in het laatste huis van de wereld. DONDERDAG 2S OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Sombere en moeilijke jaren, Brieven uit de Molukken Er wordt bijna geen winst meer gemaakt. Begin 1936 komt de ommekeer Maar er blijft gebrek aan volk. GEDURENDE de Mohanrmedaansche feestdagen, die op Java drie dagen duren, doch. hier drie weken lang het geheele bedrijfsleven stil leg gen, hebben we allen tijd om nieuwe plan nen te beramen. Het geheele systeem van ketelverhuur is uit den booze. Ook. het afbreken en opbou wen van de ketels is tijdroovend en duur. We besluiten groote ketelhuizen te bouwen met twee stookplaatsen en met zulk een groot rayon, dat er ongeveer vier a vijf maanden gestookt kan worden. De plukkers zullen hun blad per 100 K.G. betaald krijgen en het blad, dat ze van ver weg moeten picollen, zal beter betaald worden. Er zullen twee anachoda's komen tegen vast loon en bij den ketel zullen'koelhuizen gebouwd worden voor de plukkers. Het bouwen van ketelhuis en stookplaats en het opzetten van de instal latie zal uitbesteed worden. Tweemaal per dag zal het binnenkomende blad gewogen worden en ook het blad, dat in het vulvat gaat, zal gewogen worden, zoodat we steeds met een vulling van 200 K.G. werken. Mijn man en Hindji zullen om beurten op de ketels zitten en allerlei proeven nemen om tot een snelïerverloop en een hooger 'ren dement te komen. Nog voor de feestenheelemaal geëindigd zijn, wordt met den bouw van den eersten ketel begonnen. Omdat we liefst met volk beginnen, dat nog niet aan de oude methode gewend- is, laten we op Ambon volk wer ven en een maand na het feest stookt de eerste ketel en wordt aari twee andere groote ketels gebouwd. Liefst hadden wij één groote centrale, maar daarvoor is het terrein (850 H.A.) te uitgestrekt en te zwaar. Voor Hindji en mijn man wordt het werk nu oneindig moeilijk. Zij moeten da gelijks drie ketels afloopen om te wegen en den oliestand op te nemen en vooral in den regentijd als de weg een modderpoel is ge worden, neemt de afstand van ketel tot ketel veel tijd in beslag. Er wordt een klein huisje gebouwd, een inlandsche woning op palen en dat wordt tot magazijn ingericht, waar rijst, petroleum, suiker en koffie worden uit gegeven en de ingenomen olie wórdtopge slagen." De weg wordt verbreed, een steiger ge maakt en de kali opengekapt. De dag, dat de.palen van de steiger worden ingeheid, staan:'mijn-rnarr en de mandoer links'.. en: rechts van de beiers met geladen gew.eer op wacht, want hier dicht aan de monding we melt het van krokodillen. Op de heuvels wordt blad geplukt en als de zak naar den ketel gepicold is, wordt het daar gewogen. Voor 100 K.£x- blad betalen we S5 cent. Bij de oude methode moest een man om 35 cent te verdienen 70 K.G. blad binnen brengen maar 's middags er weer op uit gaan om hout té kappen. Nu is er een aparte ploeg „houtkappers en bovendien verdienen nu de- menschen van den eersten dag af geld en hoeven ze niet tien dagen lang aan den opbouw van den ketel te werken. En het geheele bedrijfsrisico is van de stokers af genomen. Ook wij zijn over de verandering- zeer tevreden. Het werk is zwaarder geworden, maar we hebben het meer in de hand. De verbeterde koeling heeft het rendement met 12 pet. ver hoogd, zoodat we nu een gemiddeld rende ment hebben van 1.7 pet., terwijl de hout vester bij zijn proeven deze zelfde uitkomst als hoogste rendement heeft verkregen. De voornaamste zorgen blijven de lage prijzen en het verloop van het volk. Er wordt bijna geen winst meer gemaakt. Be kajoepoetihprijs is nu zoo Ver gedaald, dat er bijna geen winst meer gemaakt wordt. We leven als inlanders van rijst en groenten en van wat jacht en vischvangst opleveren. Ook de Arabieren en Chi neezen winnen niets meer op de olie, maar voor hen is het probleem eenvoudiger. Ze maken de levensmiddelen wat duurder en winnen nog wat meer op rijst en petroleum. Totdat ook dit een einde neemt en in de eerstvolgende maanden Boeroe in vuur en vlam komt te staan. De nachten zijn licht van het vuur. De KPM-kapiteins vertellen ons, dat vanaf de vSoela-eilanden Boeroe te zien is als een roode nevel. Een morgen komt Dr. Wind, het hoofd van het Boschwezen, op Boeroe, juist als het vuur over de vlakte gegaan is. Geheel Boeroe is zwart geblakerd als een mijngang, de smalle kuststrook, waar Namlea op ligt en Batoebooi aan de andere zijde, der baai zijn als groene eilanden. Dr. Wind acht den toestand heel ernstig en voorspelt, dat de. heele kajoepoetihcul- tuur ten gronde zal gaan, als niet tijdig door het gouvernement wordt ingegrepen. Het is de zomer van 1935, de allerdonkerste maan den van ons leven. Ons jongste zoontje is net.een half jaar. onze oudste ligt met me ningitis op Ambon, steeds meer zakken de kajoeooetihprijzen, iederennacht jagen de vlammen over de heuvels, iederen morgen roept de gong de menschen uit de kampong om te blusschen. De heele week zit mijn man op de concessie, want wel blijven we voor brand op ons eigen terrein gespaard, maar van alle zijden dreigt het gevaar, dat het vuur van onze buren bij ons over zal slaan, totdat tenslotte de eerste regens vallen en het grootste gevaar voorbij is. Dit is het derde jaar, dat we Batoebooi sto ken en nog geen enkele maal is er bij ons brand uitgebroken, terwijl het onder de Ara bier in 12 jaar 8 keer heeft gebrand. Het is het absolute bewijs, van wat we weer iedere keer naar het bestuur op Ambon schrijven „De branden op Batoebooi ontstaan voor 90 "procent door de slechte arbeidsverhoudin gen". Maar de bestuursambtenaar meent al leen krachtig te kunnen optreden alë van de kant van de bevolking klachten komen, maar de bevolking klaagt niet. althans niet offi ciéél. Heel dikwijls komen menschen bij ons ver-' tellen, hoe slecht ze behandeld zijn, op welk een slimme wijze de Chinees met hen heeft afgerekend. En als we hun aanraden een i klacht bij het bestuur in te dienen, volgt altijd een weigering. De Chinees behandelt hen slecht, zuigt hen uit en bedriegt hen. maar toch werken ze graag voor hem. En bij ons loopen ze weg. Iedere boot moeten we nieuwe menschen van Ambon halen, want iedere maand gaan menschen van ons naar den Chinees over. Een man, die een half jaar bij ons gewerkt heeft en met wien mijn man uitstekend kan opschieten, neemt ontslag. We vragen hem waarom hij weggaat en zijn ant woord is typeerend voor de geheele mentaliteit van dit volk: Bajeran bagoes, makanan moera, te.pi tita terlaloe kras. De betaling is prachtig, het eten is goedkoop, maar de verordeningen zijn lastig. Met die verordeningen bedoelt hij het op tijd aan het werk gaan, het verplichte medicijnen slikken voor de zieken, het ver plichte schoonhouden van de huizen, waar ze gratis wonen, het werken onder leiding. En hoewel hij de voordeelen van goedkoop eten en een eerlijke afrekening wel waardeert, gaat hij toch terug naar den Chinees, waar nie mand op het werk controle uitoefent, waar niemand hem dwingt kinine te slikken. En zooals hij denken de meesten er over, hoewel er een paar uitzonderingen zijn en op deze uitzonderingen is onze hoop gevestigd. Langzaam moeten we een kerm vormen van menschen, die verstandiger zijn. Maar onder- tusschen kost het volkzoeken op Ambon maan delijks een hoop geld en onze kostprijs moet naar omlaag. Op deze wijze kunnen we nooit ooncurreeren tegen den Chinees en den Ara bier. Daar komt nog iets bij. Zwakker dan de Arabieren en Chineezen yU e hebben met het gouvernement een huur contract op concessiebasis. Wij hebben een afkoopsom aan de bevolking moeten betalen en bovendien betalen we jaarlijks een behoor lijke huur, terwijl de andere handelaren op slinksche wijze in het bezit van hun ketels zijn gekomen, die hun verder geen cent kosten. In de meeste opzichten staan we zwakker dan de Arabieren en de Chineezen. Wij moeten zien, dat wij door technische verbeteringen den kostprijs drukken en dat we op de markt door onze betere kwaliteiten een beteren prijs maken. We hebben offerte aangevraagd voor een modern destillatietoestel, maar de prijs is zoo danig, dat de veel te hooge afschrijvingskosten den kostprijs sterk zouden verhoogen. Boven dien heeft een gecompliceerd toestel het na deel, dat het niet op Boeroe gerepareerd kan worden en de vrachtkosten en de verbindingen zijn van dien aard, dat we dit niet riskeeren kunnen. Wij blijven dus bij ons oude toestel, maar stellen ons in verbinding met een des kundige en vragen hem advies op welke wijze dit toestel meer nuttig effect kan geven zonder dat de verbouwing te ingewikkeld en te kost baar wordt. Op advies van dr. Wind zijn er op Boeroe twee boscharchitecten gekomen, een tijdelijke om een rapport over het geheele kajoepoetih- bedrijf uit te brengen en de ander voor vast om de kajoepoetihcultuur en de fabricage te -bestudeeren- en verschillende plantproeven te doen. Mijn man wordt van gouvernements wege verzocht met hem samen te werken. Datzelfde jaar krijgen we onze eerste gouvernementsleverantie. Begin 1936 gaan de prijzen oploopen. We achten het een gevolg van de geweldige branden, waardoor een na tuurlijke restrictie is ontstaan. De laatste maanden hebben we vrijwel niets van onze productie verkocht en als de prijzen even om hooggaan, doen wij onze voorraad van de hand. Maar de stijging vindt niet alleen haar tijdelijke ooi'zaak in een olieschaarschte. Er blijkt een geweldige en aanhoudende vraag naar kajoepoetiholie'te zijn. In .1936 loopen de prijzen met ongeveer 230 pet, op en dit ver andert onze geheele situatie. Tot nu toe heb ben we met moeite een afzet voor onze olie gevonden. Hoewel onze olie zuiver is, van hoog soor telijk gewicht en voldoet aan alle eischen van de Nederlandsche Pharmacopee, hebben •ben we toch niet künne'n concurreeren tegen de olie van de andere handelaren, die slecht gezeefd is, laag van soortelijk gewicht en zelden voldoet aan de minimum-eischen van de Pharmacopee en bovendien dikwijls ver- valscht ise met benzine of klapperolie of door een' slordige afwerking rood in plaats van groen gekleurd is. Met orders overstelpt. U" n ineens is er een enorme vraag naar JL goede olie, worden we met orders over stelpt, terwijl onze eigen productie voor een hal jaar vooruit verkocht is. We koopen olie buiten op, keuren ze op gewicht en kwaliteit en vervalsehing. Soms kunnen we niet leve ren omdat er niet genoeg kwaliteitsolie op Boeroe aanwezig is, En nu komt pas uit, in wat voor prachtige positie we hier zitten. Wij kunnen hier alle olie van hoog soortelijk ge wicht opkoopen, de minderwaardige olie en de verdachte kwaliteit gaan naar Macassar. Werk, werk overal. Ook de klapperprijzen stijgen. Iedereen laat zijn verwaarl oosode klappertuin schoonmaken. Er is een groot gebrek aan werkvolk. Het volk dat van Boeton komt om werk te zoeken wordt dadelijk al op Ambon aangeworven voor de klapperon dernemingen op Ceram en voor de nieuwe be drijven op Nieuw-Guinea. Meer dan ooit hebben we gebrek aan volk. We hebben de groote kalivlakte in erfpacht aangevraagd en willen daar klappers planten en kapok en proeven nemen met drogen rijst bouw. Maar voor het kajoepoetihbedrijf ko men we al volk te kort. Dan hei-vormen we ons bedrijf voor de tweede maal. We bouwen een reeks ketels in het centrale gedeelte, 12 stookplaatsen, waarvan er dade lijk zes in gebruik worden genomen. We be stellen paarden van Macassar en nu wordt uit alle hoeken het blad per paard naar de fa briek vervoerd. Het plukken is nu belangrijk minder zwaar geworden. Nu de zware zak niet meer over de heuvels naar den ketel hoeft te worden gepicold kan een man per dag twee keer meer blad plukken en minder vermoeid zijn. Maar om met de paarden in de verre uithoeken van de concessie te komen, moeten bruggen gebouwd en een weg worden aangelegd en het volk daartoe moet aan elk bedrijf onttrokken worden. Geen enkele maal halen we onze geschatte productie. Volk, volk, volk. Maar de Chinees wappert met een briefje van tien en voor tien gulden voorschot loopen ze naar hem over. Nooit meer los komen ze van zijn schuulden, maar toch beschikken ze altijd over contanten, nu een flesch olie meer dan een gulden op brengt door den heimelijken handel aan de achterdeur. Het bedrijf groeit sterk. Tn dit jaar is het bedrijf zoo gegroeid, dat JL mijn man het niet alleen aan kan. We hebben onzen Europeesehen medewerker. Mijn man is een goed planter, maar even als zijn vader een slecht handelsman. De nieu we zal voornamelijk voor de zaken zorgen, ter wijl mijn man de nieuwe aanplant naloopt en voor het oliebedrijf zorgt. Veel is er veranderd dit jaar, veel is er ver beterd, ook de moeilijkheden zijn veranderd maar niet verdwenen. Er zijn plannen om volk te laten werven van Kisar en Timor en de Kei-eilanden. Er worden koeliewoningen ge bouwd, een groote brug over de kali en een waterreservoir voor het koelwater. Na jaren vechten hebben we op Baroe ein delijk een dokter gekregen. Ook het bestuur op Ambon is een weinig uit zijn dommel op geschud nu het uit betrouwbare bron heeft vernomen hoe de toestanden zijn op dit eiland. Langzaam gaat deze groei en vooruitgang en we mogen niet wanhopen. Maar langzaam of snel, in tijden van nood of in voorspoedige jaren, het werk gaat verder, en nooit zullen we hier weg willen gaan. - - (Nadr-u-k verboden.) VOETBAL. De vechtpartij bij D. W. S.— Sparta. Het Sparta-bestuur schorst Brandsma. In ons nummer van 'j.l. Maandag zijn bij zonderheden gepubliceerd over een incident bij den Zondag gespeelden voetbalwedstrijd D. W. S.Sparta. De Rotterdamsche speler Bransma had zijn- tegenstander Van Stokken eerst getrapt en toen deze zich niet onbe tuigd liet, heeft Brandsma hem tegen den grond geslagen. We" lezen in de Tel., dat het bestuur van Sparta-besloten heeft, rechtshalf Brandsma twee maanden niet op te stellen. Sparta stelt zich op het standpunt, dat het overtredingen, als waaraan Brandsma zich schuldig maakte, onder geen enkel beding kan dulden. Ondanks het dreigende degradatie- gevaar, besloot het daarom tot genoemden strafmaatregel over te gaan. COMPETITIE AMBTENAREN. De sportvereenigingen R._ v. A., Ambtena ren van den Raad v. Arbeid Haarlem, E. V. A., Ambtenaren Maatschappelijk Hulpbetoon Haarlem, P. S. V. Haarlem, Politie Sportver. Haarlem; Viribus-Unitis, Santpoort; H. S. V. „Gazelle", Haarlem- en H. S. V. ,,W. S. V.". Haarlem spelen dezen winter op de Zaterdag middagen eén voetbalcompetitie. Het compe- titiebestuur is samengesteld:als volgt: J. West, Brederodelaan 19, Santpoort, voorzitter; J. P. de Vos, Essenstraat 13 rood, Haarlem, secre taris; J. v. d. Maat, Kruistochtstraat 57, Haarlem, penningmeester. GO AHEAD—NOORDELIJK ELFTAL (1—1). pienter als stopper-spil. Op hét verlichte Go ahead-terrein is Woensdagavond een „wedstrijd gespeeld tus- schen de Deventer ëerste-klassers en het Noordelijk elftal. Deze".Ontmoeting was be doeld als training -Vböï- de- noordelijken, die op 14 November a.s. te Hannover tegen Noord-Duitschland uitkomen. In de' noordélijke/plo'ég,''had Pienter de opdracht gekregen, daar men Noord-Duitsch- land met gelijke methode wil bestrijden, als stopper-spil te fungeeren. Van deze taak heeft de stoere Groninger zich uitmuntend gekweten. Bijna alle aanvallen van Go ahead en dit aantal was niet gering, strandden op Pienter. Het was jammer, dat het eenige doelpunt van Go ahead indirect juist aan hem" te wijten was. In de tweede helft nl. maakte hij hands; van 20 meter van het doel af schoot Koopman.,, onberispelijk in. In het verderen verloop van' den wedstrijd wist Kui per den gelijkmakers te 'scoren, toen de in valler-doelman De Roq te vroeg was uitge- loopen SCHAKEN. „DE TORENS" I— „ZWAHA". Voor den N.H.S.B. werd bovengenoemde wed strijd gespeeld. De voorloopige uitslag is 53 voor „De Torens". Twee partijen werden afr gebroken. BILJARTEN. MASSAKAMP T.O.G.DE VAART. Dinsdag werd de massakamp T.O.G.De Vaart voortgezet in klasse C. De uitslag was: T.O.G. 297 en De Vaart 222 caramboles. De stand na den zesden ^wedstrijd is: 1 T.O.G. 1791. De Vaart 1521 caramboles. Dinsdag wordt de"1 wedstrijd voortgezet in klasse B in het clublokaal van T.O.G. WIELRIJDEN. FEESTAVOND ACHILLES. Naar aanleiding van het eerste lufetrum heeft bovengenoemde; wielrijdersvereeniging een feestavond gehouden, die door de groote opkomst en het welverzorgde programma bij zonder geslaagd genoemd kan worden. Voor dezen feestavond waren geëngageerd de humorist Johnn'y 'JRovö en de soubrette Wiesje Koolhoven, die met hun liedjes veel tot het succes van dezen avond hebben bijge dragen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Band The Marinucci's onder leiding van den heer J. Hoögéndoorn. Het doel van dezen feestavond was het in- stalleeren van de lustrum-commissie en van den pas toegetreden geestelijk adviseur kape laan Kuyper. Na door den voorzitter" van Achilles te zijn toegesproken en het clubinsigne ontvangen te hebben, sprak Kapelaan Kuyper eenige pro pagandistische woorden. De voorzitter vande' lustrum-commissie gaf een uiteenzetting over de plannen voor de viering van het 5-jarig .bestaan. Deze plan nen werden reeds in ons blad gepubliceerd. Vervolgens werd de. finale verreden van den home trainerswedstrijd tusschen H. Koelemey en P. Gruyters, die met miniem verschil op fraaie wijze door Koelemey gewonnen werd. Het dubbel mannenkwartet. dat zich gevormd heeft uit de spelers van de R.K. voetbal- vereeniging B. S. M. uitBennebroek, gaf eenige liedjes ten beste. Tenslotte was er er bal. De uitslag van den home trainerwedstrijd luidt als volgt: Ritten van 1 K.M. 1ste serie: 1. Gruyters 46 4/5 sec.; 2. Korthals 47 sec.; 2de serie: 1. Duyns 46 3/5 sec.; 2. Klinken berg 46 4/5 sec.; 3de serie: 1. v. Maris 48 sec.; 2. Schijf 501/5 sec.; 4de serie: 1. Koelemey 45 1/5 sec.; 2. D. Claassen 45 2/5 sec. Demi-finale;. 1ste serie/ 1. Koelemey 43 2/5 sec..; 2. Duyns; 2de serie: 1. Gruyters 45 sec., 1. Van Maris. Finale: 1. Koelemey 45 sec.; 2. Gruyters 451/5 sec. ATHLETIEK. DE HA.V. „HAARLEM" HERVAT HAAR TRAINING. Op 5 September jl. namen nog eenige H. A. V.'ers te Amsterdam deel aan den laatsten athletiekwedstrijd in het seizoen 1937. waar na de geheele ploeg ruim een maand volko men rust nam, om in haar training te her vatten, teneinde zoodoende reeds den grond slag te leggen voor de speciale wedstrijdtrai- ning, die ongeveer in Maart begint. Ook dit jaar wordt op Zondagmorgen in de omgeving van het Brouwerskolkje ge traind, waar zoowel loopers, springers als werpers een conditie-training ondergaan; op Woensdagavond krijgen in het Kennemer Lyceum de verschillende spieren nog weer eens een extra beurt. Het geheel staat onder leiding van het tweemanschap Korver-Rinkel, die beiden in denzelfden geest de training leiden, zoodat het bestuur de zekerheid heeft, dat de trai ning op Zondagmorgen en die op Woensdag avond geheel op elkaar zijn ingesteld. Langzaam maar zeker tracht de H.A.V. het verloren terrein te herwinnen; ongetwijfeld mag nu reeds van een vooruitgang gespro ken worden. Zoo is o.a. de veel belovende sprinter Schaap, die deel uitmaakte van de K.N.A.U.-jeugdploeg, de Haarlem-gelederen1 komen versterken. KORFBAL. DE OOSTHOEK. Te spelen 31 October: S.V. 4 Oosthoek 1. Vertrek 9.30 van het Soendaplein-Oosthoek 2. Palvu 2 om 2 uur. terrein Noordersport park. Tuberculosebestrijding. Na de onderwijzers worden de leeraren te Haarlem gekeurd. Ingevolge de „wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmette lijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs" van 7 'December 1934, werden in het derde kwartaal van 1937 weder een groot aantal personen te Haarlem gekeurd of 'herkeurd. Thans zijn vrijwel alle personen die te Haarlem werkzaam zijn aan inrichtingen van Lager- en Voorbereidend Lager onderwijs ge keurd. Er resteeren nog ongeveer een vijftig tal, die in de eerste helft van October aan de beurt komen. Thans heeft de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid in overleg met het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bepaald dat alle keuringen van onderwijzend personeel per 1 Januari 1938 ge ëindigd moeten zijn en hiertoe de krachtige medewerking ingeroepen van de geneeskun dige leiders der districts consultatiebureaux, Behalve het nieuw-aangesteld personeel, dat steeds op korten termijn gekeurd moet worden, wachten in Haarlem nog op keuring vrijwel van al het personeel van inrichtin gen van Middelb. Onderwijs, van Voorberei dend Hooger Onderwijs en van overige in richtingen van onderwijs, waartoe o.a. het Nijverheids-onderwijs behoort. Globaal geschat omvat dit pl.m. 400 per sonen, die dus alle in den loop der eerst volgende maanden een oproep zullen ontvan gen. Door den directeur van het Consultatie bureau wordt er alles op gesteld aan den wensch van den hoofdinspecteur en het De partement te kunnen voldoen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 7/8. Berlijn 72,64y2. Parijs 6.06. Brussel 30.51 1/2. Zwitserland 41,71. New-York 1.80 7/8. GEVAL VAN KINDERMOORD. AMBT HARDENBERG, 27 Oct. De politie van Ambt-Hardenberg heeft gisteren aange houden en naar Almelo overgebracht den vader van het 16-jarige ongehuwde meisje H. D., die er van verdacht wordt dat hij een pas geboren kindje, waarvan de dochter zonder medischen bijstand was bevallen, heeft ge dood en op zijn erf begraven. Het lijkje is opgegraven en door de politie in beslag genomen. Nadat dr. Hulst uit Leiden sectie had verricht, is de man gearresteerd. MUZIEK Gemengde Arbeiders-Zangvereeniging DE STEM DES VOLKS. Op den ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van „De Stem des Volks" de afd. Haarlem van den „Bond v. Arb.-Zangvereeni- gingen in Nederland" georganiseerden Ju- bileumavond is zeker niet minder gesproken dan gezongen, Drie kleine koorwerkjes: Otto W. de Nobel's zeer banaal „Morgenrood", J. F. Keja's minder conventionneel maar daar tegenover wat stroef en weinig melodisch „Stort, o arbeiders" en Carl Gramm's ryth- inisch nogal gewrongen „Socialistenmarsch" hadden nauwelijks een zevental minuten a- cappella-zang doen klinken, toen de spreek beurten een aanvang namen, en deze zouden vijf kwartier in beslag nemen. Allereerst sprak de voorzitter van „De s. des V.", die een beknopt historisch overzicht gaf van het wel en wee der jubileerende vereeni ging in de 35 jaren van haar bestaan. Oude herinneringen riep hij op; aan Hugenholtz, die in 1902 in de Groote Houtstraat met het strijdblad „De Wekker" colporteerde; aan het eerste dirigentschap, door Bram v. d. Velde, belangeloos waargenomen; aan diens opvol ger O. de Nobel; aan A. H. Canters, aan de nering van het 25-jarig bestaan gedurende Keja's leiderschap; aan de koersverandering in de richting van het Oratorium door toe doen van Antoon Krelage, die nu 9 jaar de muzikale leiding heeft, en met Graun's „Der Tod Jesu" begon om in een zeer geslaagde uit voering van Beethoven's Negende een hoogte punt te bereiken, dat bewondering afdwong. Daarna voerde de voorzitter der Jubileum commissie, wethouder M. A, Reinalda, het woord. De ervaren spreker improviseerde vol gloed over het motief „ontroering" en bracht als coda een enveloppe, welker inhoud voor verdere ontplooiing van de S. des V. bestemd fl. 1.40 per flacon in apotheken en drogisterijen (Adv. Ingez. Med.) is naar de tafel, waaraan bestuur en dirigent zaten. Achtereenvolgens spraken verder: de voorzitter van den Bond v. Arb Zangver., waarin de Afd. Haarlem een belangrijke plaats inneemt; de voorzitter dei- Buscommissie, die de in een bloemstuk verborgen bus met vrijwillige giften der leden overhandigde, welke bus meer dan 60 gulden bleekte bevatten; de voorzitter van den Haarlemschen Be- stuurdersbpnd; een spreker namens de Haarlemsche Soc. Democfatcn de voorzitter der Cultureele Commissie; de voorzitter van het Ccntr. Comité voor Ar beidersontwikkeling; de voorzitter der tooneelver. „Herman Heijemrans", die een enveloppe aanbood; een bestuurslid van den Nieuwen Haarlem schen Kunstkring, die aan de medewerking van de S. des V. bij de uitvoering op de Groote Markt herinnerde en door een bloemstuk daar voor hulde bracht; de vroegere penningmeester van De S. des V. De voorzitter .der jubileerende vereeniging dankte de verschillende sprekers en zei o.m. dat het aangeboden geld zou worden besteed voor het in Mei as. te geven Jubileum-Concert, waarop, in samenwerking met de Amsterdam- sche zustervereeniging en het Utr. Sted. Or kest Beethoven's Negende weer zal worden uitgevoerd. Daarna werd de bestuurstafel weer opge ruimd; de bloemstukken bleven het podium versieren en het koor nam zijn plaatsen weer in, am „Erlöse dich" van E. Lendrai te ver tolken.. Deze compositie 'interesseert voorna melijk in de laatste beide strofen, waar na een contrapuntisch gedeelte een mooie stijging naar het slot leidt. De koorzang was in dit werk wel goed, alleen af en toe wat scherp van klank. Brahms' „Zigeunerlieder", op. 103 vormden het eenige programmanummer na de pauze. Zij zijn eigenlijk voor solokwartet met klavie ren bestemd; de uitvoering door een groot koor kon me dan ook slechts matig bekoren. Verrassend goed klonk het fijne en bewege lijke vijfde lied; heel bevredigend werden de lastige harmonische overgangen van het ne gende gezongen en ook het slot van het laat ste lied kon voldoening schenken. De vervul ling' der rol van voorzanger door de tenoren leidde niet tot een goed resultaat. Lr het ze vende lied zakte het koor. Ik heb nu een paar goede en een paar min der goede momenten der vertolking' genoemd. Het geheel werd wel verdienstelijk gezongen, maar ik hoor de S. des V. toch veel en veel liever in werk dat beter voor haar geschikt is. en daarom verheug ik me al tevoren op de a.s. uitvoering van Beethoven's Symphonie. Vermeld zij nog dat de heer C. Olthuis de klavier-partij der Zigeunerlieder, voor zoover ik waarnemen kon,"zeer goed speelde. Maar- deze partij is ook niet als equivalent met een groot koor berekend. De groote Gem. Concertzaal was op dezen Woensdagavond nagenoeg geheel bezet. K. DE JONG /UI EP/ LT'JMMEINS HALCYON LIJN. Vredenburg, 27 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Zaandam, 27 v. Oxelosund te vlaard. Stad Arnhem, 26 v. Benisaf n. Rott./Vlaard. Stad Vlaaxdingen, 26 v. Vlaard. te Narvik, voor Rott./Vlaard. Stad Schiedam, Rott. n. Pto. Ferrajo p. 26 Ouessant. HOLLAND—AMERIKA LIJN, Lochfcatrine, Vanc. n. Rott, 25 van Taconra. Burgerdijk, Pt. Mexico n. Rott. 25 van Gal veston. Binnendijk, N.-Orleans n. Rott. 27 le Antw. Statendam, N.-York n. Rott. 26 (9.10 n.m.) v. Plym., 27- (8 n.m.) verw. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 25 v. Los Angeles. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 25 te Liverpool. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 26 v. Aden. Almkerk (t.) 27 v. Antw. via Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (uitr.) 27 v. Kaapstad ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Awalci (th.) 26 v. Montevideo. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (u.) 26 v. Le Verdon. Reggestroom (t.) 28 te Havre verw. Amstelkerk (uitr.) 27 van Lagos. Gaasterkerk, 27 v. Rott. n. Japan. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 26 v. Piraeus n. Thessal.. Ajax, 26 v. Danzig te Kopenhagen. Alkmaar, Chili n. Amst. via L'pl. 27, 400 mijl Noord van Azoren, Aurora, 26 van Susak naar Barï, Costa Rica, 26 v, Barbados n. Amst. Mars, 26 v, Catania n. Messina. Nereus, 26 v. Kopenhagen te Stettin. Nero, 26 v. Amst. n. Uracoa. Hercules, 27 v. Alexandrië n. Jaffa. Hei-mes, 26 van Aleandrië te Stratoni. Juno, Piraeus n, Antwerpen p. 27 Gibraltar. Trajanus, Varna n. Rott. p. 26 Finisterre. Triton, Rott. n. Lissabon 26, 105 mijl Zuid van Land's End. L-is, 25 v. Gingston (Ja.) n. W.-Ind. Orestes, 25 v. Arica n. Mollendo. Theseus, 27 v. Tarragona te Valencia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitr.) 26 te Rio de Janeiro. Waterland (t.) 28 (10 n.m.) te IJmuiden verw. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitr.) 27 v. Suez. Eggano (uitr.) p. 26 Gibraltar. Singkep (th.) 27 v. Havre. Saleier (uitr.) 27 van IJmuiden. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 26 te Moji. Gaasterkerk, 27 v. Rott. n. Japan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Peisander, 27 v, Batavia te Liverpool. Hector, Japan n. Rott. 27 v. Sing. Medon, Rott. n. Bintang 25 v. Sing. Euryades, Amst. n. Java 26, 50 mijl ZZO van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (u.) p. 27 Dover. Garoet (t.) p. 27 K. Bon. K. Nopan, 26 v. Rott. te Hamburg. Indrapoera Ct.) 27 v. Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7