JAEGER ONDERKLEEDiNG Gouden Geluiden Uedaa§de fttfoeit Heetêmdia Smmê H&fyeüeu N V. Wed. Oosten Zoon's DONDERDAG 4 NOVEME ER '1537 HAAREEM'S DAGBEAD 2 De-JUISTE'PEN voor groot en klein, Zal steeds een VULPEN van DANTÜMA zijn. Mdaidwittt ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Eenheid Door Democratie. Lezing van dr. Locher over Masaryk. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van de Nederl. Beweging voor Eenheid door Democratie in de Kroonzaal „Brinkmann" haar ledenvergadering', welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Na een kort openingswoord van den voor- loopigen voorzitter, den heer J. L. Pfundt en het voorlezen der notulen wordt tot de be stuursverkiezing overgegaan. Tot voorzitter wordt gekozen: Dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, overige leden van het bestuur: M. J. F. Ehrbecker, mej. J. A. Veltman, mej. P. S. Waller Zeper en de heer H. Kroon. Het ledental bedroeg in Januari 1937 825, in Maart 1000, 26 Mei 1288 en thans 1304. Na de pauze ihield Dr. Th. J. G. Locher uit Den Haag een lezing over T. G. Masaryk. Spreker vestigt er speciaal de aandacht op, dat het bijzondere van Masaryk niet zoozeer is, dat hij uit het volk opklom tot de hoogste waardigheid, maar dat hij, de eminente ge leerde en wijsgeer, staatsman werd en onder alle omstandigheden zijn idealen van waar heid, recht en menschelijkheid hoog heeft gehouden en zijn oprecht en zuiver karakter heeft bewaard. Hij is vóór alles eenvoudig en als jong professor leeft in hem een sterken zedelijken drang naar waarheid, die hem drijft tot strijd tegen het onrecht. Zoo heeft hij ibij zijn eigen volk het geloof in valsche handschriften, die de Tsjechen aan een roemrijk verleden moesten helpen, bestreden en inplaats van dwalingen en dweperijen een programma verkondigd van eerlijke critiek en arbeid. In 1908 heeft hij den Oostenrijk- schen minister van Buitenlandsc'he Zaken, Aerenthal ontmaskerd, toen die met ver- valschte documenten de annexatie van Bos nië en Herzegowina trachtte te verdedigen. Door deze gebeurtenis raakt Masaryk inner lijk van Oostenrijk los. In 1914 begint hij een buitenlandsche actie om de Entente-lan den voor de Tsjechische zaak te winnen. Hij had sterk moreelen invloed als president, zijn politiek credo van humaniteit en democratie, sociale gerechtigheid en nationale verdraag zaamheid, zoowel in Tsjecho-Slowakije als ook daarbuiten, heeft een gunstige uitwer king gehad. Zijn heele persoon wordt ge kenmerkt door eenvoud, toewijding en ar beid. vertrouwen in den mensch en de menschheid, door Gods vertrouwen. Masaryk's zuivere figuur verdient het ten volle, zoo eindigde Dr. Locher zijn belang rijke lezing, dat wij Nederlanders hem ook in eere houden, daar Nederland immers ook een democratische en humanitaire traditie bezit. De lezing van Dr. Locher werd met een hartelijk welverdiend applaus beloond, waar na de vergadering na de rondvraag om elf uur werd gesloten. DE VALSCHE KAARTJES-AFFAIRE BIJ DE BERGMANN-BOOTJES TE AMSTERDAM Nog een dertiende persoon gerresteerd. De politie te Amsterdam heeft Woensdag nog een arrestatie verricht in de zaak van den valschen kaartjesverkoop bij de reederij N.V. Bergmann daar ter stede. Deze dertiende arrestant is een 20-jarige jongeman, die, in den tijd dat hij op de boot jes van Bergmann werkzaam was, zich heeft schuldig gemaakt aan den verkoop van val sche kaartjes aan passagiers. HEEREN PANTALONS EN BORST ROKKEN brengen wij in een groote verscheidenheid van kwaliteit en model, zoowel in het sterke als meer het sportive genre. PANTALONS 0.90 - 1.20 - 1.75 - 2.15 BORSTROKKEN f 1.05 - 1.30 - 1.90 - 2.50 (Adv. Ingez. Medj AGENDA DONDERDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette Sag' beim abschied leise servus. 8.15 uur. Zaal Oude Gracht 104: Lezing „Burgers in nood". Psycho-Synthese Centrum Haarlem: Pro testantenbond: De openbaring van Johan nes. 8.15 uur. Ned. Vereeniging „Harmonia", Sociëteit Vereeniging, Zijlweg. Lezing: „Helderziend heid", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: De Revolutie bruid, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone: Het lied der Zon, doorloopende voorstellingen van 1.305,30 en 711 uur. Luxor Sound Theater: Kerels uit een stuk, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jackie Cooper in Men- schenjacht, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Carole Lombard in Dame op Commando, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster. 104 uur. .Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21 Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. VRIJDAG 5 NOVEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling A. L, Koster. 10—4 uur. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12. 2—5. 7—9 mi- Ned. Ver. van Huisvrouwen. Het maandblad van de afd. Haarlem is verfraaid. Op de jaarvergadering in Februari 1937 werd besloten dat het officieel orgaan van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huis vrouwen zou worden verfraaid. Thans ligt het eerste nummer in zijn nieu we gedaante voor ons en wij kunnen niet anders dan volmondig erkennen dat het bestuur in zijn voornemen volledig is geslaagd. Het blad heeft een aantrekkelijker omslag gekregen, het is van kloeker formaat en ook het papier is van belangrijk betere kwaliteit. Bovendien is de inhoud door toevoeging van verschillende nieuwe rubrieken veel interes santer geworden. Dit oude blad in nieuw ge waad zal ongetwijfeld zijn weg wel vinden. Het programma voor de maand November luidt als volgt: Woensdagmiddag 10 November houdt Dr. W.A.P.Smit uit Deventer in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een lezing over: Vondel, zijn geloof en zijn werk. Maandagmiddag 15 November zal een praat middag in Lido worden gehouden waarbij mej. E. Boeke een inleiding zal hebben over: „Opleiding tot huishoudelijke beroepen voor werklooze meisjes en plaatsing hiervan in gezinnen". Maandagmiddag 22 November is er weer een bijeenkomst in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, mevr. J. van Ammers-Küller uit Amsterdam zal dan spreken over: „Huis- vrouwentaak, Gastvrijheid, en Kookkunst in vele landen van Europa en Amerika". NATIONALE WERKNEMERS VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging hout op Zater dag 6 November in gebouw Olympia een feest avond voor leden en introducés, waaraan het symphonie orkest „Sagitta" en een dansgroep uit Hilversum zullen medewerken. PERSONALIA. Tot nieuwe leden van het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heel kunde zijn benoemd: in afd. I dr. J. R. de Jong, te Heemstede; in afd. II dr. H. J. Viersma, te Santpoort. JUBILEUM FIRMA B. J. VAN LIEMT Vandaag bestaat de bekende zaak in meu belen, tapijten, linoleum van de firma B. J. van Liemt zestig jaar. Reeds in de ochtend uren mocht de firma vele blijken van belang stelling ontvangen. Te twaalf uur waren al vijftig bloemstukken bezorgd. Bovendien kwam een groot aantal schriftelijke geluk- wenschen binnen. Hedenmiddag van drie tot vijf uur houdt de firma receptiè. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer W. v. d. Heuvel, ambachtsman bij de N. Z. H. T. M., bij genoemde maatschappij in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van den heer H. J. Mul der, chef van Materieel, die hem namens de directie gelukwenschen en de 'gebruikelijke enveloppe overhandigde. Vei'tegenwoordigers van het Jubileumfonds stelden den heer Mul der een geschenk en een oorkonde ter hand. SYNDICALISTISCH ARBEIDS SECRETARIAAT, HAARLEM. Voor het Synd. Arb. Secretariaat Haarlem worden twee lezingen gehouden over, „Wat het Syndicalisme is, en wat het niet is". Spre ker is Albert de Jong. De eerste lezing wordt gehouden op 9 November. ARROND. RECHTBANK Verduistering bij Bouw- vereeniging. De gewezen secretaris-penningmeester van de Bouwvereeniging „Goed Wonen'1', te Be verwijk stond terecht, omdat'hij gelden, wel ke hij in zijn bovenvermelde kwaliteit onder zich had, tot een bedrag van f 6600 ten eigen bate heeft aangewend. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij kwitanties, door den gemeente-ontvanger te Beverwijk afgegeven voor gestorte gelden, zou hebben vervalscht door er data in te ver anderen. Bij den aanvang der zitting deelde de pre sident mede, dat, naar het oordeel der recht bank het tweede deel der dagvaarding nietig zou moeten worden verklaard, aangezien daarin niet nauwkeurig was omschreven, welke veranderingen in de kwitanties waren aangebracht, zoodat het onderzoek zich al leen zou bepalen tot de verduistering. Eerst werd de voorzitter der bouwvereeni ging gehoord, die verklaarde, dat in Mei bij de jaarlijksche kascontrole was gebleken, dat verdachte kwitanties, door hem voor storting aan ontvangen huren van den gemeente ontvanger ontvangen, had veranderd om het te laten voorkomen, dat de gelden later wa ren gestort. De volgende getuige, accountant, die de kascontrole had verricht en de valschheid ontdekt, bevestigde de vorige verklaring. De gemeente-ontvanger verklaarde, dat de woningen van de bouwvereeniging indertijd met steun van de gemeente zijn gebouwd, die er dus hypotheek op had en daarom moesten de ontvangen huren, verminderd met ge dane uitgaven, bij den ontvanger worden gestort. Deze kon niet controleeren of er te weinig werd gestort. Verdachte gaf toe, zich gelden tot een be drag van f 66Ö0 te hebben toegeëigend en weet dit aan zijn moeilijke financieele omstandig heden. De president merkte op. dat de controle van verschillende zijden te slap is geweest. Uit de stukken toch blijkt, dat vroeger regelmatig werd gestort, terwijl dit later niet geschiedde: ten stadhuize had men dit kunnen opmerken. Ook de accountant heeft niet scherp genoeg opgelet, wat natuurlijk geen verontschuldiging voor verdachte is. De officier van justitie was ook van mee ning, dat de controle niet scherp is geweest, maar kan er den accoutant geen groot verwij t van maken, gezien de geraffineerde wijze, waarop de vervalschingen zijn gepleegd. Spre ker meende, dat hier dan ook geen sprake kan zijn van een geheel voorwaardelijke straf, hoe wel verdachte vroeger een goed leven heeft geleid. Evenwel wilde de officier hiermee toch rekening houden, waarom hij een gecombi neerde straf eischte van 4 maanden onvoor waardelijk en 6 maanden voorwaardelijk. Mr. Stomps, de verdediger, wees erop, dat de slechte controle het verdachte gemakkelijk heeft gemaakt met de verduisteringen voort te gaan. Verder hebben werkloosheid en fi nancieele moeilijkheden verdachte, die vroe ger een onberispelijk leven heeft geleid, tot de verduisteringen gebracht. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Kopenhagen. Laagste 743.3 m.M. te Reykjavik. De hooge drukking is blijven toenemen maart trekt Oostwaarts, twee kernen boven 770 m.M. liggen bij de Oostzee, De depressie werd bij IJsland minder diep maar de uit- looper naar het Zuiden vertoont bij Ierland toeneming. Aan de Britsche Westelijke kus ten waait een krachtige Zuidelijke wind, in Ierland viel veel regen, in Engeland is na op klaring de temperatuur 'tot normaal gedaald, in Ierland en Schotland is zij nog ver daar boven. In Noord-Scandinavië vriest het licht en valt eenige sneeuw, overigens is de lucht zwaar bewolkt met weinig wind. In het hooge drukgebied in Duitschland is 'de lucht ook zwaar bewolkt, alleen nabij ons land is de bovenlucht opgeklaard en mist bij lage tem peratuur voorgekomen. Dit mistgebied strekt zich over bijna geheel ons land uit tot langs het Kanaal in Frankrijk, Midden- en Zuid- Frankrijk heeft opklaring en de temperatuur is daar ook tot normaal gedaald. In Zwitser land bedekken lage wolken de vlakten doch de toppen hebben volkomen helder weer bij temperatuur nabij nul graden. Hier te lande is nog weinig verandering te wachten, aanvankelijk zal de mist vooral in den ochtend nog aanhouden met weinig of geen neerslag, later volgt waarschijnlijk opklaring. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 766 m.M. Stand van gister 762 m.M- Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 3.53 uur; n.m. 16.07 uur. Strand berijdbaar van 9.0Ö—14.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. De Bilt voorspelt: kan ik U mededeelen dat ik over de levering en de onder vonden service der bij U gekochte gebruikte Piano inderdaad vol komen tevreden ben, en dat het mij een genoegen is U daarvan ook schriftelijk te doen blijken. Haarlem. (w.g.) Eerw. F. J. B. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij GGIDSCItllEDINC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. MedJ Guardia Civil hielp bij ontvluchtiiigspoging. Arrestaties te Algeciras en La Linea. Ongeveer 80 manschappen der Guardia Ci vil en Karabiniers zijn, naar Reuter uit zeer betrouwbare bron verneemt, te Algeciras en La Linea gearresteerd. Beweerd wordt; dat zij aanhangers der regéering zouden hebben ge holpen het door de opstandelingen bezette eg- bied te verlaten. In de laatste twee weken zijn ruim 600 Spanjaarden, die. uit Algecicas gevlucht zijn, in Gibraltar aangekomen met roeibooten. Onder hen bevonden zich vele vrouwen. Algemeene vergadering V. D. J. O. Op de algemeene vergadering van de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie heeft mr. A. M. Joefces gesproken over „Vastberaden voor waarts". Dr. Kuyper heeft de basis gelegd voor de gedachte van de autonomie in eigen kring en den organischen opbouw der maatschappij. Deze gedachte, aldus spr., heeft ook bij ons wortel geschoten. Dr. Kuyper heeft voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs gevoch ten. De vrijzinnig-democratie erkende de rechtvaardige aanspraken van het bijzonder onderwijs. Het staan op geestelijken grondslag is kracht, doch ook beperking. De beperking is de verstarring, is het dogma. Men meene nimmer het monopolie van de waar heid te bezitten. In dit opzicht staan wij in geestelijken zin tegenover de volgelingen van een staatkundig-religieus dogma. Spr. heeft met genoegen gezien in de her denkingsrede' over dr. Kuyper, dat dr. Colijn het humanisme als een der gestelij ke grondslagen van het Nederlandsche volk mede erkent. De democraat verwerpt de gedachte, dat de rechten aan bepaalde groepen van het volk principieel onthouden mogen worden. Onoverbrugbaar is de klove tusschen de democraten en de extremisten van links en rechts. Dr. E. van Raalte sprak over „Internatio nale perikelen en problemen". In 1931 is een groote fout begaan. Men had Japan gebiedend tot de orde moeben roepen. Italië bleek een ijverige.leerling. De economische sancties had men beter en algemeener moeten toepassen. Ook de houding tegenover Spanje laat veel te wenschen. Als grootste perikel ziet inleider den export van fascisme en nationaal-socia- lisme met hun machts- en geweldstheorieën naar de democratische landen. Nadat nog eenige commissies waren samengesteld, werd het hoofdbestuur als volgt samengesteld: D, J. A. Geluk, voor zitter, te Haarlem: J. A. Haan, Hengelo, vice- voorzitter; J. C. Deering, Cornells Evertsen- straat 29 bis, Utrecht, secretaris-penning meester en Marie Oom, Ierseke; J. Harmsen, Doetinchem; G. van 't Huil, Leeuwarden en B. P. van der Veen te Groningen, leden. OUDERAVOND SCHOOL 34. Woensdagavond werd in de Openb. Lagere School No. 34 aan de Overtonstraat de ge bruikelijke ouderavond gehouden onder lei ding van het hoofd der school, den heer D. Leguit. Als spreker trad op de heer L. van Asperen, onderwijzer aan genoemde school, met het onderwerp „Samenwerking tusschen school ën huis". Het met groote kennis van zaken en zeer helder voorgedragen betoog over dit boeiend onderwerp werd met groote aandacht door de talrijke aanwezigen gevolgd. Na dank gebracht te hebben aan den spre ker richtte de voorzitter zich met eenige waardeerende woorden tot den scheidenden secretaris der Oudercommissie, den heer R. H. Smink. Als lid der Oudercommissie werd gekozen mevr. Olff. BAKFIETS TEGEN EEN WINKELRUIT. Woensdagmorgen kwart voor acht reed de 17-jarige wielrijder R. door de Groote Hout straat. Toen hij een bakfiets wilde inhalen werd hij op zijn beurt ingehaald door een personenauto. Deze reed bij het passeeren zóó rakelings langs den wielrijder, dat deze van schrik zich aan het voorste gedeelte van de bakfiets vastgreep. Dit voertuig reed het trot toir op tegen de gebogen winkelruit van de firma Albert Heijn aan de Groote Hout straat 59. Deze fraaie ruit van 3.30 bij 1.80 M. moest het natuurlijk ontgelden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De auto reed door. De Commissaris van politie verzoekt aan voorbijgangers, die dit ongeluk gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smede- straat te willen aanmelden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.98 3/4 Berlijn 72.71% Parijs 6.111/4 Brussel 30.64 Zwitserland 41.79 New York 1.80 7/8 OVERZICHT VAN CEMEENTEPERSONEEL Een Tot nog toe bestond er nog geen algemeene neel, waarin thans gedeeltelijk is voorzien. Uit het overzicht blijkt, dat voor de zes cember 1935 als volgt waren: vergelijking tusschen 6 groote steden. statistiek betreffende het Gemeenteperso- grootste gemeenten de gegevens op 31 De- Aantal personen op 31 Dec. 1935 werkzaam bij de verschillende takken van dienst of bedrijf der Gemeente S ba •a CS xs ei d bD Tak van dienst of bedrijf. 1 a> W .3 1 O g cö Gi O <3 03 Q to w Bestuur 637 446 360 154 111 92 Ontvangkantoor 38 37 42 15 12 14 947 32 25 69 77 7 Openbare Orde en Veiligheid 2191 1524 1307 343 227 225 370 18 4 25 Openb. Gezondheid Drinkwatervoorz 502 363 341 63 65 Keuringsdienst vee en vleesch (incl. Slachth.) 157 93 107 39 42 45 Openb. reiniging' en ontsmetting 1197 957 549 172 137 173 495 80 236 29 77 57 Maatsch steun en Voorzorg Maatsch. Steun 543 458 383 34 94 31 Verplegings- en verzorgingsinrichtingen 1614 1508 519 15 Geneeskundige en Gezondheidsdienst 518 105 155 39 24 12 Volksontwikkeling en -opvoeding 13 5 10 13 1 3 Kunsten en Wetensch. (incl. musea) 72 31 60 1 8 456 66 11 40 3 Openbare Werken en Volkshuisvesting Bouw- en Woningtoezicht 78 61 78 36 33 Openbare Werken 1444 1406 798 250 156 254 274 18 164 1 17 Arbeid, handel, landbouw en verkeer Arbeidsbemiddel. en werkloosheidsverzek 86 56 38 53 36 13 2968 1848 1639 492 346 268 531 105 35 67 4 7 136 3710 2995 664 261 31 130 90 4 14 Overige Diensten 10 18931 12204 7514 2111 1523 1592 Het aantal inwoners van deze steden was Amsterdam: 781.645 Rotterdam 595.448 Den Haag: 482.397 op 31 December 1935: Utrecht: 161.093 Haarlem: 131.257 Groningen: 115.185 DER Door het groote succes, hetwelk wij met deze mooie tapijten, vanwege de rijke kleuren, bij het publiek mochten be halen, is het ons gelukt, door een gun stig moment op de wolmarkt, nieuwe afsluitingen te maken, waardoor het ons mogelijk is onderstaande prijzen te noteeren 250 x 350 95.— 225 x 325 79. 200 x 300 „65.— 165 x 230 41.75 124 x 195 26.50 60 x 120 8.50 48 x 75 e, 4.90 kussens, gevuld 6.90 NEERLANDIA KARPETTEN zijn bijna niet van echt handgeknoopte te onder scheiden. Gemaakt van de beste wol, hebben een langen levensduur en zijn een sieraad in uw salon en huiskamer. ZIET DE ETALAGE. Complete Woninginrichting. BARTELJORISSTRAAT 13—17. HAARLEM. (Adv. Ingez. MedJ VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een vrij bewogen voorkomen. De in ternationaal flauwe stemming voor den dollar ging niet onopgemerkt voorbij en het Neder- landsch egalisatiefonds kreeg dan ook tot den prijs van 1.80 7/8 flinke posten toegewezen, waarin het klaarblijkelijk aanleiding vond om ter bestendiging van den Nederlandschen gul den op het tegenwoordige peil, ook over te gaan tot aankoop van Britsche ponden. Het Britsche devies, dat reeds hooger was ingezet en aanvankelijk werd afgedaan tegen 8.98 5/8 a 8.98 7/8, liep onder invloed hiervan spoedig op tot 8.99 a 8.99 1/4. Daar in de pond-dollar verhouding geen verandering was gekomen, resulteerde de stijging van het Britsche pond automatisch in een prijsver hooging van den dollar ten onzent, waarvoor later dan ook 1.80 7/8 a 1.80 15/16 kon worden bedongen. Fransche francs waren goed gedisponeerd en liepen op van 6.11 a 6.111/2 tot 6.12 a 6.13, welke stijging eveneens verband hield met de onrust welke omtrent den dollar is ontstaan. Het disagio voor Fransche francs was een klei nigheid ingekrompen en bedroeg resp. 5 cents en 18 cents voor 1 maand en voor 3 maan den. Belga's die werden ingezet op 30.65 a 30.67 stegen nadien tot 30.67 a 30.69. Ook het disagio voor Belga's was iets kleiner geworden en bedroeg resp. 9 cents- en 26 cents voor 1 maand en voor 3 maanden. Zwitsersche francs werden verhandeld tegen 41,80. Duitsche mar ken tegen 72.70 a 72.75. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming die voortsproot uit de re actie in Wallstreet. De Amerikaansche fond sen werden bij geringe omzetten algemeen la ger afgedaan; de loëale waarden, die op kleine schaal verhandeld werden, bewogen zich vrij wel zonder uitzondering op een verlaagd peil. Koninklijken, H.V.A.'s, de Philipsaandeelen en Amsterdam rubbers verloren verscheidene pro centen. BRAND BIJTIJDS ONTDEKT. Een wandelaar zag Woensdagmiddag half vijf, dat in perceel Seheldestraat 33, be woond door de familie Twisk, de gordijnen in brand stonden. Hij ging ijlings naar binnen en doofde het vuur, nog voordat het verdere onheilen kon aanrichten. Er bleken name lijk een paar kleine kinderen in huis te zijn, waarvan een vijfjarige, terwijl de moeder in den achtertuin was, met lucifers had ge speeld. Nu bleef de schade tot een paar gor dijnen beperkt. WORDT MR. DE RIJKE LID DER EERSTE KAMER? Nu ds. van Duyl definitief in de Eerste Kamer verklaard heeft, dat hij meent ver plicht te zrijn voor het lidmaatschap dier Kamer te bedanken, vooral omdat hij on voorwaardelijk en voorgoed met de N. S. B. gebroken heeft, hebben wij mr. W. de Rijke, alhier, gevraagd of hij nu de aanwijzing van Ir. Mussert zal volgen en de plaats van ds. van Duyl, in de Eerste Kamer zal innemen. Mr. de Rijke kon ons echter nog niets hier over mededeelen. Hij heeft nog geen besluit genomen en heeft trouwens ook nog geen officieel bericht ont vangen van het Centraal Stembureau betref fende het bedanken can ds. Van Duyl, welk bericht binnen 5 dagen moet inkomen. Daar na heeft de heer De Rijke nog een termijn van vier weken om te overwegen wat hij doen zal. SECRETARIS-GENERAAL BIJ JUSTITIE TREEDT AF. Mr. J. P. de Meijere heeft met ingang van 1 December a.s. ontslag gevraagd als secreta ris-generaal bij het departement van Justitie. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 2575. Oude kippen per K.G. 2840. Oude hanen 4085. Jonge hanen 2065. Jonge hanen per K.G. 5260. N.H. Blauwen per K.G. 5064. Jonge hennen 100 1,60. Duiven per paar 3034. Tamme een den 2060. Wilde eenden (in jachttijd) 40 55. Ganzen 1.252.25. Kalkoenen per K.G. 5565. Tamme konijnen 701,50. Wilde ko nijnen 40—50, Hazen (in jachttijd) 1,00—2,00. Fazanten (in jachttijd) 701,00. Piepkuikens 2030. Aanvoer 25.700. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 5,506,60. Gemengde eieren 5,605,70. Bruine eieren 5,705,90. Eenden eieren 2,503,00. Aanvoer 750.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 50f 75. Dr. Zeugen f 65f 90. Schrammen f 18f 26. Biggen f 14f 22. Zw. varkens 2829y2 ct. per pond. Zouters 27—28 ct. per pond. Vette kalveren 2531 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 5f 10. Handel vlug.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2