Gracieuze Wintermantels RADOX De Sjerpenmode. Recept en DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 haarde m*s d a g b e a d 12 Vlug herfsthoedje om zelf te maken Overdreven Krachtprestaties Sportieve krachtprestaties zijn een typi sche uiting van den geest van onzen tijd. Records worden gebroken, nieuwe j daarbij gevestigd, en nauwelijks bestaan zij, of nieuwe aanvallen worden er op onder nomen. Die dan na verloop van tijd ook stee vast weer met succes worden bekroond. In hoeverre deze neiging tot records nu eenige diepere beteekenis heeft of niet. doet hier weinig ter zake, maar momenteel lijkt het meer van belang om na te gaan, hoe vérstrek kend de invloed ervan op het dagelijksch leven kan zijn. Dat begint al in de wieg: baby moet gebruind zijn, dan wordt hij hevig bewonderd, en er zijn zelfs onverstandige moeders, die hun wie- gekind met zijn blanke velletje in de zon in den wagen leggen, om toch maar vooral met dat zoozeer geliefde bruine huidje van het kind te kunnen pronken. En die daarvan dan ook helaas weieens slechte gevolgen onder vinden. Een moeder met een bleekneuzige baby, hoe levendig en hoe lief het kind overigens ook zijn mag, houdt zich liefst maar wat op den achtergrond, wanneer het op bewonderen aan komt, de hare ..toont immers niets". Met grootere kinderen is dat precies het zelfde. zijn zij niet gebruind, dan schudt menigeen er het hoofd over en voorspelt aller lei narigheid omdat ze er zoo slecht uitzien. Erger wordt het evenwel, wanneer deze be wondering van sportiviteit, waarvan gebruind zijn een gevolg is, zich uitstrekt tot meisjes en vrouwen die niet sterk zijn, en die toch met een heel behoorlijke gezondheid best een hoogen ouderdom kunnen bereiken. Maar spor tief moet immers iedereen mee kunnen doen en wie dat niet kan. staat min of meer naast het leven. Het gevolg hiervan is, dat zij zich meer inspannen dan goed voor haar is en dat zij sportief boven haar stand leven en daarin toch nooit iets goeds bereiken. Dit demonstreert zich op lange wandel- en fietstochten, bij zware sportbeoefening als roeien, hockey, korfbal en dergelijke, en om dat een sportief meisje in eigen oogen en in die van haar vrienden een heele piet is, komt zij tot die overdrijving. De andere sexe is hier inderdaad voor een deel schuld aan; het is voor een man moeilijk te begrijpen, dat de lichamelijke en dus de sport-prestaties van vrouwen en meisjes veel beperkter zijn dan de zijne, en daardoor ver gen zij soms meer dan redelijk is. Omdat de ijdelheid van de meisjes verbiedt om aan te kondigen dat dit haar te machtig is, doen zij meer dan zij kunnen. Lang geleden werd het mooi gevonden, wanneer de vrouw bij de geringste inspanning tot een appelflauwte haar toevlucht nam, nü wordt zij opgezweept om haar krachten te overschatten. Dit geeft zelfs aanleiding tot overdrijving in het dagelijksch leven wanneer er van sport geen sprake is: jeugdige moeders die vier dagen na de geboorte van de baby alweer op opstaan aandringen; teere vrouwtjes, die al leen bij een uiterst rustig leven zich redelijk goed voelen, en die ter wille van een ondoor- dachten heer gemaal veel te laat naar bed gaan en zich veel te veel inspannen; vrouwen die pas ziek geweest zijn en alweer met de kinderen er op uit trekken. Dit zijn alles on- noodige krachtprestaties die passen in het kader van dezen tijd. maar die tot niets dan narigheid leiden en die alleen uit een mis plaatst gevoel van schaamte worden bedre ven. De eene mensch ls nu eenmaal sterker dan de andere en het zou dwaasheid zijn om dat te willen negeeren. Bovendien is een pas her stelde zieke nog lang geen gezonde, en daar door kan er minder van hem geëischt worden. Een bepaalde sport beoefenen omdat het nu eenmaal mode is, is dwaasheid wanneer die sport ons niet ligt, en het is werkelijk geen prestatie die bewondering afdwingt, om meer te doen dan waartoe men eigenlijk in staat is. En om er dan zelf later de verdrietelijkheden die het nasleept, van te ondervinden. Wie haar eigen sportieve mogelijkheden kent, zal niet licht tot overdrijving raken, zij zal zich niet blind staren op wat andere vrou wen presteeren, maar zich beperken en rust nemen wanneer zij daaraan behoefte voelt. Op den duur is het gezin en de vriendenkring meer gebaat bij een vrouw of een meisje, dat opgeruimd en frisch haar werk doet zonder ooit tot bravoure-stukjes te komen, dan bij een die de wonderlijkste prestaties verricht, maar daarvan ook altijd de onaangename gevolgen moet dragen. E. E. J.—P. De mode iyo< iciSö neen. a^s aanu^.. onderdeel de sjerp met haar vele mogelijkhe den, waarvan deze teekening een aardig voor beeld geeft. Als kleuren kiest men b.v. voor de versie ring twee tinten blauw, zacht en helder ko- renblauw, voor het japonnetje zwart. Dit zal bijzonder aardig staan. De lange sjerp be staande uit een lichte en een donkere helft - wordt eerst om den hals geknoopt, daarna over het lijfje geplooid en in de taille nog maals geknoopt, om tenslotte op den rug in een knoop met lussen te eindigen. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Het jubileumnummer van het maandblad ligt voor ons: een lijvig boekdeel openend met een portret van H. M. de Koningin, ge drukt op kunstdrukpapier en voorzien van talrijke goede artikelen en foto's. 't Is alles zeer interessant om te lezen voor wie de Vereeniging van Huisvrouwen een goed hart toedraagt. Daar is een 'terugblik van de maandbladredactie Emmy J. Belin- fante, die den arbeid van de vereeniging ge durende de 25 jaren van haar bestaan de revue laat passereen. De presidente van het H. B. mevr. Ch. Neytzell de WildeMac Gil- lavry wijdt- een artikel aan „Het belang onzer vereeniging", mevr. D. R. E. Oppenheimer Belinfante haalt herinneringen op. Er is na tuurlijk een stukje van de hand van Marie Heiman, de eigenlijke oprichtster van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en daarna komen de vertegenwoordigers van verschil lende officieele organen, waarmee de ver eeniging contact onderhoudt, aan het woord voor een gelukwensch. Vrouwelijke Kamer leden (mr. B. BakkerNort en mevr. A. E. J. de VriesBruins"» schrijven een woord van waardeering evenals vertegenwoordigers van enkele organisaties (Commissie inz. huisb voorlichting. Middenstandsbond, Nat. comité tot beteugelen v. h. cadeaustelsel, enz. enz.) Interessant zijn ook de „stemmen" van oud H. B.'ers en Commissieleden en die van de maandbladmedewerksters. Verschillende verwante vereenigingen (Nat. Vrouwenraad. Bond van boerinnen e.a. plattelandsvrouwen» 'preken hun sympathie met de 25-jarige uit. De geest van dit jubileumnummer is er een van dankbaarheid en optimisme. Hoe kan het ook anders bij een zoo weelderigen bloei (in 25 jaar tijds van 30 tot 32000 leden) 1 EEN MOOIER TEINT verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwater! Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) WELK IS HET ZWAKKE GESLACHT? Een Engelsche professor heeft zich onlangs •ens duchtig verdiept in de vraag, welk van ieide geslachten nu eigenlijk het zwakke is. Hij stelde aan de hand van stastistieken vast, dat le: Mannen veel kleinzeeriger zijn dan vrouwen. 2e Kleurenblindheid bij man nen veel meer voorkomt dan bij vrouwen (de verhouding is 10 pet. tegen 0.01 pet.) 3e. Vrouwen een veel scherper tastzin en gehoor hebb. 4e. Onder de mannen veel meer stot teraars en linkshandigen voorkomen. Uit deze en vele andere gegevens leidt d' orofessor bovengenoemd af, dat wij vrouwen eigenlijk als het sterke geslacht moeten wor den betiteld. De groote modehuizen brengen niet bijzon der veel mantels dit jaar, doch de modellen, waarmee zij voor den dag komen, zijn bijzon der fijn van lijn en kleeden slank en jeugdig. Het figuurtje links draagt een streng ge tailleerde jas van zwart laken, waarbij de groote eenvoud wordt gebroken door een bree- de band van zwart bont of fluweel en door een paar mooie sierknoopen. Daarnaast een De nieuwe mode brengt bijzonder slank-makende modellen zeer sportieve en practische jas van olijfgroene wollen stof: de garneering wordt gevormd door stiksels en sierknoopen. Nummer drie laat zien hoe een heel simpel model in groen duvetine kan worden opge fleurd door een ceintuur met zakken in soe pel leer hetzij in zwart of in lonkergroen. Alle drie bijzonder jeugdige modellen. Zondag: Bouillon. Kalfshersenen in schelpen. Gebraden wilde eend Appelmoes. Aardappelen. Warme Weener- pudding. Warme vanillesaus. Maandag: Varkensschijf Groen kool Aardappelen. Bananenbeignets Dinsdag: Linzensoep. Koud varkensvleesch Zoete appelen. Aardappelen. Tapiocaschotel Woensdag: Gehakt. Andijvie Aardappelen. Applepie. Donderdag: Pouletsoep Biefstuk. Gestoofde bleek selderij Aardappelen. Hazelnotenschotelt j e Vrijdag: Russische eieren. Gekookte tarbot. Kappertj essaus. Aardappelpuree Hopjespudding. Zaterdag: Stamppot van zuurkool Saucijsjes. Wentelteefjes Vruchten. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Preisoep Koekjes van rauwe geraspte aardappelen Adijviesla met bieten Vanillevla met bananen en sinaasappelen. 2. Schorseneeren in deeg met tomaten saus. Aardappelen. Groene kool Boter. Citroenvla. 3. Kaasbroodjes Brusselsch lof met bruine boter Aardappelen. Deensche rijstsoep. 4. Magere groente soep. Bleekselderij met lichtbruine saus. Aardappelen. Drie in de pan met appelen. Hersenen in schelpen (6 a 8 stuks). Benoodigd. pl.m. 3 ons hersenen, 2'/2 dL. bouillon, 20 gr. bloem. 25 gr. boter, zout, pe terselie, peper. De hersenen zoodra men ze thuis bezorgd krijgt in koud water zetten. Ze goed wasschen en opzetten met ruim water, zout en een takje peterselie. Ze gaar koken pl.m. 30 minuten. De bouillon zeven en van 2>/2 dL. hiervan een dikke saus maken. De in stukjes gesneden hersenen en wat gehakte peterselie er door roeren. Het mengsel op smaak afmaken met peper en zout en overdoen in beboterde schel pen. Een dun laagje paneermeel er over strooien, wat gesmolten boter er op schenken en de schelpen pl.m. 10 minuten in een heete oven zetten. Ze opdoen op een schotel, die met een vingerdoekje bedekt is en garnee- ren met een takje peterselie. Het hoedje dat u hier ziet wordt geknipt uit een dubbelgevouwen rechthoekigen lap, die even lang is als de omtrek van het hoofd (men denke er echter aan, naden aan te knippen, 1 cM. aan eiken kant). De bol wordt gevormd door een naad, die in gebogen vorm (zie voorbeeld) aan den voor kant in een punt eindigt. Vervolgens wordt de voorzijde recht naar beneden dichtgestikt. Aan boven- en voorkant wordt natuurlijk ook 1 cM. naad aangeknipt. Wanneer men het hoedje heeft omgekeerd en eventueel gevormd, deukt men de aan de voorzijde ontstane punt eenigszins in. De garneering bestaat uit een wijnroode shawl, die om den bol gedrapeerd wordt, van achteren met een strik bevestigd. Het shawltje om den hals is van 't zelfde materiaal Zelf-gemaakte St. Nicolaas-Cadeautjes. Bananenbeignets. Benoodigd: 2 ons bloem, pl.m. 2»/2 d.L. bier of spuitwater, 12 bananen, frituurvet, zout, poedersuiker. De bloem met het bier of het spuitwater aanmengen tot een dik beslag. Zout toevoe gen. Het frituurvet (slaolie) zoo heet laten worden, dat er blauwe damp afkomt. De ba nanen schillen en in de lengte en in de breedte doorsnijden, zoodat men 4 stukjes heeft. Deze stukjes één voor één door het beslag halen, dat zoo dik moet zijn dat'ter goed omheen blijft zitten. Ze in het frituurvet laten glijden en vlug licht bruin bakken. Met een schuimspaan uit het vet nemen, op grijs papier uit laten lekken en met poedersuiker bestrooien. In deze rubriek hoop ik u verschillende wenken, modellen en recepten te geven voor presentjes die prettig en gemakkelijk te ma ken zijn, niet veel tijd en niet veel geld kos ten,en die met enthousiasme verwelkomd worden. Om te beginnen neemt u een restantje dun ne tweedraads-wol en 2 dunne breinaalden. Hebt u weinig wol (b.v. 30 a 35 gram) dan maakt u daar een jabot je in ajour-breiwerk van; hebt u iets meer wol (ongeveer 50 gram) dan is dit ruim voldoende voor een aardige shawl in hetzelfde ajour-motief. In beide gevallen zet u 64 steken op, waarbij vooral van belang is dat deze steken heel netjes en losjes worden opgezet. Voor de shawl breien we 60 of 70 ribbels recht, het werk is dan ongeveer 24 cM. hoog. Den volgenden naald breit u als volgt: 6 st. recht. Daarop laat u 4 st. vallen, breit 4 st. recht, laat weer 4 st. vallen, en herhaalt dit, tot u aan het einde van de pen nog 6 st. over hebt, die ook recht gebreid moeten worden. Van uw oorspronkelijke 64 st. zijn er nu nog 36 over, omdat u er 7 maal 4 hebt laten vallen. Deze 36 steken zijn de lijn A-B op de teeke ning. Nu breit u verder weer gewoon recht door tot u ongeveer 40 of 50 ribbels hebt, ter hoogte van 14-16 cM. Dan kant u netjes af en trekt net zoo lang aan dit halve shawltje tot de 7 maal 4 gevallen steken op de lijn A-B heelemaal tot onder toe afgezakt zijn, en u dus zeven banen van mooie gelijkvormige lussen hebt gekre gen. Op dezelfde wijze breit u de tweede halve shawl, en daarna maast u de beide stukken aan elkaar. Wanneer u het jabot je maakt, breit u even eens recht op de 64 st., maar nu niet meer dan 40 of 50 ribbels. Dan laat u op dezelfde wijze de zevenmaal 4 st. vallen, en dan bent u dus weer op de lijn A-B aangekomen en hebt u 36 st. op den pen, ter breedte van 12 a 14 cM Nu zet u daar aan weerskanten 40 of 50 st. bij op, zoodat u een totaal-wijdte van 40 cM. krijgt. Dit past juist aangesloten om den hals. U breit nu nog ongeveer 40 pennen, waarbij u aan het begin van iederen naald 2 st. sa men breit. U kunt dit kraagje óf heelemaal recht, óf 1 recht-1 averecht breien, wat u maar het mooiste vindt. Bij het persen (on der een vochtigen doek) kunt u dan aan het kraagje een ronden vorm geven, eventueel haalt u den hals-kant even met een draadje in. Aan de achterzijde zet u een knoopje aan. en maakt een lusje. Hazelnotensehoteltje. Benoodigd: 8 groote beschuiten, y2 L. melk, 3 eieren, 75 gr. suiker, 1 1/2 ons hazel noten (ongepeld). De melk aan de kook brengen en de beschui ten er in fijn roeren. De eidooiers met de suiker uitroeren, de beschuitpap er voorzich tig bij schenken en de gepelde gemalen hazel noten er doorroeren. Het eiwit stijf kloppen, er luchtig meevermengen en alles overdoen in een beboterd vuurvast schoteltje. Een paar lepels fijn paneermeel vermengen met 1 lepel suiker en 1 lepel geraspte hazelnoten. Dit mengsel over het schoteltje strooien, de rand goed schoonmaken en in de oven lichtbruin laten worden en laten rijzen. Zoodra het uit de oven komt opdienen, daar het anders neerslaat. Bleekselderij: Benoodigd: 3 bossen bleekselderij. 3 d.L. kookwater, 20 gr. bloem, 25 gr. boter, zout. De stengels in stukken snijden van pl.m. 6 c.M. Ze schillen of schrappen, maar zorgen dat alle harde vezels vex-wijderd zijn. Ze da delijk in water leggen. Daarna gaar koken in water met zout pl.m. 1 uur. De boter met de bloem lichtbruin laten woi-den en 't selderijwa ter er bij gieten tot men een dunne saus heeft. Deze door laten koken en de goed uitgelekte selderij hierin stoven. In plaats van met een licht bruine saus, kan de selderij ook in bloemkoolsaus gestoofd worden.Men neemt half half melk, half selderij water. Applepie. Benoodigd: 150 gr. bloem, 75 gr. boter, pl.m. V2 dL. water, 25 gr. basterdsuiker, 1/2 ei. Voor het vulsel: 6 a 8 appelen van gelijke gi-ootte, suiker en kaneel. De harde boter met de bloem, basterdsuiker en zout in een kom doen en met 2 mesjes in kleine stukjes snijden. Zooveel koud water toe voegen als noodig is om een stevige bal te ma ken. (Met het mesje blijven roei-en, niet met de hand dooi-kneden). Het deeg uitrollen op een met bloem bestrooide tafel tot een lap iets giooter dan den bovenkant van de vuur vaste schotel. De appelen schillen, boren en in de schotel zetten. De holten vullen met sui ker en kaneel. De rand van de schotel natma ken, het deeg er ruim overheen leggen en goed vastdrukken op den rand. Het overhangende deeg afsnijden, dit weer uitrollen en hiervan een versiering maken. Deze met water vastplakken op het deeg. alles met wat ei bestrijken, de korst hier en daar inprikken en in een matig warme oven gaar en bruin laten worden (3/4 uur). (Adv. Ingez. Med.) Voor Handige Vingers Aardig garnituur voor namiddag- ■japonnetje. Dezen zomer droegen wij een blouse van En- gelsch borduursel of van kant. Er resteeren hiervan nog een paar flinke lapjes. Juist ge schikt om er dit aardige garnituurtje van te maken. We hebben slechts drie rechthoekige stukjes noodig: een voor den hals en twee voor de polsen. De afwerking geschiedt door voorzich tig langs het patroon te knippen zoodat de festonrandjes intact blijven. Een bizonder aardig garnituur voor een wollen naj a ars jurkje van lichte, soepele stof,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14