Haarlem's Dagblad GELD BESCHIKBAAR Ramsay MacDonald f Reukoffer. De nieuwe brandweerkazerne te Haarlem. Nieuwe Brandweerkazerne officiëel in gebruik genomen. Jaargang No. 16683 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 10 November 1937 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per c*. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 pep regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Op éen-en-zeventigjaiïgen leeftijd is de Britsche ex-premier Ramsay MacDonald, als Lord President of the Council nog steeds minister op een reis naar Zuid-Amerika over leden. Aan "boord van het schip ,Reina del Pacifico" de naam schijnt bijna een sym bool heeft een hartaandoening plotseling zijn levensdraad afgesneden. Aan de gebeur tenissen in de veelbewogen loopbaan van de zen staatsman, wiens leidende taak in de wereldgebeurtenissen twee jaar geleden be ëindigd werd toen Baldwin hem als hoofd der Nationale Regeering verving, wordt el ders in dit nummer herinnerd. Het is moeilijk voor den tijdgenoot, Mac Donald's figuur in het wereldgebeuren op de juiste waarde te schatten. Wellicht zal dat in een latere periode wel gelukken. Voor ons, zijn tijdgenooteii, biedt het leven van dezen •begaafden zoon uit een Schotseh daglooners- gezin tegenstellingen die moeilijk te ver werken en te doorgronden zijn. Toch kan ook thans de eindindruk van den objectieven waarnemer zich niet onttrekken aan bewon dering voor een man, die met ongeloofelij ke energie zich uit armoedige levensomstandig heden, door zelfonderricht en ijzeren volhar ding, wist op te werken tot de geweldige ver antwoordelijkheid waartoe hij zich geroepen achtte. En men kan daarbij zeker niet ver geten dat hij ontzettende tegenslagen wist te overwinnen, dat hij jarenlangen tegenslag en smaad en de schijnbare vernietiging van zijn carrière trotseerde toen hij, als overtuigd tegenstander van den oorlog, in 1914 zich verzette tegen Engeland's deelneming daar aan en dit standpunt bleef volhouden tegen allen in. Zulk een houding vereischt groo- ten moed en een groot karakter. Men kan ook niet vergeten dat MacDonald, in 1923 in het parlement teruggekeerd en in 1924 plot seling optredend als premier in de eerste Labour-regeering, een taak heeft vervuld bij het ontwerpen van het Protocol van Ge- nève waarvan men nu nog getuigen moet dat zijn werk, ware het tot verwezenlijking gekomen, Europa zeeën van ellende zou heb ben bespaard. Nevens Briand en Btresemann is hij ongetwijfeld de Europeesohe staatsman geweest die het best heeft gestuurd in de richting van. een herstel en een internatio nale toenadering waarvoor de menschheid, tot haar nadeel, nog niet rijp bleek te zijn. Ook tijdens zijn latere bewind in 1929 1931 leidde hij de tweede Labour-regeering heeft hij getracht de politiek der Europee- sche toenadering door te 'zetten en de mis lukking van de Ontwapeningsconferentie kan men zeker niet aan hem wijten. Het was in datzelfde jaar,, het jaar der Ontwapeningsconferentie, dat hij zijn partij de Labour Partij, ontrouw werd en als hoofd der Nationale Regeering optrad waarin hij een kleine groep afgescheiden Labourman- nen vertegenwoordigde. In de vier jaren van premierschap die daarop nog volgden boette rijn persoon geleidelijk aan gezag in. Niet -Ueëri zijn ex-partijgenooten maar ook vele anderen verweten hem dat zucht naar macht en ij delheid hem noopten zijn huik naar den wind te hangen en steeds meer de Conser vatieve partij te believen. Tegelijk werd hem vaak zelfoverschatting aangewreven. Hij was ongetwijfeld een zeer zelfbewust man, in zijn latere loopbaan steeds minder geneigd ooit ongelijk te erkennen en doorzettend in de richting, die hij juist achtte, met de koppige volharding die den geboren Schot kenmerkt. Daarbij had hij de neiging een soort van preektoon te voeren tegen het Lagerhuis,, dat daarvan in zijn laatste bewindsjaren niet meer zeer gediend bleek. Maar het blijft de vraag of men hem niet vaak onrechtvaardig beoordeeld heeft, of het niet juist, is zijn leven te zien als dat van een man die voort durend zijn eigen innerlijke diepste overtui gingen trouw bleef, ook toen die zich in den loop van een lang en zeer werkzaam leven wijzigden. Inderdaad is het moeilijk, ondanks Mac Donald's onloochenbare zelfingenomenheid en beleerend optreden, kleine menschelijke zelfzucht als Leitmotiv aan te geven in de latere loopbaan van een man die zulke bui tengewone bewijzen van moed, karakter en zelfverloochening terwille van zijn hoogste levensbeginselen heeft getoond. Evenals andere staatslieden van zijn tijd heeft MacDonald onder de grootste moei lijkheden en tegenslagen moeten werken. Hij heeft ongetwijfeld gedaan wat hij kon, volgens zijn inzicht, om zijn medemenschen te dienen en een nieuwe oorlogsramp te ver hoeden. Daarom alleen reeds past eerbied jegens zijn nagedachtenis. R. P. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST, De heer C. E. ter Meulen ernstig gewond. De heer C. E. ter Meulen, firmant van het Amsterdamsche bankiershuis Hope Co., te vens een bekende figuur in de internationale bankwereld, is Dinsdagmiddag', bij een auto ongeluk zwaar gewond. Het ongeluk is gebeurd bij het dorp Loenen aan de Vecht, waar de auto van den heer Ter Meulen tegen een boom is gebotst. De chauffeur van den heer ter Meulen werd slechts licht gewond, doch de beide beenen van den heer ter Meulen bleken verlamd te zijn. Het slachtoffer is in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht opgenomen. (Een nieuw modesnufje schrijft voor, dat de rook van sigaretten gelijk van kleur moet zijn als de avondjapon van de rookster en een nieuwe vinding heeft reeds ge kleurde sigarettenrook geprodu ceerd.) Vrouw Mode eischt ha onze dagen In alles kleurenharmonie, Zelfs rook moet ik u nu nog vragen Bij alle zots hoe vindt u die? Het vreemdst is wel dat Vrouwe Mode, Zelfs om dit allernieuwste plan, Al heeft zij het ook zeer van noode, Zelf ook al niet meer.kleuren kan. Gebiedt zij steeds ha kleur en geuren, Zij gaat nu nog wat verder weer, En decreteert gekleurde geuren, Daar komt het dan toch maar op neer. Een vrouw in 't groen rookt sigaretten. Dan schrijft Vrouw Mode voor, dat ook, Volgens haar allernieuwste wetten, Het groen de kleur zij van de rook. En gaat ze zich daarna verkleeden, In blauw en geel gestreept satijn. Dan hoort de rook ook stante pede, Denk ik; biauw-geel gestreept te zijn. Van alle dwaasheid reeds bedreven, En stil verdragen door den rnensch, Lijkt mij dit kleurharmonisch streven, Van kleed en rook toch wel de grens. Men kan alleen daarbij maar hopen, Dat het niet erg lang zal bestaan En, voordat het een vaart kan loopen, In grauwe rook zelf op zal gaan. Aantal verkeersslachtoffers in de Ver. Staten stijgt onrustbarend. In de eerste negen maanden van 1937 28.140 dooden. In de Oostelijke en Zuidelijke Staten van de V. S. zijn, naar de Times uit New-York verneemt, alleen Maandag 25 personen bij auto-ongelukken om het leven gekomen, waarmede de groote toeneming van ongeluk ken op den weg, welke dit jaar zijn voor gevallen, weer in herinnering is geroepen. In de eerste negen maanden van 1937 zijn 28.140 personen bij verkeersongelukken in de Ver- nigde Staten om het leven gekomen en alleen in (den staat New-York zijn in de eerste acht maanden 1.863 personen gedood en 69.237 gewond bij 53.352 ongelukken. Vergeleken met dezelfde periode van 1936 zijn de on gelukken met doodelijken afloop met 18 pet. gestegen. In den staat New Jersey werden bij auto-ongelukken 904 personen gedood of 22 pet. meer dan in dezelfde maanden van 1936. In een bespreking over de verkeersonge lukken heeft dr. Miller McClintock, direc teur van het bureau voor verkeersonderzoek van de Harvard universiteit, verklaard, dat het wel zoo goed als zeker is, dat het vol gend jaar in de Vereenigde Staten 40.000 per sonen door verkeersongelukken om het le ven zullen komen, 1.250.000 voorgoed onge schikt en' 1.500.000 meer of minder ernstig gewond zullen geraken. Het verkeer is een van de moeilijkste eco nomische vraagstukken voor het land. Een onderzoek te Harvard heeft uitgewezen, dat de gemiddelde snelheid slechts 25 kilometer per uur bedraagt, hoewel tegenwoordig geen enkele wagen vervaardigd wordt, die niet een veilige en voortdurende snelheid kan bereiken van 90 kilometer per uur. Onregelmatigheden bij haven arbeidersreserve. Geknoei met stempels. ROTTERDAM Woensdag. Aan de rivierpolitie was ter oore gekomen dat er bij de controle van havenarbeiders reserve geknoeid werd mst stempels en een uitgebreid onderzoek daarnaar heeft geleid tot aanhouding van drie personen die een volle dige bekentenis hebben afgelegd. Het zijn twee havenarbeiders, de 39-jarige A. van N. en de 41-jarnge A.T.S. en de 36-jarige baas A. de V. Het gerucht ging nl. dat er losse arbeiders waren, die stempels in hun boekjes kregen zonder dat zij werk hadden verricht, zoodat zij onrechtmatig loon trokken. De eerste phase van het onderzoek leidde tot aanhouding van den 39-jarigen havenarbeider A. v. N. in wiens boekje voorkwamen twee stempels, één voor een ochtend- en één voor een middagtaak. De man kon echter onmogelijk dien arbeid hebben verricht, omdat kwam vast te staan, dat op den betreffenden dag zijn schoon moeder was begraven, bij welke begrafenis hij aanwezig was geweest. De politie informeerde belangstellend hoe de stemp,ls in het boekje kwamen, maar hierop kon van N. geen af doend antwoord geven. Hij zeide daarvan niets te weten. Hij had echter later bij het uitbetalen van het loon wel gemerkt, dat er eigenlijk te veel stond aangeteekend, maar hij had zijn mond maar gehouden. De politie vond dit onaannemelijk, aangezien er een controle is. Dientengevolge werd aangehou den de 36-jarige baas A. de V., die op zijn beurt ook niet verklaren kon hoe er stempels voor niet verrichten arbeid in de boekjes konden voorkomen terwijl ook de bedragen op de loonlijsten geen verschillen opleverden. Het onderzoek had inmiddels ook geleid tot aanhouding van een derden man, deia 41-jari gen havenarbeider A. T. S.. Toen deze echter zijn stempelboekje toonde, bleek dat er een pagina uit mankeerde vermoedelijk omdat daarop ook valsche stempels hadden gestaan. Na een flink aan den tand gevoel te zijn, be kende S, tenslotte. Hij deelde tevens mede, dat de stempels met goedvinden van den baas De V. in het boekje waren gezet en boven dien dat de taken door De V. zelf waren af gestempeld. De V. kon toen ook niet langer ontkennen en vertelde dat hij een en ander heelemaal uit philantropie had gedaan. Ook de derde man kon op deze verklaringen wor den vastgehouden. voor gehuwde personen met vaste betrekk. Bedr. van 50.— tot 500.Ook voorschot op Levensverz. polis. Rente is WETTELIJK vastgesteld. Br. met zegel v. antw. Kantoor SCHNEEVOOGTSTRAAT 7 - N.V. CREDIETBANK „AMSTERDAM-HAARLEM", TELEFOON 17081. AdvIngez. MedJ AAN de Ged. Oude Gracht is de nieuwe Haarlemsche brand weerkazerne thans gereed gekomen en begrijpelijkerwijs heerscht er in de kringen van de brandweermenschen groote voldoening over de totstandkoming van dit fraaie, doelmatige gebouw. De bekende Haarlemsche Vrijwillige Brandblusschers Ver- eeniging „De Tien" heeft dan ook gemeend deze gelegenheid niet ongebruikt te mogen laten voorbijgaan. Hoe kon men echter de ge- heele brandweer beter eeren dan in zijn volijverïgen commandant? Daarom heeft de H. V. B. V. „De Tien" mej. N. Bakema een bronzen plaquette laten vervaardigen, waarop de beeltenis van den heer C. van den Broek is aange bracht. Deze plaquette wordt geplaatst in het trap penhuis van den Centralen Post. Hoe uitstekend geoutil leerd het gebouw is toont onze andere foto, die een kijkje geeft in de 25 Meter lange slangenspoel-inrich- ting, wel duidelijk aan. Links worden de slangen doorgestoken naar de hooge droogtorens. Het materiaal zal heden middag te 1 uur van de ga rage in de Smedestraat naar de Centrale Post, zoo als de officieele betiteling van de kazerne luidt, op eenigszins feestelijke wijze worden overgebracht. Belangrijke aanwinst voor Haarlem 's Brandweer. de heer C. Maarschalk, voor het vele dat hij voor de Vrijwillige Brandweer had gedaan, om dan te vervolgen: Historisch overzicht. De Haarlemsche Vrijwillige Brandweer of zooals de benaming destijds luidde: het corps brandblusschers, werd 14 October 1813 opge richt en is dus thans 124 jaar oud. Het toenmalige kader was onbezoldigd. Het materieel bestond uit handspuiten waarmede het water uit de grachten moest worden op gepompt. Deze toestand bleef langen tijd bestaan, eerst in 1868 kwam hierin door een te Parijs aangekochte groote brandspuit, een ingrijpende wijziging. Opening door den loco-burgemeester. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten is hedenmiddag Haarlem's nieuwe brandweerkazerne officieel in gebruik genomen. Daarmede is de kroon gezet op het werk van den kranigen, Haarlemschen brandweer, die zooals uit de rede van comman dant C. J. van den Broek blijkt, thans 124 jaar den strijd tegen het vuur heeft heeft gevoerd. Rede van Commandant C. J. v. d. Broek. De Commandant mn de Haarlemsche brandweer, de heer C, J. v. d. Broek sprak een rede uit, waaraan wij het volgende ont- leenen Het is heden een gewichtige dag in de ge schiedenis van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer, het is echter nog meer, het is ook de bekrooning van een jarenlang on verzwakt streven naar een zoo volmaakt mo gelijk werkend apparaat, dat zonder de daar aan gewoonlijk verbonden hooge kosten, die veiligheid tegen brandgevaar aan Haarlem verschaft, die voor groote steden en fabrieks- centra vereischt mag worden. Deze bekro ning is dan de ingebruikstelling van de nieuwe brandweerkazerne. Deze brandweer kazerne is het logische sluitstuk van de ont wikkeling van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer. Spreker dankte hierna den gemeente en den Gemeenteraad voor de nieuwe kazerne en ook nog de onlangs afgetreden burgemeester De bediening van deze spuit, bij de brandweer, bekend als de Oude Tien, geschiedde door vrijwilligers. Hiermede was de eerste vrijwilligers compagnie tot stand gekomen. Inmiddels was in 1854 de eerste brand- kraan op de waterleiding in gebruik gesteld en vooral toen in 1898 de Gemeente Duin waterleiding werd opgericht, werd het aan tal brandkranen sterk uitgebreid. In dezen tijd werden ook de eerste hantSïangenwagen- tjes aangeschaft. De volgende groote wijziging kwam tot stand door de gebruikmaking van den motor, zoowel voor tractie als voor het blusschingswerk. De heer Van den Broek bedankte in dit ver band ook de politie voor de prettige samen werking, die altijd met hen had bestaan en nog bestaat, om dan te vervolgen: De wijziging die het motormaterieel in het brandweersysteem bracht, leidde er toe dat hoewel nog enkele handslangenwagentjes be staan de kern nu toch wordt gevormd dooi de motorspuit met het bijbehoorend ma terieel. Een ingenieus alarmsysteem zorgt er Het woord is aan. Koning Louis Philippe: Tegenwoordig heeft het volk zijn vleiers, gelijk vroeger de koningen die hadden. voor dat bij brand dadelijk alle gewenschte maatregelen kunnen worden genomen. De ingebruikstelling van deze nieuwe kazer ne beschouw ik voorloopig als het sluitstuk van ons streven naar een zoo paraat mogelijke brandweer. Wij blijven echter werkzaam zoo mogelijk elke nieuwigheid op het gebied van brandbestrijding te onderzoeken en eventueel van deze nieuwe vindingen gebruik te maken, opdat de Haarlemsche brandweer niet alleen in activiteit, maar ook in materieel opzicht jong blijve, niettegenstaande zijn hoogen leef tijd. Op het oogenblik zijn bij het Gemeente bestuur nog voorstellen aanhangig tot het verkrijgen van een automatische ladder: met een variatie op het gedicht dat Boutens maakte ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, zou men kunnen zeg gen: „Zij die zich haasten verdienen ver trouwen". Ook veel preventief werk wordt thans door de brandweer verricht door het geven van advies bij den bouw van schouwburgen, bioscopen, scholen enz. Tot den Directeur van Openbare Werken, Ir, Maas alsmede tot den hoofdingenieur Ir. G. Friedhoff richtte de heer Van den Broek nog enkele hartelijke woorden van dank als mede tot den opzichter van Openbare Wer ken, den heer Scherpenhuizen, de aanneem- ster de firma Joustra. Ook de nagedachtenis van wijlen Ir. de Bordes die de eerste plannen ontwierp zal in dankbare herinnering blij ven, aldus vervolgde de heer Van der Broek. Tenslotte bedankte de commandant de vrijwilligers voor de uitnemende wijze waar op zij zich altijd van hun taak hebben ge kweten, aan den onder-commandant Spaan bracht spreker nog eens speciaal dank om tenslotte te besluiten met den wensch dat de aangename samenwerking met het Brand weercollege nog lang bestendig zal mogen blijven, tot heil van de brandveiligheid in deze gemeente. De loco-burgemeester, de heer W. J. B. van Liemt, sprak vervolgens een korte rede uit waarmede het gebouw officieel werd geopend. Hierna bezichtigde het gezelschap de nieuwe kazerne. Hedenmiddag zullen op het terrein voor het Paviljoen in den Hout eenige eenvoudige demonstraties plaats vinden. ANTI-SEMITISCHE TENTOONSTELLING IN MUNCHEN GEOPEND. De Duitsche rijksminister voor pers en pro paganda, dr. Joseph Goebbels heeft te München in tegenwoordigheid van hooge luiictionnarissen der nationaal-socia- listische partij de anti-semitische tentoon stelling „De Wandelende Jood" geopend. Julius Streicher, de leider der Duitsche an ti-semitische beweging, hield een toespraak, waarin hij met name zeide: „De Jood wil de wereld overheerschen. Het bandietendom, dat door het Jodendom wordt georganiseerd, streeft naar de ontbinding van de wereldor de. Het bolsjewisme is de brutaalste openba ring van deze Joodsche aspiratie." Dr. Goebbels hield een korte openingsrede, waarin hij zeide: „Moge deze tentoonstelling bijdragen tot de uitbreiding der kennis van het Duitsche volk van het probleem, dat niet alleen een Duitsch probleem, maar een we reldprobleem van het eerste belang- is. Zeven gulden per brand. Jongen in „dienst" van verzekeringsagent. Een zeventienjarig jongmensch uit de Joego-Slavische stad Luoheska Vaso. heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor het uit breken van zeven branden, die sinds Augus tus in het district hebben gewoed en waar bij groote schade is aangericht. De jongen verklaarde zeven gulden voor iedere brand stichting ontvangen te hebben van een ver zekeringsagent. Daar slechts weinige perso nen in dit district tegen brand verzekerd wa ren, hoopte de agent op deze wijze meer klanten te krijgen. Nog een andere brandstichter, die aange houden was, heeft bekend in de laatste twee jaar 27 branden te hebben aangestoken in de dorpen Razvane en Hotcha, enkel om het genoegen de gebouwen in lichter laaie te zien HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De Haarlemsche brandweerkazerne is hedenmiddag officieel geopend. 1 Prof. Aalberse heeft afscheid van de Tweede Kamer genomen. 3 Het begrootingsdebat in de Kamer is be gonnen. 3 D. N. Z. II. R. M. is morgen jarig. 3 De vroegere premier van Engeland, Ram say Mac Donald is overleden, 4 Japan bereidt zich voor op een langdu- rigen oorlog. 4 De heer D. O. Norel is tot lid van dc Al- gemeene Rekenkamer benoemd. 7 De vijftiende partij tussclien Euwe en Aljechin zal vermoedelijk in remise eindigen. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ramsay Mac Donald f 1 J. II. de Bois: Kunst in Ilaarlcm en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: Publiciteit. 6 Van onzen Geneefschen correspondent: Volkenbondsconferentie voor bestrij ding van terrorisme 7 Schaakrubriek. o K. de Jong: Concert-der H. O. V. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1