NATIONAIE JECOVIT Engelsch stoomschip gezonken. Springende achterband NoVEMbER ^ZORqENM MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Door verschuiving van de lading. Bemanning door Belgische loodsboot gered. Het Engelsche stoomschip „Ino" van de Bristol Steam Navigation Company, dat een weekdienst on derhield tusschen Bristol en het vaste land is nabij het „Wandelaar lichtschip" gezonken. Alle leden der bemanning zijn door een Belgische loodsboot aan boord genomen, doch een der opvarenden is overleden. Te middernacht zijn de sleepbooten bij het s.s. „Ino" aangekomen. Het schip lag ten an ker met zware slagzij. De bemanning van de sleepbooten heeft zich aan boord begeven en de sleeptros van de „Noordzee" vastgemaakt. Met het trans port van het schip kon evenwel nog geen be gin worden gemaakt, doordat een anker uit stond, dat niet wilde slippen. De eerste berichten omtrent het Engelsche schip zijn Zondagmiddag te Vlissingen ont vangen, waar gerapporteerd werd, dat zich een onbekend Engelsche stoomschip op onge veer zeven mijl van het „Wandelaar-licht schip" in zinkenden toestand bevond. Blijk baar had de bemanning het schip verlaten. De sleepbooten „Noordzee" en „Goliath" voe ren daarop omstreeks half zeven van Vlissin gen uit naar het schip. Later in den nacht is het de sleepbooten echter toch gelukt de „Ino" vlot te krijgen en op sleep naar Vlissingen te nemen, doch het schip is zeer spoedig gezonken. De „Ino" was 1240 bruto ton groot en werd in 1899 te Campbeltown in Engeland ge bouwd. Het zinken van de „Ino" moet worden toe geschreven aan een verschuiving van de la ding, welke uit mineralen bestond. Het schip kwam van Bristol met bestemming Antwerpen De bemanning is door de Belgische loods boot „Oostende" naar Oostende gebracht. Zij bestond uit achttien opvarenden, waarvan, zooals gemeld, er een was overleden. De positie van het schip was 51 gr. 23 min. n.b. en 2 gr. 48 min. o.l. d.i. ongeveer 7,5 mijl van het lichtschip Wandelaar. Noodlottige aanrijding te Rotterdam. De 21-jarige D. van Bazel, uit de Van Weel straat te Rotterdam kwam, toen hij, uit de Roentgenstraat aldaar komende, met zijn car rier de Oranjeboomstraat wilde oversteken in botsing met een uit de richting Nassaukade komende autobus, bestuurd door den 41-jari gen M. K. uit Rijsoord. De jongen werd van zijn carrier geslingerd en kwam een eind verder op den weg terecht. Met zware verwondingen is van B. per auto van den geneeskundigen dienst in deernis- wekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is met ingang van 22 Novemiber 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Haren: A. G. M. Panis, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Berkel en Enschot. Pleidooi voor spoorwegtunnel te Velsen. Het heeft eenige Tweede Kamerleden te leurgesteld, dat de minister voornemens schijnt te zijn, om te Velsen enkel een tun nel te maken voor het rij verkeer, doch de spoorbrug wil behouden. Met het oog op het scheepvaartverkeer achten zij het wensche- lijk, dat ook deze brug zal verdwijnen, vroeger of later zal hiertoe toch moeten worden overgegaan, daarom lijkt het dezen Kamer leden goedkooper om thans dadelijk een tun nel te bouwen en later den spoorweg door een afzonderlijke tunnel onder het noordzeeka naal door te leiden. Bescherming der publieke eerbaarheid. Minister Goseling zal zijn medewerking verleenen. Minister Goseling zal, aldus zegt hij in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloo- pig Verslag inzake de Justitiebegrooting - voor zoover dat op zijn weg ligt een be langrijke taak is hier ook weggelegd voor de in de vrije maatschappij levende zedelijke krachten zijn volle medewerking verlee nen tot bescherming van de publieke eerbaar heid. Hij stelt zich voor alvorens te overwe gen of er voor eenige nadere wettelijke voor ziening aanleiding bestaat, bijzondere aan dacht te besteden aan de uitvoering van de wet van 18 Juli 1936, tot wijziging en aan vulling van de bepalingen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht ter be tere bescherming van minderjarigen welke wet ook voor het betrokken gebied van be lang moet worden geacht, wanneer dit noo dig mocht blijken, zal hij bij die uitvoering leiding geven. De verschillende vormen van reclame voor het Neo-Malthusianisme hebben, gelijk uit verschillende vervolgingen, ook van den laat- sten tijd, kan blijken, reeds de aandacht der parketten. Intusschen zal nog eens worden overwogen, of te dezen nog iets kan worden gedaan in de richting var Qen gecoördineerde en stelselmatige bestrijding. De bestrijding van de voor de eerbaarheid aanstootelijke geschriften vindt, in het bij zonder sinds de inschakeling van het rijks bureau betreffende de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en van den handel in ontuchtig uitgaven, regelmatig voortgang. Ook de stationsboekhandel heeft hierbij de volle aandacht. Voor wat de redac tie van artikel 240 van het wetboek van straf recht' betreft, moge ook de aandacht worden gevestigd op het in 1927 tot standgebrachte tweede lid van het artikel. De gemeentelijke strafbepalingen der groo- te steden plegen nadere bepalingen in het belang van de bestrijding van de prostitutie in te houden. Voor een algemeene regeling is dit punt minder geëigend. Een voorziening door de gemeentelijke overheid heeft het voordeel, dat daarbij rneer dan bij een centrale regeling, met plaatselijke omstanc'v heden rekening kan worden gehouden. Er mag gelet op de practijk in andere gevallen worden ver wacht, dat wanneer een gemeentebestuur in dezen te kort mocht schieten, aan een vinger wijzing van de regeering het noodige gevolg zal worden gegeven. Een en ander neemt niet weg, dat de minister ook zal nagaan, of er op dit punt nog voor eenige rechtstreeksche bemoeiing zijnerzijds aanleiding bestaat. Het bezoek door personen, ook van jeugdi gen leeftijd, uit het zuiden van ons land, met name Limburg, aan cafés en andere inrichtin gen met minder gunstige reputatie over de Belgische grens, had voor eenigen tijd een onrustbarenden omvang aangenomen. Na een krachtig ingrijpen van de Belgische overheid tegen de betrokken inrichtingen op Belgisch gebied is hierop een aanmerkelijke verbetering van den toestand ingetreden. Mocht zulks nog noodig blijken, dan zal wor den overwogen, wat nader kan worden ver richt. Carrierbestuurder bij botsing gedood. TENTOONSTELLING VAN HEDEN- DAAGSCHE BALISCHE KUNST. In het museum van Aziatische kunst geves tigd in het stedelijk museum te Amsterdam, is Zaterdagmiddag de tentoonstelling van hedendaagsche Balische schilder- en beeld houwkunst uit de collectie Bonnet door mr. H. K. Westendorp, voorzitter der Vereeniging van Vrienden der Aziatische kunst (onder auspiciën van deze vereeniging wordt de ex positie gehouden) geopend. Zeer veel belang stellenden hadden aan de uitnoodiging der vereeniging gevolg gegeven. De bekende Bali- pionier Nieuwenkamp, zoo juist van een Bali- reis teruggekeerd, de kenner der Balische muziek mr. Jaap Kunst, aan wien de Bali sche gramofoonmuziek, die ten gehoore werd gebracht, te danken is en de heeren Lam ster en Lekkerkerker van het Koloniaal In stituut en voorts velen uit kringen, die in beeldende kunst, in het bijzonder in Aziati sche kunst geinteresseerd zijn, hebben met veel aandacht het tentoongestelde, dat voor menigeen een ware verrassing bleek te zijn, bewonderd. Het is inderdaad een niet-alle- daagsche expositie, zco schrijft men ons, want wie had tien jaar geleden durven ho pen, dat op Bali ineens een volmaakt nieuwe, sterke kunst geboren zou worden? oorzaak van ernstig ongeluk. Eén doode en een zwaar gewvnde. Bestuurder nog door auto meegesleurd. Zondagavond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eindhoven gezeten waren, op den Tilburgschen weg on der Huiten, gemeente Gilze-Rijen in razende vaart, toen plotseling de achterband sprong, waardoor de be rijders op den grond werden geslin gerd. Achter de motorfiets, die in de richting Tilburg reed, kwam een be stelauto van de firma J. de Jon uit Breda. De chauffeur trachtte nog de slachtoffers te ontwijken, maar dit gelukte slechts bij een hun ner. De ander, de bestuurder van de motorfiets, zekere Trier, werd door den bumper van de auto geschept en dertig meter medegesleurd. Hij werd dood opgenomen. De duorijder is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Til burg vervoerd. schappelijk do b. In Apotheken en Drogliterlje A f. 0.75 per «lesch. Sluit in de Lente van Uw leven ee verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen Laat Meè voor LEVENSVERZEkERINq-BANk- RoTTERdA* (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) JHR. MOLLERUS OPENT DE VERBOUWDE OPSLAGPLAATS VA/V TEEUWEN'S KOLENHANDEL. HEEMSTEDE Zaterdag. Zaterdagmiddag is onder veel belangstelling door Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem, de verbouwde opslag plaats van de firma Teeuwen's kolenhandel N.V., officieel geopend. In de feestelijk versierde opslagplaats aan de Haven voerde allereerst de heer H. Teeuwen, de oudste firmant der firma het woord, die na een hartelijk welkom aan allen een korte beschouwing gaf van de ontwikkeling van het bedrijf. Jhr. Dr. J. C. Mollerus heeft vervolgens met een korte, hartelijke toespraak waarin hij zijn blijdschap te kennen gaf over de uit breiding van dit bedrijf ondanks de econo mische depressie die in ons land nog steeds niet is opgelost, de verbouwde opslagplaats geopend. Hierna werd door een dochtertje van een der firmanten het lint doorgeknipt en nadat o.m. nog het woord gevoerd was door den heer F. Perquin, als collega en voorzitter van de Drijzencommissie Haarlem en door den heer Schutte namens het personeel, be dankte de heer G. Teeuwen voor de belang stelling en bezichtigde het gezelschap de doel matig verbouwde opslagplaats waaraan wij onlangs reeds een beschouwing wijdden vinisme in breede kringen van ons vo'k het godsdienstige leven en het zedelijke besef zeer sterk verhoogd. Anderzijds heeft het ten gevolge gehad, dat m breede lagen kunstgevoel en smaak voor de artistieke zijde des levens zijn verdroogd. Hier openbaart zich nu de eigenaardige dub belheid, die wel als een gebrokenheid van ons volksbestel moet worden beschouwd. Ons voor geslacht was oprecht christelijk in geloof en moraal, maar het ontleende de kunst bij voor keur langs de velerlei wegen aan de klassieke oudheid. Vondel heeft zijn christelijk gevoelen door drongen van klassieke kunst en tegelijk de klassieke vormen geadeld door ze te door dringen en te vervullen van christelijken geest. En eigenlijk is Vondel de eenige van wien men dat kan getuigen. De tentoonstelling. Voor de tentoonstelling heeft men vier za len van het Museum-Fodor beschikbaar ge steld, benevens het voorvertrek van de groote zaai. In laatstgenoemd zaaltje is een aantal portretten ondergebracht, van menschen. met wie Vondel in verschillende perioden van zijn leven omgang had, met wie hij in nauwe re- latien stond, of aan wie hij zijn poëzie had ge wijd. Zoo zijn er van Barlaeus en Hooft, de dochters van Roemer Visser, van Breeroo en van Clementia de Wolff. (Adv. Ingez. Med.) Voldoende veiligheid bij de Luchtvaai't? Kamerleden vragen diepgaand onderzoek Te veel gelet op grootere snelheid? Hoezeer ook onder den indruk der smartelijke verliezen en begaan met den tegenslag, die de K.L.M. heeft ge troffen, meenden verscheidene Tweede Kamerleden, volgens het Voorloopig Verslag over de Verkeersfondsbegroo- ting toch hun bezorgdheid niet te mo gen onderdrukken en vroegen, of de veiligheid van ons luchtverkeer wel in alle opzichten verzekerd is. Wordt niet te veel naar grootere snelheid in plaats van naar grootere veiligheid ge streefd? Zijn de motoren wel steeds geheel in orde en wordt daarop wel voldoende toezicht uitgeoefend? Is het juist, dat het aantal vlieg ongevallen in Nederland thans naar verhou ding grooter is dan in andere landen sinds Douglas-vliegtuigen in gebruik zijn genomen? Gevraagd werd of de minister naar deze vra gen een diepgaand onderzoek zou willen in stellen en of hij de Kamer van den uitslag van dat onderzoek volledig in kennis zaï stellen. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat de K.L.M. de laatste jaren klaarblijkelijk een zekere voorkeur aan den dag legt voor Douglas-vliegtuigen. Voldoen deze wel op de lange Indië-lijn, vroegen zij. Immers, in 1934 verongelukte op deze lijn de „Uiver", daaima in 1935 de ..Maraboe" en thans weer de „Specht' Alle drie vliegtuigen waren Douglas-toestellen. Ook de „Flamingo", die op 28 Juli j.l. bij een ontzettende ramp nabij Brussel verongelukte zij het niet op de Indië-route was een Douglas-vliegtuig van de DC 2-k!asse. Deze leden wilden niet verhelen, dat hun vertrou wen in Douglas-vliegtuigen, of deze van het type DC 2 dan wel DC 3 zijn, ernstig is ge schokt. Zij betreurden, dat de K.L.M. niet ge bruik maakt van in Nederland vervaardigde vliegtuigen, die voor de buitenlandsche niet onderdoen. Men zou gaarne vernemen, of het waar is dat, terwijl de passagiersvliegtuigen bij mist bepaalde landingsvoorschriften in acht moe ten nemen, deze voorschriften niet gelden voor militaire vliegtuigen op niet-militaire vlieg velden. Zeker in vredestijd achtte men dit onjuist. Men was van oordeel, dat voor mili taire vliegtuigen voor landingen bij mist de zelfde voorschriften behooren te gelden als voor burgerlijke luchtvaart. Van verschillende zijden werd aangedrongen op de totstandkoming van een vliegveld in Zuid-Limburg. Gaarne zou men vernemen, welke bemoeiin gen de regeering in deze zaak heeft gehad en waarom met de voorbereiding van dit werk nog niet is begonnen. ONEERLIJK BOEKHOUDER VERDUISTERT f 5000. Bij de N.V. Zaadhandel en Boomkweekerij wed. P. de Jongh te Goes is een geval van ernstige fraude aan het licht gekomen, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. De schuldige, de boekhouder van D. is ontsla gen. De justitie te Middelburg stelt een on derzoek in naar de toedracht van de zaak. In totaal zou een bedrag van ongeveer 5000 gulden verduisterd zijn. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog ƒ200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger 60; één of twee leden van een wijsvinget 25; alle leden van een anderen vinge '15; één of twee leden van een anderet /inger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel ^reuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indier iet gevolg van een ongeval Voor de ibonnés op het Geïllustreerd Zondags olad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaa' Vondeltentoonstelling te Amsterdam geopend. Rede van prof. Brugmans. De grootsche Vondelherdenking, door het Amsterdamsche Vondelcomité georganiseerd is Zaterdagmiddag om drie uur ingezet met de plechtige opening van -de Vondeltentoon stelling in het Museum-Fodor aan de Keizers gracht 609 te Amsterdam, waarvoor een groot aantal belangstellenden was bijeengekomen. De wethouder voor kunstzaken, drs. E. Boek man, sprak, nadat allen zich in de groote zaal tegenover de trap hadden verzameld, een ope ningsrede uit. Vervolgens was het woord aan den voorzit ter van de tentoonstellingscommissie uit het Amsterdamsche Vondelcomité, prof dr. H Brugmans. Het eigenlijke doel van deze tentoonstelling aldus prof. Brugmans is den aanschou wer te doen beleven Vondel's tijd. een indruk te geven van Vondel's milieu en ten slotte te doen inleven in Vondel's sfeer. Om dit te bereiken was het natuurlijk niet voldoende, iets van Vondel's werk te laten zien, waartoe trouwens het Vondel-museum in de Universiteitsbibliotheek dagelijks de gele genheid biedt. Maar om Vondel's tijd te doen herleven was het noodig den aanschouwer te brengen onder den indruk, liever de bekoring van het zeventiende eeuwsche Amsterdam Vondel's stad bij uitnemendheid. Na aangestipt te hebben hoe uitgebreid de poëzie van Vondel op Amsterdam is haalde spr. het befaamde poëem op Amsterdam aan Aen d'Amstel en aen 't Y. Hij deed dit om te doen uitkomen, dat Vondel met vreugdevolle voldoening Amsterdam „door aenwas veler sielen" heeft zien uitgroeien van de half Mid- deleeuwsche stad van Cornelis Anthonisz tot de wereldstad van de dagen van Jan de Witt. Vondel is nooit Calvinist geweest, dat is na tuurlijk van groote beteekenis geweest voor zijn plaats in onze geestelijke cultuur der ze ventiende eeuw. Hij behoorde tot de doops gezinden en ging ook wel bij de remonstranten ter kerk. Mogelijk nog wat verder van het Cal vinisme kwam hij te staan na zijn overgang tot de katholieke kerk. Dat wil dus zeggen, dat. Vondel wel niet tegenover maar toch wel degelijk stond naast de geestelijke groepee ring van een zeer groot deel van het Neder- landsche volk. Ongetwijfeld, aldus spreker, heeft het Cal- KOLONEL J. J. VAN SANTEN OVERLEDEN. Geheel onverwacht is Zaterdagmiddag te half vier in 54-jarigen ouderdom door een hartverlamming overleden de kolonel bij den generalen staf J. J. van Santen, chef van den staf van het veldleger. Kolonel van Santen had deelgenomen aan den jachtrit der Kon. Ned. Jachtvereeniging en stortte even voor de finish op het vlieg veld Ypenburg van zijn paard. Onmiddellijk snelden eenige personen toe, o.w. een reser ve-officier van gezondheid, om den kolonel hulp te bieden. De levensgeesten bleken ech ter te zijn geweken. Kolonel van Santen is vele jaren com mandant van de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg geweest. Paardenfokkerij in den loop der eeuwen. Voordracht voor de ruiterclub „Velserbeek* Voor de leden der Ruitersclub „Velserbeek" heeft de heer P K, Kistemaker uit Haarlem mermeer Zaterdagavond in hotel Lion d'Or een lezing gehouden over de geschiedenis en de ontwikkeling van de paardenfokkerij in Nederland. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. F. H. Maas. begon de heer Kiste maker zijn causerie, waarin hij er allereerst aan herinnerde, dat het paard reeds in de grijze oudheid in gebruik was. Zoo heeft het paard in de dagen van koning Salomo al in hoog aanzien gestaan en blijkens oude ge schriften hadden de Romeinen in de vierde eeuw reeds paardenartsen. In de historie verwierven ook de paarden van de Hunnen een ware vermaardheid. In de Middeleeuwen bestond er in Neder land reeds een paardenfokkerij van groote beteekenis. Na de uitvinding van het buskruit eischte de nieuwe wijze van oorlogvoering een lichter soort paarden. Men heeft daarna buitenlandsche viervoeters geïmporteerd en die met de inheemsche rassen gekruist. In Friesland bleef 't „landpaard" echter onver mengd bestaan en ook thans nog is dit ras bewaard gebleven. De 17de eeuw was voor de fokkerij een belangrijke periode; Het was toen, dat Anton Günther van Oldenburg zijn beroemde fok kerij stichtte. Bovendien leerde hij de boe renknechts het verzorgen en verplegen van paarden en richtte hij markten op. Anton Günther van Oldenburg heeft de grondsla gen voor de tegenwoordige fokkerij gelegd. In de 17de en 18de eeuw bestond ook in Nederland een paardenfokkerij van niet ge ringe beteekenis, doch daarna geraakte zij in verval, doordat de boer de goede paarden verkocht en de minder goede voor de fok kerij hield. Ook tijdens de Fransche over- heersching bleef de paardenstapel achter uitgaande. waaraan de malaise mede schul dig was. De regeering nam maatregelen, maar deze verergerden den toestand slechts. De Bataafsche republiek bracht de instel ling van hengsten keuringen en de aanstelling van keurmeesters. De beste hengsten mocht niet uitgevoerd worden. Vermoedelijk werd er veel „geknoeid", want de maatregelen le verden niets het gewenschte resultaat op. Na de Fransche periode ging het echter beter. Zoo werd te Borculo de eerste Neder- landsche stoeterij gesticht en werd het Frie- sche landpaard weer in eere hersteld. Het ging met de fokkerij inderdaad „Crescendo". Omstreeks 1860 geschiedde de paarden fokkerij hier te lande, ook o.a. in de Haar lemmermeer. op Oldenburgsch Fnesche basis, Nadat spreker in het kort de geschiedenis der stamboeken besproken had wijdde hij eenige woorden aan de moderne fokkerij. Spreker zeide, dat men het paard tegenover de motorische kracht een kans moet geven. Er moet een paard gefokt worden, dat zoo veel mogelijk aan de eischen van het moderne boerenbedrijf tegemoet komt. Mocht het paard toch eenmaal het veld moeten ruimen, dan zal het een schoon stuk van het boeren land met zich meesleepen. Achtereenvolgens liet spreker de verschil lende bestaande soorten de revue passeeren: de koudbloedpaarden de z.g.n ..bierbrou werspaarden" en de „warmbloeden", t.w. de moderne zware Oldenburger. de middel zware, en het Geldersche paard. Tenslotte kwamen de landelijke vuiters- vereenigingen ter sprake. Hierbij vertelde spreker o.a. dat het paard, dat aan concoursen deelneemt, voor het da- geli.iksch bedrijf op de boerderij in waarde stijgt. Na de voordracht werden lichtbeelden en eenige films vertoond. De heer Kistemaker had een dankbaar ap plaus der toehoorders en een hartelijke speech van den voorzitter in ontvangst te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5