Haarlem's Dagblad Vrede in 20 ste partij geteekend Het Fransche Koning schap. Belgische kabinetscrisis ten einde. Haagsche pillen. Stel uw kinderen vóór het mooiste weg is Woensdag 24 November 1937 55e Jaargang No. 16695 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14-825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Het manifest van den Franschen ttoon- pretendent Jean, hertog de Guise, door bemid deling van zijn zoon aan de Fransche pers gezonden, is een nieuw staaltje van terugkeer in de historie,"zooals déze tijd er zooveel te zien geeft. In Italië poogt Mussolini het Ro- meinsche keizerrijk te doen herleven, in Duitschland houdt men zich bezig met het oude Germanendom, in Frankrijk doet zich nu de echo van de schier-vergeten absolute monarchie hooren. De laatste Fransche koning was Louis Philippe, behoorend tot de jongere linie van het Huis Bourbon, genaamd Bour- bon-Orléans. Hij kwam op den troon door een revolutie en verloor hem door een tweede. De revolutie van 1848 noopte hem de vlucht te nemen. De Tweede Republiek (1848-1852) trad op met Louis Napoleon Bonaparte als president Zij leefde kort want hij. slaagde erin zich tot Keizer te doen uitroepen toen zijn ambts termijn bijna verstreken was en regeerde als Napoleon III tot 1870, toen de débacle van den oorlog tegen Pruisen hem ten val bracht. Sindsdien leeft Frankrijk onder het bewind van d'e Derde Republiek, die dus nu 67 jaar oud is maar al sinds eenige jaren onrustba rende teekenen van verval toontniet alleen onder de huidige regeering van het Volksfront maar ook al onder voorgaande rechtsche regeeringen. Het dictatoriale stre ven van den kolonel de la Roque, dat aanvan kelijk nogal indruk maakte, is niet van duur zame kracht gebleken, want eerst week hij voor krachtmiddelen van een republikeinsche regeering en nu is hij in het geruchtmakende proces, waarin hij zelf als aanklager tegen eenige dagbladen optreedt, heelemaal leelijk in het gedrang gekomen. Want in dat proces heeft de oud-minister Tardieu getuigd, dat hijzelf de la Roque heeft gesteund uit de „ge heime fondsen" waarover de regeering be schikt. Het huidige bewind heeft wel een meerderheid in den lande maar verkeert in groote financiëele moeilijkheden, de gevaar lijkste tegenstander is geblameerdgeen wonder dat de troonpretendent-in-verbanning de gelegenheid gekomen acht om in troebel water te visschen. In zijn manifest verklaart het hoofd van het „Maison de France" in 1883 werd het als zoodanig erkend, omdat toen werd aangenomen dat de oudere linie was uitgestorven, hetgeen de aanhangers van de Naundorff-theorie tot op heden betwisten dat hij „besloten heeft, den troon van zijn vaderen te heroveren". - Deze koene verklaring geldt wellicht meer zijn zoon dan hemzelf. Jean, due de Guise is immers al 63 jaar oud. Zijn zoon, die den titel Comte de Paris draagt en die zich als koning Henri VI zou willen noemen het Huis Bour- bon-Orléans stamt af van Henri IV is in 1908 geboren en dus 29 jaar. Hij is gehuwd met prinses Isabelle d'Orléans-Braganzia en even als zijn vader gedwongen, volgens de Fran sche wetgeving, in verbanning te leven. Het klinkt allemaal érg romantisch maar ook deze soep zal niet zoo heet gegeten wor den als zij gekookt is. Want het Fransche volk toont zich tot dusver in groote meerder heid nog sterk gehecht aan de democratie en niet alleen de rechtsche partijen van de Derde Republiek, maar ook de royalisten zijn onder ling zeer verdeeld. Dit blijkt ook uit het ma nifest van den troonpretendent, die daarin de sterkste organisatie der Fransche royalis ten, de Action Francaise, feitelijk verloochent. Hij zegt dat de „partij van Daudet" niet na mens en in overleg met hem handelt. Dat is heel erg voor Léon Daudet, die ook nooit heeft willen toegeven dat zijn actie een „partij" zou zijn de afschuw van dit woord kent men ook in andere landen en die dan ook „eerbie dige" commentaren in zijn blad heeft gegeven om het manifest op dit punt te weerleggen. Daudet's partij is trouwens ook allesbehalve in de gratie bij het Vatieaan. Een troonpretendent die de voornaamste groep van zijn eigen aanhangers bestrijdt staat niet al te sterk. Maar Jean, due de Guise en Henri, comte de Paris gaan waarschijnlijk van de gedachte uit dat er veel en snel ver anderen kan in deze tijden, dat Parijs gelijk een grillige vrouw is en dat men nooit kan weten hoe het lukt. Evenals Daudet waarschu wen zij overigens tegen den totalitairen staat maar schijnen zich te laten beïnvloeden dooi de ia Roque's broer. Die steunt de monarchie- in-hope. U ziet dat het nogal ingewikkeld is. Verder belooft de troonpretendent het Fran sche volk een bewind dat hij aanduidt als „de corporatieve monarchie", dat rechts en links zal vereenigen, werkgevers en werknemers met elkaar verzoenen, de sociale orde verbeteren en de rechten van de kerk herstellen zonder een clericaal bewind te voeren. Alleen onder j zulk een régime, zegt hij, zal Frankrijk vrede j en welvaart kunnen heroveren. Ziehier dus weer een nationaal hervormer aan bod. Zijn kansen kan men op dit oogen- blik niet hoog aanslaan. Maar de wereld is een groote heksenketel en Frankrijk alleen een kleinere. De mogelijkheden zijn vele. Engagez vos jeux, messieurs! Een nieuwe inzet op de speeltafel wordt gedaan. Jean, due de Guise, gokt mee. Met Henri VIin hope. R. P. CHRIST. GER. KERK. Ds. W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Ger. Kerk te Haarlem, die een beroep naar Gro ningen ontvangen had, heeft daarvoor be dankt. Jean Morcau de la Meuse, een der betrokkenen bij de Fransche wapenaffaire, werd dezer dagen gearresteerd. De ïlaarlemsclie begrooting voor 1938. Over het tijdstip van verschijning. Het verschijnen van de begrooting voor het jaar 1938 zal nog wel eenige weken duren. Men hoopt echter ten Stadhuize dat de begrooting omstreeks het einde van dit jaar aan de raadsleden kan worden toegezonden, zoodat de vergadering van de af deelingen voor onder zoek van de begrooting in Januari zullen kun nen plaats vinden. 2800.— verduisterd. Ministerie Janson gevormd. BELGIë, 24 Nov. (Belga—A.N.P.). Paul Janson is er in geslaagd een nieuwe regeering samen te stellen. De nieuwe ministers werden hedenoch tend half elf beëedigd. Het kabinet is als volgt samengesteld: Minister-president en minister zonder por tefeuille: Janson (liberaal). Minister van buitenlandsche zaken: Spaak (socialistisch Kamerlid) Minister van P. T. T.: .Bouchery (socialis tisch Kamerlid). Minister van Openbare Werken: Merlot (so cialistisch Kamerlid). Minister van Arbeid en Sociale Zaken: De- lattre (socialistisch Kamerlid). Minister v. Openbare Gezondheid: Wauters (socialistisch senator) Minister van Financiën: De Man (socialis tisch senator). Minister van Justitie: Du Bus de Warnaffe (Katholiek Kamerlid). Minister van Economische Zaken: Van Isacker (Katholiek Kamerlid). Minister van Landbouw: Pierlot (Katholiek Kamerlid) Minister van Transport: Marck (Christen democratisch Kamerlid). Minister van Koloniën: Rubbens (Christen democratisch Kamerlid) Minister van Onderwijs: Hoste (liberaal). Minister v. Binnenlandsche Zaken: Dierckx (liberaal senator). Minister van Landsverdediging: luitenant- generaal Denis. Fransch-Britsclie besprekingen. (In den Haag ondergaan 70 wagen voerders en conducteurs van de tram een pillenkuur ter bestrijding van het gr iepgevaar.) Zij, die de Haagsche tram besturen, (Figuurlijk is hier dan de zin) Hebben een ingeving gekregen, Zij geven naamlijk pillen in, Aan hen die deze tram besturen In letterlijken zin ditmaal, En aan de conducteurs natuurlijk, Ter wering van de herfstgriepkwaal. Als conducteur en wagenvoerder Door griep eens schaakmat zijn gezet. Dan wordt het voor de tramremise Die kwade kans moet dus belet. 't Is vreemd, dat in de Residentie De tramgriep blijkbaar extra dreigt. 'k Heb althans nooit gehoord, dat elders Het personeel die zooveel krijgt. En 't is bekend in heel den lande. Dat juist de goede Hagenaar, De hand houdt voor den mond bij 't hoesten, Dat remt dan toch het griepgevaar. Je zou haast moeten concludeeren Langs deze tram (figuurlijk) lijn, Dat deze goede Hagenaren, Nu niet zoo groot in aantal zijn. Hoe 't zij, het leger griepbacillen, Dat het gemunt heeft op den Haag, Bestrijdt de Haagsche tram met pillen, Die niet zwaar liggen op de maag. En conducteur en wagenvoerder. Komt, dunkt mij, sedert men besloot. Om dezen pillenstrijd te voeren, De titel toe van trampil-oot. P. GASUS. Euwe-Aljechin Opening later dan in de bedoeling lag. CANBERRA, 24 November (Reuter). Mi nisterpresident Lyons heeft gisteren een ver klaring aan de pers verstrekt omtrent den vliegbootdienst, die tusschen Engeland en Australië zal worden ingesteld. In deze verklaring wordt gezegd, dat pas den 15en November uieindelijk bericht van de Britsche regeering was ontvangen, ten aanzien van haar wenschen inzake de grondorganisa- tie waardoor het onmogelijk was geworden, met den aanleg van de vlieghavens te Karum- ba en Groote Eylandt te beginnen voor het a.s. natte' jaargetijde. Het werk zal pas na afloop van het natte seizoen, dat tot April duurt, begonnen kunnen worden. Het was oorspronkelijk de bedoeling, den neuwen luchtdienst in Januari te openen dit wordt thans veel later. Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maandeD f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstnrieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Sainte Beuve: Meestal beoordeelen ivij niet de anderen, maar onze eigen vermogens in anderen. Duitsche waardeering voor Nederland. Dr. Muenz over de groote Nederlandsche werken. De Deutsche Bergwerks Zeitung bevat een hoogst waardeerend artikel over de groote openbare werken in Nederland, van de hand van Oberregienmgsrat dr. Muenz, die on langs met den Duitschen minister van Ar beid, Seidte, een bezoek aan dit land heeft gebracht. Dr. Muenz herinnert er aan. dat Nederland van oudsher voortdurend tegen het water heeft moetexi strijden. Overal, schrijft hij, komt de opbouwende, doch ook de vernielen de kracht van het water tot uiting. Geen wonder dan ook, dat de Hollanders meesters geworden zijn op het gebied van bodembe werking. bruggenbouw en alle daarmede sa menhangende werkzaamheden. Schrijver geeft dan een uitvoerige beschrij ving van de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee. Ook behandelt hij o.a. de Maas-normalisatiewerken. Wat Nederland op het gebied van arbei derswoningen te zien geeft, schrijft dr. Muenz verder, verdient de bewondering van iederen objectieven bezoeker. Dit geldt ook voor Amsterdam. Hier werkt men aan den aanleg van het zoogenaamde boschplan. een project waarvan de voordeden voor de ge zondheid der arbeiders en der opgroeiende generatie niet hoog genoeg aangeslagen kun nen worden. Met een toespeling op het opschrift van het monument op den afsluitdijk, ,,een volk, dat arbeidt, boxiwt aan zijn toekomst", waar mede hij zijn artikel aanv. angt, besluit dr. Muenz: De werkzaamheden die wij in oogen- schouw hebben kunnen nemen, hebben zulk een grooten ondernemingsgeest en levens kracht van het Nederlandsche volk laten zien, dat wij er eerlijk van overtuigd zijn, dat het daarmede inderdaad aan zijn toe komst bouwt. Duitsclie Evangelische Kerk pleit voor bisschop Wurm. Beroep op Hitier. De Evangelische Kerk van Wiirtemberg heeft een beroep op Hitier gedaan teneinde haar leider, bisschop Wurm, in bescherming te nemen tegen minister Kerrl, die deze bis schop op 22 October ernstig heeft berispt. Bisschop Wurm had, aldus Reuter, zijn kerk verboden samen te werken met de methodistische kerk van bisschop Melle, na dat deze ter kerkelijke conferentie te Oxford had verklaard, dat de activiteit der kerk in Duitschland niet door den staat wordt be lemmerd. Wurm had gezegd, dat deze verklaring niet in overeenstemming met de feiten was. Wurm zou door de berisping van Kerrl op één lijn worden gesteld met ven-aders. Engel and's vertegenwoordiging in Spanje. Diplomatiek evenwicht hersteld. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche zaakgelastigde te Barcelona, Leche, tot gevolmachtigd minister is bevor derd. Hij zal te Barcelona blijven. In officieele kringen geeft men geen enkele verklaring voor deze bevordering. Daar Hodson, de generale agent in het rechtsche Spanje, den rang van minister heeft, meent men, dat de bedoeling van de bevordering is, het evenwicht tusschen de beide vertegen woordigingen te herstellen. HEDEN12 PAGINA'S pag. De Belgische kabinetscrisis is ten einde. 1 Tegen den slager uit Kerkebuurt, die door ondeugdelijk vleesch te verkoopen, een paratyphus-epidemie te Harenkarspel heeft veroorzaakt, is acht maanden gevangenisstraf geëischt. 3 De spoorwegen willen honderdvijftig sta tions en haltes opheffen. 3 Volgens mededeeling der Fransche regee ring was een opstand tegen de republiek in voorbereiding. 4 Verwacht wordt, dat eenige Fransche staatslieden binnenkort een bezoek aan Engeland zullen brengen. 4 De twintigste partij om het wereldkam pioenschap is in iets gunstiger stelling voor Aljechin afgebroken, maar later remise gegeven. 9 en 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Fransche Koningschap. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Bijzondere correspondentie: Comp'often en processen van ontevredenen in Frankrijk. 4 H. D. Vertelling: Schuldige reclame. 6 K. de Jong: Concert der II. O. V. 7 J. B. Schuil: Haarlemsch Revue Gezel schap. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op iq Ten nadeele van den Incassodienst Verdachte klerk legt bekentenis af. De Haarlemsche politie heeft een 29-jarigen klerk van den Gemeentelijken Incasso- dienst gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van ongeveer f 2800, ten nadeele van deze instelling. De man, die bij zijn verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd, is in het Huis van bewaring ingesloten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verduisteringen gedurende de laatste twee jaren gepleegd zijn. De man, die o.m. be last was met het inboeken van de bij den dienst ontvangen gelden, vulde kleinere be dragen in dan hij in werkelijkheid ontving. De verschillende bedragen eigende hij zich toe. Hij was onlangs getrouwd; het grootstp deel van het verduisterde geld had hij voor de inrichting van zijn woning besteed. Haarlem's nieuwe burgemeester. De receptie voor particulieren. Wij brengen in herinnering dat op Zaterdag 27 November a.s. van 3 tot 4.30 uur de Bur gemeester en Bsse. de Vos van Steenwijk— van Royen receptie zullen houden ten stad huize, uitsluitend vor particulieren. 29 en 30 November te Londen. (Zie ook pag 4.) LONDEN, 24 November (Havas A.N.P.) Naar vernomen wordt zal het onderhoud tusschen Chamber lain, Eden, Cihautemps en Delbos op 29 en 30 November worden gehouden. Scliout-bij-naclit Ferwerda wordt vice-admiraal. 's GRAVENHAGE, 24 November. Naar wij vernemen zal de commandant der zee macht in Ned.-Indië, schout-bij-nacht H. Ferwerda, met ingang van 1 Januari a.s. be vorderd worden tot vice-admiraal. Woesi door de Japanners genomen SJANGHAI, 24 November (Reuter- A.N.P.) Van Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat Woesi in Japan sche handen is gevallen. Men ver wacht, dat de troepen thans op zullen rukken naar Woehoe met het doel Nanking in te sluiten. nief teleur in hun vertrouwen in de mildheid van den goeden Sint. Maar wees er vlug bij, Koning Faroek opende voor de eerste maal de zitting van het Egyptische parle- pent. Voor den ingang van het parlementsgebouw werd de jonge vorst door voorzitter van den Senaat begroet. Remise-aanbod van dr. Aljechin hedenmorgen aanvaard (Zie ook elders in dit nummer.) AMSTERDAM, 24 Nov. Naar wij" vernemen heeft dr. Aljechin remise aangeboden, hetgeen door zijn tegenstander aanvaard is. De af gegeven 41ste zet van Aljechin was db 8 x a7. De stand is thans Aljechin 11, Euwe 9. De 21ste partij wordt Donderdag avond in „Krasnapolsky" ge speeld. Op zoek naar olie in Oost-Afrika. Italiaansche expeditie vertrokken. Het A. N. P. verneemt uit Milaan: Dezer dagen is een expeditie van vooraan staande Italiaansche geleerden, technici en deskundigen van de Italiaansche petroleum- invoer maatschappij (A.G.I.P.) naar Qost- Afrika vertrokken om in twee afdeelingen onder leiding van prof. Angelo Bianchi van de universiteit van Padua en van prof. Gor- tani, directeur van het Geologisch Instituut aan de universiteit van Bologna, naar petro leum te zoeken. De door prof. Bianchi geleide groep zal in Assab aan land gaan en na het onderzoeken van de omgeving van Aussa het opsporingswerk lang den onlangs geopenden autoweg tot Dessie voortzetten. Na dit onder zoek zal de groep zich naar Addis Abeba be geven om vandaar de werkzaamheden langs den spoorweg tot aan den voet van het Cer- cerbergmassief en de omgeving van Diredaua voort te zetten. De door prof. Gortani ge leide groep zal het uitgebreide gebied van Ogaden en het bovenste deel van Somaliland onderzoeken. Dit is de tweede door Italiaan sche geleerden geleide expeditie, welke voor het opsporen van petroleum naar Oost-Afrika is gegaan. Een lid der expeditie bevindt zich aldaar reeds sedert twee maanden om alle voorbereidingen met betrekking tot de ver zorging en het transport te treffen. De explo ratiewerkzaamheden zullen tot Maart 1938 duren. Vliegbootdienst tusschen Engeland en Australië.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1