Haarlem's Dagblad STAATSCOMMISSIE VOOR ADVIES INZAKE STEUNVERLEENING. Vrijheid en Gezag. Vliegensvlug. AVONDJAPONNEN St. Nicolaas inkoopen 55e Jaargang No. 16693 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IS. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred, 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Aduiin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hooldredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 22 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. tnnnnd f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Ter jeugdleidersconferentie, in Amsterdam gehouden, zijn door mannen van verschillen de richting inleidingen gehouden over het on derwerp „Vrijheid en Gezag" en zoowel prof. Pompe als prof. Waterink en de heer Vorrink gaven te kennen dat deze beide begrippen on afscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. De eerste noemde ze „correlaten", de tweede merkte op dat vrijheid een vorm van gezags- beleving maar ook gezag een vorm van vrij heidsbeleving is en de voorzitter van de S. D. A. P. verklaarde dat gezag en vrijheid elkaar aanvullen, elkaar doordringen en onverbreke lijk verbonden zijn. Het is treffend zulk een eenheid in een bepaald begrip te ontwaren, temeer omdat iedere lezer er zich ook wel bij zal aansluiten al valt dat in de practijk wel eens moeilijk. In theorie zijn wij het over deze grondstelling vermoedelijk vrijwel allen eens. De moeilijkheid treedt op als de vraag „welk gezag?" rijst, maar doet zich practisch bij iederen vorm van gezag gelden als men meent en de Hollander, zijnde een vrijheidslievend mensch en individualist meent dat nog al eens dat het gezag ongelijk heeft en men zelf gelijk. Dit conflict van inzichten kan zich voordoen in velerlei vormen in het gewone dagelij ksche leven, zooveel dat ik mij niet zal wagen aan een opsomming. Een tactvol Gezag houdt er rekening mee evenals een tactvol mensch, beseffend dat hijzelf evenzeer feil baar mensch is als de gezagsdrager met wien hij het oneens is, zijn vrijheidszin weet te be teugelen en zich aan te passen. Voor zoover hij in dit aanpassingsvermogen tekort mocht schieten beschikt het gezag trouwens in ons land over redelijke middelen om dit hiaat aan te vullen. Onverbloemd gezegd: het dwingt hem. Maar eer het daartoe over moet gaan past het veelal middelen tot milde overreding toe. Die milde middelen zijn in de laatste jaren in ons land toegenomen en hun toepassing heeft succes opgeleverd. Ik behoef maar, waar het vrij ernstige vergrijpen betreft, de voor waardelijke veroordeeling te noemen, waar het verkeersovertredingen en „samenscholingen" 'geldt de zeer verbeterde methoden van de po litie, die met een tactvol woord, een kleine uit legging van de zaak, een vermaning in de meeste gevallen, uitstekende resultaten be reikt en zich in verscheidene steden, mede door een toenemend gevoel-voor-humor, een zekere populariteit heeft verworven die zij vroeger niet bezat. Men zegt dat er tegen woordig in de wereld een ernstig conflict be staat omtrent de toepassing der begrippen ge zag en vrijheid en wie zal het ontkennen? Maar als ik lees dat jeugdleiders er zware be- toogen over geleverd hebben en ik dienten gevolge aan de tegenwoordige jeugd denk wil het mij voorkomen dat wij.» er althans in Ne derland nog niet zoo kwaad aan toe zijn. Het besef dat vrijheid en gezag onafscheidelijke begrippen zijn lijkt zij het dan wellicht on bewust en veeleer gegroeid uit stroomingen van den tijd beter te zijn doorgedrongen tot de tegenwoordige jeugd dan tot die van een jaar of dertig geleden. Tot de laatstgenoemde behoord hebbende moet het mij wel voortdurend opvallen, even als (naar ik waag te veronderstellen) mijn tijidgenooten, dat onze kinderen meer zin voor orde en discipline thuis, op straat en op school hebben dan wij bezaten. Waarbij de onver mijdelijke gevolgtrekking moet komen, dat het gezag ook op andere, beleidvoller wijze op hen wordt toegepast en daarmee vele onge- wenschte uitbarstingen van ongebreidelde vrijheidszin voorkomt. Wij ouderen staan pok begrijpender en waardeèrender tegenover het gezag, zooals in Haarlem velen duidelijk moet zijn geworden toen de benoeming van een niéuwen burge meester op til was en nog eenstoen deze leider der plaatselijke overheid was benoemd. Waait duidelijk bleek eerst dat algemeen ge hoopt werd op een man die door zijn persoon lijkheid en karakter gezag en leiding zou we ten te gevenen later dat men algemeen voldaan was omdat men in den nieuwbenoem de deze eigenschappen bea'kende en men in hem een man zag, dien men met eerbied en vertrouwen welkom kon heeten. Misschien heeft het wel nut juist in dezen verwarden tijd eens vast te stellen, dat er toch eigenlijk op een zoo belangrijk terrein als dit in ons land veel goeds is gegroeid en veel vooruit is gegaan, al zijn er verschijnselen geweest (en komen ze nog wel voor) die het tegendeel schenen aan te duiden. De algemeene lijn van ontwikkeling is tenslotte gunstig geweest en dat is een opti mistische beschouwing', die mij ook verheugt in een tijd, die tot zooveel zwartgalligheid voert. De jeugd schijnt althans op dit gebied goede vooruitzichten te hebben als de in de wereld heerschende massale conflicten haar die laten. R. P. De Padvinders vlaggen. Ter eere van Prins Bemhard. Heden wappert de vaderlandsche driekleur uit vele huizen in Haarlem en omgeving. Dit zijn alle huizen, waarin Padvinder wonen en die vlaggen zijn uitgehangen, omdat het heden de dag is, waarop Prins Bernhard zijn functie van Kon. Commissaris der Ned. Pad vinders heeft aanvaard Dus niet alleen in Haarlem en omstreken wordt vandaag door de Padvinders gevlagd, maar in het geheele land. (De Engelsche vliegers Mrs. Kirby Green en Clouston hebben het record LondenKaapstad vice versa sterk verbeterd door er 5 dug en en 17 uur over te doen.) Nog geen honderdveertig uren, LondenKaapstad heen en weer, Die kun j' om een boodschap sturen, Dat is vliegensvlug verkeer. Over zeeën, bergen, dalen, Heel de lengte Afrika, Honderdveertig uur twee mialen, Doe dat maar eens even na. Nauwlijks slapen, vluchtig eten, Steeds maar staren in 't verschiet, In een nauw bestek gezeten, Neen, dat is zoo prettig niet. Zelfs al was het een prestatie, Die alleen maar was gemunt Op het wekken van sensatie, Ons ontzag zij hun gegund. Mooglijk zullen wij ervaren, In den tijd van een geslacht, Dat, zeg over dertig jaren, Deze vlucht eens wordt herdacht. Zal men haar dan aandacht schenken, Als bijzonder* flink en knap? Of haar enkel maar gedenken, Als een stuntelige grap? Zal men dan naar Kaapstad zweven In één etmaal heen en weer, Als een zeer normaal beleven, In het daaglijksch vliegverkeer? 't Kan best zijn, als men 't verleden Met het heden vergelijkt. Troost u, zonder hulp van 't heden, Wordt die toekomst niet bereikt. P. GASUS. EXPOSITIE DAMESCONFECTIE - PELTERIJEN. HAARLEM - GR. HOUTSTRAAT 19 (Adv. Ingez. Med.) Motorschip gestrand bij Bakkum. Hedenmorgen vlot gekomen. Zondagavond te ongeveer half acht is het motorschip Henka eigenaar kapitein A. J. Kree te Heemstede, welk schip gecharterd was dooi de Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam, dat met stukgoederen op weg was van Huil naar Amsterdam, tijdens een dichten mist bij paal 47 onder Castricum gestrand. Drie opvarenden hebben met een vlet het schip verlaten, teneinde hulp in te roepen. Wadende door het water wisten de mannen het strand te bereiken. Zij verloren toen even wel de juiste richting enkwamen in de zee duinen terecht, waar zij in hun natte plunje een uur hebben rondgedoold, alvorens zij bij het huis van den jachtopziener Liefting kwa men. Nadat de opvarenden hier wat op hun verhaal waren gekomen is een hunner met den jachtopziener naar het dorp gefietst, waar zij de hulp inriepen van den burgemeester. Dank zij diens medewerking kon eindelijk des nachts om half twee sleepboothulp worden gevraagd. Tegen den morgen was de sleepboot Stentor van het bureau eWismuller op de plaats van de stranding aanwezig. Bij opkomend water slaagde de Henka er echter in op eigen kracht vlot te komen. Het motorschip heeft daarna de reis naar Amster dam voortgezet. Een nieuw schoolgebouw in het Florapark? De af deeling Haarlem van Volsonderwijs heeft een adres aan den Gemeenteraad ge richt waaraan wij het volgende ontleenen: In het zuidelijk deel der gemeente Haarlem bestaat tot nog toe voor de ouders, die het wenschen, geen gelegenheid om hun kinderen openbaar lager onderwijs te doen genieten. Het gevolg daarvan is, dat tal van ouders uit de gemeente Haarlem hun kinderen moeten sturen naar een openbare lagere school in de gemeente Heemstede. Door het gemis aan gelegenheid voor open baar lager onderwijs in het zuidelijk deel dei- gemeente Haarlem zal naar hun meening de bevolkingsaanwas in dat stadsgedeelte tegen gehouden worden. Tot nu toe zonden voor standers van openbaar lager onderwijs hun kinderen naar de school van de Haarlemsche Schoolvereeniging in het Florapark. Nu die school is opgeheven is er weer een gelegen heid minder tot het ontvangen van neutraal onderwijs. De eenige gelegenheid, die over blijft is de school voor gewoon lager onder wijs (opleidingsschool) no. 17 in de Wilhelmi- nastraat no. 43. Deze school echter voldoet niet meer aan de eischen, welke men aan een schoolgebouw mag en moet stellen. Nu het aantal leerlingen per klasse is opgevoerd, zijn de leslokalen te klein; een speelplaats ont breekt, terwijl nog tal van andere gebreken zijn aan te wijzen. Thans hebben we twee opleidingsscholen in eikaars onmiddellijke nabijheid (Wilhelmina- straat en Prins Hendrikstraat), die hun leer lingen uit eenzelfde omgeving betrekken. Wanneer één dezer beide scholen blijft, waar zij is, zou die haar leerlingen kunnen blijven betrekken uit die omgeving en wanneer in het zuidelijk deel der stad een openbare school bestond, zou die haar leerlingen uit dat ge deelte kunnen betrekken en behoefden vele kinderen uit Haarlem niet naar Heemstede te gaan Op grond van bovenstaande meenen onder- ge teekenden U dan ook met aandrang te moe ten verzoeken: school 17 aan de Wilhelminastraat no. 43 a te verplaatsen en daarvoor te bouwen een nieuw schoolgebouw op het terrein van de Haarlemsche Schoolvereeniging aan het Florapark te Haarlem. Benoeming der leden zal zeer spoedig geschieden. De Regeering hoopt zeer binnenkort een Staatscommissie in het leven te roepen, waaraan zal worden opgedragen der Regeering te adviseeren betreffende de vraag, in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werk willige personen, die voornamelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zichzelf (en hun gezin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. In deze Staatscommissie zal derhalve ook de materie der steun verlening worden bezien. Drievoudig record van mevr. Kirbv-Green en Clouston. KaapstadLonden in twee dagen, 9 uur en 22 minuten. Mevr. Kirby-Green en haar bege leider Clouston zijn Zaterdagmiddag om 3 uur 42 (Amsterdamsche tijd) op Croydon geland. Zij zijn in twee da gen, negen uur en 22 minuten van Kaapstad naar Londen gevlogen. Het oude record stond op naam van Brook, met vier dagen 22 minuten. Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben hiermede een drievoudig re cord op hun naam gebracht, t.w. het record EngelandKaapstad, Kaap stadEngeland en de rondvlucht van 14.000 mijlen, welke zij hebben verricht in vijf dagen, 17 uur en 27 minuten. Weer een Britsch schip door Britschen oorlogsbodem aan gehouden. Wapens aan boord van de „Euphorbis"? Het B'ritsche stoomschip „Euphorbis" is Zon dagochtend, geëscorteerd door den Britschen torpedojager Hasty te Gibraltar aangekomen. Het schip was door den Britschen kruiser „Galatea" in de Spaansche wateren aange houden. Er zal een onderzoek worden inge steld of zich wapens aan boord van de „Euphorbis" bevinden. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEJ. VAN WAMELEN HERKEND. Bij het onderzoek, dat de Nederlandsche consul te Marseille heeft ingesteld, is, naar het A.N.P. uit Montpellier verneemt, komen vast te staan, dat het lijk, dat begin Novem ber te Frontignan-Herault is aangespoeld, het stoffelijk overschot is van mej. Van Wa- melen, een der opvarenden van het vergane Nederlandsche jachtje „Coquelicot". verschillen wel maar de mooiste cadeautjes zien anderen ook. Wacht daarom nieftelangmetuw E. A. Cats. Zondagochtend is Iflplr llllllM^ySli na een ongesteldheid 1P~ f van slechts weinige li J| dagen E. A. Cats ont- w slapen. Het overlijdensbe richt van den beken den en algemeen hooggeachten viool- UW. M paedagoog zal me- i§ nlgeen onverwacht Minim. m en smartehjk treffen. Voor ingewijden kwam het niet on verwacht: de berich ten omtrent zijn toe stand waren van Vrijdagochtend af terstond zorgwekkend en gaven al spoedig weinig hoop op herstel. Cats werd 9 Juni 1881 te Haarlem gebo ren. Na zijn studie aan het Conservatorium te Amsterdam, waar Bram Eldering en Carl Flesch zijn leeraren in het vioolspel waren, vestigde hij zich in zijn geboorteplaats. De jonge violist kreeg gaandeweg een grooten naam als paedagoog. Maar hij trad in zijn jonge jaren ook vaak als solist op. Met het or kest dat toen onder Kriens stond en Stedelijk Muziekcorps heette speelde hij o.m. de Viool concerten van Beethoven, Mendelssohn, Bruch en Vieuxtemps, en meermalen was hij solist op orgelconcerten in de Groote Kerk. Nog op ander muzikaal gebied ontplooide hij in die eerste jaren een zeer gewaardeerde werkzaam heid: onder zijn leiding werden verschillende kinder-operettes uitgevoerd, waarbij een uit zijn leerlingen samengesteld orkestje bege leidde. En zoo kwam het zelfs tot de uitvoe ring van echte opera's: Humperdinck's „Han sel und Gretel" en Maillart's ,Les Dragons de Villars". Deze uitvoeringen, waarvan de op brengsten immer voor liefdadige doeleinden bestemd waren hadden veel aantrekkings kracht. Gewoonlijk was de schouwburg dan uitverkocht. De laatste had in 1911 plaats. Cats is gedurende zijn werkzaam leven zijn geboorteplaats steeds getrouw gebleven en heeft hier een groot aantal leerlingen, zoowel vakmusici als dilettanten gevormd, waarvan o.a. Frits Hinze, Eggelte, Frieda Crosy en Jan Bouvy bekendheid als violist hebben verwor ven. Voorts was hij vele jaren bestuurslid, eerst als penningmeester, later als voorzitter van de afd. Haarlem der Kon. Ned. Toonkunste naars Vereeniging. Ook in de kringen dezer vereeniging werd zijn toegewijde arbeid zeer gewaardeerd. Zijn heengaan beteekent voor de afd. Haarlem een groot verlies en de vele leerlingen zullen hun bekwamen en beschei den mentor noode missen. De begrafenis zal Dinsdagnamiddag plaats vinden. Kinderen levend verbrand. Noodlottige ontploffing' in Nieuw Mexico. PORTALFS, (Nieuw Mexico), 22 Novem ber (Havas-AN.P.) tengevolge van het ont ploffen van een stof, welke wordt gebruikt voor het onbrandbaar maken van heraten huizen in het dorp Causey op veertig kilo meter afstand van Portales, zijn zes kinderen levend verbrand. Twee andere kinderen zijn niet teruggevonden. Noodweer teistert Java. Verscheidene slachtoffers: talrijke tabaks- loodsen vernield. SEMARANG, 22 November (Aneta/A. N. P.) De tabakslanden in de buurt van Solo zijn gisteren opnieuw door noodweer geteisterd. Een tropisch onweer barstte los, vergezeld van hevige stormvlagen en zware hagelbuien. Drie tabaksloodsen zijn door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. 24 tabaksloodsen zijn door den windhoos vernield. De omvang van de schade, aan het gewas toegebracht, is nog niet vastgesteld, doch is waarschijnlijk aanzienlijk. Door het noodweer zijn in de buurt van- Solo een inlander gedood, één zwaar gewond en één licht gewond. In de buurt van Djocja zijn twee kinderen gedood. Ook in de buur van Dj ember heeft gisteren noodweer gewoed. In de omgeving van Rambi- poetji werd stormschade aangericht aan ver schillende tabaksschuren en kanfpongwo- ningen. De te velde- staande tabak werd even eens beschadigd, de telefoonverbinding werd vernield. In de buurt van Kalisat is een ta- baksschuur van de Besoeki Tabak-maatschap- pij door den bliksem getroffen en afgebrand. Hierbij is een persoon gedood en vijf gewond. Een leege tabaksschuur is omgewaaid, ter wijl aan andere schuren schade werd aange richt. Ook het gewas werd door den storm neergeslagen. Te Malang werden leidingen van telefoon en electriciteit vernield, waardoor ernstige storing ontstond. Het woord is aan. Rousseau Om rechtvaardig te zijn tegenover anderen moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf Aangevaren scliip zinkende. Aanvaring bij het lichtschip „Wandelaar" VLISSINGEN, 22 November. Van morgen zijn twee schepen van welke naam en nationalityd nog niet be kend zijn, ter hoogte van het licht schip „Wandelaar" met elkaar in aanvaring gekomen. Tengevolge hiervan zou een dezer schepen zinkende zijn. De sleepboot „Goliath" is van Vlissin- gen uitgevaren. Het mist nog steeds. Italiaansche vlag op Sovjet-scliip. Russisch kustvaartuig te Livorno van stapel geloopen. LIVORNO, 22 November (Havas). Giste ren is het kustwachtvaartuig „Tasjkent", dat voor rekening van de regeering der Sovjet Unie is gebouwd, van stapel geloopen. De Italiaansche vlag was op den achtersteven geheschen en het scliip werd ingezegend door een Katholiek priester. U n de eerste negen maanden van 1937 werden in Haarlem's Dagblad 36208 ad vertenties van Vraag en Aanbod ge plaatst. Dat is 1480 meer dan in hetzelfde tijds verloop van 1936. Een statistiek die boekdeelen spreekt. Trein met krijgsgevangenen op goederentrein gereden. Spoorwegongeluk in Spanje eischt talrijke dooden en gewonden. Naar Havas uit Sevilla meldt, heeft generaal Queipo de Llano medege deeld, dat, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, op het station te Allanis een trein, waarin krijgsgevangenen vervoerd werden, op een goederentrein is geloopen. De trein had zeer groote vaart. Men heeft reeds 49 dooden uit de ravage te voorschijn gehaald. Er zouden meer dan honderd gewonden zijn. DE „VAN GALEN" HEEFT EEN ZWAREN TOCHT. BATAVIA, 22 November. (Aneta-A.N.P.) H. MS. „Van Galen" was op weg van Sjanghai naar Manilla ter hoogte van Zuid-Formosa gedwongen een omweg te maken, ten einde den typhoon, welke op 19 November jl. Luzon teisterde, te ontgaan. Tijdens het stormweer zijn in de omgeving van den typhoon Zater dagavond door overkomende zeeën twee sloe pen en een reddingsboei overboord geslagen. De schipper kneusde een heupbeen, ter wijl een matroos werd gewond. Zondagavond seinde de commandant „Alles wel". De „Van Galen" wordt 23 November te Ma nilla verwacht. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Er zal zeer binnenkort een staatscommis sie voor advies inzake steunverleening worden benoemd. 1 Er zijn weer vele ernstige verkeersonge lukken gebeurd 3 De mailboot „Prinses Juliana" is omhoog gevaren, doch vrij spoedig weer vlot ge komen. 3 Er is een belooning uitgeloofd voor de op sporing van Lijntje Huiser. 3 De Japansche troepen vervolgen hun op- marsch in China. 4 Ook Janson is niet geslaagd in de vorming van een Belgisch kabinet. 4 Bombardementen in Spanje hebben ver scheidene slachtoffers geëischt. 4 Mussolini is thans ook minister voor Itali- liaansch Afrika. 4 Hel Nederlandsch Elftal voor den wed strijd tegen Luxemburg is vastgesteld. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vrijheid en Gezag. l S. Reshevsky: Euwe mist de winst, 5 Criticus over den wedstrijd E.D.O.Velox 7 Euwe laat zich de winst in de 19de partij ontglippen. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. 11 K. de Jong: Zondagmiddagconcert der H. O. V. K. de Jong: „Arbeiders Mandolineclub „Apollo" u J. B. Schuil over: „X. IJ. Z." door de Haar lemsche Tooneelclub. n J. H. de Bois: Roelof Gerbrand exposeert in de Waag. n De Burgerlijke Stand van Haarlem op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1