(tff elateeteu: FINANCIEN GOEDGEKEURD. Abnormaal lage stand van de Waal. Fa K«l loesbergen 120.- Lord Halifax op de jachttentoonstelling te Berlijn Waarom ik too graag advertenties lees. Aantal biggenmerken voor 1938 vergroot ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 HAARDE M'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER Thans Justitie aan de orde. DEN HAAG Vrijdag. Eerst nog de restanten van de begrooting van het Departement van Financiën. Als de héér IJzerman (s.d.) het afkeurt, dat de waarlijk hoog noodige verbouwing van het gebouwencomplex aan en bij den Kneu terdijk met behulp van het werkfonds ge schiedt, wat z.i. onjuist is, omdat het een nor maal werk betreft, verzekert Minister De Wilde hem, dat op andere wijze de arbeid heelemaal niet ondernomen zou zijn. Hier deed zich precies hetzelfde voor als met de restau ratie van de behuizing van den Hoogen Raad. Eenige schermutseling over het Rijksinkoop- bureau, dat de heer Ter Laan (s.d.) heel wat meer dan de middenstander S t u m p e 1 (R.K.) bleek te apprecieeren en Minister de Wilde in elk geval niet missen wil in verband met de z.i. absolute noodzaak tot vaststelling- van de te betalen prijs van aan te schaffen artikelen. Dan nog heel wat gepraat over het belasting-personeel, waarbij, o.m. voor betere promotiekansen werd geijverd wat den Mi nister o.m. deed opmerken, dat nu eenmaal niet iedereen maarschalk kan worden. En dan, nadat VII B er z. h. st. doorging, komt Justitie aan de orde. Hierbij bepleitte mevr. Mr. Bakker— N o r t (v.d.) uitbreiding van de echtschei dingsgronden (hieronder moest men onge- neeselijke krankzinnigheid opnemen), waarna Mr. Donker (s.d.), die evenals de hem voor afgaande spreker op spoedige wettelijke rege ling der positie van de vreemdelingen aan drong, waarschuwde tegen bemoeilijking van de echtscheiding, wat z.i. het gevaar van toe neming van buitenechtelijke samenleving zou vergrooten. De heer Tru yen (R.K.) juichte het toe, dat de Regeering van plan lijkt te zijn door wijziging van de bepalingen i.z. echtschei dingsprocedure een eind te maken aan de huidige practijk op het stuk van scheiding bij afcpraak. In verband met handhaving- van het gezag verzocht deze spreker, maatregelen te willen treffen tegen het lidmaatschap van de N. S. B. van leden van de rechterlijke -macht. Een vertegenwoordiger van de zoo even genoemde partij, Mr. Rost v. Ton ning e n, onthaalde z'n gehoor op allerlei op merkingen over de „R.K. Staats-greeppartij", die heel wat meer met demagogische politiek .dan met dit begrootingshoofdstuk te maken hadden. Van den huidigen Minister verwacht -de nat. soc. fractie niets goeds. Het onttrek ken van allerlei aangelegenheden van de ge wone rechterlijke macht (men denke aan pachtwet, crisistuchtrecht enz.) keurde spr. af. Herhaaldelijk had dit Kamerlid het ook over de argeloosheid van Minister Colijn, die niet zou zien wat de R.K. Staatspartij in het' schild voert; de marechaussee is den R.K. een doorn in 't oog, zoo verkondigde deze af gevaardigde, die verder klaagde over het on recht dat volgens hem de N. S. B. voortdu rend zou worden aangedaan. In dit verband had hij het ook nog over het ambtenaren verbod, dat hij als een hoogst bedenkelijk onrecht van het demo-liberale stelsel bleek te beschouwen. Hierna waarschuwt Mr. v. d. Goes v. N a- ters (s.d.) in een keurig, voortreffelijk be toog tegen gevaarlijke buitenlandsche, nat. soc., inmenging in onze binnenlandsche poli tiek, een inmenging, die hij staatsgevaarlijk, veelal ook godslasterlijk noemt. In dit verband wijst spr. o.m. op wat de Duitsche Fichte Bund in enkele maanden tijds met den invoer van een 53-tal verschillende pamfletten, ge steld in 'n Nederlandsch „zooals de Kamer tegenwoordig wel van nabij kent", uithaalt. Het blijft bovendien niet bij de schriftelijke propaganda. En dan vmdt er ook ontoelaat bare pressie op hier te lande vertoevende Duitschers plaats. In 1936 verlangde het Ka- Nachtvaart op de rivier verboden. Het peil van de Waal !s dermate laag geworden, dat de Rijkswater staat zich genoodzaakt gezien heeft beperkende bepalingen voor de scheepvaart in te stellen. Deze be perkende bepalingen hebben ten doel een versperring van de doorvaart door het aan den grond loopen van schepen te voorkomen. Zoo is thans o.m. de nachtvaart verboden op het gedeelte van de rivier boven Tiel. Dit verbod is op groote borden langs de rivier aangegeven, o.a. bij Tiel en Dodewaard. Sedert eenigen tijd was het peil van de Waal reeds zeer laag, maar tot op heden le verde dit slechts moeilijkheden op voor de kustvaarders, die anders gewoon de rivier opvaren naar Duitschland, maar nu in Rot terdam hun taak aan kleinere schepen moesten, overgeven Weliswaar waren ook verschillende woon schepen op het droge komen te liggen, meest al in een scheeve, allesbehalve aangename positie, werd op sommige plaatsen het lossen zeer bemoeilijkt en werd in de Tielsche vluchthaven veel hinder ondervonden van de geweldige hoeveelheden aangespoeld slib, maar overigens was deze lage waterstand voor de scheepvaart geen belemmering. Dezer dagen heeft de rivier echter een lage stand bereikt als sinds jaren niet voor gekomen is. Vooral bij Hulphuizen, waar de rivier het ondiepst schijnt te zijn en de vaar geuldiepte thans nog slechts 2.60 meter be draagt, bestaat gevaar voor het aan den grond loopen van diepliggende schepen. Dit heeft geleid tot het instellen der beperkende bepalingen. VOOR DEN AANKOOP VAN DEN IMBOSCH. Korten tijid geleden werd medegedeeld, dat de Vereeniging' tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland nog een bedrag van 'f 100.000 bijeen moest brengen voor den aan koop van den Imbosch. groot 1451 H.A., waar voor een bedrag van f 275.000 benoodigd is. Dank zij de medewerking, welke ook sinds dien aan de vereeniging is toegezegd, is het tekort thans verminderd tot ongeveer f 50.000. Het bestuur hoopt, dat ook dit bedrag ter be schikking van de vereeniging zal woerden ge steld, hetzij in giften, hetzij door inschrijving op de 2Vz procent leening. Het kantoor der vereeniging is gevestigd: Heerengracht 540 te Amsterdam. (Postreke ning nr. 32391) merlid Mr. Goseling afdoende maatregelen tegen dergelijke gevaren Minister Goseling zal nu goed doen met in te grijpen, wat drin gend noodig is en ons huidig wettelijk arse naal trouwens mogelijk maakt. Dinsdag voort zetting van dit Begrootingsdebat. E. v. R. Voorkoming bloembollenziekten. Hoe een billijk kostenverhaal te krijgen? De minister van Economische Zaken zegt in een nota aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het verslag over het wetsontwerp, houdende bepalingen ter voorkoming en be strijding van ziekten van bloembplgewassen en bloembollen het volgende over de grond gedachte van de in artikel 1:2 vervatte hef fingsregeling De instellingen heffen van de leden naar haar eigen inzicht met inachtneming van het daartoe in haar statuten bepaalde. De mi nister heft van degenen, die niet bij een in stelling zijn aangesloten. Voor deze laatste heffing geeft dit artikel voorschriften. Hij zal nooit minder heffen dan de betreffende teler zou moeten betalen, indien hij wel bij een instelling ware aangesloten. Is dit het hem voorgeschreven minimum, anderzijds mag hij met zijn heffing niet het tweevoud over schrijden van wat een instelling voor het overeenkomstige doel heft. Wordt door deze hem gegeven begrenzing-naar-twee-kanten voorkomen, dat het niet bij een instelling- aangesloten zijn een financieel voordeel zou zijn, tevens wordt verhoed, dat op de be langhebbenden een al te sterke druk tot aansluiting zou worden uitgeoefend. Boven dien is er nog een andere marge, waardoor te zware belasting der belanghebbenden wordt tegengegaan; het is den minister na melijk niet toegestaan, in totaal meer te heffen dan ter dekking van de werkelijk ge maakte onkosten noodzakelijk is. Met deze voorschriften meent- de minister voldoende waarborgen te hebben vastgelegd voor een zoo billijk mogelijk verloop van het kosten verhaal op de niet bij instelling aangesloten telers W. H. Vliegen 75 jaar. Hoe hij tot het Socialisme kwam. De heer W. H. Vliegen is heden 75 jaar ge worden. In een interview met een redacteur van het A. N. P. heeft de heer Vliegen o.m. een en ander verteld, hoe hij het socialisme leerde kennen. Op 19-jarigen leeftijd had hij zijn geboor teplaats .Gulpen verlaten en een jaar lang was hij te Luik geweest. In die stad had hij oppervlakkig het socialisme leeren kennen van optochten en brochures. Doch in 1883 kwam de definitieve kennismaking die over zijn leven besliste. De typograaf Vliegen kreeg op de zetterij een biljet te zetten voor een vergadering van den sociaal-democratischen bond, de beweging van Domela Nieuwenhuis. ,Ik woonde een vergadering, die onder lei ding stond van Fortuyn, bij", vertelt de heer Vliegen, ..Later nog een. In Sept. hoorde ik een geestdriftige rede van den Belgischen socialist Anseele en gaf mij dienzelfden avond als lid op. In Luik was ik reeds in een periode van onverschillgheid en het spreekt vanzelf, dat ik na. mijn aansluiting bij den sociaal-demo cratischen bond dat waren in Amsterdam toen bijna allen dageraadmenschen met de weinige zelfstandigheid van een 21-jarige in eenzelfde stemming kwam als mijn partij- genooten. Toch heb ik nooit het christendom, ook niet het katholicisme, als onvereenigbaar met het socialisme beschouwd. Het socialisme is voor mij een sociaal-economisch systeem, waarnaast voor geestelijke vrijheid, dus ook voor die van godsdienst plaats is. Ik heb mij in later jaren dan ook steeds verzet tegen de pogingen diergenen, die tegenover de religieus-socialistische beweging een atheïs tisch socialisme wilden stellen. Het religieus socialisme is mij zeer welkom. Toen ik in 1889 naar Maastricht ging, heb ik mij vast voorgenomen niets tegen de kerk of de geestelijkheid te ondernemen. Evenwel of er gestreden zal worden, maakt men alleen niet uit. Toen in de negentiger jaren de sociaal democratische bond onder Domela Nieuwen huis in anarchistische richting dreef, was de heer Vliegen een dergenen, die het initiatief namen tot de oprichting van de S. D. A. P„ waarvan hij op 26 Augustus 1894 te Zwolle de oprichtingsvergadering presideerde. De heer Vliegen is partijvoorzitter der S. D. A. P. geweest. Hij is lid geweest van de 1ste Kamer en was jarenlang de financieele en koloniale specialiteit der S. D. A. P.-fractie in de Tweede Kamer. Voorts was hij lid van de Prov. Staten van Noordholland, van 1914- 1923 wethouder van Amsterdam en sinds 1937 zetelt hij in den gemeenteraad van 's Gravenhage en is daar voorzitter van de S.-D.-fractie. H KONINGSTRAAT 39, TEL. 10425 Een Complete badkamerinrichting vanaf Een Complete douche-badcelinrichting vanaf 95.- Een Complete keuken-installatie vanaf ƒ240.- (Adv. Ingez. Med.) Plotseling oversteken kost weer een menselienleven. Men zij toch voorzichtig. De automobilist D. uit Winschoten reed. Vrijdagavond omstreeks half tien, komende uit Groningen, langs het Winschoterdiep, toen de daar op zijn fiets rijdende 37-jarige aannemer Lenting uit Noordbroek, plotseling den weg overstak. De afstand was te kort om een aan rijding te voorkomen en met een vaart van bijna'zestig kilometer botste de auto tegen den wielrijder. De stoot kwam zoo hevig aan, dat L. in het Winschoterdiep werd geslingerd. Toen men den ongelukkige op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds gewe ken. De automobilist bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Vrijdag is op de Schelide bij Vlissingen, de visscher J. Jobse van het visschersvaairtuig' Breskens 57, overboordgeslagen en verdron ken. DOODELÏJKE VAL. Vrijdagmiddag te vier uur is de 48-jarige gehuwde K. van der Valk, te Vlaardingen, bij het aanleggen van een antenne door nog niet opgehelderde oorzaak van het dak ge vallen. Eenige oogenblikken later is de man aan de gevolgen van den val overleden. „Het is te hopen, dat ik met vriendelijker buit thuis kom." Met ik denk wel tachtig procent der kran tenlezers heb ik de eigenschap gemeen, dat ik het liefst de advertenties lees. Want het nieuws.Nee, ik ga niet zeggen waaróm ik de advertenties liever lees dan de rest, want dan zou de redactie misschien be- leedigd zijn en dat wil ik vóór alles vermijden, daarvoor ben ik te goed bevrienfl met die heeren en bovendien heb ik heel veel bewon dering voor hun werk. Maar de advertenties vind ik zoo optimistisch en de redactioneele tekst vind ik zoo pessimistisch. Daarin zit voornamelijk mijn voorkeur. Van het lezen van het redactioneele ge deelte wordt ik wel eens wat somber. Al dat gedoe in China en in Spanje en in Palestina en in Syrië en zoo Maar van sommige advertenties, daar stra len de gelukkige mogelijkheden voor den mensch mij uit tegen. Dan zijn bijvoorbeeld die aardige plaatjes van een bepaalden onschuldigen drank. Laat ik zeggen: Spuitwater. En nu wordt mij met overtuigende teeke- ningetjes aangetoond wat zeg ik: bewezen dat allerlei doodelijk-vermoeide menschen van spuitwater opkikkeren. Zóó loopen ze bijna op d'r lui knieën en zóó drinken ze goed- gezet spuitwater of ze winnen de athletiek- kampioenschappen. En dan de bekende Zonne-zeep! Eerst zie je juffrouw Jansen die al-maar als muur bloempje in de dancing fungeert. Maar dan komt juffrouw Jansen d'r vriendin en die zegt: „Miep, wasch je nou 's met Zonnezeep". Miep doet 't en laat ze nou plotseling la reine du bal zijn en dank zij die verrukkelijke Zon nezeep trouwen met den sultan van Baroda, den rijksten vorst van Achter-Indië, die ver blind werd door Miep d'r Zonne-zeepteint. En dan al die mannen die öp van de zenu wen waren. Vliegers die geregeld uit de lucht kwamen vallen. Voetballers die altijd naast de bal trapten. Boekhouders die niets dan fouten in de aan hun goede zorgen toever trouwde boeken maakten Totdat ze als bij ingeving Zero-zuurtjes gingen zuigen. Die zuurtjes die zoo goed voor de zenuwen zijn. U moet die verandering op die plaatjes eens zien. De vlieger vliegt een maand aan een stuk dóór. De voetballer wordt de ongekroonde erfgenaam van Bak- huys. De boekhouder is in vier weken opper directeur (f 200.000 salaris f 178.337.50 tan tième). Allemaal dank zij de zenuwbedaren- de Zero-zuurtjes. En die jongen van Jorisma. Die honderd en-drie diploma's had. Die overal solliciteer de en overal bot ving. Totdat zijn beste vriend, Pieter Ponstra, tot hem zeide: „Jo ris" zei-d-ie „je moet eens Snobjes-Sokken gaan dragen, je weet wel die oer-sterke, ver blindend-mooie Snobjes-Sokken met die ge weldige streepjes en die Rembrandtieke kleurtjes". Nou. en Joris volgt dien raad op. En bij zijn eerste de beste sollicitatie wordt hij met open armen ontvangen en aangenomen op een salaris van f 600 in de maand (f 500. méér dan hij gevraagd had). Zóó'n machti gen indruk hadden die manjefieke Snobjes- Sokken op den president-commissaris van de N.V. gemaakt Ik bedoel dat je uit zulke plaatjes nu eens zien kunt hoe goed het den mensch kan gaan in deze wereld. Ik lees liever van het succes van Joris en Bep en de Spuitwater-athleet dan van bom men op Barcelona en Tsjapei in vlammen. Ik hoop niet dat de heeren van de redactie mij dit kwalijk zullen nemen. Mr. E. ELIAS. Er zijn er ruim 139.000 meer beschikbaar Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten, het aantal toe te kennen biggenmerken van 1938 te bepalen op 2.295.000, hetgeen een verhooging inhoudt van ruim 139.000 merken tegenover het vorig jaar. Door den berekeningsfactor voor het gcheele land op 12 vast te stellen zal in 1938 in verhouding tot het aantal toe te kennen biggenmerken, een grooter aantal fokzeugen kunnen worden aangehouden dan in 1937. De toekenning zal in hoofdzaak op dezelfde gronden geschieden als in 1937, met dit verschil, dat inplaats van 20.000 merken het volgend jaar 80.000 merken beschikbaar zullen zijn ter verdceling onder Vleine zelfstandige landbouwers en landarbeiders, die geen biggen mogen fokken en voor wie de aankoop van biggen voor de mesterij uit financieel oog punt groot bezwaar oplevert. De ove rige voorwaarden, waaraan deze kleine varkenshouders zullen moeten voldoen om voor deze toekenning van ten hoogste twee merken in aanmerking te komen zijn onveranderd gebleven. Ten slotte zijn de gewichtsgrenzen, waarbinnen de biggen van metalen oormerk en tatoueermerk beide voor zien moeten zijn, gebracht op 15 en 30 K.G., waardoor de gelegenheid om niet gemerkte biggen te verhandelen, eenigszins is verruimd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5