SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Haarlem op bezoek bij Feijenoord Gewichthefsters Nederland - Luxemburg Luxemburg's elftal Euwe mist de winst MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBEKD 5 in dichten mist Een half uur Bij liet Haaxiemsche station en op de plaat sen in de stad, waar de touringcars met voet balsupporters plegen te vertrekken, leek het Zondagmorgen wel, of er een interlandwed strijd gespeeld moest worden. Het was overal ontzaglijk druk. Handige kooplieden wisten daarvan te profiteer en; er ontkwamen niet veel Haarlem-supporters, die den lang ver beiden wedstrijd tegen Feijenoord gingen bij wonen, aan het koopen van een rood blauw lintje. De onvermijdelijke opgewonden jongelui met parapluie, hoogen hoed of vlag in de Haar lem-kleuren ontbraken eveneens niet op het appèl. Op het perron was het reeds lang vóórdat de extra-trein van 11.56 naar het Feijenoord- stadion zou vertrekken, tjokvol. De extra trein bestond uit niet minder dan tien lange wagons, elk plaats biedend aan 110 personen. Toen het gevaarte binnen kwam rollen wa ren alle iztplaatsen in 'n minimum van tijd in genomen. Eenige honderden moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Maar dat deerde niemand! Het was prachtig weer en.... niet waar! Haarlem zou eens eventjes revanche gaan nemen voor de smadelijke 81 neder laag, in December van het vorig jaar tegen Fijenoord geleden! Eilacie, wat is dat anders uitgeloopen! In de omgeving van het Stadion heerschte Inderdaad een interlandstemming. Jongens boden de „officièele opstelling" van de elf tallen voor vijf cent te koop aan. Er waren er werkelijk nog, die ze kochten. Behalve het legertje personeel van het Stadion zorgde politie te paard, te voet en per motor voor de goede orde. Aan het verkeer over de Maasbrug' werden gelukkig geen hinderpalen in den weg gelegd, zoodat ook de toeschouwers, die per auto of touringcar gekomen waren, op tijd hun plaats konden innemen. Ook binnen de hooge muren van het trot- sche bouwwerk was het een gezellig gedoe. Er klonk vroolijke muziek. Telkens als een trein weer een nieuwe hoe veelheid Haarlem-supporters aanbracht, wer den zij door hun stadgenooten, die reeds op hun plaats zaten, met een oorverdoovend ge juich begroet. De Haarlemmers lieten zich wel gelden 1 Het kon blijkbaar niet anders; het moest misloopen. Qp het officieele gedeelte van de groote overdekte tribune zaten de burgemeester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn; de leden van de Keuzecommissie; de oefenmeester Bob Glendenning en natuurlijk Karei Lotsy met zijn onafscheidelijke regenjas. Had hij soms een seintje gekregen, dat er in de tweede helft een dikke natte .mist zou komen op zetten? Naar schatting waren ongeveer 35.000 men- schen aanwezig. En hierbij waren minstens 3000 Haarlemmers. Toen dr. Van Moorsel het •beginsignaal blies, waren zij er zich nog niet van bewust, welk een groote teleurstelling hun deel zou worden, want het begin van den strijd was levendig met de pax-tijen om beur ten in den aanval. Maar reeds binnen de tien minuten maakte Verhappen een 'paar leelijke fouten, die aan Feijenoord doelpunten oplever den. En zoowaar veroorzaakt de achterhoede even later nog een penalty, zoodat de thuis club al spoedig met 3—0 leidde. Toen was voor vele Haarlem-vrienden de aardigheid er al af! „Als nu Haarlem maar in de tweede helft met een goaltje begint", zuchtten velen. Maar ook dat mocht niet. Reeds na twee minuten werd het 40 en tot overmaat van ramp kwam er na een kwartier een dikke mist over het Stadion neerstrijken, waarvan Feijenoord zich niet veel aantrok, want met dien grooten voorsprong kon zij natuurlijk rustig verder spelen. Vele toeschouwers (ook Rotterdammers) dachten dat Dr. Van Moorsel den strijd zou staken. Hij deed dit echter niet; hij had blijk baar niet veel hinder van den mist, want on ophoudelijk klonk zijn fluitje, ten teeken dat hij een overtreding gezien had. Voor de toeschouwers in het midden van het Stadion was het heelemaal hopeloos, want die konden beide doelen niet zien. Men wachtte maar rustig af wat er gebeuren zou. Een zwak gejuich kondigde aan, dat eindelijk Ninaber kans gezien had, tegen te scoren, De Dames-Hockeyclub Strawberries. Op den voorgrond de keepster mej. Van Ronkel. Tweede rij van 1. n. r.: de dames Oosterom, Pronk, Van Mal- sen, Graper, Romunde. Laatste rij de damesPoppe, OphoffAdrian. Rechts de voorzitter der vereeniging, de heer De Nobel. maar donderende bijvalsbetuigingen, tot vier maal toe herhaald, waren het bewijs, dat de thuisclub den stand op81 gebracht had. Hierbij was wederom een penalty. Een Haarlem-supporter kon dit blijkbaar niet ver kroppen; -hij sprong over de afrastering heen, maar in geen tijd namen twee sterke dien ders hem bij den kraag en brachten hem bui ten het Stadion. Enfin, aan alles komt tenslotte een eind, dus ook aan dit mistige half uurtje! Mistroostig verlieten de Haarlem-suppor ters het Stadion en zochten stil hun plaatsje in den trein weer op. Een jongen ging met een groote, (maar nu opgerolde) Haarlem-vlag stil in een hoekje zitten. Toen hij in Haarlem arriveerde, zei hij niets, maar knoopte zijn jas open en verborg er zijn kostbare vlag' waarmee hij zoo gaarne in de Groote Houtstraat had willen zwaaien. Op een vraag van een der passagiers, waarom hij de vlag nu wegstopte, antwoordde hij' met een bedrukt gezicht: „Ja, ik ben gek; ik ga voor schut loopen!" Dit was het einde! Het nog ongeslagen Hockey-elftal van B. M. H. C. V. 1. n. r.: Dahneijer, L. de Roos, Brusse, v. Kempen (invaller), A. de Roos, De Wit, Out, H. v. Olphen, P. Gunning, W. v. Olphen, Schmeink. Het Nederlandsch elftal samengesteld Wim Anderiesen I v De Keuze-commissie van den- Kon. Ned. Voetbalbond heeft het Nederlandsch elftal, dat Zondag 28 November te Rotterdam tegen Luxemburg zal uitkomen in een voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Punt (D.F.C.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Paauwe (Feijenoord), Kuppen (Feijenoord) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Van Spaendonck (Nep- tunus), De Boer (K.F.C.), Smit (Haarlem), en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen: Halle (Go Ahead), Van der Linden (N.A.C.), Anderiesen (Ajax), Bool (H.V.V.), Engelsman (Quick Nijmegen) en De Winter (Haarlem). De Keuze-commissie geeft bij de samenstel ling van dit elftal nog het volgende commen taar: Bij dit elftal moet worden aangeteekend, dat hoewel Anderiesen in dezen wedstrijd door de Keuze-commissie voor de bezetting van de spilplaats was aangewezen, hij deze plaats ten behoeve van de belangrijke proefneming met de volledige middenlinie van Feijenoord heeft afgestaan. Het verzoek van Anderiesen, om hem thans als reserve aan te wijzen, werd daarbij ingewilligd. Ook Leo Halle gaf er de voorkeur aan, voor dezen wesdtrijd als reser ve te worden aangewezen. De verkiezing van Punt op de rechtsachterplaats lijkt de Keuze commissie na diens solide spel met het B-elftal te Rouaan gerechtvaardigd, vooral omdat noch Weber noch Wilders in topvorm zijn. Bij de reserves zijn weer een paar jonge aankomende spelers opgenomen, die de Keuze-commissie aan de sfeer van internationaal voetbal wil gewenen. In onze nabeschouwing over den teleurstel lenden wedstrijd NederlandFrankrijk, heb ben wij er drie weken geleden op gewezen, dat zich in den a.s. wedstrijd tegen Luxemburg een welkome aanleiding zou voordoen, om eens wat nieuwe spelers voor de nationale ploeg te probeeren. Een uitblinkend clubspeler is alleen daarom nog geen geschikt representant voor het oranje elftal en daarom is de opstelling van een debutant (en hoeveel te meer van eenige debutanten) altijd een riskante zaak. Welnu, er zijn debutanten opgesteld. Wilders en Weber zijn momenteel geen van beiden in vorm en de D.F.C.'er Punt krijgt zijn kans naast Caldenhove. Punt is in zooverre een wat vreemd debutant, dat hij niet meer van de jongsten is. Reeds vele jaren is hij een steunpilaar van de Dordtsohe club. Kuppen, de tweede debutant wordt opgesteld omdat Anderiesen heeft afgezegd en zelfs naar het den schijn heeft, eenigszins op advies van Anderiesen. In den Feijenoordspil hebben wij groot ver trouwen, mede omdat hij tusschen zijn clixb- genooten Van Heel en Paauwe is opgesteld. Een geheele clublinie in de oranjeploeg is ook in lang nifet gebeurd. In de voorhoede de jeugdige De Boer van K.F.C. Er zijn velen, die in hem den toekom- stigen Bakhuys zien. We zijn benieuwd naar deze proef. Het feit, dat hij onlangs in het Bondselftal niet erg voldeed, behoeft niet te tellen. Van Heel en Smit zijn dus weer naar hun „eigen" plaats, Van Spaendonck krijgt weer eens een kans, Van Male, reeds zoovele jaren „tweede man", staat ook weer opgesteld. Deze ploeg zal van Luxemburg wel kunnen winnen, maar overigens is zij een geval vol vraagteekens. Interessante weliswaar. Het Rotterdamsche publiek ti-eft het wel bij zonder dat het vier Feijenoordspelers op eigen veld zal zien optreden. Dat zal de publieke be langstelling voor deze overigens niet zoo „groo te" match wel stimuleeren. Het Luxemburgsch elftal, dat Zondag 28 November a.s. te Rotterdam tegen Nederland uitkomt in den voorwedstrijd voor het wereld kampioenschap, is als volgt samengesteld: Doel: Hoscheid (Jeunesse Esch). Achter: Witry (Stade Dudelingen) en Ma- jerus (Jeunesse Esch). Midden: Dumont (Union Luxemburg), Bom- mertz (Red Boys Differdingen) en Fischer (The National Sohifflingen). Voor: Rhein (Jeunesse Esch), Libar (Stade Dudelingen), Mart (Fola Esch), Geib (Spora Luxemburg) en Kemp (A. S. Differdingen). Reshevsky's oordeel over de 19de partij Voor het eerst in deze match ging Dr. Alje- chin tot de Nimzowitsch-verdediging over, welke hii zóó zorgeloos behandelde, dat Dr. Euwe weldra den enorme stellina kon opbou wen. De challanger verloor verscheidene tem- ni en kon dientengevolge niet tot de rochade komen. Zooals aewnonüik slaagde hii er in complicaties in het leven te roenen. In het middensnel won Dr. Euwe een stuk en besloot later wiiseiiik de kwaliteit terug te geven, ten einde Aljechin's aanval tot staan te brengen. In het middenspel miste Dr Euwe drie winstkansen achter elkaar. Dr. Aliec.hin be wees voor den zooveelsten keer. dat hij een fenomeen is in de verdediging. Wanneer hij zich in moeilijkheden bevindt, slaagt hij er telkens in. vergaande complicaties te voor schijn te tooveren en het voornaamste van alles is. dat hii in zulke stellingen zich in ziin element voelt. Zelden laat hij ziin teeenstarï- der los als hij stellingsvoordeel bereikt heeft en weet dit steeds uit te buiten. De afgebroken stelling uit de negentiende partij bood Dr. Aljechin weinig winstmoge- liikheden. De pionnen on den dame-vleugel werden spoedig geruild. De bereikte stelling was toren en twee pionnen tegen toren en één pion een theoretische remise-telling, hetgeen bleek na negen zetten. De partij crïtisch bekeken. Analyses van eenige interessante stellingen, uit de partij: 4. Pf6e4? Tijdverlies. Beter is hier: 4d7—d5; 5. e2e3, c7c5, enz. met goed spel voofi zwart. 7. Pe4—f6 Na 7f7—f5: 8. c4xd5. e6xd5 (8 Dd8xd5; 9. 0—0!): 9. d4xc5. Lb4xc5: 10. 0—0 en zwart kan niet 100—0 spelen we gens 11. Pc3xd5! 13. Pc 6b4 Indien 13Le7—c5; 14. Pc3—dl, Dd8b6: 15. a2a3 gevolgd door h2h3 en wit's stelling is bij verre superieur. 17. h7—h5 Wanneer 17Pg4—h6; 18. Lel—g5, Dd8b6: 19. Pdle3 gevolgd door a2a3 met gunstige stelling voor wit. 24. Telxe4! Ruimt zooveel mogelijk stukken op als maar mogelijk is. Niet goed ware hier: 24. Pa4xc5, Dc7xc5: 25. Lb5—d3, Pd4—e6! en wit verkeert in moeilijkheden. 26. Tal—cl? Beter is hier: 26. b2—b4, Pd4—e6 (ingeval 26Pd4xb5; 27. Pa4xc5 en zwart heeft niets. Op 26Dc7xe5; 27. Pa4enc5, De5xg5; 28. Pc5—e6tWanneer 26. Lc5b6; 27. Pa4xb627. Pa4xc5, Pe6xg5; 28! Ph4f5 en wit staat veel beter. 27. Pa5xc5? Hier is beter: 27. Lg5—e3, Pd4xb5; 28 Pa4xc5, b6xc5; 29. Ph4—g6f!, f7zg6; 30 Le3xc5t, Dc7xc5; 31. Dc4xc5, Tc8xc5; 32' Tclxcö en wit wint zijn stuk met beter kansen in het eindspel. 28. Lb5a6? Wederom is hier beter: 28. Lg5—e3, Pd4xb5- Ph4g6t, enz., zooals uiteengezet in dé vorige noot. 30. Dc4xc5t? Beter is hier: 30. Ph4—g6t, f7xg6' 31 Dc4xc5, Dg5xc5; 32. Tclxcö, Pd4—e2t 32 Kgl fl, Pe2f4; 34. Kflgi met het resul taat: remise. Het heerenelftal van de Hockeyclub „Strawberries", Staande van 1. n. r.: Duinker, v. d. Leyden, v. d. Werf, Van Nieuwenhuizen, De Waard. Zittend: Van Randwijk, Heimig', Rodenbei'g, Ferment, Frekenhorst. Óp den voor grond de heer J. v. d. Bliek. (Dit zijn twee Engelsche dames, die als sport het ge wichtheffen hebben gekozen en daar veel in schijnen te presteeren.) Zie, ook deze twee zijn ledexx Van wat heet het zwak geslacht, Die elkaar oxrlangs bestredexi Op 't gebied der vrouwenkracht Worstelen of ander vechten, Kwam xxiet in dit stuk te pas. 't Ging er om, om te beslechten, Wie het meest „zwaartillend" was. Dames, die dit mochten lezen, Zien geen xiut erin, wellicht, Elk haar smaak, het was voor deze Wel eexx kwestie van gewicht. Hoe xnen het ook mag beschouwen. Zie dit tweetal maar eens aan En besef dat deze vrouwen, Elk haarmannetje wel staan. Beter dat men met haar t' eten, Daxx met haar te vechten heeft. Daarbij ook niet te vergeten, 't Laatste is heel onbeleefd. Maar meix kan hier ook aan hechten: Wat nog zit, wanneer men eet, Wordt tot zekerheid bij 't vechten: Meix krijgt vast z'n portie beet. Wat die vrouwen wel presteerexi, In het heffen, weet ik niet. En ik zal niet concurreerexx Met haar, op dit sportgebied, Maar wat ook haar hefvermogen, (En misschien is 't lang niet mis) Ik beken dat 't in xnijxi oogexx, Toch niet erg verheffend is. P. GASUS.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9