IGHEIDSWEEK Handschoenen Onze Indische Luchtpostbrief. somn °ns Mm m GR.HOUTSTR.hoek GR. MARKT Nieuwe Uitgaven 22.28 NOV 1957 DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 TT A A R L E M'S DAGBCAD 7 Petitie-Soetardjo en practische politiek. Zelf werkzaamheid van de inlandsche gemeenschap. e r ander in gen in den import. Gevolgen van de daling van het prijsniveau. INNENKORT zal men in Ne derland aan de orde stellen de I door den Volksraad indertijd aangenomen petitie-Soe- tardjo, die een herziening van de staatkundige verhouding tusschen Nederland en Indië beoogt. Dat deze petitie hier een meerderheid heeft gehaald, vindt zijn oorzaak voorna melijk in allerlei toen tot uiting ko mende grieven, al of niet rechtvaar dig. waardoor velen hier te lande meenden op deze wijze ons moeder land tot nadenken te kunnen stem men, naast de meening van hen, die er van overtuigd waren, dat de poli tieke verhoudingen werkelijk een meer vrije samenwerking noodzake lijk maakte. Door de doorwerking van de opleving, die weliswaar op het oogenblik eenigszins twijfe lend is, wordt het echter in Indië algemeen aangevoeld, dat juist nu in de eerste plaats de tijd voor practisch werken gekomen is en eerst daarna tot theoretisch gepraat mag worden overgegaan. Was in de diepste ma- laise-periode de aandacht er vooral op ge richt om het hoofd boven water te houden, en zich van het peil, waarop men was neer gedrukt, langzaam omhoog te werken, thans kan de gedachte weer uitgaan naar. de be hartiging van reëele en tastbare belangen. De door de malaise naar voren gekomen zwakke plekken in de Indische economische structuur zullen moeten versterkt worden. Enkele noodzakelijke sociale voorzieningen zijn te treffen, de verbetering van de defen sie eischt de aandacht bij het zoeken van nieuwe wegen, op het gebied van kolonisatie en handelspolitiek zullen nieuwe bronnen moeten worden geopend. Eerst wanneer voor deze allernoodzakelijk ste vraagstukken een oplossing zal zijn ge vonden, komen aan de orde beschouwingen over de staatkundige mogelijkheden tusschen Nederland en Indië. Het is daarbij een geluk kig feit, dat bij het zoeken van wegen, weyke tot dit doel zullen leiden, een grootere saamhoorigheid tusschen beide landen zal zijn te verkrijgen dan door een politiek de bat, dat langs deze zaken heen zal gaan en de realiteit van dit land over het hoofd ziet. De ontwikkeling der In landsche beweging. De geheele ontwikkeling der Inlandsche beweging na de crisis en de daarbij door de Regeering erkende samenwerking gaat ook, zooals wij reeds meermalen mochten consta- teeren, in de richting van een bevordering der practische politiek. Moest tegen elke in revolutionnaire richting gaande beweging in "vroegere jaren krachtig worden opgetreden, na een gedwongen periode van zwijgen blijkt het, dat de Inlandsche beweging dien tijd ook tot zelfinkeer heeft gebruikt. Het ne gativisme, dat in de non-cocperation-bewe- ging een uiting vond, waarin het werd ge steund door het voorbeeld van Gandhi en de leuze van Japan, dat „Azië voor de Aziaten" propageerde, is veranderd in den wil tot sa menwerking mèt de Regeering en haar uit voerende organen, nu van deze leuzen de practijk de tekortkomingen en de leugen aantoonde. Men is tot betere gedachten ge komen in dien zin, dat niet meer wordt be weerd, dat er van den Westerschen overheer- scher niets goeds kan komen. Men wil in de Inlandsche beweging opnieuw beginnen met in samenwerking op te bouwen, wat vroeger door het vooropstellen van een politiek onbe reikbaar ideaal in de practijk wel wat ver waarloosd was. Samenwerking ook bij links. Ook een linkervleugel als „Gerindo" heeft samenwerking in haar schild geschreven. Aan „His Majesty's opposition", zooals de Inland sche beweging zich in het huidig stadium gaarne wil noemen, is in loyale samenwer king de gelegenheid geboden tot daden, niet meer uitsluitend van critiek tegen den over- heerscher, maar ook tot eigen regeling. Dit komt sterk naar voren bij de in te stellen groepsgemeenschappen. In de eerste plaats is hiervoor in aanmerking gebracht het moei lijke Minangkabau, waar met beschikbaarstel ling van eigen regionale ontvangsten een proef zal worden genomen, hoe deze gemeen schap thans zelf alle takken van regeerings- bemoeienis daar ter plaatse, zooals onderwijs, volksgezondheid, landbouw, irrigatie, wegen e.a. zal verzborgen. In tegenstelling met vroe ger, toen voor het grootste deel voor de ver zorging van deze streekbelangen werd ge teerd op anderen, zal men thans moeten too- nen het zelf met eigen middelen te kunnen doen. Ook op ander, religieus gebied komt zelf werkzaamheid aan de orde. Al zal het door het kantoor voor Inlandsche zaken ontworpen reglement ter registratie van Mohamme- daansche huwelijken nog wel geen wet wor den, de slechte positie van de Inheemsche vrouw is daardoor zoodanig in het licht ge steld, dat aan verbetering daarvan niet meer te ontkomen zal zijn. De religieuze en reli gieus-politieke organisaties zullen met een eigen ontwerp moeten komen en daarbij kun nen zien, hoe gemakkelijk de critiek en hoe moeilijk constructief werk is. De herziening van de rechtspraak inzake den Islam vordert eveneens samenwerking, welke een positief opbouwend bestanddeel vormt van de voor de naaste toekomst uit te stippelen houding der Inlandsche beweging. Dit alles is naar het voorkomt van grooter dadelijk en practisch belang dan politiek ge krakeel over de al of niet aanvaardbaarheid van hetg'een in een petitie- Soetardio werd gevraagd. En het is bemoedigend, dat de huidige Inheemsche politieke partijen dit ook inzien. Immers we zijn er ook mèt onze zoogenaamde opleving nog geenszins. Op de bègrooting voor 1937 verwacht de regeering nog altijd een tekort op den gewonen dienst, ook al zijn nu 3/4 van de cijfers bekend, en al is de verhooging der uitgaven nog voor het grootste deel te wijten aan éénmalige uitga ven in verband met de mislukte conversielee- ning. Dit laatste is een van de punten, die wij „Indisch-menschen" nog altijd blijkbaar niet kunnen vatten. Hoe groot de medewerking van Nederlandsche regeeringszijde ook is geweest, en hoe deze ook op de volle, hooge waarde is te stellen, de meaewerwing en be langstelling van het Nederlandsche volk is toch niet veel grooter geweest dan die van den man, die de hand op den zak houdt en eerst uitrekent, hoeveel eventueele medewer king voor hemzelf zal opleveren. Toch zijn wij desondanks niet ontevreden en hopen, dat zij, het heel langzaam, de belangstelling ook in andere richting zal gaan dan die van tot nu toe Het toenemende handelsverkeer. Dat de Nederlandsche import in Indië heeft geprofiteerd van de verbeterde situatie-hier is een verblijdend teeken. De voortdurende te rugloop is tot staan gekomen, en, vooral nu door den oorlog in China, de Japansche in voer aanzienlijk is beperkt, zal de verhouding nog beter worden. Wij willen den Holland- schen lezer in deze brieven niet met teveel statistische cijfers vermoeien, doch de toene ming van dit handelsverkeer is toch wel spre kend. Uit Holland steeg hier de invoer in ver gelijking met de eerste negen maanden van het vorig jaar van 90.000 ton tot 150.000 ton en de waarde van f 29 tot f 66 millioen. De uitvoer naar Holland uit Indië steeg van 200.000 tot 300.000 ton en in waarde van f 55 tot f 90 milUioen. De Twentsche textiel heeft hierbij de voornaamste plaats ingenomen met een stij ging van 6700 tot 15.000 ton of meer dan 220 pet. In deze verbetering van het handels verkeer met het moederland schuilt echter een addertjes onder het gras. Door de uit gifte van te groote licenties op grond van een te optimistische beoordeeling van het ver loop der markt, is allerwege een buitenge woon groote „stock" gevormd, die tot in Februari zelfs nog zal worden aangevuld in verband met uitgeseinde bestellingen. Men heeft zich wat laten verblinden door den goeden rubber-regen in de buitengewesten en er zich geen rekenschap van gegeven, dat de tijd van verzadiging eerder zou kunnen in treden dan verwacht was. Daarbij komt. dat Japan met een prijsdaling is gekomen en zoo zit men, bij een te verwachten daling, met groote en dure voorraden. Een sprekend voorbeeld hiervan is de streek van Ponorogo en Toeloengagoeng in Oost- Java, waar bij het begin van den Mohame- daanschen vastentijd een groote opleving in het batikbedrijf één van de thermometers van Indië's welvaart te constateeren is doch thans in tegenstelling met vorige jaren een ongekende slapte heerscht. De dessabe- drijfjes zijn stilgelegd en de groote batikke- rijen werken nog slechts ongeregeld met een zeer geringe capaciteit. Het prijsverlooip als waarschuwing. De door het Centraal Kantoor voor de Statistiek gepubliceerde cijfers van het prijs verloop van enkele export-producten en im portartikelen stemmen eveneens tot ernstig nadenken. Eind Maart was het prijsniveau der exportartikelen ruim 70 procent hooger dan dat van September 1936. Zou dit nog verder doorgaan, dan zou van de voordeelen dei- devaluatie niet veel meer overblijven dan de prijsstijging tengevolge van de devaluatie. De prijzen voor de importartikelen stijgen wel iswaar ook niet meer, doch de prijsdaling daarvan was veel geringer dan voor de export goederen, zoodat de verhouding tusschen beiden zich ten onzen nadeele wijzigt. De groothandelprijzen voor een onderdeel als ge- importeerde levens- en genotmiddelen blijven nog steeds stijgen, zooals we nog weer on langs uit de stiiging der pasarvleeschprijzen moesten zien. Het eenige bemoedigende tot nu toe is, dat de kosten van levensonder houd nog niet evenredig gestegen zijn aan de waardedaling van den gulden. Doch hoe lang zal dit nog kunnen worden tegen gehouden? Voor de groep van een maandelijksch in komen van f 30 is het toch reeds meer dan 10 pet. (Nadruk verboden) Oei» apaefs dooc de feestdagen Geschikt voor ieder, die U aangenaam wilt verrassen! Keurig crêpe de chine zakdoekje, uitgevoerd in de fraaiste, tere pastel tinten en bovendien nog smaakvol geborduurd, tezamen met 4 tabletten heerlijk geurende Lux Toilet Zeep in feestverpakking, vormt een ideaal geschenk voor Uw kennissen. Een smaakvol en waardevol geheel, dat toch maar 50 ets. kost, dus slechts de normale prijs van 4 stukkenLuxToiletZeep,Zorg, dat U voldoende Lux Toilet Zeep feestverpakkingen bij Uw winkelier besteltl LTS. 136-0254 (Adv. Ingez. Med.) Uitsluitend léklasfabrikaat -DENT- FOWNES-PERRIN Wol - Ieder, onge voerd.engevoerd C,,/a.L,x - van^li® ïoiS 'fi® Reorganisatie van de Parklaan. Tusschen Jansweg en Ripperdapark. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de reorganisatie van de Parklaan, name lijk het gedeelte van den Jansweg tot het Ripperdapark. Het ligt in de bedoeling van Openbare Werken in samenwerking met den Dienst van Den Hout en de Plantsoenen dat gedeelte van de Parklaan gelijk te doen zijn aan het ge deelte tusschen Jansweg en Kruisweg en dus den. rijweg in het midden te laten vervallen. NED. REISVEREENIGING. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging is a.s. Don derdag in samenwerking met de Wintersport- Commissie dezer vereeniging een wintersport avond georganiseerd in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Na een kort inleidend woord van den voor zitter en van Dr. G. Wallagh, lid der Winter sport-commissie, zal de Zwitser Hans Schlu- negger in de Duitsche taal een voordracht houden over ski-techniek en wintersport in Zwitserland. Door een firma wordt een ten toonstelling van wintersport-artikelen geor ganiseerd. Na de pauze zal een film betreffende de wintersport worden vertoond. WAT IS LUTHERSCH? Door de Vereeniging van rechtzinnige Lu theranen wordt op Woensdagavond 24 No vember in gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat, een lezing georganiseerd waar ds. F. Voges, Luthersch predikant te Amsterdam, zal spreken over het onderwerp „Wat is Luthersch?" De werkloosheid te Haarlem. Weer een slechte week. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem met 70. Het aantal is thans 6150. Nu is het gunstige verschil met 1936 (dat op een oogenblik 800 is geweest) gedaald tot 462. De toestand op de Haarlem- sche arbeidsmarkt is dus in den laatsten tijd belangrijk slechter geworden. (Adv. Ingez. Med.) JONGENSBOEKEN. ,.Het Slot op den Hoef" door C. Joh. Kieviet. Geïll. door Rie Reinderhoff. Uitgave Amster dam. van Holkema Warendorf N.V Een historisch verhaal uit den tijd van Ada' van Holland. Het begint met den dood van Dirk III. Ada's vader en het zijn de verdere belevenissen van Gravin Ada, wier zonderling- huwelijk en tragisch lot zeer boeiend beschre ven worden. Zooals in het voorbericht ver meld wordt, is het doel van dit boek. de jeugd1 bekend te maken met een stuk geschiedenis uit de 12e en 13e eeuw. We vinden er een beschrij ving in van den krijg in Kennemerland, waarbij de kasteelen van Amstel. van Ban- jaard en het Slot op den Hoef worden ver woest. We maken kennis met gravin Adel heide moeder van Gravin Ada. de heersch- zuchtige en hardvochtige vrouw, die voor niets terugdeinst, om haar wenschen vervuld te zien. Ada wordt gevangen gezet op slot Teylin- gen, daarna op Texel en tenslotte naar Enge land gebracht. Dit is reeds de zevende druk en het boek is aan te bevelen voor jongens en meisjes van 1014 jaar „Okke Tannema" door C. Joh. Kieviet. Geïll. door Rie Reinderhoff. Uitgave van Holkema Warendorf N.V. Amsterdam. Dit is de zesde druk van dit aardige boek. waarin vooral treft de echte warme mensche- lijkheid. Okke, een echte straatjongen, groeit op onder akelige huiselijke omstandigheden (zijn vader, onder invloed van slechte vrien den is een dronkaard, die echter later tot in keer komt) wordt tenslotte door den heer Hofstein, directeur van de houtwerf, waar zijn vader werkt, in de gelegenheid gesteld de H.B.S. af te loopen en hij komt later op kan toor waar hij het vcflle vertrouwen van zijn chefs geniet. Vooal de verhouding tusschen vader en zoon wordt heel goed geteekend. Voor jongens van 1216 jaar. „Als sportvlieger naar Indië en terug" gevlo gen en verteld door Justus Heymans. Geïll. Uitgave Amsterdam, van Holkema Waren dorf. De heer Heymans, die door zijn werkzaam heden veel binnen en buiten Europa per vlieg tuig reisde, kreeg lust zelf ook het brevet A te halen, dat hij in Maart 1935 verwierf. Hij schafte een eigen vliegtuig aan, een Engeflsch toestel, de P.H.-J.U.H. en met den heer N. W. Sluyter, instructeur aan de Nat. Luchtvaart School ondernam hij In Oct. 1936 een reis naar Indië. Deze tocht wordt in dit boek op een voudige, onopgesmukte wijze verteld. Het ein digt met den wensch, dat in de toekomst velen van onze ^ollandsche jongelui, die en thousiast voor de vliegsport zijn, in het bezit zullen raken van him brevet om mee te kun nen genieten van de vliegsport, die nog een groote toekomst voor zich heeft. Wij proeven uit dit boek het enthousiasme voor de Vlieg sport en tevens groote kameraadschap in de Vliegerswereld. Voor jongens van 1216 jaar en ouder. „De Waard uit de Dubbele Witte Sleutels" of „De Kajuitjongens van de Mauritius" door J. M. Droogendijk. Uitgave Zutphen, W. J. Thieme Cie. De herberg „De Dubbele Witte Sleutels" be vond zich omstreeks 1600 op het Steiger te Rotterdam en de waard hiervan was Olivier van Noort, die later een reis om de wereld ondernam als admiraal van de Magelaensche vloot. Frans van Leeuwen, een Rotterdam- sche jongen van 14 jaar, maakt, ondanks veel tegenwerking van zijn vader, die een kaarsen maker van hem wil maken, deze reis mee als kajuitsjongen. Ook Dirk van Noort gaat mee. De avonturen van deze beide jongens worden in dit historische jongensboek beschreven, Het doel van de reis was handeldrijven; op 12 Aug. 1598 wordt het ruime sop gekozen en na veel ontberingen en gevaarlijke avonturen keeren de jongens na drie jaar op 28 Aug. 1601 be houden weer terug. Een boek om van te smul len voor jongens van 1115 jaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranUooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. van den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, die ons zeide, dat voortdurend het oog wordt gehouden op de „trektafels". Tot nu toe is echter van ..hazard" niets gebleken en naar aanleiding van wet of verordening kan de politie dus niets in deze zaak doen. Zijn be paalde gevallen bekend, waaruit duidelijk blijkt dat men hier met hazardspel te doen heeft, dan brenge men die spoedig ter kennis van de politie. Voetgangers in gevaar op den Ver gier deweg. Met de uitbreiding van het Vondelkwar tier is de Vergierdeweg ter hoogte van de telefooncel zeer gevaarlijk voor de voetgan gers geworden. Hier toch bevindt zich noch ter linker- noch ter rechterzijde van den weg een trottoir, waarop de voetganger zich in veiligheid kan brengen, voor het snelverkeer. Aan den eenen kant wordt men tegenge houden door een hooge haag en aan den an deren kant kan men zijn toevlucht zoeken op een stuk land, wat vooral bij nat weer niet te doen is. Daar het slechte weer in aantocht is, is dit toch zeker een reden om in dezen toestand zoo spoedig mogelijk verbetering te bren gen. EEN BEWONER VAN DEN VERGIERDEWEG. DER KON. NÏD. AUTOMOB It LCLUB Dilettantenvoorstellingen te Zandvoort. Een onzer lezers schrijft ons dat de gere gelde dilettanten-tooneelvoorstellingen die in gebouw „Monopole' te Zandvoort worden ge geven en waaraan meestal Haarlemsche amateursvereenigingen haar medewerking verleenen inzender noemde o.m. D. I. U. schade toebrengen aan het beroepstooneel. De geachte inzender meende bovendien te weten dat hier niet meer gesproken kan wor den van zuivere dilettantenvoorstellingen daar de gezelschappen boven de vergoeding van de reiskosten een kleine uitkeering van de directie van „Monopole" zouden krijgen Wij hebben ons met deze klachten tot de directie van „Monopole" gewend. Men deelde ons daar mede dat den laatsten tijd in Zandvoort beroepstooneelvoorstellingen slechts sporadisch werden gehouden omdat de prijzen over het algemeen onder den druk der tijdsomstandigheden te hoog waren. Het eenige gezelschap dat nog wel met succes optrad was dat van wijlen mevrouw Esther de Boer van Rijk. De opmerking dat de dilettanten-gezelschap pen buiten hun onkosten nog een andere ver goeding zouden krijgen noemde de directie ten eenenmale onjuist. Van schade toebrengen aan het beroeps tooneel is dan ook naar men ons van deze zijde verzekerde geen sprake. Gij behoort zooveel mogelijk rechts van den weg te rijden. Wilt ge bij een kruis punt links afslaan Steekt dan tijdig Uw linker arm uit, laat het verkeer van rechts voorgaan En overtuigt U dan alvorens over te steken, dat gij zulks veilig kunt doen. De penningen speeltrektafels en onze crisiszorgen. Gachte redactie. Toen eenigen tijd geleden de overheid in greep en de fruitpetnningen-automaten ver bood, heeft menige huisvrouw met mij zulks ten zeerste toegejuicht want heel wat zuur verdiende en broodnoodige guldentjes gingen door de rioolbuis der automaten naar exploi tant en caféhouder. Wij hoopten zoo innig door die overheids bemoeiingen van dit volkskwaad verlost te zijn. Edoch de vos werd wel verjaagd doch dear wolf hebben wij in Haarlem benig gekregen. In Frankrijk zijn thans alle spee-lpenningen- automaten en trektafels verboden en dus heb ben eenige exploitanten honderden trek penningentafels over onze grenzen gebracht en er is dan ook haast geen 3de klas café meer in Haarlem of er staat zoo'n stuk volks kwaad. Ik heb mij er persoonlijk van overtuigd, hoe er op die tafels gespeeld wordt. Ik zag een armen bakkérslooper in ander half uur voor f 6.00 aan penningen vergokken, ook andere werkmerischen stónden zich te verdringen om hun penningen te offeren. Het ergst vond ik wel dat, toen een der mannen eindelijk eens een gelukje had en 20 pennin gen trok (hij had er 15 gekocht), hij verplicht werd er drank voor te nemen. Dat dergelijke speeltafels een zoete winst opleveren blijkt wel uit de mededeeling van een caféhouder in Haarlem die zeide 30, 40, zelfs 50 gulden per week met zijn trekspeeltafel te verdienen. Menige huisvrouw zal met mij de overheid dankbaar zijn, als ook deze wolf verjaagd wordt. Hoogachtend. EEN HUISVROUW. Haarlem, November 1937. Wij brachten dit- stuik onder de aandacht Zonderling beeld van de weekstaat der Nederlandsche Bank. Geachte Redactie, In Uw Financieel Economisch Weekoverzicht dd. 30 October j.l., schrijft Uw medewerker P. C. over een „Zonderling bee'ld van de week staat der Nederlandsche Bank" en merkt daar bij het navolgende op. „De Staat heeft de aflossing van het niet geconverteerde gedeelte der Ned. Indische leening bewerkstelligd door te putten uit het tevoren reeds aanwezige saldo bij De Nederlandsche Bank en door het opne men van leeningen ad. circa 2% rente bij eenige voorname instellingen waarvan bij één zelfs tot een bedrag van f 50 millioen. Over de toonbank daarentegen heeft de Staat niet meer dan twee millioen aan schatkistpapier kunnen plaatsen." De voorstelling van zaken wat betreft het opnemen van leeningen ad. 2% en het plaatsen „over de toonbank" van slechts f 2 millioen aan schatkistpapier kan niet juist zijn en daarom is het beeld van den weekstaat der Nederl. Bank geenszins zonderling te noemen. Het moet n.l. in hooge mate worden betwij feld, dat het Rijk leeningen ad 2% zou hebben opgenomen en nog minder f 50 millioen tege lijk bij één voorname instelling, aangezien het Rijk in de open markt wegens de enorme ren- telooze beschikbare gelden, veel goedkooper terecht kan. Ook is het niet juist, dat het Rijk „slechts" f 2 millioen schatkistpapier „over de toon bank" heeft kunnen plaatsen. Dit bedrag is veel en veel hooger hetgeen blijkt uit de ge publiceerde Kasstaten van het Rijk dd. 22 en 30 October en 6 November j.l. De loop van zaken moet m.i. dan ook als volgt zijn geweest. Aan houdei-s van de aflosbaar gestelde 4% oblig. Ned. Indië die niet aan de conversie in 3% oblig. hebben willen deelnemen waar van het bedrag op f 200 millioen werd ge taxeerd moest genoemd bedrag op 18 Oc tober j.l. worden terugbetaald. De kasmiddelen waren daarvoor echter niet toereikend en dientengevolge is het Rijk er toe overgegaan schatkistpapier z.g. „over de toonbank" te verkoopen tot een bedrag van circa f 58 millioen tegen een disconto van 1/4 tot Vi% p.a. naar gelang den looptijd van het papier n.l. van 3 tot 8 maanden. Verder schijnt het Rijk er nog in geslaagd te zijn van de uit de emissie overgebleven 2% oblig. Ned. Indië posten onderhands te plaat sen, waarvan het bedrag echter niet bekend is maar wel op f 30 millioen wordt getaxeerd. De tegenwaarde hiervan en van de f 58 mil lioen schatkistpapier kwam dus op 18 Oct. j.l. de kaspositie van het Rijk ten goede. Toen nu bleek, dat de benoodigde middelen nog niet voldoende waren om aan alle beta lingen die het Rijk had te doen het hoofd te bieden werd een bedrag van f 9 millioen call- geld geleend en werd ten slotte gebruik ge maakt van de f 15.000.000 die het Rijk rente loos bij De Nederlandsche Bank kon opnemen. Hiermede zijn in groote trekken de plaats gehad hebbende mutaties in de kaspositie van het Rijk verklaard. Mocht Uw medewerker kunnen aantoonen, dat de door mij uiteengezette gang van zaken niet juist is, dan houd ik mij gaarnp voor na dere berichten aanbevolen. Hoogachtend, KAYSER. Onze financieele medewerkers teekent hier bij aan: Toen wij op 28 October ons Weekoverzicht schreven, was de situatie ten aanzien van het terugbetalen van het niet-geconverteerde deel der Ned.-Indische leening nog uitermate ver ward en moest de financieele wereld gissen naar de wijze, waarop terugbetaling van dit zeer groote bedrag had plaats gevonden. Eerst ruim een week later kon men uit de gepubli ceerde kasstaten eenigszins het verloop van zaken opmaken, zooals de heer Kayser zulks in boven-afgedrukt schrijven dan ook vrij nauwkeurig reproduceert. Toch liggen onze zienswijzen niet zoo wijd uiteen als schrijver vermoedt, gezien het feit, dat in mijn over zicht helaas een betreurenswaardige schrijf fout is geslopen, daar cle opgenomen gelden natuurlijk niet tegen 2% doch tegen hoog stens Vz% zijn verschaft. Aanvaardt schrijver deze correctie, dan blijkt het zelfs, dat onze zienswijzen vrijwel parallel loopen. De opne ming van gelden is natuurlijk geschied tegen schatkistpapier en, wij herhalen dit nog maals grootendeel bij één enkele instelling. Wat hiernaast in den aanvang werkelijk „over de toonbank" Is geplaatst, valt hierbij naar onze Inlichtingen, in het niet. P. C. Ji

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11