Haarlem's Dagblad Het afscheid van baron de Vos van Steenwijk. De Reis van Lord Halifax. Amerikaansch. Tsjangsjoe in Japansch bezit. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16687 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14-825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOiM EN ROBERT PEEREBOOM Maandag 15 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f0.15. Groentjes zie rubriek. Morgen gaat Lord Halifax, Engelands „Lord President of the Council" dewelke titel men zoo ongeveer kan weergeven met „vice- premier" naar Berlijn. Hij zal deze reis on dernemen ingevolge een uitnoodiging van Duitsche zijde om de internationale jacht- tentoonstelling te bezoeken. Het is niet bekend of de symboliek opzettelijk is. Het moet overi gens velen wel opvallen dat een internationale jachttentoonstelling op zeer treffende wijze aan den huidigen toestand van de wereld her innert. Vervang slechts de dieren in uw ge dachten door menschen, vervang hun kudden door volken en gij zijt er. Beter waarborg dan de dieren voor hun leven hebben is den men schen niet gegeven, zeker niet in hun kudden, zeker niet „internationaal". Maar het is de vraag of eenige symbolische opzet bij de Duitschers aanwezig is geweest. Zulk een uiting schijnt niet in hun geest. Het kan de godin Fortuna zijn, die bij tijden, zeker bij tijden als deze, ook wel eens grijns- inplaats van glimlacht. Lord Halifax gaat naar Berlijn het wordt openlijk erkend om met de leiders van het Derde Rijk de internationale jachttentoonstel ling te bespreken die de geheele wereld thans is en te trachten te bereiken, dat de huidige spanningen verminderen. Want zij worden on dragelijk. Zij zijn zóó hevig geworden, dat men dit bezoek als veel belangrijker moet beschou wen dan de vele voorgaande visites, door Europeesche staatslieden in de laatste jaren over en weer aan elkaar gebrachten dat zonder eenig duurzaam resultaat. In mijn vorige artikel heb ik de aandacht gevestigd op mededeelingen van het Fransche pers bureau Havas betreffende de voornemens die bij Duitschland, Italië en Japan, de ondertee kenaars van het Anti-Komintern-Pact, zouden bestaan om China den vrede aan te bieden mits het zich in militairen en economischen zin bij hen aansloot. Zonder voorbehoud kan men deze mededeelingen niet aanvaarden. Maar de mogelijkheid die zij inderdaad, logisch geredeneerd, opleveren dat een geweldig blok zou worden gevormd dat Europa zou splitsen en het Gele Gevaar ontketenen in een machts- vorm zooals nimmer tevoren bestaan heeft, rechtvaardigen reeds een ernstige beschou wing. Men weet niet tot welke verregaande middelen de Duitsche en Italiaansche dicta turen, zich wel bewust van hun economische zwakheid, in staat zijn om zich voor een nabije toekomst nieuwe welvaart en macht te ver zekeren. Men weet niet of zij deze voordeelen niet zouden stellen boven de veiligheid en het herstel van Europa, of zij niet bereid zouden zijn terwille van spoedige triomfen op econo misch terrein en op koloniaal gebied het Gele Gevaar te riskeeren. Lord Halifax wacht ongetwijfeld een uiterst zware taak. Hij vertegenwoordigt een regee ring die zich zooals de Fransche journalist Pertinax terecht heeft opgemerkt zeer wel bewust moet zijn van den in het Britsche volk overheerschénden wensch om iederen oorlog te vermijden. Hij gaat op bezoek bij een re geering die gewend is haar eigen volk een voudig haar bevelen te dicteeren en die ver bonden is met twee andere regeeringen die niet alleen dezelfde methode toepassen maar die bovendien haar volken alweer in recente oorlogen hebben gedreven. Bovendien zal men in Berlijn Lord Halifax zeker aanspreken over den wensch tot te ruggave der Duitsche Afrikaansche koloniën, die onder Britsch en Fransch mandaat staan. (De Aziatische ex-Duitsc'he kolonie Kiautsjau.is door Japan ingerekend, waarin Duitschland blijkt te berusten). In Engeland zijn in den laatsten tijd vele stemmen opge gaan die deze teruggave bepleiten; daarte genover staat nog een zeer krachtig verzet van meer dan éen zijde. Zal Lord Halifax, zelfs als hij deze teruggave als „voorwaarde lijk onderhandelings-ohmct" bezigt, al of niet met voorkennis van het Fransche stand punt, daarmee Duitsche concessies na tuurlijk aan de verwezenlijking der terug gave- gebonden kunnen afdwingen? Zal hij indruk kunnen maken met een plei dooi voor Europa en de redding der Wester schei beschaving tegenover het Gele Gevaar? Zal hij want dat is de hoofdzaak een basis voor een nieuwe Europeesche samenwer king kunnen voorstellen nadat hij gisteren met Chamberlain en Eden zijn reis heeft voorbereid? Dit zijn enkele belangrijke vragen die van zelf rijzen, aan den vooravond van dit bezoek, op een uiterst critiek oogenblik in de wereld geschiedenis. R. P. C. E. ter Meulen overleden. AMSTERDAM, 15 November. In den afgeloopen. nacht is te Amster dam op 70-jarigen- leeftijd aan de gevolgen van de bij een auto-ongeval opgeloopen verwondingen overleden de heer C. E. ter Meulen, lid van de directie van het Bankiershuis Hope en Co. De overledene was een bekende figuur niet alleen in financieele kringen in ons land, doch ook in het buitenland. De heer Ter Meulen was sinds 1901 lid van de directie van de firma Hope en Co. in 1929 vertegenwoordigde hij Nederland in het te Amsterdam gehouden congres der internatio nale Kamer van Koophandel. Van de op richting van den Volkenbond af had hij zit ting in het financieele comité van den Vol kenbond, uit welkeg functie hij korten tijd geleden ontslag heeft genomen. Gedurende de eerste negen maan den van 1937 zijn in Amerika bijna 30.000 personen gedood bij ver keersongelukken, hetgeen bij 1936 vergeleken een stijging van bijna 10% beteekent.) Wij doen hier graag Amerika Getrouw in vele dingen na. Tot aan die neger-zang,.kunst" toe Van 't soort doedoepoedoepidoe, En Jazzband tonen, extra hot, (O, denk niet. dat ik ermee spot) De Hollywoodsche kleur van haar, De film in taal ook en gebaar De echte Yankee kauwgomsport, Zoodat haast elk een kauwboy wordt De cocktail, 't cafetaria, Ja, komt het uit Amerika, Dan doen w'er meestal graag aan mee, Dan is het, wat je noemt oké. Maar in die slachting door 't verkeer, Die jaarlijks meer wordt, steeds maar meer; Die nu weer haast met tien procent Gestegen is en waar is 't end. Met dertigduizend bij elkaar Aan döoden in slechts driekwart jaar, Daarin doen wij Amerika Ook in verhouding vast niet na. P. GASUS. Onderaardsche gangen te Heemstede. Aanwijzingen van den Heemsteedschen wichelroedelooper M. van Dijk. In ons nummer van 21 October namen wij een uitvoerig verslag (met teekeningen geïl lustreerd) op van de onderzoekingen die de wichelroedeloopster mevrouw N. Klein Sprok- kelhorst uit Zeist op verzoek van Haarlem's Dagblad heeft ingesteld naar onderaardsche gangen op het Oude Slot te Heemstede. Wij herinneren er aan dat daarbij op en nabij het vroegere kasteel verschillende onderaardsche gangen werden aangewezen, die gingen in de richting van het Clooster, de Ned. Hervormde Kerk en Bennebroek. De heer M. van Dijk te Heemstede heeft eenigen tijd geleden ontdekt, dat ook hij ca paciteiten heeft als wichelroedelooper. Om dit aan te toonen had hij hedenmorgen op het Oude Slot een demonstratie georganiseerd. Een groot aantal raadsleden en enkele hoofd ambtenaren in dienst der gemeente had aan de uitnoodiging om die bij te wonen gehoor gegeven. De heer van Dijk constateerde verschillende gangen, welke aanwijzingen klopten met het geen mevrouw Klein Sprokkelhorst te voren had gevonden. Om de overtuiging te krijgen, dat er voldoende waarde aan de aanwijzingen van den heer van Dijk gehecht kunnen wor den, werd de heer van Dijk geblinddoekt. Hij werd op verschillende dwaalwegen geleid, maar gaf toch vrijwel dezelfde aanwijzingen als zonder blinddoek. De heer Van Dijk volgde daarna de gang die in de richting Bennebroek zou gaan. Het bleek, dat die onder het gemeentelijk sport terrein aan den Meerweg zou loopen. Verschil lende raadsleden bespraken de wenschelijk- heid om op dat punt vanwege de gemeente een boring te laten uitvoeren. Een gang werd door den wichelroedelooper gevolgd tot in de Ned. Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein. Volgens de aanwij zingen van de wichelroede moeten daar onder de kerk nog verscheidene gangen gevonden worden. Op die plaats heeft vroeger een oude kapel gestaan. De tegenwoordige kerk heeft geen kelder meer, zoodat het zoeken naar een ouden ingang geen resultaat kon opleveren. Namen de raadsleden bracht de heer A. P. Audretsch aan den heer Van Dijk dank voor zijn interessante demonstratie, die aan de aanwezigen de overtuiging heeft gegeven, dat hij ongetwijfeld verdiensten heeft als wilchelroedelooper. Tijdens de demonstratie bleek, dat het raadslid de heer H. A. Meeuwenoord ook capa citeiten heeft als wichelroedelooper. De installatie van den nieuwen Burgemeester. De vlaggen uit! Het gemeentebestuur verzoekt den inwoners van Haarlem, ter gelegenheid van de instal latie van den nieuwen burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Dinsdag zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken. Dit verzoek geldt natuurlijk voor geheel Haarlem, maar in de eerste plaats voor het centrum van de stad. Laat ieder er toe mede werken, de stad Dinsdag een feestelijk aanzien te geven. Aanvallen aan liet Madrileensclie front afgeslagen. Franco's troepen teruggedreven. Naar Havas uit Madrid meldt, hebben de rechtsche troepen gisteren getracht zich meester te maken van de stellingen van de regeeringstroepen bij Cerro Rojo. Na een ge vecht van man tegen man werden de troepen van Franco teruggedreven. Zij lieten talrijke dooden achter. Vervolgens opende de artillerie van de regeering het vuur op de stellingen der rechtschen. Ook ten Noord-Westen van Madrid, bij Aravaca, werden de troepen van Franco dooi de artillerie der regeering teruggedrongen. Zwolle verliest een goed en bekwaam burgemeester. De nieuwe burgemeester van Haarlem poseert met zijn gezin voor onzen fotograaf op het bordes van het Stadhuis te Zwolle. Nadat dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die Dinsdag het burgemees tersambt van Haarlem zal aanvaarden, Zaterdagmorgen nog als burge meester van Zwolle - afscheid had ge nomen van de politie, de hoofdamb tenaren en het secretarïepersoneel van de Overijselsche hoofdstad (waarbij stoffelijke bewijzen van waardeering werden aangeboden), volgde Zater dagmiddag ten stadhuize te Zwolle het afscheid van den gemeenteraad. De drie redevoeringen, die bij deze gelegen heid werden uitgesproken, hebben wij in ons nummer van Zaterdag reeds uitvoerig ver meld. Nog eenige bijzonderheden betreffende de plechtigheid in de stemmige, oude trouw zaal van het Zwolsche Stadhuis, die voor deze gelegenheid sober met palmen was versierd en enkele indrukken, bij deze gelegenheid op gedaan, mogen hier een plaats vinden. Zij dan in de eerste plaats vermeld, dat onder de aanwezigen waren mr. dr. I. A. van Royen, oud-burgemeester van Zwolle en schoonvader van dr. J. E. baron de 'Vos van Steenwijk; voorts mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Drente en broeder van den nieuwen burge meester van Haarlem; vele burgemeesters uit omliggende plaatsen, de hoofdambtenaren dei- gemeente, mr. J. F. baron van Haersolte, di recteur der Noord-Goster Locaal Spoorweg Mij., waarvan de burgemeester Commissaris j is; majoor van Mansfeld, territoriaal bevel- 1 hebber; mr. D. Sanders, voorzitter van Veilig Verkeer, waarvan de burgemeester eere-voor- zitter en secretaris van de Vereeniging „Het Oversticht", waarvan baron de Vos van Steen wijk voorzitter is; mr. J. C. van Hasselt, subs, officier van Justitie. Zooals reeds gemeld wa ren de loco-burgemeester en de gemeente secretaris van Haarlem, de heer W. J. B. van Liemt en mr. Th. A. Wesstra, naar Zwolle ge komen om bij dit afscheid aanwezig te zijn. Op de tafel van B. en W. vóór mevr. de Vos van Steenwijk, die naast den burgemeester had plaats genomen, prijkten rozen met een lint met de Zwolsche kleuren. In de onmid dellijke nabijheid, niet aan de tafel van B. en W., waren de beide dochters en de zoon van baron de Vos van Steenwijk gezeten. 's Raads scheidende voorzitter, van wiens geheele optreden een groote rust uitgaat, opende kort deze laatste vergadering van de Zwolsche vroedschap, die onder zijn leiding zou plaats hebben: „Ik open deze vergadering, die is bijeengeroepen op verzoek van eenige raadsleden." Hierna sprak dadelijk de wethouder, de heer H. G. C. Treep, wiens hartelijk a en van zooveel waardeering getuigend af scheids woord wij reeds vermeldden. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de volgende passage uit de redevoering van den wethouder: „Een speciaal genot was het, naar U te luisteren, bij officieels ont vangsten, wanneer U de. gasten ontving in onze oude trouwzaal en hen welkom heette in welverzorgde en van humor tintelende re devoeringen." Inderdaad: van hét houden van welver zorgde redevoeringen schijnt baron de Vos van Steenwijk het geheim te bezitten. Zijn afscheidsrede gaf daarvan Zaterdagmiddag het bewijs, Zij die deze rede hebben mogen aanhooren en vooral zij, die haar gelezen hebben, zullen onder den indruk zijn geko men van den fraaien vorm, waarin de bur gemeester zijn gedachten weet te gieten; zij zullen gevoeld hebben, dat hier een fijne, in de school der wetenschap gevormde geest aan het woord was, een geest, dip het liefst werkt in die „sfeer van bezinning", waarvan de prettige, rustige spreker, die baron de Vos van Steenwijk is, in het begin van zijn af scheidswoord gewaagde. En de humor? Uit den aard der zaak gaf deze laatste raadsvergadering onder zijn leiding, gaf vooral ook wat over den financieelen toestand van Zwolle moest gezegd worden, geen aan leiding tot uitingen van humoristischen aard. maar er is iets in den oogopslag van onzen nieuwen burgervader, dat ook in dit opzicht veel doet verwachten. En zijn medegevoel bleek, toen hij sprak over de moeilijkheden, waarmede de commissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon te kampen heeft als het besef, dat het voeren van een strak- ken teugel noodig is, „wordt doorkruist, door het gevoel van menschelijk mededoogen, wan neer strenge eischen moeten worden toege past in de individueele gevallen van nood druft, die aan die commissie worden voor gelegd." Met een pittigen hamertik sloot de burge meester de buitengewone raadsvergadering, waarna de raadsleden gelegenheid kregen, in de burgemeesterskamer hun scheidenden voorzitter de hand te drukken. Te half vier begon een receptie, waarop de heer en mevrouw de Vos van Steenwijk aan allen, die dit wenschten, de gelegenheid ga ven, afscheid van hen te nemen, Het aantal van hen, die hiervan gebruik maakten, was zeer groot. Uit vele en velerlei kringen waren vertegenwoordigers gekomen, die een file vormden tot in de hal van het Stadhuis. Daar waren afgevaardigden van,Het Roode Kruis, „Veilig Verkeer", de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen; uit militaire kring-en, en uit die van het onderwijs; de president, rechters en griffie van de Rechtbank; de Kamer van Koophandel, de Vereen. „Het Oversticht" en de middenstand waren vertegenwoordigd en voorts nog tal van organisaties en particu lieren. De scheidende burgemeester drukt op de receptie den heer H. P. Cavaljé, oud-burge meester van Zwollerkerspel, de hand. Minzaam onderhielden de heer en mevrouw de Vos van Steenwijk zich eenige oogenblik- ken met elk afzonderlijk en deze receptie versterkte bij ons den indruk, dat beiden er groote waarde aan hechten, op goeden voet te staan en op gemoedelijke wijze mede te leven met de gemeéntenaren en dat Haarlem een burgemeester krijgt, die een hoffelijk en welwillend, een ernstig, hoogst bekwaam en fijnvoelend man is. Zeven dooden bij incidenten te Jeruzalem. I Het woord is aan Lord Chesterfield: Weet meer dan andere menschen, als je kunt, maar vertel het hun niet. (Uit een brief aan zijn zoon.) Val van Soetsjau verwacht. De Japansche bladen melden in extra edities, dat de Japansche troe pen de stad Tsjangsjoe, 40 K.M. ten noorden van Soetsjau, hebben inge nomen. De troepen zijn ook van het oosten uit hun doel, Soetsjau, 30 K.M. naderbij gekomen. De Chineezen trek ken zich op Soetsjau terug. Ook Lioeho is door de Japanners bezet. De z.g. Chineesche Hindenburg-linie, welke Tsjangsjoe via Soetsjau verbond met Kashing, is volgens het Japansche persbureau Domei thans door de Japanners definitief verbro ken. De Chineesche stellingen om Sjanghai zijn vernietigd en de Chineesche linkervleugel is verdreven. Door den val van Tsjangsjoe heeft de Chi neesche -linkervleugel ook Tatsang en Koensjan moeten ontruimen. Hiermede is de val van Soetsjau, het „Venetië van China", in zicht gekomen. De Japanners richten zich naar deze stad langs drie wegen en wel van Tsjangsjoe, Koensjan en Pingwao uit. Bij den opmarsch naar Tsjangsjoe leden de Japansche troepen een verlies van 30 man, terwijl bij de Chineezen 400 sneuvelden en 250 gevangen ge nomen werden. Op 12 en 13 November zijn 5000 man Chineesche troepen door de Japan ners ontwapend en gevangen gezet. Opmarsch naar l'sïnanfoe. Uit Sjantoeng meldt Domei: Aan het front van Tientsin blijven de Japanners zich be wegen in de richting van Tsinanfoe, de hoofd stad van de provincie Sjantoeng. De linker vleugel der Japansche troepenmacht heeft reeds de Gele Rivier bereikt en Tsiyang, een uit strategisch oogpunt belangrijke stad aan de Gele Rivier, 45 K.M. ten noordoosten van Tsinanfoe, bezet, terwijl een ander Japansch detachement een belangrijk punt bezette half weg tusschen Tlnanfóe en Lini, 60 K.M. ten noorden van Tsinanfoe. De hoofdmacht dei- Japanners ruikt voort naar het zuiden langs de spoorlijn Tientsin-Poekau. Chineezen zouden Teh Tsjing Tsang hebben heroverd. Het Chineesche Telegraafagentschap Cen tral News meldt, dat Chineesche troepen Teh Tsjing Tsjeng, dat bij Tamoeng in Zuid Hopei is gelegen, hebben heroverd. De Japansche strijdkrachten in dit gebied staan onder bevel van generaal Doihara. Amoy gebombardeerd. „Central News" meldt voorts, dat een Ja pansche kruiser Amoy heeft gebombardeerd. Plechtigheid voor de „Toren valk*' te Napels. Receptie ter cere van de bemanning. Ter gelegenheid van de aankomst van het K.L.M.-vliegtuig ..Torenvalk", dat de 500e vlucht naar Indië maakte, bevonden zich Zaterdag op het vliegveld Niutta te Napels verscheidene luchtvaart-autoriteiten, terwijl ook de heer Plesman. de directeur van de KL.M„ die op het oogenblik in Italië ver toeft, aanwezig was. Ter eere van de bemanning' van de „Toren valk" werd een receptie gehouden, in den loop waarvan de heer Plesman een dronk uitbracht op de Italiaansche luchtvaart, welke door den commandant van de lucht haven werd beantwoord. (Adv. Ingez. MedJ HEDEN: 14 PAGINA'S. Machinegeweren aan de toegangspoorten der stad. JERUZALEM, 14 November. Een reeks ge beurtenissen van buitengewoon ernstigen aard hebben zich vandaag in Palestina voor gedaan. Zij doen herinneren aan de ernstige uren in de Joodsch-Arabische crisis. Er zijn zeven dooden te betreuren, o.w. twee vrou wen. en een tiental ernstig gewonden. Tot de slachtoffers behooren zoowel Joden als Ara bieren. Bij een hevig gevecht tusschen Arabieren en Joodsche arbeiders zijn drie slachtoffers bevallen. De politie heeft machinegeweren in stel ing gebracht bij de toegangspoorten der stad om aldus od alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. (Havas). Het afscheid van baron de Vos van Steen wijk van Zwolle. 1 Euwe wint de zeventiende partij. 2 Op de Noordzee is een Engelsch stoomschip gezonken. 3 Springende achterband is oorzaak van een ernstig verkeersongeluk. 3 Verschillende Tweede Kamerleden vragen een onderzoek naar de veiligheid bij de luchtvaart. 3 Lord Halifax zal zich Woensdag naar Ber lijn begeven. 4 De heer P. H. Teun is is Zondag- op 82-ja- rigen leeftijd overleden. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De reis van Lord Halifax. i S. Reshevsky: Hopeloos gevecht. 5 Criticus over den wedstrijd Kinheim Meteoor. 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. 9 J. B. Schuil over „Bloed en Liefde". 9 B. K.: Het dilettantentooncel maakt be langrijke evolutie door. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ii

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1