JAPANNERS VERVOLGEN HUN OPMARSCH. Nanking organiseert de verdediging. De K. N. A. C. verkeers- paedagoog aan het werk. KÖïÉïr^JÉÉi# Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Uittocht uit de Chineesche hoofdstad duurt voort. Reuter meldt uit Sjanghai 22 No vember: Volgens nog niet bevestigde mededeelingen van waarnemers in Japansche vliegtuigen zouden de Ja- pansche troepen Woesi, een belang rijk strategisch punt in de tweede Chineesche Hindenburg-linie bezet hebben. De Japansche militaire woordvoer der te Peking heeft medegedeeld dat de Japansche troepen in Noord Sjantoeng zich gereed maken om dê Gele Rivier over te trekken over een afstand welke zich uitstrekt van Tsji- jang, ongeveer veertig kilometer stroomafwaarts van de spoorbrug van de Tientsin-Poekaulijn, tot eenige kilometers stroomopwaarts van deze brug. Het doel van de Japansche troepen is Tsihanfoe. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de brug over een lengte van ongeveer drie honderd meter door de Chineezen is opge blazen. Een groot aantal Japansche oorlogsbodems is nabij Kiangjin samengetrokken en de be manning treft voorbereidende maatregelen om de versperring, welke de Chineezen hier in de rivier hebben gelegd, op te blazen. Wan neer deze versperring uit den weg geruimd zal zijn, kunnen de Japansche troepen hun flankbeweging voortzetten. Verder stoomop- waarts zullen zij evenwel stuiten op een nieu we versperring, welke de Chineezen onlangs bij Tsjangkiang hebben gelegd Nanking bereidt zich op de verdediging voor. Naar het D. N. B. uit Nanking meldt zijn de Chineezen begonnen een sterke verdedi- ginslinie aan te leggen op ongeveer twintig kilometer rond Nanking. Meer dan twaalf divisies zijn samengetrokken om Nanking ter verdediging van de hoofdstad. Steeds meer vluchtelingen verlaten de stad, reeds zijn on geveer tachtig procent van de winkels in de stad gesloten. Naar het Chineesche blad Takoeng Pau be richt, zijn Chineesche troepen uit de provin cie Sjantoeng de Gele Rivier overgestoken. Zij rukken op in Noordelijke richting en zou den met behulp van troepenafdeëlingen, die reeds in deze streek opereerden, Tsijang bezet hebben. Ambassades verlaten de stad. Het personeel van de Britsche ambassade te Nanking zal vandaag naar Hankau vertrek ken in p'nats van morgen, zooals men eerst van plan was. Deze beslissing is genomen op aansporing van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Wang Tsjoeng Hoei, die mededeelde, dat hij onmiddellijk Nanking zou verlaten. Behalve de Duitsche, zijn thans alle am bassades te Nanking ontruimd. ;Het „keizerlijk hoofdkwartier". Uit Tokio: Leger en vloot hebben een verklaring gepubliceerd, waarin wordt uiteengezet, dat het onlangs op gerichte groote keizerlijke hoofdkwar tier het oppercommando over leger en vloot op voet van oorlog op zich zal nemen, teneinde de operaties te coör- dineeren ingeval de strijd in China zou voortduren. Het keizerlijke hoofdkwartier zal omvatten den minister van oorlog en marine en de Spaansclie steden gebombardeerd. Vele slachtoffers te Alicante en Monzon. Uit Alicante verneemt Havas, dat in den nacht op Zondag een vliegtuig der opstandelingen driemaal over de stad gevlogen is en verscheidene bommen heeft laten vallen. Hierbij werden 22 personen gedood en talrij ke gewond. Bijzonderheden ontbre ken. Het ministerie van Landsverdediging te Barcelona deelt over dezen aanval medeKort na middernacht hebben vijandelijke vair de basis Palma de Majorca afkomstige vlieg tuigen een nieuwen aanval op de stad. Alican te ondernomen, zonder dat zij daarvoor eenige verontschuldiging hadden, daar de zoover van het front gelegen stad geen enkel mili tair doel vormt. Dit bombardement heeft materieele schade veroorzaakt. Er zijn slachtoffers te betreuren, die allen tot de burgerbevolking behooren. Ook kinderen werden gedood. Vliegtuigen boven Sagunto. Volgens een Havas-bericht uit Valencia hebben drie vliegtuigen der opstandelingen geprobeerd boven Sagunto te vliegen, doch dat zij daar niet in geslaagd zijn daar het luchtdoelgeschut zulk een intensief vuur gaf. Deze vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Surrina, Catellon en Senicarlos. Er zijn evenwel geen slachtoffers te betreuren. De rechtsche vliegtuigen hebben Za terdag eveneens het plaatsje Granen (Aragon) en Monzon gebombardeerd. Het bombardement op granen was niet doeltreffend, daarentegen zijn te Monzon vijftien slachtoffers ge vallen. REGEERINGSVLIEGTUIGEN BOM BARDEEREN SARAGOSSA. Het ministerie van nationale verdediging te Bercelona meldt voorts, dat Zaterdagmorgen tegen 9.30 uur 35 groote bombardementsvlieg tuigen der regeering in antwoord op de jongste vijandelijke aanvalleln op Bujaraloz en Seri- nerna, een luchtaanval hebben ondernomen op Saragossa, waar zij het vuur richtten op de militaire werken, welke de opstandelingen ge bruiken voor het komende offensief. Het bom bardement werd. volgens deze mededeeling „met volledig succes" verricht, zonder dat de vijandelijke luchtmacht of het luchtafweer geschut dit kon voorkomen. De vliegtuigen keerden alle naar him basis van uitgang terug. chefs der generale staven van de land- en zeestrijdkrachten. De andere leden van het kabinet kunnen tot deelneming aan de verga deringen van het hoofdkwartier worde"" uit- genoodigd. De verklaring wijst er voorts op, dat het groote hoofdkwartier een zuiver militair karakter draagt en spreekt de geruchten te gen volgens welke met de oprichting van dit hoofdkwartier een verwarring zou ontstaan in de bevoegdheden van het opperbevel eener zij ds en het militaire bestuur anderzijds. Keizer huldigt zijn soldaten. Ter gelegenheid van de oprichting van het keizerlijk hoofdkwartier heeft de keizer een boodschap tot het leger bij Sjanghai en de vloot gericht, waarin hij den moed der Ja pansche strijders prijst. Japanners eischen doortocht in internationale nederzetting. Uit Sjanghai komt het bericht: dat Fes senden, secretaris van den gemeenteraad der internationale nederzetting, op de Japan sche vertoogen betreffende anti-Japansche drijverij in de concessie beloofd heeft te zul- 'len pogen aan de Japansche eischen tegemoet te komen. Volgens de bladen heeft Harada verder verlangd, dat de Japansche troepen vrijen doortocht door de concessie zouden hebben voor militaire doeleinden. Fessenden maakte daartegen geen bezwaren kenbaar. Harada is voornemens met de autoriteiten der Fransche concessie over hetzelfde on derwerp te onderhandelen. Tot duverre aldus het Japansche persbureau Domei hebben de Japanners met geduld toegelaten, dat zij groote nadeelen ondervonden van het gemis aan vrijen doortocht, doch, nu Sjanghai omsingeld is, is het duidelijk, dat zij door de nederzetting moeten kunnen trekken, op voor waarde, dat zij den bewoners geen nadeelen berokkenen. Duitschland Tegenbezoek van Von Neurath aan Londen? Berichten uit Berlijn meldden Zon dag, dat Lord Halifax den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, tot een tegenbezoek aan Londen uitgenoodigd had. Diplomatieke kringen te Berlijn zijn echter van meening. dat zich geen énkele wijziging in de houding van Britsche en Duitsche officieele krin gen heeft geopenbaard omtrent een eventueele reis van Von Neurath naar Londen. Niettemin blijft men van meening, dat de rijksminister van Buitenland sche Zaken zich binnen niet te lan-. gen tijd naar Londen zal begeven om er de te Berlijn en Berchtesgaden aangeknoopte onderhandelingen voort te zetten Er zal evenwel geen enkele defini tieve beslissing te dezer zake kunnen worden genomen vóór Halifax zijn regeering verslag zal hebben uitge bracht over zijn zending, De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat de berichten over een bezoek van Von Neu rath aan Londen slechts verzinsels zijn. Voor een dergelijke reis bestaat geen dringende noodzakelijkheid en zij wordt, naar het blad meent te mogen aannemen, dan ook in het geheel niet overwogen,. Zondagavond is Lord Halifax weer uit Duitschland vertrokken, nadat hij 's mid dags in gezelschap van dr. Goebbels bij den Britsehen gezant de thee had gebruikt en vervolgens op Schorfheide de gast van Goe- ring was geweest. Tegenover de Duitsche bladen zeide Hali fax, dat zijn besprekingen met Hitier, Goe- ring en Von Neurath, ..vrij, openhartig, in formeel en vertrouwelijk" waren geweest. Lord Halifax zeide te hopen, dat als resul taat der besprekingen de deur een beetje open is gekomen voor een opheldering van de atmosfeer tusschen Groot-Brittannië en Duitschland en voor een beter wederzijdsch begrip tusschen de beide landen. Op de vraag of tot Von Neurath een niet formeele uitnoodiging is gericht voor een bezoek aan Londen, zeide Halifax, dat het geen later zal gebeuren zal moeten afhan gen van de beraadslagingen te Berlijn en Londen over deze besprekingen. Italië De Trïbuna99 in beslag genomen. Naar officieel uit Rome medege deeld wordt heeft de Italiaansche mi nister voor volkscultuur het Vrijdag verschenen nummer van de „Tribuna" wegens den inhoud en wegens eenige zinsneden in een Parijsche correspon dentie van het blad over de Fransch- Italiaansche betrekkingen in beslag laten nemen. In een commentaar op het bedoelde artikel schrijft de Temps o.a.: Voor het eerst sedert langen tijd spreekt een fascistisch blad in hof felijke bewoordingen over Frankrijk en wijst op de noodzakelijkheid een formule te vinden, die het mogelijk maakt, dat in Europa demo cratieën en dictaturen in vrede naast elkaar leven. Het heeft Frankrijk nooit aan goeden wil ontbroken, wanneer het ging om het nemen van een edelmoedig initiatief, dat in overeen stemming te brengen was met zijn vitale be langen en zijn nationale waardigheid, doch aangezien Frankrijk nooit iets te kort gedaan heeft aan de Latijnsche solidariteit, noch aan de Fransch-Italiaansche vriendschap, zooals deze bevestigd is in het nog steeds van kracht zijnde accoord van Januari 1935, kan men re delijker wijze niet verlangen, dat het de ver antwoordelijkheid op zich neemt voor een toe stand, dien het niet geschapen heeft. De „Excelsior" zegt: De taal van de Tribuna" formuleert zoo duidelijke waarheden, dat het verwondering wekt. dat de Italiaansche auto riteiten er. een overtreding der discipline of zelfs maar een voorbarigheid in hebben kun nen zien. Zou men te Rome de illusies, gegrond op een terugkeer tot het pact van vier, verlo ren hebben en zou men beginnen te begrijpen, welke voordeelen een gemeenschappelijke vei ligheid, op een beteren Volkenbond gebaseerd, kunnen brengen? Indien dat ook te Berlijn het geval zou zijn, welke verwachtingen zouden dan Europa en het blanke ras, dat de controle over de ontwikkeling in. het Verre Oosten be gint te verliezen, kunnen hebben? Mussolini neemt de portefeuille voor Italiaansch Afrika. Stefani meldt: Op voorstel van Mussolini is de her tog van Aosta benoemd tot onder koning van Italiaansch Oost-Afrika. De hertog vanAosta zal begin De cember in Addis Abeba aankomen, waar maarschalk Graziani hem zijn functie zal overdragen. Mussolini heeft den maarschalkk een eigenhandig schrijven gezonden, waarin hij hem dank zegt voor het door hem verricht pacificatiewerk in Oost-Afrika. Voorts wordt medegedeeld, dat Mussolini persoonlijk de portefeuille van Italiaansch Afrika op zich zal nemen. Tot dusverre werd de porte feuille beheerd door Lessona. Tot ondersecretaris van het departement is de vroegere gouverneur van Cyrenaica, Teruzzibenoem d. Tevens wordt bekend gemaakt, dat het on dersecretariaat voor wisselkoersen en devie zen tot den rang van ministerie wordt ver heven. De ondersecretaris, Guarnieri, wordt be noemd tot minister. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de vroe gere ondersecretaris voor lichamelijke op voeding benoemd is tot ondersecretaris van het ministerie der corporaties Italië wordt een landbouwende en militaire mogendheid. In de „Voce d' Italia" schrijft Gayda over de politiek, die Mussolini ten aanzien van Oost-Afrika denkt te volgen, het volgende: Het zal de politiek van een landbouwen de en militaire mogendheid zijn. Menigten Italianen zullen naar Afrika worden overge bracht. De kolonisatie zal niet slechts het werk zijn van particuliere ondernemingen, maar ook dat van uitgebreide gemeenschao- oen. De kolonisatie op het gebied van land bouw en nijverheid zal de voortbrenging van hoeveelheden en soorten vermeerderen. Het in 'n beslissende étappe in de vorming eener politiek van autarkie. De overbrenging van groote contingenten Italianen zal bovendien de militaire organi satie aan de Roode Zee. aan den Indischen Oceaan en in het Centrum van het zwarte werelddeel verhaasten. Het evenwicht dei- krachten zal zoowel in als buiten europa her steld worden tusschen de nieuwe en imperiale mogendheid Italië en de oude mogendheden België Ook Janson niet geslaagd. De koning heeft Janson van de taak een kabinet samen te stellen, ont heven. De reden van het falen van Janson is dat de socialisten bezwaren hadden tegen Henri Jaspar, den katholieken oud-premier, wien in de door Janson te vormen combinatie de portefeuille van justitie was toegedacht. Na zijn onderhoud met den koning ver klaarde Jansen tegenover de journalisten, dat de socialisten, hoewel zij tegen Henri Jas par geen enkel persoonlijk bezwaar hadden, van oordeel waren, dat laastgenoemde, ge zien zijn houding tegenover het eerste kabi net-Van Zeeland, niet de man was om zitting te hebben in een regeering, welker taak het zou zijn, de verwezenlijking van het pro gram van Van Zeeland voort te zetten. Jan son zeide verder, dat hij weliswaar respect had voor de correctheid der socialistische mi nisters, doch dat naar zijn meening dit be zwaar van politieken aard in strijd was met het recht van den koning, zijn ministers te kiezen en dat hij daarom den koning had ver zocht, van de hem opgedragen taak te wor den ontheven. JACKIE C OOG AN TREEDT IN HET HUWELIJK Zaterdag is Jackie Coogan te Los Angeles in het huwelijk getreden met Betty Grabble. Auto met leeraarscapaciteiten. Voor alles: veilig verkeer. K. N. A. C. en veiligheid. Een synoniem! Wat de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club in den loop der jaren voor de verkeersveiligheid heeft gedaan is zoo bekend dat dit zeker niet nog eens onder de aan dacht van de wegverbruikers in den ruimsten zin van het woord hoeft te wor den gebracht, ware het niet dat de K. N. A. C. nog eens van haar activiteit op dit gebied ge tuigde door het instellen van een speciale veiligheidsweek van 2228 November. Met een auto die den veel zeggenden naam van „vex-keerspaedagoog" heeft gekregen en een aanhangwagen worden gedurende deze week verschillende plaateen bezocht. Zoo was hedenmorgen Haarlem aan de beurt. Op de Zijlvest t.o. de H. B. S. 5-j. c. vonden de auto's al spoedig een plaatsje en even spoedig stonden de nieuwsgierige Haarlem mers waarmee niet gezegd wil zijn dat nieuwsgierigheid een speciale Haai-lemsche ondeugd is, in dit geval was het trouwens een deugd met gespannen aandacht te kijken naar twee wakkere K. N. A. C.'ers die alle krachten inspanden om een interessant ver- keersfilmpje goed op het witte doek, nee 't was een soort glazen venster, te brengen. En werkelijk de talrijke opmerkingen die door de omstanders werden gemaakt bij het aanschouwen van verkeersfouten (hoe kén die sufferd nou uit 'n rijende trein springen, etc.) bewezen wel dat zij hierin spoedig slaagden. Trouwens de aanhangwagen „an sich" trok door verschillende aardige, we zouden het met een weidsch wooi-d vei-keerschorama's willen noemen, zeer de aandacht. Spreuken als „Verblindend licht, slecht zicht" zijn door hun simpelheid van groote propagandistische waarde. Hetzelfde kan trouwens gezegd wor den van de vërkeersfolders die aan het pu bliek werden uitgereikt. Het bezoek aan Haarlem duurde maar kort, van ongeveer 10 tot 12 uur, maar wij gelooven dat velen nog eens die laatste aansporing om vooral veilig te rijden, hebben ontvangen, waarop het, juist in het snelverkeer, zoo dik wijls aankomt. PASTOOR F. .W DE ROOY OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is Zaterdag- midag na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden in Huize Duinrust te Overveen overleden de hoogeerw. heer F. W. de Rooy, rustend pastoor der parochie van St. Willebrordus te Amsterdam en eere-kanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem. Pastoor de Rooy werd 4 October 1860 te Oegstgeest geboren en op 17 Dec. 1887 tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Bos koop, Delfshaven en Amsterdam. Daarna werd hij pastoor te Wijkeroog-Velsen, te Amster dam (H. Anna Parochie) en in 1907 van de St. Willebrordus parochie, welke functie hij tot 1 Mei 1936 bekleedde. Mgr. Huibers had hem vorig jaar wegens zijn groote verdienstexx benoemd tot eere kanunnik van het Haarlemsche kapittel. DE KEURING VAN VISCH TE IJMUIDEN Bij raadsbesluit van Haarlem van 13 Fe bruari 1935 werden twee ambtenaren bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJinuiden be noemd tot ambtenaar bij den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, teneinde de keuring van visch te IJmuiden op doeltref fende wijze te kunnen doen geschieden. De ge troffen maatregel heeft volkomen aan de ge koesterde verwachtingen beantwoord, zoodat voortzetting van dagelijksche keuring alles zins wenschelijk, ja zelfs noodzakelijk is. In verband met het aan een der bovenbe doelde ambtenaren per 1 dezer verleende eer vol ontslag, stelt de Directeur van het Staats visschershavenbedrijf voor, dat toezicht in het vervolg op te di-agen aan den halchef en aan de leiders van de drie afslagploegen. Deze voor ziening moge het jaarlijksch bediag aan sa larissen eenigermate opvoeren, daartegen weegt, ook naar B. en W. meenen, wel op het groote voordeel, dat alsdan op alle plaatsen in de hallen tijdens den vischafslag controle wordt uitgeoefend. Tengevolge van een gesta dige toeneming van de hoeveelheid visch, welke dagelijks wordt verkocht, is uitgebreider toezicht geboden. De kosten van den keurings dienst zullen dan f 237.50 per jaar bedragen. PROGRAMMA DINSDAG 23 NOVEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Vondelherdenking. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.Berichten. 12.15 De KJR.O.-Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 2.Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gxumofoonmu- ziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.Gramofoon muziek. 5.15 KRO-orkest exx solisten. 5.45 Fe- licitatiebezoek. 6.De KRO-Melodisten en solist. 6.40. Espei'antoles. 7.Berichten. 7.15 Causeiüe over de encycliek „Divini x-edempto- ris", over het communisme. 7.35 Sportpraatje. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Ste delijk orkest van Maastricht ensolist. 9.05 Oostenrijksch programma (Opn.) 9.30 KRO- orkest en gramofoonmuziek. 10.3012.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uïtzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Ko- vacs Lajos's orkest en soliste. 11.Huishou delijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.Orgelspel, Zang, Viool - soli. 1.45 Gramofoonmuziek.. 2.Het Omroep orkest. 2.45 Knipcursus. 3.45. Lyra-Trio. 4.30 Kinder koorzang. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeólian-órkest. 6.30 „Wat wil de B.S.M.", causerie en interview 7Voor de kinderen,. 7.05 AVRO-dansoxkest. 7.30 Engelsche les. 8.Reportage schaakmatsch. Bex-ichten A. N. P. Mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavond trein. 9.15 Filmreportage. 9.45 Vervolg Dins- dagavondtrein. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Reportage schaakmatch. 11.Berichten A4 N. P. 11.10 Avro-dansoxkest. 11.4012.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.2011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 N. Wethmar's kwintet. 12.35 Radiotooneel. 1.20 Orgelconcert. 1.502.20 Gramofoonmuziek 4.20 Causerie ,A Rescue from the Sea". 4.35 Het Hungaria Zigeuner-Orkest. 5.20 Uit Kopen hagen: Louis Preii's ensemble. 5.50 Charles Brill en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Het Kutcher Strijkkwartet. 7.20 DBC-Harmonie- Orkest. 7.50 Causei'ie „Errox-s in reasoning". 8.20 Revue-progxumma. 9.20 Berichten 9.40 Causerie ..Ahmed Elbasani. Gramophones and Albania. 10.Ox-gelspel. 1020 BBC-orkest en solist. 11.20 Declamatie. 11.25 Harry Roy en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gra- mofoonolaten) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50. 8.55. 10.40 en 11.20 Gxumofoonmuziek. 12.40 Gitardino oi'kest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordxucht. 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoor dracht. 5.20 Locatelli-ox-kest. 8.35 Kamermu ziek. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Hermann Hage- stedt's orkest. 11.20 Verzoekconcert. 12.35 Or kestconcert. 1.35 Raadseluitzending. 3.20 Om- roep-Amusementsorkest. 5.20 Pianovoordracht 6.30 Omroeporkest. 8.35 Literair-muzikaal- programma 10.1011.20 H. Heinemann's or kest, balalaika-orkest en pianoduo. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Salonorkest 1.502.20; 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Salonox-kest 8.20 Omroeporkest 8,50 Radio tooneel. 8.35 Vervolg concex-t. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gx-amofoonmuziek. 1250 Kleinorkest. 1.50220 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Harp- soli 6.35 Gramofoonmuziek. 650 Kleinorkest. 820 Omroepsymphonieorkest en solisten 10.30 —11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest 8.20 Belichten. Poli tiek dagbladoverzicht. 8.35 Populair concert. 9.20 Berichten 9.50 Kwartetconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 C. Joost's dans- orkest ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs en Sim waren bij het half verwoeste huis achtergebleven, maar erg lang konden ze het daar niet( uithouden. Laten we naar het bosch gaan, Sim, stelde Thijs voor. Je kuxxt nooit weten, of oom niet in moeilijkheden zit en dan zouden we hem kunnen helpen. Laten we in alle geval even gaan kijken. Het is mij best, hoor, antwoordde Sim. Laten we dan maar gauw gaan! Lx het bosch aangekomen, ontmoetten ze daar Speurgoed, die met zijn mannen voor zich uit zat te staren. Wel, Thijs, ook nog niets gevonden? Neen, maar laten we maar verder gaan. Misschien vinden wij oom Mopperniet wel. Achter elkaar volgden zij Thijs, die snel voorging. En ja, hoor, nadat ze ongeveer een half uur geloopen hadden, zag Thijs opeens oom Mopperniet staan. Daar is oom, schreeuwde hij opgewonden van vreugde uit. Daar is oom Mopperniet!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6