PUROL<3> HIJNHA jRuxem, De machtspositie van dr. A. Kuyper föxdxMUb QMI\macd~\ Crackfree 1 Onzuivere huid? ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 HAARDE M'S DAGBCSD Drie momenten welke in aanmerking komen. Door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. Op 29 October 1837, werd dr. Abraham Kuyper geboren en bij gelegenheid van dit eeuwfeest geven wij geen verhandeling, be vattende een opsomming van biogragfische bijzonderheden. Evenmin een betoog, waarin deugd en ondeugd van dr. Kuyper tegenover elkaar worden afgewogen. Liever wordt dank bare hulde betoond door het wagen eener po ging tot ontleding van de oorzaken, welke de machtspositie van deze grootsche figuur ver klaren. Drie momenten vooral komen dan in aan merking. In de eerste plaats het geheel eenige van zijn kennen en kunnen, van zijn geleerdheid en werkkracht. Twee juristen van den allereersten rang gingen Dr. Kuyper bezoeken. De een, oud minister Loeff, die in Dr. Kuyper's Kabinet de portefeuille van justitie verzorgde, had den ander, Mr. Nelissen, oud-minister en toen lid van den Hoogen Raad, wonderbaarlijke dingen verhaald van dr. Kuypers's encyclo- paedische kennis. Om hem daarvan te over tuigen verzocht Mr. Loeff zijn vriend een onderwerp te noemen waaromtrent Dr. Kuy- pers oordeel zou worden gevraagd. Mr. Ne lissen ging daarop in en noemde als thema van het gesprek, het niet voor de hand liggend onderwerp: de dans in de Grieksche oudheid. De heëren bezochten Dr. Kuyper en tactisch wist Mr. - Loeff het gesprek te brengen op de aangegeven kwestie. Het resultaat was ver bluffend: de gastheer leverde over den dans bij de oude Grieken een verhandeling, die om haar sprankelend vernuft' en gedegenheid blij venden indruk maakte. Van de verbijsterende veelzijdigheid van dr. Kuyper's geest getuigen zijn geschriften en redevoeringen, die schier geen stuk van het rijke leven onberoerd laten. Op theolo gisch terrein wisselen zwaargebouwde stan daardwerken over encyclopaedie en dogmatiek af met boekjes, vol teere mystiek. Diepzinni ge wijsgierige verhandelinge.n ontbreken evenmin als juweeltjes van populairen schrijftrant, die door den allereenvoudigste worden genoten. Hoezeer de vaderlandsche letterkunde in hem een talentvol beoefenaar vond leeren zijn rectorale oratie: Het Calvinisme en de kunst, zijn rede: Bilderdijk in zijn nationale beteekenis. De colleges door Dr. Kuyper aan de Vrije Universciteit gegeven over letter kunde en aesthetica leven bij het oudere, af gestudeerde geslacht nog in dankbare be wondering voort. Bonte verscheidenheid kenmerkt de veel heid van onderwerpen, die de politieke en so ciale verhandelingen bespreken. Groote vraag stukken als de schoolkwestie, het kiesrecht- vraagstuk, de landsdefensie, de sociale wetge ving, de antithese, de coalitie, het regeerings- beleid in Indië, de zending, worden behan deld, maar daarnaast ook de meer technische aangelegenheden en het parlementair klein goed niet verwaarloosd. Zijn naam werd verbonden aan menige schepping, meer dan ooit een mensch ten deel viel. Hij was predikant eerst, hoogleeraar vervolgens, minister daarna. Hij was lid van de Tweede, later lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoofdredacteur van De Standaard van 1 April 1872 tot 18 November 1919, hoofdredacteur van De Heraut van 7 December 1877 tot 14 November 1920. Hij was bovendien partijleider, schrijver van een aantal geschriften, dat niet ver beneden de drie honderd blijft, stichter van een uni versiteit, aanvoerder in den kerkelijken strijd, bezielende kracht in onderscheidene vereeni- gingsactie. Zijn organisatorische kracht schiep niet slechts de Vrije Universiteit, maakte ook de beweging van het Volkspetitionnement in 1878 tot een succes, verzekerde het welslagen van het Sociaal Congres in 1891, gaf stuur aan eean nieuwe kerkelijke actie, wrocht vooral op politiek terrein door het mobilisee- ren der anti-revolutionnaire partij wonde- Hii moet atlassen in zijn hoofd hebben ge lijk Napoleon" schreef het Utrechtsch Pro vinciaal en Stedelijk Dagblad. En Charles Boissevain loofde Dr. Kuyper's denk- en werkkracht in het kernachtige woord: „Een man die tien hoofden en honderd armen be zit" Ixi de tweede plaats moet worden geroemd de schoonheid van vorm, de verhevenheid van stijl waarmee alle actie gevoerd werd. Over weldigend was de kracht van Dr. Kuyper s woord; zelden ging oratorisch talent en schrij versgenie zoo harmonisch saam als bij hem. Kunstenaar was de redenaar, kunstenaar was de schrijver, die de Nederlandsche taal plooi baar maakte voor elk onderwerp. Daar is een aparte Kuyperiaansche woor denschat: „Van meet af" is er in opgenomen, „voortborduren op het stramien' doet elk antirevolutionnair, evenals zich verlustigen in het .spelen op het klavier der volksconcientie „huisgezin en maatschappij, kerk en staat zijn hem even lief als „souvereiniteit m eigen kring" en „politieke winste". Het „op alle ter reinen des levens" werd het schibboleth. Een meester in het smeden van pakkende leuzen, spannende motto's en nieuwe woord combinaties was Dr. Kuyper. Toen Mr. J. A. Levy sprak zijn dreigend woord. ,Waai de clericalen het wagen durven de hand naar den staatsteugel uit te steken, daar past een onbewimpeld en krachtig verzet, verzet met het woord als het kan, met de daad als het moet", stond hij eens voor goed als „de man van het dreigement" gesignaleerd. Als de o-rondwet het kiesrecht verbindt aan ken- teekenen van „geschiktheid en maatschap pelijke welstand" eischt het „sturen in demo cratische richting", dat de oude „pnester- liverei van god-intellect en god-Mammon wordt weggeworpen. Dient Kappeyne zich in de Tweede Kamer aan als een onschuldig" lam, dan antwoordt Dr. Kuyper, dat „daar door een toekomstig zoüloog op den inval zou kunnen worden gebracht of Neêrlands veestapel in het jaar des Heeren 1874 ook lammeren met hoorentjes teelde, lammekens die duchtig stooten kunnen". Toen Kappeyne in den schoolstrijd sprak van de minderheid als de vlieg, die der apothekers zalf bederft, werd deze vlieg in de Standaard terdege ge balsemd en zoo ging van haar „een goede reuke" uit. De waardigheid van Dr. Kuyper paarde zich aan echte populariteit, die het volk verhief en tot hooger populariteit opvoerde. Het was hem een eer de schoonste schatten van zijn geest tot het volk uit te dragen, zoodat het zich in hun schittering kon verlustigen. Zijn prachtige stijl was daarbij in rede en geschrift het kostelijke instrument. Als „über-journalist", de „ras-journalist", „met niemand anders te vergelijken" heeft Elout hem geteekend in zijn vermaard artikel „De klokken luiden in Nederland", in 't Handels blad van 9 November 1920 bij Dr. Kuypers dood geplaatst. Als den „meest rassigen van onze prozaschrijvers" .heeft Dr. Schaepman hem vereerd Over het voornaamste werd tot dusver ge zwegen. Meer nog dan door het geweldige van zijn werkkracht en geest, meer nog dan door de schittering van schoonen vorm en stijl, ver mocht hij in de derde plaats door de kracht van zijn rotsvast gefundeerde levensbeschou wing. Van haar heerlijkheid bezield door gloeide Dr. Kuyper hartstochtelijke ijver om haar doorwerking in allen levenskring te be vorderen. De Calvinistische grondgedachte, die Gods souvereiniteit over alle levenskring uitroept, was de drijfkracht van zijn handelen. Zoo gaf hij zich zelf geheel en onvoorwaardelijk om in de volle wapenrusting voor de verheerlijking van Gods naam te strijden. Zoo zocht hij de nationale verheffing van zijn land. In het mooie LEVENSBERICHT VAN DR. A. KUYPER, dat Dr. Colijn schreef voor de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft hij alle recht laten wedervaren aan diens nationale beteekenis. Inderdaad, Dr. Kuyper was meer de partij-formeerder, partij-regeer der, partij-politicus in den bekrompen zin van het woord. De nationale grootheid van ons 1 volk in zijn geheel wekte zijn geestdrift. Vandaar zijn krachtig werken voor een economisch en militair weerbaar Nederland, zijn teleurstelling dat de stembusuitslag van 1905 ontijdig een einde maakte aan de vol tooiing van zijn werkplan, waarin voor de toen volgende periode een nationale sociale tabletten 8i) Apolh. cs Drogis! (Adv. Ingez. MedJ wetgeving hoofdbestanddeel vormde. Daarom ook vond de verheffing van ons nationaal on derwijs, door welke geestesrichting ook be- heerscht, in hem een bezield voorvechter. Nooit heeft bij hem geleefd de begeerte om de school zijner keuze aan het volk op te dringen en door tyrannieke middelen in te burgeren en andere overtuiging de vrijheid te ontnemen, door hem voor de christelijke school bevochten. Alle schrielheid tegenover het openbaar lager onderwijs was hem vreemd. Voorzoover de landsmiddelen dit gedoogden \terd in den leeftocht der openbare universiteiten royaal voorzien en menige wenschelijk geachte uit breiding van het universitair onderwijs vond onder Dr. Kuyper's ministerie haar beslag. Vooral het vakonderwijs had zijn levendige belangstelling. Herhaaldelijk gaf hij uiting aan zijn bezorgdheid over de achterlijkheid in kunde en bekwaamheid, die in de uitoefening van nering en bedrijf bij het Nederlandsche volk, vergeleken met naburige volkeren, viel te constateeren. Nederland een technisch waardig volk te maken was een ideaal, dat hem sterk bekoorde. Zoo werd van zelf de ontwikkeling van het technisch onderwijs in zijn verschillende schakeeringen tot voor werp van aanhoudende zorg. De dankbaarheid door Delft en zijn Technische Hoogeschool voor die zorg betoond is ten volle verdiend. Het ging hem om de nationale verheffing van 2ijn volk. In het licht dier nationale ver heffing moet ook worden gezien zijn heroïsch worstelen voor de doorwerking der beginselen, levende macht in de meest roemrijke periode van Nederland's historie. (Nadruk verboden.) Dat is voldoende om U er van te overtuigen, dat Crackfree inderdaad Edel-stijfsel is. Voor de fijne en de bonte wasch, beide even ongekend- prachtige resultaten. Crackfree haalt de kleur op als gloednie (Adv. Ingez MedJ VOORDEN- -POLITIERECHTER „Sla hem murw!" Een Zaansche metselaar was met een.Bel gische vrouw getrouwd en op een goeden dag liep zij weg om met een ander te gaan wo nen; volgens haar was het bij den metselaar niet langer uit te houden. Deze vond het echter noodig de vrouw nu en dan op te zoeken om ruzie te maken en zoo was hij dan ook weer eens aan de woning- gekomen, waar hij tegen de ruiten spoog en scheldwoorden uitte. De juffrouw was echter niet zoo heel verlegen en kwam naar buiten. Toen zou de man gezegd hebben, „kom hier, dan zal ik je aan stukken scheuren", waarop zij antwoordde: „Dan maar dadelijk" en met een schoen als aanvalswapen in de hand stevende zij op den man af. Die gooide zijn fiets in haar richting, wat de tegenpartij niet in den aanval stuitte, zoodat deze den metselaar met den hak van de schoen op het hoofd ging timmeren. De slagen willende ont wijken, struikelde hij over zijn fiets en kwam te vallen, wat voor den vrouw aanleiding was lustig voort te timmeren. Evenwel was de juffrouw er niet heel zeker van, dat haar man tenslotte toch geen over- winninnaar zou blijven en ze riep om hulp. Toen kwam de andere man uit het huis, ge wapend met een flink stuk verzwaarde gum mislang en de juffrouw moedigde hem aan met de woorden „Sla hem murw!" De ander vond dit slechts een halven maatregel en zei: „Wat? Ik zal hem doodslaan!" en de gummislang nam het werk van de schoen over, met het gevolg, dat de metselaar den aftocht blies, rijkelijk voorzien van builen en wonden. De man en de vrouw stonden nu te recht en wonden er geen doekjes om, maar beschouwden het als hun goed recht om den metselaar „af te tuigen", als deze bij hen kwam schelden en tegen de ruiten spuwen, iets waartoe de metselaar nu weer meende het recht te hebben. De officier dacht er zoo niet over, maar omdat de vrouw de vrouw was en de schoen hak niet zoo veèl onheil kan aangericht heb ben, werd tegen haar maar f 6 boete geëischt. Tegen den man echter, die buiten de kwestie had kunnen blijven en in allen gevalle zijn ploertendooder thuis had moeten laten, luid de de eisch f30 boete. De politierechter wees de f 6 toe„ maar ten opzichte van den man was hij strenger dan de officier. Hij oordeelde, dat het slaan met de gummislang alle perken te buiten ging en dat hiervoor geen boete kan worden opge legd, zoodat de man eén week gevangenis straf kreeg. De slang werd ter dood veroor deeld. Bovendien moet de man de schade aan de kleeding van den metselaar toegebracht, groot f 6,60, vergoeden. De sluwe steuntrekker. Zoo noemde de officier den man uit Benne- broek, die terecht stond, omdat hij onjuiste opgaven omtrent zijn gezinsinkomsten had De verdediger Mr. Van Wijk, noemde den man een onnoozele hals, slachtoffer van mis verstand en een miiljler gelukkig huwelijks leven. Wat er nu eigenlijk aan dat echtelijk geluk ontbrak, vertelde noch de verdediger, noch de man zelf, maar een vriend van dezen, zei, op het huis van zijn vriend doelende: „Er loopen drie lijnen in dat huis", welke geheimzinnige beschouwing niet verder werd verduidelijkt. Hij fronste, dit zeggende, de wenkbrauwen en kneep daarna de lippen op elkander, alsof hij zeggen wilde, dat de drie lijnen iets hoogst ernstig waren, waarover verder niet viel te redeneeren. Wel zei hij la ter nog, dat hij het verschrikkelijk vond, als een vrouw een man misleidde, maar verder waren de beschouwingen van den man ook al niet geschikt om de zaak, waar het om ging, tot klaarheid te brengen. Die zaak was, dat Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de Huid wordt jeug- dig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huidge- nezende en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na in wrijving onzichtbaar op de huid en ^aarom zeer geschikt voor ge bruik overdag. zuivert verzacht geneest In doozen van 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. MedJ de vrouw van den steuntrekker 9 a 10 gulden per week had verdiend als bollenpelsteï*, wat de man had verzwegen en nu verklaarde hij dit zwijgen hieruitf dat hij nooit had geweten dat zijn vrouw werkte, iets wat de politie rechter heel eigenaardig vond. Als een man steuntrekker is en dus den heelen dag niets om handen heeft, zou hij dan niet weten als zijn vrouw heele dagen in de bollenloods zit? Hij zei, dat hij en zijn vrouw weinig mede deelzaam tegenover elkaar waren, wat dan ook niemand in dat geval zou tegenspreken. Wel was eenigszins bezwarend, dat een dei- werkgevers der vrouw zich herinnerde, dat de man wel eens bij hem was geweest, toen de vrouw daar werkte, maar dat sprak de man tegen. Als gezegd, de officier vond den verdachte een sluwe bedrieger, die dat alles netjes had voorbereid door te zeggen: Ik houd maar vol er niets van te weten, dat mijn vrouw geld verdiend heeft en geef de schuld aan de min der goede verstandhouding. Dan herinnerde de officier nog aan een andere listigheid van verdachte, die ge werkt zou hebben en geen loon wou ontvan gen, zoolang hij steun trok, maar dat loon opzoutte. Daarom eischte de officier 3 maanden ge vangenisstraf. Mr. van Wijk geloofde wel in de slechte ver standhouding tusschen man en vrouw en in de onnoozelheid van verdachte, waarom hij vrijspraak vroeg, doch de politierechter achtte verdachtens verweer ook onvoldoende en veroordeelde toteen maand gevangenis straf. EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen in de sociale geografie mej. C. S. Fontein en de heer D. G. Ruarus; voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heeren J. E. Stern, P. C. Verheyeen en J. A. J. Bot- tenheim. Eugène Delacroix, schilder en literator. Lezing van Louis Hourticq voor de Alliance Frangaise. De af deeling Haarlem van de Al liance Francaise opende Vrijdagavond haar seizoen met een lezing door M. Louis Hourticq, professeur aan de Ecole des Beaux-Arts te Parijs over Eugène Delacroix, den grooten Fran- schen schilder uit de eerste helft van de negentiende eeuw. M. Hourticq werd op hoffelijke wijze bij het talrijke publiek ingeleid door den voorzitter, den heer J. H. Sauveur, die den spreker schetste als een geleerde van grooten naam en esn vriend en kenner van Nederland, de Nederlandsche kerken, musea en kunst schatten. M. Hourticq, hierna het woord nemend noemde originaliteit en persoonlijkheid de groote kenmerken van Delacroix's oeuvre. Als schilder is hij een typische vertegenwoordiger der romantiek. Felle hartstocht typeert zijn machtige schilderwerken. Het is of de onder werpen met koortsachtige bewogenheid op het doek zijn gezet. Delacroix stond als schil der afkeerig tegenover het naturalisme. De natuur was voor hem niet veel meer dan een dictionnaire. Wat hij schilderde moest levend en van felle bewogenheid doortrokken zijn. Begrijpelijk is dan ook, dat Delacroix veel inspiratie vond in de Fransche revolutie, zelf behoorde hij tot de eerste revolutionnairen. Beroemd is het schilderstuk, waarop men een vrouwenfiguur, de Vrijheid voorstellend, het volk ter overwinning ziet voeren. Delacroix heeft vrijwel evenveel geschilderd als geschreven. Het mag zeker wel als een groote merkwaardigheid worden aangemerkt dat Delacroix als schrijver allerminst roman tisch georiënteerd was. Zijn literaire arbeid ademt een zuiver klassieken geest. Vooral Racine oefende sterken invloed op hem uit. Over Delacroix' jeugdjaren hoorde men, dat hij feitelijk niet als schilder voorbestemd was. Hij studeerde aanvankelijk muziek en literatuur en wierp zich daarna pas op de schilderkunst. Na twee jaren schilderstudie schiep hij reeds een werk, dat sindsdien als een oeuvre van groote kwaliteit wordt er kend. Al liet Delacroix zijn muzikale studie al vroeg varen toch bleef hij een hartstochtelijk minnaar van muziek. Zij vormde voor hem zelfs in vele gevallen een bron van fasci neer en de inspiratie. In aansluiting op zijn voordracht vertoon de M. Houticq een aantal lichtbeelden, dat een treffend beeld gaf van het hartstochte lijke, veelal dynamische talent van dezen grooten kunstenaar. De heer Sauveur richtte tot slot een har telijk woord van dank tot den spreker voor diens voortreffelijke causerie. VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANèGE Zondag a.s. is een wandelrit uitgeschreven voor de leden van bovengenoemde vereeniging. Het parcours is. duinen, strand, duinwaterlei ding, Huize Vogelenzang. Men vertrekt van de manége te 9 uur. Na afloop zullen de deel nemers zich vereenigen in het Ronde Huis te Zandvoort om gezamenlijk de lunch te ge bruiken. Collecte Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord. In de eerste week van November zal in Haarlem noord een huis aan huls collecte wor- dne gehouden, welke wij aanbevelen. Ter toe lichting diene, dat de Stichting Kinderbe waarplaats „Haarlem-Noord" met groote fi- nancieele moeilijkheden te kampen heeft. De jaarlijksche subsidie der Gemeente Haarlem plus het kleine bedrag, dat de kinderen dage lijks betalen, plus de andere inkomsten als contributie der leden der Stichting, giften en verdere baten, kunnen onmogelijk de kosten dekken, ondanks het feit, dat de grootst mo gelijke zuinigheid betracht wordt, al wordt daarbij het standpunt niet uit het oog ver loren, dat het den kinderen aan het be slist noodige niet mag ontbreken. De exploita tie liet dan ook in 1936 een vrij groot verlies zien en ook over 1937 zal er een tekort zijn. Werden verleden jaar (1936) 14212 kinderen verzorgd, in 1937 zal dit cijfer zeker tot ca. 15000 stijgen, dus met een gemiddelde per dag van ca. 50 kinderen. Elk kind kost tenslotte geld aan de zeer schraal voorziene kas dei- stichting en het is daarom dringend ge- wenscht, dat collecte een goed resultaat zal opleveren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 31 OCT. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.50 Keulen, 10.20 Fransch Brus sel, 11.05 Diversen, 11.20 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brus sel, 3.05 Fransch Brussel, 3 35 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 7.20 Pauze, 7.25 Weenen 9.25 Parijs P.T.T., 9.50 Berlijn. Progr. IV 8.30 Ned. Brussel, 11.50 Diversen, 1.35 Droitwich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.40 Droitwich 5.20 London Regional, 6.00 Fransch Brussel, 6.20 London Regional, 7.10 Droitwich, 9.05 Diver sen, 9.25 Droitwich, 11.00 Fransch Brussel. Progr. V 8.3012.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 1 November 1937. Progr. I Hilversum I Progr. II Hilversum II zProgr. III 8.00 Keulen; 9.22 Fransch Brus sel; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Diversen; 2,50 Fransch Brussel; 3.35 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 London Re gional; 6.50 Parijs Radio; 7.35 Keulen; 8.50 Parijs Radio; 10.50 Fransch Brussel. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwich; 12.05 London Regional: 12.45 Droitwich; 1.20 London Regional: 4.20 Droit wich; 7.50 London Regional; 8.50 Droitwich; 9.40 Londen Regional; 10.20 Fransch Brussel, 10.45 London Regional; 11.20 Droitwich. Progr. v. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Dans muziek. 1. The sunset trail, Maurice Winnlck; 2. Haunting me, Lew Fillis' orkest; 3 Pato, Adalbert Lutter; 4. Sweet Honolulu, Scott Wood; 5 Way Back home, Irving Aaronson's ork; 6. Goombay rumba drums, Harry Roy; 7. Shoe shine boy, Nat Gonella; 8 Moonlight madness. Ted Lewis; 9 Way down on Hono lulu bay, Lew Filles; 10. Alone, Maurice Winnick: 11. Weinen und Lachen. Adalbert Lutter; 12. Caravan of dreams, BBC dans- orkest: 13 For you alone Lucia, Scott Woods orkest- 14. Kiss me goodnight. Henry King: 15, Dill Pickles. Harrv Rov; 16. Chinese Laundry blues, Nat Gonella; 17. Here's to you and love. BBC dansorkest; 18. Good night, Ted Lewis' orkest. 8.0012.00 Diversen. Haarlemsclie Kegelbond. Gebouw in de Tempcliersstraat gemoderniseerd. Het groote gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat, dat veer tien jaar geleden gesticht werd, waarmee een lang gekoesterde wensch van wijlenden voorzitter B. Groenewegen vervuld werd, en waarin sindsdien ontelbare voorstellingen, uit voeringen en bals hebben plaats gehad, heeft een flinke verandering ten goede on dergaan. Het bestuur van den Bond heeft Vrijdag middag de vertegenwoordigers der pers uit- genoodigd, een kijkje te nemen. Onder leiding van den architect den heer H. Tuninga is de groote zaal geducht onder handen genomen. Het groote plafond dat eerst gewit was, is nu keurig geschilderd, in dezelfde stemmige beige kleur als de wanden. De lampen in de zaal en op de galerij zijn vernieuwdwat ook weer zeggen wil belangrijk verbeterd. Door dit kunstlicht wordt een rustige sfeer in de zaal verkregen. De voornaamste veranderingen hebben ech ter op het verstelbare tooneel plaats gehad. Dit kan nu voor verschillende doeleinden in gericht worden, namelijk voor cabaret-voor stellingen en zang- en muziekuitvoeringen; een kleiner tooneel in den vorm van een ge zellig ingerichte kamer voor de opvoering van tooneelstukken en tenslotte, wanneer alle dé cors verwijderd zijn, wat in een minimum van tijd gebeuren kan. een zeer groote ruimte voor de opvoering van groote revue's enz. Dan is het toonéel vier meter diep en negen meter breed. Met al deze veranderin gen heeft de architect veel eer ingelegd. Vooral de omlijsting is fraai Ook de verlichting op het tooneel voldoet nu aan alle vereischten. Aan weerszijden van het podium is een flinke kleedkamer aangebracht, één voor da mes en één voor heeren. Verder is de geluidsinstallatie zeer verbe terd. Voor de vele zang-, muziek- en tooneelver- eenigingen, die om verschillende redenen niet van den grooten Stadsschouwburg gebruik kunnen maken, is hier nu een uitstekende ge legenheid, vooral omdat de oude schouwburg aan den Jansweg niet meer gebruikt, kan worden, om hun uitvoeringen en voorstellin gen te geven. Er is trouwens voor de toe schouwers veel plaatsruimte; het aantal zit plaatsen kan tot 386 uitgebreid worden. We wenschen den Haarlemschen Kegelbond en zijn actief bestuur geluk met deze prach tige gemoderniseerde zaai. PERSONALIA. Bij de aan het Steno-Dactylo-Instituut „Mercurius" aan het Plein alhier gehouden examen voor machineschrijven zijn geslaagd: de dames: M. van der Molen, M. A. M. Dik, C. M. van den Bosch, J. Vlot, D. Aupers, E. Vlasveld: allen te Haarlem; E. Streutgers te Zandvoort en I. A. J. van der Meer te Half weg; en de heer L. van Sikkelerus. ONS KNIPPATROON. Gekleede japon. Een gebloemd jurkje in den winter voldoet altijd bijzonder goed. Het is een vroolijke af wisseling tusschen al de effen, min of meer sombere Japonnetjes. De mode lanceert op het oogenblik vlotte, vrouwelijke modellen. Aan deze eischen vol doet het hier afgebeelde model bijzonder. De kraag is zoo klokkend geknipt, dat het geheel aan een jabot doet denken; elegant staan ook de gepliseerde volants aan de overigens strakke mouwen. De blouse is van voren en van ach teren in een punt geknipt, terwijl de rok uit vier banen bestaat! Wie de halsuitsnijding te laag vindt, kan er een vestje onder dragen. Benoodigd materiaal: 6 meter van 90 centi meter breedte. Gebloemde zijde of gebloemde mousseline is het materiaal. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: Bovenwijdte 107 centi meter; taillewijdte 90 centimeter: heupwijdte 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van de na den kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7