ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING - Haarlem .(trappisten Jter FRANKEN's Broodfabrieken JOODSCH CONCERT Bruinbrood WOENSDAG 17 NOVEMB ER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Mijn liefste wenschen, beste Jan, En nog veel jaartjes, als het kan. Je vroeg iets voor je werk, Hierbij DANTUMA'S beste merk, Een echte WATERMAN. O'ft-SforttüÏRtfe ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. De Britsche ponden trokken nog iets verder aan en be wogen zich tusschen 9.03 1/8—9.03 5/8, waar bij echter de meeste transancties tot stand kwa men tegen 9.03 1/8—9.03 1/4. De Amerikaan- sche dollar zakte nog iets verder in en werd afgedaan tegen 1.80—1.80 1,16. De koersont wikkeling van beide genoemde deviezen te Amsterdam spruit voornamelijk voort uit de verhouding tusschen het Britsche pond en Amerikaansche dollar, die zich weer ten gunste van het pond sterling beweegt. Te Londen werd de dollar hedenmorgen verhan deld tegen 5.01755.0180. Fransche francs waren prijshoudend. Bij de onening werd af gedaan tegen 6.12 1/4—6.12 3/4, doch later in den morgen werden transacties afgesloten tegen 6.13 V2. Belgas waren 30.73—30.75, Zwit- sersche francs 41.75—41.77. Duitsche marken golden 72.88—72.91. Het niet-offïcieele effectenverkeer was hedenmorgen van rustigen aard. De stemming was prijshoudend. De meeste locale aandee- len werden verhandeld tegen prijzen. die overeenkwamen met de slotkoersen van gis teren. De Amerikaansche waarden hadden een kalme markt. Staalaandeelen werden op een eenigszins verhoogd peil verhandeld. BAZAR „ARBEID ADELT". De jaarlijksche bazar van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt" wordt heden en Donderdag gehou den in de bovenzalen van café-restaurant Brinkmann. Groote Markt. De bazar zal hedenmiddag door de pre sidente van .„Arbeid Adelt", mevrouw Vening Meinesz worden geopend. Een kerncollectie van smaakvolle artikelen, glaswerk, carton- nagewerk, fijne handwerken enz. is uitge stald en zal zonder twijfel menigen kooper trekken. Bovendien komt er een gezellig theehoekje waar men de vermoeienissen van het inkoopen doen, spoedig te boven kan komen. Zooals men weet verschaft .Arbeid Adelt" aan dames uit gegoede kringen, de gelegen heid er nog iets bij te verdienen. De bazar, die een bezoek ten volle waard is. is hedenmiddag van 25 uur en morgen, Donderdag, van 1112.30 uur en van 25 uur geopend. „GYSBERT JAPICX" Dinsdagavond hield de Friesche Vereeniging „Gysbert Japicx" haar maandelijksche „gear- komste" in de tuinzaal van het Concertgebouw. De zaal was geheel bezet en de talrijke aan wezigen hebben kunnen genieten van een keu rig verzorgd en afwisselend programma van voordracht en tooneel. Het waren ditmaal voor het meerendeel de butanten die de verschillende nummers ver zorgden en he£ moet gezegd, dat Gysbert Ja picx, behalve, haar vaste tooneelgroep, een re serve bleek te bezitten aan nieuwe krachten, waar zij trotsch op kan zijn. Van de voordrachten noemen wij' in het bij zonder „It fanke", dat door mej. G. Vledder op voorbeeldige wijze werd gegeven. Ook de heeren J. de Jong en E. Geertsma oogstten met hun vroolijke voordrachten veel succes. Na de pauze werd opgevoerd „Tramme- lantsje", een vroolijke één-acter van R. Brols- ma. Ook ditmaal leverden de „nieuwelingen" uitstekend werk en het hartelijke applaus dat hun ten deel viel was ten volle verdiend. Gys bert Japicx kan weer op een mooie „Selskipsjoun" terugzien. De eerstvolgende avond is een „bütengewoa- ue Gearkomste" in den Stadsschouwburg op Zaterdag 18 December, met het optreden van het bekende Friesche ensemble „Barend en Martsje". Op 19 December wordt een speciale kerk dienst in de Friesche taal gehouden onder lei ding van ds. Yntema, ter nagedachtenis van den dezen zomer overleden eere-voorzitter van het Selskip, Dr. J. B. Schepers. JAEGER ONDERKLEEDING EEN AANGENAME «ARME DRACHT! IIENSEN'S kwaliteiten en modellen zijn door jarenlange ervaring be proefd in sterkte en model door onze vakkundige voorlichting slaagt U zeker naar uw zin. i'ANTALONS 1.95 - 1.60 - 1.10 - 0.80 BORSTROKKEN 2.30 - 1.90 - 1.20 - 0.95 (Adv. Ingez. Med AGENDA. Heden: WOENSDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vredesraad Haarlem, her denking wapenstilstand. 8.15 uur. Hotel Lion d'Or: Lezing jhr. dr. J. C Molle- rus voor „Mercurius", 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cineone Theater: Ein Mann mit Herz, ge prolongeerd; doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Cinema Palace: Slavenschip. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Shall we dance met Gin ger Rogers en Fred Astaire. 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Wie is Wie? 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ronald Colman in Verloren Paradijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet. Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. DONDERDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Chr. Oratorium Vereen. „Jephta" van Handel. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, .7—0 uur. Vereeniging van Vrijz. Her vormden. De jaarvergadering van deze vereeniging zal plaats hebben op Donderdag 2 December des avonds 8 uur, in het gebouw van den Ne- derlandschen Protestantenbond. Op de agen da komen o.m. de volgende punten voor: In gekomen stukken en mededeelingen, voort gezette behandeling van art. 14 van het huis houdelijk reglement. Het bestuur stelt voor, art. 14 als volgt te wijzigen: „Tot het beroe pen van een eigen voorganger wordt een com missie samengesteld, welke bestaat uit leden van het bestuur en zoovele door de ledenver gadering te benoemen leden, dat deze het aantal bestuursleden met één overtreffen. Jaarlijks treden volgens rooster twee of drie leden dier commissie af; zij zijn herkiesbaar. De aldus samengestelde commissie is gemach tigd tot het uitbrengen van het beroep bij meerderheid van stemmen. Een andere wijze van beroep is niet mogelijk". Voorstel om het bestuur te machtigen om stappen te doen tot overname van het gebouw van den Nederl. Protestantenbond of van de exploitatie van het gebouw. „Ons gebouw ln gevaar". Mr. B. Bouman schrijft in het maandblad van de Vrijz. Herv. Gemeente o.m. het vol gende De ledenvergadering, die op 2 December wordt gehouden, is heel gewichtig. Het is zelfs waarschijnlijk de belangrijkste, welke onze veréeniging ooit heeft meegemaakt. Wat daarin besloten zal worden, raakt het bestaan van onze beweging zeer nauw. Het is in zeker opzicht: er op of er onder. Men weet, dat het gebouw behoort aan de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond. Onze vereeniging maakt er gebruik van om er kerk te houden en voor de verdere doeleinden, welke het werk mede brengt. Daarvoor wordt een zekere huur oe- taald. De Protestantenbond gebruikt het gebouw in de eerste plaats voor zijn eigen werk, doch verhuurde het gebouw ook aan andere veree- nigingen van allerlei soort. Voorwaarde was slechts dat het daarbij behandelde niet in strijd mocht zijn met of gericht tegen den (Protestantschen) Christelijken godsdienst. Dat ging goed. totdat de laatste jaren de po litieke harstochten zoodanig bewogen zijn ge worden, dat het bestuur van den Haarlem- schen Protestantenbond een schifting heeft moeten maken tusschen de candidaat-huur- ders. Dit alles heeft den financleelen toestand van deze organisatie volkomen ondergraven. En nu is het zoover gekomen, dat de Pro testantenbond aan het einde van zijn gelde lijke krachten is. Deze kan de exploitatie van het gebouw niet langer voortzetten. Het bestuur zou dit feit zonder meer kunnen betreuren en verder zijn eigen weg gaan, ware het niet, dat deze situatie ook voor de Vrijzin nig Hervormden zeer ernstige gevolgen heeft. Immers, de vereeniging is huurder van het gebouw en heeft het noodig om kerk te houden en het verdere werk te verrichten. Indien de vereeniging het gebouw zou moeten verlaten, omdat het gesloten wordt of omdat het in andere handen overgaat, dan ziet het er lee- lijk uit. Waar moeten we dan heen? En waar zouden de middelen vandaan moeten komen om een nieuw kerkgebouw te stichten? De vereeniging verkeert in moeilijke finan- cieele omstandigheden. Deze zijn zeer ernstig en het is noodig op alle leden een beroep te doen, om..uit de zqrgen te komen. .(Dit is be? reids door ds. G. H.Moll van Charante ge daan door aan alle leden een circulaire te sturen, waarin dominé op steun aandringt, daar de rekening van 1937 begroot moet wor den op een nadeelig saldo van 2300. Nu krijgen we bovendien op ónze schouders, aldus gaat mr. Bouman verder, een tweeden boedel, welke eveneens in berooiden toestand' verkeert, misschien, nog erger dan die, waarin onze eigen financiën zich reeds bevinden. Er heeft in deze omstandigheden overleg plaats gevonden tusschen het bestuur van den Protestantenbond en ons bestuur. Onze zus- tervereeniging bleek een open oog te hebben voor het belang, hetwelk voor onze vereeni ging bij deze gelegenheid gemoeid is en voor o:Ve moeilijkheden. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de ver eeniging, om de Vrijzinnig Hervormde zaak te behouden en te redden, genoodzaakt is, de taak van den Protestantenbond ten aanzien van het gebouw over te nemen. RIJMPRENT VOOR DE SCHOOLJEUGD. Joost van den Vondels „Wïltzangk". Op initiatief van het nationale Vondelcomité is door de Wereldbiblotheek een rmprent uit gegeven, waarvoor men Vondel's „Wiltzangk" heeft gekozen, een gedicht dat ook door de jeugd van de lagere scholen begrepen en ge waardeerd zal kunnen worden. De teekening is van Rie Kooyman. Deze rijmprent wordt door het gemeentebe stuur uitgereikt aan de leerlingen van de 6e en 7e klassen der Lagere scholen en alle leer lingen der UX.O.- en Middelbare scholen. DE HEER H. J. DE BOER Jbz. OVERLEDEN. In den ouderdom van 64 jaar is heden te Bloemendaal overleden de heer H. J. de Boer Jbz. oudste diretceur van de N.V. Zaansch Veem H. de Boer Jbz. te Zaandam. Zijn geheele leven heeft de heer de Boer aan de belangen van zijn zaak, die eerst in den laatsten tijd in een N.V. is omgezet, ge wijd. De crematie zal Zaterdag a.s. op Wester- veld plaats vinden na aankomst van trein 11.41. Naar wij vernemen kwam de heer de Boer in 1892 in het veembedrijf, waar hij spoedig in de firma van zijn vader, de heer H. de Boer Jbz., werd opgenomen. Aanvankelijk was aan de zaak ook nog een zakkenhandel verbonden, doch later is de firma geheel ge specialiseerd op het veembedrijf. De heer de Boer die jaren lang te Koog a. d. Zaan woonachtig was bekleedde hier o.m. functies bij de Doopsgezinde Kerk en de Vrij willige Brandweer. Tien jaar geleden heeft de heer de Boer zich in Bloemendaal ge vestigd waar hii thans ook overleden is. Zij nog vermeld, dat de overledene zich ook zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de Nuts- Spaarbank in Koog aan de Zaan. KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt een ver gadering op Woensdag 24 November a.s. in de Sociëteit „Vereeniging" Zijlweg. Er is gelegenheid voor de aanwezigen, .vragen te stellen over moeilijkheden, die zij met fotografeeren mochten hebben, welke vra gen de meergevorderde leden wel zullen willen beantwoorden. De heer H. Meyboom zal een serie gekleurde diapositieven projecteeren 'Agfacolon. terwijl de aanwezige fotocollectie zal beschouwd en besproken worden. Verder is er gelegenheid yoor proefprojectie. IMIT. HOORNEN BRILLEN. W. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen later afnemen- den wind uit Oostelijke richtingen, toe nemende bewolking met toenemende kans op regen vooral in het Zuiden, in het Noorden nog nachtvorst, zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 776.1 m.M. te Haparanda. Laagste 741.3 m.M. te Reykjavik en Vest- manoer. De depressie in het Zuidwesten breidt zich over Zuid- en Centraal-Europa en over de Britsche eilanden uit. Het minimum neemt nog in diepte af. daarentegen nam de Noord westelijke depi-essie af. Tegelijkertijd komt in Finland een krachtig gebied van hooge lucht druk tot ontwikkeling met zeer lage tempera turen. In Frankrijk en Zwitserland nam de be wolking toe en in het eerste land viel veel regen en werd het, met uitzondering van het aan België grenzende deel, veel warmer. De storm, die gisteren in de Golf van Biscaye woedde, heeft zich naar het Noorden ver plaatst en thans stormt het op de Britsche eilanden, op de Engelsche Kanaalkust en in het Zuidelijk deel der Noordzee. In Centraal-Europa heerscht overal lichte vorst met bedekte lucht. Op IJsland werd het kouder, langs de Noorsche kust warmer. De grenslijn van het gebied van zacht weer met zware regens loopt van Zuid-Ierland over Bre- tagne naar Oost-Frankrijk. Zij zal zich vermoedelijk nog iets naar het Noorden verplaatsen en in het Zuiden van ons land zal de bewolking toenemen en ook de kans op regen. In het Noorden zal echter, althans de nacht xxog koud zijn en is de regenkans geringer. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 2.14 unr; n.m. 14.26 uur. Strand berijdbaar van 7.1512.30 uur. TAFELTENNIS. HAARLEMSCHE TAFELTENNIS BOND. Eerste klasse. Maandag is het ta.feltennis-seizoen geopend met wedstrijden tuschen Barna 1 en het ge promoveerde Victoria 2 en tusschen H. T. T. C. 1—Shot 1. In de eerstgenoemde wedstrijd behaalde Victoria een 8—2-overwinning en H.Tff.C. won met 91. Dinsdag speelde T. O. G. 1—en 2 tegen H.T. T. C. 2 en Victoria 1. Een verrassing was wel de nededlaag van Victoria 1. Zij zullen dit jaar wel niet zoo gevaarlijk zijn als het vorige seizoen. (64). T.O.G. 1 had groote moeite met H.T.T.C. 2 (64) Laatstgenoemd team zal voor menige club een groot struikelblok blijken te zijn. 2e klasse. Barna 2Victoria 3 37 T.O.G. 4—T.O.G. 1 J. 6—4 3e klasse: T.O.G. 2 J.—H.T.T.C. 2 6—4 WATERPOLO. BESLISSENGSWEDSRIJD ZOMER COMPETITIE. Hedenavond zal in Sthoops Bad gespeeld worden de beslissingswedstrijd tusschen de adspirantenze ven tallen van Haarlem en V.Z.V. Beide ploegen ontloopen elkaar, zooals uit on derstaand ranglijstje wel blijkt, heel weinig". gesp, gew. gel. verl. pnt. vr.-tegen V.Z.V. 10 9 0 1 18 37-10 Haarlem 10 9 0 1 18 33-13 De wedstrijd begint te half negen. DAMMEN. BIJ DE NEGERS BEGINT ZWART! In „Het Damspel" deelt de heer C. J. de Zeeuw uit Rotterdam het volgende mede: „Wij deden op een reis Christobal aan, dat aan het begin van het Panamakanaal ligt,. Op een wandeling door de stad zagen wij een groep negers op straat rondom een tafeltje staan. Zij waren aan het dammen. Op onze vraag of de spelregels dezelfde wa ren als van het Poolsche spel, kregen wij ten antwoord: „Yes, we play French game". Het duurde niet lang of wij hadden achter het tafeltje plaats genomen om ons te me ten met een der negers. Bij het eerste partijtje hadden wij zwart en dus wachtten wij geduldig op den eersten zet van wit. Toen deze wat lang uitbleef zeiden wij„Please, white plays first". Een grijns en een lachend: „No, black first" was het antwoord! In het zonnige Panama begint zwart dus. En gezegd moet worden, dat de negers laxxg niet slecht speelden." f 2.45 afm. 35/50 °.a. a j f 2 6Q afm 20/35 HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100. (Adv. Ingez. Med.) bet»''' en is... niet duur Alléénverkoop voor Haarlem en Om geving bij J. H. KRAMER, SCHOTERSINGEL 35 - TELEF. 12099 Wijndepót Fa. G. Oud Pz.. Haarlem. (Bez. z. prijsverhooging). (Adv. Ingez. Med.) te spelen kreeg, kwam volkomen tot zijn recht. Mej. Bouwer speelde het in zuivere comedie-stijl, geestig en fijn. De heer W. A. Nottelman was als Brongers een boekhouder, in wien je volkomen geloofde en bewees daar mee zijn aanleg voor zuiver en goed typeeren. Jac. Timmermans mocht het als Smit, den portier, er wat dikker opleggen. Een dankbare blijspel-figuur, door Timmermans geestig en met blijkbaar pleizier gespeeld. De heer Crom- boud vulde als altijd het tooneel als Van Bor- selen. Ik heb Cromboud nu al meer dan 25 jaar zien spelen en het is verwonderlijk, hoe onveranderlijk jong en krachtig hij is ge bleven. Een speler, op wien men altijd kan vertrouwen. Piet, de jongste bediende, werd door B. Hagen aardig getypeerd. Zoo was het als geheel een vlotte, zeer goe de vertooning en het succes, dat de pre mière van de Wilde's blijspel bij Cremer mocht oogsten, was daaraan dan ook zeker voor een zeer groot deel te danken. Aan het slot sprak Henk Bakker namens Cremer eenige hartelijke woorden, waaruit groote waardeering sprak voor den Leidschen collega-. De Wilde bedankte op bijzonder sympathieke wijze en bracht de hem gebrachte hulde over op de werkende leden van onze Koninkl. Let- terl. Vereeniging, die hem dezen avond zoo goed hadden gesteund. J. B. SCHUIL. ebt U het nut van het plaatsen van een „Groentje" in Haarlem's Dag blad reeds ervaren? Zoo niet, verschaf U daix bij de eerste aanleiding deze ei'varing. Zij is prettig en zeer veilig. Elk jaar worden er ver over de 40.000 geplaatst. MUZIEK Een talrijke schare belangstellenden luis terde Dinsdagavond in het Gebouw Caecilia naar de uitvoering van een programma, dat niet minder dan 22 Joodsche liederen en duetten bevatte, en aan den bijval was dui delijk te bemerken dat die uitvoering door de aanwezigen, waaronder velen van niet-Jood- sche afkomst, zeer gewaardeerd werd. We mogen dit succes wel hoofdzakelijk op de rekening der vertolkenden boeken. Want hoewel we de schoonheid die vele der ten ge- hoore gebrachte zangen bezitten, ten volle willen erkennen, kregen we toch den indruk dat het aantal te gi'oote en het karakter dei- meeste althans voor den leek te weinig af wisselend was om door den inhoud te boeien. Er waren prachtige hoogtepunten in de reeks, als b.v. het dramatische en rijk geschakeerde „Der alte Gazzen", het als improviseerende „Jehi Rotsöix", het humoristische „A Gaz- zend'l oif Schabbos" het sombere „Aw Hora- chamim", verder Ravel's „Kaddisch", de mooie „Berceuse" van Aubert en diens kort snel „Der rebbele". Maar het was haast alles weemoed en wanhoop en droefgeestigheid, wat we te hooren kregen en de mineurtoonsoort over- heerschte dan ook bijna den heelen avond. Wat de bewerkingen der melodieën betreft konden we het volgende opmerken: Vóór de pauze wei-den meest harmoniseeringen uit een voorbijgegane periode gehoord. Soms waren die te waardeeren, soms als bij Roskin's „Wiegelied" scheen het dat er veel meer van te maken geweest zou zijn. In de na de pauze gezongen bewerkingen is de begelei ding meerendeels soberder gehouden, vooral bij Ravel; bij enkele, als Zaira's Schirath Hechalil" was die zeer onwelluidend. De talrijke meiismen herinneren aan ri- tueele zangen en hebben zich ook in den ritus der R.K. eeredienst, zij het ook gewijzigd, voortgezet. Voorts kon men opmerken welk een verwantschap tusschen sommige dier me iismen en karakteristieke wendingen van het Spaansche lied bestaat, een enkele maal, met name in „Jehi Rotsön" was het daarente gen haast alsof we Zigeunermuziek hoorden, rhapsodisch, quasi improviseerend, en zelfs de gelijkenis met het cymbalon bleef niet uit. Op het gebied van vergelijkend-ethnografi- sche musicologie kon deze avond dus tot productieve onderzoekingen prikkelen. Maar ten aanzien der vertolkingskunst was hij een openbaring. In de eerste plaats wat betreft den tenor Giacomo Aletrino, een prachtstem van het zuiverste water en met een vocale ontwikkeling, die nog wel niet afgesloten is. maar hem toch in staat stelde om de meeste der snelle meiismen met verrassende klaar heid en zekerheid uit te voeren, en om de hco_ ge c uit volle borst te zingen, zonder dat de glans een smetje van geforceerdheid kreeg Bovendien heeft Aletrino muzikaal inzicht en dramatisch talent, hetgeen in de beide „Gazzen"-zangen overtuigend tot uiting kwam. De alt-mezzo Riek de Vries, riep wegens verkoudheid de toegevendheid der hoorder- in. We hoorden deze zangeres dus niet in het volle bezit harer stemmiddelen; er was even wel nog voldoende om over haar stem een gunstig oordeel te verkrijgen en om haar zangkunst zeer te waardeeren. Willem Rettich begeleidde zeer vaardig en volgzaam: het was alleen jammer dat het in strument zeer onvoldoende gestemd was. K. DE JONG. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Als de dokter U het ge bruiken fan bruïnbrood voorschrijft, handelt U precies in zijn geest, wan neer U het beste en lek kerste bruinbrood kiest, dat er te Haarlem ge bakken wordt, namelijk systeem Dr. Allinson Dit brood wordt door FRANKEN op bijzondere wijze bereid van de aller beste, extra gezuiverde v» Zeeuwsche tarwe en van VC' den geheelen tarwekorrel. o\ Daardoor bevat ■Allinson- -tii - i Brood alles wat de dokter Av* U bedoelt te doen gebrui- ken, wanneer bij U bruin brood voorschrijft. Haarlem, H'stede, Bl'daal. I (Adv. Ingez. Med.) KEGELEN. HAARL. KEGELBOND. In ,het Kegelgebouw aan de Tempeliers- straat hebben de aangekondigde wedstrijden plaats gehad. Er is met veel animo gekegeld; de belang stelling was groot. Vooral de strijd om het persoonlijk kampioenschap H.O. 1937 heeft zich gekenmerkt door een feilen strijd om de hoogste eer en is tot het laatste oogenblik spannend geweest, hetgeen uit den volgen den uitslag blijkt: Persoonlijke kampioenschap H.K.B. 1937. KampioenL. Dost met 394 houten. Klasse A: T. Timmer 384; L. J. van Leeu wen 378; C. van Vreeden 376. D. Bremer 375, J. J. Mijer 372, respectievelijk winnaar van den len t.m. den 5en prijs. Klasse B: Jac. Koel 337, W. A. Lubbers 335, P. N. Rieu 333, A. Veninga 329, A. F. Bogaart 326, respectievelijk winnaar van den len tot en met 5en prijs. Extra prijzen: Consolatieprijs, aangeboden door mevr. Schouten, gewonnen door C. Bennik. Hoogste serie op één plank, aangeboden door den heer A. C. J. Kreek, gewonnen door M. F. van Orden met 87 houten. Vrije baan. Gewone telling: 1 N. P. Visser 45 14 13; 2 H. Frantzen 45—44—42; 3 T. Timmer 2 maal 44: 4 L. Dost 2 maal 42; 5 J. J. Verhagen 4039; 6 M. F. van Orden 40. Vrije baan. Vermenigvuldiging: 1 H. P. Spoor 324—306. 2 W. C. Bos 324—245; 3 H. Frantzen 315—306, 4 N. P. Visser 315—297 5 M. v. d. Storm 306; 6 J. C. W. de Paus 288. Feestavond. De Haarlemsche Kegelbond organiseert een feestavond op Dinsdag 23 November ter gelegenheid van de prijsuitreiking van het nersoonlijk kampioenschap 1937 en den hon- derd-ballenwedstrijd. Men heeft zich weer de medewerking verzekerd van het bekende Duo Klaare en Flora, moderne duettisten. Er is bal na. Er is een feestpromenade ter eere van den kampioen 1937. De muziek wordt verzorgd door „The Moonlight Serenaders", CREMER CUPIDOMERCURIUS 10. „CupidoMercurius: 10" is de titel van 't blijspel van H. de Wilde, waarvan gisteren de première voor het dilettantentooneel bij Cre mer is gegaan. 1—0 geeft niet precies de ver houding van deze match tusschen Cupido en Mercurius aan. Bij de rust stond Cupido zeker al 8 goals voor en pas in het laatste half uur had het liefdesgod] e wat meer strijd te voeren en werd zijn goal eenige malen gevaarlijk be dreigd. Overigens was het van het begin af een gewonnen wedstrijd voor Cupido. Dat is dan ook de zwakke zijde van de Wil de's nieuwe blijspel. Annie Boorsma behoeft maar op het kantoor van Frank Loman, den directeur van de Hollandsche Bank te verschij nen, of zij heeft het spel reeds gewonnen. „Veni Vidi Vici" zegt Brongers, de boekhouder die zoo veel verstand' van vrouwen beweert te hebben, aan het slot van het eerste bedrijf en het verwonderde ons zelfs, dat het nog 8 maanden moest duren, voordat de kogel door. de kerk ging bij Annie en Frank. Omdat er van strijd in het geheel geen sprake was, bleek de wedstrijd tusschen Cu pido en Mercurius weinig interessant. Wij dachten in II bij de entree van den schatrijken heer van Borselen, dat er een conflict zou ko men. Daar kreeg Mercurius zijn kans, maar hij zag ze blijkbaar niet en bijna onmiddellijk had Cupido den bal weer te pakken en kogelde dien in Mercurius' doel. In de pauze was de wedstrijd dus al geheel beslist. Ja, eigenlijk al na het eerste kwartier. Rob bedoes op wie Annie Boorsma in I 'n klein beetje geleek, had het moeilijker en daardoor boeide dat blijspel van Bakker en mevrouw Van Bommel veel meer. Pas in het topneel tusschen Annie en Marijke in het laatste en verreweg beste bedrijf, kregen wij iets van strijd te zien, maar het bleef bij een worste ling voor het doel en al heel spoedig daarna blies de scheidsrechter: eindigen! en was deze zeer eenzijdige wedstrijd afgeloopen. Het totaal gebrek aan spanning is wel de zwakste zijde van dit wat goedige blijspelle tje van De Wilde. Toch is dit stuk een voor uitgang op „Muggen om de kaars", omdat het minder kluchtig en geforceerd is. De Wilde schrijft een goeden, vlotten dialoog en zijn blijspelletje is aldoor van beschaafden huize. Het tooneeltje tusschen Annie en Ma rijke in HE is een aardige vondst en ook han dig uitgewerkt. En een paar bijfiguren zoo- aLs Smit, de portier zijn niet onverdienste lijk getypeerd. Toch is de Wikje voorloopig nog beter acteur dan de auteur, zooals gisteren bij de opvoering ook wel duidelijk bleek. Hij werkte in deze voorstelling als gast bij Cremer mede en als speler behaalde hij weer de overwin ning. Hij speelde prettig en vlot en met dis tinctie, zooals wij van hem gewoon zijn. De Wilde is een acteur, die voortreffelijk „spreekt" en het tooneel altijd weet te vullen, zoodat men voortdurend met genoegen zijn spel volgt. Maar de auteur had het den acteur dit keer wel wat erg gemakkelijk gemaakt. Veel spelmogelijkheden bood de rol van Frank niet. zoodat deze aldoor op een zelfde hoogte bleef. Dat de Wilde ook een goed regisseur is, be wees de voorstelling van Cremer op over tuigende wijze. Er is door allen zonder uitzon dering uitstekend en in levendig tempo ge speeld. Emmy Fuchs was als Annie Boorsma. de gewiekste „privé-secretaresse", zeer goed op dreef. In het begin dachten wij een tweede soort Robbedoes te zullen krijgen, maar de auteur ging al heel spoedig in andere rich ting. Emmy Fuchs, die op 't tooneel al dade lijk haar persoontje mee heeft, gaf het reso lute en flinke van Annie Boorsma alle relief waarbij zij toch geen oogenblik vergat, dat zij voor Frank een begeerenswaardig vrouwtje moest blijven. Een levendig en met charme gespeelde rol. Eki Bouwer had als Maryke van Reekeren niet yeel te doen, maar het scènetje, dat zij

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2