'ISBm* Indische begrooting practisch sluitend. Belangrijke schenking aan den Staat. Niet veel nieuws meer aan het licht gekomen. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Minder opcenten op inkomstenbelasting. Loonbelasting-tarief van 4 op 3% gebracht. Herstel der oude pensioenen. Volgens de tot dusver bekende gegevens vertoont de Ned. Indische begrooting 1935 op den geheelen dienst een tekort van f 13.581.000, ontstaan uit een tekort op den gewonen dienst van f 33.479.000 en een over schot op den buitengewonen dienst van f 19.898.000. Voor 1936 vertoont de gewone dienst een te kort van f 16,772.000, terwijl de buitengewone dienst een overschot oplevert van f 45.505.000, zoodat de geheele dienst een overschot heeft van f 28.733.000. Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1937 moet voorloopig nog met een zeer globale schatting worden volstaan. Rekening houdend met de medio October j.l. bekende gegevens wordt op den gewonen dienst een tekort verwacht van f 4.396.000 (de raming was f 39.116.000), op den buitenge wonen dienst een tekort van f 34.743.000 (ra ming f 44.136.000), zoodat het verwachte te kort op den geheelen dienst f 39,139,000 zal bedragen in plaats van het geraamde tekort van f 83.252.000. Bij de beoordeeling van de cijfers betreffende den buitengewonen dienst moet er rekening mede worden ge houden, dat daarin zijn begrepen de defensieuitgaven, waarvan rente en aflossing door Nederland worden betaald, en de welvaartsuitgaven,, welke uit de door het moederland be schikbaar gestelde f 25 millioen wor den bestreden, uitgaven dus, welke uiteindelijk op de schuldpositie van Nederlandsch-Indië geen nadeeligen invloed uitoefemen.Schakelt men deze uit, dan worden voor wat de ver- wachtingscijfers betreft de nadee- lige saldi teruggebracht tot de vol gende bedragen; Gewone dienst f 4.396.000 Buitengewone dienst f 6.581,000 Geheele dienst .f 10.977.000 De thans ingediende begrooting voor 1938 vertoont de volgende eindcijfers. Gewone dienst tekort f 21,074.622 Buitengewone dienst tekort f 18,829.782 Geheele dienst tekort f 39.904.404 Na uitschakeling van de welvaarts- en de fensieuitgaven, welke het rijk voor zijn rekening zal nemen, verandert het tekort op den buitengewonen dienst in «een overschot van f 6.966.278, terwijl het tekort op den ge wonen dienst nog vermindering kan onder gaan, indien de Nederlandsche regeering tot de conclusie mocht komen, dat aan Indië nog een bijdrage in de bedrijfskosten der vloot ten laste van de rijksbegrooting dient te wor den toegekend. In dit verband wordt nog medegedeeld, dat de minister met de Indische regeering in overleg is getreden nopens de wenschelijk- heid om door bijzondere heffingen te voor komen, dat in de toekomst de stand van den gewonen dienst ongunstiger zal worden, als gevolg van de verzwaring van de lasten der defensie.. De terugkeer tot het stelsel van gelijke jaarlijksche aflossingen met verlaging van den rentevoet tot 3 pet., verzwaart de aflos singsverplichting voor de tot een bedrag van rond f 912.000.000 gelijktijdig geconver teerde drie 4 pet. leeningen van f 11.150.000 tot f 24.650.000, alzoo met 13,5 millioen, welk bedrag voor rond 9 mülioen opgevangen wordt door de verkregen rentebesparing. Re kening houdend met de in Januari j.l. uitge voerde conversie van 4V2 pet. leeningen, welke in de raming voor 1938 reeds is verwerkt, als mede met de boven sub 5e, vermelde rentever laging, zal de leeningsdienst in 1938 nog slechts 2,9 millioen meer vergen dan volgens de voor de conversies geldende verplichtin gen terwijl de sterkere daling van den jaar- liikschen rentelast door de grootere aflossing tengevolge zal hebben, dat na 1941 de druk van rente en aflossing op de begrooting be neden het peil van de vroegere annuiteits- verplichtingen zal komen te liggen. Resultaten-controle duidt op effect van courantenreclame. Het groote Amerikaansche ver zendhuis Sears Roebuck is door haar wijze van zaken-doen zeer goed in staat resultaten van haar reclame na te gaan. Wij laten hier aan het wóórd den reclamechef van dit bedrijf, dat de verschillende reclamemiddelen, die het in den loop der tijden gebruikte, reeds meer dan 12 jaar controleert „Terwijl wij in 1936 meer voor cou rantenreclame uitgaven dan ooit tevoren, waren de verkoopresul taten die daaruit voortvloeiden zeer bevredigend." En verder „Ook in de voorgaande jaren, heeft courantenreclame ons prachtige resultaten opgeleverd." Ook ge durende de depressie heeft. Sears elk jaar weer het budget voor cou rantenreclame verhoogd; in al die crisisjaren gaf zij zelfs meer aan adverteeren in couranten uit dan in het topjaar 1929. Het gevolg van die politiek is, dat Sears thans nog belangrijk méér omzet dan in 1929. Gunstige gang van zaken De gunstige gang van zaken, tot uiting komend in de middelen-raming, welke, zonder nieuwe maatregelen op belastinggebied, in 1938 een stijging ten opzichte van de uitkomsten van 1936 te zien zou hebben gegeven van f 74.4 millioen, heeft het mogelijk ge maakt 'n verdere stap te doen tot ver lichting van den belastingdruk door verlaging van de opcenten op de in komstenbelasting met 20 en van het tarief der loonbelasting van 4 op 3 pet. De hiervan te verwachten minde re opbrengst ad f 7,5 millioen is in het ramingcijfer voor de belastingen verwerkt. Van het overblijvend accres bleek rond f 50 millioen noodig tot opvanging van de stijging der uitgaven. Defensie eischt grooter uit gaven. Voor de defensie blijkt f 23,7 millioen meer noodig te zijn dan in 1936 en f 15.8 millioen meer dan volgens de raming voor 1937. Met de stijging van materiaalprijzen is hierbij reke ning gehouden, doch niet met de gevolgen van de in voorbereiding zijnde herver deeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië. Met uitzondering van de posten rente en aflossing en verlofsbezoldigingen en nonacti- viteitstractementen, vertoonen overigens na genoeg alle uitgavéngroepen een meer of minder belangrijke stijging als gevolg van de prijsstijging van materialen, het natuur lijk accres van bezoldigingen en het herstel van onder den drang der bezuiniging te veel ingekrompen formaties. Voor materieele uit gaven is in 1938 meer geraamd dan voor 1937 rond f 25.8 millioen, waarvan f 17.4 millioen alleen voor oorlog en marine, terwijl de per soneelsuitbreiding f 3.5 millioen vergt, waar van bijna f 2 millioen voor de militaire de partementen. Onder de diverse uitgaven is begrepen een bedrag van f 15 millioen als algemeene re serve voor salarisverbetering, pensioenen en prijsstijging van materialen. Aangezien het niet in het voornemen van den minister ligt een voorstel te doen tot verlenging van de wet tot herberekening van de korting op de Indische pensioenen, zal van deze reserve een bedrag van rond f 5 millioen noodig zijn voor herstel van de pensioenen tot de oor spronkelijk toegekende bedragen. Financieel perspectief. Even snel als de landsfinanciën reageer den op de scherpe daling van de wereldcon junctuur in de jaren 1930'33 voltrekt 'dit proces zich thans in omgekeerde richting. Hoe verblijdend het ook moge zijn, dat deze plotselinge omkeer een eind gemaakt heeft aan een beklemmende periode van crisisbe- grootingen, die ondanks zeer ver doorge voerde bezuiniging en versobering van het overheidsapparaat de gaping tusschen in komsten en uitgaven niet konden overbrug gen, maant de uiterste conjunctuurgevoelig heid van de Indische landsmiddelen tevens tot groote voorzichtigheid bij het uitzetten van de lijnen voor de in de naaste toekomst te voeren financieele politiek. Te meer is daarvoor reden, nu het con junctuur verloop van de laatste maanden de onzekere basis, waarop de huidige opleving rust. nog eens duidelijk in het licht heeft gesteld. Voorts dient wel in het oog te worden ge houden, dat de innerlijke positie van het budget nog menige zwakke plek vertoont. Zoo valt te constateeren le. dat de onderhavige begrooting nog geen volledig sluitenden gewonen dienst vertoont, terwijl nu reeds vaststaat, dat het tekort niet onaanzienlijk zal stijgen. 2e. dat met het herstel van de normale schuldaflossing als gevolg van de jongste conversie de achterstand in de schulddelging in verhouding tot de waardevermindering der objecten, waarvoor de schuld werd aan gegaan, nog niet is ingehaald, gezwegen nog van de zware crisisschuld, ontstaan door de omvangrijke tekorten op den gewonen dienst in de achterliggende jaren; 3e. dat aan de stopzetting van de stortin gen in de pensioenfondsen en de daarmede gepaard gaande sterke intering op de ver- eischte dekking voor de toekomstige pen sioenverplichtingen nog geen einde is ge maakt. Indische schuld. De totale Indische schuld bedroeg on 1 October jl. f 1.345.657,000 tegen f 1.424.844.000 op 1 Januari 1937 en f 1.494.570.000 op 1 Januari 1936. Ir. A. A. Mussert op 20 Januari a.s. voor de rechtbank. Naar wij vernemen zal de vijfde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam hoogstwaar schijnlijk op Donderdag 20 Januari a.s. de strafzaak tegen ir. A. A. Mussert behandelen, die zich dan op dien dag te verantwoorden zal hebben wegens mishandeling, die hij zou heb ben gepleegd bij het bekende Blauwe Zand- incident. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit van 15 November 1937, is met ingang van 1 December 1937 be noemd tot burgemeester der gemeente Schijndel: W. J. N. Wijs, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Heusden. Wiel rü der door auto levens- gevaarlek gewond. Woensdagavond omstreeks vijf uur is op den viersprong van den Rijksstraatweg te Oegstgeest de 30-jarige wielrijder G. Nasveld uit Voorschoten door een personenauto, be stuurd door den heer A. G. uit den Haag, in de flank aangereden en ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand is de man naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is'een product. Oranjebanden »9avet«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. Ingez. Med.) In belang van kinderen uit onvolledige en ontwrichte gezinnen. Te Amsterdam is op 16 dezer, in te genwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken,den heer H. van Boeyen, bij notarieele akte tot stand gebracht een belangrijke schenking aan den staat der Neder landen, gedaan door een inwoonster van Amsterdam. Het geschonken kapitaal zal die nen als fonds dat, afgescheiden van het andere vermogen van den staat, door den minister, onder wiens de partement de zaken betreffende de armenverzorging ressorteeren zal worden beheerd en waarvan de re venuen zullen worden besteed in het belang van misdeelde kinderen in het bijzonder uit onvolledige en ont wrichte gezinnen, die door afwezig heid van den vader of de moeder wor den verwaarloosd of met verwaar- loozing worden bedreigd. In de eerste plaats komen voor steun in aanmerking kinderen uit de gemeente Amsterdam, daarna kinde ren uit de gemeente 's-Gravenhage. en Drogisten (Adv. mgez. Mea.j Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. Het nationaal fonds voor bijzondere noo den verzoekt ons mede te deelen, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana dit fonds de belangrijke gift van f 5000 heeft ge schonken. Dit koninklijk voorbeeld moge velen tot navolging opwekken. In ons blad van Zaterdag is de puzzle van het nationaal fonds waarop reeds eerder de aandacht werd gevestigd, opgenomen, behalve de bij deze puzzle vermelde hoofdprijzen is nog uitgeloofd een zilveren theeservies ter waarde van f 250 of andere zilverwerken, ter keuze van den winnaar, welke door de mede werking van de firma J. Steltman te 's-Gra- venhage uit gelden, voor de prijsvraag be schikbaar gesteld, konden worden aange kocht. Vijftienjarige jongen door trein meegesleept. Buurjongen levensgevaarlijk gewond. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. Woensdagmiddag heeft zich op den onbewaakten overweg te Mill een on geluk voorgedaan, waarbij een 15- jarige jongen werd gedood en een 9- jarige knaap ernstige verwondingen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een land bouwerswagen den overweg, juist op het oogenblik, dat uit de richting Boxtel een trein kwam aanrijden. De machinist kon niet tijdig meer remmen, met het noodlottig ge volg, dat de wagen gegrepen werd en een eindweegs werd meegesleurd. Na dertig meter te zijn doorgereden, kwam de trein tot stil stand. De 15-jarige voerman van den wagen. H. van Lanen, die dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde woont, vond men dood langs de spoorbaan. Naast van Lanen had nog op den bok ge zeten diens negen-jarige buurjongen, Henst die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon springen. Hij kwam even wel met een harden smak op den grond terecht en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is bij zijn ouders binnen gebracht. Op het moment dat de trein den land bouwerswagen greep, stond het paard reeds voorbij de rails, zoodat het dier ongedeerd b^eef. De wagen is totaal vernield. De trein had ruim een kwartier vertraging. TWEEDE KAMER Dr. Colijn dacht aanvankelijk niet aan Vakministers. Algemeen begrootings- debat geëindigd. DEN HAAG Woensdag. Ir. A1 b a r d a begon met een verklaring, die ten doel had zijn uitlating van de vorige week over sommige artikelen in 'n deel van de bur gerlijke pers een beetje te verzachten, om ver volgens nog eens aan te stippen, waarom men zi. kan spreken van „geheime geldbronnen van de N.S.B." In dit verband wees hij op wat er te dien aanzien elders (Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije) aan het licht was gekomen om trent daar genoten subsidies van den kant der Duitsche nat. socialisten. Als spr. vraagt of ook niet de herkomst van de geldmiddelen der communistische partij van myffterieusen aard is, roept de communist de Visser met forsche stem „neen", waarna Ir. Albarda de aandacht vestigt op den financieelen steun, dien Moskou veelal aan de communistische organisaties in het buitenland pleegt te verleenen, wat trou wens in overeenstemming is met de voorschrif ten, welke op dit punt voor de communistische centrale in Sovjet-Rusland gelden. Ir. Albarda diende den Minister-President in netten vorm een standje toe over de wijze waarop deze tegen de gevaren van parlemen taire fouten meende te moeten waarschuwen en ried hem aan de werkloosheid te verdrij ven, wat beveiliging van de democratie zou opleveren. Waarna de s.d. woordvoerder Dr. Colijn voorhield, dat de uitdrukking „positief- christelijke grondslagen" toch niet gelukkig gekozen was en verkondigde, dat de formule in wezen -geenszins 'n grondslag voor homo geniteit was geweest, maar veeleer een tegen stelling in ons volk weer aangedikt had. Spr. wijst er op, hoe 'n zeer belangrijk deel van hen, die Katholiek en Protestantsch zijn. niet rechts stemmen. De verkeerde geloofsijver van de rechtsche groepen valt te wraken. Daarom acht spr. het optreden van dit Kabi net een -ongeluk voor het land en zulks nog meer omdat onze Regeering voor niets anders oog blijkt te hebben dan voor de defensie en geen enkel moedgevend perspectief op ander terrein biedt. Nadat de heer de March ant et d' An- sembourg (nat. soc.) verklaard heeft dat zijn partij gaarne 'n -gevaar voor het parle mentaire stelsel zal blijven, en dat de leider Ir. Mussert bereidheid tot h boeken-önderzoek aan den dag heeft gelegd, zegt spr. o.m. dat men de N.S.B. voor wat er in Duitschland ge beurt niet aansprakelijk kan stellen, al wenscht hij zich hier niet uit te laten over de vraag wat daar aan goeds en kwaads zou geschieden. Van de repliek van Jhr. Mr. de Geer (c.h.) zij vermeld zijn -beroep op de nat. soc. afge vaardigden om hun plicht te doen door opbou wend te werk te gaan en voorts zijn stelling, dat ter verdediging van de vergaande mach tigingen, die het ontwerp tot wijziging der cri sisinvoerwet in 't leven beoogt te roepen, niet kan gelden dat de leden van d i t Kabinet er heusch geen misbruik van zullen maken. Niet in de personen aan wie de wetgever zijn be voegdheden overdraagt, doch in het stelsel, in den inhoud van de wet zelf hooren de waar borgen tegen misbruik aanwezig te zijn. Dr. Bier erna (lib.) verschafte thans van zijn kant nog eenige nadere zij 't ook niet volledige inlichtingen omtrent een belang rijk onderdeel van de geschiedenis der Ka binetsformatie. Hij gaf te verstaan, dat nog vlak voordat het rechtsche Kabinet uit des formateurs hoed werd getooverd, men in 't vrijzinnige kamp gegronde reden had om te verwachten, dat er een Ministerie op bree- de basis (dus met een gewijzigde, voor de vrijzinnigen wèl aanvaardbare formuleering van den principieelen grondslag, en met 3 niet-rechtsche leden er in) tot stand zou komen. Spr. meende dat Dr. Colijn verkeerd had gedaan te beginnen met een voor de vrijzin nigen onaanvaardbare formuleering. Na kritiek van den heer v. Houten (chr.-dem.) op de militaire plannen der Re geering en na een betoog van Mr. Teu- lings (R.-K.ïhierop neerkomende, dat er z.i. wel voldoende geld beschikbaar is om al thans een of meer van de geuite wenschen tot voorzieningen naast die voor de defensie te kunnen inwilligen, bestreed deheer Schouten (a.-r.) o.m. de opvatting van Mr. Oud, dat thans dezelfde formule tot grondslag voor het Regeeringsbeleïd had kunnen en moeten worden genomen als die van 1933. Want het was duidelijk, dat Dr. Colijn zelf in de door Mr. Oud en anderen aangehaalde Kamer-redevoeringen van het vorige jaar, een principieel anderen grond slag had voorgestaan. Met een belangwekkend citaat van den a.-r. voorman van weleer. Groen v. Prinste- rer, toonde Mr. Oud (v.-d.) aan, hoe elkeen, die thuis is in onze staatkundige geschiede nis weet, dat onder „positief-christelijk" be ginsel, steeds verstaan is „leerstellig" chris telijke opvattingen". En dus kon men van de vrijzinnigen nooit verwachten, dat zij een formuleering van dien aard zouden aan vaarden. Trouwens de formule, die aan het Kabinet van 1933 ten grondslag had gele gen. had volgens den formateur zelf in de praktijk voldaan en met haar stemde ook geheel overeen wat deze destijds in de Eerste Kamer (en elders) omtrent de wenschelijk- heid van breede samenwerking had betoogd. Juist als kampioen voor die gedachte, had Dr. Colijn het vlottend deel van de kiezers tot zich getrokken en daarom bleef spr. er bij, dat het constitutioneel niet in orde was geweest, dat deze formateur, toen de breede basis onbereikbaar bleek, een ander, een rechtsch Kabinet had gevormd. Overigens was het Mr. Oud nog altijd niet duidelijk waarom de vorming van een Ministerie op de van stonde af aan gekozen enge formu leering heeft moeten geschieden, en even min had hij begrepen, wat er ten grondslag had gelegen aan den volgens hem van be paalde zijde gestelden eisch daartegen vooral was zijn Leeuwarder-rede gericht ge weest dat er geen vooraanstaande poli tieke figuren van links in het kabinet moch ten komen. Een kijfpartijtje van den heer De Visser (commun.), vooral tegen de S. D. A, P., en dan komt Mr. Dr. Deckers (r.-k.) nog even vertellen, dat zijn fractie er ernstig bezwaar tegen zou hebben als alleen offers voor de defomie gevraagd en ge bracht zouden worden. Er behoort ook op ander terrein met 't oog op onze volkskracht iets te geschieden. Intusschen ware het on redelijk nu reeds allerlei toezeggingen te ver ianeen. Bij de verschillende begrootings- hoofdstukken zien we elkaar weer. zoo gaf spr. aan de Regeering te verstaan. Minister C 01 ij n antwoordt op een des betreffende vraag van mevr. De Vries- Bruins (s.-d.)dat de overheid moreel het recht heeft met aanneming van ongehuwde vrouwen in overheidsdienst voorzichtig te handelen, omdat ze allicht later zullen trou wenwat dan het verlaten van den dienst tengevolge heeft, met 't oog op de continuï teit" is dus ook ongehuwd overheidspersoneel niet zeer aantrekkelijk. Na een grapje aan het adres van den heer de March an t et d'Ansembourg, die nl. Dr. Colijn zoo gaarne de rol van een tweeden Mozes had zien ver vullen. kwam de ernst, d.w.z. nogmaals de kwestie van de Kabinetsformatie aan de orde. De formateur zette nog eens uiteen, dat het z.i. geenszins vaststond, dat de honderd duizenden, die op de a.-r. lijst stemden, zulks bovenal deden omdat zij in Dr. Colijn den man van de breede basis zagen. Groen's uitlating van 1857 had niets te ma ken met de situatie van dezen zomer, want de formateur wenschte allerminst een dus danig leerstellig standpunt in te nemen. Dan zou hij toch zeker niet begonnen zijn met poli tieke kopstukken van links (Mr. Oud, Ir. v. Lidth de Jeude) uit te noodigen en dan ware bovendien samenwerking tusschen hem en de katholieken onmogelijk geweest. Uit het verdere betoog bleek duidelijk, dat de formateur bij de keuze der formule ge- gemeend had niet slechts met de zienswijze van de 6 v. d.'ers, de 4 liberalen enhemzelf te kunnen rekening houden, doch dat hij ook de noodige aandacht had moeten geven aan wat leefde in de 3 rechtsche groepen, die ver sterkt uit den stembusstrijd te voorschijn waren gekomen: dat had in belangrijke mate invloed op de formuleering uitgeoefend. Dr, Colijn had heelemaal niet aan vak ministers gedacht en aanvankelijk evenmin aan het opnemen van niet-prominente poli tieke figuren van links, in z'n kabinet. Dit kwam eerst later even aan de orde, toen hij en Mr. Oud het niet eens bleken te kunnen worden. Op dat oogenblik had hij den v. d. leider gevraagd wat hij er van zou denken als dan in zijn plaats een minder vooraanstaan de vrijzinnig-democraat, die wellicht wel met de formule accoord had kunnen gaan; Mi nister ware geworden. Ongetwijfeld waren de liberalen nog doen de geweest met een poging om een brug te slaan, maar dat speelde zich pas af, nadat Mr. Óud de brug had afgebroken. En toen kon de formateur onmogelijk voort gaan in de richting van een kabinet-op-breede-basis, aangezien hij in dat geval 3 liberale Minis ters in zijn combinatie had moeten opnemen. Daarop zou praktische verwezenlijking van den in dit opzicht gestelden eischt zijn neer gekomen, aangezien immers geen v. d. te krij gen bleek. (Hier vielen eenige ontkennende interrupties en o.m. hoorden we den naam van Jhr. Mr. de Graeff noemen als voorbeeld van iemand, die toch niet tot de liberale par tij behoort). Nadat de Premier de juistheid van Ir. Al- barda's verwijt, als zou 't kabinet alleen maar oog hebben voor de defensiebelangen, had ontkend, weersprak hij ook, dat het kabinet er op uit zou zijn ons volk in twee deelen de goeden en de slechten te verdeelen. Hiermee was 't algemeen debat afgeloopen. Z. h. st. gingen de hoofdstukken I en n enz. er door. E. v. R. W ie „Anton Hunink's" rookworst kent,Ê Wil nimmer and're, is verwend! ANTON HUNINK, DEVENTER (Adv. Ingez. Med.) Amsterdam's uitbreidingsplan niet goedgekeurd. Bij Kon. Besluit is alsnog- goedkeu ring- onthouden aan het door den ge meenteraad van Amsterdam op 18 Juli 1935 vastgestelde, en door Ged. Staten goedgekeurde uitbreidingsplan voor Groot-Amsterdam. BEGRAFENIS KOLONEL J. J. VAN SANTEN Met het militaire eerbetoon aan zijn rang verschuldigd had heden te Den Haag de be grafenis plaats van den kol. van den gene- ralen staf J. J. van Santen, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger. De stoet vertrok tegen kwart voor 12 van het woonhuis, Prinsevinkepark 23. Het mili taire gedeelte van den stoet, dat onder bevel stond van luit.-kolonel D. M. Lucardie, com mandant van het 2e regiment veldartillerie, was samengesteld uit de koninklijke militaire kapel, een detachement van het 2e regiment veldartillerie en een detachement van de treinafdeeling van de le artilleriebrigade. Van de bureaux van den generalen staf en van het hoofdkwartier van het veldleger woei de vlag halfstok. In de omgeving van het Prinsevinkepark had de politie maatregelen getroffen dat de stoet ongehinderd zijn weg kon volgen. Er was veel belangstelling van het publiek en de po litie zorgde ook voor een escorte van den stoet naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Gedurende de marsch naar de begraafplaats speelde de Kon. Militaire Kapel van tijd tot tijd treurmarschen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5