Haarlem's Dagblad Incident in Whitehall. Duitsch piloot vestigt een nieuw snelheidsrecord 55e Jaargang No. 16685 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directie: P. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 12 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p, maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. RegelabouDementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Tijdens de plechtigheid bij de Cenotaph, het monument voor de oorlogsdooden van 1914-1918 in Whitehall te Londen, toen de op 11 November gebruikelijke twee minuten stil te reeds waren ingetreden en de Koning van Engeland met zijn ministers en alle andere hoogwaardigheidsbekleders des Rijks met ontblooten hoofde temidden van een impo sant legervertoon en een enorme menschen- massa stond, is een incident voorgevallen. Een man, die dicht achter de troepenafzet ting stond, deed alsof hij flauw viel. Toen men hem uit de menschenmassa naar voren bracht sprong hij plotseling op en riep: „Geen oorlog meer, dit is allemaal huichelarij!" On middellijk greep de politie hem. Men bracht hem naar een kamer in een der regeeringsge- bouwen, waar hij herkend werd als dezelfde die in Januari een incident op een der tribu nes in het Lagerhuis veroorzaakte. Naar aan leiding daarvan had men hem een jaar ter observatie in een krankzinnigengesticht ge plaatst. De medische gevolgtrekking daaruit is niet bekend. Maar in September was hij ontsnapt en verder op vrije voeten gebleven. De man was ongewapend en verklaarde dat hij volstrekt geen aanslag op wien dan ook, en allerminst op den Koning, van plan was geweest. Hij is nu naar een ziekenhuis in Fulham, een Londensch stadsdeel, overgebracht, waar men zal uitmaken of hij weer naar een ge sticht moet. Strafvervolging tegen hem ligt niet in het voornemen. Inmiddels is gebleken dat te Londen en in de provincie nog eenige incidenten tijdens de twee minuten stilte zijn voorgevallen. Voor St. Paul's Cathedral heeft iemand in de menigte gefloten. Men heeft hem niet kunnen ontdekken, hoewel de menschen die naast hem stonden wel geweten moeten hebben wie het was. De man die het incident in Whitehall ver oorzaakte heet Stanley Storey en is 43 jaar oud. Hij was dus 20 jaar oud toen in 1914 de oorlog uitbrak. Ik weet niet of hij soldaat is geweest, maar het is waarschijnlijk. Als dat zoo is moet hij toen met millioenen anderen zijn uitgerukt onder vele schoone leuzen, zoo als de Redding van de Vrijheid, de Bescher ming der Kleine Volken, de Oorlog die een Eind aan Alle Oorlogen Zal Maken. Het is mogelijk dat de wijze, waarop deze leuzen niet in vervulling zijn gegaan en de ellende, die uit de Groote Slachting is voortgevloeid, ook zijn geestelijk evenwicht geschokt hebben. Een normaal mensch gedraagt zich niet zooals hij het gisteren in Whitehall heeft gedaan. Er zijn trouwens vele tienduizenden soldaten uit den Europeeschen oorlog, die nog steeds in krank zinnigen-gestichten opgesloten zittenniet ter observatie, maar omdat zij onmiskenbaar krankzinnig zijn. Dat zijn ook leden van het groote internationale legioen der Onbekende Soldaten. Deze man, Stanley Storey, heeft zich op laakbare wijze doen kennen als een Beken de Soldaat. Natuurlijk is zijn optreden laakbaar. In te genwoordigheid des Konings is zooiets al zeer erg. Daarbij komt nog dat voor de meeste aanwezigen die twee minuten stilte een her denking beteekenen van familieleden en vrien den die hun in de rampjaren ontvallen zijn. De woorden „dit is allemaal huichelarij" mis kennen deze gevoelens volkomen. En als er thans weer oorlogsgevaar heerscht voor gansch Europa en er bovendien twee oorlogen ge voerd worden, in Spanje en in China, waarin de Onbekende Soldaten opnieuw bij duizenden vallen, kan men dat den Koning van Enge land noch zijn raadgevers verwijten als hun schuld. Men kan van hen evenmin verwach ten dat zij alleen daar een eind aan kunnen maken. Het wordt evenwel anders als men de uit lating van den man als een noodkreet erkent, niet tot bepaalde personen gericht maar als een noodkreet tot zijn medemenschen. En als men dezelfde algemeene beteekenis toeschrijft aan het gefluit van den man bij St. Paul's. Niet toegepast op de persoonlijke gevoelens en verantwoordelijkheden der menschen, die zich in „twee minuten stilte" vereenigden, maar op de huidige situatie-als-geheel geven deze incidenten gevoelens weer, die leven bij millioenen menschen. Millioenen, die zich da gelijks ergeren aan het treurige, machtelooze internationale gedoe, aan de ontzettende be wapeningen, de geschonden verdragen, de moordpartijen in Spanje en China, de arm zalige, steeds weer mislukkende conferenties, de holle woorden, de afwezigheid van eenig groot Europeesch staatsmansbeleid. Een noodkreet was het, wellicht van een onevenwichtig mensch. Maar wie hij was en waar hij zich uitte is het voornaamste niet. Uit zijn woorden heeft even de noodkreet ge klonken van een gansche samenleving, in vele groote en kleine landen, die zich bedreigd weet door een nieuwe slachtingen die zich wel schamen moet jegens de nagedach tenis van de millioenen slachtoffers van de vorige. Want waarvoor hebben die hun leven geofferd? Jawaarvoor? R. P. Haarlem's nieuwe Burgemeester. De receptie. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Burgemeester en Mevrouw Bsse. de Vos van Steenwijk-van Royen a.s. Dinsdag 16 November van 3 tot 5 uur receptie zullen houden in de Oude Raadzaal ten Stadhuize. De aandacht wordt ex-op gevestigd dat met het oog op den beschikbaren tijd deze receptie uitsluitend toegan kelijk is voor autoriteiten en besturen van corporaties, vereenigingen, instel lingen enz. Binnenkort hopen de Bur gemeester en zijn echtgenoote aan particulieren, die hun opwachting zou den willen komen maken, daartoe ge legenheid te geven; dag en uur van deze 2e receptie zullen tijdig worden bekend gemaakt. C. F. ÜTERMÖHLEN OVERLEDEN. Op 79-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer C. F. Utermöhlen, de stichter en leider van de Kon. Fabriek van Verbandstoffen en uitvinder van het wereld beroemde snelverband. De begrafenis is be paald op Zaterdagnamiddag 1 uur op „Zorg- vlied". Hertog van Windsor versclieen niet bij wapenstilstandsplechtigheid Uitlatingen van Anglicaansch geestelijke de oorzaak. Volgens een bericht van Havas, had de geestelijke van de Anglikaansche kerk te Pa rijs den wensch te kennen gegeven, dat de her tog van Windsor niet aanwezig zou zijn bij den dienst ter herdenking van den wapen stilstand in de kerk van Sint George te Pa rijs. D„e hertog heeft dientengevolge de plech tigheid, welke gisterochtend in tegenwoordig heid van het personeel van de Britsche am bassade, Britsche oud strijders en leden van de Britsche kolonie werd gehouden, niet bij gewoond. De geestelijke zou zijn wensch gemotiveerd hebben met te wijzen op den buitengewonen toestand van den hertog door de echtschei ding van mevrouw Simpson en zijn huwelijk met haar. Gisteravond heeft de genoemde geestelijke een verklaring afgelegd met betrekking op dezeaangelegenheid. Hij zeide, dat het geenszins zijn bedoeling- was geweest de tegenwoordigheid van den hertog te dwarsboomen en dat hij, indien hij zou zijn gekomen zou zijn ontvangen met de voor den broeder van den koning verschul digde eerbewijzen. Hij zeide geen verklaring in het openbaar te hebben afgelegd. Hij was echter door een journalist opgebeld, wien hij bijzonderheden heeft gegeven over de plech tigheid. Wat hij verder had gezegd was zijn persoonlijke meening en niet voor publicatie' bestemd. Zoodra hij evenwel kennis kreeg van de pu blicatie heeft hij al het mogelijke gedaan om zich bij den hertog te verontschuldigen. Pogingen om Camnians' leven te redden. Zal Den Haag stappen ondernemen? In verband met het doodvonnis, dat te Ber lijn is uitgesproken over den 43-jarigen W. H. Cammans uit Venlo, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken volgens de Tel. terstond in overweging genomen, of de Neder. landsche regeering iets voor den veroordeelde zou kunnen doen. Het Ingestelde onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat Cammans in ieder geval Duitscher is. Het is echter mogelijk dat hij een dubbele nationaliteit de Duitsche en de Nederlandsche heeft. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of Cammans heeft opgehouden Nederlander te zijn. Deze vraag wordt thans door het departement onder zocht. Vreugdebetuiging der Japansche troepen na den val van Sjanghai's Noorder station, dat het tooneel van feilen strijd is geweest. Japansch bevelhebber in China beklaagt zich. Samenwerking met de buitenlandsche autoriteiten niet mogelijk. SJANGHAI, 12 November (Domei-A.N.P.). Generaal Matsoei, de commandant van het Japansche leger in Sjanghai, heeft in een gesprek met buitenlandsche journalisten verklaard teleurgesteld te zijn over de hou ding der vreemdelingen in Sjanghai. Hij zeide naar Sjanghai gekomen te zijn, om met de buitenlandsche autoriteiten nauw samen te werken tot behoud van orde en vrede in Sjanghai, maar was tot de con clude gekomen, dat dit moeilijk te verwe zenlijken viel. Op de vraag, wanneer de vijan delijkheden beëindigd zullen zijn. antwoord de de generaal door te verwijzen naar Tsjang Kai Sjek. Op de vraag, wanneer Nanking wordt ingenomen, zeide hij, dat zelfs nog maanden zullen verloopen alvo rens Soetsjau en Kiating vallen. Mat soei betreurde, dat de Chineesche troepen niet het Japansche advies hadden opgevolgd om Nantau rustig te ontruimen. Op de vraag, of de Japansche troepen de sectoren zullen overnemen, welke thans door vreemde troepen bewaakt worden, antwoord de Matsoei, dat dit een kwestie van de toe komst is. Het Japansche leger wenscht het behoud van orde en vrede, als ook bescher ming van de vreemdelingen in Sjanghai, maar het optreden van in burger gekleede Chineesche soldaten en van communisten in de internationale en Fransche concessie, maakt de volledige bescherming van buiten landsche rechten en belangen moeilijk. Matsoei vroeg de buitenlandsche journa listen, of de mogendheden de neutraliteits verplichtingen streng in acht nemen. Zoo niet, dan zou het Japansche leger genood zaakt zijn op te treden en zijn plicht te doen. In antwoord op een vraag, of de Japansche militaire operaties wor den uitgebreid tot de internationale concessie, wees Matsoei er op, dat de Japansche troepen aldaar reeds ope- reeren. De Fransche concessie wordt in hetzelfde licht beschouwd als de internationale nederzetting. Inzake de perscensuur zeide Matsoei, dat dit slechts in onvermijdelijke gevallen ge schiedt, maar hij verzekerde den journalis ten, dat pogingen gedaan worden, om him taak te vergemakkelijken. De chef-piloot van de Bay- rische Flugzeugwerke, dr. Wurster, heeft gisteren bij Berlijn met een Messer- schmitt-vliegtuig, in aan wezigheid van de commissie van de Internationale Lucht vaart Federatie het snel heidsrecord voor landvlieg- tuigen verbeterd. Hij be haalde een snelheid van 610.21 kilometer per uur. Dit record stond tot nu toe op naam van den Amerikaan Hoghes, met 567.115 kilo meter per uur. Het absolute wereld-snel heidsrecord stond tot nu toe op naam van den Italiaan Agello, die met een water vliegtuig een gemiddelde van 708 kilometer per uur heeft bereikt. KiLoMeter kampioen. (De K.L.M. -piloot Jwan Smirnoff heeft thans 3.200.000 K.M. in de lucht afgelegd, hetgeen meer is daji eenig ander vlieger ter we reld.) Drie millioen tweehonderdduizend Kilometers bij elkaar. Al maar door het luchtruim suizend, 't Is geen kleinigheid, nietwaar. Smirnoff is door die prestatie Wel het sterkste voorbeeld van De wat vreemde combinatie: Een bedaard opvliegend man. Tjonge, wat een luchtig leven. Wat een vluchtig soort bestaan. Maar ook tevens, hoe verheven Heeft die man zijn werk gedaan. Zooals hij zich heeft gekweten Van zijn opdracht, onverstoord, Dat mag kunst en vliegwerk heeten In den besten zin van 't woord. Staat het hem nu nooit eens tegen, Altijd maar weer op de vlucht? Heeft hij nooit genoeg gekregen Van verandering van lucht? Wereldrecordhouder wezen, Smirnoff, 'k licht mijn hoed er voor. En ik wensch u graag bij dezen, Vlieg nog lang in welzijn door. Gij verdient geëerd te worden En kreeg, als i k het mocht doen, De honoris causa orde: Vogel-wereldkampioen. P. GASUS. Inbrekers maken geld en sieraden buit. Inbraak bij houtvester van H. M. de Koningin. Naar eerst thans bekend wordt, hebben dieven Dinsdagavond jl. te Apeldoorn hun slag geslagen. Tiicfens afwezigheid der bewoners hebben zij zich toegang verschaft tot de woning van den heer J. C. E. C. N. Mulder, aan den Amersfoortschenweg, houtvester van HM. de Koningin. De inbraak is vermoedelijk gepleegd door een of meer personen, die van de gedragin gen van de bewoners op dien avond volko men op de hoogte waren. Dien avond was de familie Mulder nl. voor een diner bij ken nissen genoodigd. Om half zeven verliet zij de woning en toen zij om tien uur terug keerde ontdekte de heer Mulder, dat in zijn huis een groote ravage was aangericht. De inbrekers zijn, nadat ook het dienstmeisje was vertrokken, via de serre binnengekomen. Alle kasten, bureaux, buffetten en commodes zijn aan een onderzoek onderworpen. Deu ren en sloten van kamers en kasten zijn ge forceerd. terwijl het ameublement met breek ijzers en boren is bewerkt. Uit een ijzeren geldkistje is een bedrag van f 700 tot f 800 aan contant geld, benevens waardepapieren medegenomen. De dieven schijnen het in het bijzonder op waardevolle voorwerpen gemunt gehad te hebben. Alle bijouterieën, gouden armbanden, kettingen, horloges, colliers en dergelijke, voor een waarde van enkele duizenden guldens, wer den meegenomen. Dit is thans de derde maal dat in de wo ning van den heer Mulder is ingebroken. Taifoen teistert 8e Philippijnen. Het eiland Luzon is gisteren door een hevigen taifoen geteisterd. Het Britsche passagiersschip „Kenilworth" is aan de zuidkust van het eiland op de kust geworpen. Een groot deel van Manilla is over stroomd. Verscheidene visscherssche- pen zijn vergaan. Voorzoover thans reeds bekend is zijn 38 menschen om het leven gekomen, terwijl meer dan 50.000 menschen dak loos zijn. Men vreest, dat het aantal dooden nog veel hooger is. Bijzonder heden zijn nog niet te verkrijgen, daar alle verbindingen geheel verbroken zijn. De schade wordt op verscheidene millioenen pesos geraamd. Het woord is aan. Vondel: Een eenigh hooft ontrust veel duizent onderdaenen. Verkoopen van merkartikelen beneden den prijs. Hooge Raad veroordeelt het. De Hooge Raad wees arrest in de procedure tusschen de N.V. Parfumerie Florence en de N.V. Pharmaceutische Handelsafdeeling voor heen Kerkhoff en Co. Kerkhoff brengt een bepaald merk tand pasta in den handel, waarvoor zij een ver koopprijs van 60 ct. heeft vastgesteld. Gros siers en winkeliers, aan wie de vennootschap deze tandcream verkoopt, verbinden zich deze waar niet beneden 60 cent te zullen verkoopen op straf van boete. De Parfumerie Florence, die niet tot de afnemers van Kerkhoff behoort, verkocht de tubes voor 49 cent. Zij werd deswege ge dagvaard in kort geding vaar den president der rechtbank te Amsterdam. Gevorderd werd, dat Florence de tubes niet beneden 60 cent zou mogen verkoopen op verbeurte van een dwangsom ten behoeve van eischeres van f 100 voor eiken dag, waarop in strijd met dat bevel gehandeld mocht worden. De president heeft deze vorderinge afge wezen, doch in hooger beroep vernietigde het gerechtshof te Amsterdam dit vonnis. Het Hof wees den eisch toe. Tegen deze uitspraak werd cassatie aange- teekend. De Hooge Raad heeft in deze procedure thans arrest gewezen en beslist, dat het Hof terecht heeft aangenomen, dat de hande lingen van Florence een on vpc htm 9 tiae daad tegen Werkhoff opleveren, dat toch Florence door bewust gebruik te maken van de om standigheid, dat personen, die in de ver kooporganisatie van Kerkhoff een rol spelen, zich wederrechtelijk onttrekken aan hun ver plichtingen, voor zich de gelegenheid schept om regelmatig handelingen te plegen,, waar tegenover zijn cuncurrenten, die hun ver plichtingen naleven, machteloos staan en waardoor Kerkhoff's bedriif wordt benadeeld. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het beroep van Florence verworpen. Vliegtuig voor honderd personen. In staat tot non-stopvluclit over Stillen en Atlantischen Oceaan. BALTIMORE, 12 November (Havas). Binnenkort zal een aanvang gemaakt wor den met den bouw van een vliegtuig plaats biedende aan 100 personen, 66 bedden bevat tende. Het toestel zou de vlucht over den Stillen Oceaan zonder tusschenlanding kun nen volbrengen en zelfs aan een stuk van de Vereenigde Staten naar Europa en terug kunnen vliegen. tyj gunt anderen natuurlijk gaarne het voordeel, dat zij behalen door een „Groentje" in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Maar waarom het voor U zelf te ver smaden? Plaats er ook een. HEDEN: 16 PAGINA'S De A. R. Kamerfractie voelt niet voor be- lastingverhooging. 3 Een commissie is ingesteld om te onder zoeken of huishoudelijke vakken op de lagere school kunnen worden ingevoerd. 3 Het aantal studenten is in 1936/1937 iets verminderd. 3 Geneeskundige- en Gezondheidsdienst te Haarlem. 3 Japansche troepen dringen Nantau bin nen, 4 Bij de wapenstilstandsherdenking te Lon den heeft zich een incident voorge daan. 4 Japan niet naar de Brusselsche conferentie 4 De Raad van Bloemendaal weigert mede werking voor stichting van een bij zondere school. 6 De looncn der Bloemendaalsche tewerk- gestelden worden met f 1 verhoogd. 6 De zestiende partij tusschen Euwe en Al- jeehin is in ongeveer gelijke stelling af gebroken. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Incident in Whitehall. l Brusselsche correspondentie: Literaire feestdagen in België. 4 J. H. V.: Pijprookers meten zich. 5 H. D. Vertelling: Op het girokantoor. 5 K. de Jong: Kunst aan het Volk, 8 Prof. dr. P. Geyl: Nederland heeft een taan in Zuïd-Afrika. g S. Reshevsky: Verwoede aanval afgeslagen 9 Damrubriek. 9 Voor de Jeugd n Van onzen Brusselschen correspondent: De kunstberg van Brussel. 15 De Burgerlijke Stand vhn Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1