FRANKEN's Broodfabrieken EUWE WINT DE 17e PARTIJ. Aljechin gaf zich hedenmorgen gewonnen. Ein Mann mit Herz MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 2 D ANTUMA'S zaak is Uw adres! Want haar parool geeft U de les- De zorg voor hoogste kwaliteit.. Biedt Waarborg en Betrouwbaarheid! OS^Sorttufitts ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Medj Mannenkoor ,,Die Spaerne- Sanghers''. De 6.0e verjaardag van Lieven Duvosèl. Naar aanleiding van het concert van .Die Spaerne-Sanghers" op Zondag 21 November a.s. in de Gem. Concertzaal, dat een eere-con- cert zal zijn, gewijd aan den dirigent, Lieven Duvosel, bij gelegenheid van diens 60en ver jaardag (op 14 December aa.) is een tekst boekje verschenen, dat een welgelijkend por tret bevat van den a.s. jubilaris, met een be knopte biografie van den dirigent en compo nist (op het eere-concert worden uitsluitend werken van Lieven Duvosel uitgevoerd). Aan deze biografie ontleenen wij het vol gende: .Lieven Duvosel,toondichter orkest-, koor- en opera-dirigent, geboren te Gent, 14 De cember 1S77, werd reeds op vijf-jarigen ouder dom in de muziek ingewijd door zijn vader, was zeven jaar toen hij zijn studiën aanving aan het Koninklijk Conservatorium van Gent lifter te Antwerpen, bekwam op zeer jeugdigen leeftijd de eerste prijzen, voor solfège en piano, later de groote onderscheidingen voor Har monie, contrapunt,, fuga en compositie, vol bracht zijn studiën tot de uiterste grenzen aan het Nationaal Conservatorium, van Parijs, als ook voor algemeene ontwikkeling aan de Université libre aldaar. Hij had als meesters voor piano, viool er alt, de beroemde Nederlandsche virtuosen Eduard Potjes en Johan Schmit; voor houten en koperen blaasspeeltuigen de Waalsche vir tuosen Lebert en Sauveur; voor contrapunt, fuga en Compositie: Peter Benoit, Jan Blockx, Emile Mathieu 'België) Ch. M. Widor, Ch. Le- nepveu en Gabriël Fauré (Parijs) Hij begon van zijn prille jeugd als klavier virtuoos en op dertien-jarigen leeftijd als di rigent (La Société Lyrique, Symphonie met 22 uitv.) en schreef toen ook zijn eerste composi ties; twee jaar later werd zijn eerste Cantate „Hymne au Drapeau" voor soli, koor en or kest uitgevoerd. Hij nam van zijn zeventiende jaar af deel aan de groote internationale zang wedstrijden en tournooien in Nederland, Bel gië en Frankrijk, waar hij in uitmuntendheid en hoogste eere-afdeelingen, de eerste prijzen verwierf, alsook die van dirigeeren. Zijn com positie werd in internationale concoursen be kroond (zeven maal in Nederland). Duvosel had de eer, menige uitvoering te dirigeeren, welke o.a. door Koning Leopold H, Koning Albert en Koningin Elisabeth, den Prins der Nederlanden, de Gravin van Vlaan deren, M. Fallières, president der Fransche Re publiek. werd bijgewoond. Hij was met den be roemden musicoloog Flor. van Duyser. Prof. Frederic en Prof. Vercouillie stichter van de „Liederavondenvoor het Volk", welke later door den Neder la ndschen Toonkunstenaar Arn. Spoel in Nederland werden ingevoerd. Voorts Repetiteur aan de Groote Opera te Pa rijs, Dir. Chorale Les Enfants de Paris, Chef d'Orchestre Grand Théatre Royal van Gent Dirigent. Solistes Gantois, Gentsche Koorver- eeniging, Studentenkoor, Chorale Louvaniste, enz. Hij werd door het Vlaajnsche Ministerie (1917) aangezocht als dirècteur van het Ko ninklijk Conservatorium van het Koninklijk Conservatorium van Brussel, Antwerpen of Gent, en offerde alles in den strijd voor de her wording van het Vlaamsche volk. Zijn Groot- Nederlandsche overtuiging getrouwd, wees hij schitterende betrekkingen in den vreemde van de hand en vestigde zich in 1921 vrijwil- 111 cNederland> waar zij" familie reeds van 1919 af vertoefde, (hij heeft onlangs naturali satie aangevraagd), waar hij de plaatsen mocht verwerven van dirigent der afdeelingen Haarlem en Tiel der Maatschappij tot Bevor dering' der Toonkunst, beide momenteel in rust; Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend- schap (Januari 1924—Maart 1931), Utrechtsch Mannenkoor Euterpe te Utrecht (October 1921 —October 1937). Heden is hij nog dirigent van het Mannenkoor Die Spaerne Sanghers (5 Maart 19311. Haarlemsch Vrouwenkoor (Ja nuari 1934). Mannenzangkoor Zang ei Vriendschap te Tiel. (Mei 1928). NATIONALE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „ME R C U R IU S" Afd. Haarlem. INSTITUUT VOOR ALGEMEENE- EN VAKONTWIKKELING. WOENSDAG 17 NOVEMBER, 's avonds 8 uur. spreekt in Hotel Lion d'Or, Kruis weg 34—36 Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS, over „De samenstelling en de werkwijze van de Kamer van Koophandel". Toegang voor leden der Af deeling, hun introducé's en huisgenooten. (Adv. ingez Mea., AGENDA. Heden: MAANDAG 15 NOVEMBER Gebouw „Caecilia". Jansstraat: Lezing afd. Haarlem Nieuw-Malthusiaansche Bond, 8 u. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cineone Theater: Ein Mann mit Herz, ge prolongeerd; doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 711 uur. Cinema Palace: Slavenschip, 7 en 9.15 urn-. Luxor Theater: Shall we dance met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Wie is Wie? 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ronald Colman in Verloren Paradijs. 2.30, 7 en 9,15 uur, Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. DINSDAG 16 NOVEMBER Statenzaal Prinsenhof: Installatie van den nieuwen burgemeester. 2 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. Zijn werken werd in Nederland, Duitschland Frankrijk. België enz. uitvoerd onder leiding van befaamde dirigenten o.a. Dr. Peter van Anrooy, Dr. Joh. Wagenaar, Evert Cornelis, Willem Zonderland. Vele zijner leerlingen werden vooraanstaan de kunstenaars als componisten, dirigenten, leeraren Conservatorium, artisten (aan Mon- naie Brussel, Opera Parijs, enz.) Aan het eere-concert van 21 November zul len medewerken: Flor Peeters (orgel' te Mechelen; Hélène Ludolph (sopraan), Ans Stroink (alt) en Jan Hensen 'tenor), allen te Haarlem; Bas Robbers (bariton) te Amster dam, Haarlem's Vrouwenkoor en natuurlijk „Die Spaerne-Sanghers"-4 Het programma bevat o.m. een eerste opvoe ring van „Zomernacht" en „Zomergod" (voor Vrouwenkoor) en „Levensschets" (prelude- choral-dubbele fuga) voor orgel. \v. BRILLEN. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726. (Adv. Ingez. Med.) Oud-minister Bosboom overleden. Minister van Oorlog in het kabinet- Cort van der Linden. 's-GRAVENHAGE, 15 November. Op 82-jarigen leeftijd is Zondag te dezer stede overleden de gep. luitenant- generaal N. Bosboom, oud-minister van oorlog. De heer Bosboom maakte van 29 Augustus 1913 tot 15 Mei 1917 deel uit van het ministerie-Cort van der Lin den. Geboren te 's-Gravenhage, 30 September 1855, trad hij in 1871 bij de instructie-com pagnie te Schoonhoven in dient en na het volgen van den voorbereidenden cursus der artillerie te Utrecht en van den hoofdcursus te Delft werd hij in 1877 tot tweede-luitenant der artillerie benoemd, waarna hij de subal terne en hoofdofficiersrangen doorliep tot zijn pensionneering als kolonel in 1912. Later werd hem de rang van generaal- majoor en eenige jaren daarna die van luite nant-generaal verleend. Generaal Bosboom was lid van verscheidene commissies, o.a. van de leger-commissie. Publicaties van zijn hand verschenen o.a.: over de militaire maatrege len, door Nederland te nemen tot handhaving eener gewapende neutralitéit (in 1888 uitge geven door de Ver. tot bevordering van de Krijgswetenschap), welker grondslagen in 1914 toepassing hebben gevonden: over Vol kenbond en ontwapening (1928). artikelen in tijdschriften en dagbladen, artikelen over mi litaire onderwerpen, zoomede een boek onder den titel „in moeilijke omstandigheden" (Aug. 1914-Mei 1917), dat in 1933 werd uitgegeven. Als luitenant gaf de heer Bosboom een brochure uit over de artilleristische verdedi ging van de nieuwe Hollandsche waterlinie, doch meer bekend werd hij door de beant woording van een prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur der vereeniging ter beoefe ning van de krijgswetenschap, luidende: „wel ke militaire maatregelen moeten worden ge nomen, indien Nederland bij een oorlog tus- schen andere mogendheden, zich tot een ge wapende neutraliteit wenscht te bepalen?" Als minister van defensie is de heer Bos boom op 15 Mei 1917 afgetreden naar aanlei ding van het aannemen door de Kamer van de motie-Marchant betreffende het oproepen van de landstormklasse 1908. In het boven genoemde boek heeft oud-minister Bosboom een apologie geleverd tegen de critiek op zijn beleid in de Tweede Kamer. De teraardebestelling zal geschieden op Woensdag 17 dezer, te half vier op de alge meene begraafplaats aan de Kerkhof laan te Den Haag. De Bilt voorspelt Meest matigen Noord westelijken tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt tot betrokken, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.3 m.M. te Valentia. Laagste 747.3 m.M. te Vardö. Het luchtdrukverval verandert in details, doch blijft in hoofdtrekken hetzelfde. Een lang gerekt gebied van hoogen luchtdruk, dat van den Oceaan ten Zuiden van IJsland over Midden-Frankrijk tot Zuid-Oost Europa reikt, vormt de stijging tusschen een gebied van lagen luchtdruk in het Noordoosten en een tweede in het Westen. In het eerste heerscht groote koude. In het binnenland van Zweden vriest het streng en in Oost-Duitschland en in de Baltische Staten valt sneeuw. In het tweede is het daarentegen zeer warm en in Portugal heerschen zomertemperaturen. Sarna in Zweden meldt min 19 graden en Lissabon plus 19 graden. In ons land blijft de wind tusschen Noord en West en krimpt tijdens de regenbuien naar Zuidwest. Kleine daal- en stijggebieden van den luchtdruk, die langs den rand van het ge bied van hoogen luchtdruk trekt, geeft perio diek aanleiding tot regen en opklaringen. In het gebied van hoogen luchtdruk zelf valt geen regen en het weer is er mooi en windstil, met in den nacht vorst en in den ochtend nevel. In de Alpen is het zeer koud (Saentis min der tien graden, Jungfraujoch min zestien g den). Er waait om de toppen een krachtige storm uit Noordwest. Ei- zijn nog geen aanwijzingen, dat het weertype veranderen zal en het gure weer zal in de eerste etmalen nog aan houden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 0.35 uur; n.m. 12.58 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141, Alleen Franken bakt Allinson Brood Als U doelmatige voeding gebruikt, zult U zelden aan Uw maag en inge wanden denken. U zoudt het bezit van deze nuttige lichaamsdeelen zelfs kun nen vergeten, omdat U er bij doelmatige voeding zelden of nooit op onaan gename wijze aan her innerd wordt. Doelmatige voeding is incompleet zonder ALLIN- SON-BROOD, het brood dat van voortreffelijke Seeuwsche tarwe, tot heer lijk smakend bruinbrood bereid wordt door Franken Haarlem, H'stede, Bl'daal (Adv. Ingez. Med.) Het woonhuis van burgemeester dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk te Zwolle, Roopoort no. 1. SCHAAK WERELDKAMPIOENSCHAP Toestand was voor hem bij het afbreken hopeloos. In de groote zaal van den Dierentuin t( 's-Gravenhage begon Zondagavond half ze ven de zeventiende partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin. De partij had blijkens het verslag van Lod. Prins voor het A. N. P. het volgende verloop. Wit: Dr. M. Euwe Zwart: Dr. A. A.jechin (Slavische verdediging) 1. d2—d4 d7—d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—c3 d5xc4 5. a2—a4 Lc8—f5 6. e2—e3 e7—e6 7. Lflxc4 Lf8b4 8. 0—0 0—0 Het is even begrijpelijk als opvallend, hoe zeer deze partijen onder den invloed van de psychologie van het oogenblik staan. Was Al jechin zoowel in de negende als in de dertien de partij nog bereid, met iederen zet zooveel mogelijk problemen te stellen (beide malen speelde hij inplaats van den tekstzet Pb8—d7) thans neemt hij reeds genoegen met een af wachtende houding, wetende van hoeveel be lang voor Euwe het winnen van door hem met Wit gespeelde partijen is en dus vermoedelijk in de hoop, hem uit zijn tent te lokken. Im mers hij kent den wereldkampioen als een tegenstander, die den strijd niet schuwt en die door zijn achterstand nog allerminst ontmoe digd is. 9. Ddle2 Pf6e4 Afwachten beteekent bij den uitdager niet: voor 100 procent afwachten. Nu hij zijn ko ning in veiligheid heeft gebracht, acht hij het weer welletjes; hij kan er niet overgaan nu óók nog, zooals in de dertiende partij, e4 toe te laten door den looper naar g6 terug te trekken, ofschoon dit de meest consequente methode schijnt te zijn. Welke vooruitzichten het door Aljechin gekozen mengsel van twee denkbeelden biedt, moet de ervaring leeren. 10. Lc4d3 Dr. Euwe laat zich niet lang tarten en ziet er ook thans niet tegen op, een pion te offe ren, ondanks de omstandigheid, dat Zwart reeds heeft gerocheerd. Ditmaal berust het offer dus op louter positioneele overwegingen. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Lb4xc3 Pe4xc3 Lf5xd3 Pc3d5 Tf8e8 Wethouder H. G. C. Treep spreekt den schei denden burgemeester en mevr. de Vos van Steenwijk toe. b2xc3 De2c2 Dc2xd3 Lel—a3 Tal—bl Zwart staat thans voor een moeilijke keus. Hoe moet hij het probleem van den b-pion oplossen? Op 15Dc7 vervolgt Wit met 16. e4, Pf4, 17. Dd2, gevolgd door e5 en Ld6 met sterken druk en de door Zwart gekozen voort zetting 1 5b7—b6 beteekent een verzwakking, waarvan de ge volgen niet uitblijven. In ruil voor den pion- nenbuit moet de uitdager reeds concessies doen. 16. Tfl—cl Volgende probleem voor Zwart: hoe wordt de ontwikkeling van den damevleugel vol tooid? Pb8 is aan de dekking van pion c6 ge bonden en die taak kan moeilijk aan andere stukken worden overgedragèn, daar een paard op e7 bloot 'staat aan afruil tegen La3, terwijl de dame zich op c8 of c7 in de schootslijn van Tel bevindt en op d7 wegens Pe5 al evenmin op haar gemak zou zijn. 1 6a7—a5? Liever dan zich met 16. f6 op een langdurige belegering voor te bereiden, geeft Aljechin het materieele voordeel vrijwillig prijs doch men vraagt zich af, of niet een methode te vinden was, welke voor de Zwarte stelling minder compromitteerend is. Bijv. 16 Pd7, 17. Tc6:, Tc8, 18. Tbcl, Tc6\ 19. Tc6:, Pb8, enz. Thans zal Zwart op den duur materiaal- verlies niet kunnen vermijden. 17. Pf3—e5 Pd5—b4 17Dc7, 18. e4 zou Zwart's problemen niet oplossen, daar dan nog steeds Pb8 aan zijn plaats gebonden is. Trouwens Zwart kon hier nauwelijks meer terug; de tekstzet is de noodzakelijke consequentie van den vorigen zet. 18. La3xb4 a5xb4 19. Pe5xc6! Dezen zet, die tot op zekere hoogte verras send is, daar een actief opgesteld tegen een onontwikkeld stuk wordt afgeruild, heeft Al jechin vermoedelijk over het hoofd gezien. Misschien had hij slechts rekening gehouden met 19. Tb4.\ waarna Zwart inderdaad door 19Pa6 en c5 het ergste gevaar kan bezweren. Thans komt hij in ernstige moeilijk heden. 19Pb8Xc6 20. TclXcö e6e5 Geheel zijn gewoonte getrouw verdedigt de oud-wereldkampioen zich zoo actief mogelijk. Op 20Ta4: of Dd7 zou zeer sterk 21. Db5 zijn gevolgd, waarna wit op den Konings vleugel ten slotte 5 pionnen tegen 4 over houdt. Door den tekstzet wordt het pionnen mate riaal op dien vleugel vereenvoudigd, daar zwart op 21. d5 wel Ta4: (Db5. Ta5) zou spelen. Een nadeel is echter, dat Wit's torens nu een formidabele kracht kunnen ontplooien. 21. TblXb4 e5Xd4 22. Tb4Xd4 Dd8b8 Treurige noodzaak, daar 22Ta4:? na tuurlijk wegens Td8:, Tat. Ddl faalt. Van nu af moet de b-pion het ontgelden. 23. Dd3b5 Te8—c8 Bijna gedwongen, daar dooa- Te6, Te6:, fe6: nieuwe verzwakkingen zouden ontstaan. Wit kan thans wegens het mat op de onderste lijn niet op b6 nemen. 24. g2—g3 Tc8Xc6 Minder sterk is het verleidelijke 24 Db7 wegens Tc8:t, Tc8:, Tc4!, Tb8, a5!, h6, Tb4, Tc8, Tblenz. 25. Db5Xc6 h7—h6 26. Td4b4 Ta8a 6 En niet Da7, Tb6:, Da4:, Tb8t. 27. Dc6b5 De methode welke ieder der beide kampioe nen toepast, zoodra hij meester is van de situatie, typeert hun respectieve stijlen vol komen. Tracht Aljechin den tegenstander tot iederen prijs te overrompelen, Euwe streeft (althans in zijn goedgespeelde partijen en natuurlijk tenzij hij tot een andere speelwijze gedwongen wordt!) steeds naar den allersim- pelsten en minst riskanten weg tot de winst. Vandaar niet (i.p.v. Db5) 27. Tgl, Kh8 (Kh7, dan 28. Dc3! dreigt zoowel Dg7: als Dd3t— g'6, 29. Tc4, enz.), 28 Te4, Ta8, 29. Te7, Dd8!, 30. De4!, hoewel dat stellig eveneens in aan merking kwam. De tekstzet tracht langs po- sitioneelen weg (druk op den b-pion) tot nieuwe successen te geraken. Er dreigt a4a5 (Ta5:. Da5:) en op 27. Da7 volgt 28. Te4, Ta5, 29. Te8i, Kh7, 30. Dd3t, enz, 2 7Db8a8 28. Tb4d4! En nu verkeert zwart bijna in zetdwang! De toren kan niet spelen wegens Db6: met de dreiging Td8") en op de meeste damezetten volgt hetzij Da6:. hetzij Td8t, enz. Op Kh7, tenslotte, beslist Df5t, Kg8, Tc4. 2 8Da8c8 Gedwongen (zie vorige opmerking), maar nu kan de toren het nuttige veld e4 betreden. 29. Td4e4 Kg8—h7 Wederom gedwongen (Ta8, Db6:) 30. Te4e7! Nogmaals en nu geheel terecht, vermijdt de titelhouder verleidelijke verwikkelingen, zoo als 30. Te8, Dclt. 31. Kg2, Ta5, 32. Dd3t, g6, want zwart heeft dan een hoogst doeltreffende ressource in de mogelijkheid Dc6t. Met den tekstzet wordt een tweede pion ver overd. 30Ta6a5 Er is niet beter. (Df8, Te8 en Da6Kg6, h4). 31. Db5Xb6 Dc8clt 32. Kglg'2 Ta5—f5 Of: 32Ta4:, 33. Tf7: en zwart is twee pionnen achter zonder zelfs een tactische te- genkans. Voor het overige hebben de „tegen- kansen", welke hij thans schijnt te verkrijgen, nagenoeg geen waarde. 3. Db6d4 Ook 33. a5, Dd2, 34. e4, Ta5:, goed genoeg. Si «".u 35. Te7—e5 36. a4a5 37. Dd4—d5! 38. Dd5Xf7! Typisch Euwe! Nu de winst hem niet meer kan ontgaan, zorgt hij voor een geestig vuur werkje, hetwelk den tegenstander nog even de illusie moet laten, dat de ander zich op het laatste oogenblik heeft vergist. Een soort mani festatie van zelfvertrouwen. In werkelijkheid is er natuurlijk niets aan de hand. Correct was ook 38. Db5. 38De2—fit 38. Kg2—f3 Dfl—dit of 39Dhlf, 40. Kg4, of: 39Tc3t, 40. Kg4, De2t. 41. f2—f3, enz. Dr. Euwe deelde zijn tegenstander mede, dat hij 41. Kf4g4 zou spelen. De beide heeren analyseerden daarop eenigen tijd, nadat Alje chin ongeveer tien minuten had nagedacht. Hoewel Euwe o.i. ten duidelijkste bewees, dat de partij voor hem gewonnen was, meende de oud-wereldkampioen zijn beslissing tot heden te moeten aanhouden. Voorloopig geldt dus de partij als afgebro ken. Wel heeft Aljechin te kennen gegeven, de partij waarschijnlijk niet te zullen voort zetten. De stand na de 41ste zet van wit Kf4—g4 is: Zwart: dr. Aljechin. 35. Tf7: was Delc2 Tf5—f6 Tf6c6 Dc2e2 Tc6—cl Wit: dr: Euwe. NABESCHOUWING Deze partij kan een keerpunt in de match beteekenen. Dr. Euwe lijkt eindelijk zichzelf te hebben teruggevonden en al mag het zijn, dat de omstandigheden gunstig voor hem wa ren (het in de opening behaalde voordeel, waardoor hij spoedig de leiding in handen kon nemen), het feit, dat hij voortdurend naar het soort stellingen streefde, waarin hij zich bij uitstek thuis gevoelt, inplaats van, zooals me- nogmaal, zich door den tegenstander in avon turen te laten medesleepen, getuigt van een zelfvertrouwen, dat wij na die noodlottige pe riode, waarin hij vier partijen 'erloor, nog niet weer bij hem hadden opgemerkt. Het pikante slot (zie opmerking bij zet 38) bevestigde dezen indruk. Anderzijds moet worden toegegeven, dat Aljechin zich matter verdedigde dan men van hem gewend is, vermoedelijk als gevolg van de zware vermoeienissen der laatste partijen. Over de slotstelling waren allen, Aljechin incluis, het eens: zij is voor den uitdager ten eenenmale onhoudbaar. LOD. PRINS Hedenmorgen heeft dr. Aljechin meege deeld. dat hij de partij gewonnen gaf. (Adv. Ingez. Med.) „Die Jahreszeiteii". Opvoering door de R.-K. Oratorium- vereeniging. Op Vrijdag 26 November wordt door de R.K. Oratoriumvereeniging in het Concert gebouw een uitvoering gegeven van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, met mede werking van de solisten Jo Vincent, sopraan, Louis van Tulder, tenor, Herman Schey, bas en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Dirigent is de heer Eduard van Beinum. De vorige uitvoeringen van dit Katholieke koor werden ook in de pers zeer gewaar deerd. Tijdens de pauze zal een bescheiden huldi ging plaats vinden van dn heer Louis van Tulder, die zijn zilveren jubileum als concertzanger viert. REDERIJKERS^ iivrvi? „ALRFRDINGK THÏJM". Bovengenoemde rederijkerskamer geeft op Donderdag 25 November in den Stadsschouw burg aan het Wilsonsplein haar eerste do nateursuitvoering in dit seizoen. Opgevoerd worden Adam in Balilngschap. van Vondel en de Middeleeuwsche moraliteit „Elckerlyc".

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2