Statistiek Euwe-Aljechin SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Mijn kijk op het spel IJsverhitting. Hopeloos gevecht De achttiende partij MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 HAAELEM'S DAGBLAD 5 AFDEELING I. Eerste klasse. ExcelsiorV.S.V. R.F.C.—Ajax D.W.S.A.D.O. D1F.C.K.F.C. V.U.C.—Sparta. Tweede klasse A. D.W.V.iDe Kennemers Z.V.V.—West Frisia. W.F.C.—H.R.C. O.S.V.Spartaan Alom. VictrixZ.F.C. Tweede klasse B. ZeeburgiaH.F.C. E.D.O.Velox A.F.C.H.V.C R.C.H.B.F.C. HilversumD.O.S. AFDEELING II. Eerste klasse: Hermes-D.V.S.'t Gooi H.B.S.C.V.V. DJï.C.Xerxes Fe ij enoordHaarlem Stormvogels—Blauw Wit le partij 6 Oct.: Euwe wint met Wit, 50 zetten (vorige avond afgebroken). 2e partij 7 Oct.: Aljechin wint met Wit, 40 zetten. 3e partij 11 Oct.: remise, 60 zetten (vorige avond afgebroken). 4e partij 12 Oct.: remise, 27 zetten. 5e partij 14 Oct.: Euwe wint met Wit, 40 zetten. 6e partij 16 Oct.Aljechin wint met Wit, 23 zetten. 7e partij 19 Oct.: Aljechin wint met Zwart, 34 zetten. 8e partij 21 Oct.: Aljechin wint met Wit, 26 zetten. 9e partij 24 Oct.: remise, 40 zetten (daartoe 5 Oct. zonder verder spelen besloten). 10e partij 26 Oct.: Aljechin wint met Wit, 40 zetten. 11e partij 30 Oct.: remise, 30 zetten. 12e partij 1 Nov.: remise, 26 zetten. 13e partij 4 Nov.: Euwe wint met Wit, 68 zetten (vorige avond afgebr.). 14e partij 7 Nov.: Aljechin wint met Wit, 52 zetten (vorige avond afgebr.). 15e partij 10 Nov.: remise, 62 zetten (vorige avond afgebroken). 16e partij 12 Nov.: remise, 65 zetten (vorige avond afgebroken). 17e partij 14 Nov.: Euwe wint met Wit, 40 zetten (daartoe zonder verder spelen besloten). STAND: ALJECHIN 9A PUNT—EUWE 7L PUNT Nida Senff vat haar nederlaag op de 100 M. rugslag sportief op: zij feliciteert meji Van Feggelen, die haar geklopt heeft, met een kus. Schaken. Positioneele druk werd voor Aljechin in 17de partij te zwaar. Dr, Euwe offerde wederom, een pion in de opening, doch Zwart was spoedig genood zaakt dezen terug te geven, ten einde zich te bevrijden van $en krachtig geposteerden looper van Wit. Maar deze manoeuvreergnde transactie van het teruggeven van den pion Het korfbaltwaalftal van T. H. B. V. 1. n. r. de dames: M. Kol, R. Roose, M. Lieffering, A. Lieffering, R. Hoes, W. van Lubeeck. De heeren: J. v. d. Waals, K. Dupon, H. Hermus, J. van Lubeeck, J. Booms, H. Roose. veroorzaakte een onherstelbare verzwakking van Zwart's pionnen op den damevleugel. Spoedig veroverde Dr. Euwe dien en won voortdurend terrein. De lichte stukken ver dwenen van het bord en men bereikte een stelling van dame, toren en pionnen, waarin Wit niet alleen een pion vóór was, maar ook verreweg het beste stond. In dit stadium had Zwart geen goede zetten meer tot zijn be schikking. Dr. Aljechin had wellicht iets be ter kunnen spelen, doch zelfs dan zou hij slecht gestaan hebben. De oorzaak van Zwart's slechte positie was de positioneele druk, dien Wit in de opening verkregen had. Dr. Euwe trok vlug en precies profijt van de gelegenheid, welke hem in de verschillende stellingen geboden werden. Zooals te verwach ten was vocht Dr. Aljechin moedig verder, doch het was een hopeloos geval; de wereld kampioen, eveneens bezield van vechtlust, beet terug en liet zich de overwinningskansen, niet ontnemen, De afgebroken partij is hopeloos voor Dr. Aljechin verloren. De zetten onder den schijnwerper. Analyses van de voornaamste momenten uit den strijd. 11. b2xc3 Met 11. Ld3xe4, Lc3b4; 14. Le4xf5. e6xf5 bereikt Wit niet veel. In een vorige partij, waarin Zwart nog niet gerocheerd had speel de Dr. Euwe hier: 11. Ld3xe4 in plaats van den tekstzet, doch was toen in staat met 15. d4d5! te vervolgen, hetgeen in deze partij niet mogelijk was. 15. b7b6 Ingeval 15Dd8c7 kon Wit vervol gen met 16. e3e4, Pd5—e7; 17. e4e5 met een geweldigen druk op de stelling. 19. Pe5xcö In aanmerking komt hier: 19. Tblxb4, Dd8c720. Dd3b3, Ta8—a6; 21. Db3—c4, c6c5; 22. Pe5d3 en Wit staat uitstekend. 20. e6e5 Beter lijkt hier: Tala4; 21. Dd3b5, Dd8a822. Tc6xb6, e6—e5; 23. d4xe5, Ta4a5; 24. Db5xb4, Ta5xe5 en of schoon Wit een pion vóór staat is de stelling theoretisch moeilijk te winnen. 24. Tc8xc6 Indien 24Db8—b7; 25. Td4—c4 (25. Db5xb6, Db7xc6; 26 Td4—d81 Tc8xd8; 27. Db6xc6, Td8c8 is iets moeilijker voor Wit), Tc8xc6; 26. Tc4xc6. g7g"6; (26. Ta8a6; 27. Tc6xb627. Tc6xb6, Db7—a7; 28. Db5—c6, Kg8g7(28. Da7xa4?; 29. Tb6—b8t en wint) 29. Tb6b4 en Wit wint gemakkelijk. 27. Dc6b'5 Hier is ook goed: 27. Tb4e4, Ta6a8; 28, Te4e7, Db8d8; 29. Te7b7 en Wit kan met gemak winnen. S. RESHEVSKY. De achttiende partij wordt Dinsdagavond half zeven in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage gespeeld. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. door Criticus Kinheim—De Meteoor. Vijf jaar geleden speelde Kinheim een be slissingswedstrijd tegen Zeeburgia om het afdeelingskampioenschap van de tweede klasse; in 1936 degradeerden de geelzwarten naar de derde divisie. Een aantal spelers, die jarenlang de clubkleuren met succes verde digd hadden, o.a. Rozemeyer, de spil Druyven en de gebroeders Groene veld, waren inmid dels een dagje ouder geworden en legden het bijltje er bij neer. zoodat het bestuur voor de moeilijke taak stond, in een, voor zulk een opgave kort tijdsbestek, uit de jongeren een bijkans geheel nieuw elftal samen te stel len. Het pleit voor de spelkwaliteit in den Haarlemschen Voetbal Bond, dat de uit de lagere elftallen en zelfs uit de juniores ge- requireerde krachten zich zoo snel aan het hooger voetbal hebben kunnen aanpassen; het pleit evenzeer voor de elftal-commissie, dat zij de juiste spelers en de goede com binatie heeft weten te vinden. Want dat Kinheim thans op den goeden weg is, den weg, die leidt naar herovering van het tweede klasseschap, is mij in dezen wed strijd wel duidelijk gebleken. Juist door de omstandigheid, dat het bijna een jaar geleden was, sedert ik de club zag spelen, viel de groote vooruitgang in techniek, doch vooral in tactische bekwaamheid zoo goed te con- stateeren. Het peuterige, korte passeeren, dat eiken aanval tot mislukking doemde, heeft plaats gemaakt voor een gezond open spel, waartoe halfbacks en binnenvoorwaartsen geregeld het initiatief nemen. Het stoppen en door spelen van den bal vergt minder tijd, zoodat •een behoorlijk tempo wordt onderhouden, terwijl de spelers geleerd hebben, zich van de positie hunner teamgenooten te verge wissen, alvorens zij het leder plaatsen. Kort om, de ploeg speelt doeltreffend voetbal, dat niet nalaten kan, gunstige resultaten af te werpen. Men moet hieruit echter niet concludeeren. dat Kinheim zonder slag of stoot de verloren plaats in de tweede klasse zal heroveren; ik geloof althans niet, dat het dit seizoen ge lukken zal, gezien de zware concurrentie van Bloemendaal en D. E. C., om het kampioen schap te behalen, ook al slaagde het team er vorige week in, laatstgenoemde club de eerste nederlaag toe te brengen. Want al zit er voldoende „balans" in de ploeg, d.w.z., dat alle linies voor hun taak berekend zijn en elkaar aanvullen, zoodat het succes van het elftal niet van enkele spelers afhankelijk is, het wil mij toch voorkomen, dat een volgend seizoen in de derde klasse vooral den jongeren (en er zijn er bij van 17 en 18 jaar) de noodige vastheid en routine in moeilijke matches zal brengen, hen „rol vast" zal maken. Aan dat laatste ontbreekt thans nog het een en ander, wat tot uiting kwam in het midden van de tweede speel- helft. toen de Meteoor het tempo opvoerde en de thuisclub min of meer uit haar spel bracht, waardoor vooral de aanval aan kracht inboette. Voor de pauze heeft de voorhoede uitstekend werk gedaan; de beide binnenspélers Rem en Versluis gaven blijk, de taak van den ver bindingsspeler en opbouwer van den aanval volkomen te begrijpen; zij plaatsten het leder afwisselend naar den „tegenovergestelden" of eigen vleugel, dan wel met through-passes naar den middenvoor v. d. Wal, die zeer actief was, doch in zijn enthousiasme nu en dan de controle over den bal verloor. Wanneer hij tegenover een stopper-spil mocht komen te staan, zal wat meer bewegelijkheid in zijn opstellen, zijn spel ten goede komen. In dit verband moet er op worden gewezen, dat som mige passes van Versluis, hoewel fraai over den grond gespeeld, iets te hard waren, waar door de keeper der tegenpartij eerder den bal kon bereiken dan Van der Wal (Een ijshockeywedstrijd tusschen H.H.IJ.C. en Etoile du Nord uit Brussel, te den Haag gespeeld, is kort voor het einde door den scheidsrechter gestaakt, omdat de gasten den Haag lijdzaam lieten scoren als protest tegen het toeg- zenden van een hunner spelers.) IJshockey is een prachtig spel Van handigheid en vaardig rijden, Maar het schijnt al te maklijk wel Naar een verhit gemoed te leiden, Waardoor de spelers al te fel En giftig worden in het strijden. Uit Brussel kwam nu weer een ploeg In ons den Haag visite maken, 't Karakter dat haar houding droeg Bleek ieder sportbegrip te wraken, 't Werd den arbiter zóó genoeg, Dat hij den wedstrijd maar deed staken. Waar blijft, als er gestreden wordt. Als in den Haag ditmaal moest blijken, De propaganda voor de sport, Die men zoo gaarne wil bereiken? Bij zulk verloop komt binnenkort Geen rustig mensch er meer naar kijken. 't Waar goed als leiders van dien bond De spelers overtuigen zouden: Hou beide beenen op den grond, Al is het dan ook op een kou den, Maar 't is ook zaak, van deze stond' Af aan, de hoofden koel te houden. P. GASUS. De vleugelspelers Kuilenburg en Ellen heb ben vele goede voorzetten gegeven; laatstge noemde talmde daarmede soms wel eens te lang, doch daartegen over staat, dat zijn corners fraai geplaatst waren. Kuilenburg hoede zich er voor. in het middenveld te ver naar binnen te komen, daar hij dan het bin- nentrio te dicht op elkaar brengt en zelf niet aanwezig is, om lange passes naar de lijn binnen het veld te houden. Voor alle vijf voorwaartsen geldt de raad: tracht niet te hard te schieten in de onmiddellijke na bijheid van het doel, meestal gaat het leder dan te hoog en met een gladden bal is de kans op een onzuiver schot groot; met be dachtzaam plaatsen boekt men meer succes. De middenlinie met den geroutineerden en ijverigen spel W. Groeneveld aan het hoofd, heeft zoowel verdedigend als aanvallend zeer goed voldaan. De eenige opmerking, die hier gemaakt moet worden, geldt rechtshalf v. d. Kant, die na de pauze zijn vleugelspeler te veel vrij liet. De linkshalf De Vries, een Drentenaar, die nog slechts enkele seizoenen de voetbalsport beoefent, zal, als hij op den ingeslagen weg blijft voortgaan, een uit muntend speler worden. Hij heeft een snellen kijk op de spelsituaties en speciaal zijn opstel len en zuiver plaatsen dient geprezen. In de achterhoede had Stals aan den jeug digen Kuijpers een betrouwbaren partner. Als laatstgenoemde wat meer routine heeft, zal hij de mogelijkheden van de. buitenspel val beter inzien. Bovendien moet hij niet aarzelen den tegenstander aan te vallen, anders krijgt deze gelegenheid tot het doel door te dringen, of het leder aan een collega af te geven. Zijn koppen en trappen liet niets te wenschen over en in dit opzicht was hij de gelijke van Stals. Keeper Druyven tenslotte heeft mij zijn minder goeden vorm in de degradatie-wed strijden van 1936 geheel doen vergeten; hij was ditmaal buitengewoon op dreef en heeft zijn doel waarlijk meesterlijk verdedigd. Enkele „saves" waren inderdaad zoo feno menaal, dat een Göbel of een van der Meulen ze niet zouden hebben kunnen verbeteren. Tot *besluit een reeds vroeger gemaakte opmerking: Zorgt ervoor de tegenstanders nauwkeurig te dekken, als een van hen den bal ingooit. CRITICUS. Intern. Zwemwedstrijden te Amsterdam Nida Senff geklopt door Iet van Feggelen. Onder groote belangstelling zijn Zondag avond in het Sportfondsenbad te Amsterdam internationale zwemwedstrijden gehouden, ge organiseerd door den Amsterdamschen Kan toor Zwemtoond ter gelegenheid van diens vijfjarig toestaan. De 100 m. borstcrawl voor heeren leverde eén verrassing op, doordat Moo'lenaar met zeker V/z meter verschil van Scheffer won, die blijk baar niet bijzonder op dreef was. Reeds na 50 meter leidde de Ij-zwemmer om ten slotte onbedreigd als eerste aan te tikken. Een nog grootere verrassing echter was de nederlaag van Nida Senff op de 100 meter rugslag. Reeds op de eerste 25 meter hadden Corrie Kmt en Iet van Feggelen een kleinen voorsprong genomen, die na 50 meter ge groeid was 'tot ruim een meter. Mejuffrouw Kmt en mej. Van Feggelen leverden een feilen strijd om de eerste plaats, die ten slotte na een fraaien eindspurt door Iet van Feggelen ge wonnen werd. Nida Senff moest zich tot het uiterste verdedigen om de laatste plaats te ontgaan. Zij tikte gelijk met Dini Kerkmeester aan in den voor haar slechten tijd van 1 min. 19 sec.. 100 meter borstcrawl heeren: 1. Moolenaar (Het IJ) 1 min. 1.4 sec.; 2. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 3.4 sec.; 3. Mauritz (HPC) 1 min 4.8 sec. 100 Meter rugslag dames: 1. Iet van Fegge len (Het IJ) 1 min. 15.2 sec.; 2. Corrie Kint (Zwemclub Rotterdam) 1 min. 16 sec.; 3. Nida Senff (A.D.Z.) en 4. Dini Kerkmeester (Zwem club Rotterdam) beiden 1 min. 18 sec. 200 nieter schoolslag heeren: 1. Smitshuyzen (Ver. A. Z.) 1870) 2 min. 50 sec.; 2. Verhoef (Zian) 2 min. 52.2 sec.; 3. De Vries (Star) 2 min. 54 sec.; 100 Meter rugslag heeren: 1. Scheffer (D.J. K.) 1 min. 12 sec.; 2. Metman (Het IJ) 1 min. 17 sec.; 3. Lainsipoja (kampioen van Finland) 1 min. 19.6 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1. Ali Stijl (A.D.Z.) 1 min. 9.1 sec.; 2. Greet Sweres (H.D.Z.) 1 min. 12 sec.; 3. Tini Wagner (Het IJ) 1 müi. 13.2 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. Jopie Waalberg (AD.Z.) 3 min. 3 sec.; 2. Jopie Stroomberg (Het IJ) 3 min. 7 sec.; 3. J. Kraayentormk (Zian) 3 min 13.4 sec.; 10 x 100 meter estafette borstcrawl heeren: 1. Het IJ, 11 min. 16 sec.; 2. Zian, 11 min. 41 Sec.; 3. H.P.C. 12 min 2 sec. 3 x 100 meter wisselslag estafette heeren: Het IJ, 3 min 34 sec.; 2. D.J.K., 3 min. 36.8 sec.; 3. Zian, 3 min. 49 sec. Het korfbaltwaalftal van „Nieuw Flora". V. 1. n. r. de dames: T. Veen, J. Wesseling, W. v. d. Vaart, B. Trap, A. Snoeks, D. Wijnands. De heeren: K. Hijkoop, H. Thuis, J. Thuis, H, v. Amersfoort, C. Trap, J. Geels.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9