Haarlems Dagblad LORD HALIFAX' DUITSCHE REIS KEIP IJSBAAN„EINDENHOUT"Tel. 17997 iMTd-iei™scS THERMOMETERS H. In de nesten. Diefstal van konijnen. belangrijkste 55e Jaargang No. 16690 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkemj N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 18 November 1937 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Waarom Eden gepasseerd werd. Britsche afgezant neemt geen voorstellen mee. Onze Londensche correspondent schrijft ons: ANK zij het feit, dat Lord Halifax be halve Lord President of the Council ook een Master of foxhounds is, heeft de Britsche regeering een nieuwe ge legenheid kunnen aangrijpen om met Duitsch land te praten. Een Master of foxhounds, ge woonlijk aangeduid als M. F. H., heeft het be heer over den hondentroep van een Engelsche vossenjacht. Lord Halifax is als M. F. H. uit- genoodigd de door Goering op touw gezette Duitsche jaehttentoonstelling te komen be zoeken. Andere Engelsche heeren zijn ook uit- genoodigd. De uitnoodigingen zijn in Engeland ontvangen door bemiddeling van The Field, een sportblad, dat in geen paviljoen van Britsche buitensport ontbreekt. Het is niet bekend geworden of Duitsch dan wel Britsch initiatief aan het werk is geweest om Lord Halifax in de uitnoodiging te betrekken. Mis schien is de redactie van The Field met op zet even afgeweken van haar sportterrein om zich te begeven op het terrein der politiek. Misschien heeft ze in Duitschland een wenk gegeven, dat Lord Halifax zou worden uitge- noodigd. Misschien heeft de Britsche regeering aan The Field een wenk gegeven om een wenk over te brengen naar Duitschland. Misschien heeft Herr Hitier aan Herr Goering gezegd, dat deze Halifax, die M. F. H. is, moest uitnoo- digen. De zaak is, dat Lord Halifax in zijn kwali teit van „hondenmeester" maar weinig be langstelling kan hebben voor de Duitsche jaehttentoonstelling. In Duitschland kent men de vossenjachten van de Engelsche soort niet en de tentoonstelling kan dus in dat opzicht voor den lord niet leerzaam zijn. Erger, in Duitschland, als in vele andere landen, schiet men vossen met het geweer; en dat is een van de ernstigste vergrijpen, waaraan een Engelsche vossenjager zich schuldig zou kun nen maken. Toen dus bekend werd, dat Lord Halifax als particulier en onofficieel naar Duitschland zou gaan om er de jaehttentoon stelling te bezoeken, begreep iedereen ter stond, dat de tentoonstelling aanleiding en niet doel was. Maar zelfs als Lord Halifax een verwoed jager op wilde zwijnen was geweest TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL De Haarlemsche Amateur-fotografen Vereenïgïng exposeert van 1721 No vember werk van baar leden in onze Tijdingzaal. De tentoonstelling is open van 106 uur en 710 uur, op Zondag van 105 uur. Brandstichter bij Geertruidenberg gearresteerd. In korten tijd vele branden gesticht Goede vangst der politie. Dinsdagavond om kwart over acht brak brand uit in de kapitale, moderne boerderij van den landbouwer J. van Dongen aan de Veenestraat te Geertruidenberg, waarin zich, naast een groote hoeveelheid hooi, stroo en veevoeder zestien melkkoeien en drie be kroonde paarden bevonden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand was de brandweer ter plaatse. Aanslui ting werd gemaakt met de waterleiding en met behulp van nog twee handbrandspuiten werd het vuur bestreden. Een vijftigtal perso nen wist met medewerking van gemeente politie, rijkspolitie, marechaussee en militaire politie door zeer krachtig optreden de omlig gende perceelen nat tehouden, zoodat uit breiding werd voorkomen. Het vee kon geluk kig in veiligheid worden gebracht, doch verder ging alles verloren. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand ging burgemeester Bianchi en de com missaris van de Kon. Marechaussee over tot arrestatie van een zekeren R., afkomstig uit Raamsdonksveer, die zich op het terrein van den brand bevond. Hij wordt verdacht vele malen brand te hebben gesticht, aangezien hij den laatsten tijd steeds bij het uitbreken van brand op het terrein aanwezig was. Woensdag morgen werd R. door de marechaussee en ge- meente-politie uit Geertruidenberg en Raams donksveer aan een langdurig verhoor onder worpen, waarbij R. tenslotte bekende den brand bij den landbouwer van Woerden te Raamsdonksveer en de branden in de bioscoop zaal Centraal" te Geertruidenberg, bij den landbouwer van Laarhoven te Raamsdonks veer en bij den landbouwer van Dongen te Geertruidenberg te hebben gesticht. Verder had hij Donderdag j.l. nog een horloge en zes ringen bij de firma van Gelderen te Geer truidenberg en Zaterdag uit een bakfiets van een bakker te Geertruidenberg een brood ge stolen. Alle branden hebben in veertien dagen tijds plaats gehad, waarvan de laatste drie in de afgeloopen drie dagen. R., die twintig jaar oud is, werd twee jaar geleden tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaf voor de branden te hebben gesticht, om daardoor een premie voor hulp te verdienen en anderen, werk te verschaffen. STATUTEN KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Het bestuur van de Overijselsche, Geldevsche en Drentscbe vereeniging bericht ons dat de koninklijke goedkeuring op de statuten kregen is. en de tentoonstelling dus wel belangrijk voor hem zou zijn geweest, dan nog zou de betee- kenis van het bezoek voor aanmerkelijk groo- ter zijn gehouden dan zou zijn voorgesteld. Lord Halifax kan niet naar het buitenland gaan, zonder de pennen van diplomatieke en politieke correspondenten in hevige beroering te brengen. De beroering was in dit geval al zeer hevig, omdat de reis naar Duitschland ging en omdat Lord Halifax bekend staat als een bekwaam onderhandelaar en omdat hij, naar algemeen oordeel, goed met de Duitsche bewindhebbers kan opschieten. Stappen voor overleg en verzoening met Duitschland moeten in een wereld vol overspannen en overgevoe lige naties met groote omzichtigheid worden ondernomen. Daarmee is de nadruk verklaard, die is gelegd op de jaehttentoonstelling en het particulier karakter van het bezoek door den Lord President of the Council, die geluk kig ook een M. F. H. is. Het element der toe valligheid wordt op den voorgrond gezet, opdat niet de indruk zal worden gewekt, dat nieuwe internationaal politieke omstandigheden het contact dringend noodig maken. De keuze van Lord Halifax voor het afgezantschap, in plaats van den Foreign Secretary, wordt aanneme lijk gemaakt en als voor de hand liggend voor gesteld. Minister Eden kwam niet zoo zeer in aanmerking voor een uitnoodiging om de ten toonstelling te bezoeken, daar hij geen Master of foxhounds is. Zoo dus werden argwaan in Frankrijk en argwaan in die groepen in het vaderland, die het houden met het beleid van minister Eden zoo niet geheel opgeheven, dan toch binnen redelijke perken gehouden. En tenslotte werd in het kwartier, waar officieele voorlichting verkrijgbaar is, met klem ver langd, dat in de pers het ware karakter van deze Engelsch-Duitsche besprekingen zou wor den bekend gemaakt. Lord Halifax gaat niet onderhande len. Hij neemt geen voorstellen naar Berlijn mee. Hij gaat uitsluitend om te ontdekken wat Herr Hitier op het hart heeft, wat zijn grieven zijn, wat moet worden gedaan om Duitschland tevreden te stellen en om een einde te kunnen maken aan zijn boudeer en- de houding. Met dat al heeft de onverbeterlijke fanta sie van de correspondenten die de welbeken de welingelichte kringen raadplegen haar wijde vluchten genomen. Afleiding, gerucht en veronderstelling hebben willen doen geloo- ven, dat alles buiten minister Eden om gere geld was, dat deze in zijn woede over de snoode behandeling zijn ontslag had willen aanbieden en dat Lord Halifax met voorstellen naar Berlijn ging, die de onsterfelijke perfidie van Albion overtuigend bevestigden. Het is zeer zeker waar, dat het gezag van dén Foreign Secretary voor het oog van de wereld wat moet lijden door de keuze van zijn „second in command" voor een missie die, hoe informeel en hoe exploratief ook, toch van zeer hoog gewicht is. De jaehttentoonstelling, tezamen met de aannemelijkste uitleggingen kunnen dit nauwelijks verhoeden. De toeval ligheid heeft op het laatste oogenblik haar ironie in de zaak gebracht. Minister Eden is ongesteld geworden op een oogenblik, dat zich bij uitstek leent tot een diplomatieke ziekte. Maar men verzekert ons, dat het geen diplo matieke ziekte is. Als men het tevoren had kunnen weten, dan had men niet al die moei te behoeven te nemen om Lord Halifax met zooveel schijn van argeloosheid naar Duitsch land te sturen. Hij zou vanzelf, overeenkom stig het precedent bij ziekte van den Foreign Secretary den tocht hebben aanvaard. A. K. VAN R. De Pliilippijnen opnieuw geteisterd. Taifoen maakt slachtoffers en richt schade aan. MANILLA, 18 November (Havas- A.N.P.) Een taifoen van buitenge wone hevigheid heeft gisteren de eilanden Leite, Sebu, Panay, en Min- doro geteisterd. Op liet eiland Sebu is de schade belangrijk. Honderden zijn dakloos, terwijl twee personen gedood werden. weekdagen 40 et., 's avonds 50 et. Zondags 50 ct. Nadere tal. Sporthuis „Haarlem", Telet. 12215. (Adv. Ingez. Med.) groote sorteering Tel. II640 Naast Luxoi (Adv. Ingez. Med.) Koning Leopold voor een betere economische ordening. Engeland draagt een bijzondere verantwoordelijkheid in de wereld. Aan het gisteren ter eere van koning Leo pold gegeven noenmaal in Guildhall te Lon den zaten onder meer Chamberlain, Simon, Eden, Duff Cooper en Hore Belisha aan. In zijn antwoord op een speech van den Lord Mayor zeide koning Leopold: „Meer dan elders valt in uw stad de echo waar te nemen van de bezorgdheid, die in de geheele wereld heerseht. Daaruit volgt, dat Engeland een bijzondere verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de aangelegenheden der wereld, speciaal de economische aangelegenheden, waaruit de internationale vraagstukken ontspruiten. Een betere ordening van het econo mische leven is voor de geheele menschheid van beteekenis. Om de verschillende nationale vraagstukken op te lossen, moeten wij een helder inzicht in de economische werkelijk heid hebben, zonder partijdigheid en en los van andere overwegingen. Het Britsche rijk, dat zoo een aanzienlijk deel van de menschheid vertegenwoordigt, moet er zich meer dan welk ander land ook. van bewust zijn, hoe nauw het lot der menschheid met het zijne verbonden is. Daarom hebt gij zulk een helder begrip voor de groote wereldproblemen en daarom mo gen wij hopen, dat Engeland een groote rol zal spelen bij het zoeken naar een oplossing voor de belangrijkste economische moeilijk heden." De toespraak van den koning werd met har- telijken bijval ontvangen. Bal op het Buckingham Paleis. Het Britsche koninklijk paar is des avonds op de Belgische Ambassade de gasten ge weest van koning Leopold. Later op den avond heeft de koninklijke gast een bal bijgewoond, dat het Britsche ko ningspaar op het Buckingham Paleis heeft gegeven. Voor den eersten keer heeft een modern dansorkest de muziek ten gehoore gebracht in plaats van éen militair orkest, dat tot nu toe steeds bij bals ten paleize heeft gespeeld. Mijnwerkers na instorting ingesloten. HINDENBURG (Opper Silezië), 18 November (D.N.B.) In een schacht van de Koenigin Luise-mijn zijn zes mijnwerkers door instorting van de buitenwereld afgesloten. Het is tot dusver niet gelukt, met hen in ver binding te komen. I et staat nu practisch reeds vast dat Haarlem's Dagblad over 1937 weer be duidend meer „Groentjes" zal plaatsen dan de 45303 van 1936. En bij zulk een aantal wil dat toch wat zeggen. Het eerste ijs in Haarlem! De Hollanders houden van de wintersport. In den afgeloopen nacht zijn de tennisbanen van Eindenhout aan den Wagenweg tegen over den Hout, oridergespoten en hedenmorgen werden daar reeds de ijzers onder gebonden. Als het nu maar niet gaat dooien'. (De douane te Tandjong Priok heeft een groote smokkelzaak in eetbare vogelnestjes tijdig ontdekt. De Chineesche aanstichter is voort vluchtig). Er is in ons kleine landje Met het gild der smokkelaars. Ook heel dikwijls iets aan 't handje En alevel ook iets raars. Nooit zal echter een der snaken Op dit duistere terrein, Winst met vogelnestjes maken, Zelfs wanneer die eetbaar zijn. Maar 't is anders met die dingen In ons Oostersche gewest, Want de vreemde oosterlingen Eten vogel, ei en nest. Deze nesterijen geven De douane heel wat last, Dat geen smokkel wordt bedreven, Daar wordt danig op gepast. Om een nestje uit te halen Met dit ongewoon product, En ditmaal op grooten schale Is nu glorierijk mislukt. De bedrieger is bedrogen, Maar toch is hij niet gevat, Want de vogel was gevlogen, Voor hij in de nesten zat. Dieven en diefjesmaat bekennen. Doch de helers voelen zich onschuldig. Een inwoner van Beverwijk had in zijn tuintje achter zijn huis een paar hokken met konijnen, die hij trouw vetmestte, waar schijnlijk met het oog op de Kerstdagen, die steeds vele kleine knagers het leven kosten. Daarom was zijn teleurstelling zeer groot, toen hij op den ochtend van den 13en Octo ber tot de ontdekking kwam, dat zijn „vee stapel" verdwenen was. Ook een andere in woner van Beverwijk deed dien morgen de zelfde onaangename ontdekking, doch de po litie wist klaarheid in deze kwestie te bren gen, zoodat een drietal jeugdige inwoners van Beverwijk zich hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden had. Het plan was uitgegaan van een 26-jarigen Beverwijker, die twee Broers voor dit „zaak je" wist te interesseeren, zoodat het drietal er onder beschutting van den nacht op uit trok om de konijnen te bemachtigen. De „promotor" van de affaire had daarbij de beide broers de kastanjes uit het vuur, in casu de konijntjes uit het hok laten halen, terwijl hij op den uitkijk stond, maar had wel een deel van de buit mee naar huis geno men. De Officier van Justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat de oudste der beide broers reeds driemaal eerder wegens diefstal ver oordeeld was. Tegen hem eischte spr. een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek De jongere broer is iemand, die dringend leiding behoeft. Met het oog op zijn jeugdi gen leeftijd zou spr. hem ter beschikking van de regeering willen stellen. Tegen den derden verdachte eischte spr. met het oog op zijn blanco strafregister, 2 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. H. J. Pot en mr. J. Ver- looy, bepleitten clementie, subs, een voorwaar delijke veroordeeling. De beide helers. De beide koopers van deze konijnen hadden zich vervolgens wegens heling to verantwoor den. Volgens de getuigen, twee der verdachten uit de vorige zaak, hadden zij eerlijk gezegd, dat het „jatwerk" (van diefstal afkomstig) was. Dit werd door de verdachten ten stellig ste ontkend. Zij hadden f 12.50 voor de beestjes betaald, wat een lage doch niet abnormale prijs was. De beschuldigingen van de getui gen werden door'hen als .ftotaal leugens" ge- qualificeerd. Volgens hen wilden de verdachten zich wreken voor de verklaringen bij de politie. Alles was afgesproken werk, om hen er in te laten loopen. De officier was van meening dat de verdach ten wel degelijk wisten dat de konijnen van diefstal afkomstig waren. Alle omstandighe den bij den koop wezen daar ook op. De eerste verdachte, een 42-jarige slager uit Beverwijk, die reeds eenmaal voorwaarde lijk veroordeeld is, hoorde vier mnd. met af trek tegen zich eischen. Tegen den anderen verdachte, een 25 jarigen los-werkman, eischte spr. een gevangenisstraf van 2 mnd. De verdediger van den slager, mr. B. M. C. M. Vrijdag meende, dat het bewijsmateriaal zeer aanvechtbaar is. De verdachten beschul digen elkaar onderling. PI. verzocht onmid dellijke invrijheidstelling van dezen verdach te en bepleitte clementie. De rechtbank weigerde, na zich in raadka mer te hebben terug getrokken, de in vrij heidstelling van verdachte. Mr. O. H. van Wijk bestreed eveneens de 'uistheid der verklaringen van de getuigen. Ook den prijs vond hij niet te laag, zoodat ook schuldheling niet bewezen is. Spr. wees verder op de zeer verzachtende omstandig heden en het blanco strafregister van den verd. en bepleitte vrijspraak, subs, een voor waardelijke veroordeeling. De rechtbank zal op 2 December a.s. vonnis vellen. Het woord is aan. Cicero De mensclien beoordeelen veel meer dingen naar haat of liefde, begeerte, ivoede, smart of vreugde, hoop of vrees, door dwaling of een of andere gemoedsbeweging, dan volgens ivaarheid, on partijdigheid, recht en toet. De kortsluiting in liet kabel huisje. Stagnatie van trein- en tramverkeer. De kortsluiting in het kabelhuisje van de P.E.G.E.M. aan den Oudenweg, waarvan wij Woensdag melding maakten, heeft een- vrij ernstige tram- en treinstagnatie veroor saakt. Het onderstation te Halfweg kreeg door de kortsluiting geen voeding en daar dit station stroom levert voor de lijn van de electrische tram tot de Krommert te Amsterdam en tot de Centrale Werkplaats te Haarlem, was het verkeer op deze lijnen van pl.m. 9 uur af ge stoord gedurende 40 minuten. Niet gestoord waren de trams in Haarlem, de lijn Haarlem- Leiden en de tram naar Zandvoort. Natuurlijk kwamen tusschen 9 en 10 uur ook verschillende electrische treinen tot stilstand op het baanvak Haarlem-Amsterdam. Die trei nen kwamen met min of meer groote vertra ging binnen en daardoor vertrokken de aan sluitende treinen even zooveel over tijd. In de richting Haarlem-Amsterdam en Haar lem-Rotterdam konden maatregelen genomen worden, omdat deze baanvakken niet geheel stroomloos waren. Over het stroomlooze ge deelte werd nu gebruik gemaakt van locomo tieven, zoodat de vertragingen hier niet zuo heel groot waren. Erger was het op de lijn Haarlem-Zandvoort, die geheel stroomloos was. Maar ook hier was toch met een drie kwartier alles weer in orde. Het slachtoffer overleden Naar wij vernemen is het slachtoffer, de 51-jarige arbeider J. P. Schijffelen uit Amster dam, die bij de kortsluiting in het kabelhokje aan den Oudenweg Woensdagmorgen ernstige brandwonden kreeg, hedenmorgen vroeg in het St. Elisabeth's Gasthuis aan de gevolgen van zijn wonden overleden. Het H. O. V.-concert van Vrijdag. Een belangrijk programma. Het programma van het Vrijdagavondcon cert der H. O. V. brengt onder leiding van Frits Schuurman en met medewerking van onze bekende stadgenoote Hélène Ludolph de „Hymne an die Nacht" van Diepenbrock en „Salve Regina" van R. Mengelberg, beide voor sopraan en orkest. Als orkestnummers zien we vermeld de Figa ro Ouverture en de Symphonie concertante voor viool- en alt-soli, die worden gespeeld door Hans Byvanck en Fred Leidner Ook wordt ten gehoore gebracht de „Procession Nocturne" van Henri Rabaud. Haarlemsch inbreker krijgt 2% jaar. Inbraken te Velsen en Santpoort. AMSTERDAM, 18 November. Een inbreker uit Haarlem, die reeds dertien maal is veroordeeld, werd vandaag door het Gerechtshof tot twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek van vijf maanden voorarrest veroordeeld. De man had ditmaal twee inbraken ge pleegd. nl. in een manufacturenmagazïjn te Velsen en in een villa te Santpoort. De buit bestond uit manufacturen, sieraden en twee bankbiljetten van f 500. Verdachte ontkende zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De rechtbank te Haarlem had hem tot twee jaar met aftrek van voorarrest ver oordeeld. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De 18e partij tusschen Euwe en Aljechin is toch in remise geëindigd. 2 Het aantal opcenten op de inkomstenbe lasting in Ned. Indië zal worden ver minderd. 3 Een inwoonster van Amsterdam heeft een belangrijke schenking aan den Staat gedaan. 3 Het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer is geëindigd. 3 De Indische begrooting voor 1938 is prac tisch sluitend. Japan erkent de regeering van Franco. 4 De Chineezen verlaten Nanking. 4 Lord Halifax wordt morgen door Hitier ontvangen. 4 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Lord Halifax' Duitsche reis. II. D. Vertelling: Het groote besluit. c S. Reshev«kyEuwe liet zich twee keer verrassen. 2 Schaakrubriek 9 Voor de Vrouw 10 J. B. Schuil: Herdenking wapenstilstands dag 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1^

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1