Haarlem's Dagblad Installatie-Rede. [Belgisch vliegtuig met elf inzittenden verongelukt. Twee Steden: Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16689 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woensdag 17 November 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën-. 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Bij zijn installatie heeft de nieuwe burge meester van Haarlem Dinsdagmiddag een rede uitgesproken, die op alle aanwezigen ten Prin- senhove diepen indruk maakte en die ook naar buiten ongetwijfeld deze uitwerking beeft ge had. Bij de lezing van dit betoog zullen onze lezers beseft hebben, dat hier inderdaad de nieuwe leider van een groote gemeente aan het woord was. Op enkele punten wil ik hier nog in het bijzonder de aandacht vestigen omdat de opvatting, die de heer de Vos van Steenwijk van zijn bewindstaak heeft voor alle Haarlemmers van groot belang is en ook van groote beteekenis zal kunnen zijn voor de bevolking van de randgemeenten. In den aanvang van zijn rede wijdde hij uitvoerig aandacht aan de beteekenis van de overheidstaak en gaf, als het ware als Leit motiv, de definitie daarvan die op deze pagina onder „Het Woord is aan wordt geciteerd. Dat de burgemeester de overheidstaak ziet als het dienen der gemeenschap is een klas siek en hoog beginsel dat wij Nederlanders in groote meerderheid gaarne aanvaarden en dat ons allen trouwens in ons particulier leven tot richtsnoer zou kunnen strekken in den vorm: het dienen van onze medemenschen. Burgemeester de Vos van Steenwijk ont wikkelde dit beginsel aan de hand van een citaat van den grooten Kerkvader Augustinus, die de ware staatstaak omschreef in de be grippen besturen, hoeden, zorgen, wegwijzen. In hun toepassing op het burgemeestersambt gaf hij het besturen aan als de overheidstaak in engeren zin, het administreeren door mid del van wetten en verordeningen, het hoeden en zorgen als een volle ontplooiing, zich uitend in het beschutten van het verworvene en het dienen der gemeenschap in heden en toe komst, het wegwijzen als het leiden en sti- muleeren van de activiteit der burgerij zelve welke laatste belangrijke taak den burgemees ter gelegenheid geeft ook buiten de ambtelijke sfeer met zijn gemeentenaren in aanraking te komen. Al met al een uiteenzetting van het- Leit motiv die wij met vreugde en instemming- kunnen begroeten. De burgemeester gaf ons gelegenheid zijn humor te waardeeren toen hij, zich als „nog volkomen onbekende" aan den Raad voorstel lend, zeide: „Mocht gij als grondslag voor uw oordeel de eischen nemen, welke de wet aan de benoembaarheid tot burgemeester stelt, dan weet ge alleen van mij dat ik Nederlander ben, ouder dan 25 jaren en niet door rechterlijke uitspraak het beheer over mijn goederen heb verloren of uit mijn verkiesbaarheid ben ont zet". Zijn opmerking dat de. wetgever het zwaartepunt niet heeft willen leggen in de objectieve normen maar in de subjectieve bij de toetsing der persoonlijkheid, voerde hem tot de slotsom: „Daarom kan niemand u het recht ontzeggen van een critiek, gegrond op eigen ervaring"dewelke uiting van voor name bescheidenheid haar vervolg vond in dit zeer sympathiek aandoende woord: „De bur gemeester wordt wel eens de eerste burger van zijn stad genoemd: dit is een titel die niet bij Koninklijk besluit verleend kan worden, maar waarvan ik de hoop koester ze eens te verdienen". Dit was zeer zeker een uiting, den eersten burger van Haarlem waardig. De fijngevoelige woorden, aan zijn voor ganger gewijd, die niet aanwezig kon zijn en zich bij den nieuwen burgemeester veront schuldigd had om redenen van droeven aard vonden ongetwijfeld algemeene instemming. Bij de wenschen voor spoedig en algeheel her stel die de heer de Vos van Steenwijk tot oud burgemeester Maarschalk namens den Raad richtte, sluiten ook wij ons gaarne aan. De aanwezigheid van alle burgemeesters uit de omgeving trok de aandacht en het woord, tot hen gericht, moge de eerste steen zijn voor dat gebouw van gemeentelijke samenwerking, welks oprichting wij zoozeer in het belang van dit district achten. Een financiëele be ginselverklaring wilde de nieuwe burgemees ter niet geven, een oud Fransch gezegde in dachtig dat in vertaling zegt: „De grijsa praten over hetgeen zij gedaan hebben, de jongelieden over hetgeen zij doen en de dwa zen over hetgeen zij zich voorstellen te doen' Tot den Raad, tot de wethouders en in het bijzonder tot den gemeentesecretaris mr. Wesstra en tot de ambtenaren richtte hij woorden die zijn bereidheid tot samenwerkins op zeer gelukkige wijze uitdrukten. Het was inderdaad een rede zooals wij die van dezen nieuwen burgemeester verwachtten. Het was een goede en een voorname rede. Er was algemeene voldoening over, zooals uit alle gehoorde commentaren bleek. De heer de Vos van Steenwijk heeft liet goede begin gemaakt, dat het halve werk is. R. P. Vijf leden van het Huis Hessen onder de slachtoffers. Nabij Oostende is gistermiddag een Belgisch vliegtuig van de lijn München-Brussel-Londen tengevolge van den mist tegen een fabrieks schoorsteen gevlogen en neergestort. De elf Inzittenden kwamen allen om het leven. Het waren de drie leden der bemanning en acht Duitsche passagiers, n.l.: de weduwe van den onlangs overleden groothertog Ernst Ludwig van Hessen, Elionore, haar zoon, groot hertog Georg Donatus, zijn echtgenoote Cecilie, geboren prinses van Griekenland en hun beide zoons Ludwig Ernst en Alexander Georg, verder Freiherr Von Riedessel zu Eisenbach, ingenieur Martens en het kamermeisje van de groothertogin Lina Hahn. Arbeidsongeval. In Ihet kabelhokje van de (Gem. Electr. Centrale van Amsterdam aan den Oudenweg waren hedenmorgen te ongeveer 9 uur twee werklieden bezig, toen plotseling kortslui ting ontstond, vermoedelijk doordat het ka belhokje niet uitgeschakeld was. Er ontstond een enorme vlam. Een der arbeiders, S. uit Amsterdam, liep ernstige brandwonden op. Hij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld en daarna ter verdere vex-pleging naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier vervoerd. Bij informatie werd ons door den behan- delenden geneesheer medegedeeld, dat de toestand van S. wel ernstig maar toch op het oogenblik naar omstandigheden vrij bevredi gend was. Het vliegtuig, de OO-AUB JU 52, dat wegens den mist niet te Brussel was geland, wilde te Steene, een buiten wijk van Oostende, dalen om twee Belgische passagiers aan boord te nemen. Te 14 uur was de lucht nog open, doch plotseling kwam ook hier een zware mist opzetten. Het vlieg tuig kruiste een tijdlang in de lucht en kwam, toen het lager ging vliegen, in botsing met een 70 meter hoogen schoorsteen. Het bovenste stuk van dezen schoorsteen, ter lengte van 15 meter brak af. Een vleugel en een der mo toren werden van het toestel ge scheurd en kwamen terecht op het dak van een naast den schoorsteen liggend gebouw. Het toestel stortte neer en vloog in brand. Men vond slechts de verkoolde lijken der slacht offers. Een twintigtal arbeiders, dat aan het werk was in een bij de plaats van het ongeluk ge vestigde steenbakkerij, heeft het ongeluk zien gebeuren. Een fiets en eenige kleedingstukken die aan deze arbeiders toebehoorden» werden eveneens door het vuur vernield. Het vliegtuig was in verbinding gebleven met vliegveld, zoodat de op het vliegveld doende marconist duidelijk den val van het toestel hoorde. Op weg naar trouwplechtigheid te Londen. De bij het vliegtuigongeluk om het leven gekomen leden der hertogelijke familie van Hessen, waren op weg naar Londen, waar zij de huwelijksplechtigheid zouden bijwonen van den broer van Prins Georg, die attaché is bij de Duitsche ambassade aldaar. Deze zou Zater dag a.s. in het huwelijk treden met mej. Mar garet Geddes, de dochter van Sir Auckland Geddes. De om het leven gekomen groothertog, prins George, was een achterkleinzoon van koningin Victoria. De prinses was op 17 September 1871 te Solms geboren, prins Georg, 9 November 1906, zijn gemalin, prinses Cecilie van Griekenland en Denemarken, 22 Juni 1911 op het slot te Tatoi (Griekenland). Hun beide zoontjes, de prinsen Ludwig en Alexander, waren zes en vier jaar oud. De bestuurder van het vliegtuig, de heer Lambotte, was gehuwd en vader van drie kin deren, de marconist Courtois was eveneens ge huwd en vader van één kind, terwijl de werk tuigkundige Lansmans vrijgezel was. Het toestel was in Mei in gebruik genomen. Het kon 17 passagiers vervoeren. ZILVEREN JUBILEUM. In aansluiting op ons bericht van het ju bileum van den heer v. d. Horst, kunnen wij thans nog mededeelen, dat er Donderdag ochtend van 11 tot 12 uur gelegenheid zal zijn den jubilaris te feliciteeren. Auto met vier inzittenden te water gereden. Dame overleden. LOCHEM, 17 November. Gister avond is op den Rijksweg Lochem— Diepenheim een personen-auto, waar in zich twee dames en twee heeren bevonden, in de langs den weg loo- pende sloot gereden. Een der dames is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks acht uur reed een personen auto op den Rijksweg in de richting Diepen heim. De wagen een huurauto werd be stuurd door den heer Nitszer, terwijl achter in den wagen mevrouw Nitszer en de heer en mevrouw Langeveld. allen uit Coevorden, za ten. Er hing een dikke mist en vermoedelijk tengevolge daarvan heeft de bestuurder de bocht in den weg niet opgemerkt, waardoor hij in de langs den weg loopende drie meter diepe sloot reed. Het ongeluk werd door voor bijgangers opgemerkt en direct werd hulp verleend, zoodat de inzittenden spoedig op het droge waren. Geneeskundige hulp was eveneens spoedig ter plaatse. De toestand van mevrouw Nitszer liet zich ernstig aanzien. De heer Nitszer en de heer en mevruw Lange veld hadden slechts lichte verwondingen: zij werden bij. omwonenden binnengebracht. De eerstgenoemden werden per auto naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar me vrouw Nitszer is overleden. De auto is door de politie in beslag genomen. De wachtende menigte vóór den aanvang der receptie, welke gisteren in de oude raadszaal te Haarlem is gehouden na de installatie van burgemeester De Vos van Steenwijk. Het woord is aan.... Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk: De geest waarin de over heid haar taak moet uit oefenen, zal zij niet vervallen tot heerschzucht en machts begeerte, is het dienen der gemeenschap. (Twee courantïllustraties brengen resp. in beeld: Holhjwood, dat thans 25 jaar bestaal en Tsjapei, het Chineosche gedeelte van Sjanghai, dal geheel door de Japanners in puin geschoten is.) Ik zie twee plaatjes in de krant. Van Hollywood en van Tsjapei, Twee plaatjes uit verschillend land. Maai' stadsgezichten allebei. De sterrenhemel Hollywood Bestaat thans vijfentwintig jaar, Het gaat die droomfabriek heel goed. Aanschouw dat trotsche plaatje maar. De wolkenkrabbers staan er. fier Te glanzen in den zonneschijn, Men voelt, dat voorspoed en plezier Naast arbeid, daar aanwezig zijn Een kwarteeuw is 't geleden pas, Dat daar voor 't eerst wat werd gebouwd, Dat toen nog onbeduidend was, 't Is wonderbaarlijk, welbeschouwd. Een trotsche wolkenkrabberstad, Een kwarteeuw na dat klein begin, Je mag er wel van zeggen: dat Is eerst een stad met schot erin. En de Chineezenstad Tsjapei. Die is niet nieuw, maar eeuwen oud, Ook vele huizen, rij naast rij. Een deel van steen en veel van hout. Er woonden tot voor korten tijd Tweehonderdduizend menschen daar, Zij streden er hun levensstrijd, Vol zorg en zwoegen met elkaar. Dat is nog maar zoo kort gelèe, Sindsdien is elk er weg gerend, En van die gansche huizenzee Staaxi slechts ruïxxes overend. Tsjapei stond aan een oorlog bloot, Dien het oximooglijk koxx weerstaan, Tsjapei. de oude stad, is dood. Elk leven is er uit gegaan. Zoo toont ons ook de tweede plaat, Al is het dan in andren zin. En ook in een heel andren staal. 't Beeld van een stad met.schot erin. Ik zie twee plaatjes in de krant, Van Hollywood en van Tsjapei, Waaraan, zij 't ixx verschillend land, De menschen bouwden, allebei. De ambtsaanvaarding van den nieuwen burgemeester. Een huldgingsconcert van de H. O. V. Vrijdag 10 December geeft de H.O.V. een extra concert, dat een feestelijk karakter zal dragen. De nieuwe burgemeester en zijn echt genoote, mevrouw baronesse De Vos van Steenwijk, hebbeix toegezegd, dit concert met huxx aanwezigheid te zullen vereeren. plaatst een Groentje in Haarlem's Dagblad. Dat is het eenvoudige. U betaalt 10 cexxt per regel (minimum 30 cent). Dat is het goedkoope. U hebt succes. Dat is het voordeelige. Een ideale combinatie. HEDEN: 12 PAGINA'S De aanblik van de Haarlemsche raadszaal tijdens de' rede van den wethouder, den heer W. J. B. van Liemt, ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen burgemeester, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. pag. Een Belgisch vliegtuig met elf inzittenden is neergestort. i Dl'. Colijn licht een tipje van den sluier der kabinetsformatie op. 3 Tsjang Kai Sjek zou als Chineesch premier aftreden en zich uitsluitend tot de le gerleiding bepalen. 4 Koning Leopold is gisteren op enthousiaste wijze te Londen ontvangen. 4 Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben den afstand Londen-Kaapstad in record tijd afgelegd. 4 Na de installatie van burgemeester de Vos van Steenwijk. 5 De luitenant van de Koloniale reserve, die- bij den Jamboree-Wandeltocht met de Bloemendaalsche politie in conflict is gekomen, is door den krijgsraad vrijge sproken. 7 De lSe partij tusschen Euwe en Aljechin is 11a buitengewoon scherpen strijd af gebroken. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Installatierede. J. B. Schuil over; Cupido—Mercurius 1-0 K. de Jong: Joodscli Concert. J. H. de Bois: De kunst in Haarlem en daarbuiten, II. D. Vertelling: Het Liefdespaar. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1