaarne ter beschikking heeft gestéld, omdat het zich bewust is van het groote belang, dat met dit onderwijs gediend wordt. Tenslotte bracht ook de heer P. C. Bruyn, voorzitter van de Haarlemsche Bakkers Pa- troonsvereeniging dank aan het bestuur van „De Eendracht" voor zijn gastvrijheid, waar bij hij uiting gaf aan zijn teleurstelling over de geringe belangstelling die het gemeente bestuur voor dit toch zoo belangrijke onder wijs toont, in tegenstelling tot de gemeen tebesturen van andere plaatsen, waar deze cursussen gehouden worden. WINKELSLUITING VOOR KAPPERS In ons nummer van Maandag 25 dezer kwam onder „laatste berichten" een stuk voor: „Winkelsluiting voor kappers". Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat dit stuk niet betrekking had op Haarlem maar op Haarlemmermeer. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.20 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De Avonddienst op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah vindt plaats in het Gemeen tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. LUCHTVERDEDIGINGSDAG. In verband met de luchtverdedigingsdag te Amsterdam op 30 October worden door de Nederl. Spoorwegen goedkoope retourkaarten naar Amsterdam afgegeven met inbegrip van toegang tot het terrein. EEN HERDENKING. Op 1 Januari 1938 zal het 40 jaar geleden zijn, dat het eerste nummer verscheen van „De Vrije Socialist". Sociaal-Anarchistisch Orgaan in Nederland, onder leiding van F. Domela Nieuwenhuis. Er is nu een Landelijk Comité opgericht, dat dit jubileum op propagandistische wijze zal herdenken op Zondag 9 Januari 1938, te Haarlem MANNENKOOR CAECILÏA. Voor het door bovengenoemd koor te ge ven liefdadigheidsconcert op Woensdag 3 November a.s. hebben de volgende heeren een comité van aanbeveling willen vormen: Dr. W. B, Smit, Dr. L. C. Kersbergen, Dr. A. A. G. Land, Dr. s. J. van Slooten en jhr. F. Teding van Berkhout Jr. Aan dit concert werkt behalve Annie Woud en het dubbel mannenkwartet ..Inter Nos" nog mede. de heer Cnr. Kint (viola d'amore) als instrumentaal solist, terwijl het accom pagnement wordt verzorgd door den heer W. Rettich. Daar de entreeprijs voor dit concert zeer laag gesteld is. hoont en verwacht het be stuur een vnllp zaal. waardoor het mogelijk zal zijn. dat het beoogde doel. nl. een flink batig saldo te kunnen afstaan aan „Brede' rodeduin", bereikt zal worden. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Voor Staatshuishoudkunde M. O. is ge slaagd R. Prosée te Haarlem. Aan de Leidsehe Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer P. S. R. Wolterbeek, te Overveen. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. hebben ten aanzien van <3e winkels op de door het daartoe gevormd Plaatselijk Comité op 11, 12 en 13 November 1937 in het gebouw „Caecilia" aan de Jansstraat te houden kraampjesdagen ingevolge de Win kelsluitingswet 1930 St.bl. No. 460 onthef fing verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 11 en 12 November 1937 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het pu bliek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegeno men. Jongensboeken. „Als de zee roept" door Percy F. Wesler- man; bewerkt door Jhr. R. H. G. Nahuys. Geïll. door D. L. Mays. Uitgave Gebrs. Kluit man. Kenneth Strachan en Brian Blake, twee jon gens van zestien jaar, maken een zeereis mee vol spannende avonturen aan boord van het s.s. „Barima" naar den bovenloop van de Amazone om een kostbare lading tin-erts te verschepen. De jongens maken een orkaan mee. ze worden ontvoerd, maar alles komt weer op zijn pootjes terecht! Kenneth en Biéan hebben zoo goed hun taak volbracht aan boord, dat ze beiden na afloop van de reis geplaatst worden als stuurmansleerlin gen. Een boeiend boek voor oudere jongens. „Orpa, het eiland in den Niger", door Wal ter Tomsan. Geïll. door Pol Dom. Uitgave Gebrs. Kluitman. Dit boek speelt in Afrika en beschrijft ons vele merkwaardige gebeurtenissen. In het eerste gedeelte wordt gebruik gemaakt van het dagboek van Joost Landzaedt, den jonge ling, die ook in het tweede deel een groote rol speelt. Het tweede deel bevat schrijver's eigen relaas over den tocht naar de grotten van Limba in gezelschap van Sir Henry Lip ton, een ontdekkingsreiziger. Het doel van deze reis is een concessie te verkrijgen voor de exploitatie van de Limbische tin-mijnen. Het geheel heeft ons maar matig kunnen beoien. „De ondergang van de PH 24", door Hein van Makkum. Geïll. door W. G. van der Hulst Jr. Uitgave ..De Tijdstroom" Loc hem. Het vervolg op „Ph 24 antwoordt niet!", is evenals het voorgaande, vlot en zeer boeiend geschreven. Het vertelt ons van de verdere avonturen van Jo van Dijk en Wim Wense- laer, die wederom met den K.L.M.-piloot Den- selaer, Wim's vader, een vliegtocht naar het hartje van Klein Azië ondernemen, naar de Heiligen Berg, waar de geheimzinnige klui zenaar Ghora woont. Dr. van Bergen gaat ook met een. expeditie naar den Heiligen Berg om radium te vinden. Wenselaer en consorten zijn hem echter voor; de dokter steelt het kistje met radium en tracht, hoewel hil geen vliegtuig kan bescturen, met.de PH te ontvluch ten. Hij stort naar beneden en verongelukt, ook van het toestel blijft niets over. Wenselaer keert nu alleen per vliegtuig terug, terwijl de jongens liever op de „Zilvermeeuw" mee gaan onder leiding van Zwart, den assistent van wijlen Dr. v. Bergen. Na veel avonturen strandt de „Zilvermeeuw" tegenover Terschel ling, maar de bemanning wordt gered en de jongens komen behouden aan wal. Voor jongens van 12 tot 14 jaar. Kinderboeken. „Het nieuwe omnibus-boek voor onze kin deren", Met veel plaatjes en teekeningen, samengesteld door I. C. BooneSwartwolt en A. Hamaker—Willink. Uitgave J. M. Meulen- hoff. Daar hebben jullie nu het tweede Omni- hus-boek! Deze omnibus rijdt van ..Sprookjes land" naar „Kinderland", rijden jullie weer mee? Om het aantrekkelijk te maken is er nu ook een teekenwedstrijd uitgeschreven. Deze nieuwe uitgave bevat we! 30 verhalen voor iongens en meisjes van 6 tot. 10 jaar Tege lijkertijd is er een verkorte uitgave van dit omnibusboek verschenen. Er staat ook weer veel grappigs in.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10