Haarlem's Dagblad Ronselarij. Piccard. 55e Jaargang No. 16678 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuidcr Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adrnin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 4 November 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentïën1-5 regels f 1.Z5, elke regel meer f 0.35. Reclnmes f 0.60 per regel. Regclabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er gebeuren in den laatsten tijd steeds meer dingen die diegenen in het gelijk stellen die voortdurend waarschuwen, dat de Europeesche cultuur leelijk op haar retour is. Een andere term daaiwooi,\ veelynldig gebezigd door schrij vers over psypbPlogie, is het woord „regressie", dat als tegenst.ejling van. „progressie" zeer duidelijk aangeeft dat er rechtsomkeert is gemaakt en een. t,erugmarsch is aange vangen..., terug naar den oorsprong dei- dingen. Dit klinkt nu wel wat erg sterk, want de Europeesche. b.eschaving heeft nog een heelen afstand af te leggen eer zij tot den oermensch zou zijn teruggekeerd en zonder den allermodernsten oorlog zal dat zeker niet gebeuren. Maar zij is al een heel stuk verder „in regressie" dan velen meenen, die zich een rad voor de oogen laten draaien door de vor deringen der techniek. Immers, de techniek is maar een onderdeel der cultuur, zeker niet het belangrijkste en allerminst datgene dat haar waarde bepaalt. En al maakt zij nog maar steeds nieuwe vorderingen, men kan moeilijk blind blijven voor een heele reeks verschijn selen die mijn generatie in haar schooljeugd een jaar of dertig geleden als verdwenen wantoestanden beschouwde. Verdwenen: al thans in Europa. Daartoe behoort bijvoorbeeld de zeerooverij die wij in onverbloemde werkelijkheid hebben zién terugkeeren in de Middellandsche Zee. Daartoe behoort de lichamelijke foltering van gevangenen. Ik zal er maar geen lijst van ma ken, want dan zouden nog veel belangrijker cultuur-factoren aan de beurt moeten komen en die behooren niet tot het onderwerp van dit artikel. Maar het lijkt mij moeilijk te ont kennen dat al te veel menschen zich in hun waardeering van het heden bepalen tot de verschijnselen van de moderne techniek plus de handhaving van de openbare orde en niet inzien dat achter deze prestaties een gansche afbraak van cultuur zich voltrekt. De terugkeer van de ronselarij behoort daar ook toe. In mijn jeugd las men over het ronse len van matrozen in jongensboeken van Kapi tein Marryat en zoo, met belangstelling voor een avontuurlijk en wild verleden en het be sef: van die dingen zijn we af, en dat is maar goed ook. Maar in het laatste jaar zijn er ook in ons land ettelijke jonge kerels geronseld om te vechten in Spanje, en verscheid enen zijn al rampzalig omgekomen. En de nieuwste vorm is de ronselarij van voetballers. Er is nu een sterk staaltje van voorgekomen in Parijs, waar een Poolsch club-elftal van een vermaard Italiaansch elftal gewonnen had. De leider der Polen hield zijn voetballers onder streng toezicht want hij was al voorbereid op de mogelijkheid dat zij gegtolen zouden worden. Zijn toezicht bleek onvoldoende, 's Nachts drong de vertegenwoordiger van een Fransche voetbalclub de Racing Club de Paris tot een paar van zijn beste exemplaren door, nam hen mee uit fuiven, in het nachtelijk Parijs, voerde hen stomdronken en haalde hen in dien toestand over tot het ondertee kenen van contracten, waarin zij zich verbon den voor zijn club te komen spelen, 's Morgens werden zij teruggebracht in een staat van vrij wel volslagen wezenloosheid de een was niet wakker te krijgen uit zijn. loodzwaren slaap, de ander sprak wartaal en toen hun leider 's avonds overhaast met hen afreisde naar Polen was een van beiden nog steeds ver suft, hetgeen het, vermoeden doet rijzen dat men hem geen gewonde alcoholica te drinken had gegeven. Enfin, hun leider slaagde erin met hen weg te komen. Dit geval opent aardige vooruitzichten en teekent opnieuw de tegenwoordige voetbal toestanden in Europa; die zich trouwens bij andere verschijnselen prettig aansluiten. Als het zoo doorgaat zal binnenkort het Neder- landsch Elftal, als dat buitenslands gaat spelen, door een detachement bewakers met politiehonden omgeven moeten worden. Het is tegenwoordig niet zoo heel sterk, anders zouden er wellicht al eenige spelers van weg- geronseld zijn. Het veelbesc-hreven gevalletje met den voetballer Bakhuys heeft trouwens al een uitermate vreemden indruk gemaakt. Vindt men zulke dingen normaal? Heeft men er geen critiek op? Dat zou dan toch wel erg zonderling zijn, en een onrustbarend verschijnsel op zichzelf. Is te ontkennen dat zulke dingen een schandaal zijn, een wan toestand die de sport verlaagt tot een min derwaardig, gemeen geknoei? Meent men dat zulke verschijnselen van cultuur-achter uitgang teniet gedaan worden door het feit dat de vliegtuigen mooi en snel zijn, de trei nen op tijd rijden en het aantal nieuwe breede wegen toeneemt? Het schijnt mij inderdaad de moeite waard,1 ons van al de gewraakte verschijnselen ernstig rekenschap te geven en ons onbevangen eigen oordeel erover te laten spreken. En als som mige lezers vragenwaarom kiest gij een geval van ronselarij in de sport, er zijn toch veel erger dingen bij?dan zij het antwoord: als symptoom vind ik dit ook erg, en het spreekt tot velen. Vooral tot de jeugd, die geknoei moet zien waar geknoei is. R' P" SCHAKEN. BOTWINNIK—LÖWENFISCH. MOSKU, 4 November (A. N. P.) De 12e partij van den tweekamp tusschen Botwinnik en Löwenfisch werd na. 40 zetten door Löwen- fisch opgegeven. De stand is thans: Botwinnik 5 gewonnen partijen en 3 remise, 6V2 punt; Löwenfisch 4 gewonnen partijen en 3 remise, 5V2 puilt. (De Belgische professor Piccard, die het eerst naar de stratosfeer op steeg, wil nu in een metalen hol tot duizenden meters diep in de zee afdalen en zou daarmee den Ame rikaan Beehe, die tot 900 Meter dookver overtroeven.) Piccard, die 't eerst de stratosfeer, Binnen 't bereik bracht van de menschen, Blijkt nu, naar de berichten, weer Een ander avontuur te wenschen. Hij wil nu niet meer hoogerop. Dan ooit een menseh wist te behalen, Maar zet zijn streven op den kop, Dit maal wil hij het diepste dalen. De kwade kansen van een val, Zijn dan natuurlijk weggenomen, Maar d' even bange vraag rijst: Zal Hij ditmaal het „te boven komen?" Piccard is een stoutmoedig man, Zelfs in de sterkste variatie, Als hij de menschheid dienen kan Met wetenschap, wars van sensatie. Om letterlijk „in zee te gaan" Met een metalen bol is moedig, Veel wegen leiden naarde maan, Zelfs deze, misschien geen zoo spoedig. Om zoo in 't diepste van de zee Te duiken, zou mij erg benauwen. Als hij 't me vroeg, ging ik niet mee, Dat wil ik u wel toevertrouwen. Men is geneigd bij iets zoo dol, I11 dubblen zin zich af te vragen: Hoe haalt Piccard het in zijn bol, Er is een grens aan menschlijk wagen. P. GASUS. Spoor van Lijntje Hnizer gevonden? Oude Wetering wordt gedeeltelijk droog gelegd. De politie van het burau Sandelingplein te Rotterdam heeft de laatste weken het onder zoek naar het verdwenen achtjarig meisje Lijntje Huizer met kracht voortgezet. Zij heeft echter geen nieuwe sporen ontdekt, tot op het moment, dat een dienstbode uit IJssel- monde zich kwam melden, dat zij op den avond, dat het meisje uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan was verdwenen in de Dorpsstraat te IJsselmonde een sjofel geklee- den man had gezien, die op zijn fiets een hui lend kind meenam. De politie heeft deze inlich ting direct getoetst en het gevolg is geweest, dat men in de buurt een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld. Men kan echter niets vinden en ook het dreggen in de Oude Wetering heeft geen resultaat opgeleverd. Woensdag heeft men echter het onderzoek nog grondiger voort gezet. Men is begonnen met de Oude Wetering tusschen de beide gemalen geheel droog te leggen. Daarmede hoopte men hedenochtend klaar te komen. I11 1939 zal te San Francisco aan de Gouden Poort een internationale tentoon stelling verrijzen, waarvoor een fantastisch bedrag zal worden uitgetrokken. Hoe deze „echt Amerikaansche" expositie er uit zal zien. DE BURGEMEESTER VAN WAGENINGEN NEEMT ONTSLAG. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den burgemeester der gemeente Wageningen, den heer J. M. A. Wijnaendts van Resandt, op grond van de door hem gevraagde beslissing van den pensioenraad, HM. de Koningin te verzoeken hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag uit zijn functie te verleenen. De musici vau de H. O. V. Vragen herstel van het vroeger gemeentelijk subsidie. De leden van het orkest der H.O.V. hebben zich tot den Gemeenteraad gewend met het volgende adres: De maatregelen die het Gemeentebestuur ten opzichte van de H.O.V. heeft moeten ne men waren indertijd in de oogen van den Raad gebiedende noodzaak. Die meerderheid heeft zich er waarschijnlijk geen rekenschap van gegeven, dat de toestand van allen, die hun bestaan geheel of hoofdzakelijk in het orkest moeten vinden, opeens allerbedroe vendst was geworden; er dreigde algeheele opheffing van het Haarlemsche Orkest. Door een regeling te ontwerpen, die ge lukkig nog niet in andere steden behoefde toegepast te worden, heeft het bestuur het ergste weten te voorkomen: een gedeelte van het jaar evenwel is de toestand nu zoo, dat vei'scheidenen onzer aangewezen zijn op on dersteuning. Wij verlangen niets liever dan ons werk het heele jaar te mogen doen:' indien de Overheid in den vorm van herstel van het vroegere subsidie meer uitgeeft, wordt dat voor een deel goedgemaakt door mindere hulp in anderen vorm. Voor ons is meteen een oorzaak van diep leed weggenomen. Beducht voor een cultureel verlies, dat er ger zou zijn dan de verliezen, die Haarlem al heeft geleden door de sluiting van het ..Museum van Stolk", het „Museum voor Kunstnijverheid" en de verplaatsing van het ..Koloniaal Museum", hebben belangstellende stadgenooten de handen in elkaar geslagen om het bestuur van de H.O.V. bij te staan in zijn zware taak. Wij zien met vreugde de groeiende belangstelling van Haarlem; de Zomerconcerten, die achter ons liggen, trok ken volle zalen. Maar zonder redelijken steun van u kun nen wjj er niet komen. Dit jaar wist een gerechtvaardigd en ge zond oiV'm'sme tienduizenden landsrenooten en vreemdelingen naar de stad van FYans Hals te trekken: meer dan ooit heeft Haar lem de beteekenis van zijn cultureelen goe deren begrepen. Moge ditzelfde jaar voor ons herstel van subsidie brengen. Wij durven het vertrouwen uitspreken, dat u ons verzoek in goedgunstige overweging zult willen nemen. Mist belemmert scheepvaart en luchtverkeer. Schepen moesten op het Noordzee- kanaal vastmaken. Het stoomschip Meerkerk aan den grond geloopen. Nadat zich gisteren in den loop van den das op verschillende plaatsen nevel-verschijrxse' len hadden voorgedaan, was tegen den avond een groot gedeelte van het land- voor al de strook langs de Noordzee in een dichten mistsluier gehuld. De scheepvaart op het Noordzeekanaal kwam hierdoor zoo goed als geheel stil te liggen. In de avonduren moesten acht schepen tus schen Hembrug en Velserbrug vastmaken. Hiertoe behoorde het motorschip „Johan van Oldenbamevelt" van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland", dat des middags om half vier van Amsterdam naar Indië was vertrokken. Het schip maakte ter hoogte van Buitenhuizen, bij het zijknaal B vast. Aan boord bevond zich een talrijk gezel schap ongeveer 140 personen dat fa milie en vrienden tot IJmuiden uitgeleide deed. Deze zijn met een sleepboot van de reederij Goedkoop tegen middernacht van boord ge haald. Het betrof ongeveer 140 personen, die het schip langs de statietrap hebben verla ten. De sleepboot bracht hen naar Velsen, waar taxi's en autobussen gereed stonden om het gestrande gezelschap naar huis te vervoe ren. De overige schepen, die niet verder konden varen, waren de „Soemba" van de „Neder land" en de „Helena Rush", beide op weg naai de Amsterdamsche haven en de „Ajax" (K.N.S.M.), „Waterland" (Kon. Holl. Lloyd), „Rhein", „Audacity" en „Bommar", alle uit gaand. Wat het luchtverkeer betreft, kan gemeld worden, dat Schiphol des avonds potdicht zat, doch dit leverde geen bezwaren op, aangezien het geheele luchtvaartverkeer voor het zoover was, nagenoeg op normale wijze kon worden afgewikkeld. Nagenoeg, want de laatste dien sten naar en van Londen werden door den op komenden mist gehandicapt. De „Nachtegaal", die onder commando van piloot Van Balkom om vijf uur met negen passagiers naar Londen was vertrokken, moest na ruim een half uur vliegen, ongeveer ter hoogte van het lichtschip „Noord-Hinder" de reis opgeven. Om tien minuten over zes is de machine veilig op Schiphol teruggekeerd, Het laatste toestel van Londen, dat om zes uur van Croydon moest vertrekken, is geannuleerd. Het nachtpostvliegtuig van de K.L.M., dat normaal om 11 uur naar Keulen had moeten vertrekken, heeft geruimen tijd gewacht en is ten slotte, toen het iets was opgeklaard, om bij half een opgestegen. De spoorwegen hebben van den mist maar weinig last ondervonden. Te Amsterdam wer den speciale mistmaatregelen getroffen om de veiligheid te dienen en de rangeerbewe gingen vlot te doen verloopen. De meeste binnenkomende treinen hadden slechts een tot twee minuten vertraging. Nederlandsch ss. „Meerkerk" aan den grond. Het uitgaande Nederlandsche s.s. „Meer kerk" op weg naar Amsterdam, is Woensdag avond tijdens dichten mist, even boven Maas sluis aan den Zuidwal, bij dukdalf groen 15 aan den grond gevaren. Het is hedennacht nog vlot gesleept. De „Meerkerk" is oen sehiD van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij in Den Haag. Het heeft een bruto-inhoud van 7995 ton. Door den mist den trein niet opgemekt. Voerman op onbewaakten overweg' gedood. HOEVELAKEN, 4 Nov. Op den onbewaak ten overweg op de grens van de gemeenten Hoevelaken en Stoutenburg is vanmorgen om half tien een gespan, bestuurd door den land bouwer E. Vreekamp bij het passeeren van den overweg door een uit de richting Hoevelaken komenden lokaaltrein gegrepen. Vermoedelijk heeft V. door den mist den trein niet zien aankomen. De voerman werd op slag gedood en de wagen werd totaal ver nield. Het paard bleef wonder boveii wonder ongedeerd. Drie doodvonnissen in Duitscliland. Vanmorgen voltrokken. BERLIJN, 4 November (D.N.B.) Heden ochtend zijn drie personen, die door het volks gerechtshof ter dood veroordeeld werden, ge ëxecuteerd. Een van hen, de 29-jarige Peter Sausen was veroordeeld wegens spionnage ten voordeele van een vreemde mogendheid, de beide anderen, de 35-jarige Adolf Rembte en de 37-jarige Robert Stamm, werden be schuldigd in samenwerking met de Komin tern een onwettige organisatie in het leven te hebben willen roepen. Leger des Heils te Haarlem 50 jaar Bombardement met catastrofale uitwerking. 145 dooden, 269 gewonden. Volgens de laatste uit Lerida ont vangen berichten zijn ten gevolge van het bombardement der stad op Dins dag j.L door de vliegtuigen van Franco 145 doodën en 269 gewonden gevallen. De talrijke gewonden, die naar hun woningen zijn gegaan, zijn hierin niet begrepen. Ook de binnenstad van Madrid werd gistermiddag opnieuw hevig' be schoten door de artillerie der opstan delingen. Reünie van oud-Haarlemsche officieren. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het korps Haarlem I van het Leger des Heils had Woensdagavond in het gebouw aan de Schagchelstraat een bijzondere samenkomst plaats met een reünie van officieren, die vroe ger te Haarlem gewerkt hebben en die nu over het geheele land verspreid z.ijn. In de zaal, die smaakvol met vlaggen, groen en bloemen versierd was, bleek geen plaats onbezet. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond dooi de volgende officieren: luit-kolonel en mevr. Wijkhuizen; majoor en mevr. Huijg; majoor en mevrouw Lenaarts; majoor Wolthuis; de adjudanten Hovenier, Donker, Swaanswijk, en Van der Ploeg; kommandeure Dolkemade; de vrouwelijke kapiteins J. Zwaanswij k, L. Zwaanswijk, Dijkmans en Lacet; de vrouwe lijke luitenants Verhaar en Witte, en de ka- detten W. Grotenberg en Tjeertjes. Majoor Huijg opende het feest- op de gebrui kelijke wijze, waarna kommandeure Dolkemade in het gebed voorging. De adjudant E. Harwick heette alle officie ren welkom, in het bijzonder den oudstrijdei- kolonel Govaarts. Het woord was toen aan majoor Huijg, die ver klaarde met groote vreugde de uitnoodiging te hebben aanvaard, om op dezen avond als leider op te treden, omdat hï; nog zulke aangename herinneringen aan Haarlem en de Haarlem mers bewaard had. Hij sprak naar aanleiding van het tekstwoord Daniël 6 vers 11. Spreker vergeleek den strijd van Daniël met dien van de mannen van het Leger des Heils van vijftig jaar geleden, toen zij het hoofd moesten bie den aan veel zorgen en worstelingen, Zij wer den echter door God geholpen, den eens be gonnen strijd, om zielen tot God te brengen, voort te zetten. „Wij hebben de vensters naar Jeruzalem wijd open gezet en mochten in het gansche land veel zielen winnen. We zullen vol moed verder gaan om onze roeping te vol gen en om arbeider in Gods leger te zijn. Kolonel Govaarts schetste hoe hij vijftig jaar geleden de eerste Heilsoldaat in Nederland ge worden was. Hij woonde de eerste samenkomst van zeven vrienden in een gebouw aan de Smedestraat bij. In deze en latere bijeenkom sten had men veel strijd te voeren. Het ge beurde wel. dat men met stoelen naar 'de Heilssoldaten op het podium wierp; die moes ten ze wel opvangen om niet geraakt te wor den. „God heeft het echter wèl met ons ge maakt, ook toen wij er toe overgingen, uni formen te gaan dragen. Waarom zouden wij ons schamen, te laten zien, dat we Gods kin deren waren? De militairen schamen zich im mers óók niet voor hun uniform? We hebben de waarheid leeren kennen van de woorden: Als God met ons is, wie zal dan tegen ons zijn?" Nadat de officieren onder leiding van kolo nel Wijkhuizen op verdienstelijke wijze een mooi lied hadden gezongen, werd onder lei- ding van den kapelmeester Schut een Feest cantate uitgevoerd, die met luid applaus be loond werd. De avond werd verder met gezang en getui genissen doorgebracht. 1 Het woord is aan Molière: zijn slechts De dingen waard wat men ze waai'd doet zijn. Auto tegen tram gereden. Twee ernstig gewonden. AMERSFOORT, 4 November. Op de> Utrechtschenweg, ter hoogte van den Spits heuvel, is gisteravond een zeer ernstig ver keersongeluk gebeurd. Omstreeks kwart voor twaalf naderde uit de richting Amersfoort een auto, waarin ge zeten waren de heeren A. S. en H. L„ beiden uit Utrecht afkomstig. Zij keerden terug van de automarkt te Amersfoort. Op dat oogen- blik kwam uit de richting Soesterberg een tram. Ofschoon de motorwagen een verlicht bord voerde met het duidelijke opschrift „tram", meende de bestuurder, waarschijn-- lijk door den mist misleid, dat hem een an dere auto tegemoet kwam. Hij wilde de tram rechts passeeren. doch kwam hierbij na tuurlijk op de rails terecht. De auto werdA door den motox-wagen gegrepen en nagenoeg versplinterd. De beide inzittenden zijn in ernstigen toestand naar het ziekenhuis ..De Lichtenberg" overgebracht. Hun toestand was vanochtend van dien aard, dat zij nog niet door de politie konden worden gehoord. Op 13 November 50(Lte vluclit naar Ned.-Indië. Bijzonder poststempel wordt gebruikt. Op 13 November a.s, zal de 500ste vlucht van Nederland naar Ned.-Indië te Amster dam beginnen. Daarvoor zal de driehoekige luchtpostzegel voor bijzondere vluchten gel dig zijn. Bovendien zullen alle in Nederland ter post bezoi-gde stukken, welke met deze vlucht worden vervoerd (dus ook die voor andere landen dan Ned.-Indië bestemd) van een biizonder stemoei worden voorzien. Voor afzenders hier te lande bestaat ge legenheid om met deze vlucht stukken te verzenden, gericht aan bet hoofdbestuur van den Ned. Indischen P.T.T.-dienst te Ban doeng en bestemd om door dezen dienst aan de afzendex-s te worden teruggezonden. Deze terugzending zal plaats hehben hetzij per boot, hetzij met de 500ste vlucht van Ned.- Indië naar Nederland, aanvangende te Ban- 'doeng op 27 November a.s. op de stukken, die per boot moeten worden teruggezonden, dienen aan de achterzijde te worden ver meld: de naam en het adres van den afzen der alsmede de aanwijzing „terugzending oer boot", Deze tei-ugzending geschiedt kos teloos. De stukken, waarvan terugzending met dc 500ste thuisvlucht wordt verlaned. moeten aan de achterzijde worden voorzien van: naam en adres van den afzender. De aan wijzing „terugzenden per 5f)nsto K.L.M.-te- rugvlucht" en het port voor de terugzending brief kaart 1214 cent, brieven 20 cent, per 10 gram) in Ned.-Indische frankeerzegels (ook driehoekige Ned.-Indische zegels zijn hier voor geldig). Op deze stukken zal ook door den Ned.-Indischen postdienst den afdruk van een bijzonderen stempel worden ge plaatst. Afzenders, die hun voor verzending met de vlucht van 13 November a.s. bestemde correspondentie vroegtijdig ter oost willen bezorgen, moeten de stukken vooi-zien van een in het oog vallend onscbrift: „Per 500ste vlucht op 13 November 1937". Het verdient aanbeveling de linkerzijde van de stukken vrij te laten voor den afdruk van den bijzonderèn stempel. Voor de stuk ken met de 500ste thuisvlucht uit Indië te rug te zenden geldt dit ook voor de achter zijde der stukken. De postkantoren, welke -1 -Wlisohe nostzegels ten verkoop hebben, zullen hun be middeling verleenen voor de ve-i-vjigbaarstel- ling. Bij voorbaat kan nog worden medege deeld, dat aan vei-zoeken van bet publiek tot uitbreiding der vorenomschreven regeling, geen gevolg zal kunnen worden gegeven. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Een bombardement van Lerida heeft 145 dooden geëischt. 1 Üe musici van de II. O. V. vragen herstel van de vroegere gemeentelijke subsidie. 1 De proefzendingen met de draaibare zend masten te Huizen beginnen spoedig. 3 De Tweede Kamer over de bcgrooling van Binnenlandsche Zaken. 3 De negen mogendheden conferentie wil een beroep doen op Japan tot deelne ming. 4 Companys blijft president der Catalaan- sche generaliteit. 4 Ook de nieuwe Belgische kabinetsforma teur, Pierlot, is niet in de opdracht ge slaagd. 4 Dc dertiende partij tusschen Euwc en Al- jecliin heeft een zeer opwindend verloop gehad; Eu we staat bij het afbreken iets beter, 9 Archambaud heeft het werelduurrecord van Slaats verbeterd. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ronselarij. j Langs de Straat: Let op het verkeer. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Ne derlandsch meisje behaalt triomfen in Weenen. 4 Bcb Vuyk: In het laatste huis van de we reld. g II. D. Vertelling: De cassière van Pel en Co. 6 K. de Jong: Liefdadigheidsconcert. 7 J. B. Schuil: Eerste schoolmatinée. 7 Voor de Vrouw. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1