Rechtszitting die niet doorging. WERKZAME NIEREN TEMPELIERSSTR. 32 .FO^T SCHOENEN Haarlemsche pijprookers meten zich. HgDg-V ertelliei Rubriek voor Vragen VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD ARR. RECHTBANK. Verdachte ging maar liever weer weg. Aanrijdingen, diefstal, hazardspel en meineed. De man die niets had gedaan. De man die eigenlijk niets had gedaan, en zelf was aangereden, waardoor het aanrij dende meisje echter den linkerarm had ge broken en drie weken lang haar werk niet had kunnen verrichten, was eigenlijk een beetje verontwaardigd, een geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis tegen zich te hooren eischen. Maar hoewel hij niets had gedaan, was hij toch de oorzaak van deze aanrijding geweest, door op een vrij druk uur op den Rijks straatweg links te rijden. Hij had dit gedaan, omdat het verkeer hem belette over te ste ken, zooals in zijn bedoeling had gelegen. Toen hij de jeugdige wielrijdster zag nade ren, was hij van zijn fiets gestapt doch het meisje kon hem niet ontwijken, waarschijn lijk doordat zij een te groote snelheid had en was pardoes tegen hem op gereden, met het vermelde noodlottige gevolg. De Officier van Justitie meende, dat ver dachte de door links van den weg te rijden en later stil te staan, de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht en de aanrijding veroorzaakt had, zoodat hij een boete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis eischte. Gevaarlijke weggebruiker. Een 21-jarige chauffeur uit Haarlem reed 2 September jl. met zijn auto op de Turf markt, komende van de Eendj espoortbrug. Op dat «ogenblik naderde van de Turfmarkt een 45-jarige dame uit de Haarlemmermeer, die in de richting van die brug fietste. De chauffeur beging de roekelooze onvoorzich tigheid, niet alleen de bocht veel te kort te nemen, zoodat hij geheel links van den weg kwam te rijden,'doch bovendien lette hij zoo weinig op, dat hij de wielrijdster pas zag, toen deze nog slechts een halven meter van de auto verwijderd was, en een aanrijding- niet meer kon worden voorkomen. De wiel rijdster werd tegen den grond geslingerd, waarbij zij het linkeronderbeen brak, zoodat zij gedurende vier weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd en zich zelfs op deze zitting nog sleehts met behulp van krukken kon bewegen. De Officier van Justitie laakte in zijn re quisitoir de uiterst roekelooze wijze van rij den van verd. en eischte, wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel een hech- tenisstraf van acht dagen. Een naspel der Jamboree. Er schijnt, na afloop der Wereld-Jamboree te Vogelenzang, door omwonenden zoo een en ander van het terrein meegenomen te zijn, voornamelijk levensmiddelen, zonder dat dit gebeurde met toestemming der Jamboree- leiding. De Bloemendaalsche politie heeft, in samenwerking met haar collega's uit de ge meente Noordwijkérhout, verschillende huis zoekingen gedaan, waarbij zooveel in beslag werd genomen, dat men een vrachtauto noodig had, om de goederen te vervoeren. Bij het onderzoek bleek evenwel, dat de menschen, bij wie men deze goederen had gevonden, eenstemimg verklaarden, deze van de padvinders te hebben gekregen. En waar deze weer naar alle deelen der wereld zijn uitgezwermd, was het zeer moeilijk, deze ver klaringen te controleeren, zoodat de heele geschiedenis tenslotte weinig aanknoopings- punten bood. Een 46-jarige inwoner van Heemstede had zich evenwel Donderdag voor de rechtbank te verantwoorden, wegens diefstal van een kleine hoeveelheid verpakte levensmiddelen, die hij echter volgens eigen verklaringen van een Engelsch sprekenden padvinder had gekregen. De getuigen verklaarden, dat zij bij de tent, waaruit de goederen waren ver dwenen, geen Engelsch sprekenden padvin der hadden gezien, en ook verdachte, die reeds onmiddellijk na het verlaten van het Jamboree-terrein werd aangehouden, had den jongen niet meer kunnen aanwijzen. Doch dezelfde getuigen verklaarden ook, dat het niet onmogelijk was. dat de bewuste pad vinder bij de tent ts geweest. De Officier was echter van meening dat deze padvinder wel de „groote onbekende" zal zijn geweest, ditmaal in padvinderscos- tuum gestoken, en eischte, mede in verband met het hardnekkig ontkennen van verd., een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. B. W. Stomps hechtte als verdediger meer geloof aan de woorden van verd., en was van meening dat deze „neef uit Ca nada" wel degelijk kan hebben bestaan. De padvinders waren, dank zij het slagen van hun Jamborëe in een vroolijke stemming en dan is het niet zoo wonderlijk, dat een van hen in een royale bui zou hebben gezegd: „Neem maar mee!", zelfs al had hij daar misschien niet het recht toe. Pl. meende dan ook op vrijspraak te mogen aandringen en verzocht de rechtbank in elk geval een voor waardelijk vonnis te willen overwegen. Een Speelhol" in IJmuiden. De 39-jarige sigarenwinkelier uit IJmuiden- Oost, die zich te verantwoorden had, omdat hij 1 zijn clientèle gelegenheid had gegeven, met dobbelen een paar kwartjes of een rookertje te verdienen, had weinig weg van het type speelholhouder, dat we kennen uit film en roman. En ook het misdrijf bleek heel wat minder sensationeel en romantisch te zijn, dan de dagvaarding, die van „hazardspel" I sprak, deed vermoeden. De man toch. had in zijn winkel een paar j fleschjes met dobbelsteenen, waarmee de be- HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneer en ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv .-Bureau) Telefoon 10209. zoekers wel eens dobbelden, onderling prijzen vaststellend, die enkele kwartjes beliepen of uit sigaren bestonden. Verschillende getuigen verklaarden, dat zij zich in den winkel van verd. wel eens aan dit „misdrijf" hadden schul dig gemaakt, en ook verd. had wel eens een keertje meegedaan. Hij had hen nooit aange boden, te dobbelen, en bovendien geschiedde het steeds tusschen leden van een soort kaart club, zoodat zij er geen kwaad in hadden ge zien. Verd. had het hen nooit verboden, naar hij thans verklaarde, eveneens omdat hij er geen kwaad in had gezien. De officier vond het echter wel erg, want met die kaartclub was het ook geen zuivere koffie geweest, wat hier evenwel niet ten 'laste werd gelegd. Hij wilde echter aannemen dat verd. er de ernst niet van in had gezien, doch achtte het toch noodig hem het verkeer de van zijn handelwijze bij te brengen, door van hem een geldboete van f 100, subs. 50 dagen hechtenis te eischen. wat verd. wel een heel dure les vond. Regen of zonneschijn Een 22-jarige los werkman uit Zandvoort had tijdens de rechtszitting van 10 Maart 1937 verklaard, dat het op een bepaalden dag, in het laatst van September 1936 had geregend. Dit was van zooveel belang voor de betrokken rechtszaak en zoozeer bezijden de waarheid, dat hij zich hedenmorgen wegens meineed moest verantwoorden. Verschillende getuigen uit Zandvoort kwa men de verklaring van verd. bestrijden en verklaarden zelfs, dat het goed weer was. herfstweer, doch droog. Een der get. had zelfs dekkleeden klaar liggen, voor het'geval dat het mocht gaan regenen, doch deze waren niet noodig geweest. De stroomende regen van verd. was inmid dels ingekrompen tot een motregentje, dat ge nade vond in de oogen van de laatste getui ge, die dat regentje wel geconstateerd had. Zoodat er tenslotte vier kampioenen voor droog weer, en twee aanhangers van den regen waren. Volgens het meteorologisch rapport werd het niet onmogelijk geacht, dat het dien dag ge regend heeft. De officier achtte de schuld van verd. niet bewezen, ook al door de verklaringen van het meteorologisch instituut, zoodat hij de recht bank verzocht verd. vrij te spreken. De rechtbank zal in al deze zaken op Don derdag 25 November vonnis wijzen. De verdediger verscheen niet, zoodat verdachte ook maar verdween. Tenslotte kwam aan de orde de behandeling van een zaak, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, doch welke op wonderlijke wijze moest worden uitgesteld. In het beklaagdenbankje verscheen de 32- jarige varensgezel, die in Juli van dit jaar zijn bemiddeling heeft verleend tot het vertrek van twee Haarlemsche jongens naar Spanje, van waar deze jongens eerst na veel avontu ren en ontberingen hebben kunnen terug- keeren, waarover wij destijds uitvoerig hebben bericht. Ook de beide jongens, die als getuigen waren gedagvaard, waren aanwezig, doch de verde diger, mr. S. de Jong uit Amsterdam, was niet verschenen. Verd. verzocht daarom om een kort uitstel, teneinde zijn advocaat te. kunnen opbellen, welk uitstel hem werd toegestaan. Na eenigen tijd verscheen een der veldwach ters, die den president mededeelde, dat verd. van het kantoor van zijn advocaat had ver nomen, dat deze in Leeuwaarden pleitte, waar na hij zelf ook maar weer was vertrokken, teneinde deze zaak verstek te laten gaan. Na voorlezing van de dagwaardig, verzocht de officier den president, een aatum in deze dagvaardiging, die verkeerd getypt was. te mogen veranderen. Daarvoor was echter de toestemming van verd. noodig, zoodat de pre sident de zitting schorste en deze zaak eerst op Donderdag 9 December, des middags om twee uur zal dienen. EXAMENS. Academische opleiding'. Geslaagd aan de universiteit van Amster dam voor het. cand.ex. in de economische we tenschappen mej. J. J. Verhaegh en de heer J. Hofman. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer J. A. Bakker, te Driehuis. een welgemeend^ raad cv°or iedereen ICIEST BI) kHEDEN ONBEHAGEUlKHt ,eds 9"«* hoofdpi)". goed! tandpi)n' rheumal „KOGI5"" °°k 'n ïSSf.'SSSSS .tiek. WW»*" (Adv. Ingez. Med.) Moderne Verkeersmiddelen voor de Missie. Propaganda-avond in het Concertgebouw. In het Gem. Concertgebouw vond gister avond een druk bezochte bijeenkomst plaats van de Missie-Verkeersmiddelen Actie (M.I. V.A.) die o.m. bijgewoond werd door den bis schop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, den Deken van Haarlem, den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal en den loco-burgemeester, den heer W. J. B. van Liemt. De voorzitter van het plaatselijk comité, plebaan T. B. J. M. Filbry opende den avond met een kort welkomstwoord. De geluidsfilm „Het testament van een mis sionaris" die vervolgens wertoond werd gaf een duidelijk beeld van de ontzettende moeilijk heden waarmede de missionarissen te kampen hebben. De bekende vliegende pater Schulte, die de M.I.V.A.-actie in Duitschland is begon nen geeft in deze film een uiteenzetting waar om de moderne verkeersmiddelen voor de mis sie werkelijk noodzakelijk zijn. Dit werd ook nog eens naar voren gebracht door den Weleerwaarden Heer Henri de Greeve die in een korte toespraak „De vlucht van de Missie", de ontwikkeling van het missiewezen besprak. De moderne techniek is in dienst gesteld van alles behalve van het missiewerk, alles is thans gemotoriseerd, waarom de missie dan niet. zoo vroeg spreker. Toch is ook in de missie tijd geld. Aan de innerlijke waarde van het missie werk doen de verkeersmiddelen natuurlijk niets af. Het missie-vliegtuig,-de missie-auto, de missie-motorboot is van werkelijk practi- sche beteekenis. Spreker besloot zijn rede met een krachti- gen oproep om het missiewerk te steunen door donateur te worden van de missievereeniging. FILIAAL STADSBlLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Aanwinsten: Godsdienst: Callenbaeh. r— Maarten Luther. Chesterton. Orthodoxie. Trouw. Bijbelbeschouwingen in vrijzin nigen geest. Kunst Martin. Jan Steen. Steinmann. Botticelli. Tliode, Giotto. Letterkunde Klabund. Liter aturgeschichte. Prinsen. Geïll. geschiedenis der Nederl. let terkunde. Roukens. Korte geschiedenis der Engel- sche en Amerikaansche letterkunde. Nederlandsche en in het Nederl. vertaalde romans: NesUilkens, Van. Eerwaarde. Ridwit. Landrotten. Wilma. De kruisboom. (Chr.) Engelsche romans Bennett. The glimpse. Buck. The good earth. Delafield. Humbug. Eerst „Fort Schoenen probeeren! Onverslijtbaar en daarbij sierlijk van vorm, Schitterende modellen voor heeren en jongelu: ..FORT' SCHOENENINDUSTRIE N.V HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Nationaal record bleef ongebroken. „Spelmoment" uit de rookmatch, die gisteren te Haarlem werd gehouden. ONDERDAG 11 November des avonds 8 uur: rookwedstrijd. Wie had ooit kunnen den ken, dat een ordelijke ver- eeniging in' onze ordelijke stad zoo'n Amerikaansche gril op haar program ma zou durven plaatsen? Het lijkt een grap, maar toch is het een historisch feit, dat op genoemden datum in het clubgebouw van de Speeltuinvereeniging „Het Rozen- prieel" tachtig mannen bijeen waren gekomen om zich op het lange af- standsrooken op-de-pijp te meten en een gooi te doen naar het nationaal rookrecord, staande op naam van een Baarnsch ingezetene met den tijd van twee uur, vijfenveertig minuten en dertig seconden. Het driemanschap, dat den euvelen moed had een zoo uitheemsche noot in ons be zadigd stadsleven te brengen, bestond uit „Het Rozenprieel", het visscherscollege „Het Kar- pertje" en de firma Th. Niemeijer uit' Gro ningen, welke laatste rookwedstrijden door het geheele land organiseert en thans Haar lem daarvoor had uitgekozen. Het „startschot" was vastgesteld op 8.35 uur en wie tegen dezen tijd het zaaltje binnentrad heeft zich wellicht afgevraagd, hoe het mo gelijk is met zooveel vredespijpen een tournooi te organiseeren. Bezwaarlijk zal hij vermoed hebben, dat in de tachtig vreedzame lieden, die aan de lange tafel hun pijpen met de vast gestelde hoeveelheid tabak stopten, straks een ongekende strijdlust zou ontwaken, dat de tanden, of liever de lippen, krampachtig op elkaar zouden worden geklemd met den vasten wil vol te houden tot het in den letterlijken zin van het woord „bittere einde". Even een paar korte speeches, dan comman deert de vertegenwoordiger der firma Nie meijer, de heer A. van Woudenberg, „Vuur!" Geflits van lucifers, gesmak van startende monden, de rookwedstrijd is begonnen! Tachtig rookers, tachtig typen. Daar is de ervaren pijprooker. Ge herkent hem uit dui zenden. Hij zegt weinig, hij rookt. Voor zich zelf heeft hij al lang uitgemaakt hoe lang hij 't met zóóveel tabak in zóó'n pijpekop kan volhouden. Dan is er de man met het systeem. Wie weet heeft hij vooruit wel geoefend, toen de wedstrijd bekend was geworden. Hij peu tert af en toe met een potloodje in de tabak en wentelt haar om, als was het pannekoek. Er is ook de gelegenheidsrooker. Na tien mi nuten smaakt de pijp hem niet meer, na twin tig minuten gaat hij kuchen en na dertig mi nuten heeft hij opgegeven. De organisatoren hebben terecht ingezien, dat de menseh bij rooken alléén niet kan leven en daarom worden de tachtig rivalen met koek en koffie van nieuwe energie voor zien en bij tijd en wijle met een liedeke van den conferencier uit de rookroes gewekt. Na twintig minuten noteert de jury den eer sten uitvaller. Het tweede slachtoffer valt weinige minuten later. Die probeert nog uit alle macht het smeulende vonkje aan te hou den.... vergeefs echter. De controleur con stateert dat-ie uit is en de jury noteert hem als gesneefd zijnde. Een volgende mededinger (Adv. Ingez. Med.) Op het Girokantoor. door J. P. BALJé. ERRIT LAMPERTS, de broodschrij ver, zat met verkleumde vingers aan de wankele tafel zijn zooveel- veelste novelle te schrijven. Somber staarde hij naar het kleine ruitje van zijn zolderkamertje, waar lichte sneeuwvlokjes tegen dwarrelden, en hij rilde. In deze helsch kou moest hij zijn verhalen schrijven, want -geld voor een petroleumka cheltje had hij niet. Zijn laatste cent be steedde hij altijd aan postzegels voor retour zending, en voor de zuinigheid bracht hij de verhaaltjes, die hij maakte, altijd zelf rond, dat spaarde in ieder geval weer porto. Zoo'n pretje was dat weliswaar ook niet, want in zijn rechterzool zat een gat als een aardappel zoo groot, en nu het vrijwel dagelijks regen de of sneeuwde, liep hij geregeld met natte sokken, wat hem weer op een rheumatische aandoening te staan kwam. Tja, het was geen pretje, zoo'n schrijvers bestaan. De redacties waren ook zoo lastig, van de twintig verhaaltjes, die hij stuurde, kreeg hij er negentien terug, en voor dat ééne verhaaltje dal geaccepteerd werd, kreeg hij dan meestal een zeer schamel postwis- seltje, net genoeg, om weer eens ergens warm te gaan eten. en de rest van de week zijn maal te doen in een automatiek. Hij blies zich de ijskoude vingers en keek op het halfbeschreven velletje, 't Ging niet vandaag met die short story, 't lukte niet. De zorgen hadden hem weer in hun klauwen, hij zat te veel te piekeren, en schrijf dan maar eens een vroolijk, vlot verhaaltje, zoo- als de menschen graag lezen. Vijf weken ka merhuur was hij ook al achter en zijn hos pita werd met den dag lastiger. Het menseh vertrouwde hem niet meer, dat kon hij aan alles merken. Ze groette hem nog nauwe lijks, en deze week had ze zeker al vier keer gevraagd, of er nu eindelijk eens kans was. dat hij iets afbetaalde. Gerrit Lamperts hoorde een gestommel en een gehijg op de trap, en onwillekeurig kromp hij In .elkaar. Zonder twijfel was dat weer zijn hospita, hij hoorde het aan haar gekreun, 't Menseh was een beetje zwaarlijvig en ze kwam vrijwel nooit boven. Als ze kwam dan zou het iets belangrijks moeten zijn. En wat kon dat voor hem anders bet eekenen, dan dat ze van plan was, hem op straat te zetten? Eéns zou haar geduld vermoedelijk wel op zijn, en heelemaal ongelijk zou hij haar niet eens kunnen geven. Van zijn standpunt bekeken, was het logisch, dat hij eerst zijn hongerige maag vulde, maar juf frouw Peters hield ook geen kamers uit phi- lantropie Zij klopte op de deur, en op zijn benauwd „ja", kwam ze binnen. Ze viel op een gam- melen stoel neer en blies even uit, Gerrit Lamperts onderwijl scherp aankijkend. „Hoe dacht u er over, meneer Lamperts", zei ze tenslotte, „zoudt u me niet eens af betalen?" Gerrit Lamperts scheen merkbaar kleiner te worden. Hij dook nog iets meer in elkaar en zijn oogen dwaalden schichtig door het kleine kamertje. „Heusch, juffrouw", zei hij zacht, „ik kan nog niet. Misschien volgende week, als er weer eens een postwisseltje komt.ik hoop zoo, dat u „Ja, die smoesjes kennen we", zei juffrouw Peters ruw, „betaalt u me nou. of betaalt u me niet?" „Ik heb geen geld, juffrouw Peters". Hij vermeed het, haar aan te zien, en nerveus trommelde hij met zijn vulpen op -het pa pier voor hem. „U bent een huichelaar, meneer Lamperts" zei juffrouw Peters plotseling nog scherper! „ik heb heel lang medelijden met u gehad, maar dat is uit. U bedriegt de zaak me neer Lamperts". Verwonderd keek Gerrit Lamperts haar aan. Ze was heel rood. zoo nijdig had hij de goedige juffrouw Peters nog nooit gezien „Bedriegen, juffrouw Peters?" „U hoeft me niks meer wijs te maken, me neer", ging de hospita heftig door. „U krijgt dagelijks brieven en 's morgens gaat u altijd weg. Toevallig heeft m'n zoontje gezien, waar u altijd naar toe gaat. Vier ochtenden achter elkaar heeft hij u gezien! Moet ik nog verder gaan?" Gerrit Lamperts voelde zich niet schuldig, maar door die scherpe inquisitie was hij toch weinig op zijn gemak. Hij schoof op zijn stoel heen en weer, en stamelde: „Ik.ik begrijp u werkelijk niet, juffrouw Peters', wer kelijk niet. „Zoo? Nou, dan zal ik het zeggen. lederen ochtend gaat u naar het girokantoor! Snapt u me nou? Hè? Gaat u daar soms geld ver sturen? U hebt immers niets, zegt u? Of gaat u daar misschien de chèque'jes innen, die ze u gestuurd hebben? Aha! En mij laat laat u op mijn centjes wachten. U moest u schamen, meneer Lamperts". Het scheen wel, of Gerrit Lamperts zich inderdaad schaamde. Diep boog hij het hoofd, en hij zag heel erg rood. Toen keek hij van op zij naar zijn hospita, en ze had moeite om hem te verstaan, toen hij zei: „Ja, juffrouw, u hebt gelijk, ik ga er lede ren morgen heen. Maar alleenom daar uit de inktpotten mijn vulpenhouder te vul len!" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) ruimt het veld met de woorden: „Blij toe, 'k ga een luchtje scheppen" en verdwijnt, de daad bij het woord voegende, als een schim achter het rookgordijn. Na vijftig minuten bedraagt het aantal uit vallers 13, na een uur is de veertig al gepas seerd en na 1 uur en vijftien minuten zitten er nog tien man, als het toonbeeld van de garde die zich niet overgeeft, zuinigjes trek kend en elkaar nauwlettend beloerend, aan de tafel. Maar ondanks al het wijze rookbeleid is ook dit standvastige groepje tot slinken ver oordeeld. Van de tien zijn er vijftien minuten later nog vier over en ten langen leste dringt zich een dichte menigte van gesneuvelde pijp- ridders om de twee laatst overgeblevenen heen. Uit dien tweekamp treedt de heer P. Berg huis onder luid gejuich als Haarlem's pijp rookmatador en winnaar van den mooiste der prijzen te voorschijn. Na 2 uur, 9 minuten en 25 seconden blies de winnaar de laatste rook uit. Haarlem kan tevreden zijn. Onze pijproo kers slaan in nationaal verband een uitste kend figuur. En het lijkt ons niet onmogelijk, dat bij den eerstvolgenden rookkamp nachtpermissie aan gevraagd zal moeten worden, omdat een stad genoot bezig is het Baarnsche record omlaag te halen. J. H. V. ZORG VOOR M IEMAND verdraagt verstopping dor IngO' wandon, maar traag function moerende nieren, dlo ernstige gevolgen kunnen hobben, worden dikwijls vorwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rhoumntlek, ischias ol spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol< gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking dor nioron verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een diuretlsch middel. Stol uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten goon gevaar lijke bestanddoolen en hebben In Holland ruin» 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. ugpijn Nieren PillenB (Adv. Ingez. Med.) OUWELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en xooon- plaats. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik heb een snijmachine gekocht voor ISO.en de oude machine ingeruild voor S0. Naar welk bedroeg moet ik nu omzetbelas ting betalen, naar ISO of naar j 00. ANTWOORD: Vermoedelijk naar ISO. U kunt daaromtrent echter volledige' inlichtingen krij gen bij den Inspecteur of den Ontvanger der In voerrechten en accijnsen, KI. Heiligland. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ik oen terra wollen clorpié japon wasschcn, zoodat zij niet krimpt? ANTWOORD: In wasehbenzinc goed wasschen. ceu vuur of vlam in do nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik een granieten schoorsteen het best helder houden? ANTWOORD: Geregeld met zeepsop goed af- asschen. Daarna als hot graniet goed droog ia i- en uitwrijven met witte was. VRAAG: Hoe kan ik kaarsvet verwijderen uit ;n roodtrijpen stoel? IToe kan ik een jusviek van een Axminster kar pet verwijderen? ANTWOORD: De vlek eerst tusschen do na gels der duimen zgn. broken, vervolgons betten met perchlooracthyleen en daarmede ook stevig afwrijven. Jusviek afwrijven met een dotje wat ten. gedrenkt in perchlooraethyleen. VRAAG; Hoe kan ik een levertraanvlek ver wijderen uit een pluche tafelkleed? ANTWOORD: Met perchlooraethyleen stevig afborstelen, met zaehten doek zoo droog moge lijk wrijven en dan de plek bedekken met mag nesia, dat na een uur verwijderd wordt. Mocht de vlek niet geheel verdwenen zijn dan met warm water, waarin wat miorenzuur is gedaan, goed afschuieren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9