TOCH REMISE GEWORDEN. H Achttiende partij duurde nog slechts kort Euwe liet zich twee keer verrassen. mmM riAi PONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 HAAKEE M'S D A G B E A D 2 Zie ze rennen Naar DANTUMA'S pennen! OSÏt'SKudunlte ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.j Dr. N. H. Swellengrebel onder scheiden. Met den Darling-prijs. Het hygiène-comité van den Volkenbond heeft in 1926 den Darling-prijs en de daaraan verbonden Darling-medaille ingesteld om de nagedachtenis te eeren van den Amerikaan- schen geleerde S. P. Darling, die bij een door den Volkenbond uitgezonden expeditie ter be studeering van het malariavraagstuk in Pa lestina en Syrië, in Mei 1925 nabij Beyrouth, bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Deze Darling-prijs wordt om de vijf jaar toe gekend aan hem. die, naar het oordeel eener speciaal voor dat doel ingestelde sub-commis sie van het hygiène-comité, het belangrijkste werk op het gebied van de studie der malaria in de laatste vijf jaar verricht heeft. Deze sub-commissie doet daarbij een keuze uit een lijst van candidaten, die op advies van de ministeries of departementen) voor de volks gezondheid der verschillende landen en van de leden van de malaria-commissie van den Vol kenbond is opgemaakt. In 1933 werd de Darling-prijs voor het eerst verleend aan den bekenden Britsch-Indischen malarioloog, kolonel S. P. James. Op den len November van dit jaar heeft het hygiène-comité van den Volkenbond opnieuw moeten beslissen, wien de Darling-prijs ver leend moest korden. Er waren ditmaal 17 candidaten: 5 uit de Ver. Staten, 3 uit Engeland, 2 uit België en Yougoslavië en 1 uit Duitschland, Frankrijk. Italië, Palestina en Nederland. De keuze viel op het laatste land en wel op dr. N. H. Swel lengrebel, chef van het laboratorium voor me dische zoölogie van het Koloniaal Instituut te Amsterdam en bijzonder hoogleeraar vanwege dit instituut. Als bijzonderheid kan hierbij nog vermeld worden dat het Britsche ministerie voor Volks gezondheid een der autoriteiten was welke dr. Swellengrebel als candidaat had voorgedragen. CREMATIE C. E. TER MEULEN. Onder zeer groote belangstelling vond he den de crematie plaats van wijlen den heer C. E. ter Heulen, in leven bankier te Amster dam. Vooral uit het bankbedrijf waren talloozen naar Westerveld gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Er was geen enkele Amsterdamsche bankinstelling, die niet bij de plechtigheid vertegenwoordigd was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister, B. J. de Leeuw, thesaurier-generaal aan het de partement van financiën, Ph. Mees, lid der firma R. Mees en Zonen en president-commis saris der Rotterdamsche Hypotheekbank; J. S. Rabbie en Van der Meulen, directeuren van de Rotterdamsche Bank, ir. S. van Schaik, na mens de directie en commissarissen van de A.K.U. en de British Enka, F. J. M. van Ogtrop. A. de Bij 11 Nachenius en mr. W. Cnoop Koop- mans, namens het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, A. A. Pauw en mr. T H. Abbing, directeur en directeur-secretaris van de Nederlandsche'Handelmaatschappij, Paul den Tex, oud-directeur van de Koninklij ke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij: P. A. Arriëns, directeur van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, mr. J. Luden, presi dent-commissaris van de Nederlandsche Bank P. Hofstede de Groot, directeur van de Am sterdamsche Bank, W. H. van Eeghen namens de firma H. Oyens en Zn J. van Hasselt, di recteur van de K. N. S. M., mr. H. van Manen. Directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentsche bank, mr. dr. van Walré de Bordes, namens den secretaris-generaal van den Vol kenbond en vele anderen. Er werd bij de plechtigheid niet gesproken. Nadat de baar onder het spelen van Elévation van Th. du Bois was neergelaten, dankte prof. ter Meulen uit Delft, een broer van den over ledene, den aanwezigen voor hun belangstel ling. Kou haar been nauwelijks gebruiken door rbeumatische pijn in de knie. „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu- matische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij o,rer het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad". Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urine zuur, alsmede alle andere schadelijke afval stoffen langs natuurlijken weg zacht en vol komen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handéts Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.J AGENDA. Heden: DONDERDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Chr. Oratorium Vereen. „Jeplita" van Handel. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cineone Theater: Ein Mann mit Herz, ge prolongeerd; doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Cinema Palace: Slavenschip, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Shall we dance met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Wie is Wie? 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ronald Colinan in Verloren Paradijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21 Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. VRIJDAG 19 NOVEMBER Bioscopen, nieuw programma. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. In hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage werd Woensdagavond de 18de partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin voortgezet. Lod. Prins schrijft hierover het volgende aan het A.N.P.: Wit - dr. A. Aljechin: Kh2, De4, Th4, Pf5, pionnen d6, f3, g2 en h5. Zwart - dr. M. Euwe: Kh7, Df6, Td7, Pc5, pionnen a7, b6, f7 g7 en h6. Een uiterst gecompliceerde stelling, waarin pion d6 in alle overwegingen domineert. Zoo kan Th4 de h-lijn niet verlaten, omdat dan g6 volgt (wat thans faalt op Hg6: en Th6:). 41. De4c2 En thans is de beurt aan Zwart om goede zetten te vinden; kh of g8 brengt geen voort gang in de partijde dame wil liefst h4, f5 en d6 blijven observeeren en ook paard of toren hebben voor het oogenblik geen hoogere taak dan te laten zien, dat zij op het bord tegen woordig zijn. Dus: „reservetroepen, voor waarts!" 4 1a7a5 42. g2g3 Uit de vorige opmerkingen blijkt, dat dek king van Th4 van groot belang is. In aanmer king kwam ook f3f4, ten einde den toren via h3 in veiligheid te brengen, doch spoedig blijkt, dat Aljechin op een zeldzaam geraffi neerde tactische wijze een uitweg speculeert, waarvan deze en de volgende zet de inleiding vormen. 4 2a 5a4 43. Th4g4 Ip het juiste moment, zooals spoedig blijkt, laat de uitdager g7g6 toe. In ieder geval moest wit iets ondernemen, daar anders de indringer op a4 regelrecht op de promotie af komt. Maar: wat wil Wit ondernemen? Wel faalt het verleidelijke 43a3 nog juist op 44. Pg7: Kh8, 45. Pd8! Db2, 46. Db2:, ab2:, 47. Tb4!. Pd3, 48. Tb6:, doch de door den wereldkampioen gekozen voortzetting schijnt afdoende te zijn. 4 3g7—g6 4. PfS—h4! met viervoudigen aanval op g6. 4 4Df6Xd6 Nu dreigt ten overvloede damesruil door Dd2-i- 45. h5Xg6-f- f7Xg6 46. Tg 4d4! S. Reshevsky over het vervolg der 18e partij. De achttiende pai'tij, die in een zoo buiten gewoon moeilijke stelling was afgebroken, is Woensdagavond voortgezet. Het bleek, dat zoowel Dr. Euwe als Dr. Aljechin de stelling nauwkeurig hadden onderzocht, want reeds de eerste zet van Dr. Euwe was een verras sing. Hij speelde n.l. niet zijn Koning naar h8, teneinde het dreigende aftrekschaak te ontgaan, maar rukte direct met zijn sterke vrije a-pion op. Echter ook Dr. Aljechin had een surprise in petto. Op den 46sten zet bood hij n.l. zijn toren aan, die zwart niet mocht nemen, aangezien aan remise door eeuwig schaak het gevolg zou zijn. Waarschijnlijk heeft wit deze voortzetting bij het analyseeren over het hoofd gezien. Zoodoende forceerde wit een dame-eindspel, waarin hij de vijande lijke a-pion veroverde, en met één pion min der groote remise-kansen had. Het scheen een langdurig eindspel te wor den. Toen echter op den 50sten zet Dr. Euwe niet nauwkeurig voortzette, had Dr. Aljechin met een geestig paardoffer gelegenheid re mise af te dwingen. Zig zag door de partij. Een overzicht van de beslissende momen ten uit den strijd. Analyseerende kom ik tot de volgende op merkingen: 42. a5a4. Voorzichtiger was wel 42Kh7--h8 met eventueel Pc5e6. De pionnen mogen pas na voldoende voorbereiding opgespeeld worden. 45. f7Xg'6. Euwe speculeerde op 46. Tg4Xg6 of Ph4Xg6 daar in beide gevallen na dameruil het eindspel voor wit verloren is. 46. Tg4d4! Deze zet heeft Euwe vermoedelijk over het hoofd gezien, anders zou hij deze variant niet gekozen hebben. De pointe is, dat na 46 Dd6Xd4, 47. Dc2Xg6-f, Kh7—h8; 48. Dg6— e8-K Kh8h7 (Kg7 gaat niet wegens Pf5+); De8g6-f, remise door eeuwig schaak volgt. 50. Pe5c4? Een blunder. Met De6c6 had zwart nog redelijke winstkansen, alhoewel de winst niet emakkelijk te forceeren is. S. RESCHEWSKY. Wij zullen maar geen moeite meer doen, ad jectieven te vinden voor het spelpeil en de spanningen in deze achttiende partij. Onder het voorwendsel, onschuldiglijk Th4 te dek ken, heeft de uitdager dus met zijn 42sten zet een weergalooze val voorbereid, door ook de diagonaal d6h2 af te sluiten, opdat pion d6 niet met schaak zou worden genomen en Wit dus gelegenheid zou hebben tot den grandio- zen tekstzet, die Wit's verlieskansen, naar om standigheden althans, zooveel mogelijk be perkt. Zou Zwart nl. thans op d4 slaan, dan bereikt wit remise door Dc2Xg6+ - e8+—g6-i- enz., daar de zwarte koning niet langs g7 kan vluchten, wegens Pf5-f met damewinst. Ergo gaat pion a4 verloren. 46Dd6e6 47. Td4Xd7+ Pc5xd7 48. Dc2Xa4 Hoe het zij Zwart heeft in elk geval zijn pluspion behouden en daar de stelling geen al te ingewikkelde problemen meer schijnt te bevatten, is men reeds geneigd, zich op een technische afwikkeling te verheugen. Doch de weg naar de zege is met hindernissen ge plaveid. 48h6h5 en niet voorbarig De2-f-, 49. Kh3, Dd3, want dan zou het na 50. Db4 zeer moeilijk zijn, ver der te komen. 49. Da4c2 Pd7e5 50. Ivh2g2 Pe5c4?? Negen-en-veertig zetten lang ontgaat den wereldkampioen geen enkele kleinigheid, noch schuwt hij de onberekenbaarste verwikkelin gen, gaat hij over afgronden om het gering ste voordeel te behalen. zonder een enkele fout vervult hij zijn bijna bovenmensche- lijke opgave en thansin het gezicht van de haven, zij het ook nog voor tal van klip pen, strandt hij op een kinderlijk eenvoudige combinatie, die door iedereen in de zaal was opgemerkt. Het moet echter gezegd worden, dat de winst in elk geval zeer moeilijk te be halen was, zooals de analyse tusschen de meesters later ten duidelijkste bewees. 51. Ph4Xg6! REMISE, want op Dg6: volgt Dc4: en op Pe3, Kf2, Pc2:, PfS+, enz. Andere zetten worden eventueel beantwoord door pf4. Een roemloos einde van een onbeschrijfe lijke partij. De eindstand was Zwart: Dr. Euwe. De Bilt voorspelt m m&m Wit: Dr. Aljechin. NABESCHOUWING. En zoo kwamen wij dan allen, optimisten, die reeds hadden aangenomen, dat Euwe niet bijzonder veel moeite zou hebben met het win nen van deze afgebroken partij, bedrogen uit. Want wij hadden buiten den waard, i.e. den onverzettelijken wil van Aljechin, en zijn vin dingrijkheid, gerekend, die hem brillante denkbeelden deden scheppen, misschien zelfs wel alle verlieskansen deden uitschakelen. Gerechtigheid? Is de einduitslag misschien een belooning voor ATjechin's moed, op den 39sten zet onder twijfelachtige omstandighe den op winst te spelen, in plaats van zich met 39. Tg4, Dh5:f, 40. Th4, Dg 5, 41. Tg4, enz. van een vreedzame oplossing te verzekeren? Wat daarvan zij niemand zou durven be weren, dat de beide schaaktitanen elkander ditmaal in meesterschap iets hebben toege geven. Het was een EuweAljechin-strijd van de allerhoogste orde. NEGENTIENDE PARTIJ De negentiende partij wordt Zaterdag 20 November, des middags drie uur, in Philips Ontspanningsgebouw te Eindhoven gespeeld. De stand is thans: Dr. Aljechin 10 p. met zes gewonnen partijen. Dr. Euwe 8 p. met vier gewonnen partijen. IJSHOCKEY. A.IJ.H.C.ETOILE DU NORD. Hedenavond wordt te Amsterdam het ijs- hockeyseizoen met een internationale ontmoe ting Etoile du NordA.IJ.H.C. geopend. De opstelling van de Amsterdamsche IJs- hockeyclub staat nog niet vast. De ploeg zal waarschijnlijk in dezelfde formatie uitkomen als in Krefeld en Keulen. De wedstrijd begint te half negen. In de pauze worden door kunst- rij trainers demonstraties gegeven, w.o. een Hongaarsche dans, die bij de shows in Den Haag en Brussel zooveel bijval heeft geoogst. Meest matigen Oostelijken tot Zuidelij- lijken wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken. Waarschijnlijk eenigen regen. Zach ter, vooral in het Zuiden. BAROMETERSTAND Hoogste 774.0 m.M. te Vardö. Laagste 741.7 m.M. te Blacksod. De depressie breidt zich geleidelijk naar het Noordoosten uit en de hooge drukking nam vooral in Zuid-Scandinavië af. De vorst is vooral in Noord-Scandinavië afgenomen, maar zij hield toch in geheel Scandinavië aan. In Zweden is plaatselijk veel sneeuw gevallen en de sneeuw houdt nog aan. Duitschland heeft betrokken lucht, met temperatuur eenige gra den onder nul; alleen in het Zuiden is de tem peratuur boven het vriespunt en viel hier en daar sneeuw. In Frankrijk en Zwitserland is de temperatuur gestegen en lichte tot matige regen gevallen. Thans hebben de lagere top pen mist. met stormachtigen wind. De hoogere helder weer, met ongeveer tien graden vorst. De Britsche eilanden hebben krachtigen tot stormachtigen Zuidoostelijken wind, met regen in het Zuiden en Westen, te Valentia zelfs 40 m.M. Het ziet er naar uit, dat de dooi, die reeds in het Zuiden viel, zich over het geheele land zal uitbreiden. De wind zal afnemen en naar Zuid draaien en ook in het Noorden komt kans op regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 754 m.M. Stand van gister 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.59 uur; n.m. 15.20 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.20 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. JUBILEUM BIJ DE FIRMA PEEK EN CLOPPENBURG. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. v. d. Horst chef van de maatafdeeling bij de firma Peek en Cloppenburg alhier, bij die firma in dienst trad in genoemde functie. De jubilaris werd hedenmorgen per auto van zijn woning gehaald en naar de zaak ge bracht, waar hij door het voltallige personeel werd ontvangen en namens de directie waar- deerend toegesproken door den chef, den heer G. Maartens, die hem het cadeau van de di rectie, een haard, aanbood en namens zichzelf een haardfauteuil. Verder ontving de heer Van der Horst nog van het personeel een schemerlamp, van de kleermakers een pouffe en van de thuiswer kers een palm. De jubilaris had verder den dag vrij. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te .3.45 uur, Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.49 uur. Wex-kdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur Donderdag: Ta'anieth Kabroniem, aanvang van den Dienst te 2.30 uur, ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede.Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. MAN ONDER VRACHTAUTO GEDOOD. De 53-jarige W. Timmer, kapitein van en wonend aan boord van de aan de Nassaukade te Rotterdam liggende sleepboot „Fiat Volun tas 2" geraakte Woensdagavond op deze kade onder een zware vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen P. V. E. uit Hillegersberg. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de man bij het oversteken gestruikeld is of dat hij van een rijdende tram is afgesprongen. De man die onder de wielen van de vrachtauto raakte, is met zware inwendige kwetsuren en een sche delfractuur per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den CooLsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Morgen Vrijdagavond zal ds. J. H. Mulder, Herv. Pred. te Rotterdam, voor de Haarlem- sehe afdeeling van de Evangelische Maat schappij in de Remonstrantsche Kerk, Prins Hendrikstraat, spreken over: „Een antwoord aan Pater Wijnand Sluys' DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER. De receptie na de installatie van den bur gemeester werd ook nog bezocht door: de af deeling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren; de schietvereeniging „Generaal Van Merlen"; een deputatie van de Stichting Kinderbewaarplaats Haarlem Noord; den heer W. F. Noordhof, inspecteur Invoerrechten en Accijnzen. Bij de namen van de predikanten in ons vorig nummer is per abuis voor den naam W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Ger. Kerk, „Ds." weggelaten. Ver der kwamen nog deputaties van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op de biosco pen en van de muziekvereeniging „Harmonie- Crescendo". HET SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester zal spreekuur houden iederen Vrijdag des morgens van 11—12 uur, te beginnen Vrijdag 26 November a.s. HEEMSTEDE R. K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R. k. Volksbond een ledenver gadering, die deels ook gewijd was aan de propaganda voor de Missie, daar Pater Cauen- berg, een zoon van een bekende Heemsteed- sche familie en voortgekomen uit een arbei dersgezin, na een 5-jarig verblijf aan de Afri- kaansche Goudkust, het een en ander zou mededeelen over zijn verblijf daar, gedurende die 5 jaren. Het zakelijke gedeelte werd dan ook vlug afgewerkt, waaronder waren enkele mededee- lingen o.a. over de viering van het 50-jarig bestaan van den Ned. R.K. Volksbond in Maart (kerkelijk op 6 Maart en feestelijk in Mei 1938), en dat op 8 December a.s. de heer Angenent, districtsbestuurder een spreek beurt zal vervullen, met een nog nader aan te kondigen onderwerp. Na eerst een beeld gegeven te hebben van de ligging en het klimaat van zijn missiege bied, de voorgeschiedenis dier missie, die eigenlijk al dateert van 1437 en waarvan blijkbaar nog oude gebruiken zijn overge bleven, als o.a. het gebruik van kaarsen bij begrafenissen onder de heidenen, zeide pater Cauenberg, dat in 1860 de eerste missionaris sen van zijn orde, nl. die van Cadier en Keer, naar deze streken gingen en hoe deze al spoedig vielen als slachtoffers der gele koorts, nu nog „het graf der blanken" genoemd. Het is nu niet zoo erg meer, als gevolg van betere voorzorgsmaatregelen en doktershulp. In woord en beeld zagen de aanwezigen dan de 5 jaren van Missiearbeid van Pater Cauen berg de revue passeeren. Eerst het vertrek met de „Maaskerk", aardige kiekjes tijdens de reis en dan het eerste kerkje van zijn sta tie, zeer primitief, zooals alles er primitief is. En zoo zagen v. hem .dan aan den ar beid, bij de jeugd op de scholen, bij zijn huis, bezoek in de hutten van de binnenlandsche staties, de zorg voor de zieken. Wij zagen hem op de motor, hem door een Rotterdamschen jongen geschonken en in de auto, het ge schenk van de leden van den R.K, Volks bond. Maar ook kreeg men een beeld van het le ven en de gebruiken der inboorlingen, ook van de toovenaars en afgodsdienaars, waartegen de missionaris den grootsten strijd te strij den heeft. Op prettige, soms humoristische wijze wisti pater Cauenberg zoo en beeld te geven van den zwaren arbeid daar in de missie, waar voor hij ook financieele hulp vroeg. Na afloop der causerie volgden eenige at tracties die voor de missie f 25 opbrachten. De collecte voor „Hulp in nood" bracht f 3.03 op. BLOEMENDAAL' BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. M. Wilms FloetFerdolage, d. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: E. A. W. Hirschfeld en M. M, L. Schreiber. Overleden: C. van Goor 63 j, S. P. Rijnierse 71 j. HAARLEMMERMEER I»e Bondsoefenmeester Bob Glendenning (geheel rechts) maakt op liet H. F. C.-terrein de veelbelovende jeugdige voetballers uit Haarlem en omgeving fit. CRISIS-COMITé. Het bestuur van het crisis-comité B (aan vullenden steun aan werkloozen) maakt be kend, dat thans weer de gelegenheid kan worden opengesteld voor hen die werkloos zijn om een steunaanvraag te doen. Opgemerkt wordt, dat deze steun in het algemeen slechts kan worden verleend aan die gezinnen, waar tengevolge van lang durige werkloosheid zoodanige achterstand is ontstaan in de aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel, dat de verstrekking van extra hulp noodig is. Evenals in den vorigen winter is ook thans een flink aantal wollen dekens beschikbaar. Het indienen der aanvragen geschiedt als volgt: 1. door de georganiseerde arbeiders bij het afdeelingsbestuur van hun organisatie vóór 27 November 1937: 2. Door de ongeorganiseerde arbeiders op Maandag 22 of Dinsdag 23 Novemberf 1937, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur in het kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofd dorp. afdeeling Financiën. De afdeelingsbesturen kunnen aanvraag formulieren en dienstenveloppen aanvragen bij den secretaris-penningmeester van het comité, afdeeling Financiën, raadhuis Hoofd dorp. OVERBRUGGING VAN DEN NIEUWEN RIJKSWEG DOOR DE T>Tï. HETJELAAN TE ABBENES. Velen, die in Haarlemmermeer nabij de Kaag per auto of rijwiel den Hoofdweg op rijden in de richting Abbenes, zien in de om geving van dit dorp een groote beton-brug liggen, die aan weeszijden op een weg is aan gesloten en verkeeren in de meening dat dit is een gedeelte van den nieuwen Rijksweg AmsterdamSassenneim, met een der ge bouwde reeds aangesloten viaducten. Zij be grijpen dan tegelijkertijd niet hoe die geheel dwars liggende weg aansluiting moet krijgen op het in aanbouw zijnde monumentale kunstwerk ter overbrugging van de Hoofd vaart en de beide hoofdwegen nabij de Kaag. waarvoor men met de betonstortin- gen reeds is begonnen. De hierboven genoemde dwars door het land gelegen weg maakt echter geen deel uit van den grooten weg voor autosnelverkeer, maar is de Dr. Heijelaan te Abbenes met een daarin gebouwd viaduct, waarmede de aldaar vlak liggende nieuwe Rijksweg wordt over brugd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2