BECROOTINC VAN De Prov. Ziekenhuizen. DE PROV. BEDRIJVEN r DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 NOORD-HOLLAND. Opmerkingen in de afdeelingen der Prov. Staten. Aan het Algemeen Verslag van Noord-Hol land betreffende de begrooting der provin ciale inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1938 ontleenen wij: Verschillende leden betoogden, dat de be grooting een aangenamen indruk maakt en getuigt van een goed doordacht financiëel beleid, waarbij de zuinigheid niet in het over- drevene is doorgetrokken. Deze leden achtten het juist, dat de belastingen nog niet verlaagd worden. Een nieuwe crisis? Buitendien vreesde een lid, dat het volgen de jaar de opbrengst der belastingen lager zou zijn, al achtte hij den toestand van het be drijfsleven gezonder dan uit het koersverloop aan de beurs blijkt. Een ander lid sloot zich hierbij aan. De be grooting is gebaseerd op de eerste opleving in 1936. Deze opleving had een eigenaardig karakter, doordat zij kwam in den scheeps bouw en den export, terwijl bijv. constructie- werkplaatsen en het platteland zijn achterge bleven. Het beeld is dan z.i. ook niet veel gun stiger geworden. Ook dit lid constateert, dat een nieuwe crisis op komst is er is in Ameri ka reeds een bankcrisis een soortgelijk be gin als bij de vorige. Hij ziet het gevaar, dat deze nieuwe crisis ons zal overvallen, terwijl men nog niet op adem is gekomen van de bit tere gevolgen van den voorgaande. Zijns inziens is een krachtige sociale politiek noodzakelijk. Alleen wat de gebouwde en ongebouwde eigendommen betreft zouden enkele leden gaarne verlaging van opcenten onder de oogen willen zien. Bedacht moge toch worden dat de grondbelasting in het algemeen van geheel verouderde grondslagen uitgaat wat de belast bare waarden betreft, die in zeer veel gevallen dan ook aanmerkelijk van de werkelijke waar de afwijkt en dientengevolge, vooral op de kleine grondbezitters, onevenredig zwaar drukt. Men meende, dat alles in het werk be hoort te worden gesteld om, door zoo laag mo gelijke opcenten-heffing, dezen druk te ver lichten. Andere leden waren echter van oordeel, dat thans aan belastingverlaging in geen enkel opzicht kan worden gedacht, voordat verschil lende maatregelen, tot bezuiniging genomen, inzonderheid de subsidieverlagingen, als over bodig geacht weder ongedaan zouden kunnen worden gemaakt. Weer een ander lid achtte aan de hand van de cijfers- het aspect van de begrooting wel gunstig en zou oppervlakkig geneigd zijn een actie tot belastingverlaging met 20 pCt. te steunen. Het feit echter, dat in de toekomst nog groote uitgaven te wachten zijn, heeft hem van dit denkbeeld doen terugkomen. Een ander lid meende daarentegen op be lastingverlaging te moeten aandringen. Van nog andere zijde werd opgemerkt, dat de begrooting den indruk maakt, dat de groote golf van devaluatie ongemerkt aan de Pro vincie is voorbijgegaan de ramingcijfers zijn over het algemeen gelijk aan die van 1936 en dat daarin een frisch geluid werd ge mist. Andere leden merkten op, dat de Provincie niet in staat is gebleken den nood van tuin ders, boeren, middenstanders en arbeiders te lenigen, terwijl aan de gevolgen van de deva luatie voor de loontrekkenden geen aandacht geschonken is. Opgemerkt werd, dat de Provincie ook in de naaste toekomst voor een ruime taak staat, die alleen vervuld kan worden bij be hoorlijke financiën. In dit verband werd er op gewezen, dat de werkloosheid in Noord-Hol land nog zeer groot en de toestand in den tuinbouw en de industrie nog zeer slecht is, terwijl aanleg en verbetering van wegen en tot op zekere hoogte de aanleg van kanalen en de verzorging der reservaten, straffer ter hand konden worden genomen. De werkloosheid Enkele leden constateerden, dat de werk loosheid in ons land niet is verminderd en wa ren van oordeel, dat ten aanzien van de werk loosheid langzamerhand van een normalen toestand kan worden gesproken. Deze leden verwachtten, dat een groot deel onzer arbei dersklasse nooit meer aan het werk zal ko men; als oorzaak werd aangewezen, dat de vroegere handenarbeid thans door machines wordt verricht. Hetgeen thans wordt gedaan voor werkverschaffing en werkverruiming werd „lapwerk" genoemd, waarvan slechts be trekkelijk weinigen profiteeren. Het groote leger der werkloozen kan alleen in het pro ductieleven worden ingeschakeld, wanneer in overleg met de regeering maatregelen worden getroffen om een einde aan de werkloosheid te maken. Als uiteindelijke oplossing zagen deze leden een emigratie op groote schaal naar de groote gebieden, die in de wereld nog braak liggen. In dit verband noemden zij Bra zilië. Hoewel het ook door hem een paarden middel werd geacht, vroegen zij toch of Gede puteerde Staten in deze richting geen sug gestie aan de Landsregeerlng kunnen geven. Van andere zijde kwamen hiertegen ernstige bedenkingen en zou men Gedeputeerden Sta ten veeleer in overweging willen geven tot verkorting van den arbeidsduur van het pro vinciaal personeel over te gaan met behoud en eventueel verhooging van de salarissen en loonen en tevens daarnaast meer personeel aan te stellen. Streekplannen. Samenwerking van het Economisch-Tech- nologiseh Instituut en de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen zal noodig blijken. Een geografisch en economisch Streekplan werd gewenscht. Gevraagd werd of Gedepu teerde Staten dit probleem in studie willen ne men ten einde richtlijnen aan te geven, waar door een rationeele streekontwikkeling verkre gen kan worden en een oordeelkundige indee ling der bevolking over het geheele gewest ge stimuleerd. Daar, naar men op goeden grond, meende te moeten verwachten, de bevolkings toeneming van Noord-Holland zal mede brengen, dat binnen een afzienbaar tijdvak het aantal inwoners tot pl.m. 2.000.000 (een der leden sprak zelfs van 2% millioen) zal stij- "•■m, zou men gaarne vernemen, of bij de goed keuring van streekplannen voor ons gewest met deze verwachting voldoende rekening- wordt gehouden en in elk geval daarbij po gingen werden aangewend om een zoo ratio neel mogelijke verdeeling der bevolking over het geheele gewest te bevorderen. Van andere zijde werd hiertegen echter opgemerkt, dat de statistiek in geheel andere richting wijst, dan in die van een snel te verwachten, aanmerke lijke bevolkingstoerwming in ons gewest. Salarissen Prov. Personeel Van verschillende zijden werd er op gewezen dat het noodzakelijk is in deze provincie, en Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring u pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in Ben teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van ±15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een <ioor n,"siuur pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor en onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40 per pakje en f 1,25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Heeren gracht 209, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) wel spoedig, de salarieering van het provin ciaal personeel onder oogen te zien. Niet al leen zijn door het optreden eener nieuwe re geering, welke reeds in de millioenennota de wenschelijkheid eener salarisverhooging er kend heeft, de omstandigheden gewijzigd en de perspectieven verbeterd, maar ook de de preciatie van onze munteenheid leidt vanzelf tot noodzakelijke consequenties. Reeds zijn de indices voor de kosten van het levenson derhoud merkbaar gestegen. Er werd aan her innerd, dat zelfs de vorige regeering bij het verlaten van den gouden standaard openlijk verklaarde, dat bij eventueele prijsstijgingen de salarissen onder de oogen moesten worden gezien. Verder herinnerden verscheidene le den er aan, dat de provincie nimmer eigener beweging tot de herhaaldelijk toegepaste sa larisverlagingen noch tot invoering van stand plaatsaftrekken was overgegaan, doch hiertoe van hoogerhand was gedwongen. Of hiermede aan de staatsrechterlijke verhoudingen geen geweld werd aangedaan en de autonomie der Provincie niet in de knel geraakte, lieten zij thans onbesproken. Zij meenden alleen reden te hebben te vertrouwen, dat er thans een be ter perspectief geopend is. Daarom zouden zij gaarne het College van Gedeputeerde Staten uitnoodigen de salaris herziening bij het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen, waarbij niet alleen een gepaste verhooging, maar evenzeer een terug komen op den standplaatsaftrek en het regu- lariseeren der onderlinge verhoudingen in de diensten en bedrijven diende te worden be keken. Enkele leden, die dezen aandrang onder steunden, stelden voorop het ongedaan ma ken van den laatsten loonaftrek van 5 pCt-. in het bijzonder terwille van het lagere personeel, welks loon, naar zij meenden te weten, slechts weinig boven de steun-uitkeeringen uitging. Zij verzochten Gedeputeerden Staten zich in verbinding te stellen met de Regeering, om van haar de verklaring te verkrijgen, dat op een desbetreffende beslissing van de Staten de vereischte goedkeuring door de Kroon zou volgen. Een lid, dat het ongedaan maken van den 5 pCt. aftrek feitelijk geen loonsverhooging noemde, nu de prijzen zoo gestegen zijn, was het niet eens met de suggestie Gedeputeerde Staten te verzoeken zich vooral tot de regee ring te wenden. Z.i. moeten de Staten vast houden aan hun zelfstandigheid, het besluit tot het ongedaan .maken van den 5 pCt. af trek nemen en afwachten wat de Regeering doet. Van andere zijde werd hier tegenover be toogd, dat de loonen van het provinciaal per soneel in vergelijking met die van het Rijks personeel en die.in het particuliere bedrijf nog heel goed den toets der critiek kunnen door staan. Dit lid zou dan ook aan het ongedaan maken van den 5 pCt. aftrek zijn medewerking niet kunnen verleenen. Andere leden, hoewel niet principieel stel ling nemend tegen verhooging der salarissen, zouden eerst willen onderzoeken hoe thans de verhouding is tusschen de loonen bij Over heidsdiensten en die in het particuliere bedrijf. Subsidies Met warmte drongen vele leden aan op ver hooging van verschillende subsidies met de eerder afgetrokken 10 pCt. Ook drong men nogmaals aan op subdiee- ring der zuigelingen- en kinderverzorging in de steden. Hulp aan den tuinbouw. Ten aanzien van den tuinbouw achtte men directe hulp dringend noodig. Onder opmer king dat de economische opleving voor den tuinbouw geen resultaat heeft gehad tegen over een kleine prijsstijging stonden veel min der verkochte hoeveelheden en grootere hoe veelheden doorgedraaide producten en "dat de Regeering de uitkeering uit het Landbouw crisisfonds van 12 millioen tot 10 millioen heeft verlaagd, vroeg men of Gedeputeerde Staten het moment niet gekomen achten om tot directe hulp over te gaan, hetzij door het verstrekken van gelden a fonds perdu, hetzij door een steunverleening. Ven andere zijde verdedigde men de houding der regeering met verwijzing naar den verbe terden export, waarvoor zij zich inspant. Ook van deze zijde zou men wel gaarne zien, dat de Provincie de helpende hand uitstak naai den tuinbouw, maar men achtte de mogelijk heden daartoe zeer beperkt. Uit de Prov. Staten van Noord-Holland. Sluiting van het Ziekenhuis te Medemblik. In het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland betreffende de balansen en rekeningen over 1936 en de begrootingen voor 1938 der Provin ciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, Duinen bosch te Bakkum en te Medemblik lezen wij: In het algemeen werd met voldoening het gunstig financiëel verloop geconstateerd, dat tot uiting komt in de provinciale bijdrage, die over 1936 voor elk der gestichten niet onbe langrijk beneden de raming is kunnen blijven. Opgemerkt werd echter, dat verhoudingsge wijze deze verlaging te Bakkum en Medemblik ongeveer 1/3, doch te Santpoort slechts onge veer 17% bedroeg. Men vroeg, of dit verschil aan toevallige om standigheden te wijten is, dan wel of hiervoor eenige bijzondere aanleiding bestaat, die men dan gaarne zag uiteengezet. Enkele leden stelden de vraag, of, met het oog op de provinciale financiën, het zieken huis te Medemblik niet voor opheffing in aan merking zou dienen te komen, hetgeen men meende, dat aan de exploitatie der ziekenhui zen te Santpoort en Bakkum, waar nog steeds veel open plaatsen zijn, zou ten goede komen, terwijl, door de meer gunstige ligging dezer gestichten, ook het belang der patiënten en van hunne familieleden hierdoor zou worden gediend. In verband hiermede werd gewezen op de regelmatige daling van het aantal verpleegden te Medemblik en het nog steeds niet-in-ge- bruik-genomen-zijn van een paviljoen te Bak kum. Verschillende andere leden meenden echter het denkbeeld van opheffing van het gesticht te Medemblik met kracht te moeten bestrijden. Alhoewel met belangstelling werd geconsta teerd, dat de samensmelting der voormalige drie bestuurs-commissies reeds tot verbetering van den toestand geleid heeft, meende men toch op de voortgezette meer nauwe coördi natie met betrekking tot het beheer der ge stichten te moeten aandringen en werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de drie gestichten in de toekomst onder de leiding van één Directeur zouden worden gebracht. De leden, die hierop aandrongen, zouden gaarne vernemen, wat te dezer zake het ge voelen van Gedeputeerde Staten is en of zij bereid zouden zijn, bij het ontstaan eener vacature voor de plaats van een Geneesheer- Directeur, rekening te houden met een in de toekomst mogelijke aanstelling van een Direc teur-Generaal. Deze man zit erwarmpjes'' in.U óók, als U maar naar Van den Brul gaat. Op pag. (Adv. Ingez. Med.) Nu de ..ijzeren linie" der Chïr.cesche verdediging, loopende van de Jangtse naar de bocht van Hangtsjau, verbroken is, is de hoofdstad Nanking liet volgende doelwit der Japansche troepen geworden. Op de foto links een blik op de daken zee der binnenstad, rechts de ingang van het Ministerie van Oorlog. VAN NOORD-HOLLAND. Opmerkingen in de Prov. Staten. Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1936 en de begrootin gen voor 1938 der Provinciale Bedrijven ont leenen wij: Provinciaal Electriciteits- bedrijf. Tevredenheid werd betuigd met den gang- van zaken bij de Provinciale Bedrijven. In het bijzonder werd het gewaardeerd, dat het P.EJN. thans in staat bleek zonder bezwaar zijne afschrijvingspercentages belangrijk te verhoogen. Een lid, wijzende op den post van f 1.451.000 voor uitbreiding, kon het waardeeren, dat door aanschaffing van een tweetal Velox- ketels een groote kapitaal-uitgave wordt ver schoven naar de toekomst, maar zou toch gaarne reeds nu van Gedeputeerde Staten vernemen, of zij na completeering der in stallatie over eenige jaren door den bouw en de inrichting van een nieuw ketelhuis, mee- nen te komen op een punt, waarop verdere uitbreiding niet meer noodig zal zijn. Dit lid had zich nl. afgevraagd, of het wel juist is, dat de Provincie steeds nieuw kapitaal in vesteert. De voortdurende uitbreiding maakt, dat men het niveau, waarop men na 15 pet. afschrijving wenscht te komen, moeilijker bereikt. Daardoor blijven de tarieven hoog. Dit alles is het gevolg van het in een snel tempo groot worden van het bedrijf, hetgeen volgens een ander lid, wijst op een zeker imperialistisch streven. Het Amsterdamsche bedrijf b.v. is veel geleidelijker gegroeid en de tarieven kunnen lager zijn. Het lid, hier aan het woord, zou in het vervolg liever wil len zien naar verlaging van tarieven dan naar uitbreiding. Een ander lid, zich bij deze redeneering aansluitende, waarschuwde eveneens tegen te groote investeering. Dit lid wees er op. dat de opwekkingskosten van stroom per kWh voor de Provincie hebben bedragen in 1934 1.08 cent, in 1935 1.116 cent; in 1936 1.177 cent, terwijl men bij inkoop van Am sterdam betaalde: in 1934 1.5 cent, in 1935 1.477 cent, in 1936 0.747 cent, welk laatste cijfer belangrijk lager is dan de kostprijs bij de Provincie, op welken grond dit lid het vermoeden uitsprak, dat het verstandiger zou zijn in het vervolg meer stroom van deze gemeente te betrekken, dan zelf uit te breiden. Een ander lid vroeg of het juist is, dat de kostprijs per kWh in de Centrale Velsen de vergelijking met de kostprijzen in de beste Nederlandsche centrale kan doorstaan. Provinciaal Waterleiding bedrijf. Met groote belangstelling en instemming had men kennis genomen van de proeven, welke thans genomen worden om te beoor- deelen of het IJselmeerwater geschikt is als drinkwater en met betrekking tot de metho den welke het geschikt kunnen maken. Af gescheiden van de vraag, of het wenschelijk was de duinen als prise d'eau op het tweede plan te brengen, was men van oordeel, dat bij het slagen dezer proeven en indien de kostprijs lager zou kunnen zijn dan de hui dige, voor de Provincie een voortreffelijke mer a boire" zou ontstaan. Deze leden hoop ten, dat het ook zou gelukken het IJselslib geheel te verwijderen en drongen aan op een voortvarende voortzetting der proeven. Ge vraagd werd, of reeds iets naders aangaan de de resultaten der proefnemingen is te ver melden. LICHTBEELDEN AVOND SALATIGA-ZENDING Het comité voor Opwekkingissamenkomist deelt mede, dat zendeling Raatschen van de Salatiga-zending, die heden, Donderdagavond, een lichtbeeldenavond in de Kerk der Broe dergemeente aan de Parklaan zou houden, door ongesteldheid verhinderd is te komen. In zijn plaats zal thans de secretaris der Salatiga Zending, zendeling E. Heintze uit Utrecht, een lezing met lichtbeelden houden over het on derwerp: „Met den zendeling onder het Ja- vaansche volk". Niet meer met de hand heien. Het werd te duur. Naar wii vernemen zijn 22 werkloozen die als ongeschoolde arbeiders bij Openbare Wer ken tewerk waren gesteld aan de herstellings werken aan de Vrouwersvaart ontslagen. "Voor het maken van de nieuwe walbe- schoeiïng geschiedde het heiwerk met de hand, teneinde daardoor werkloozen tewerk te kun- nenstellen. Er is evenwel gebleken dat de werkzaamheden op deze wijze veel duurder zouden uitkomen, daarom werd overgegaan om het heiwerk verder door een machine te doen geschieden, waardoor aan de heiers met de hand ontslag moest worden gegeven. KUNSTAVOND. De Haarlemsche Jongemannen Vereeniging geeft Zaterdag 20 November een Kunstavond in haar gebouw, Lange Margarethastraat 13, waarbij medewerken: het Krontjong- en Hawaiianorkest „Conspirito" onder den heer G. Blok, Bep Misset—van Andel (alt), het Mannenkwartet ..De melodie-zangers onder den heer C. Roubos, een trio (viool, piano en cello) en declamatie. Vele belang stellenden in het Jeugdwerk zullen zeker van deze gelegenheid gebruik maken om een mooien avond bij te wonen. EVANG. GEMEENTE HAARLEM-NOORD. De Evangelische Gemeente, Haarlem-Noord aangesloten bij den Bond van Evang. Gem., zal met ingang van aanstaanden Zondag haar diensten houden in 't daarvoor ingerichte lo kaal Cheribonstr. 15. De diensten zullen voor- loopig alleen Zondags nam. 4 uur plaats vin den. Daar deze gemeente thans vacant is, zul len verschillende sprekers aldaar dienen. DE NED. LITERATUUR IN VOGELVLUCHT De Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" departement Haarlem, houdt een voordrachts avond op Maandag 22 November 1937, in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, door den voordrachtskunstenaar Paul Huf. Paul Huf, een onzer grootste voordrachts kunstenaars. zal een overzicht gevan van de literatuur door vele eeuwen en daarbij o.a. een belangrijke plaats inruimen aan het werk van onzen grooten dichter Joost van den Vondel, die in ons land dezer dagen a 11 er we ge herdacht wordt. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887. 18 November: Door de firma Emrik Binger is aan vrage gedaan tot oprichting van een smidse in het perceel aan de Koning straat No. 32 ,kad. sectie C. no. 4362. óp Donderdag 1 December 's namiddags te twee uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven bezwaren tegen de op richting m te brengen. Tien jaar Haarlem's Salon Orkest. Viering van het tweede lustrum. Woensdag 24 November e.k. zal Haarlem's Salon Orkest zijn tienjarig .bestaan vieren in het gebouw van den Haar'.emschen Kegelbond. Haarlem's Salon Orkest werd opgericht in 1927, door enkele beroepsmusici. Opzet hiervan was, door ensemblespel te komen tot verbete ring van het peil der amusementsmuziek en tot vergrooting van de arbeidsmogelijkheden der leden Het ensemble stond al die jaren onder leiding van den heer J. Stoffer. Haar lem's Salon Orkest heeft in Haarlem en om geving een zeer goede reputatie als vertolker van de betere soort populaire muziek en is de geziene gast bij zeer vele vereenigingen, corporaties en particulieren. Het trad ook vaak op voor V.A.R.A., A.VJt.O. en K.R.O. De tijd stelt echter zijn eischen en ook Haar lem's Orkest moest met deze eischen rekening houden. Een reorganisatie was onvermijdelijk, omdat het begrip omtrent musiceeren zich vooral bij de jeugd richtte naar de moderne uitingen op dit gebied. Een band werd gefor meerd „Harvey's Swing Orchestra" die zich specialiseert op de jazz en moderne dans muziek. Bovendien is er nog het „Allround Sextet", dat reeds meermalen in de laatste maanden voor de microfoon van de Ned. Christ. Radio Vereeniging musiceerde. Een werkzame periode van 10 jaar wordt nu afgesloten, een tijd waarin vooral de be roepsmusici het niet gemakkelijk hebben ge had door de tegenslagen die hen troffen: wij zigingen in het bioscoopbedrijf en niet het minst de economische depressie, die vooral voor de beroepsartisten de werkgelegenheid in zeer sterke mate deed verminderen. Dit alles zal echter geen bezwaar zijn om het tweede lustrum feestelijk te vieren, Het zal Haarlem's Salon Orkest niet aan belang stelling ontbreken. Aan het programma dat op den jubileum avond zal worden geboden, wordt medege werkt door de drie genoemde ensembles; Em mie van Andel, zang; Edith van Klaverwei den. chansons; „The Tramplex-s",. American tapdancers; Marinello, mondaccordeon vir tuoos; Jan Gerritsen, marimba; in een Radio programma. De avond zal besloten worden met een bal onder leiding van den heer Schroder. PAUL KlèS EN ZES ANDEREN GEROYEERD AI-S LID DER S. D. A. P. Naar „Het Volk" meldt, heeft het partijbe stuur der SD.A.P. in zijn vergadering van 13 November jl. tot royement besloten van de leden P. Kiès, J. H. Anema, S. de Groot, J. D- van der Mei, A. van Wallinga-Veldman, H. Elsenga en A. H. Loots. DE PACHTWET. De heer C. D. Grijns secretaris van de Vereeniging „Het Grondbezit" houdt Dinsdag 30 November in café Brinkmannn, Groote Markt een lezing over „De Pachtwet". Deze bijeenkomst wordt georganiseerd dooi de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. BUURTVEREENIGING „OVERVEEN". De onlangs opgerichte buurtvereeniglng „Overveen" hield Dinsdagavond in Hotel „Roozendaal" haar eerste ledenvergadering. De voorzitter, de heer Dicks, opende de bijeenkomst en heette een ieder welkom. De hoofdpunten van de agenda bestonden uit het vaststellen der statuten en de be sprekingen over de feesten in verband met de te verwachten heugelijke gebeurtenis bij het Prinselijk Paar, Op vlotte wijze werd de agenda afgewerkt en na een woord van opwekking aan de aanwezige leden om te trachten "leden voor de vereeniging te werven, sloot de voorzitter de vergadering. R.-K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Voor de R.-K. Middenstandsvereeniging alhier zal Maandagavond 22 November a.s. mr. F. Vorstman in café-restaurant Brink- mann spreken over het onderwerp: ..Midden standers, beseft gij voldoende wat het zeg gen wil. Katholiek staatsburger te zijn?" Op deze vergadering zal tevens de heer E. W. Walop, verslag uitbrengen over de on langs gehouden Centrale Raadsvergadering. Voorts ligt het in de bedoeling dat onder leiding van mr. Vorstman op populaire wilze, de bestudeering van het maatschappelijk vraagstuk wordt voortgezet in een cursus. VERGADERING „NUT EN SPORT". Dinsdagavond hield de Pluimveevereeni- ging „Nut en Sport" een druk bezochte ver gadering. De voorzitter deelde mede, dat de vereeniging dit jaar een nationale tentoon stelling zal houden in het Krelage-huis. De liefhebberij voor het. houden van huis dieren. speciaal voor het fokken daarvan is volgens spreker gelukkig te achten. Behalve het behartigen van de belangen van haar leden in de Pluimveewereld moet het doel van de vereenizing verder zijn. pro paganda te maken. In dit verband heeft het bestuur zich met verschillende andere clubs in verbinding gesteld; is bet haar gelukt me dewerking te verkrijgen van: de Vereenigim; tot bevordering der Armarium en Terrarium- kunde ,.De Natuur", De Club van Volière- vrienden „Onderling Genoegen", De Cactus en Vetplantenvereeniging „Kring Haarlem en Omstreken", welke allemaal een expositie in de bijzalen houden. Verder houden de Kvno- logenclub Kennemerland. afd. der Neder landsche Kennelclub ..Cynophylia" en de Ver eeniging van Fokkers en Liefhebbers van Katten, op tweeden Kerstdag hun clubmat- ches, eveneens in het Krelage-huis. Gedurende de Kerstdagen zullen de Haar lemmers dus voor zoover bekend, voor het eerst in Nedprland in de gelegenheid zijn. een expositie van alle huisdieren, van visschen (ook tropische), van cactussen en vetplan- ten, te kunnen bezoeken. Na besprekingen betreffende de organisa tie sloot de voorzitter de vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11