Haarlem's Dagblad VERLICHTING ALPHENAAR 500 K.M. per uur. Leidsch water. DIJKSTRA KONINKLIJKE SHELL BESTELT ACHT TANKERS IN ONS LAND. Japanners bezetten Soetsjau. St. Nicolaas inkoopen vroe g t ij d i g Nieuwe aanwijzingen in de moordzaak-Hes. Waar kom ik toch het beste voor een Piano klaar? Hoe kunt dat nog vragen NATUURLIJK KRUISWEG 49 Fa. VAN BASTEN 55e Jaargang No. 16692 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij vooi Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 20 November 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regelabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Engelsche automobiel-renner Captain George Eyston is er in geslaagd de 500 K.M. per uur in een auto te halen. Dat is te zeg gen: hij heeft natuurlijk niet een uur lang met deze snelheid gereden, maar éen kilo meter met vliegenden start afgelegd met een gemiddelde van 502.4 K.M. en een En gelsche mijl (1609 M.) eveneens met vlie genden start, met een gemiddelde van 501.1 K.M. In „de snelste autokringen" was jaren lang naar deze triomf gestreefd, zoodat daar aanmerkelijke vreugde heerscht. En de vo rige houder van het record, Sir Malcolm Campbell, die eveneens den militairen rang van kapitein schijnt te bezitten, heeft Eyston een telegram met gelukwenschen gestuurd en gelijktijdig medegedeeld dat hij niet zal trachten het record te verbeteren zoolang het op naam van een Engelschman staat. Malcolm Campbell's record, dateerend van September 1935, bracht het niet verder dan 484.6 KM. Nu zal de goê-gemeente der gansche we- reld het overschrijden van de 500 K.M. wel met een waardeerend „Gut" of „Sjonge" of iets dergelijks vernemen en enkele naden kende menschen .zullen zich herinneren, dat deze experimenten nut heeten te hebben voor de ontwikkeling der automobiel-techniek. Maar als zij iets verder doordenken moet toch wel twijfel bij hen rijzen omtrent het nut van het overschrijden van de 500 KM. Is de automobieltechniek, met welker resul taten de gewone menseh overigens al sinds jaren tevreden is, er nog op eenige wijze mee gebaat als men de 484 KM. met zestien of zeventien verhoogt? Ik geloof er niets van. Ik geloof dat men eenvoudig jaagt op re cords, zooals dat op zooveel, gebieden ge beurt, o.a. met Oceaanschepen die om een Blauwe Wimpel vechten en hun passagiers vier dagen aan een stuk daarvoor laten tril len. Ik geloof dat de 500 voorts een staaltje is van de liefde voor ronde getallen en-in het algemeen voor de statistiek, waarvan deze zonderlinge tijd zooveel blijk geeft. Het telegram van Captain Sir Malcolm Campbell maakt de zaak nog iets maller. Hij zegt dat hij niet pogen zal het record te ver beteren, zoolang het op naam van een En gelschman staat. Wij zijn aan zooveel zot ternij op record-gebied gewend geraakt dat dit velen wellicht nauwelijks opvalt. Maar ik vraag u: welke beteekenis heeft het of dit dolle geren op naam van een Engelschman, èen Zuidzee-eilander of een Bosjesman staat? Stijgt daarmee de British Common wealth, of het eiland Tahiti, of het Bos jesmannen-land in onze achting? Achten wij de bevolkingen van deze landen op een hooger plan gearriveerd, wanneer iemand uit him midden iets dergelijks heeft volbracht? IS het Britsche staatsprestige met Eyston's doodenren gebaat? Zegt Mussolini: ik moet toch wat beleefder tegen die Engelschen wor den nu Eyston de 500 overschreden heeft en denkt Hitier: ik zal dien Halifax zijn zin maar geven want die Eyston rijdt zoo hard? Het antwoord op al die vragen is: Neen. Het is alles opschroeverij en onzin, dit dolle gejaag op records waaraan niemand iets heeft, die de menschheid een minuut lang in verbazing brengen en den naam Eyston een week lang doen onthouden en verder niets. Zotte kleine sensatietjes zijn het, die toch geen tegenwicht kunnen vormen tegen de treurige bewijzen dat de huidige menschheid een volledige janboel van de beschaafde we reld heeft gemaakt en liever maar niet denkt aan de tallooze groote en waardevolle din gen, waarin laagte- inplaats van. .hoogte- records bereikt zijn. R. P. Vreeseïijke daad in vlaag van verstandsverbijstering. Zestigjarige snijdt zijn vrouw den hals af. BUTJREN, 20 November. Vanmor gen omstreeks half negen heeft de 60- jarige D. v. H., wonende aan de Kui perstraat te Buren, vermoedelijk in 'n vlaag van verstandsverbijstering, zijn 67 jarige echtgenoote S. van H. geb. B., van het leven beroofd, door haar met een mes den hals af te snijden. Vervol gens heeft Van H. getracht zich te verdrinken. Het echtpaar Van H., dat ongeveer dertig jaar gehuwd was, leefde in de beste verstand houding. Wel was bekend, dat Van H. de laat ste jaren soms wat vreemd kon zijn. Van morgen heeft hij, geheel gekleed, zijn huis verlaten, na eerst zorgvuldig te hebben ge sloten. Hij is naar- den dokter gegaan, bij wien hij zich weliswaar vreemd gedroeg, doch van hetgeen zich even tevoren bij hem thuis had afgespeeld, niet repte. Vervolgens heeft hij 'wat door het dorp gewandeld, totdat hij in een gracht te Buren sprong.Op den plons kwamen eenige personen toeloopen, die er in slaagde Van H. door handreiking weer op den wal te brengen. Men bracht hem naar huis en pas toen kwam men tot de vreeseïijke ontdek king,, dat de echtgenoote van Van H. met af gesneden hals in bed lag. De buren hebben van het gebeurde niets gehoord, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de vrouw nog in haar slaap is ge dood. Van H., is in afwachting van de komst van het parket uit Arnhem, in een cel te Buren ondergebracht. (Het wordt noodzakelijk geacht het waterverbruik van Leiden te beperken en tevens de winterrei- nen in de duinen uit te breiden.) Leiden moet zijn water leiden Uit de Wester duinenrij, En 't is zaak om uit te breiiden, Er moet noodig water bij. Vrees is stellig overbodig; Leiden is nog niet in last, Maar intussohen is het noodig, Dat het op zijn water past. 't Spreekt, vanzelf dat het benutten Van het heil der zindhjkheid Tot het steeds maar ruimer putten Van Leidsch leidingwater leidt. Het parool is: waterpassen, Anders komt er kopzorg van, Daar het water voor het wasschen Maar niet altijd wassen kan. Houd het hoofd flink boven water, Dat de tijd er niet toe leidt, Dat eens Leiden, zij 't veel latex*, Droogloopt in de nattigheid. Water leiden brengt gevaren, Als het tot de lippen stijgt, Daarom hoort men het te sparen, Voor er een tekort in dreigt. Men kies wijslijk deze gestie. Opdat niet reeids binnenkort, 't Water van een Leiden's kwestie Tot een lijdenskwestie wordt. P. GASUS. HOUDING VERBETEREN! Nieuwste systemen Heilgymn. en Massage. Uitstekende resultaten. JULES KAMMEIJER, Crayenestersingel 2, Heemstede, Telef. 29380. (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij Hyacintenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.— p. rnxxd. U kunt nu het beste uitzoeken en huren per eersten Januari, Februari, Maart of April. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefooxx 16373. (Adv. Ingez. Med.) Het middenpunt van Uw kamer vormt de gezellige bron in Uw omgeving. Voor de variatie' in de modellen vindt U altijd iets aparts en toch' voor iedere beurs in de toon zalen van SPAARNE 65. Geopend van 8—5 uur. Zaterdags 8—1 uur. Wij advxseeren U daax*. Geheel vrijblijvend Aanrijding met doodelijken afloop 68-jarige dame het slachtoffer. Twee maal door auto overreden. Hillegom, Zaterdag. Vrijdagavond te ongeveer half zes had op den Haarlemmerstraatweg, ter hoogte van den Kennenxerbeekweg eexx ernstige aanrijding- plaats. De 68-jarige mevrouw Van Waveren, villa „Oostduin", aldaar, liep op den straat weg toexx zij plotseling door een auto uit de richting Haarlem werd aangereden. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond, doch werd eexiige oogenblikken later door een tweede, uit dezelfde richting komende auto, waarvan de bestuurder blijkbaar de seinen van omstanders niet opmerkte of niet be greep, nogmaals overreden, waarna de dood onmiddellijk intrad. Het deerlijk verminkte stoffelijk overschot werd door de politie in beslag genomen, even als de beide auto's. De plaats waar het onge luk gebeurde, is wel een van de duisterste punten in onze gemeente. De bestuurder van de eerste auto verklaarde, ixiemand op den weg geziexx te hebben, doch eerst bij den schok ter hoogte van den richtingaanwijzer een gedaante opgemerkt te hebben. Het verkeer was gedurexide een kwartier gestremd. De inspecteur van politie verzoekt hen, die iets van deze eerste aanrijding gezien hebben, hem daarvan ten spoedigste persoonlijke of schriftelijk in kennis te willexx stellen. Nader vernemen wij xxog, dat de weg ter plaatse vaxx het ongeval zeer slecht verlicht is. Dit is vooral funest, doordat de automobi listen van een met natriumlampen verlicht weggedeelte komen en dus aan een goede verlichting gewend zijn. Engelsche trawler vergaan. Uit Lowestoft wordt aan L'loyds ge meld, dat de trawler Reclaim uit Lowe stoft op vijf mijl van Smiths Knoll door het stoomschip Hurni uit Ply mouth is aangevaren en veiwolgens ge zonken. Negen van de tien leden den* bemanning zijn verdronken. Gandhi's leven in gevaar. Uit Wardha (Centrale Provinciën) 19 Nov. Uit een medisch rapport blijkt, dat de bloed druk van Gandhi tot eexx gevaarlijk peil is gestegexx en dat de Mahatma ernstig gevaar loopt, texxzij hij volledig geestelijk en licha melijk rust neemt gedurende vex-scheidene maanden. De gezondheidstoestand van Gandhi is nooit zoo slecht geweest als thans. Order van achttien millioen gulden. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell bij een aantal Neder- landsche werven een order geplaatst voor den bouw van 8 groote tankschepen. De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij zal twee schepen bouwen van 15.000 ton, Wilton-Feijenoord bouwt drie schepen van 12.000 ton, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij één van 12.000 ton, de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam en de fa. v. d. Giessen te Krimpen a. d. Lek elk een van 9000 ton. Met deze order is een totaal bedrag van 18 millioen gulden gemoeid. Door dezen buitengewoon mooxen order zijn verschillende onzer scheepswerven weer voor geruimen tijd van werk voor-zien en we derom is gebleken, dat bij de Koninklijke het streven voorzit te denken aan het land waar uit hij stamt, wanneer er bestellingen als de onderhavige moeten worden gedaan. En voor onze scheepsbouwers is deze order een bewijs, dat zij ongetwijfeld een eerste plaats imxemen onder de wereldwerven, zoowel wat de kwaliteit van het geleverde product be treft als de prijs, welke zij er voor berekenexx. Naar Reuter uit Nanking- meldt, wordt aldaar bevestigd, dat de Ja panners zich meester hebben ge maakt van Soetsjau. In Sjanghai gelooft men. dat dit waarschijnlijk de ineenstorting be- teekenen zal van de Chineesche „Hin denburglinie", ofschoon erkend wordt, dat het Woesih-Kiangjin-front waar schijnlijk krachtig verdedigd wordt en reeds voorzien is met versche troe pen uit Kwantoeng en Setsjoean. Te Nanking is voorts officieel de verplaat sing der Chineesche regeering naar Tsjoeng- kiaixg bekend gemaakt. In extra-edities wordt te Tokio het bericht bekend gemaakt, dat de Ja- pansche troepen reeds vasten voet gekregen hebben in Soetsjau exx dat op de linie Tsjangsjoe-Soetsjau-Woe- kiang eveneens groote vorderingen gemaakt.zijn. Deelexx vaxx de ten noor den van Sjanghai ontscheepte een heden hebbexx het ten noorden van Tsjangsjoe gelegen Foesjan bereikt en rxxkken thaxxs langs de oevers op in de richting van Kiangjin. Kiangjin beheerscht als sterkste fox-t voor Nanking niet alleen de Jaxxgtse maar vormt tegelijkertijd ook de sleutel positie vaxx de versterkte Woesih- Kiangjin linie. Het bericht uit Tientsin omtrexxt een op- lossixxg in het douanevraagstxxk ixx Noord- China is volgens verantwoordelijke kringen te Sjanghai voorbarig geweest. Er is xxog- geexx bevredigend regeling tot stand gekomen, de inning der douanerechten is nog in handen der Japanxxex-s. Te Tientsin en de betalingen op grond vaxx de uit vroegere leeningen voortspruitende verplichtingen komen nog niet in voldoerxden omvang uit Tientsin. Wie bij zijn ruime keuze en rustige bediening op prijs stelt,doel zijn inkoopen Moord zou op een vergissing berusten. NGEVEER negen maanden geleden werd de Haaxiemsche garagehouder Hes op den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag vermoord en xxog steeds was het de politie niet gelukt om de(n) da der (s) van dit afschuwelijke misdrijf op te sporen. Uit Den Haag wordt nu echter aan de Te legraaf bericht dat daar twee zeer goede be kenden van de politie, die reeds herhaalde lijk voor verschillende misdrijven zijn gevon nist en daax-voor vele jaren ixx de gevangenis hebben doorgebracht, er thans ernstig van verdacht worden dezen geruchtmakenden moord te hebbexx bedreven. De twee bedoelde xnanneix bevixxden zich reeds in de gevange- ïxis voor een ander misdrijf. Het onderzoek ixx deze zaak is thaxxs in een geheel nieuw stadium gekomen, waarvan mexx echter i*og geenszixxs kan zeggen, dat het zal leideix tot een volledige orxtknoopiixg van het drama. Wel hebben de Haagsclxe justitie-autori- teiten verschillende voor de beide verdaclx- texx bezwareixde aanwijzingexx ixx haar bezit, die echter nog nader zxillen moeten worden onderzocht. Het onderzoek is thans in handexx van den Haagschen rechter-commissaris nu-. A. Ik- man van Burck, die reeds een groot aaxxtal getuigen heeft gehoord. Zij ix wij welingelicht daxx zou de moord op eexx vergissixxg berusten. Een geheel axxdereix man dan den garagehouder Hes zouden de twee daders hebbexx gezocht. Dit is- reeds lang het oordeel geweest van tal vaxx menschen, die den heer Hes goed hebben gekend en wisten, dat de garagehou der geen vijanden bezat, exx ook geen man was, die dagelijks met belangrijke bedragen op zak liep. De daders zoudexx te laat hebben beixxei-kt, dat zij met den heer Hes te doen hadden en niet met den maxx, dien zij uit wraak wilden treffexx. Op het Haagsclxe hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld werd gisteren in het bijzijxx van dexx rechter-commissaris mr. A. Ikman van Burck eexx confrantatie gehouden, waaraaix door verschillende personen, die tijdens dexx moord op Hes op de autobeurs aaix het Spui waren, werd deelgexxomen. Hoewel er enkele aanwijzingen waren, le verde de confroxxtatie geen directe herken ning op, wat niet direct verbazing behoeft te verwekken, gezieix het feit, dat het al xxegexx maanden geleden is, dat de moord is ge pleegd en niets sneller vervliegt dan het sig nalement van een persoon, dien mexx op een avond slechts korten tijd heeft gezien. De justitie zet dan ook het onderzoek met kracht voort. Vaxx bevoegde justitieele zijde vernam de Tel. nog over de confrontaties op het Haag sclxe hoofdbureau, dat deze xxog geexxsziixs beteekenexx, dat mexx de zaak spoedig tot klaarheid heeft. De justitie moet ieder spoor volgen, dat te harer kennis komt exx zoo heb bexx dè justitieele autoriteiten ook het ïxieu- we spoor zoo groxxdig en uitgebreid mogelijk onderzocht. Al kaïx niet ontkend worden, dat er enkele aaxxwijzingen zijn, beteekent dit niet, dat deze het gewenschte licht zullen brengen. Hoe uitgebreid de onderzoekingen zijn. die sinds eind Febniari zijxx ingesteld, wordt wel geïllustreerd door het feit, dat tot heden in deze zaak reeds circa 800 getuigen zijn gehoord. Nader vernemen wij, dat de twee personen die thans door de Haagsche Justitie verhoord worden omdat de vei-denking tegen hen bestaat, dat zij schuldig zijn aan den moord op den garagehouder Hes, twee Haar lemmers zijn. Beiden zijn van middel baren leeftijd. De verdachten, die onguixstig bij de Justitie bekend staan, waren voor een andere zaak veroordeeld. Het eerst is het vermoeden, dat zij ook schuldig zouden zijn aan den moord op Hes, door de Haarlemsclxe politie geopperd, die verschillende bzwarende aanwijzingen tegen de verdachten verzamelde, waarop de Haax-lemsche Justitie zich in verbinding stelde met de Haagsche Justitie, die daarop het ver dere onderzoek leidde. Daax-bij bleek, dat er inderdaad reden bestond om het tweetal ernstig te verdenken. Het ondex-zoek duurt nog voort. Nadere bijzonderheden daarover zijn nog niet mede te deelen, maar de overtuiging be staat, dat de kans dat deze geheimzinnige moordzaak tot klaarheid zal worden gebracht, groot is. Het woord is aan Terentius: Het is de plicht van een vader, zijn zoon te gewenneii goed te handelen meer uit eigen beweging dan uit vrees. (Adv. Ingez. Med.) Twist met doodelijken afloop. Man slaat zijn schoonvader den schedel in. ROERMOND, 20 November. In. den afgeloopen nacht is het te Thorn tot een hevige twist gekomen tusschen zekeren Cober en diens schoonzoon R. Cober werd zoo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis te Roermond, waar heen hij werd vervoerd, is overleden. De moraal in het gezin Cober schijnt vol komen zoek te zijn geweest. Cober, die drie jaar geleden op de kermis te Thoi*n twist kreeg met den mijnwerker Wolter, die zoo ernstig door hem werd gestoken, dat hij aan de verwondingen is overleden, was ongeveer een maand geleden voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Toen R. die in de Steegstraat woont, vannacht in zijn woning kwam, trof hij daar zijn schoonvader aan die met minder goede bedoelingen daar bleek te vertoeven. R. ont stak in hevige woede, greep een schop en sloeg Cober den schedel in. Hierna heeft hij zich bij den veldwachter gemeld. Beide man nen zijn daarop naar de woning van R. ge gaan waar C. stervende wex-d gevonden. R. is in de marechaussee-kazex-ne te Grathem op gesloten. PERSONALIA. Voor het derde deel van het notax-iëel exa men 1937 slaagden: A. D. Th. Bruyning, te Haarlem: A. J. J. van der Heyden, te Mij- dx-echt; J. C. Kabel, te Castricum- J. A. Post, te Vijfhuizen (Haarlemmermeer)* en H. A. Sprengers, te Zandvoort. Groofe Houtstraat 155 - Telef. 11159 Pracht St. Nicolaas Cadeaux (Adv. Ingez. Med.) 'nwelkom Geschenk Kunsthandel REEKER! WAGENWEG 102, t.o. de HAZEPATERSLAAN (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S De Koninklijke Shell bestelt acht tankers in ons land j Twee Haarlemmers worden van den mooid op den heer Hess verdacht. I Te Hillegom is een bejaarde dame Vrij dagavond twee maal overreden. 1 De Tweede Kamer keurt de begrooting van Financiën goed. 3 Het aantal biggenmerken wordt in 1938 vergroot. 3 De Waal vertoont zulk een abnormaal lagen stand, dat de nachtvaart op de rivier is verboden. 3 De Fransche Kamer heeft haar vertrou wen in de regeering uitgesproken. 4 Janson is belast met kabinetsformatie in België. 4 Bioscopen g Capt. Eyston verbetert het absolute snel heidsrecord voor automobielen en brengt het boven 500 K.M. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: 500 K.M. per uur. P. v. d. Hem: Lord Halifax op de jacht- tentoonstelling te Berlijn 3 Dr. E. van Raalte: Een onderhoud met Salvador de Madariaga. 4 J. B. Schuil: over de Gala-opvoering van VondePs Faëton. 5 E.: Vereeniging Geloof en Wetenschap. 5 K. de Jong: Concert der H.O.V. 5 Dr. M. Euwe: Botwinnik kon Loewenfisch niet van zijn troon stooten 6 Sport in 't Kort g C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. .7 H.D.-Vert.: De hoestdrank. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit 7 Fin. Ec. Weekoverzicht: Roosevelt's kleur- looze Boodschap aan het Congres 9 A. D. de Groot: Wie zal zich handhaven? 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op s

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1