UITTOCHT UIT NANKING BEGONNEN. Thijs Ijs m het bosch van-hou-je-maar-stil PUROL Japan erkent de regeering van Franco DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Bevolking verlaat de stad in eindelooze rijen. De ontruiming van Nanking is, naar Reuter meldt, thans in vollen gang. Vrijwel alle ambtenaren zullen de stad Vrijdag verlaten hebben. Enorme menigten, die eveneens willen vertrek ken, wachten bij de verkeersmiddelen. De menschenmassa langs de rivier biedt een meelijwekkenden aanblik. De correspondent van Reuter zag er gisteren duizenden vrouwen en kinde ren opeengepakt zitten, met hun have naast zich, terwijl de regen neer stroomde. Velen wachten sedert den vorigen avond om de rivier over te steken, doch alle vaartuigen zijn over bezet. Di Nanking zelf was het Woensdag in de straten zeer druk met vracht- auto's- paard-en-wagens, riksja's en andere vervoermiddelen, die tot het uiterste waren beladen met have en goed van vluchtende bewoners der stad. In eindelooze rijen verlaten de nienschen de stad. Naar verluidt, heeft ook de president van den Nationalen Raad van den Lin-sen, met zijn staf en de hooge ambtenaren de stad verlaten. Hij is op weg naar Tsjoengking in de provincie Stsetsjoean. Met de verhuizing uit de ministeriën, met uitzondering van dat van oorlog, is een begin gemaakt. Het hoofd kwartier der militaire autoriteiten blijft voor- loopig te Nanking, terwijl ook de leiders van de departementen van verkeer, spoorwegen, financiën en buitenlandsche zaken de hoofd stad niet verlaten. Japansche opmarsch naar Soetsjau voortgezet. Bij hun opmarsch naar Soetsjau heb ben de Japansche troepen het meren gebied ten Zuid-Oosten der stad be reikt. Hierdoor lis^t de stad binnen het bereik van de Japansche artillerie. De Chineezen hebben den benedenloop van de Jangtse op twee plaatsen versperd. Naar verluidt zullen de Chineezen de rivier tusschen Koangjin op nog vier plaatsen blokkeeren, ten einde de Japansche troepen den opmarsch naar Nanking te bemoeilijken. In Zuid Hopei hebben de Japansche troepen Weihsien, een belangrijke basis der Chineezen. 40 kilometer ten noordwesten van Lintsing, bezet en daardoor den vijandelijken troepen, die de Japansche verbindingslij nen trachtten aan te vallen, den terugtocht afgesneden. Voorts wordt uit Sjanghai gemeld, dat de Chineesche keurtroepen gistermiddag onder commando van generaal Tsjang-Hah-Kwei een zeer hevig tegenoffensief hebben ingezet in nabijheid van Tsjing met het doel den Ja- panschen opmarsch naar Nanking te ver hinderen. Te middernacht werd nog verbitterd gevochten. De Japansche slachoffers. Een woordvoerder van het Japansche leger in China heeft verklaard, dat de Japansche verliezen aan het Sjanghaifront tot 15 November 9760 dooden bedragen. Tien procent der gevallenen zijn door ziekten gestorven. Bovendien vielen 29.850 gewonden. Onder deze cijfers vallen niet de verliezen, die ge leden zijn door het ontschepingsleger in de baai van Hangtsjau. De woordvoerder was niet in staat Droeve plechtigheid te Oostende. Prins Ludwig van Hessen en zijn echtgenoote bij het stoffelijk overschot van zijn familieleden. Woensdagavond zijn met de mailboot „Prin ses Astrid" te Oostende aangekomen prins Ludwig van Hessen en zijn echtgenoote, die het stoffelijk overschot hunner zoo jammerlijk omgekomen familieleden wilden begroeten. Op de kade bevonden zich de prins van Ba den, de heer Baels, gouverneur der provincie en de Duitsche gezant te Brussel. Het gezelschap begaf zich aan boord om den prins en de prinses van Hessen te verwel komen. Vervolgens begaf men zich per auto naar het ziekenhuis van Oostende. De bezoekers werden bij het ziekenhuis op gewacht door leden van liet parket, den bur gemeester van Oostende en afgevaardigden van de Sabena. Geruimen tijd vertoefde de familie in de rouwkamer, waar de opgebaarde kisten als het ware bedolven zijn onder kransen en bloem stukken. Het gemeentebestuur van Oostende heeft op elk der elf baren een krans doen leggen, gevormd door chrysanthen, die door strikken in de stadskleuren zijn samengebonden. Ook de adjudant van Prins Karei, graaf van Vlaanderen, heeft het stoffelijk overschot der slachtoffers bezocht. De Belgische minister \an Verkeer heeft, naar aanleiding van het vliegongeluk een condoleanüetelegram ontvangen van den Ne- derlandschen minister van Waterstaat. Prins Ludwig Hermann eenig overlevend mannelijk lid der familie. Door de ramp waardoor het vorstenhuis van Hessen is getroffen, is het eenige overlevende mannelijke lid van dit geslacht, prins Ludwig Hermann, groothertog van Hessen geworden. Prins Ludwig Hermann, die in enkele we ken tijds zijn geheele naaste familie heeft verloren in leven is nog slechts het doch tertje van den verongelukten groothertog, dat het vorige jaar in Darmstadt is geboren en de reis naar Londen niet heeft meegemaakt is, aldus het Algemeen Handelsblad, een overtuigd nat.-socialist. Hij is eenige jaren ad judant van Goering geweest; daarna was hij werkzaam op het bureau van Von Ribben- trop te Berlijn. Sedert twee jaar is hij atta ché bij de Duitsche ambassade te Londen. In deze jaren leerde hij de dochter van Sir Auck land Geddes kennen. Het huwelijk is gistermorgen te Londen m de Sint Peterskerk op Eatonsquare voltrok ken, J. Slechts een beperkt aantal genoodigden woonde de plechtigheid bij, o.a. de hertog en de hertogin van Kent, gravin Toerring en Von Ribbentrop. Het bruidspaar en de genoodigden waren allen in zware rouw. het totaal der Japansche verliezen in China te becijferen, maar hij raamt, da verliezen bij Sjanghai ongeveer 80 procent uitmaken van de algeheele verliezen. Roemenië Tatarescu vormt een regeerings entente Tatarescu is er in geslaagd een nieuwe re geering te vormen. Deze bestaat, naar Havas meldt, uit de leden van het oude kabinet met uitzondering van Jan Bujoi, den nieuwen minister van handel en nijverheid, Manu- lescu Strunga. die minister van staat, en Ignescu Sisesti, die minister van landbouw geworden is. De ondervoorzitter van den ministerraad Inculetz, neemt de leiding op zich van het ministerie van verkeer, als opvolger van Franasovici,, die overgaat naar binnenland- sche zaken, welk departement tot dusver door Tatarescu werd beheerd. Valer Pop, die in het vorige kabinet mi nister van handel en nijverheid was. wordt minister van staat. Verder is dr. Topa, de secretaris-generaal van de onder leiding van Jorga staande nationaal-democratische partij benoemd tot onderstaatssecretaris van ar beid. De nieuwe ministers hebben gisteravond voor den koning den gebruikelijken eed af gelegd. Tatarescu heeft tegenover de pers vertegenwoordigers bevestigd, dat hij een „regeeringsentente" heeft ge sloten met de nationaal-democrati- schë partij onder leiding van Jorga, en een verkiezingsaccoord met het „Roemeensche Front", waarvan Vaida Voivod de leider is. Bij dit bondgenootschap geeft geen der par tijen iets van haar programma prijs en het bondgenootschap is uitsluitend met het oog op de verkiezingen ge sloten. Duitschland Lord Halifax wordt morgen door Hitier ontvangen. Lord Halifax. Op uitnoodiging van den rijkskan selier zal Lord Halifax vandaag in gezelschap van Von Neurath haar Berchtesgaden gaan, waar hij Vrij dag een bezoek aan Hitier zal bren gen. Over het „particuliere karakter" van Hali fax' bezoek aan Berlijn blijft men in de Duitsche hoofdstad de grootste geheimhou ding bewaren. Het personeel van de Brit- sche ambassade ontwijkt alle vragen hier omtrent. Halifax heeft de ambassade giste ren tegen den middag verlaten in gezelschap van den ambassadeur. Hij kwam te *14.40 uur terug na met Von Neurath het noenmaal ge bruikt te hebben. Een half uur later vertrok hij naar de jachttentoonstelling. Halifax zal ook de gast zijn van Goering op diens buitenverblijf Karin hall in Schorf- heide bij Berlijn. In welingelichte Italiaansche kringen legt men er den nadruk op. dat de rijksregeering de Italiaansche regeering op de hoogte houdt van het bezoek van den Britschen gast. Lambotte vloog: over het vliegveld heen. Afgeschoten vuurpijlen faalden. BRUSSEL. 17 November. (Havas> Het on geluk met het toestel van de Sabena bij Oostende kan niet geweten worden aan den piloot, aldus het oordeel van den vlieger Georges Hanet, die getuige geweest is van de ramp en die een onderhoud heeft toegestaan aan een vertegenwoordiger van de .Dernière Heure". De oorzaak moet gezocht worden in het falen van de vuurpijlen, die men afschoot om Lambotte het vliegveld aan te wijzen. De eerste vuurpijl functionneerde goed. de tweede mislukte en de derde werd te laat de lucht in gezonden. Lambotte, die hier had willen lan den. begon met de landingsmanoeuvre na vuurpijlen voor de plaatsbespaling te hebben aangevraagd. Daar de vuurpijllen echter te laat kwamen vloog hij over het vliegveld heen en botste tegen het obstakel, dat aan den an deren kant stond. DE .CARDIUM" WERD NIET AANGEVALLEN. Vor, f}e Britsche admiraliteit verneemt Reu- te- -*• de „Cardium" niet is aangevallen. De ffende berichten vinden klaarblijke lijk n oorsprong in een misverstand. De kapitein heeft n.l. gemeld, dat een onbekend vliegtuig over het schip gevlogen heeft. - De Koude dagen komen) Kijk Uw dekens eens goed na oi aanvul ling niet noodzakelijk is) Vooi deze aanvulling brengen wij een speciale aanbieding in: Wol: 150 x 200 ƒ6.50 170x210ƒ7.90 190 x 240 ƒ9.75 Wolvulling: 1-persoons 7.75 2-persoons 9.50 COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORiSSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Republikeinsch Spanje teleur gesteld door Engeland's houding. Benoeming van agenten bij Franco wekt ongerustheid. De Spaansche ambassade te Londen publi ceert den tekst van een door Don Pablo de Azcarate, den Spaanschen ambassadeur aan het Foreign Office gerichte nota ter eake van de benoeming van Britsche agenten in het rechtsche Spanje. De Spaansche regeering beziet dit initiatief der Engelsche regeering met ernstig misnoegen, daar het een prijsgeving beteekent van de politiek der weigering van alle officieele be trekkingen met de tegen de wettig samengestelde regeering in opstand gekomen individuen. Het is te meer gerechtvaardigd on gerustheid tot uitdrukking te doen komen, aldus de nota, daar de op standelingen openlijk den steun van vreemde mogendheden hebben ont vangen, welke steun een inval betee kent in het Spaansche grondgebied. De nota geeft te kennen, dat de regeering niettemin met klem wijst op de volgende fei ten, die gebleken zijn uit verklaringen van den minister-president en den minister van Buitenlandsche Zaken en waarvan zij goede nota heeft genomen: 1. Noch de benoeming van agenten door de Britsche regeering, noch de toelating bin nen het Vereenigd Koninkrijk van overeen komstige agenten, benoemd door de opstan delingen, houdt in eenigen vorm de erken ning dezer laatsten door de Britsche regee ring in; 2) De agenten zullen niet onschendbaar zijn, noch zullen zij diplomatieke privileges enieten. Ruwe huid Ruwe handen "GEEL™* _WIT verzacht en geneest °°o* 3°-6Q ct- BIJ Apoth. «n Drogl.t.n MIJNHARDT BH 3) Hun werkzaamheden zullen zich bepa len tot de bescherming der Britsche onder danen en handelsbelangen binnen het door de opstandelingen bezette Spanje. 4) De door het Vereenigd Koninkrijk be noemde agenten zullen onderworpen zijn aan de algemeene leiding van den ambassadeur van Groot-Brittannië bij de Spaansche re geering. Vredes Nobelprijs voor het Nansen Comité? Toewijzing zou vandaag geschieden. Havas verneemt uit Oslo, dat de Nobel-prijs voor den vrede waarschijnlijk Donderdag zal worden toegewezen. Volgens hardnekkige geruchten zou hij wor den toegekend aan het Nansen-Comité voor vluchtelingen te Genève. De opschorting der Braziliaansche schulden. Vereeniging voor flen Effectenhandel richt zich tot president Vargas. (Adv. Ingez. Med.) De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft aan den president van Brazilië een te legram gezonden, dat in de Engelsche taal is gesteld en als volgt luidt: „Cndergeteekende vereeniging van Neder- landsche Obligatiehouders en het bestuur van de Amsterdamsche Effectenbeurs bren gen eerbiedig onder uw aandacht, dat de bladen melding maken van uw beslissing om den ibuitenlandschen schuldendienst op te schorten. Indien dit juist is, wijzen wij er met nadruk op. dat zulk een eenzijdige maat regel er toe leidt, dat het vertrouwen in het Braziliaansche crediet wordt vernietigd, het welk alleen door rechtstreeksche onderhan delingen inzake den schuldendienst met ver- eenigingen van obligatiehouders kan worden hersteld en gehandhaafd. Met kracht spre ken wij den wensch uit, dat Brazilië's buiten landsche schuld in overeenstemming met de buitenlandsche obligatiehoudersvereenigin- gen worden geregeld". ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Hirola 's voorstel door t Japansche ministerie goed gekeurd Het Japansche blad ,Asahi" deelt mede, dat de Japansche ministers hun goedkeuring hebben gehecht aan een voorstel van den minister van buiten landsche zaken, Hirota, tot erken ning van de regeering van Franco. Deze erkenning wordt gerechtvaardigd geacht op grond van overweging, dat de rechtsche regeering in Spanje streeft naar de onderdrukking van het communisme en reeds zestig procent van het Spaansche grondge bied onder haar bewind heeft, terwijl bovendien Italiëë en Duitschland Japan aanbevolen hadden tot deze erkenning over te gaan. Oostenrijk en Hongarije zullen het Engelsche voorbeeld volgen. Uit Boedapest, 17 November: De minister van buitenlandsche zaken, de Kanya, heeft In de Kamer schriftelijk geantwoord op een interpellatie inzake de erkenning van Franco. Hij verklaarde o.a., dat de Hongaarsche re geering in September in contact is getreden met den vertegenwoordiger van Franco te Boedapest Carlos Arcos graaf van Bailen. Uit Weenen wordt vernomen, dat Oosten rijk en Hongarije ten aanzien van hun be trekkingen met het rechtsche Spanje, een gelijke houding zullen aannemen en wel ge ïnspireerd op het voorbeeld van Engeland. In gezaghebbende kringen te Weenen be vestigt men, dat Oostenrijk betrekkingen on derhoudt met Garcia Conin, die thans te Weenen vertoeft als agent van generaal Franco: PROGRAMMA Kom hier, dan gaan we vlug weg, bromde een van de mannen. Oom Mopperniet stond er een beetje verbaasd bij te kijken en toen prboeerde hij een wanhoopsdaad. Met alle kracht, die in hem was, gaf hij een man met een pet een stomp tegen de kaak, zoodat deze achterover tegen een boom kwakte. Versuft bleef deze ilggen. Toen draaide oom zich snel om, doch dit werd zijn ongeluk. Een van de boeven haalde een zwaren knuppel te voorschijn en sloeg oom met alle kracht op het hoofd. Oom greep met zijn handen in de lucht en voelde den grond onder zich wegzinken. Dan verloor hij het bewust zijn en viel tegen een boom aan. De boeven haastten zich in den wagen en reden vlug weg. De man, die van oom zoo'n klap tegen de kin had gekregen, zat achter het stuur, nog half versuft van die klap. En rijden dat ze deden. VRIJDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Geluk- wenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgen dienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Sopraan en piano. 12.Berichten 12.15 Gramofoonmu ziek. 12.30 Ensemble Van der Horst en gramo- foonplaten 2.Gramofoonmuziek 2.25 Christ. Lectuur 3.Gramofoonmuziek 4.Viool en piano. 5.Declamatie en gramofoonplaten 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.Berichten 7.15 Literair halfuur 7.45 Reportage 8.Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Arnhem- sche Orkestvereeniging en solist 9.Bijbel- sche causerie 9.30 Vervolg concert (10.0010.05 Berichten ANP) 10.25 Gramofoonmuziek 10.45 Causerie over Schermen 11.0012.Gramo foonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.— Gramofoonmuziek. 10.— Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.Gra mofoonmuziek 12.30 AVRO-Dansorkest en so liste. 1.— De Palladians 2.— Boekbespreking 2.30 Gramofoonmuziek 3.30 AVRO-Dansorkest 4.Gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 Gramofoonmuziek 6.— Optreden van ama teurs 6.30 Politiek radiojournaal 6.50 Gramo foonmuziek. 7.— „De jeugd in crisistijd", cau serie. 7.20 Gramofoonmuziek 7.25 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie 8.Viola d'amore en cembalo. 8.30 Literaire causerie 9.Amsterdamsche Von del-herdenking 9.30 VARA-Maandrevue mmv. solisten en „The Lucy Birds" 10.— „Fantasia" 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11— Hollandsch Strijktrio, sopraan en planobege leiding 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianovoordracht. 12.10 Bas-ba riton en orgel 12.50 Henry Hall en zijn Band 1.352.20 Het Beech-Strijkkwartet 4.20 Cau serie over Jazzmuziek (met gr.pl.) 4.50 Radio- tooneel 5.20 Cellovoordracht 5.40 Het Rey nolds Octet. 6.20 Berichten 6.45 „Das wlrkliche Tirol", causerie 7.05 Populaire lichte muziek. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Zang 8.15 Causerie „What is best worth having in life?" 8.35 Ge varieerd programma. 9.20 Berichten 9.40 „The Mineral and the Mine", causerie 10.10 Het Shadwick Strijkkwartet en solisten. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Evrard-Orkest en zang. 4.35 Cembalo voordracht. 5.20 Amati-kwartet en solisten 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gramofoonmuziek 11.201.05 Orkestconcert mmv. het Vrouwenkoor „Félix Raugel". KEULEN, 456 M. 5.50 Schupo-Orkest. 7.50 Omroepschrammel- ensemble en solisten. 11.20 Omroepkleinorkest en instrumentaal kwartet. 1.35 Gramofoon muziek. 3.20 Om roep-Amusementsorkest. 6.30 Viool en piano. 7.H. Hagestedt's orkest en solist. 8.20 Vroolijk programma. 9.5011.20 O. Joost's orkest, piano-duo en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Kleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Kleinorkest 6.20 Pianoduetten 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Radiotooneel met muziek 10.3011.20 Ensemble voor oude muziek en Van de Velde's a cappella koor. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepsalon- orkest 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 Ac- cordeonmuziek 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Pianovoordracht 7.10 Salonorkest 7.35 Zang 8.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solisten 8.20 Be richten 8.35 Declamatie en gramofoonplaten 9.20 Berichten 9.5011.20 Oskar Joost en zijn orkest mmv. solisten (10.05—10.20 Weerbe richt).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6