Haarlem's Dagblad DEFENSIE EISCHT BELASTINGVERHOOGING. Belastingverhooging. Moedinspreeksters. Opbrengst op f20 millioen geraamd. 55e Jaargang No. 16677 Uilgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Socndaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per esc. Ad verten li ën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De regeering is van plan de nieuwe defensie' uitgaven althans ten deele te dekken door belastingverhoogingen, die in totaal rond twintig millioen moeten opleveren. Dit staat te lezen in de vandaag verschenen Memorie van Antwoord en laten de Neder- landsche belastingbetalers nu maar meteen het feit aanvaarden ook, want wij ontkomen er zeker niet aan. De Millioenen-nota heeft ons al duidelijk gemaakt dat, hoewel de Rijks inkomsten sterk in de opgaande lijn zijn, de begrooting voor 1938 er nog heelemaal niet rooskleurig uitziet. Daar is nog steeds een te kort op en dat wordt zwaar beïnvloed door de nieuwe verhooging van de Defensie-uitgaven. Vandaar belastingverhooging. Men kan er zich nauwelijks over verbazen: zij was kenne lijk op til. Dit neemt niet weg, dat wij haar beteeke- nis duidelijk dienen te zien. En die beteekenis is rampzalig. Belastingverhoogingen zijn altijd impopulair en hebben altijd het groote nadeel, dat zij de koopkracht van het publiek en daarmee de welvaart des lands schaden. Maar op dit oogenblik, nu wij na een crisis van tevo ren ongekende hevigheid en daarop volgende lange jaren van malaise de eerste oplevings verschijnselen beginnen te voelen, is zij na- deeliger dan ooit. Zij beteekent een rem op de verhooging van loonen en salarissen de regeering deelt gelijktijdig mee dat de bud- getaire toestand geen verhooging van de rijks salarissen toelaat op de vermeerdering van de koopkracht, op de welvaart van het zaken leven, op de vermindering van de werkloos heid. Alleen de wapenindustrie vaart er wel bij. In dezen tijd van beginnend-herstel zou den wij normaliter een vermindering van vaste lasten althans in het vooruitzicht moeten heb ben. Het tegendeel is waar. Wij krijgen een verhooging, met het vooruitzicht dat het daar in de eerstvolgende jaren niet bij blijven zal, want er is geen enkel verschijnsel dat een halt in den internationalen bewapenings-wedstrijd aankondigt. In vroeger jaren, toen een dergelijk halt mogelijk scheen, toen de internationale ont wapeningsconferentie „op een tijdelijken golf van gezond verstand" bijeengeroepen werd, is in deze kolommen met geestdrift gepleit voor dóórzetten in die richting. Dat geschiedde niet alleen op „humanistische" motieven, zooals men dat noemt ofschoon ik het een veel të zwakke aanduiding vind voor een gevaar, dat het levensgeluk en de gansche toekomst van onze kinderen bedreigt, maar ook op nuchtere, zakelijke overwegingen van gezond verstand Maar gezond verstand bleek, toen ook al in onvoldoende mate in de wereld aanwezig en is sindsdien nog veel lager in koers gezakt. Dat de materiëele gevolgen van een hervatte bewapeningsrace der groote mogendheden op den duur onvermijdelijk ook ons land moesten treffen, dat zich tenslotte wel genoopt zou zien. uit streven naar zelfbehoud, zijn bewa pening óók te verhoogèn hebben velen in Ne derland blijkbaar nooit kunnen of willen be grijpen. Straks, als de fiscus hen aanklampt met een belastingbiljet dat hooger is instede van lager ter viering van de opleving zal hun misschien eindelijk een lichtje opgaan. En ze zullen kwaad wezen omdat zij wèl voor versterkte defensie, maar niet voor verhooging van hun belasting zijn en misschien wel ge meend hebben dat deze hun beide inzichten vereenigbaar waren. Maar dat zijn ze niet. Dat zijn ze nog nooit geweest. Kleine staten zooals Nederland zijn genoodzaakt hun finan- ciëele verplichtingen na te komen en hun be- grooting in redelijken toestand te houden. Als zij hun uitgaven willen verhoogen moet het geld daarvoor door hun bevolking opgebracht worden. Dit is een zeer eenvoudige waarheid, waarvan thans het bewijs voor de zooveelste maal geleverd wordt. Het lijkt dus wel dat er ook in nuchter-zakelijken en kil-materiëelen zin alle reden was om te ijveren voor inter nationale toenadering en ontwapening en dat het heel dom was daarover schamper te doen en te lachen, zooals zoovelen hebben gedaan. Het zou toch nooit lukken, zeiden zij. Nu, in dat geval kregen zij gelijk. En nu zullen ze meer moeten betalen en onze welvaart geremd zien. Dat is dan wel gelukt. Een heel succes voor hun overtuiging. De massa der sceptici, der hetlukttoehnooiters en ziejenouwellers in de wereld \vas het, die in de jaren 1931 en 1932 voor de mislukking der Ontwapeningsconfe rentie vooral zorgde. Natuurlijk zullen er nu zijn die op de Neder- landsche regeering gaan foeteren. Dat is al even dwaas als de meening, dat zoo'n klein land als Nederland in economische aangeié- genheden onafhankelijk van de buitenwereld zou kunnen handelen. Het is al even mal als te beweren, dat Nederland de wereldcrisis en de wereldmalaise wel buiten zijn deur had kunnen houden als het maar een betere regee ring gehad had. Zulke beweringen zijn een voudig onzin. Wij zullen in 1938 twintig millioen meer moeten opbrengen en in 1939 zal er zeker nog het noodige bijkomen want bewapenings races kenmerken zich door het eindeloos el- kaar-overtroeven van de groote mogendheden, en de kleine gaan nolens volens mee tenzij door een of ander wonder een nieuw getij van gezond verstand mocht rijzen in de wereld, en ditmaal te baat genomen worden. Maar daar is nog niets van te zien Hoe de regeering de twintig millioen zoo ongeveer denkt te verdeelen over de verschil lende fiscale fuiken kan men elders in dit (Een Parijsch tandarts heeft eenige knappe jonge meisjes in dienst ge nomen, loier eenige taak het is, den patiënten moed in te spreken.) Het moed inspreken is een taak, Die wel is toevertrouwd aan vrouwen, Zoodat je uit dien hoek de zaak, Alleen maar gunstig kunt beschouwen. Maar als ik naar den tandarts moet, Om van mijn kiespijn te genezen, Dan past het mij toch wel zoo goed, Om met den man alleen te wezen. Het beeld, als ik met open mond, Mij onderwerp aan tang en boren, Kan, naar ik meen op goeden grond, Aesthetisch niemand erg bekoren. En werd ik op mijn rug geklopt, (Figuurlijk) door een jongedame, Als men de tang mijn mond in stopt, Dan zou 'k me ook een beetje schamen, Neen, 'k hoop wel dat mijn tandarts dit Aan zijn patiënten zal besparen, Als ik op zijn gestoelte zit, Wil 'k liever zelf mijn moed vergaren. De hoop van den Parijzenaar, Die dit idee wist te ontdekken, Is meer. vermoed ik, dat nu maar Die meisjes voor hem zullentrekken. P. GASUS. nummer lezen. Later zal wel precies blijken wie er direct het zwaarst door getroffen zul len worden. Maar hoofdzaak is dat niet. Hoofd zaak is de rem op de algemeene welvaart, die iedereen indirect benadeelt. Het is niet prettig dit te moeten zeggen. De waarheid is vaak onprettig. R. P. K. L. M.-vliegtuig maakt een „noodlanding" op Ypenburg. RIJSWIJK, 3 November Het toestel van de K. L. M., de PH-ALD van het type DC2, dat gisteren .van Londen naar Amsterdam zou vliegen kon vanwege den mist op Schiphol niet landen. Gezagvoerder Scholte besloot toen op het vliegveld Ypenburg te landen, dat „open lag". Om 2 uur voerde de heer Scholte een voor beeldige landing uit en de douane, die steeds op dit sportvliegveld aanwezig is, visiteerde de passagiers uit Londen. Het waren er vijf, van wie twee Den Haag tot bestemming had den, twee naar Kopenhagen zouden reizen en een naar Amsterdam moest. De laatste pas sagier had echter zaken in Den Haag af te doen, zoodat voor drie der passagiers deze landing eigenlijk een „bof" was. Laguardia herkozen als burge meester van New-York. Groote voorsprong op zijn concurrent. Fiorello Laguardia. NEW-YORK. 3 Nov. (Reuter). De definitieve uitslag van de ver kiezingen luidt: Laguardia 1.344.016 Mahoney 889.591. De republikeinsche candidaat Dewey is gekozen tot dis trietsattorney van Manhattan- met 325.747 stemmen te gen 216.000 voor zijn tegenstanders. Voor beide verkiezingen was de opkomst zeer groot. Verdere verkiezingen. In New Jersey is een felle verkiezingsstrijd gevoerd om het gouverneurschap van den staat. Gisteren is gestemd. Volgens de uit verschillende kieskringen ontvangen berich ten heeft naar de tot dusverre opgemaakte tellingen het lid van den senaat van New Jersey Lester H. Clee. republikein, reeds 7648 stemmen op zijn naam vereenigd tegen 4924 stemmen voor den democratischen candidaat Harry Moore, lid van den senaat der Ver- eenigde Staten. In Detroit zijn burgemeestersverkiezingen gehouden. De eerste uitslagen melden, dat Richard W. Reading 562 stemmen had ver worven tegen 281 stemmen voor Patrick H. O'Brien. Laatstgenoemde was de candidaat van het comité voor industrieele organisa tie. De voorspellingen omtrent een overweldi gende democratische overwinning in de alge meene verkiezingen in Virginia lijken be vestigd te zullen worden. De eerste uitslagen wijzen in die richting. In Bridgepoint in Connecticut is de socia list Jasper McLevy herkozen tot burgemees ter. Hij verkreeg 28.516 stemmen tegen 9070 stemmen op zijn democratischen en 4042 stemmen op zijn republikeinschen tegencan- didaat. Ter financiering van de defensienitgaven zijn bij de regeering de volgende plannen in overweging le. maatregelen tegen bet ontgaan van de belastingen naar bet inkomen door middel van naamlooze vennoot schappen; 2e. technische herziening der Omzetbelasting, waardoor de levering van objecten, welke naar den geest der betrok ken wet belast zou moeten worden, doch in de praktijk ten gevolge van een bepaalde handelwijze vrijvalt, thans onder de werking der wet wordt gebracht; 3e. verbooging van de hoofdsom der dividend- en tantième- belasting, waarbij de lieffingsvoet der opcenten zoo danig zal worden verlaagd, dat het rendement dier op centen gelijk blijft aan wat zij 1111 opleveren; 4e. verhooging van de opcenten (boven de bestaande) op de hoofdsom der inkomstenbelasting. De regeering beoogt met de in overweging zijnde maat regelen een bate van rond 20 millioen te verkrijgen. Het besluit tot belastingverhooging ter financiering der defensie-uitga ven in de millioenennota werd op deze mogelijkheid reeds met een enkel woord gedoeld heeft de regeering, naar zij verklaart niet dan na lang en ernstig beraad genomen, aangezien ook zij zich zeer wel bewust is van den zwaren druk, die door de bestaande belastingen reeds op de geheele Ne- deiiandsche bevolking wordt gelegd. Waar het hier evenwel uitgaven be treft, welke voor het voortbestaan der Nederlandsehe volksgemeenschap noodzakelijk zijn; en het niet verant woord is te achten deze uitgaven te doen zonder maatregelen te treffen om in de financiering daarvan te voorzien, heeft de regeering gemeend tot dit dekkingsmiddel, zij het dan ook noode, te moeten besluiten. Wat betreft de sub 1 en 2 genoemde hef fingen, ook zonder dat de defensievoorzie- ningen extra dekking behoefden, zouden deze heffingen naar de meening van de regeering uit hoofde van de redelijkheid behooren te worden ingevoerd. Door de opbrengst van 20 millioen zaï slechts voor enkele jaren in de toegenomen behoefte aan dekking voor de nieuwe defen sieuitgaven zijn voorzien. In hoeverre deze dekking in de toekomst zal moeten bestaan uit verdere belastingverhooging, dan wel ge vonden zal kunnen worden uit een eventueel accres der middelen, zal naar bevind der dan heerschende omstandigheden moeten worden uitgemaakt. Uiteraard koestert de re geering niet het voornemen de verhoogde defensieuitgaven te financieren ten koste van een aanmerkelijke verhooging van het be- gr 00 tings tekort. Wat ten slotte het denkbeeld van een weerbelasting betreft, ook deze gedachte is nog in overweging. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.97 5/8 Berlijn 72.69V2 Parijs 6.10 3/8. Brussel 30.61. Zwitserland 41.77 New York 1.80 7/8 Moord in de Groote Bickerslraat berecht. Beide daders tot 15 jaar veroordeeld. AMSTERDAM. 3 November. De vierde kamer der Arrondissements rechtbank heeft vandaag den 23- jarigen metselaar G. Th. N. en den 29-jarigen koopman A. Chr. R. ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, met aftrek van voorarrest, wegens doodslag, verge zeld van en gevolgd door diefstal, met het oogmerk, om dezen dief stal te verheimelijken. De twee verdachten hebben op 30 Novem ber jl. de 61-jarige weduwe E. H. van Tee- seling in haar woning in de Groote Bickers- straat overvallen, neergeslagen en door ver stikking gedood. Zij werd pas Zaterdag 5 De cember met een gapende hoofdwonde en ge heel bedolven onder kussens en andere voor werpen, dood in haar bed gevonden. Kort daarna zijn de beide verdachten gearresteerd. Langen tijd hielden zij hard nekkig hun onschuld vol. De Officier van Justitie, mr, H. A. Wassenbergh, haalde het net van bewijsgronden zoo dicht aan, dat zij kort voor de zitting een bekentenis afleg den. Ter zitting requireerde de Officier vijf tien jaar gevangenisstraf tegen het tweetal. Het Ambtenarenverbod. Gewijzigde voorzieningen in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De regeering schrijft in de Memorie van Antwoord op de Algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting 1938 (hoofdstuk I) Nauwgezette overweging van een mogelijke opheffing van de z.g. defensieverboden be treffende S.D.A.P. en N.V.V.. in het licht der tegenwoordige omstandigheden en verhou dingen heeft doen zien, dat dit vraagstuk niet op zichzelf kan worden beschouwd. De voor schriften nopens het verbod voor ambtenaren in het algemeen om /ieel te nemen aan de werkzaamheid van bepaalde vereenigingen of groepen, zijn mede in de nadere overweging moeten worden betrokken. Onvoorwaardelijk moet worden vastgehouden aan den eisch. dat het overheidspersoneel, zonder eenig voorbe houd onder alle omstandigheden zijn taak ge trouwelijk zal vervullen. In dit opzicht moet de sterkst mogelijke waarborg worden ge vorderd. Gewijzigde voorzieningen, waarin vorenbedoelde waarborg is verankerd, zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het mag als bekend worden verondersteld, dat in die voorbereiding ook het georganiseerd overleg in ambten aarszaken moet worden be trokken. Ds. Yan Duyl beBnnkt voor bet lidmaatschap der Eerste Kamer. Verklaring hedenmorgen afgelegd. (Zie ook pag. 7). De Eerste Kamer besloot hedenmorgen een adres van den heer Vrijman, gewezen rijks bouwmeester, en een daarbij behoorend adres van de Algemeene R. K. Ambtenarenvereeni- ging door te zenden naar den minister van financiën met het verzoek om inlichtingen. Twee wetsontwerpen betreffende voorbe houd van de bevoegdheid tot bekrachtiging van het op 29 Mei 1933 te Rome gesloten ver drag tot het vaststellen van eenige een vormige bepalingen inzake conservatoir beslag op luchtvaartuigen en aanvulling van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering met het oog op beslag op luchtvaartuigen werden zonder bespreking en zonder stemming aan genomen. Voorts werden op dezelfde wijze aangeno men 3 wetsontwerpen tot regeling van den invoer van respectievelijk papier en papier waren, leder en ongesmolten dierlijk vet. Aan de regeeringstafel bevonden zich de ministers Goseling, Steenberghe en Van Buur en. Aan het einde van de vergadering legde de heer Van Duyl de volgende verklaring af. „Mijnheer de voorzitter. Waar ik gisteravond de eeden heb afgelegd, welke mij bekrachtigden als lid dezer Kamer, stel ik het, mijnheer de voorzitter, op bijzon der hoogen prijs met uw toestemming een korte verklaring te mogen uitspreken. Hoewel er objectieve redenen be staan, die het behoud van mijn zetel in deze hooge vergadering volkomen rechtvaardigen, meen ik, om zelfs den schijn van aantasting van het poli tiek fatsoen te vermijden, verplicht te zijn voor 't lidmaatschap dezer Kamer te bedanken, vooral waar ik onvoor waardelijk en voor goed met de N. S. B. gebroken heb. Een daartoe strekkend schrijven zal u dezer dagen bereiken." Onmiddellijk na de openbare vergadering is de Kamer in de afdeelingen gegaan, tot onderzoek van de zes door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen tot herziening der grondwet. Het woord is aan Hazlitt: Hij zal nooit ware vrienden hebben, die ervan terug schrikt zich vijanden te maken. Prof. Piccard lioudt van uitersten. Na de stratosfeer de diepzee Plannen voor proeven op 9000 M. onder liet wateroppervlak. BRUSSEL, 3 November. Prof. Piccard. de bekende stratosfeer- onderzoeker, heeft tegenover een ver slaggever van de „Dernière Heure" verklaard plannen te hebben om tot een diepte van negenduizend meter in zee af te dalen, hetgeen alleen mo gelijk is in den Grooten Oceaan. Hiertoe zal hij zich voorbereiden in den Atlantischen Oceaan met afda lingen tot 3 a 4000 meter op dezelfde wijze, als hij naar de stratosfeer is opgestegen. Daarbij zal rekening worden gehouden met de zwaartekracht en de stroomingen. Tijdens zijn afdaling zal hij volgens een nieuw procédé contact onderhouden met het schip. Teneinde weer naar de wateropper vlakte op te stijgen zal hij eenzelfde systeem in toepassing brengen als bij een luchtballon: bij de afdaling zal zijn duikapparaat ver zwaard worden met lood, dat zoo noodig uit geworpen zal kunnen worden. Het eenige probleem, dat echter gemak kelijk is op te lossen, is de vervaardiging van een waterdichten bol ,die den enonnen druk kan weerstaan en luchtververschingsappara- ten moet bevatten. KONING BORIS VAN BULGARIJE EN KO NINGIN JOHANNA zijn te Londen aan gekomen, waar zij eenigen tijd zullen verblijven HEDEN12 PAGINA'S pag. De regeering overweegt, om de defensie- uitgaven te financieren, verhooging van enkele belastingen. 1 Ds. Van Duyl bedankte als lid der Eerste Kamer. 1 Bij twee verkeersongelukken te Dubbel dam is een persoon gedood en zijn drie zeer ernstig gewond. 3 Dr. Colijn licht den zakelijken gang van de Kabinetsformatie toe. 3 Op de rijksbegrooting zijn nog groote te korten aanwezig. 3 De regeering kan in verband met den fi- nancieelen toestand des rijks geen sa- larisverhooging voorstellen. 3 Een commissie van advies inzake de schrijfwijze van onze taal wordt bin nenkort benoemd. 3 Rusland is bereid zijn houding inzake de non-interventie te herzien. 4 Julius Barmat zou 100.000 mark verduis terd hebben. 4 Muitende troepen hebben in Paraguay gepoogd een omwenteling te bewerk stelligen 4 De „Trinidad"-bemanning blijkt in vei ligheid te zijn. 7 Jopie Waalberg heeft een nieuwe wereld record op de 200 meter schoolslag ge vestigd. 9 De voetbalvereniging D. O. A. bestaat 25 jaar. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Belastingverhooging. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Hoe kunnen de volken de universeele ontwapening verwezenlijken? H. D. Vertelling: De mooie herinnering. J. B. Schuil over het jubileum van Oscor Tourniaire. K. de JongTweede concert der Haarlem- sche Bachvereeniging. Damrubriek. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen o-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1