Haarlems Dagblad De nieuwe burgemeester van Haarlem De Nieuwe Burgemees ter van Haarlem. Verboden. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk ter benoeming aan de Koningin voorgedragen Enkele levens bijzonderheden belangr 55e Jaargang No. 16672 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14-825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 28 October 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden F 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod I-l regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Eerstdaags, wellicht morgen reeds, is de officiëele benoeming te verwachten van Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Zwolle, tot burgemeester van Haarlem. Dit was ons reeds sinds verscheidene dagen bekend. Uit overwegingen van discretie heb ben wij het niet vermeld en wachtten het offi ciëele- benoemïngs-besluit af. Nu hedenmorgen eenige andere bladen het toch hebben mede gedeeld heeft langer zwijgen volstrekt geen zin meer. Het is iT/j maand geleden dat burgemeester Maarschalk zijn afscheid van Haarlem nam, dat iedereen al jaren tevoren voorzien kon omdat het bereiken van de leeftijdsgrens hem tot aftreden noopte. Dat het niettemin zoo lang heeft moeten duren eer zijn opvolger benoemd werd, dat de Haagsche departemen tale molens zóó langzaam maalden, heeft velen met ons verbaasd. Als de nieuwe bur gemeester op 15 November in functie treedt zal het interregnum van den loco-burge meester, wethouder W. J. B. van Liemt, precies vijf maanden geduurd hebben. Hij en het geheele college van B. en W. hebben recht op er kentelijkheid voor de wijze waarop zij hun taak vervuld hebben. Het Dagelïjksch Bestuur der gemeente heeft in deze maanden groote acti viteit getoond, ook naar buiten en de be langen van, Haarlem met toewijding behar tigd. Dat wij lang op den nieuwen burgemeester hebben moeten wachten is overigens een reden te meer om hem straks met vreugde en van harte welkom.te heeten. Al Is het ook heel goed gegaan: een burgemeesterloos tijdperk is geen normale toestand en iedere gemeente, zeker de vijfde stad des lands met een bevol king van 135.000, heeft behoefte aan een op persten leider die tot deze taak door de hoog ste instanties in den lande geroepen, daar van zijn levenswerk kan maken. Bij voorbaat heeten wij thans reeds den heer de Vos van Steenwijk hartelijk welkom als burgemeester van Haarlem. Wij hopen dat zijn arbeid de stad Haarlem en hemzelf tot zegen zal zijn. Hij behoort tot een oud geslacht dat vele mannen van beteekenis heeft voort gebracht, ook in de huidige generatie en dat met eere in den lande genoemd wordt. Dat verheugt ons en verhoogt ons vertrouwen. Zijn eigen loopbaan, waarvan men de bijzonder heden in een overzicht op deze pagina vindt, toont een veelzijdigheid die ons ook veel be looft. Dat dr. de Vos van Steenwijk een we tenschappelijk gevormd man is die bovendien het leeraarsehap jarenlang in de practijk hëeft vervuld, die daarna geruimen tijd een belangrijke post in het buitenland heeft be kleed en door het secretariaat van het Na tionaal Crisis Comité in nauwe aanraking is gekomen met de nood en van een critieken tijd aleer hij nu bijna vijf jaar geleden zijn eerste burgemeesterschap in Zwolle aanvaard de, bewijst dat hij het leven onder vele aspec ten heeft leeren kennen en in vele kringen heeft verkeerd. Hetgeen ondernemingsgeest toont en tot ruimheid van blik en van kennis leidt. In de kracht van zijn leven (hij is 48 jaar) zal hij thans voor de moeilijke en zeer ver antwoordelijke taak worden gesteld, die het besturen van een groote gemeente in dezen tijd meer dan ooit is. Veel zal van hem verwacht worden, maar wij meenen te mogen zeggen, dat de nieuwe burgemeester er ook op zal kun nen rekenen, dat men hem hier met blijd schap zal ontvangen en hem gaarne alle me dewerking verleenen, die hij behoeven zal. De financiëele zorgen van Haarlem zijn groot. De heer de Vos van Steenwijk heeft dergelijke ervaringen reeds opgedaan in Zwolle, waar hij trouwens persoonlijk de afdeeling Financiën beheerscht. Maar nevens de overwinning van die moeilijkheden wordt ook een program van ontwikkeling vereischt, dat de toekomst ver zekeren zal. Verhooging van de aantrekkelijk heid en de activiteit der stad als centrum van vreemdelingenverkeer is een urgente aangele genheid, waarop in deze rubriek al veie malen de aandacht is gevestigd en waaraan geluk kig in- den laatsten tijd van overheidswege veel meer aandacht is besteed dan vroeger. Er is evenwel nog zeer veel te doen en de tijd is er rijp voor. Het oude vraagstuk van de moeilijke positie eener centrum gemeente, belast met e- norme uitgaven voor werkloozenzorg en aansluitend aan randge meenten die 't financiëel veel ruimer hebben, waardoor de zonderlinge anomalie der ge meentelijke concurrentie ontstaat, is door de annexatie van 1927 niet opgelost. De toekomst zal een beleid vereischen dat, nu nieuwe an- nexatie niet waarschijnlijk is, zich naar onze meening zal moeten toeleggen op gemeente lijke samenwerking in een mate, die de wet veroorlooft maar die tot dusver te weinig in ons land is toegepast. Dit op zichzelf is een groot en zeer belangwekkend vraagstuk van modern gemeentebeheer. De enkele punten, hier genoemd, duiden wel aan dat den nieuwen burgemeester in Haarlem een taak wacht die niet gering is en die veel van zijn bekwaamheid zal vergen maar die ook de belofte van groote voldoening inhoudt. Dat mevrouw de Vos van Steenwijk zich in Zwolle reeds op velerlei sociaal gebied ver dienstelijk heeft genvakt, dat men haar daar evenals haar echtgenoot met leede oogen zal zien vertrekken en ons bij voorbaat geluk- Ssrenscht met onze nieuwe burgemeestersvrouw (Onder vele nieuwe politieverorde ningen in de Turksche hoofdstad Istanboel is er een, die verbiedt, iemand op straat vuur te vragen of te geven.) Wij Nederlanders klagen vaak Elkander onze nooden, Dat in ons land haast elk vermaak, Ons armen is verboden. Neen, zie dan naar het buitenland, Zoo plegen wij te zeggen, Waar men den burger niet zoo'n band Van wetten aan wil leggen. Nou, zie dan eens naar Istanboel, Al deedt ge dat nog nimmer, Ik vind dan toch daar is 't een boel, Een heele boel zelfs slimmer. Men heeft verboden daar, op straat Elkander vuur te geven, 't Lijkt ongelooflijk, maar het staat. Er wetlijk voorgeschreven. Wanneer u daar dus uw sigaar, Aan andrer peuk zoudt stoken, Dan loopen hij en u 't gevaar, Een kwajepijp te rooken. Daar mag volstrekt geen vuur gevat. En niemand mag 't offreeren, Een loopend vuurtje in die stad Mag niemand accepteeren. En vraagt u, waarom het hier gaat, Dan noem ik u de feiten, Het is alleen, omdat de staat, Meer lucifers wil slijten. Wij Nederlanders klagen vaak En bitter onze nooden, Dat in ons land haast elk vermaak. Ons stakkers is verboden. Wij spreken van pietluttigheid. Maar zie Istanboel even, 't Is mij vergund en 'k ben bereid, U altijd vuur te geven. TENTOONSTELLING van de FRANS HALS-COPIEëN tot ZONDAG a.s. Werkdagen van 105, Zondag van 24 uur. KUNSTZAAL KEEKER, WAGENWEG t.o. de Hazepaterslaaxu (Adv. Ingez. Med.) moge ons extra verheugen. Wij hopen dat ook haar en haar kinderen in Haarlem een ge lukkig leven, te wachten staat, R. P. Personeel Buitengewoon L.O. te Haarlem. De nieuwe korting over 6 jaar verdeelen? In verband met de aanvraag der gemeente Haarlem ter dekking van het tekort op de be grooting voor 1937 een extra subsidie te ver krijgen uit het werkloosheidssubsidiefonds, heeft de commissie van overleg door de regee ring ingesteld van de gemeente Haarlem ver langd, dat de toelagen die de gemeente geeft aan liet personeel van het buitengewoon l.o. (onderwijs aan zwakzinnige kinderen) boven de salarissen die het rijk vergoed in te trek ken. B. en W. stellen voor, omdat gebleken is, dat als de raad den eisch verwerpt de ver laging door de regeering zal worden opgelegd, te besluiten dezen korting op de salarissen over zes jaar te verdeelen, in de hoop, dat de regeering met deze soepele toepassing ge noegen neemt. De raad ging met dit voorstel accoord, al leen de communisten wilden zonder meer den eisch van Den Haag afwijzen. Andere raads leden vonden dit voor het betrokken personeel evenwel zeer ongewenscht, want dan wordt de korting in hoogstens twee jaar jaar op gelegd. Vandaag, op den dag van de herdenking van de „marsch naar Rome", zal Mussolini de groote obelisk, die uit de heilige Abessynische stad Aksoem werd meegevoerd, inwijden. De zuil is opgericht aan de Via dell' Impero. Naar wij vernemen is door den Ministerraad aan de Koningin ter benoeming tot burgemeester van Haarlem voor gedragen dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, thans burge meester van Zwolle. De benoeming, welke eerstdaags te verwachten is, zou 15 November a.s. ingaan. Jacob Evert baron de Vos van Steenwijk werd 30 April 1889 te Zwolle geboren. Zijn vader was mr. C. baron de Vos van Steenwijk (geb. 1852, overl .1892), advocaat te Zwolle, wethouder dier gemeente, daarna lid der Prov. Staten van Overijsel en lid van het college van Gedeputeerden, die gehuwd was met mej. Johanna Aleida Engelina van Nes van Meer kerk (geb. 1856, overl. 1936). De jonge Jacob volgde het lager onderwijs aan de Nutsschool te Zwolle en liep aldaar het gymnasium af, waarna hij in 1907 te Leiden astronomie ging studeeren. Van 1913 tot 1918 was hij werkzaam als observator aan de Sterrenwacht aldaar. In 1916, toen baron De Vos van Steenwijk als reserve-officier in dienst was, vroeg hij studieverlof en promoveerde te Leiden in 1918. Leeraar. De jonge geleerde vond in een uitsluitend wetenschappelijken arbeid niet die algeheele voldoening, welke hij verwacht had en het volle, maatschappelijke leven trok hem aan. Dat bracht hem tot het leeraarsambt aan het Ned. Lyceum te Den Haag (1919), aan welke onderwijsinrichting hij onder prof. Casimir tot 1925 werkzaam bleef. Te Den Haag was baron De Vos van Steenwijk voorzitter der Haagsche Schoolvereeniging en voorzitter der Alliance Fransaise. Naar Parijs. In 1925 vertrok baron De Vos van Steenwijk, met medewerking van prof. H. A. Lorentz, naar Parijs om deel te nemen aan den arbeid van het internationaal comité voor intellec- tueele samenwerking. Hij werd er secretaris van deze adviescommissie van den Volken bond, en chef van de afdeeling wetenschap pen, en werkte er samen met geleerden van internationale reputatie als prof. Einstein, mad. Curie en Painlevé. Zijn arbeid was er vooral van organisatorischen aard en voerde hem herhaaldelijk op reizen door geheel West-Europa. Gedurende zijn Parijsche pe riode vertoefde baron De Vos van Steenwijk korten tijd in Indië, toen hij het Internatio naal Pacific Congres van de landen om de Stille Zuidzee bijwoonde. Te Parijs gaf dr. De Vos van Steenwijk eenige malen college aan de Sorbonne. Terug in Nederland. In December 1930 eindigde het contract, dat baron De Vos van Steenwijk te Parijs bond. Hij wenschte dit contract niet te vernieuwen, in hoofdzaak omdat het werk, waaraan hij zich met zooveel toewijding gaf, meer en meer een politieken inslag kreeg. Tot den zomer van 1931 bleef baron De Vos van Steenwijk nog te Parijs, maar keerde toen naar Nederland terug, waar hij secretaris werd van het Natio naal Crisis Comité, in November van dat jaar door Prinses Juliana gesticht. Burgemeester van Zwolle. Met ingang van 1 Februari 1933 werd baron De Vos van Steenwijk benoemd tot burge meester van Zwolle, als opvolger van zijn schoonvader, mr. dr. I. A. van Roijen, die een veertigtal jaren te voren het wethouderschap te Zwolle van baron De Vos van Steenwijk's vader had overgenomen. Met denzelfdenijver en volle overgave, waarmede hij zich aan zijn vorige werkzaam heden had gewijd, wijdde baron De Vos van Steenwijk zich thans aan het burgemeesters ambt. Bewonderenswaardig vlug werkte hij zich in zijn nieuwe bezigheden in. Als voor zitter der raadsvergaderingen wist hij, de Vrijheidsbonder, niet alleen volle onpartijdig heid te betrachten, maar gaf hij, als leider van het debat, al heel spoedig blijk van groote scherpzinnigheid en gefundeerd oordeel. Har den arbeid schuwde hij niet, maar deze lokte hem. En toen Zwolle eindelijk ook in de ge meentelijke schatkist de gevolgen van de eco nomische crisis ging gevoelen, nam burge meester De Vos van Steenwijk zelf de porte feuille van financiën onder zijn beheer. Als Zwolsche belangen in Den Haag te behartigen waren, vonden zij in den burgemeester een pleitbezorger, die aan zijn, op soliden basis steunende overtuiging, een voorzichtig beleid paarde, dat de kans op het bereiken van het bei-eikbare. het is meermalen in de practijk gebleken, vergrootte. En waar persoonlijke belangen den Zwolschen burger deden besluiten eens met den burgemeester te gaan praten, kon hij ervan overtuigd zvin in diens kamer een welwillend toehoorder te vinden, bereid tot alle hulp, welke in zijn ver mogen was. Baron De Vos van Steenwijk, die, zooals reeds terloops opgemerkt, getrouwd is met een dochter van den vorigen burgemeester van Zwolle, mr. dr I. A. van Roijen. heeft drie kinderen, een dochter van 19, een zoon van 17 en een dochter van 16 jaar. Hij is een broer van den Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe. Iets over de familie de Vos van Steenwijk. De geregelde stamreeks van het Huis De Vos van Steenwijk begint met Johan, die van zijn huwelijk in 1354 af voorkomt als Johan gezegd Vos van den Goer en later (13601395) als Johan de Vos van Steenwijk. In Nederland's Adelboek lezen wij, dat bij Koninklijk Besluit van 11 Maart 1821 op ver zoek van jhr. Godert Willem de Vos van Steenwijk overgrootvader van den nieuwen burgemeester van Haarlem werd bepaald, dat aan hem en zijn twee zoons, broeder en zoons van zijn overleden broeder de titel van baron werd gegeven. De vader van baron Godert Willem was Jan Ai-end Godert de Vos van Steenwijk, landdrost van Vollenhove en Kuinre, geboren 1713. Een der broers van baron Godert Willem was Carel baron de Vos van Steenwijk tot Dickninge en den Hogenhof, geboren 1759. Diens kleinzoon is de tegenwoordige voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk. De nieuwe burgemeester is de zoon van mr. Carel baron De Vos van Steenwijk' (geb. 1852, gest. 1903) in leven kantonrechter plaats vervanger en lid der Ged. Staten van Overijsel en Johanna Aleida Engelina van Nes van Meerkerk. De oudste zoon uit dit huwelijk is mr. dr. Reint Hendrik baron de Vos van Steenwijk, de tegenwoordige Commissaris van de Koningin in de provincie Drente. Het Tweede Kamerlid J. W. J. baron de Vos van Steenwijk is een achterkleinzoon van baron Godert Willem, den hierboven genoem den voorvader van onzen nieuwen burgemees ter. Laatstgenoemde is een neef van A. A. baro nes de Vos van Steenwijk, de echtgenoote van A. baron Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland. Het groote rioleeringsplan te Haarlem. Uitvoering; van eenige brokstukken. De raad heeft een half jaar geleden reeds besloten met medewerking van het Werkfonds 20.000 te laten verwerken aan het maken van een rioleering in de omgeving der Ramp laan, welk gedeelte later deel zal uitmaken van groote rioleeringsplan. Nu beslist de raad Woensdagmiddag, op voorstel van B. en W., 46.300 te bestemmen voor rioleeringswerk in de Stuyvesantstraat. Ook dit is een deel van het groote plan waar voor het Werkfonds financieele medewerking verleenen zal. De wethouder van Openbare Werken deelde mede, dat binnenkort ook eenzelfde voorstel is te verwachten over een betere rioleering voor de Voldersgracht. Al deze werken zijn op dit oogenblik niet dringend noodig, zij kunnen zoo noodig wach ten, ook al bestaat thans bij zwaren regenval overlast voor de bewoners. Het zijn evenwel economisch verantwoordde werken die nu vervroegd worden uitgevoerd. Vandaar dat het Werkfonds zijn medewerking verleent. Voor het werk in de Stuyvesantstraat is reeds overeenstemming verkregen over de te betalen loonen door het Werkfonds en de arbeidersorganisaties. INSTORTING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. MINNEAPOLIS, 28 Oct. (ANP) Giste ren zijn twee verdiepingen ingezakt van het gebouw voor den fruithandel, gelegen in het hart van Minneapolis, waarbij twee personen den dood vonden en tien anderen verwon dingen opliepen. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. Het woord is aan Meyboom Offers doen alleen dan pijn, wanneer onze liefde niet groot genoeg is. De inschrijving: voor den militairen dienst. Bezwaren van ouders. Een honderdtal ingezetenen van Haarlem heeft zich met het volgend adres tot den loco burgemeester van Haarlem gericht: Ondergeteekenden geven met verschuldig- den eerbied te kennen: dat zij constateeren hoe verschillende ouders in verband met de inschrijving voor den militairen dienst hunner zoons op het oogenblik voor een moeilijk dilemma staan. Eenerzijds zijn deze zoons wettelijk gedwon gen, aan deze oproeping te voldoen en ander zijds zijn zij minderjarig en kunnen onvol doende beseffen, wat de consequenties van het voldoen aan de oproeping zullen zijn, n.l. oefening in het dooden van medemenschen, wat genoemde ouders in strijd achten met de opvoeding welke hun kindeien gegeven wordt. Deze ouders zien als eenigen uitweg, om een conflict tusschen ouders en wet te vermij den, dat er met hun gewetensbezwaren reke ning gehouden wordt tot na de meerderjarig heid hunner kinderen, Bandjir eisoht talrijke slacht offers. Zware vernielingen aangericht. PADANGSIDEMPOEAN, 28 October. (Aneta-A.N.P.) Op 25 dezer te middernacht had een zware bandjir plaats nabij Panjaboengan, gelegen 65 K.M. van Padangsidempoean in de richting van Padang. Door deze bandjir werd een brug- weggeslagen, terwijl het hoofd verkeer tusschen Padang en Medan werd ge stremd. Vele huizen werden vernield. Veertig personen vonden den dood, terwijl vele anderen gewond raak ten. Verscheidene lijken zijn reeds aangespoeld. De resident van Tapanoeli, in welke resi dentie de bandjir plaats had, seinde het volgende, op gisteren gedateerde en ontvan gen telegram: Blijkens een op 26 October van den assistent resident van Padangsidempoean ontvangen telefoonbericht, is Woensdagnacht de kam pong Mompang-Djoeloe, nabij Panjaboengan, onderaf deeling Mandailing door een bandjir geteisterd. Veertien personen zijn ge dood, het zij door verdrinking, hetzij door dat zij bedolven raakten onder ingestorte huizen. Voorts worden nog vier personen ver mist, terwijl vijf anderen niet ernstig ge wond raakten. Een ijzeren brug is weggeslagen. In de nabijgelegen kampong Goenoegtoea is het brughoofd van een ijzeren brug weggeslagen. In een nabijgelegen kampong had eveneens een Dandjir plaats waarbij een kind verdronk. De Sawahs en wegen zijn met zand bedekt. Ook bij Moerasipongi, bezuiden Hoeta No- pan, eveneens in de residentie Tapanoeli, de den zich vele afschuivingen voor. Het asver- lceer op den grooten weg Padangsidempoean- Padang is volkomen gestemd, Wonderlijk Gevonden Voorwerp. Een Vierriems Wherry. De Haarlemsche politie deelt mede dat in den nacht van 22 op 23 October door twee per sonen een zeven meter lange roeiboot is ach tergelaten in den Kinderhuissingel. De glij- bankjes ontbreken. Aangezien de eigenaar van de boot niet bekend is, wordt hem ver zocht, zich te melden aan het Politiebureau, Smedestraat, afdeeling recherche Wij hebben dit ongewone gevonden voor werp, dat aan de Koudenhorn bij het ge bouwtje van den Havendienst ligt gemeerd, eens even bekeken. Het is een lichte smalle vierriems wherry van een in ons land weinig gebruikt type, vermoedelijk van Duitsche ma kelij, met den naam „Havel" op de boeg. Roer, glijbankjes en riemen ontbreken. Bij de R. en Z.V. Het. Spaarne is de boot onbekend, die heel slecht in haar lak zit en dus wel langen tijd in de open lucht gelegen zal hebben. HEDEN14 PAGINA'S. pag. Aan de Koningin is ter benoeming tot bur gemeester van Haarlem voorgedragen dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, thans burgemeester van Zwolle. l De naam van de kinderen van Prinses Ju liana. 3 De Haagsche politie heeft weer een ge slaagde inval gedaan in een speelhol. 3 Er worden met Duitschland onderhande lingen gevoerd over het betalingsver keer. 3 Japan's weigering tot deelneming aan de negen-mogendheden conferentie. 4 Aan het front van Sjanghai blijven de he vige gevechleh voortduren. 4 De Haarlemsche gemeenteraad heeft gis termiddag vergaderd. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De nieuwe burgemeester van Haarlem 1 Dr. E. van Raalte: De taak van den Raad van State. 3 Prof. Karl Tiander: Zorgen van Moskou. 4 II. D. Vertelling: Namaak. 7 Beb VuykBrieven uit de Molukken. 9 K. de Jong over de uitvoering van ..De Stem des Volks". 9 Voor de Vrouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1