JÊCOVITOL lstegeman's WIM WORM REMBRANDT LD.-Vertelling WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 HAARDE M'S DAGBE'AD 8 JEUGD WENSCHT DEN VREDE. Leerlingen van Middelbare scholen vereenigen zich. Propagandabijeenkomst der L. S. I. P. Dinsdagavond belegde de af deeling Haarlem van de „Ligue Scolaire In ternationale pour la Paix" een open bare propaganda-bijeenkomst in de aula van de H. B.#S. A, aan de Zijl vest. waar o.a. het woord gevoerd werd door den heer C. J. E. Dinaux, over het onderwerp „Jeugd en Vrede". De voorzitter der afdeeling, de heer J. Knot sprak een kort welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde uitte over de bevredigende op komst en de aanwezigheid van enkele oude ren. die daarmede bewezen, belang te stellen in deze schuchtere poging van de jeugd om haar steentje bij te dragen tot het groote ideaal: den wereldvrede. Vervolgens was het woord aan de secreta resse der afdeeling, mej E. Th. van Eek, over het doel en de werkwijze der L. S. I. P. Ongeveer IV2 jaar geleden aldus spr., werd door enkele Fransche scholieren de Ligue Scolaire pour la Paix opgericht, die zich ten doel stelde, den vrede onder de jeugd te pro- pageeren. Weldra kreeg men contact met het buitenland; waar eveneens af deelingen wer den opgericht. Daardoor onderging de naam een wijziging, door dat het woordje „Inter nationale" er bij gevoegd moest worden. Spreekster gaf een kort overzicht van de in wendige organisatie van de Ligue, waarbij zij er op wees dat. hoewel de middelen zeer ver schillend zijn, het doel: bevordering van den vrede onder de schooljeugd, overal hetzelfde is. In Maart van dit jaar werd de eerste Ne- derlandsche afdeeling. te Haarlem opgericht. Twee leden van deze afdeeling bezochten de zen zomer het congres van de L. S. I. P. te Parijs, waar zij kennis maakten met verte genwoordigers van afdeelingen uit andere landen. De L. S. I. P. heeft zich tot de leerlingen der middelbare scholen beperkt, omdat het onmogelijk is, de geheele jeugd in één bewe ging te organiseeren en bovendien de leerlin gen dier scholen later een positie zullen be- kleeden, waar hun vredeswil van invloed kan zijn op tal van menschen. Daarom moeten deze leerlingen zich bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid. Het is verkeerd, te zeggen, ik kan er toch niets aan doen. Want wanneer een nieuwe wereldbrand zou uitbreken, heb- gen wij allen schuld. Tenslotte wees spr. op de noodzakelijkheid van de toenadering tusschen de internatio nale jeugd, als belangrijke factor voor den wereldvrede. Het werk, dat wij ons voorstellen te doen in het belang van den vrede, kan alleen tot stand komen met medewerking van alle mid delbare scholieren, besloot spr. Nadat de voorzitter een persoonlijken brief van den vlieger-schrijver A. Viruly had voor gelezen. waarin deze de jeugd aanmoedigde, den strijd voor den vrede voort te zetten, was het woord aan den heer C. J. E. Dinaux, over het onderwerp: „Jeugd en Vrede". De heer Dinaux zeide, geen vredesleuze te willen lanceeren, omdat de vrede met leuzen niet gediend wordt. Er zijn twee scherpe te genstellingen: oorlog en vrede. Van dien oorlog kunnen wij ons. gelukkig, geen voor stelling maken. Doch oorlog beteekent, dat men een mensch wapens in de hand geeft, om zijn medemensch te dooden. Het betee kent: ook brisantbommen, gasbommen, bac- teriënbommen, een huiveringwekkende climax. Deze vernietigingsmiddelen worden reeds jarenlang, dag en nacht, in koortsachtigen ijver vervaardigd. Het is niet meer voldoende, dat de vijand sterft, hij zal op vreeselijke wijze moeten sterven. De geheele wereld is vol economische en politieke tegenstellingen. In Spanje en in Chi- na woeden oorlogen. Het is alsof een groep waanzinnigen brand heeft gesticht, alleen om het plezier, naar de vlammen te staren, doch nu dien brand niet meer kan blusschen. Toch is er nog een ideaal, een ideaal van een misschien heel verre toekomst-maat schappij. De vredespropagandisten 'droomen niet. Zij probeeren bezinning te brengen, op dat de menschheid zich rekenschap zal geven, van wat dreigt te gaan gebeuren. Een ge slacht moet opgroeien, dat een rotsvast geloof in den wereldvrede zal bezitten, dat uitein delijk een geloof in de goedheid van den mensch is. Niemand wil den oorlog. Men speelt, er mis schien mee, doch niemand zal bewust en uit vrijen wil een nieuwen wereldbrand ont ketenen. Jullie, aldus spr., staat aan het begin van je leven. Stel daarom geloof in de mogelijk heid van een wereldvrede, een mogelijkheid die zeker denkbaar is, als dat geloof maar sterk genoeg is! S\ U" Ook '1 wintert zonne- (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 25 NOVEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum EI. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Droitwich. 12.35 Keulen. 1,20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Radio P.T.T. Nord. 3.05 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.20 Leipzig. 8.20 Berlijn. 8.35 Parijs Radio. 10.50 Berlijn. 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 12.50 Droitwich. 2.29 London Regional. 3.35 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droit wich. Progr. 5: 7.008.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Koorzang en Dames solozang. 1. Standchen, Wiener Sangsrknaben. 2. Amor di Pastorello, Chor Belmonte; 3. Ein Deutsche Requiem, Emmy Bettendorf; 4. Der Lindenbauw. Berliner Lehrer Sang Ver.; 5. Lente, Jo Vincent; 6. Song of the Wolgaboat- men. Kozakken koor; 7. Wein. Weib und Ge- sang. BBC koor; 8. Villanella, Erna Sack; 9. Angelus. Jo Vincent; 10. Solveigs Lied, Wiener Sangerknaben; 11. La Campane di San Giusto, Chor Belmonte; 12. Wer hat. dich du schoner Wald, Berliner Lehrer Sang Ver.; 13. Estrallita, Erna Sack. 8.0012.00 Diversen. Schouwburgconcerten der H. O. V. De steunactie. Het eerste concert der door de H. O. V. te geven serie Schouwburgconcerten zal op Vrij dag 3 December worden gegeven met mede werking van prof. Heinrich Laber als gast-di- rigent en onze bekende stadgenoote Ans Stroink als soliste. Aan deze serie van vier schouwburgconcer ten zullen behalve bekende dirigenten en so listen ook een koor en een ballet medewerken. Zoodoende zullen de programma's een groote verscheidenheid toonen en in verschillende opzichten belangstelling verdienen. Evenals vorige jaren zullen deze concerten een goede propaganda zijn voor de uitnemende kwali teiten van het Haarlemsche Orkest. Het orkest, dat zich ondanks den slechten financieelen toestand met meer dan bewonde renswaardige toewijding aan zijn taak geeft, verdient ongetwijfeld de sympathie en steun van allen, die in muziek of kunst in het alge meen belangstellen. In verband hiermee doet het Comité van Actie tot steun aan de H. O. V. een beroep op allen, die mét het orkest sympa- thiseeren en het Comité in haar werk willen steunen. Zij, die op propagandistisch gebied of op andere wijze iets voor de H. O. V. willen doen. gelieven zich schriftelijk of telefonisch te richten tot de penningmeesteresse van het Comité Florapark 5 Haarlem tel. 12186. PROPAGANDA-AVOND FLATSTICHTING VÓÓR VROUWEN DÓÓR VROUWEN. Men schrijft ons: Meer en meer dringt het besef door, dat de alleenstaande en de werkende vrouwen voor een wopingprobleem staan, waarvoor een oplossing moet gezocht worden. Is het te verwonderen, dat onze stadgenoote. mevrouw E. J. van Waveren-Resink. sinds lang plan nen koestert om in Nederland op denzelfden grondslag als in Engeland dit dankbare so ciale werk ter hand te nemen? Een bestuur heeft zich reeds gevormd en is al aan het werk getogen. Het zal worden bijgestaan door een Raad van Toezicht en door des kundige adviseurs. Donderdagavond 25 No vember zal in de aula van het Kennemer- lyceum een propaganda-avond worden ge houden, waar het doel der Flatstichting vóór Vrouwen dóór Vrouwen nader zal worden uiteengezet en waar verlangde inlichtingen zullen worden verstrekt. en... worst van Stegeman Stegeman's échte Geldersche geeft aan de erwtensoep een zeer bijzonder aroma. De fijne kruidige smaak deelt zich aan de soep mee en maakt ze heerlijk pikant Als U erwten soep wilt eten, neem dan niet zoo maar een rookworst, maar vraag naar échte Geldersche van Stegeman. De naam staat op het loodje. ln winkels met ons raambil jet (Adv. Ingez. Med.) Kiest Junglmns, de vertrouwde naam in uurwerken. Voor kwaliteitsklokken in ongeëvenaard voorname uitvoering: kost- baar fijngeaderd hout, sierlijke wijzers en cijfers en met zuiveren, melodieuzen gongslag. Fijn-gestyleerde modellen. Be trouwbare klokken, blijvend accuraat! (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krij gen: Handschoenen en ceinturen, bal, bril, jekker, portemonnaie, penning, portemonnaie, pet, tasch, Politiebureau Smedestraat. Album: Goethart, Scheepersstraat 22rood. Studieboe ken: Van Leeuwen. Spaanschevaartstraat 54. Bont: Van Huis. Oranjestraat 135. Postzegel doosje: Van Beek, Centaurusstr. 28. Gewicht: Moerwijk, Spiegelstraat 21zwart. Hond: Van der Vliet, Prof. van der Waalsstraat 56. Hond je: Geerts, Raamsteeg 26zwart. Meisjeshoedje: Labrij, Cremerplein 32. Jasje: Van Oldemark, Jansstraat 44rood. Kralensnoer: Nooteboom, Coornherstraat 28. Kaart: Ruigrok v. d. Werve, Cheribonstraat 6. Zakkam: v. d. Boogaard. Nicolaas Beetsstraat 9rood. Kat: Reimering. Wilhelminapark 2. Overgooier: Reijnders, Am sterdamstraat 15. Pakje met inhoud; Egge- raat, Diezestraat 14. Rijwielplaatje: Steven- hage, Gladiolenstraat 12 Santpoort. Id. De Winter, Linschotenstraat 45. Gymnasatiek- schoenen: Hirs. Eikenstraat 41. Id. Scheffe- laar. Soendastraat 1. Sokken: Rebel, Geweer straat 31. Sleutels ^Vernon, Amsterdamstr. 39. Damestasch met inhoud: Hartog, Patrimo niumstraat 29. Tasch: Meulenberg, Spaarn- hovenstraat 111. Actetasch: v. d. Weegh, Scho- terweg 48zwart. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken op Dinsdag 23 November door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem: 1. H. D. Aartsen, handelende onder den naam Garage Zomer- zorg, taxichauffeur, wonende te Bloemendaal, Bosch en Duinlaan 30, Curator mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 2. J. D. Röbken, stucadoor, wonende te Haar lem, Harmenjansweg 43. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. 3. H. de Leeuw, koopman in alles, wonende te Beverwijk, Arendsweg 22. Curator mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Rechter-commissaris in deze faillissementen Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: B. N. van der Blom, vrachtrijder, wonende te Haarlemmermeer, Leimuiderdijk 471. Curatrice mr. N. W. Riemens te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van; 1. W. M. Reynen, accountant, vroeger wo nende te Haarlem, thans te Amsterdam. Curator mr. K. A. F. J. Pliester te Haar lem. 2. W. Ravestein, voorheen landbouwer, wo nende te Haarlemmermeer. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- cama te Haarlem. 3t, M. J. Dijkzeul, veehouder, wonende te Haarlem. Curator mr. K. A. F. J. Pliester te Haar lem. 4. L. Bos, loodgieter, wonende te Zandvoort. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. 5. G. Eikelenboom, uitgever, wonende te Bloemendaal. Curator mr. G. J. Paré te Haar lem. Teraardebestelling E. A. Cats. Hartelijke woorden van waardeering. Dinsdagmiddag had op de Israëlietische L graafplaats aan de Amsterdamsche Vaart, on der groote belangstelling, de teraardebestel ling plaats van den Zondag hier ter stede overleden viool-paedagoog E. A. Cats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer A. de Vogel, vice-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging, de heer en K. de Jong en Jac Zwaan, namens het bestuur van de afdeeling Haarlem van deze vereeniging, waarvan de overledene voorzitter was, en verschillende leerlingen en oud-leerlingen. De rouwdienst werd geleid door rabbijn S. Ph. de Vries Mzn., die schetste hoe de dood een plotseling einde heeft gemaakt aan het leven van dezen stoeren werker, die een zeer ernstige opvatting had van zijn taak in dit leven. De overledene was een rustig mensch, die alleen uit deze rust kwam, als het ging om zijn kunst, die hij zeer lief had. Door nauw gezette plichtsbetrachting heeft de overledene zich veler achting en vriendschap verworven. Moge hij thans de rust vinden, die hij verdiend heeft, aldus spr. Aan de groeve werd nog het woord gevoerd door den heer A. de Vogel, namens het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereeniging, die den overledene dank bracht voor hetgeen hij voor deze vereeniging heeft gedaan. Verder werd het woord gevoerd door een leerling van den overledene en door den heer K. de Jong, namens het bestuur yan de af deeling Haarlem der K. N. T. V-, die woorden van troost en opbeuring spraken tot de weduwe. MUZIEKSCHOOL MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Evenals vorige jaren zullen er in dezen win ter enkele muziekuitvoeringen gegeven wor den door Leeraren der Muziekschool, van de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, met het doel de leerlingen in te leiden in de belangrijke wer ken der muziek-literatuur. De eerste uitvoering, waaraan de heer Karei de Jong, pianist, zijn medewerking zal verlee- nen, zal plaats hebben op Maandag 29 No vember a.s. in het schoolgebouw. Het programma bevat werken van Beetho ven, Liszt en Schumann. VERWACHT A.S. VRIJDAG: HEINZ RüHMANN in de alles overtreffende LACH-SCHLAGER „MODEL-ECHTGENOOT" waarvan de „Telegraaf" o.a. schrijft: ik herinner me niet ooit zoo gelachen te hebben. „Handelsblad":het zou me niet verwonderen als de bezoekers thuis komen met stijve kaken en een verrekten lachspier Daarbij op ons tooneel „SZILAGGYI'S 20 ZIGEUNERKNAPEN". (Adv. Ingez. Med.) Schuldige reclame. door BEP CHOUFOUR. US toch...." mompelde mijn heer Van Duren voor de zesde fcrtfc IB JJ maal. ,,'k Heb al dien tijd al iets vermoed. Jenny doet zoo vx-eemd den laatsten tijd. Vroeger ging ze zelden de deur uit en tegenwoordig had ze bijna iederen middag wat. Nu eexxs moest ze passen bij de naaister, dan weer had ze een oude schoolvriendin ontmoet, die haar op de thee had gevraagd. Een anderen keer was Lies haar komen halen om te winkelen en dat ging maar steeds door. Bovendien was ze den laatsten tijd niet meer zoo vroolijk en opgeruimd, ja vaak was ze knorrig en ongezellig. En als hij dan vroeg of haar iets scheelde, gaf ze hem een ontwij kend antwoord, zoodat hij er maar niet ver der nog vroeg en alleen px-obeerde haar zoo veel mogelijk op te beuren. Verleden week nog had ze gezegd, dat ze een paar dagen naar huis wilde, naar Moe der. Hij had dat heel vreemd gevonden; daar had ze in de twee jaar, dat ze nu getrouwd waren, nog nooit naar verlangd. Zou het waar kunnen zijn, dat Jenny nu weg wilde. naar huiusweg van hem? Hij kreeg er een akelig gevoel van. 't Was nu wel bijna zeker: hij had het be wijs in zijn handen. Alle twijfel was nu uit gesloten. Nogmaals las hij den brief, dien hij wel uit z'n hoofd kende, maar nog steeds niet kon gelooven. 't Was maar een gedeelte van een bx-ief, de helft was er af gescheurd. Doch od de andere helft stond het duidelijk: 'k'Hoop dat je niet te laat bent thuis gekomen voor het eten. Ik zou het minder prettig vinden aLs je er onaangenaamheden door kreeg. In ieder geval hebben we een prettigen middag gehad. Wat hebben we ge wandeld. hè. M'n schoenen zagen er uit, dat ik me niet meer zoo in de stad durfde ver- toonen en zoo goed en zoo kwaad als het ging. heb ik met mijn zakdoek het ergste vuil er af gepooetst. Maar ze zagen er nog zoo uit. dat ik werkelijk bang was. dat ik ze nooit meer schoon zou kunnen krijgen. Thuis gekomen heb ik ze direct met Danta-schoen- smeer gepoetst en ze zijn gelukkig weer als nieuw. Als jouw schoenen ook vuil zijn ge worden, en dat zal wel, dan moet je het ook maar eei*st met Danta-schoensmeer probee ren. Je zult zien dat ze als nieuw worden. Donderdagmiddag kom ik bij goed weer naar je toe. Ik ben dan ongeveer om drie uur bij je. Gisteren heb ik Dan gesproken. Hij laat je hartelijk groeten. De rest vertel ik je Don derdag wel. Hartelijk gegroet en veel liefs je L. 't Was alles heel duidelijk: Er was een an der. Jenny bedroog hem! Hij kon het niet be grijpen, alles was zoo goed gegaan die twee jaren. Zijn eerste ingeving was geweest, naar Jenny toe te gaan en" haar den brief te too nen, dien hij ln haar tasch je gevonden had. Maar bij nader inzien vond hij het beter eerst eens rustig af te wachten en te trach ten er achter te komen, wie dien indringer was. Donderdagmiddag zou hij bij haar komen en daarom had hij zijn middag vrij gemaakt, doch was gewoon als andere dagen om kwart voor tweeën de deur uitgegaan. Een uur lang zwierf hij rond, de eeen straat in. de andere uit en eindelijk kwam hij weer in zijn eigen straat terug en stelde zich schuin aan de overzijde van hun huls in een portiek op. Hij wilde wel eens zien. welke man er den moed had, Jenny het hoofd op hol te bren gen. Hij zou 'm mores leeren! Met gebalde vuisten wachtte hii op de din gen die komen zouden, 't Werd drie uur. half vier, vier uur en nog was er niemand geko men. ..Wat een kerel!" mompelde hij. „En dat laat Jenny zich welgevallen. Afspreken en niet komen, dat is wat moois!" Toen de torenklok vijf uur had geslagen, besloot hij eindelijk zijn post te verlaten. Teleurgesteld en vermoeid door het lange wachten ging hij naar huis. „O. wat ben ie vroeg vandaag!" begroette Jenny hem. Hè. dat vind ik nu echt prettig, ik ben altijd zoo alleen Tk zal gauw een kopje thee voor ie inschenken!" Hii dronk zijn thee. terwijl Jenny vertel-e over ditjes en daties. net alsof ze het echt meende, dat ze blij was. Onder het eten was hij zwijgzaam. Zou hij vertellen wat hij wit? Zou hij haar den brief laten zien? Was het niet beter, dan knoop nu meteen door te hakken? „Jenny", begon hij, ik eh.... „Ja, wat wil je zeggen?" Verdraaid, nee, hij moest het niet doen. Opeens wist hij het: „Na het eten moet ik even naar Wim, 'k moet nog iets vragen voor de zaak". „Er is toch niets? Je bent zoo stil". „Welnee'', weerde hij af. „ik kom zoo terug, dan zal ik je het je wel vertellen", voegde hij er veelbe teekend achter. Een uur later zal hij tegenover zijn besten vriend. Hem kon hij altijd alels vertellen en bovendien wist hij overal raad op. ,Jk ken de vrouwen door en door", placht hij te zeggen. Als je niet weet hoe je ze aan moet pakken, kom je maar bij mij, dan zal ik het je wel vertellen". ,,'t Schijnt dat je me wat hebt te vertel len". Aarzel niet en steek van wal! 'k Ben één en al oor!" ,,'t Gaat over Jenny, Wilm. 'k Maak me erg ongerust de laatste dagen. Ik heb al steeds aan haar haar gemerkt; ze is zoo stil en vreemd en daarbij gaat ze bijna iederen middag de deur uit. Eerst wist ik niet wat de oorzaak daarvan was, maar toen ze verleden week vertelde, dat ze naar haar Moeder wil de, toen begreep ik. dat er een ander was. iemand waarmee ze 's middags uit gaat en die haar brieven schrijft". „Maar dat is toch onmogelijk; Jenny is niet een vrouw, die met een ander zal rnee- gaan. Heusch, dat kan ik niet gelooven. Bo ven dien heb je toch geen bewijzen; Jenny komt hier oook wel eens 's middags bij Lies. Je moet niet direct het ergste denken". „Neen. dat heb ik eerst ook niet gedaan, totdat ik een brief vond in haar eigen tasch- je. Hier. lees zelf maar, dan zul Ie zien. dat mijn vermoeden niet ongegrond is. Nauwelijks had Wim den brief gezien, toen hij onbedaarlijk begon te lachen. ..Wacht een oogenblikie". zei hij, terwijl hij een la van zijn bureau ODen trok en tusschen andere papieren haalde hij tot groote verbazing van mijnheer Van Duren, precies zoo'n brief als hii had te voorschijn. „Kük", zia hij- ..zooiets heb ik ook en als je w'lt kan ik ie er nog meer bezorgen". ..Maar dat be?riip ik niet. waar heb je die vandaan" stotterdp mijnheer Van Duren. ..Uit de brievenbus beste kerel. En die zul len wel huis aan huis bezorgd zijn. 'n Grap pige reclame voor Danta-schoencrême. vind je niet?" ANEGANG 27. Uw adres voor HEEREN MODES. Wij brengen een zeer apart genre. (Adv. Ingez. Med.) Harenkarspel. Tegen slager acht maanden geëischt. Veearts niet meer geschikt geacht voor zijn functie van keurmeester. Begin Augustus van dit jaar werd Noord-Holland opgeschrikt door een vleeschvergiftiging op grooten schaal. Tal van bewoners uit Harenkarspel en andere dorpen ln den kop van Noord-Holland waren plotseling ziek geworden en vertoonden verschijnselen van vergiftiging met para-typihus- bacillen. Eerst waren het een veertig tal gezinnen, waarvan de leden het bed moesten houden, spoedig echter werd het getal 100 benaderd. Hoewel geen enkele der patiënten in levens gevaar verkeerde, was de toestand van zeer velen toch zeer ernstig te noemen. Het onderzoek, dat terstond werd ingesteld en dat met kracht ter hand werd genomen, leidde al spoedig naar slager Van Duin te Kerkebuurt, een gehucht bij Harenkarspel. Het bleek, dat slager Van Duin, die tevens noodslachter was, ondeugdelijk vleesch, af komstig van een ziek veulen, had verkocht. Bovendien had hij een gedeelte van dit vleesch in de ijskast gelegd, met het gevolg dat andere, wel goedgekeurde vleeschwaren, eveneens besmet waren. Vandaar het buitengewoon aantal patiën ten,, dat aan vleeschvergiftigingg leed, Tegen den slager J. van Duin werd proces-verbaal opgemaakt en Dinsdag diende de zaak voor de Alkmaarsche rechtbank. Van Duin werd er van beschuldigd vleesch van een veulen te hebben verkocht, verzwij gende, dat dit vleesch ondeugdelijk was en schadelijk voor gezondheid en leven, terwijl hij tegenover den keurmeester, die het in de noodslachtplaats geslachte veulen kwam keuren, verzweeg, waarom het dier was af gemaakt. een en ander met gevolg, dat door de consumptie van het vleesch tal van per sonen zwaar ziek zijn geworden. In deze zaak waren veertien getuigen ge dagvaard. waarvan drie getuige-deskundigen. Verdediger was mr. ir. H. van Leeuwen. Het getuigenverhoor bepaalde zich aller- eers tot de vraag, of slager van Duin geweten heeft, dat het veulen ziek was en of de keur meester zijn plicht gedaan heeft. Verdachte gaf toe, dat hii wist dat 't dier niet heelemaal goed was, maar bleef ontkennen, dat hij ge weten had, dat het veulen aan darmontste king leed. President: Is er gesproken van „het oude liedje" en niet eens terloops over darmont steking? Verdachte: Nee, heelemaal niet. Toen wij het hier over hadden, stonden wij stil en liepen heelemaal niet! (Groote hilariteit). Getuige Zeeger's, die het zieke veulen ver voerd had, deelde mede, dat de darmontste king duidelijk was waar te nemen en ook andere getuigen legden verklaringen af, waar uit men mocht concludeeren, dat de slager geweten moet hebben, dat het veulen ziek was. Daartegenover stond de verklaring van ggetuige a décharge Glas, die beweerde, dat het „een pracht beest" was, en deze verkla ring ook vol hield, tot de president hem waar schuwde voor mein-eed. Ook Smit, de knecht van verdachte, die als getuige a décharge gehoord werd, legde een gelijke verklaringg af en deelde nog mede dat hij van het vleesch gegeten had en niet ziek was geworden. Toen verscheen de veearts Wester uit Scha- gen voor de rechtbank. Hij had het veulen index-tijd gekeurd. President: Was, toen u bij Van Duin kwam, het veulen al gevild? Getuige: Inderdaad Ik zei tegen van Duin: ik zie het al, ik keur het af. Maar toen vloekte van Duin me zoo uit, dat ik er beduusd van werd en toen heb ik maar half gekeurd. President:Het is toch uw plicht, dat u de organen goed keurt? Getuige: Zeker, maar ik voelde met niet prettig. President tot inspecteur Odé. insp. van de Volksgezondheid te Heemstede: Wat zegt u hiervan Getuige Odé: Het is een schomelijke plichts verzaking. Op den keurmeester rust de ver plichting, juist in zoo'n geval alles goed na te zien. Tenslotte bekende veearts Wester, dat de fout bij hem lag. Nadat de vrouw van slager Van Duin nog verklaard had. dat zii de geheele week van het veulenvleesch had ges-eten. zonder ziek te zijn geweest, kwam de officier tenslotte tot zijn requisitoir. In dit felle requisitoir veroordeelde de of ficier de handelwiïze van verdachte ten zeer ste en laakte bovendien *i° W»ze waarop de veearts Wester het veulen gekeurd had. Tegen slager Van Duin eischte hij ten slotte acht maanden eevangenisstraf. zich zich beroepende on artikel 174 W. v. S., terwijl hij den veearts Wester niet meer voor diens functie geschikt achtte. De verdediger pleitte vrijspraak. De Rotterdamse^e beleedisriugs- zaak. Verdachten tot zes maanden veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank deed Dinsdag middag uitspraak in de zaak tegen den 67-ia- rigen genensionneerden hulp-keurmeester W. de H., wonende te Weststellingwerf en den 52- jarigen J. L. B.. directeur eener N.V. te Rotter dam. die in 1935 en 1936 een tweetal requesten naar den minister van justitie en afschriften daarvan naar verschillende slagers en vee- handelai-en hadden gestuurd. In deze reques ten hadden zij zich zeer beleediaend uitgela ten. ten opzichte van den directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam, dr. H. J J. Houthuis. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde beiden tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was acht maanden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10