VROUW Een blik op Parijs v.AMERONGEN's Wintermode Menu van de week Recepten RADOX DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 HA ARE EMS DAGBE'AD Ml Winterdienst E zon schijnt vroolijk, maar de wind blaast ijzig en het heeft vannacht gevroren, niet maar zoo'n beetje ruig. maar écht gevroren. We zijn verwend dit najaar met een langdurige periode van zacht weer, maar zooals het weer er nu uit ziet zijn we toch wel den winterdienst inge gaan. Daar zijn we dus weer beland in de maan den van gesloten ramen en deuren, van kou de voeten en handen, van rood-omrande en pijnlijke ooren, van ontredderde en kale tuinen, van natte voeten, overschoenen, laar zen en regenjassen, en misschien over een paar weken al van bevroren kranen en van bevroren watermeters. Dit laatste zal voor- loopig allicht zoo'n vaart nog niet loopen, het ds een hooge uitzondering wanneer in November al vries- en sneeuwkou aan de orde komen. Maar voor onze buitenkranen mogen we nu al wel de noodige zorg hebben; over het algemeen zijn zij laag boven den grond aangebracht en daar vriest het meestal eerder dan op hooger gelegen plaatsen. Nu wordt het ook tijd voor den echten winterkost, stamppotten, erwten- en boonen soep. kool in verschillende vormen, en wat enkele -weken geleden nog een veel te zwaar en te onverteerbaar maal scheen, zal nu met veel smaak worden verorberd. Voor helaas velen wordt met zulk weer ook het kleeding- en dekkingvraagstuk urgent, laten we daaraan allen nog eens onze spe ciale gedachten wijden. Op alle mogelijke manieren kan daarbij nog wel eens worden geholpen, hetzij dat men de kast en de de kenkist nog eens naziet, of die ook overtollige lading hebben, of dat men aan handige huis moeders wol en flanel geeft om ze zelf naar haar eigen denkbeelden kleeren voor het ge zin te laten maken, wat velen graag doen. Of dat men een groepje vrouwen bij elkaar zoekt en zelf aan het werk tijgt voor de een of andere vereeniging. of dat een speelpot bestemd wordt voor dit doel. waarmee al tijd ettelijke menschen gediend zouden zijn. Wie aan zijn medemenschen gedacht heeft, moet ook de vogels niet vergeten, die met een heel klein beetje moeite best verzorgd kunnen worden met wat oude broodkorstjes, met wat aardappelkruim, of. wil men het luxueuser doen. met een vetbal, pinda's en dergelijke. De winterdienst is begonnen, laten wij ons daarvan wel bewust zijn en ons leven daar naar inrichten voor zoover dat mogelijk is. En het verder in huis zoo gezellig mogelijk maken, omdat we voor de komende maan den daar volkomen op aangewezen zullen zijn. E. E. J.-P. p/yzf/? DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN Anegang 24 - Frankestr. 3-5 (Adv. Ingez. Med.) en de man Ik lees in een heerenmodeblad een aanstellerig ding, onder ons gezegd de gewichtige mededeeling, dat ernstige onder handelingen gaande zijn om „zeer veel nieuwe bijzonderheden" op 't gebied van de heeren mode van dit seizoen te lanceeren Mijn nieuwsgierigheid is tot het uiterste gespannen en ik ben waarlijk ontroerd, als ik lees, dat„de revers van het jacquet dezen herfst een weinig breeder zijn geworden" Want nu kan met bijna mathematische zekerheid worden tegemoetgézien het model bericht van den volgenden herfst, waarin dan te lezen zal zijn, dat „de revers van hel jacquet weer een klein weinigje smaller ge worden zijn". Verder lees ik, dat de jacquetten zelf, na dat ze den vorigen herfst ..een weinig korter werden gedragen, nu weer ..een weinig langer' zijn. Dat de heer, die prijst stelt op een modieus voorkomen „donkerblauwe of zwarte costuums draagt voor den namiddag" en dat „de nieuwe winterulster geen heele ceintuur meer heeft, doch enkel een half ceintuurtje van achteren". Dat het „namiddagsilhouet van den gentle man...." nu word ik toch een beetje draaierig! Ik leg het blad weg en peins erover, waarom toch de damesmode altijd zooiets vanzelfsprekend gewichtigs over zich heeft en de heerenmode daarentegenalleen maar een beetje belachelijk aandoet. En ik kom tot de conclusie, dat 't aan ons zelf ligt. Wij mannen leven niet genoeg mee dat is de kwestie! We denken er niet over om onzen kleermaker, onmiddellijk na de lectuur van het wintermodebericht. opdracht te geven voor het nieuwe „namiddigsilhouet van den gentleman", als ons oude silhouet nog redelijk goed is. Op z'n hoogst kiezen wij als we tóch een paar nieuwe pakken noodig hebben, voor dezen whiter donkerblauw of zwarten daarmee basta. Want eigenlijk leeren we 't nooit, dat ..mee leven met de mode". En als onze kleermaker ons de maat neemt voor een jacquet en we met belachelijk opgeheven armen en een loodzwaar hart stil moeten staan, zeggen we toch weer gedachteloos: ..maakt u 't. alstu blieft maar weer precies zoolang als het vorige". „Zeker, mijnheer", zegt de klermaker. want hij kent ons en weet. dat hij hoogstens met zachtheid iets bereikt zeker, maar het jacquet wordt anders dit seizoen drie centi meter langer gedragen". En verder zegt hij met een glimlach: „zoo als mijnheer wenscht.en maakt stille tjes het jacquet toch drie centimeter langer. Want het is zijn eer te na. dat wij ons on modieus gekleed In den winter zouden wa gen. Hij laat ons echter in schijn de manlijke zelfstandigheid Voiletjes en shawls. worden al heel gauw kreukelig en verliezen hun frischheid. Zoo nu en dan moeten ze voorzichtig worden gewasschen en in ieder geval herhaaldelijk opgestreken vóór we Uitgaan. roon BE Zwart met wit heeft ook dit seizoen de voorkeur. Allerlei nieuwe kleuren lanceeren de' Pa- rijsche modehuizen ten gebruike van de vrouwen der geheele beschaafde wereld. Maar de Parisienne zelfdie draagt toch. na rijp beraad, altijd 't liefste zwart met wit. een combinatie die slank maakt en steeds een gedistingeerden indruk geeft. Een speciale teekenaar heeft deze week eens enkele bijzonder fijne zwart-wit combi naties. die de Parisienne bij voorkeur draagt, voor onze lezeressen vastgelegd. U ziet (v.l.n.r.) le Tunique van zwart met witte dentelle de laine. gedragen op een japonnetje van zwarte crêpe marocain. De ceintuur en in gezette schouderstukken zijn eveneens in zwart gehouden. 2e. Japon van zwart fluweel met korte mouwen en knoopjessluiting op den rug. Het jabotje is van wit batist, versierd met een randje fijn haakwerk. 3e. Flatteus jurkje van zwart satijn, waar van het lijfje en de korte, gespleten mouwen zeer ruim zijn genomen. Deze ruimte ver dwijnt onder een zwaar koord van gedraai de reepjes satijn, die in geestige arabesken zijn gelegd langs hals en schouders. 4e. Een smaakvol toiletje van zwarte crêpe, opgevroolijkt door banden, strikjes en een soepele jabot van wit velours chiffon. Twee van deze toiletjes nl. no. 2 en 4 zijn al heel gemakkelijk zelf te maken. Zelfgemaakte Sint Nicolaas Cadeautjes Hierbij geef ik u enkele cadeautjes, die min of meer bij elkaar hooren, en het daarom zoo bizonder aardig doen. wanneer u voor allemaal dezelfde stof verwerkt. Met een lapje toile de soie of een ander stofje dat soepel en zijde achtig aandoet, liefst in een zachte tint. al of niet met een klein bloempje bedrukt, krijgt u een echt-vrouwelijk cachet aan uw cadeautje. We beginnen met een lingerie-plankje waar van de afmeting ongeveer 25 bij 32 c.M. is. U kunt er stevig karton, of heel dun triplex voor nemen. Deze rechthoek naait u goed-sluitend om. Dan knipt u twee biezen van 2V2 c.M. breed, en meistens 60 c.M. lang. die vouwt u beide in de lengte dubbel, stikt ze vast, draait ze binnenste-buiten en haalt er een plat of rond elastiekje van 20 c.M. lengte door. Zoo krijgt u twee rekbare ruches, die even wijdig aan elkaar op 8 c.M. van den rand. juist aan de achterzijde worden vastgemaakt. Dan kunt u er heel gemakkelijk zijden of kunstzijden ondergoed tusschen schuiven zoo dat het vervelende wegglijden van uw stapel tjes ondergoed in de kast tot het verleden be hoort. Wanneer u hetzelfde doet met een stukje karton van 18 bij 12 c.M. dan is dat een heel practische houder voor zakdoeken. Dan kunt u met eenzelfde stukje kunstzij nog twee kleerenhangers omnaaien. Dit kan natuurlijk ook heel aardig met cretonne. Is de stuf erg dun, dan raad ik u aan eerst een wol len of flanellen lapje om de hangers heen te naaien. De dunne stof geeft het aardigste effect wanneer u de stof even als een ruche inhaalt. U kunt het ook maken met een dwars- latje, dat eveneens omgenaaid is, en met twee koordjes bevestigd wordt. Behalve voor lange gekleede japonnen of wollen-tricot en ge breide jurkjes die niet te veel mogen rekken, is zoo'n latje ook bizonder handig voor apar te rokjes van mantelpakjes of deux-pièces. Aan andere zijn vier of vijf lussen van koord gemaakt, waaraan u een paar wasch- knijpers (even gelakt in een gezellige kleur) hangt. Daar kunt u dan de bijpassende onder jurk, shawl, zijden kousen of ceintuur aan ophangen. Tenslotte gebruikt u de kleine overgeschoten lapjes nog om dit kleerenkastgarnituur uit te breiden met een paar keurige sohoenspan- ners. De beide uiteinden omkleedt u, en de tusschengelegen veer kunt u ook even lakken, of bekleeden met een lange reep die u tot ruche verwerkt. Maandag: Aardappelen, Runderrollade Maizenapudding met. Andijvie bessensap. Aardappelen (ook voor Vrijdag: Dinsdag koken) Gestoofde kabeljauw Gebraden appelen Winterwortelen Dinsdag: Aardappelen. Jachtschotel van de Havermoutpap. rest. Zaterdag Rollade Bruine boonensoep Rooae kool van boonenwater en Vruchten de rest boonen van Woensdag' Donderdag Gehakt Pannekoeken Spruitjes Appel. Aardappelen. Zondag: Rijst met bitter Vermicellisoep koekjes Kalfslappen. Donderdag: Stoofperen Bruine boonen Aardappelen. Gebakken spek en Koffievla. uien. Het menu voor den Zondag kan voor het grootste gedeelte 's Zaterdags klaar gemaakt worden. De bouillon kan men trekken en de soep verder afmaken met gehakt en vermi celli, zoo dat men ze alleen nog maar te war men heeft. De stoofperen kan men rood koken, en even voor het eten binden met sago De koffievla kan den voi'igen dag gemaakt worden, alleen klopt men het eiwit, dat voor het garneeren gebruikt wordt, op het laatst stijf met wat suiker, en legt het als schuimpjes op de vla, even voordat men ze binnen brengt. Bruine boonensoep (restverwerking, 4 pel's.) Benoodigd: 1 L. boonenwater. 2 bouillon blokjes, overgebleven boonen, 1 flinke ui. bloem. 2 lepels boter of maizena. In de wintermaanden kan men overgeble ven boonen, wanneer men ze in het kookwa ter bewaart, zeker van Donderdag tot Zater dag overhouden. Men maakt hier dan een dikke soep van en gebruikt meer of minder bloem, naar gelang men meer of minder boonen over heeft. Wil men de soep Vrijdags eten. dan kan men inplaats van bouillonblokjes, soja of mag- gi-aroma nemen, twee geur- en smaakgeven- de stoffen van plantaardigen oorsprong. Hieronder volgt de bereiding: De boonen met het kookwater verwarmen, er uit scheppen en met een vork fijnmaken. Het vocht meten en zoo noodig aanvullen tot 1 L. De ui snipperen en in de boter of het vet bruin bakken. De fijngemaakte boonen en het .lookwater met de bouillonblokjes toevoegen, en de soep 1 kwartier laten koken. Door een metalen zeef zeven, terugdoen in de pan en binden met de aangemengde bloem. Als de soep doorgekookt heeft eii goed van dikte is. op smaak afmaken met wat peper en zoonoo- dig nog wat zout. Bloem geeft, wanneer men ze aanmengt, gemakkelijk klontjes. Dit gebeurt echter niet wanneer men evenveel water als bloem te gelijk in het kommetje doet. dit roert tot men een dik papje heeft, dat volkomen glad is, en er dan zooveel water bij doet, dat men het ge makkelijk schenken kan. Jachtschotel van resten rollade. Benoodigdheden: pl.m. 4 ons resten rollade, 1 K.G. koude aardappelen (overgebleven van Maandag), 2 lepels vet van de jus of boter, 2 d.L. bruin van de jus of water met een bouil lonblokjes, 1 groote ui, 2 lepels bloem, 3 dL. melk. 1 lepel boter. zout. nootmuskaat. Bereiding: De ui snipperen en in jus vet of boter met de bloem bruin bakken, het vleesch malén of .hakken en met het vocht bij de uit doen. Het vleesch hierin zachtjes laten stoven tot het malsch is. Voor de puree de melk koken, de aardappe len hierin zacht en warm laten worden, daar na fijn stampen, 1 lepel boter toevoegen en de puree kloppen tot de luchtig is. In een vuurvaste schotel, de helft van de puree doen, hierop de vleeschmassa leggen, en hierop de rest van de puree. Een dun laagje paneermeel er over heen strooien, een paar stukjes boter er op leggen en het schoteltje in de oven zet ten tot het mooi bruin is. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gebakken kaaslapjes Stamppot van savoyekool. Vruchten en noten 2. Broodgehakt met bruine boter. Aardappelen. Andijvie Chocoladepudding met vanillesaus. 3. Witte boonen met tomatensaus. Flensjes met gember 4. Witte boonensoep Andijviesla met biet Gebakken aardappelen Vruchten. RECEPTEN. Gebakken kaaslapjes: Benoodigdheden: 4 niet te dunne plakjes jonge kaas. (1 c.M. dik), samen pl.m. 3 ons, 2 lepels bloem. 2 a 3 lepels water, paneermeel boter om te bakken. Bereiding: De korst van de kaas af snijden. De bloem met het water tot een dik papje aanmengen en de plakjes er door halen. Daarna met paneermeel bestrooien en vlug in heete boter of vet bruin bakken. Bakt men ze langzaam, dan gaat de kaas te veel smel ten. Broodgehakt: Benoodigdheden: 200 gr. bruin brood zonder korst. 1 ei, 1 theelepel zout, 1 lepel soja, wat melk, 1 lepel gehakte peterselie. 70 gr. boter kerry. Bereiding: De zeer fijngesnipperde ui in 1 lepel boter met de kerry licht geel fruiten. Het brood weken in wat warme melk en fijn maken. Het ei, de ui, soja. zout en gehakte peterselie toevoegen en alles goed met elkaar vermengen. Er één of meer ballen van maken ze door paneermeel rollen en in de rest van de boter bruin bakken. Daarna uit de jus ne men en deze afmaken met wat water. VETPUISTJES Een theelepel Radox in een glas warm wafel doet wonderen. Eén behandeling verwijdert ze. Bij apothekers en erkepde drogisten a f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) BLAUWSEL VOOR HET HAAR. Sommige dames zijn met recht trotsch op haar mooie sneeuwwitte haren, die mits met zorg gekapt, zoo koninklijk staan. Maar dan moeten ze ook werkelijk spier wit zijn! En hieraan ontbreekt 't nog wei eens, vooral als het haar pas gewasschen en gedroogd is. Wanneer ons witte haar soms eens de kleur van oud ivoor vertoont, behoeven we echter niet te wanhopen. Even zorgvuldig naspoelen in lauw blauwselwater enhet haar krijgt 'n zachte, teerblauwe glans, die zoo bijzonder fijn staat, dat we er op den duur niet meer buiten kunnen! Voor Handige Vingers De uitvoering van deze origineele werk stukjes is al heel eenvoudig. Wanneer het truitje 2 recht 2 averecht gebreid is en er zoodoende ribbels ontstaan zijn, maken de hierop aan te brengen steekjes het aardigste effect. Twee ribbels worden verbonden met kleu rige wol. Wanneer de volgende rij begonnen wordt, verspringt men en zoodoende wordt het aardige smockeffect verkregen. De werk- teekening laat de bewerking duidelijk zien. Men kan deze versiering op verschillende plaatsen aanbrengen, langs de taille, al: breede banden van schouder tot taille, maar ook aan de pols of schouders zal zij een aar dig effect maken. DORDRECHT (Adv. Ingez. Med.) Sportkousen Deze sportkousen in kabelpatroon kunnen gedragen worden door jongens van -14 tot 16 jaar of door dames met schoenmaat 38 tot 40. Deze op de foto zijn gebreid van witte onont- vette geitenwol en daardoor uitstekend ge schikt voor de wintersport. We hebben 200 gr. wol noodig en 4 breipennen, stalen pennen no. 10. Opzetten 104 st. op 3 pennen, en wel 3939, en 26 st. We breien eerst een boord van 1 r. verdr. 1 a., en 25 toeren lang. Daarna begint de kabel: 3 r. 2 a. 6 r. 2 a. 3 r. 2 a. 6 r. 2 a. enz. en zoo 6 toeren in de rondte. (Een toer is 3 pennen). Elke 6e pen wordt de dra#ipenwe splitsen de 6 rechte steken in 2 x 3 st. en draaien met het bijnemen van een 3de pen de eerste 3 over de tweede 3 heen. Als op deze manier de kous 18 kabels lang is, zijn we aan de kuit en minderen heel sterk. De eerste pen breien we nu als volgt: 3 r. 2 a. 6 r. 2 a. 3 r. en dan 4x 3 r. te zamen; dan weer 2 a. 6r. 2 a. De daaropvolgende toer heeft dus op de eerste pen 9 r. naast elkaar, waarvan we nu weer door 3x 3 r. te zamen 3 recht maken. Het patroon loopt nu weer gewoon door (er is een kabel minder) tot we weer 4 kabels boven elkaar verder zijn, waarna we weer min deren door van die overgebleven 3 rechten op de eerste pen er 1 te maken. Er zijn dan nog 90 st. op de pen. We splitsen nu het werk in een voor en een achterkant, de voorkant uit 46 st. bestaande en de achterkant uit 44 st. er zorg voor dragende dat de mindering juist in het midden van den achterkant komt. De achterkant is de hielkant: we breien 29 pennen 1 pen r. 1 pen a. Bij de 30ste pen begint de kleine hiel op de gewone, door onze groot moeders beter gekende manier, dan door ons: we zijn aan den averechtschen kant: 24 st. breien, twee te zamen (dit heet min deren) nog 1 st. breien en het werk omkeeren. Nu aan den rechten kant 1 st. afhalen 5 s* breien 1 st. afhalen, 1 st. breien en de afge haalde over de gebreide halen (dit heet over halen) nog een st. breien en het werk omkee ren. Averecht breien tot de opening in de pen, daar minderen en nog een st. breien, omkee ren en tot de opening breien, daar overhalen en nog 1 st. breien, omkeeren, enz. Als alle steken op die pen gebreid zijn. is de kleine hiel af. We nemen nu opzij van den grooten hiel 14 st. op. laten de voorste pen ook weer meedoen en verdoelen de twee andere pennen zoo. dat bij het midden van den kleinen hiel de splitsing is. De voet wordt nu als volgt gebreid: Voorpen: 5 st. r„ 2 a. 6 r. 2 a. 3 r. 2 a. 6 r. 2 a. 3 r. enz. weer eindigende met 5 recht. le zij-pen; 2 r. overhalen, pen uitbreien. 2e zij-pen: uitbreien tot op 4 st. na. minde ren. 2 r. Vervolgens 3 pennen overbreien. We herhalen dit (niet vergeten telkens om de 6 pennen den kabel te laten draaien» tot op de kleine pennen elk nog 15 st. zijn. waarna we die pennen verder gewoon recht breien. Als we van den boord af 31 kabels hebben begint de teen. We verdeelen het werk zoo. dat op de twee kleine pennen samen evenvee: st. zitten als op de groote en breien als volgt: Groote pen: 2 r. overhalen pen uit tot op 4 st. na, dan minderen 2 r. Eerste kleine pen: 2 r. overhalen, pen uit. Tweede kleine pen; pen uit tot op 4 st. na, dan minderen, 2 r. Nu weer 3 pennen recht overbreien, en deze twee toeren herhalen, tot er op de groote pen 16 st staan en op de kleine elk 8 st. Nu dit zelfde zonder 3 pennen recht cr tusschen, tot er op de groote pen 8 st. staan en op de kleine elk 4 st. Nu draaien we het werk binnenste buiten, steken, de beide kleine pennen op een pen. en kanten af door de twee penner van 8 st. tegen elkaar te leggen en telken* st. van de voorste en 1 st. van de achter. te zamen te breien; de verkregen 8 st. kanten we op de gewone manier af. Sp.—Th.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14