Londensche besprekingen opnieuw op het doode punt. UIT DEN VOLKENBOND. D' Rusland wijst zoowel de Fransche als de Britsche voorstellen af. Von Ribbentrop in het offensief. Oost em rijk TsJeclbo'SllowakiJe Deitsefolaimd Frankrijk Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD In de gisteren gehouden vergade ring der ondercommissie voor de niet-inmenging zijn de besprekingen weer op het doode punt gekomen. De Russische vertegenwoordiger, Maisky, verklaarde, dat zijn regeering noch de Britsche voorstellen van 14 Juli noch de Fransche voorstellen van 16 Octo ber in hun geheel kan aanvaarden. Ik ben bereid, aldus zeide Maisky, beslui ten te steunen, die als een bijdrage tot een daadwerkelijke niet-inmenging kunnen wor den beschouwd. Ik kan de artikelen 1, 3 en 4 van de ont- werp-resolutie aanvaarden, doch ten aanzien van de rechten van oorlogvoerende, waarover wordt gesproken in artikel 2 en in de pream bule van de resolutie blijft de Russische re geering op het standpunt staan, dat dit on derwerp niets met het vraagstuk der niet- inmenging uitstaande heeft. In overeenstem ming met de opdracht van mijn regeering zal ik mij onthouden van stemming over de preambule en artikel 2. Mijn regeering be houdt zich het recht voor eigen voorstellen in te dienen tijdens de besprekingen over het toezicht. Die voorstellen zullen ten doel hebben de versterking van het toezicht. De Duitsche gedelegeerde, von Ribbentrop, zeide. dat de nieuwe Russische formule, waar in gezegd wordt, dat Rusland bereid is de kwestie der oorlogsrechten te overwegen na de terugtrekking van het overgroote deel der vrijwilligers, voor Duitschland een bloote af wijzing van dit punt van het Britsche plan beteekent. Door het betalen van verdere bij dragen in de kosten van het toezichtstelsel te weigeren toont Sovjet Rusland, dat het de controle onmogelijk wil maken. Daar het toekennen van de oorlogsrechten en het her stel van het toezicht essentieele voorwaarden voor de verwijdering der vrijwilligers zijn. al dus de Duitsche vertegenwoordiger, blijkt uit de nieuwe Russische houding, dat Rus land de verwijdering der vrijwilligers niet ten uitvoer gebracht wenscht te zien. Von Ribbentrop stelde de vraag of Rusland deel zou blijven hebben aan de niet-inmen ging of tot openlijke inmenging zou overgaan. Ik zie geen weg, aldus vervolgde hij. waar langs wij verder kunnen komen, indien de Sovjet-Unie haar standpunt niet wijzigt. Ik kan niet instemmen met eenige actie, die berust -op een resolutie, welke niet eenstem mig goedgekeurd is. Ik zou daarom willen voorstellen, dat de voorzitter een weg tracht te vinden om Rusland tot aanvaarding te brengen. Vijf landen aanvaardden de ontwerp-resolutie. Slechts vijf mogendheden hebben zonder beperking de ontwerp-resolutiewaarin de Britsche voorstellen zijn vervat, aangenomen, n.l. Frankrijk, België, Zweden en Tsjeeho siowakije. De toestand zooals deze thans is, zal worden uiteengezet aan de regeeringen, welke vertegenwoordigd zijn. De ondercom missie zal Dinsdag a.s. des ochtends te elf uur wederom bijeenkomen, de commissie zelf zal Woensdagmiddag 15 uur vergaderen. In deze vergadering zal worden voorgesteld aan beide partijen in Spanje te vragen de ont werp-resolutie, zooals deze is voorgesteld, in haar geheel te aanvaarden. Duitschland heeft de resolutie aangenomen, echter onder voorwaarde, dat dat ook de overigen de reso lutie in haar geheel zouden aannemen. De Sovjet-Unie maakte twee restricties inzake de rechten van oorlogvoerenden. De houding van Italië en Portugal was gelijk aan die van Duitschland. Zoolang het antwoord van Trein op wegwerkers ingereden. Drie dooden en twee licht gewonden. POTSDAM. 29 Oct. Op het spoorweg traject Berlijn—Dessau is hedenochtend bij het station Michendorf in dichten mist een personentrein op een groep wegwerkers inge reden. Drie personen werden gedood en twee gewond. TWEE DOODEN EN 19 GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Havas verneemt uit Grenoble, dat een auto bus, die op weg was naar Gap, ter hoogte van de Laffrey-meren in een ravijn is gestort. Er zijn twee dooden en 19 gewonden. De toe stand van eenige gewonden is ernstig. Duitschland niet naar de negen- inogendhedenconf erentie. Sympathie met het streven naar een oplossing van het Chineesch-Japansche conflict. Vrijdag is den Belgischen ambassadeur te Berlijn het antwoord der Duitsche regeering overhandigd op de uitnoodiging tot deelne ming aan de negen-mogendheden confe rentie. Hierin wordt verklaard, dat de Duitsche re geering alle waardeer ing heeft voor het stre ven, door vriendschappelijke middelen een einde te maken aan het beklagenswaardige conflict in Oost-Azië. Uit de uitnoodiging blijkt haar echter, dat de besprekingen te Brussel zullen worden gevoerd op grond van artikel zeven van het negenmogendheden- verdrag en derhalve de toepassing van dit verdrag tot onderwerp zullen hebben. Daar Duitschland aan dit verdrag geen deel heeft, meent de Duitsche regeering aan be sprekingen over de toepassing van het ver drag niet te kunnen deelnemen. De Duitsche regeering wil er echter op wij zen, dat zij te allen tijde bereid is deel te ne men aan een actie tot vreedzame regeling van het conflict, zoodra vast staat, dat er onmis bare voorwaarden daarvoor geschapen zijn. beide partijen in Spanje niet zal zijn ontvan gen zal de onder com missie voortgaan met het bestudeeren van de concrete vraagstukken welke uit de resolutie voortvloeien o.a. het zenden van de commissies naar Spanje en de maatregelen, welke genomen moeten wor den, wanner geen overeenstemming kan wor den bereikt. Geruchten over samenzwering tegen Schuschnigg. Schuschni gg. Te Weenen doen geruchten de ronde volgens welke de politie een samen zwering is ontdekt, welke beoogde bondskanselier Schuschnigg te ver moorden. Het gevaar voor Schuschnigg's leven zou nog niet weggenomen zijn, daar, naar beweerd wordt, twee leden van een buitenlandsche ter roristische organisatie naar Weenen zouden zijn gestuurd om den moord te plegen. Be doelde personen zouden zich nog steeds op vrije voeten bevinden Zij zouden voornemens zijn hun taak ten uitvoer te leggen door een bom te worpen naar de auto van den bondskanselier. Wan neer deze op weg was van zijn woning in een voorstad van Weenen en de bondskanselarij Het officieele Oostenrijksche pers- Het officieele Oostenrijksche Cor respondentiebureau deelt in verband met deze geruchten mede: De door een buitenlandsch persbu reau verspreide berichten over een op bondskanselier dr. Schuschnigg be raamden aanslag zijn uit de lucht ge grepen. Er is noch een aanslag ge pleegd, noch zijn arrestaties geschied. Nader wordt gemeld: Het uitgegeven dementi betreffende de ont dekking van een samenzwering tegen Schuschnigg houdt verband met een incident, dat zich op 20 October heeft voorgedaan en waaraan ongetwijfeld een overdreven belang is gehecht. Op dien dag traden twee vreem- lingen, die Duitsch met een sterk buiten landsch accent spraken, een tabakswinkel bin nen nabij de woning van Schuschnigg. Zij vroegen den winkelier bijzonderheden over de ligging der woning en over de gewoonten, van den bondskanselier. De man stelde de politie hiervan in kennis. De beide personen zijn trouwens niet teruggevonden. Sudeten Duitsche afgevaardigden verlaten het parlement Afgevaardigden der Sudeten Duitsche Par tij hebben gisteren tijdens de openingsbijeen komst van het Huis van Afgevaardigden ge protesteerd. Afgevaardigd^ Birke kwam uit naam der Sudeten Duitschers op tegen de geweldadig- heden, waaraan de politie zich te Teplitz Sehoenau zou hebben schuldig gemaakt. Andere afgevaardigden begonnen hierop het nummer van het wetsartikel, dat onzede lijke handelingen betreft. De afgevaardigden der Sudeten Duitsche partij verlieten hierop onder ironische opmerkingen van andere af gevaardigden de zaal. De minister van binnenlandsche zaken be trad vervolgens het spreekgestoelte om ex- zijn verwondering over uit te spreken, dat de afgevaardigden der groep van Henlein be toogden voor het einde van het onderzoek, dat met alle gestrengheid en wettigheid voort duurt. Belangrijke maatregelen van Goering op komst. Volgens te Berlijn in omloop zijnde geruchten zouden zeer binnenkort op voorstel van Goering. den commissaris van het vierjarenplan door de rijks- regeering belangrijke besluiten worden genomen. Het in de Palts verschijnende nationaal- socialistische orgaan Rheinfront schijnt deze veronderstelling te bevestigen. Dit blad schrijft: „Het oogenblik is gekomen om con crete maatregelen te nemen, maatregelen, die geschikt zijn om een eenhoofdige leiding te verzekeren, welke ten volle de economische organisatie ten goede komt. Het groote doel is de economische vrijheid van Duitschland, na dat de politieke vrijheid is verkregen. Alles moet aan dit doel ondergeschikt worden ge maakt. (Havas). Dr. Schacht zou in functie blijven. De kwestie van de ontslagaanvrage van dr. Schacht, welke sinds eenige dagen Duitsche en buitenlandsche kringen bezig houdt, neemt volgens Havas zeer mysterieuze vormen aan. Gezaghebbende kringen verzekeren, dat in de positie van dr. Schacht, die de functie van rijksminister van eco nomische zaken ad interim en van president van de Rijksbank blijft ver vullen, niets is veranderd. Drie dagen geleden hebben deze zelfde krin gen beweerd, dat de aftreding van Schacht tot de waarschijnlijkheden behoorde en de minister had zelf in het openbaar verklaard, dat hij was afgetreden. Uit het laatste artikel van Goering in het tijdschrift „Vierjarenplan" eir uit artikelen in de bladen komt tot uitdrukking, dat er een principieele tegenstelling bestaat tusschen de economische politiek van Schacht en die van Goering. Wanneer Schacht in functie blijft, schijnt het dat deze oplossing moet worden toegeschreven aan de per soonlijke tusschenkomst van Hitier, die het ontslag van zijn minister ge weigerd zou hebben en opnieuw zijn vertrouwen in Schacht zou hebben uit gesproken. Tot nu toe is in deze aangelegenheid geen enkele mededeeling gedaan. Rede van minister Delbos op het radicaal-socialistische congres. Op het radicaal-socialistisch congres te Rijssel heeft minister Delbos een uitvoerig overzicht van de buitenlandsche politiek ge geven. Hij zeide voorts, dat het is vóór alles noodig den vrede te redden, terwijl onvoor zichtigheden en zwakheden, die ook gevaar lijk zouden zijn, vermeden moeten worden. Frankrijk wil den vrede, een waren vrede, die voor allen openstaat, maar het zal zich niet in een kruistocht laten medesleepexn Naast en in overeenstemming met de betrek kingen tot den Volkenbond is er plaats voor concrete overeenkomsten met nauwkeurig omschreven voorwerpen tusschen de landen, die daarbij een onmiddellijk belang hebben. De vrede, aldus vervolgens Delbos, berust op de wederzijdsche eei'biediging van de onaf hankelijkheid der volken en dit is een der motieven voor onze houding in het Spaansche probleem. Ik ben van meening, dat Frankrijk, indien zijn levensbelangen op het spel staan, met koelbloedigheid en vastbeslotenheid alle mogelijkheden onder het oog moet zien. Maar om deze proef te doorstaan moet men eens- Geen Volkenbondsconventie tot bestrijding van belasting- vlucht Zijn de inwoners van Nicaragua nog veilig in Honduras? Goede betaling der Volkenbondscontributies. gezind zijn. Op het oogenblik zou Frankrijk, tegenover de gevaren, welker ernst het heeft buitenlanders of hun tusschenpesonen ge- GENèVE, 23 October 1937. (Van onzen correspondent) E kapitalisten —vooral in Frankrijk zijn zij talrijk die een groot deel van hun vermogen naar het bui tenland verplaatst hebben, behoe ven geen angst meer te hebben, dat zij ten gevolge van een Volkenbondsactie in de naaste toekomst de voor dit gedeelte van hun kapitaal verschuldigde belasting niet meer zullen kunnen ontduiken! Het fiscale Vol kenbondscomité, dat hier dezer dagen weder vergaderd beeft, gevoelde zich verplicht vast te stellen, dat de van 29 regeeringen binnen gekomen antwoorden op het aanbevolen denkbeeld van het sluiten van een Volken bondsconventie voor de internationale be strijding van belastingontduiking-door-kapi- taalvlucht geen hoop geven, dat een derge lijke conventie door een voldoend aantal sta ten zou worden aanvaard. Aldus is wederom een verdienstelijk initiatiefvooi\stel van een Volkenbondsorgaan op den onwil der meeste regeeringen afgestuit. De Volkenbondsvergadering had verleden jaar zelf, op aandringen van de Fransche regeering, aan het fiscale Volkenbondscomité de opdracht verstrekt de internationale be strijding van deze belastingontduiking ter hand te nemen Vooral de Fransche schat kist lijdt groote verliezen, doordat rijke in woners hun effecten en verdere waardepapie ren voor een groot deel aan buitenlandsche banken toevertrouwen en aan de belasting autoriteiten van hun land geen volledige op gaven verstrekken over de ontvangsten, die zij uit hun in het buitenland bewaarde kapi taal trekken. Het fiscale Volkenbondscomité had daarom het vorige jaar in overweging gegeven, dat een Volkenbondsconventie zou worden gesloten, die aan deze belastingont duiking een einde zou maken. De staten zou den zich bij deze conventie moeten verbinden aan hun bankinstellingen de verplichting op te leggen aan de regeering van het eigen land mededeeling te doen van alle uitbeta lingen (hetzij in contanten, hetzij door boe kingen op rekening-courant), door hen aan leeren beoordeelen, eensgezind zijn in de ver dediging van de bedreigde veiligheid van grenzen en vei'bindingswegen. Dat is het veiligste middel voor een zege vierende verdediging, maar ook voor de ver hindering van een oorlog, want men valt een vastbesloten volk niet aan. Sedert het oogenblik, waarop de strijd in Spanje is begonnen, is de vrede in Europa ge handhaafd. Sommige zeggen, dat wij het ge vaar slechts hebben uitgesteld terwijl wij het vergrooten. Herriot die daarop het woord voerde zeide, dat Frankrijk sterker dan ooit moet zijn en op alles voorbereid. Frankrijk wil zich niet in een idiologischen oorlog laten meesleepen en Herriot verklaarde ten dien aanzien: „Een land kan fascistisch, nationaal socialistisch of communistisch zijn, dat is ons onverschil lig, op voorwaarde, dat het zijn leerstellingen voor zichzelf houdt. Binnenlandsche politiek is, volgens de bekende formule, geen uitvoer artikel." Herriot gaf vervolgens uiting aan zijn on gerustheid inzake de toestand in de Middel- landsche Zee en wees op de noodzakelijkheid van een Fransch-Britsché; solidariteit. Ten aanzien van de Sövjbt Unie zei de spre ker: „Wij warén goéde vrienden met het tsaristisehen Rusland. Indien op het oogexx- blik Rusland communistisch is, dan is dat zijn zaak en niet de onze. Wat mij betreft, ik blijf trouw aan dit volk, dat naar ik hoop op den weg van de democratie is". RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF 16726 Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende lage tarieven (Mei garantie BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez Med.) daan ter zake van hun toevertrouwde waar depapieren. De regeeringen zouden deze mededeelingen dan moeten ovex'brengen aan de regeering van het land van inwoning van den geld-ontvanger, die aldus in het buiten land ontvangsten inkomsten niet langer voor Scheepje met benzine in brand. Ongerustheid over de vier a vijf opvarenden. Vrijdagmiddag is te Nantes brand uitgebro ken aan boord van een schip met eenige hon derden vaten benzine op het oogenblik, dat het schip de haven van Donges aan de Loire verliet. De wind dreef het schip op den oever van de rivier. De vaten ontploften. Men weet nog niet of de vier of vijf opva renden erin geslaagd zijn zwemmend den oever te bereiken. SOIRé-DANSANTE DER H. H. V. De vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool te Haarlem, H. H. V., organiseert Zaterdag 27 November een soi ree-dansante in het Gem. Concertgebouw. De bands zijn P. Schelf er en de „Blue Ramblers" en George Pickard. Verder zullen opti'eden de lady-crooner June Parker en „The Croaking Nightingales'.' CURSUS WARENKENNIS VOOR KRUIDE NIERS EN COMOSTIBLESHANDELAREN De Haarlemsche Handelsvereeniging heeft op verzoek den cursus Warenkennis voor Kruideniers en Comestibleshandelaren tijde lijk overgenomen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken. Het organiseeren van vakcursussen be hoort evenwel niet tot den taak van de Stand-Organisaties. De vakbonden uit de be treffende branche zullen dan ook, zoodia zij gereed zijn met de tot him taak behoorende werkzaamheden, den cursus overnemen. De cursus zal aanvangen op Dinsdagavond 9 November in het gebouw van de Kamer van Koophandel, Nassauplein. Voor degenen, die den cursus reeds vorig jaar hebben gevolgd vangt de vervolg-cursus aan op Donderdagavond 4 November, even eens in dat gebouw. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs liep als een haas het bosch door, maar hij hoorde nog wel roepen, doch zag niemand. Tjonge, waar die nou zitten?bromde hij, terwijl hij zoekend om zich heen keek. Ik hoor toch roepen, maar van welken kant komt dat nou? Thijs sukkelde zoo een tijdje voort en eindelijk meende hij de goede richting gevonden te hebben. En ja, hoor, geen vijf minuten later keek hij met verbaasde ogen naar oom Mopperniet en Sim, die stevig aan palen vastgebonden, hem toe zaten te roepen. Maak ons toch los Thijs schreeuwde oom. We zitten hier nou al zoo'n tijd! Nu, jullie begrijpt wel, dat was het werk van een oogenblik. Geen tien seconden later waren oom Mopperniet en Sim uit hun benarde positie bevrijd. de belastingautoriteiten zou kunnen geheim houden. Belastingontduiking door kapitaal- verplaatsing naar het buitenland zou hier door dus verhoed worden. De Volkenbondsraad besloot de verschil lenden regeeringen over dit denkbeeld van het fiscale Volkenbondscomité te raadplegen Bijna dertig antwoorden kwamen in, die nu weder aan het fiscale comité werden voorge legd. Het resultaat van het onderzoek dezer regeeringsantwoorden was ontmoedigend. Weliswaar gaven de regeeringen toe, dat het denkbeeld technisch goed in elkaar zat, doch zij wilden niet tot een dergelijke conventie toetreden. In de meeste landen bestaat na melijk nog het bankgeheim. Zelfs de eigen belastingautoriteiten hebben dus geen macht iets over de ware inkomsten van den be lastingschuldige te vernemen. Zou dit bank geheim thans moeten worden opgeheven, uit sluitend opdat de buitenlandsche belasting autoriteiten niet zouden bedrogen worden? Dit stuitte de meeste regeeringen al te zeer tegen de borst. En daar zij aan een alge- meene opheffing van het bankgeheim niet kunnen denken, wezen zij dus het voorstel van de fiscale Volkenbondscomité van de hand. Tot een Volkenbondsactie tegen de „kapi taalvluchtelingen", waarvan de geheele ver dere volksgemeenschap voordeel zou hebben genoten is, het dus niet gekomen. week verrast met lange telegrammen uit Nicaragua en Honduras, twee staten, die reeds ruim een jaar geleden het lidmaatschap van den Volkenbond opzegden, doch rechtens nog lid van den Volkenbond zijn, zoolang nog niet ten volle twee jaren sinds de opzegging van het lidmaatschap verstreken zijn. Beide regeeringen hebben het Volkenbonds lidmaatschap opgezegd, omdat hun de Vol kenbondscontributie de duur is. Toch be draagt deze voor ieder twee staten niet meer dan 23.000 goudf ranken, dus iets meer dan 10.000 Nederlandsche guldens. Zij hebben thans echter niet opgezien tegen de niet geringe kosten van bladzijden-lange tele grammen naar Genève, om aldus den Vol kenbond nog eens te gebruiken als een tri bune voor de weergave van het eigen stand punt. door de gansche wereld: Ofschcion beide staten den Volkenbond uitsluitend als „bron van openbaarmaking" gebruikten en generlei verzoek om Volken- bondsbemoeiïng tot Avenol richtten, hebben hun telegrammen hier toch de aandacht ge- trokken, vooral omdat weer zoo duidelijk blijkt, hoe moeilijk het in een internationaal geschil is, zich een zuiver oordeel over de waarheid te vormen. Want de verzekeringen van beide regeeringen over de onder de aan dacht van den Volkenbond gebrachte pun ten zijn volkomen met elkander in strijd! Over de eigenlijke oorzaak van de span ning tusschen de beide staten zeggen de telegrammen geen woord. Men weet ecihter, hoe het geschil ontstaan is. De regeering van Nicaragua had postzegels uitgegeven, waarop een stuk grond, dat volgens een scheidsrechterlijke beslissing jaren geleden van de toen nog koning van Spanje zijnden Alfons XIII aan Honduras toekomt, weer bij het grondgebied van Nicaragua was inge deeld! Vandaar het protest van Honduras tegen de schending van een arbitrale be slissing door Nicai-agua en het antwoord van Nicaragua, dat dit land niet gebonden is aan een scheidsrechterlijke uitspraak, wanneer de scheidsrechter, zooals in deze van den Spaan- schen koning wordt beweerd, de grenzen van zijn opdracht geheel heeft overschreden. Zooals gezegd, over dit postzegelgesehil zelf zal zwijgend de telegrammen, die Nicarragu en Honduras thans tot den Volkenbond ge richt hebben. Zij hebben slechts betrekking op de gevolgen van de uit het geschil ont sproten spanning. De regeer ing van Nicaragua beweert, dat de in Honduras wonende staats burgers van Nicaragua daar onder „onbarm hartige vervolgingen" te lijden hebben, die reeds zooveel slachtoffers veroorzaakt zou den hebben, dat zij „het karakter van een waren moord" hebben aangenomen en de burgei-s van Nicaragua dan ook vol angst in „massa's" het grondgebied van Honduras verlaten, onder achterlating van alle in jarenlangen braven arbeid verworven have en goed! Het antwoord van de regeering van Hondu ras is, dat van al deze beschuldigingen van Nicarugua geen woord waar is! Niet alleen ontkent de regeering van Honduras, dat de in Honduras wonende Nïcaragueezen het slachtoffer van „onbarmhartige vervolgingen" die het „kaï'akter van een waren moord" zou den hebben aangenomen, geworden zijn, doch Honduras gaat zoo ver te verzekeren, dat er zich ook niet één enkel concreet geval heeft voorgedaan, dat tot eenig protest aanleiding kan geven! En wat de massa-vlucht van Nï caragueezen uit Honduras betreft, beweert de regeering van Honduras, dat deze burgers van Nicarague het gebied van Honduras niet verlaten hebben uit angst voor hun veilig heid aldaar, doch juist onder druk en als het ware op bevel van de regeering van Ni caragua, die met het oog op dreigend oor logsgevaar wegens het grens r e ge li n gges chil haar staatsburgers weder in het eigen land terug wil hebben! Wie spreekt hier nu de waarheid? En wie liegt? Vermoedelijk zal hier van beide zijden wel weder een hoogst eenzijdige en over dreven voorstelling van den stand van zaken gegeven zijn. IP EN aangenamer onderwerp dan dit JL-/ nieuwe voorbeeld van regeerings-on- waarachtigheid in officieele tot den Volken bond gerichte stukken is de trouwe betaling der Volkenbondscontributies döor de leden van den Volkenbond ook weder in dit jaar. Zoo juist heeft de beheerder der schatkist bekend gemaakt, dat in de eerste negen maanden van het jaar 1937 reeds meer dan 25 millioen Zwitsersche franken aan contri butie over dit jaar betaald is. Waar de 58 Volkenbondsstaten over 1937 in het geheel 29.200.000 Zwitsersche fraken te betalen heb ben, is in deze 9 maanden (of 75 pet. van het geheele jaar) reeds 75.84 pet. van het totaal verschuldigde betaald! Even bevredigend is het staatje van het geen nog aan achterstallige contributie over vorige jaren te betalen is. Alleen Ecuador (over 1936), Abessynië (1935 en 1936). Guate mala (19311936), Panama (1936), Paraguay (1920—1922. 1927—1936!) en Salvador (1936) zijn wanbetalers. Van deze staten heeft Pax-a- guay den Volkenbond reeds verlaten, hebben Guatemala en Salvador het lidmaatschap reeds opgezegd en moet achter het nog voortdurende lidmaatschap vair Abessynië een vraagteeken worden gezet. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6