UN/T EN UITERE ïiM'i'i Wij hébben 793 dames geüraacjd: Dobbelmann lekker... man! Het dilettantentooneel maakt belangrijke evolutie door. RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 MUZIEK CONCERT DER H. O. V. De solistische medewerking van den inter nationale vermaardheid bezittenden pianist Edwin Fischer verleende aan het buitenge wone Zondagavondconcert van 14 November een bijzonderen luister. Reeds voor het vorige seizoen was die medewerking toegezegd; door ziekte moest ze tot tweemaal toe vervallen. Ditmaal werkten de omstandigheden gelukkig niet tegen. Het is vele jaren geleden sinds Edwin Fischer zich in Haarlem deed hooren. Dat was op een concert dei- Haarl. Bachvereeniging, waar hij Brahms' Tweede Pianoconcert voor droeg. Zijn romantische opvatting en voor dracht van dat werk deed verwachten, dat hij ook in de vertolking van Mozart's d moll- Concert en van Beethoven's op. 73 een eigen toon zou doen klinken, zoodat we niet voor cliché-werk in de reproductie dezer zeer be kende werken beducht behoefden te zijn. De uitkomst heeft die verwachting beves tigd. De rasmusicus en warm voelende kun stenaar heeft beide werken naar eigen inzicht vertolkt; Schuurman en ons orkest hebben hem daarbij voortreffelijk ter zijde gestaan. En zoo hoorden we in Mozart's 'Concert al de dramatische spanningen, waaraan dit werk zoo rijk is: het somber dreigende in het eerste Allegro, de felle tegenstellingen van sereene rust en opzweepende onrust in de Romance; de heftige opvlammingen en het blijde einde van het Rondo. Fischer's voordracht hield het juiste midden tusschen het al te objectieve, in haast mecha nische perfectie zijn ideaal vindende van vele moderne pianisten en het tot groteske uit beelding leidende super-individueele van een oudere generatie; zij was boeiend en beko rend, en in pianistisch opzicht subliem. Van de eigen cadensen die Fischer speelde, interes seerde vooral die in de Finale door een zeer mooi en poëtisch te pas gebrachte herinnering aan het eerste Allegro. Ook Fischer's vertolking van Beethoven's Es dur-Ooncert was boeiend en spannend. Maar het romantische drong hier het heroïeke een beetje op -den achtergrond. Er waren prachtige momenten in, vooral in de fluiste rende pianissimo's en in de heerlijk gespeelde cantilenes; de eigen toon leidde echter soms tot willekeurigheden: tempowisselingen, ac centen (b.v. bij het tweede optreden van het Rondo-thema, afwijkende nuanceeringen enz., waardoor ik zijn opvatting hier niet geheel op hetzelfde niveau kon achten als bij Mozart's Concert. Metdatal pakte zij ongemeen en het was geen wonder dat men den grooten pianist zeer langdurig huldigde. Het orkest had een bijzonder goeden avond. De in grooten stijl gespeelde Iphigenie-Ouver- ture van Glucik opende het concert; een schit terend Meistersinger-voorspel beslpot het. Ik kan dit verslag niet besluiten,' zonder de ergernis te vermelden, die het tot tweemaal toe met luid gèruisch inzakken van den klavier stoel gedurende het spel van Fischer gewekt heeft. Zoo goed als de vleugel dient toch de daarbij geleverde zetel in orde te zijn, zoodat dergelijke storende incidenten niet voor kun nen komen. Dat ze geen funeste gevolgen had den doet daaraan niet af. K. DE JONG. HET TOONEEL Lustrum-Feest R.K. Lyceum. BLOED EN LIEFDE. Het tooneel was nog in donker gehuld, toen een mannenkoor in sombere tonen achter de coulissen zong: „Dit wordt een drama! Dit wordt een drama!" Wij waren dus voorbereid, dat er schrikkelijke dingen zouden gaan ge beuren. En toen de dood of was het de dui vel? in het halfduister verscheen en ons waarschuwde, dat het heel griezelig zou wor den, waarom hij vrouwen met zwakke zenu wen nog in de gelegenheid stelde, de zaal te verlaten, wisten wij tegelijk, dat ons in het middeleeuwsch drama „Bloed en Liefde" vree- selijke dingen te wachten stonden. En wij zijn niets te kort gekomen. Wij hebben edelvrouwen door een koning zien schaken, wij hebben ridders de degens zien kruisen onder het oog-van dischgenooten cm de eer van Lourens Janszoon Coster te verdedigen, wij hebben Jacoba van Beieren en Amalia van Solms in bange gevangenschap hooren zuchten en weenen, wij hebben den hollen lach van Karei V hooi'en weerkaatsen tegen de muren en weergalmen door de gan gen van het kasteel te Madrid, wij hebben ge zien, hoe de koning van Spanje onder sluip moordenaarshanden viel en twee onschuldige edelvrouwen het slachtoffer werden door den dolk van een waanzinnige, en toen het doek om kwart voor één voor het laatst zakte, lag f.1' zooals ons was beloofd een berg van lijken op het tooneel en moest het spel wel eindigen, omdat na den dood van Iwan de Verschrikkelijke er geen enkele der dramati sche personen meer in leven was. Bloed en Eer heette het drama en die woorden zeiden alles, want zijwaren in de middeleeuwen immers onverbrekelijk aan el kaar verbonden. Ja, wel een verheven tijd was dat! De menschen wisten nog zoo als het programma zeide in schoonheid te sterven, in grootschen stijl door dolk of vergif en nooit gewoontjes, zooals heden ten -'lage door een tram. En zij spraken in ver heven taal, rythmisch, streng in -de maat, tot dat zij den laatsten adem bliezen. Zij waren allen van hoog tot laag doordrenkt van ro mantiek. Godfried Bomans, de schrijver van dit no bele drama, heeft ons duidelijk doen voe len hoe schoon het leven en de dood in de middeleeuwen waren en hoe alledaagsch en miezerig het bestaan van de tegenwoordige menschen is en wij juichten aan het slot: .Godfried! Godfried, geef ons de romantiek toch weder!" Alleen, jonge man, maak het minder lang, want romantiek van 8 tot kwart voor 1, daar is het meest romantische hart zelfs niet tegen bestand. Maar dit is dan ook onze eenige bedenking tegen deze alleraardigste, dikwijls zelfs gees tige parodie op de oude verhalen der Mid deleeuwen en de romantiek. De heer Bomans weet, wat de parodie verlangt. Hij laat op de meest verheven taal plotseling onverwacht de nuchterste opmerking volgen en het is deze tegenstelling, die steeds weer onweer staanbaar werkt. Er komen allerkodd'igste situaties voor in dit ridderspel, waarin Ja coba van Beieren, Amalia van Solms, graaf Dirk IEL, keizer Maxemiliaan, Ivan de Ver schrikkelijke, Louise de Coligny en Karei V, niet in het minst verbaasd „de se trouver ensemble" naast elkander leven en sterven en de opvoering heeft bewezen, welk een aanwinst dit ridderspel vooral voor vereeni- gin-gen van jonge menschen is. Alleen zou ik den" raad willen geven minstens een kwart te schrappen. Bomans herhaalt zich te veel „Waarmee kunt ge Uw - man hèt meeste genoe gen doen 41 hebben geantwoord: „Met een week bij mijn moeder te gaan logeeren." 12 hebben geantwoord: „Met hem rustig zijn courant te laten lezen." 740 hebben geant woord „Met een pakje IBIS.voor hem mee te brengen." (Adv. Ingez. Med.) en dat is jammer, omdat zijn parodie overi gens zulke goede kwaliteiten heeft. Bij de opvoering kwam die fout van de te weinige „Beschrankung" nog te meer naar voren, omdat het tempo soms veel te gerekt was, vooral bij de „stomme vertooningen1 Wat meer vaart zou de voorstelling, die hedenavond in den Stadsschouwburg her haald wordt, zeer ten goede komen. Maar overigens, alle hulde voor de aller aardigste opvoering! Het parodistische werd ook in -het spel uitstekend volgehouden. Hoe goed waren de twee travesti's, Jacoba van Beieren en Amalia van Solms van J. M. Castelein en C. Gall. Welk een schrikbarende figuur was die reus van een Ivan de Ver schrikkelijke van G. Kenter en hoe uitste kend ja, hij vooral dè simpele Boudewijn van C. van den Bergh. Philips van Bourgondië J. C. van Loenen zei zijn dolle tekst dikwijls op werkelijk geestige wijze en Karei V L. Heirman lachte, dat je er kippenvel Van kreeg. Dat onze schouwburg het decor- voor een middeleeuwsch spel mist, werd in dit stuk weer eens op pijnlijke wijze bewezen. Wanneer worden de decors van den Stadsschouwburg eens uitgebreid? Dat deze feestavond ter gelegenheid van het 3de lustrum van het R.K. Lyceum, die was in geleid door een zeer hoogstaande rede van den rector, den Eerwaarde Heer Dr. Vlaar en een sympathiek woord van het hoofd der feest commissie, een groot succes is geworden bij een dergelijk aardig spel voor een zaal vol op gewekte jeugd, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Een groot deel van dit succes komt zeker toe aan den schrijver van Bloed en Eer, den heer Godfried Bomans, den kleinzoon van den oprichter van ons blad die ook de regie had gevoerd. J. B. SCHUIL. Rede van den heer Hessel Jongsma. Op den tooneelavond van „Vooruitgang" Het dilettantentooneel en in het bijzonder het arbeiderstooneel is bezig een belangrijke evolutie door te maken. Het probeert niet te ziin een goedkoope imitatie van het beroeps- tooneel. want dit zal het nooit kun nen vervangen. Aldus de heer Hessel Jongsma, voorzitter van den Bond van Arb. Tooneelvereenigingen in 'n opmerkelijke rede over 't dilettantentoo neel die hij Zaterdagavond uitsprak in gebouw Caecilia, als opening van den Bonten Avond die georganiseerd was door de Arb. Tooneel- vereeniging „Vooruitgang". Het dilettantentooneel wil ook niet het be- roepstooneel in zijn toch al dikwijls kommer vol bestaan aantasten, vervolgde de heer Jongsma, het heeft een geheel eigen taak te vervullen. Het amateur-tooneel heeft in de cultuurgeschiedenis steeds een -zeer belang- •ijke plaats ingenomen. Bijna alle groote too- neelhervormingen zijn dcor dilettanten be gonnen. In de middeleeuwen en nog verder in de geschiedenis terug, bij de Grieken, was het tooneel zuiver amateur-tooneel. De beteeke- nis van het leekenspel, in het bijzonder tij dens de middeleeuwen, doch ook in lateren tijd, heeft altijd gelegen in het brengen van nieuwe gedachten en in het leiding geven in den strijd. Het dilettantentooneel probeert gestalten te geven aan beginselen die alge meen menschelijk zijn. Het beroepstooneel. zoo meende sprekere geeft op enkele loffe- lijken uitzonderingen na geen afspiegeling van de belangrijke conflicten die momenteel de menschheid bezig houden. De dilettanten-tooneelvereenigingen zouden zeker meer uitgenoodigd worden om op te treden indien zij zich niet alleen toelegden op het spelen van drie of vieracters, die een ge- heelen avond in beslag nemen, doch meer op een-acters of korte stukjes. De heer Jongsma wees er tenslotte nog op dat de dilettanten-tooneelvereenigingen niet mogen verwachten dat zij alleen al waardee ring ontvangen voor een overigens zeer lof felijke poging, om iets nieuws te brengen, ook de prestaties moeten zoodanig zijn dat deze waardeering ten volle verdiend is. Nadat spr. nog de hoop had geuit dat de aanwezigen het cultureele werk van de too- neelvereeniging en in het bijzonder ook van „Vooruitgang" zouden steunen, kreeg „Voor uitgang" zelf de gelegenheid om de woorden-: van den heer Jongsma die zonder dat men ze in alle opzichten behoeft te onderschrij ven, zeker een ruime belangstelling ver dienen in daden om te zetten. Onder den titel „Stemmen der Vrijheid" had Cor Zwart een aantal scènes in elkaar gezet die nu niet bepaald een grootschen indruk van het kun nen dezer vereeniging gaven. In een korte proloog vertelde Cor Zwart dat „Vooruitgang" het plan had gehad om te gaan kampeeren, dit was echter niet doorge gaan, en nu zou het kamp dan met al zijn lief en leed op het tooneel plaats vinden. In dit kamp werden dan verschillende in leidingen gehouden en dit gaf „Vooruitgang" de gelegenheid om enkele scènes uit het leven van Thomas Moore en Tijl Uilenspiegel op te voeren. Het lijkt mij echter beter om een definitief oordeel over deze vereeniging nog wat op te schorten, want al werd er in de scène waarin Thomas Moore in den Tower gevangen zit en bezoek krijgt van zijn dochter, vooral door de dochter wel aardig geacteerd, het tooneel was zóó primitief dat alleen een zeer groot kunstenaar hierin nog wat sfeer had kunnen brengen. Stelt u een houten verhooginkje voor van enkele vierkante meters omhangen door bij het open- en dichtschuiven akelig knarsende gordijnen en verlicht door enkele met draden vastgebonden schijnwerpertjes of lampen en ge kunt u wel indenken dat de krachten van een dilettantentooneelvereeniging te kort schoten om hierop nog behoorlijk tooneel te spelen. Het wordt voor de verschillende amateurs- tooneelvereenigingen nu wel zeer moeilijk om, wanneer de Stadsschouwburg of het Concertgebouw bezet zijn, een geschikte zaal te vinden. Hopelijk zal „Vooruitgang" met de eerst volgende uitvoering mij zich revancheeren. Ik zal de eerste zijn die zich daarin zou ver heugen. B. K. Cabaretavond „Nieuw Leven''. Paul Ostra, Jopie Koopman e.a. zongen voor een genoeglijken avond. De Geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" had Zaterdagavond in het Concertgebouw een Cabaret-avond georgani seerd die druk was bezocht. Dit behoeft niet te verwonderen want namen als Paul Ostra, Jopie Koopman en Joop de Leur hebben bij de Haarlememrs terecht een zeer goede klank. Paul Ostra was dezen avond wel bijzonder op dreef. Zijn liedjes en vlotte conferences hadden veel succes en dat was welverdiend ook. Hij is een conferencier die uitstekend de kunst verstaat om zijn publiek „mee" te krij gen en in de juiste stemming te krijgen. De muzikale prestaties van Joop de Leur, zijn te bekend dan dat we hier nog lang bij behoeven stil te staan. Alleen Jopie Koopman kon ons Zaterdag avond niet bijzonder bekoren, er ligt over haar heele optreden iets gekunstelds dat haar ove rigens niet slechte zang onnoodig verstoord, inplaats van het te accentueeren. Johnnie en Jones zijn een paar zangers bij de guitaar die door hun ongedwongenheid en aardige songs bijzonder veel succes hadden. Eenige leden van het bekende Georgi ballet dansten eenige nummers die op hoog artistiek peil stonden. Na de pauze voerden Paul Ostra, Jopie Koop man en Johan de Heer een korte schets op getiteld „Een roman", die door de zotte ver wikkelingen bijzonder bij het publiek insloeg, maar waarbij vooral Jopie Koopman en in mindere mate ook Paul Ostra demonstreerden dat hun grootste kracht niet in dit soort ac- teeren ligt. De dansmuziek bij het bal en in de pauzes werd verzorgd door Harvey's Swing Orchestra o.l.v. Jac. Stoffer. Zoo is het een recht genoegelijke avond ge worden, waaraan „Nieuw Leven" slechts aan gename herinneringen zal behouden. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den 3den avond van den •beginners cursus, dien de H. A. F. V. dit seizoen organi seert en welke wordt gehouden op Dinsdag 1-6 November, zal de heer J. Spaander, secre taris der vereeniging spreken over „Het maken van fotografische baden"; toegelicht met de monstraties. De avond wordt gehouden in het clubgebouw der H. A. F. V., Gedempte Oude Gracht 104. JUBILEUM „DE RUISCHVOORN". Zaterdagavond had de prijsuitreiking plaats van het op Zondag 7 November 1.1. gehouden concours, ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van het vischcollege „De Ruischvoorn". De voorzitter, de heer F, A. A. Moseman, open de het feest met een hartelijk woord van wel kom. Hij dankte de schenkers van de prijzen. Hierna verkreeg de voorzitter van den Vrij- staanden Hengelaars Bond voor Haarlem en Omstreken, de heer IJ. Doves, het woord. Deze overhandigde namens mevr. Moseman en kin deren een blijvend geschenk voor de vereeni ging met een fraaie bloemenmand. Toen had de uitreiking der prijzen plaats. De heer IJ. Doves feliciteerde de Vereeniging namens de deelnemende colleges en overhan digde den voorzitter een fraaien zilveren beker als herinnering aan dit jubileum. Na dit officieele gedeelte werd het feest met zang en dans voortgezet. Nog zij gemeld, dat de voorzitter nog eenige bloemstukken in ontvangst had te nemen o.a. een fraaie bloemenmand van het college „Het Westerkwartier". Een échte ZAALBERG deken kost f lO- (Adv. Ingez. Med.) Belangrijk bericht voor onze abonnés De installatie van den nieuw-benoemden Burgemeester, Baron de Vos van Steenwijk, welke Dinsdag 16 dezer, om 2 uur ten Gemeentehuize plaats heeft, zai over de 5de lijn worden uitgezonden. (Adv. Ingez. Med.) Heldere kijkjes in het donkere werelddeel. PROGRAMMA VAN DR HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 16 NOVEMBER 1937. Programma I Hilversum I Programma II Hilversum n. Programma III 8.Keulen, 10.35 Parijs Radio, 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Londen Regional. 4.50 Keulen. 5.20 Ned. Brus sel. 6.50 Keulen, 8 20 Berlijn.8.50 Diversen. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen 10,35 London Regional. 1.10 Droitwich, 2.20 London Regiona1. 4.20 Droitwich. 7.50 London Regional. 8.20 Praag. 9.20 Droitwich. 9.40 Weenen, 10. Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.— Eigen ramoRvmolatenconcert: Opera opvoeringen. 1. De Troubadour, Staats Opera-orkest, met solisten en koor van Berlijn. 2. Ouverture Die Zauberbarfe. Staats Opera- rkest van Berlijn. 3. Die Meistersinger von Numberg, Bexdiner Philhar moniker.. :.00—12.000 Diversen. Causerie door dr. W. G. N. van der Sleen. Zuid-Afrika! Het land vaxx belofte? Men zou het haast wel zeggen, als men hoort, hoeveel Nederlanders er tegenwoordig naar dat ge deelte vaxx het „Zwarte Werelddeel" trekken. Afrika in het algemeen heeft voor zeer veel menschen altijd een zeer groote aantrekkings. kracht gehad. De onbekende gebieden, het leven der inboorlingen, de films als Trader Hom, Congorilla en Babooxxa, geschriften van Stanley en Livingstone, al deze dingen heb ben meegewerkt om de fantasie vaxx de „lee- kexx" op te wekken. Men ging praten over mo gelijke expedities naar dat wondexTijke we relddeel, men sprak over de vreemde toe standen in de Sahara, kox-tom, er is een tijd geweest dat Afrika het- middelpunt van het gesprek was. Nu ls dat wat verflauwd, maar de laatste twee, drie jaar gaat de aandaoht zich weer vestigen op dat donkere werelddeel! Maar nu zijn het niet de oerwouden, die de menschen aaxxtrekken, nu is het Zuid-Afrika, dat de belangstelling heeft. Jonge mannen met een flinke dosis moed en een sterken wil gingen scheep om hun geluk daar te beproeven. En velen kwamen niet bedrogen uit. Anderen welmaar slechts zij, die geslaagd waren werden onthouden en als voorbeeld gesteld. Het Nat. Verbond van Gemeente-Amb tenaren, afdeeling Haai-lem, noodigde Dr, v. d. Sleen uit, den ledexx van hun verbond eens iets van Afrika te vertellen. Dr. v. d. Sleen stemde toe en zoo zag men Zatexxiag- avoixd tegen een uur of acht de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw volstroo- men met belangstellenden. Dr. v.- d. Sleen hield een korte inleiding, doch daar hij zijn films, die hij in den afge- loopen zomer toen hij in Zuid-Afrika was, zelf vervaardigd had, wilde afdraaien en ook zijn lantaarnplaatjes wilde toonen, bepaalde hij zich tot een korte beschouwing over den Boerenoorlog. „Doch men moet niet denken", zei Dr. v. d. Sleen, dat het Hollandsche element uit Zuid-Afrika verdwenen is. Dat komt zeer goed tot uiting in de vlag. Hier toonde hij de tegenwoordige vlag van Zuid-Afrika, die een nadere beschouwing alleszins waard is. De g zelf bestaat uit het oranje-blanje-bleu, doch in het wit zijn drie andere, veel klei nere vlaggetjes gemaakt. Links zit de Uxiion- Jack, vlag van Engeland. In het midden die van den Oranje-Vrijstaat en rechts ziet men zoowaar: rood-wit-blauw en een groene streep langs den stok. De lantaarnplaatjes gaven ons een duide lijk beeld van Kaapstad. Ook Kaap de Goede Hoop was op deze plaatjes vereeuwigd. „Merkwaardig", zeide dr. -v. d. Sleen. „Aan dezen kant van de kaap ziet u den Indischen Oceaan, aan den anderen kant den Atlanti- schen Oceaan. Hier is dus het punt, waar twee wereldzeeën elkaar ontmoeten." Verder gaat het, meer de binnenlandexx in. Groote, massieve rotsen, dreigen den wan delaar te verpletterexx. Doch de wagens, waar mede Dr. v. d. Sleen en vijf anderen den tocht maken gaan verder. En het fototoestel toont ons den merkwaardigsten plantengroei, diexi wij ooit gezien hebben. Ook de films, die vertoond worden geven ons een duidelijken blik op Zuid-Afrika. Zelfs is Dr. v. d. Sleen in de gelegenheid ge weest een huisje te fotografeerexx, waarin twee Haarlemsche M.T.S.'ers met hun zuster leven; zij hebben daar een prachtig bestaan gevon den. En als Dr. v. d. Sleen dan uitgesproken is en de films en laxxtaarnplaatjes vertoond, verlaten wij het Donkere Werelddeel en wij zijn Dr. v. d. Sleen dankbaar, dat hij ons zulke „heldere kijkjes" heeft laten nemen in Zuid-Afrika het land der toekomst. DRAÏSi C -"ZACHT VAN SMAAK -PP' (Adv Ingez Med.) Werkloosheid neemt toe. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in'de week 25 t. m. 30 October 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 469.000 per sonen (landarbeiders met 73.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 469.000 verzekerden was in de ge noemde week de geheele week werkloos 23.1 pCt. (in de vorige verslagweek, 4 t. m. 9 Oc tober 1937, was het percentage 22.6) Het wex'klooshexdspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek .*an de maand October in de laatste jaren ah volgt: 1934 25.3- 1935 28.6; 1936 28.7; 1937 23 1. Bij de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 30 October 1937 in totaal 355.418 werkzoekenden ingeschreven, oxxder wie 334.800 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 338.561 werkloos, onder wie 322.647 mannen. Haarl. Amateur-Fotografen Vereeniging. Tentoonstelling in onze Tijdingzaal. De Haax-lemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging zal Woensdagavond 17 November a.s. 8.30 uur in de Tijding-zaal van Haarlem's Dagblad een propaganda Foto-tentonostelling van het werk der leden openen. Het werk. ofschoon meerendeels ixizendin- gen van juniores, is van een zoodanig gehalte, dat het een bezoek ten volle waard is. Ieder amatexxr-fotograaf, die iets voor de fotografie voelt raden wij aan deze tentoon stelling te bezoeken. VERGADERING VAN DE SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Ter gelegenheid vaxx den Vrouwendag houdt de Soc.-dem. Vrouwenclub Dinsdagavond 16 November een vergadering in het Concert gebouw, Spreker is de heer J. E. Stokvis uit Den Haag, medewerking wordt verleend door „De Stem des Volks" en door mevr. T. Kex-k- hoff-Pett, declamatrice. WISSELKOERSEN Amsterdam 10.15 uur. Londen 9.01 Berlijn 72,90 Parijs 6.12 1/4 Brussel 30.70 Zwitserland 41.68 New-York 1.80 25/32 NED, HERV. RADIO OMROEP. Men verzoekt ons te melden, dat de voor 25 November aangekondigde vergadering van de Ned. Herv. Radio Omroep voorloopig niet doorgaat. P. H. Tennis, f In den ouderdom van 82 jaar is Zoxxdag overleden de heer P. H. Teunis, penningmees ter der afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer Teunis was een geboren Haarlem mer. Hij zag 22 Janxiarï 1855 op de toenmalige buitexiplaats „Bellevue" aan den KL Houtweg, waar zijn vader tuinbaas was, het levenslicht. Als kind reeds voelde hij zich tot het tuiniers vak aangetrokken. Toen hij daxi ook de school verliet, ging hij eerst een poosje bij zijn vader in de leer. Daarna werkte hij ongeveer an derhalf jaar bij de bloemistfixma Zocher en Co. te Amsterdam. Hij kwam toen weer bij zijn vader in Haax-lem terug en'heeft sinds dien oxxze stad niet meer verlaten. Jarenlang heeft de heer Teunis het bekende tuinders- bedrijf aan dexx Kanrpersingel geleid exr tot bloei gebracht. Zeventien jaar geleden trok hij zich terug. Ixr tuinbouwkringen was de heer Teunis een bekende en zeer geziene persoonlijkheid. Hij was nu al 54 jaar lid vaxx Tuinbouw en Plant- kurxde, afd. Haarlem en omstreken en al 42 jaar penningmeester. Vele jaren was hij ook plaatselijk bestuurslid van de Ongevallencom missie der Tuinbouw-Onderlinge te 's-Gra- venhage. Toen hij als zoodanig in 1909 zijn 25-jarig ubileum vierde, ontving hij een fraaie oor- conde en legpenning met de volgende in scriptie: „Voor toegewijde medewox-king ge durende 25 jaar". Ook ontving hij bij die ge legenheid het mooi geïllxistreerde Gedenkboek van de organisatie. Met den heer Van Nederhasselt en eenige daxnes heeft hij hier zestien jaar geleden de Floraliavereeniging opgericht. Verder was hij van de oprichting af be stuurslid van de Tuinbouw Ondexdinge. De heer Teunis heeft ook vele malen be langeloos versieringen op liefdadige bijeen komsten aangebracht. Talrijke vereenigingen klopten daarvoor nimmer tevergeefs bij hem aan. Toen hij twee jaar geleden 80 jaar werd, bleek hem ondubbelzinnig, hoe algemeen hij gewaardeerd werd. De teraardebestehing is bepaald op Donder dag 18 November a.s. te 12 uur op de Alg. Be graafplaats (ingang Kleverlaan).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13