Verkade's Haarlem's nieuwe Burgemeester geïnstalleerd. RITSEMA Co. ö.ïh^oniiiitta LANGE BESCHUITJES Scherpe glazen DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 (Vervolg van gag. 1.) Deze gedachte is niet een product van ónzen modernen tijd; denkers en wïjsgeeren der oudheid hebben dit verkondigd en op hun voetspoor omschreef de groote Kerkva der Augustinus de ware staatstaak met de begrippen: besturen, hoeden, zorgen, weg wijzen. Buiten en boven alle politieke tegenstel lingen staan deze begrippen en zij passen wonderwel ook bij de taak van een burge meester zooals ik deze zie. Besturen: de overheidstaak in engeren zin, door wetten en verordeningen geregeld, zooals deze zich eiken dag ongevraagd komt aandienen. Een gewichtige taak, maar die den burgemeester nog slechts stempelt tot den administrateur zijner gemeente. Hoeden en zorgen: deze geven eerst de volle ontplooiing aan zijn werkzaamheid, waar het eerste bedoelt het beschutten van wat verkregen was en waard om behouden te blijven en het laatste begrip in zijn diep ste beteekenis het dienen der belangen van de gemeenschap in het heden en voor de toekomst beteekent. Wegwijzen: het leiden, het stimuleeren van de activiteit der burgerij zelve. Een belang rijke taak, zoo bij uitstek passend bij de po sitie van den burgemeester, daar zij hem de gelegenheid geeft ook buiten de ambtelijke sfeer in aanraking te komen met zijn ge meentenaren. Ik hoop dat het mij gegeven moge zijn in dezen geest de verantwoordelijke taak, welke deze zoo eervolle benoeming op mijn schou ders legt. getrouwelijk te vervullen. Deze eerste gelegenheid waarbij ik als uw voorzitter de gevoelens van den Raad mag vertolken, wensch ik te benutten om den loco-burgemeester, wethouder van Liemt, ons aller dank te brengen voor de wijze waarop hij gedurende zoo vele maanden, naast zijn drukke werkzaamheden als wethouder, het burgemeesterschap heeft waargenomen. Ik hoop, dat ik ook in de komende jaren nog dikwijls een beroep zal mogen doen op zijn veeljarige ervaring in Haarlemsche gemeen teproblemen. Voor de hartelijke woorden waarmede hij mij zoo juist geïnstalleerd heeft, betuig ik hem mijn oprechten dank. Mijn ambtsvoorganger, oud-burgemeester Maarschalk, heeft zich bij mij verontschul digd. dat hij om redenen van droeven aard die ik slechts kan respecteeren, hier heden niet aanwezig kon zijn. Ik acht hi ij zelf niet bevoegd om van deze plaats af iri het licht te stellen wat zijn zoo langdurig burgemeesterschap voor Haar lem heeft beteekend. Maar ik meen te kun nen volstaan met te verwijzen naar wat nog zoo kort geleden in deze zelfde vergaderzaal daaromtrent is gezegd. Hoe schetsmatig ook het overzicht geweest moge zijn. dat bij die gelegenheid gegeven werd omtrent hetgeen onder zijn bestuur tot stand kwam. het was voldoende om mij den Indruk te geven, dat in die jaren een gewichtig hoofdstuk aan de geschiedenis van Haarlem werd toegevoegd. Dat hij een goede verstandhouding tusschen voorzitter en Raad tot een Haarlemsche tra ditie heeft weten te maken, effent het pad voor zijn opvolger en gaarne betuig ik hem hiervoor mijn dank. Namens den Raad wensch ik hem een spoedig en algeheel her stel van gezondheid toe. Leden van den Raad, wij staan nog als Ylieume inkicMitiq, ïliema-e fc&u^e In RITSEMA's vroegere China- en Japan-afdeeling vindt U thans een RUIME SORTEERING van FRAAIE KUNSTVOORWERPEN. „BEDENKT WAT U SCHENKT" geldt ook hiervoor. Bij RITSEMA vindt U zeker een aardig geschenk voor ST. NICOLAAS of KERSTMIS. Wat dunkt U bijv. van een leuke aschbak 0.45; een automatische cigarettendoos 0.75 geborduurd kleedje (handwerk) 1.25 gebak- schaal 1.70; pindastel ƒ0.95? Maar komt U zelf eens kijken U doet prettig Uw keuze in onze moderne overzichtelijke toonkamers Groote Houtstraat 159 TELEFOON 10156 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DINSDAG 16 NOVEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cineone Theater: Ein Mann mit Herz, ge prolongeerd; doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Cinema Palace: Slavenschip, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Shall we dance met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 2.30. 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Wie is Wie? 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt -Theater: Ronald Colman in Verloren Paradijs. 2.30. 7 en 9.15 uur. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. WOENSDAG 17 NOVEMBER StadsschouwburgVredesraad Haarlem, her denking wapenstilstand. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Lezing jhr. dr. J. C Molle- rus voor „Mercurius", 8 uur Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. volkomen onbekenden tegenover elkaar en zijn geroepen samen te werken bij het be sturen dezer gemeente. Weliswaar heeft de Haarlemsche pers zich beijverd om u zoo uit gebreid mogelijk omtrent mijn persoon en mijn verleden m te llchien, maar ik zou het u niet euvel kunnen duiden, indien gij een min of meer sceptische houding aannaamt omtrent deze zoo uitermate welwillend ge stelde beoordeelingen en zou u daar bijna om willen verzoeken, want niets zou ik meer be treuren dan te hoog gespannen verwachtin gen te moeten teleurstellen. Mocht gij echter als grondslag voor uw oordeel de eischen nemen, welke de wet aan de benoembaar heid tot burgemeester stelt, dan weet ge al leen van mij, dat ik Nederlander ben. ouder dan 25 jaren en niet door rechterlijke uit spraak het beheer over mijn goederen heb verloren of uit mijn verkiesbaarheid ben ontzet. Deze zoo sobere eischen onderstrepen, dat de wetgever bij de keuze van een burge meester het zwaartepunt niet heeft willen leggen in de objectieve normen, maar in de subjectieve, dat zijn persooonlijkheid getoetst wordt en daaromtrent kan niemand u het recht ontzeggen van een critiek, gegrond op eigen ervaring. Het eenigste dat ik daarom van u zou wil len vragen is: treedt mij onbevangen tege moet. sine ira et sine studio (zonder haat en zonder vooringenomenheid) en laat ons tesamen dit bedenken, allen hebben wij den- zelfden eed afgelegd: ..trouw aan de wetten des lands" eenerzijds, „bevordering van de belangen van Haarlem" anderzijds. En al moge dit laatste ruimte laten voor princï- pieele verschillen en persoonlijke opvatting, deze gelijke eed geeft toch een binding die het gemakkelijk maakt elkander met ver trouwen tegemoet te treden. Mijne heeren wethouders, de collegiale be stuursvorm is ons in het eerste artikel van de Gemeentewet uitdrukkelijk voorgeschre ven en de Zwolsche wethouders, wier tegen woordigheid hier ik zeer op prijs stel, zullen u kunnen verzekeren dat deze bestuursvorm mij nimmer zwaar viel. Even nuttig als de openbaarheid van de Raadsvergaderingen acht ik de beslotenheid der vergaderingen van B. en W.: deze biedt gelegenheid tot vrijere gedachtenwisseling welke de uitvoerende taak vergemakkelijkt. Een ongedwongen ver houding van wederzijdsch vertrouwen zal het doel zijn dat ik mij daarbij voor oogen stel. Mijnheer de secretaris, het optreden van een nieuwen burgemeester beteekent voor den secretaris een aanvankelijke verzwaring van zijn taak, schier bij eiken stap moet hij den nieuwe ambtsdrager voorlichten en behulp zaam zijn. Uw veeljarige ervaring, uw veel zijdige kennis, benevens de wijze waarop ge mij reeds aanstonds tegemoet getreden zijt. staan mij er borg voor, dat ik in dezen geen vergeefsch beroep op u zal doen. Banden van hartelijke vriendschap zijn het resultaat ge weest van een vijfjarige samenwerking met. uw Zwolsehen collega. Ik kan mij geen betere wensch denken, dan dat de verhouding tus schen ons zal worden zooals deze te Zwollr was. U allen, die als ambtenaren, hetzij in leidende hetzij in ondergeschikte positie, in dienst dezer gemeente staat wil ik van deze plaats met een enkel woord begroeten en u verzekeren hoezeer ik besef dat mede het van uw kunde en plichtsbetrachting zal afhangen of ik zal kunnen volbrengen wat men van mij verwacht. Ik hoop dat uw corps zich steeds door een goeden geest zal kenmerken. Per soonlijk contact, voorzoover de uitgebreidheid van uw corps dit toestaat zal ik steeds op prijs stellen. Maar een Raad. een college en een ambte narencorps maken tezamen nog geen stad. Ik zeg stad, want al kent onze Gemeentewet slechts gemeenten. Haarlem is een stad en wel één der oudste en beroemdste onzer Holland- sche steden. En het levende organisme zelve van deze stad is de burgerij, die gij als Raad wel vertegenwoordigt, maar die zich daar naast in tallooze andere verschijningsvormen groepeert en aan het openbare leven deel neemt. Ik hoop. ook buiten mijn ambtelijke bemoeienissen, met velen Uwer, hetzij in ge organiseerd verband, hetzij individueel in aan raking te komen, en bij dezen wensch sluit mijn echtgenoote zich ten volle aan. De burge meester wordt wel eens de eerste burger van zijn stad genoemd; dit is een titel die niet bij Koninklijk besluit verleend kan worden, maar waarvan ik de hoop koester ze eens te zullen verdienen. Dat vei-schillende ambtgenooten uit aan grenzende gemeenten hier tegenwoordig zijn, waardeer ik zeer. Het biedt mij de gelegen heid om reeds terstond door persoonlijk con tact een gunstige sfeer te scheppen, waarin de vele vraagstukken die Haarlem en zijn randgemeenten raken, besproken kunnen worden. Ik geef hun de verzekering dat ik het spreekwoord „een goede buur is beter dan een verre vriend" ten volle onderschrijf. De raadszitting van heden heeft een fees telijk karakter en is niet bestemd om vraag stukken van gemeentepolitiek te behandelen, maar spoedig genoeg zullen wij deze tezamen onder de oogen moeten zien. Ik besef dat deze hier, evenals in de gemeente die ik verliet, bijna steeds overschaduwd zullen worden door den financieelen toestand der gemeente. Wellicht verwacht ge van mij op dit oogenblik daarom trent een beginseluitspraak, maar dan zal ik U moeten teleurstellen. In de eerste plaats lijkt het mij voor iemand die als nieuw lid van een gezin welkom wordt geheeten, niet kiesch ter stond de aandacht te vestigen op de finan- cieele moeilijkheden waarin dat gezin verkeert en er zijn meening over ten beste te geven, maar verder heb ik mij er altijd wel bij bevon den het oude Fransche gezegde indachtig te zijn: les vieillards parient de ce qu'ils ont fait les jeunes gens de ce qu'ils font et les sots de ce qu'ils se proposent de fane". Moeilijke tijden beleeft deze stad, maar in de bijna 700 jaren van haar bestaan heeft ze het wel eens moeilijker gehad. In de geschie denis van ons vaderland zijn er bewijzen te over te vinden hoe de Haarlemsche burgerij zich. in den meest letterlijken zin van het woord soms door de moeilijkheden heeft we ten heen te slaan. Ik meen niet beter te kunnen besluiten dan met U te wijzen op het gezonde optimisme van den onbekenden Haarlemmei- die in den aan vang van de 16e eeuw in den gevel van zijn huis in de Zijlstraat een steen deed metselen met het opschrift: „Int Soet Nederland". En ik maak gaarne tot de mijne de beide spreuken die er ter weerszijden van staan: .Jck blijf getrou" en „lek wijck niet af". De Ilaadsnestor aan het woord. De heer M. d e B r a a 1, het oudste raadslid, sprak hierna de volgende rede uit. Het is voor mij niet alleen een groot voor recht de eerste te zijn van ons College die onder Uw leiding het woord mag voeren, maar 'n VULPENHOUDER van D A N T U M A, Gebruikte reeds mijn grootpapa ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) meer nog is het mij een vreugde de eervolle taak te mogen vervullen de gevoelens van den Raad te vertolken en U van deze plaats na mens den Raad een hartelijk welkom toe te roepen. Het is voor de gemeente Haarlem in het al gemeen en voor den Raad in het hijzonder een dankbare voldoening dat de ledige plaats, ont staan door het vertrek van Uw ambtsvoorgan ger. den heer C. Maarschalk, weer wordt be zet en wel door U, mijnheer de voorzitter, van wien wij in het belang van onze gemeente groote verwachtingen mogen koesteren. Verwachtingen die gewaarborgd worden door Uw rijke ervaring en belangrijke staat van dienst in het openbare leven. Wij zijn er van overtuigd dat de man die de eer had U te instalieeren en tijdelijk de open plaats heeft bezet, met het geheele col lege als dagelijksch bestuur, alle waardeering verdient voor de wijze waarop hij en het col lege hun taak hebben vervuld. Een belangrijke stad als Haarlem die zich nog steeds uitbreidt kan echter niet lang zon der burgemeester blijven. Wij weten dat het U niet aan werklust ont breekt. welnu gij zult hier veel en belangrijken arbeid vinden. Stadsuitbreiding tusschen de Houtvaart en de spoorlijn. Naar wij vernemen heeft Accountants- en Administratiekantoor der firma Heerkens Thijssen en Burdorf alhier aan den bouwer, den heer W. Thunissen, te Heemstede, op dracht gegeven voor het bouwen van 93 een gezinswoningen op terreinen tusschen de Houtvaart en de spoorlijn naar Rotterdam. Deze woningen zullen bestemd zijn voor goed gesitueerden arbeidsgezinnen en de huur zal hoogstens 6.25 bedragen, behalve dan van eenige grootere typen woningen, die ook tot het complex van 93 zullen behooren. De architect, ïr. G. A. M. Loogman, B.N.A., te Heemstede, heeft bij het maken van zijn ont werp, de saaie eentonigheid, die vaak stads uitbreidingen kenmerkt, vermeden, door de lange gevellijn nu en dan te verb reken door het over bepaalde afstanden laten ^insprin gen" van de huizenblokken. De gemeente heeft op de gronden, voor dit project bestemd, terrein uitgespaard voor een lagere school. Of dit een openbare of een bij zondere school zal worden is nog niet bekend. Een groot voordeel van de te bouwen huizen zal zijn, dat zij niet ver verwijderd zullen zijn van het centrum van de stad. Het ligt in de bedoeling der firma Heerkens Thijssen en Burdorf de exploitatie zelf ter hand te nemen en op den duur door te gaan met bouwen tot de Pijlslaan. Ook bij dit laatste complex zul len weer verschillende woningen zijn van een grooter type. Maar voorloopig 'wordt alleen het eerst gedeelte uitgevoerd. Niet alleen uit een oogpunt van stadsuit breiding. maar ook voor de werkverruiming is dit 'project, waannede een drie a vier ton ge moeid zijn en waarbij in den aanstaanden winter ongeveer 90 man werk zullen vinden, van groot belang. Er zal gebouw worden aan de Trompstraat en de Van 't Hoffstraat (die worden doorge trokken) en ook aan een paar geheel nieuwe straten, waarvan één Kortenaerstraat heet. M. de Braai. De moeilijkheden waarmede Haarlem even als andere groote gemeenten te kampen heeft zullen U wel niet onbekend zijn, gij zult hier echter een Raad vinden van wiens krachtige samenwerking gij verzekerd kunt zijn. Daarbij hebt gij bij het dagelijksch be stuur in onze wethouders, onze beste man nen om u heen en een keurkorps van ambte naren. Wij beseffen ten volle dat gij terwille van onze gemeente de sterke banden die u met Zwolle verbonden, moest los maken. Door loyalen steun en eerlijke samenwer king zullen echter spoedig andere banden worden gelegd, die we in beginsel reeds bij onze eerste ontmoeting voelden en waarin we ook u. hooggeachte mevrouw De Vos van Steenwijk, zeker mogen betrekken, evenals in den welkomstgroet die wij met zooveel blijdschap mochten uitspreken. Behalve de onontbeerlijke steun die gij uw echtgenoot steeds hebt verleend bij zijn moeilijken ar beid, hebt gij u in Zwolle al zoo verdienste lijk aan socialen arbeid gegeven, dat ook Haarlem in dezen op u rekent en wat meer zegt, op u rekenen mag. Mijnheer de voorzitter, alle gevoelens hier te vertolken zou ons zeker te ver voeren en te veel tijd vergen. Laat mij dan mogen be sluiten met den wensch dat u de noodige op gewektheid en lust, die u nimmer hebben ontbroken, ook verder worden geschonken om uw aangevangen taak te vervullen tot voldoening van u zelf en moge zoo onze ge meenschappelijke arbeid tot in lengte van dagen strekken tot bevordering van de wel vaart onzer gemeente en tot wezenlijk heil van de Haarlemsche burgerij. Voor de installatie van den Burgemeester werd het nieuwe raadslid de heer C. van der Winden (s.d.a.p.) door den waarnemend burgemeester beëedigd. De heer van Liemt heette hem hartelijk welkom. Na afloop der raadsvergadering gaven de Burgemeester en mevrouw Baronesse de Vos van Steenwijkvan Rooyen de leden van den Raad in de antichambre, die ook versierd was, gelegenheid met hen kennis te maken. Daarna zou in de oude raadszaal op het Stadhuis een receptie gehouden worden voor autoriteiten, instellingen en vereenigingen. Voor de receptie in de oude raadzaal be gon ,werd de burgemeester door de leden van het college uit de Statenzaal naar het Stad huis geleid, waar hij even vertoefde in de burgemeesterskamer, waar de echtgenooten van de wethouders en van den secretaris aan hem werden voorgesteld. Haarlemsche Handelsvereeniging. School ter opleiding voor Middenstands diploma begonnen. Het schoolbestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging had de leerlingen, die zich hebben aangemeld voor den 3-jarigen cursus ter opleiding voor het Middenstands-Diploma Algemeen Handelskennis ingevolge de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, tegen Maandag, 15 November 1937. des avonds te 8 uur opgeroe pen, teneinde den cursus te doen beginnen. Aanwezig waren, behalve de cursisten de heer F. L. van der Leeuw, secretaris van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling van den Kon. Ned. Middenstandsbond en de hee ren B. W. Lasschuit, A. G. Spaargaren, H. C. Sprenger en A. J. Weijburg voor het School bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging. terwijl mede aanwezig was de heer a! L. van Lohuizen als een der aan de cursussen ver bonden leeraren. De heer B. W. Lasschuit begroette alle aan wezigen met een hartelijk woord, waarin hij er den nadruk op legde, dat hij hoopte dat de cursus den leerlingen algeheele voldoening zou schenken en het doel, dat zij zich gesteld heb ben. zal helpen verwezenlijken. De heer F. L. van der Leeuw bracht het be stuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging hulde voor zijn initiatief en voor het voorbe reidend werk, dat met zoo bekwamen spoed geleverd werd. Spreker stelde in het licht, dat het niet de bedoeling is van de leerlingen „geleerde bollen" te maken, doch hen gereed te maker voor de praktijk van het zakenleven, zoodat zij op dit punt aan de eischen, die de Vesti gingswet stelt, voldoen. Hierna voerde de heer A. L. van Lohuizen nog het woord. Hij bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen, waarna de eerste les van deze voor den Middenstand zoo belangrijke avondschool begon. Belangrijke bouwplannen. WIELRIJDER AANGEREDEN. Maandagmiddag te 12.20 uur had op den hoek van de Rustenburgerlaan en den Kleinen Houtweg een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door een inwoner van Groningen, en een 36-jarigen wielrijder uit Haarlem. Deze aanrijding ontstond doordat de autobestuurder niet voldoende op het ver keer van rechts lette. De wielrijder viel en kwam met het hoofd tegen een verkeerszuil terecht, waardoor hij gewond werd. Leden van den ongevallendienst hebben hem ver bonden. De aanrijder bracht hem vervolgens met diens auto naar zijn woning. Het rijwiel werd totaal vernield. De politie verzoekt aan den voorbijganger, die dit ongeluk gezien heeft, zich voor het verstrekken van inlichtin gen aan het bureau Smedestraat aan te mel den. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt. HET JUBILEUM VAN DEN HEER VAN TEYLINGEN. Heden herdacht de heer C. J. van Teylin- gen, commies bij het P. T. T.-bedrijf, den dag waarop hij voor 40 jaar als ambtenaar bij dit bedrijf werd aangesteld. De jubilaris die thans als sous-chef bij de afdeeling expeditie werkzaam is werd aller eerst toegesproken door den directeur van het Post- en Telegraafkantoor, den heer J. H. T. Pfaff. De lieer R. H. J. Leenders, chef van de afd. Geldartikelen, sprak als bestuurslid van de Broederschap der directeuren en commie zen, waarvan de jubilaris lid is. Ook de afdeelingsvoorzitter van deze ver- eeniging. de heer M. Knot, beheerder van het postkantoor te Heemstede, heeft eenige hartelijke woorden gesproken. Tenslotte is de heer Van Teylingen nog toegesproken door den heer J. G. Okhuysen, die namens het expeditie-personeel, een foto aanbood. Door directie en collega's zijn den jubilaris bloemen aangeboden. ZESTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Woensdag 17 November zullen de Tyroler Handschoenienmagazijnen van de firma M. Laimböck aan de Groote Houtstraat 49 zestig- jaar bestaan. De bekende zaken te Amster dam. Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Utrecht en Haarlem, zullen zich dan zeker in een druk bezoek mogen verheugen. Ter eere van dit jubileum zal de étalage van de firma in de Groote Houtstraat extra ver sierd worden. De vertegenwoordigers van bo vengenoemde filialen zullen Woensdagmiddag in een intiemen kring in de zaak te Amsterdam feestelijk ontvangen worden. INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Door een misverstand werd de naam van de declamatrice in het verslag van den Von delavond van dit Instituut vermeld als mevr. Betty Cohen-Constantijn. Dit moet zijn mej. Betty Cohen. VELSEN VERZET TEGEN GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING JNZAKE SCHOOLKINDEREN MET BEVERWIJK. Ged. Staten wenschen, dat de gemeente Velsen met de gemeente Beverwijk een rege ling treft, waardoor het voor kinderen wier ouders benoorden het kanaal in de gemeente Velsen wonen, mogelijk zal zijn de openbare lagere school no. 2 te Beverwijk te bezoeken. Gedeputeerden hebben thans een schrijven aan het gemeentebestuur gezonden, waarin zij mededeelen, dat, indien deze regeling niet vóór 1 October a.s. haar beslag heeft gekre gen. Gedeputeerden van hun bij artikel 19. 5o lid L. O. Wet 1920 toegekende bevoegdheid gebruik zullen maken. B. en W. schrijven aan den raad. dat zij het standpunt van Ged. Staten, die een zesjarige opleidingsschool wenschen, niet kunnen dee- len. De gelegenheid om onderwijs te genie ten bestaat voor de inwoners van Velsen- Noord. In school G is voldoende plaatsruimte Van de gemeente kan geen zesjarige oplei dingsschool gevorderd worden. De openbare school, voor uitgebreid lager onderwijs is in Velsen expres in het centrum van de ge meente gebouwd. Het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeente Beverwijk zal noodwendig met zich brengen het aangaan van een gelijke regeling met Bloemendaal. Een en ander zal tot gevolg hebben vermindering van de opbrengst dei- schoolgelden en belangrijke uitgaven voor vergoeding aan de betrokken buitengemeen ten. mogelijk op wachtgeldstelling van perso neel van school G. De financieele omstandig heden der gemeente laten dit niet toe en B en W. stellen daarom den Raad voor hen te machtigen aan Ged. Staten mede te deelen. dat de Raad geen termen aanwezig acht voor medewerking aan de tot standkoming van be doelde gemeenschappelijke régeling. Het blijft toch altijd lekker: een dampen de kop chocola, met een lang Beschuitje van Verkade, be" strooid met suiker en kaneel. In ieder pakje (12 ct.) een platen- bon voor het nieuwe Verkade-album. V (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Aanvankelijk zwakken, veranderlijken, later toenemenden wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, koude nacht, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 767.7 m.M. te Nancy. Laagste 738.7 mM. te Isafjord. Gistermiddag begon de luchtdruk op IJsland snel te dalen en hedenmorgen lag tusschen IJsland en Groenland een actief minimum, dat nog bezig is, zich uit te diepen. De depressie in het Zuidwesten geeft thans storm langs de kust van Portugal en in de Golf van Biscaje met hooge temperaturen en zware regens. Het minimum in de Oostelijke Oostzee vult snel op. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zicli geheel naar het vasteland terug, de hoogste barometerstanden worden thans in Oost- Frankrijk en Zwitserland gevonden. In de omgeving van het luchtdruk-maximum is het weer windstil en nevelig en daalde de temperatuur tot ver onder het vriespunt. Langs de Duitsche Oostzee-kunst komt ook vorst voor en in het geheele binnenland van Zweden heerscht matige tot strenge vorst. In geheel Scandinavië zijn de barometers stijgende en komt een nieuw minumum van de luchtdruk tot ontwikkeling. In het geheele Westen werd het veel warmer een contrast tusschen de lage temperaturen in het Oosten en de hooge in het Zuidwesten bleef onveranderd bestaan. De Alpentoppen melden nog tlage tempera turen en de Saentis nog krachtigen wind, doch de lucht is er thans helder en op het Jungfrau- Joch uitermate droog. De depressie bij IJsland vormt een ernstige bedreiging voor het mooie weer in onze omge ving en zal waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen de bewolking doen toenemen en zach ter weer met regen brengen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.20 uur; n.m. 13.35 uur. Strand berijdbaar van 6.30—11.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. 765 m.MI. 760 m.M. in modern montuur Weber heeft ze niet duur! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houibrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL DS. J. D. VAN ARKEL. In den ouderdam van bijna 86 jaar is te Hilversum overleden ds. J. D. van Arkel. em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Jan Dirk van Arkel werd 28 November 1851 te 's-Gravezande geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1878 werd hij beroepen naar Bloemendaal, welke standplaats hij eerst in 1898 verliet, toen hij een beroep naar Ellecom aanvaardde. In 1921 werd hem eervol emeritaat verleend, waarna hij zich te Hilversum vestigde. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 18 November, op de Noorderbe graafplaats te Hilversum des middags om 1 uur SPAARNDAM AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Vanmorgen 11 uur geraakte een luxe-auto, bestuurd door een leerling-autobestuurder, bij het inrijden van de Kerklaan. de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij een stuk van het zich aldaar bevindende hek afreed en zeker van den afloopenden kant in het boe zemwater zou zijn terecht gekomen, als niet zijn leermeester de tegenwoordigheid van geest had bezeten, de remmen aan te zetten. Door dit optreden zijn zeker twee menschen- levens gespaard gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2