Haarlem's Dagblad Onderhandelaars. Verraad. Verkeersverbetering Verspronckweg-Kenaupark 55e Jaargang No. 16673 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOiVl EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 29 October 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex, Advertenticn i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en naubod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. „Of de vooruitzichten zijn hopeloos en dan geeft iemand toe, öf ze zijn hoopvol en dan komt iemand in verzet". Deze opmerking maakt de Manchester Guardian over de onderhandelingen der am bassadeurs, die gezamenlijk als de non-inter ventie-commissie inzake Spanje optreden. En daarmee kenmerkt het Engelsche blad niet alleen het werk van deze onderhandelaars, maar ook dat van alle anderen, die. in de laatste jaren pogingen hebben ondernomen om Europa in de een of andere richting op gang te brengen. Er wordt voortdurend on derhandeld op deze manier. Sinds jaren en jaren dreigt er nu oorlogsgevaar. Het is tot uitbarsting gekomen in Abessinië en in China, het heeft zich in Europa bepaald tot de uit barsting van een burgeroorlog in Spanje, waaraan sommigen „mee zijn gaan doen". Maar het groote oorlogsgevaar, dat het ge- heele werelddeel bedreigt en minstens de herhaling van de slachting van 1914-1918 zou beteekenen, blijft het werktuig in handen dei- onderhandelaars en barst niet uit. 's Zomers is het altijd op zijn ergst en dan, maar soms ook wel eens in een ander jaargetijde, wor den de vooruitzichten hopeloos. Dan geeft er iemand toe. De situatie herstelt zich min of meer, de een of andere staatsman komt met een nieuw plan in een rede die een volle week lang gerucht maakt, de toestand wordt hoop vol en dan komt er iemand in verzet. Als niet alleen die gewone mensehen, die zich gaarne wat sterk uitdrukken in hun mee ningen, maar ook politici en staatslieden eens een statistiek voor zich konden zien van het aantal gelegenheden waarbij zij in de laatste tien jaar voorspeld hebben dat de toestand hopeloos resp. hoopvol was zouden zij er ver steld van staan. En zij zouden tot de niet al te aangename slotsom komen dat hun voor spellingen kant noch wal hadden geraakt. Ook zouden zij wel moeten erkennen, want dat zit er onmiskenbaar duidelijk in, dat men even min het internationaal herstel heeft gediend als tot den oorlog besloten. Men heeft niet kunnen besluiten Europa op te bouwen, men heeft evenmin kunnen besluiten het te ver nietigen. Men aarzelt ergens in het midden en mist zoowel den moed voor het een als voor het ander. Dat is een merkwaardige toestand, die later als het kenmerk van deze verwarde periode door den historieschrijver zal vermeld worden. Misschien zal hij er bijvoegen, dat het oude Europa karakter miste. Lofspraken zal hij er zeker niet op houden. Hij zal in elk geval beter kunnen oordeelen dan wij, omdat hij weten "zal naar welken kant de balans tenslotte is doorgeslagen. Want tenslotte zal de balans móeten doorslaan. Dergelijke situaties hou den op den duur niet stand. Men kan niet ten eeuwigén dage in spanning blijven voortleven. Pessimisten zijn er natuurlijk van overtuigd dat het tenslotte op oorlog moet uitloopen. Op timisten voorspellen het tegendeel. Rustige beoordeelaars, die tusschen deze twee groepen in staan, beproeven den moed erin te houden en hun steentje bij te dragen tot het schep pen van een gezonder sfeer en het zien van de werkelijkheid, denkend: onze tijd komt wel weer, we moeten maar blijven pogen naar op bouw te streven, onze kinderen hebben recht op onze voortdurende werkzaamheid in de richting van internationale toenadering. En veel huiverige lieden volgen maar het liefst een struisvogelpolitiek en denken er zoo wei nig mogelijk over, want het is een naar on derwerp. Ik vrees dat deze laatste groep zóó talrijk is dat die het streven in de goede richting het meest belet. Nog altijd zijn onverschilligheid en vrees om de moeilijkheden tegemoet te treden en te overwinnen de slechtste raad gevers. Hoe groot moeten die in het huidige Europa wel niet zijn! Het is oneindig krachti ger en invloedrijker geweest daar thans. Het heeft andere tijden gekend R. P. Rietmat! enfaforiek door brand in de ascli gelegd. Brandweer van drie gemeenten aan het blusschen, GOUDA, 29 Oct. Door onbekende oorzaak is vanmorgen brand ontstaan in de rietmat- tenfabriek van den heer H. Boers te Gouderak. Het bedrijf wordt uitgeoefend in drie groote loodsen op een aan den Hollandschen IJsel binnen- en buitenzijde gelegen terrein, waar op met eenige rietschelven, waarin de bossen riet zijn opgetast, ook eenige woningen staan. Toen het personeel, naar schatting twaalf man, vanmorgen om zes uur aan het werk wilde gaan ontdekten zij den brand. De brandweer van Gouderak, die direct werd gewaarschuwd, kon het vuur niet meester worden, zoodat de brandweren van Gouda en Berkenwoude eveneens te hulp werden geroe pen. Het vuur woedde over een oppervlakte van ongeveer tweeduizend vierkante meter. De drie loodsen en de voorraden bestaande uit ongeveer 25.000 rietmatten zijn in vlam men opgegaan. Een der op het terrein staan de woningen kreeg vuur- en waterschade. De brandweer slaagde erin eenige boerenwonin gen, die ernstig gevaar liepen, te behouden. De schade wordt op ongeveer f 50.000 ge schat. De eigenaar is slechts laag verzekerd en niet verzekerd voor bedrijfsschade. Tengevolge van den brand is het verkeer over den dijk langs de Hollandsche IJsel uren lang gestremd geweest en van Ouderkerk aan den IJsel af door den Krimpenerwaard over de gemeente Berkenwoude geleid. (Een Engelsch professor wil. op grond van kleinzeerigheid, zwakker tastzin en gehoor, veelvuldiger voorkomen van linkshandigheid, kleurenblindheid en stotteren aan- toonendat het mannelijk geslacht inderdaad het zwakke geslacht is.) Maar zeer geachte hooggeleerde, Ik had toch niet van ai verwacht, Wat u zoo roekeloos beweerde'. Over het sterk en zwak geslacht. Professor, u maakt mij opstandig, Zijn uw gehoor en tast ernaar? Bent u soms kleurenblind, linkshandig En een kleinzeerig stotteraar? Hebben de vrouwen geen gebreken, Die haar verzwakt, zelfs in uw oog? Of hebt u daar niet naar gekeken, Toen u aan 't vergelijken toog? Wij mannen mogen 't spottend zeggen, Een glimlach op 't bewust gelaat, Die dient om 't ijlings te weerleggen Als scherts en dwaze mallepraat; Wij mogen in onszelf besluiten, Dat er misschien wat waars in is, Maar het is als ernstig feit te uiten, Neen, hooggeleerde, dat is mis. Er zijn ook vrouwen, die het lezen, Dat is een ding. dat u vergeet, Zij zien het straks als feit bewezen, Door u, als iemand die het weet. De man is naar geslacht de sterke, Beheerscht en krachtig als een rots, Dat moeten wij de vrouw doen merken, Professor, dat eischt mannentrots. Toen u uw sexe af ging vallen En 't zelfbewustzijn zoo vergat, Hebt u, zeg ik namens ons allen, Alleen een zwak moment gehad. P. GASUS. Courantendruk flauw? Een bril van KEIP maaki 'i duidelijker. Gr. Houtstraat naast Luxox (Adv. Ingez. Med.) Smokkelaar bedroog listig de douane. Een Amsterdamsche winkelier in Japan- sche importartikelen stond Donderdag voor den Amsterdamschen politierechter terecht, omdat hij op ernstige en geraffineerde wijze invoerrechten had ontdoken. De man is op 5 September door de douane-beambten ge snapt toen hij valsche facturen overlegde. Hierop stonden de prijzen te laag vermeld en bovendien had de Japansche exporteur aangegeven, dat de vazen, kommen, beeld jes etc. ouder dan 70 jaar waren, zoodat ze noch onder de invoerbepalingen noch onder de contingenteeringsmaatregelen voor aarde werk vielen. De rijksexpert, een antiquair, had de aangehouden goederen onderzocht en vastgesteld, dat ze hoogstens 40 jaar oud waren. Verd. had zich aanvankelijk van den dom me gehouden, doch tenslotte was hij met de waarheid voor den dag gekomen. De truc was met behulp van den Japanschen expor teur al enkele malen uitgehaald en in totaal was het rijk voor pl.m. f 400 bedrogen. Uit de correspondentie tusschen den Hol landschen koopman en den Japanner bleek, o.a. nog, dat de knoeierij degelijk was voor bereid. De Japanner stuurde twee facturen, de valsche werd aan de douane overgelegd. Uit de correspondentie kwam voorts vast te staan, dat het goed inderdaad niet ouder was dan 49 jaar zooals door den rijksexpert was verklaard. De Rijksadvocaat vorderde f 400 boete en verbeurdverklaring der goederen. De Officier requireerde een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vervangende hechtenis voor de f 400 boete wilde hij op twintig da gen gesteld zien. De politierechter vond de feiten hoogst ernstig doch .hij had medelijden met den man, wiens zaken den laatsten tijd zeer slecht gaan. De rechter veroordeelde hem tot f 150 boete, subs. 20 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand; tevens verklaarde hij de in be slag genomen goederen verbeurd. De ter plaatse van het viaduct in de tee- kening voorkomende pijlen geven de vèr- keersrichtingen aan, welke in de richtftig Noord-Zuid v.v. moeten worden gebezigd. Daar door wordt de ver keersafwikkeling zeer vereenvoudigd. De nieuw te maken bruggen ten Noorden en ten Zuiden van het viaduct komen lager dan de bestaande, zoo dat de hellingen flau wer worden. Door het wegnemen van de Pie- ter Kiesbrug vermin dert het aantal zij wegen, hetwelk in het Kenaupark samen komt, zoodat de daar te maken verkeers- oplossing overzichtelij ker wordt. De aanleg geschiedt geheel op gemeente lijk terrein. Terrein van den Raad van Arbeid is niet noodig voor dit gemeentelijk project. Het te Rotterdam vermiste meisje. Nog steeds geen aanknoopingspunten gevonden. De bekende wichelroede-loopster mevrouw Klein Sprokkelhorst uit Zeist, die de politie te Rotterdam belangeloos haar medewerking heeft aangeboden bij het onderzoek naar het sinds Vrijdag voor twee weken'uit de ouder lijke woning aan de Brielsche laan te Rotter dam verdwenen achtjarige Lijntje Huiser, heeft Donderdagmiddag samen met de politie een tocht in de omgeving van Rotterdam ge maakt, maar ook dit heeft geen aanknoopings punten opgeleverd, zoodat de politie in deze zaak nog geen stap verder is. Naar aanleiding van de bekendmaking in het extra-politieblad zijn er nog tallooze me- dedeelingen op het bureau Sandelingenplein binnengekomen, maar geen enkele inlieh-ne heeft nog opheldering in deze duistere zaak gebracht. Inmiddels onderzoekt de politie nog steeds alle mededeelingen, die eenige steek houdendheid schijnen te hebben- Het Wonderlijke Gevonden Voorwerp. De eigenaar bekend. In ons vorig nummer deelden we een en ander mede over een „wonderlijk gevonden voorwerp", namelijk een vierriems wherry, die in den nacht van 22 op 23 October door twee personen in den Kinderhuissingel was achter gelaten Nader vernemen we, dat een politie-agent in genoemden nacht twee jongens in deze boot in den Kinderhuissingel zag varen. Hij som meerde hen, er mee aan den wal te komen. Zij voldeden aan dit bevel, maarkozen veilig heidshalve den wal aan den overkant waar ze uit de boot sprongen en de vlucht na men. Die jongens zijn onbekend gebleven. Intusschen is de eigenaar van de boot ko men opdagen. Het is de leeraar K. aan het Prinsen Bolwerk. Juist gisteren, toen in ons blad aan den eigenaar verzocht werd, zich aan het politiebureau te willen melden, wandelde hij langs den Koudenhorn en zag daar tot zijn verrassing de boot liggen. Hij maakte zich op het politiebureau bekend en is nu weer in het bezit van zijn wherry, die ligplaats had in een sloot aan het Prinsen Bolwerk. Er wordt niets uit vermist. Op 1 Januari het roode achter licht s'-GRAVENHAGE, 29 October: Het komende nieuwe jaar zal voor vele weggebruikers nieuwe verplichtingen brengen. Te hunnen bate worden hieronder de voor naamste nieuwe voorschriften opgesomd: Rijwielen. 1. Met ingang van 1 Januari 1938 moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren., dat tevens als reflector is ingericht, tot een goedgekeurd soort behoort en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achterlicht lette men ex dus op, dat daarop het rijksmerk (bestaande uit het woord „rijkskeur" en een serienum mer) is aangebracht. Zonder dit kenteeken vol doet een achterlicht niet aan. de wettelijke voorschriften. Het achterlicht moet op het witte gedeelte van het achterspatbord, en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek, zijn aangebracht. 2. Rijwielen mogen geen verblindende ver lichting voeren. Er dient dus voor gezorgd te worden dat de lichtbundel van de voorlan taarn schuin naar beneden gericht is. Automobielen en motorrijwielen. 1. bij ontmoetingen met tegenliggers mat een motorrijtuig geen verblindende verlich ting voeren. Er dient „gedimd" te worden, zoo dra de tegenligger zich binnen de gerichte stralenbundels van de lantaarns bevindt. 2. De koplantaarn (s) moet(en) zoodanig zijn ingericht en aangebracht, dat de ge richte stralenbundel een benedenwaartsche helling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijf, op 10 M. afstand vóór de lantaarn, moet de bovenkant van den bundel tenminste 10 c.M. lager zijn dan het midden van het iantaarnglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1939 moet (en) a. de koplantaarn (s) hetzij tot een goedge keurde soort behooren en ten bewijze daar van van het rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd. b. In de koplantaarn (s) (een) gloeilamp (en. i (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien. Het onder a en b bedoelde rijksmerk be staat uit het woord „rijkskeur" en een serie nummer. 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aangebracht, kunnen in gedimden toestand nog verblin den, indien zij niet op de juiste wijze aan het motorrijtuig zijn aangebracht. Blijken zij, bij controle op derf»weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtreding, ook indien koplantaarn en gloeillamp tot een goedgekeurde soort bé- hooren. Een overzicht van de stampvolle Apollo-hal te Amsterdam, tijdens de herdenking van wijlen dr. Abraham Kuyper, welke Donderdag werd gehouden. MOTORSPORT. NIEUWE WERELDRECORDS VAN WINKLER Uit Frankfort a. d. Main: Eerst tegen den middag kon Donderdag de internationale recordweek op de autostrada tusschen Frankfurt a. d. Main en Darmstadt voortge zet worden, daar tot dan toe een dikke, laag hangende mist eiken start verhinderde. Onmiddellijk, nadat de zon was doorge broken, werden de recordpogingen hervat. Vandaag was Caracciola aan de beurt met de gestroomlijnde Mercedes Benz, Het bleek echter, dat de wagen geen al te groote snel heid kon krijgen, daar dan de achterwielen doordraaiden. Bij de motorrenners moest Henne zijn po gingen opgeven, daar zijn B.M.W. bij snel heden van meer dan 250 K.M. steeds ging slingeren. Ook Ewald Kluge slaagde met zijn 250 cc D.K.W. niet in zijn recordpogingen. Walfried Winkler was met zijn 175 cc D. K.W. de eenige succesvolle renner van den dag. Hij verbeterde drie wereldrecords met zijn kleine machine, nl. over den kilometer en den mijl met vliegenden start en over den mijl met staanden start. De nieuwe wereldrecords van Winkler in de 175 cc-klasse zijn: 1 K.M. met vliegenden start: gemiddelde uursnelheid 164.233 K.M. Het woord is aan. Noel Baker: Dezelfde man, die op een vurenden mitrailleur zou in stormen ondanks 99% kajis dat die hem dooden zou loopt hard weg van een hoofdartikeldat hem zeker geen kwaad en misschien wel goed zal doen. (Uit een redevoering op het pas gehouden con gres der Britsche af- deeling van de Inter- nationale Vredes Cam pagne.) (oud record Winkler, gemiddelde uursnel heid 162.198 K.M.); 1 mijl met vliegenden start: gemiddelde uursnelheid 164.125 K.M. (oud record Geiss. gemiddelde uursnelheid 161.068 K.M.)1 mijl met staanden start; ge middelde uursnelheid 132.183 K.M. (oud re cord Winkler 125.989 K.M.) Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Maandblad van bovengenoemde Liedertafel, welk Maandblad zich in den loop der jaren bij haar leden wel zeer populair heeft weten te maken, werd Donderdag avond na afloop der repetitie de redactie op hartelijke wijze gehuldigd. Nadat de redactie-leden de heeren J. E. Voet, R. Haverschmidt, C. Warnier en J. Kuyper Jr. (de heer Wanders was wegens ziekte afwezig) met hun dames hadden plaats genomen, sprak de heer Höck de redactie toe. Hij schetste de belangrijke taak van een vereenigingsblad en betuigde tenslotte na mens de Liedertafel zijn hartelijken dank voor den verdienstelijken en cultureelen ar beid dien de redactie gedurende al die jaren voor het Maandblad heeft willen verrich ten. Spreker memoreerde de spontane wijze waarop door de besturen, vertegenwoordigers de Liedertafel, het van Breemenfonds, de Propaganda-commissie, het Dames-comité van het K. van Edenfonds en de Rots in Zee werd besloten dit jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan en tot aanbieding' van een huldelijk over te gaan, voor de uitvoering waarvan de heeren J. Lomans, C. N, J. van Hemert en spreker zelf in een commissie hebben zitting gehad. Gevolg gevende aan deze opdracht toog de commissie aan het werk en als resultaat was het haar een voldoening den redactie leden thans een door haar geredigeerd jubi leumnummer te mogen uitreiken, waarvan ook den leden een exemplaar zal worden toe gezonden. Daarop werd door de heeren Lomans en van Hemert een wandversiering verwijderd en vertoonde zich voor het oog van de ver raste redactieleden een smaakvolle ingebouw de gedenksteen, welke gedenksteen door de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap is op gedragen aan de vijf redactieleden. Vervolgens werd een keurig uitgevoerde oorkonde, vervaardigd door den heer Mes, aan elk redactie-lid overhandigd. Onder leiding van den directeur Frite Schuurman werd de redactie van het jubi- leerende maandblad ten slotte de Toast van Van Poppel toegezongen. Hierop nam de heer J. E. Voet het woord Hij verklaarde mede namens de overige re dactieleden getroffen te zijn door deze hul diging, sprak zijn dank uit en hoopte met zijn mede-redactieleden het Maandblad nog lang te mogen verzorgen. Hiermede was deze intieme en treffende huldiging ten einde en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het jubileumnummer. Het jubileumnummer van het Maandblad ziet er natuurlijk extra-verzorgd uit. Het prijkt met een frisschen kop gedeeltelijk in roode letters en met de portretten van de heeren Haverschmidt. Voet. Warnier. Kuyper Th. Wanders en wijlen den heer Klaar van Eden. Voorts vonden wii een geestig artikel van den dirigent Frits Schuurman en waar- deerende „stemmen uit de Haarlemsche muziekwereld" van de heeren Karei de Jong, Jos, de Klerk, Mart. J. Lürzen, Ol. Koop en H. W. Penaat. Ook de Propaganda-commissie stond een bijdrage af. De uitgever van het Maandblad, de heer O. Th. Dantuma, prijst de aangena me samenwerking met de redactie, al klaagt hij ook 'n beetje over te late inzending van kopy. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. De weldadigheidspostzegels zullen in vijf soorten worden uitgegeven. 3 Gisteren is ter gelegenheid van de Abra ham Kuyper-herdenking een gedenk steen in de Vrije Universiteit onthuld 3 Bij de gevechten te Tsjapei zouden hon derdduizend Chineezen gedood zijn. 4 Sir Arthur Wauchope zal aftreden als Hooge Commissaris voor Palestina. 4 Franco wil de Spaansche Oostkust blok- kceren. 4 Hendrik de Man heeft de opdracht tot vorming van een Belgisch kabinet aan- ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onderhandelaars. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Optimisme voor den tuinbouw geoorloofd. 3 C. B.Uit het land van den broederkrijg. 3 H. D. Vertelling: Herfst. 5 C. J. Groothoff: De wedstrijd tegen de Franschen. g K. de Jong: Liederenavond Lietje van Vliet en Anthon van der Horst. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1