Mr. Coseling verweert zich. Honderdvijftig stations en haltes worden opgeheven. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGEEAD 3 TWEEDE KAMER Antwoord aan mr. Rost van Tonningen geweigerd. De gasverstikking te Heerlen. Ook de vrouw overleden. Zooals gemeld heeft zich Zondagnacht in de woning van de familie T. aan den Eykender- weg te Heerlen een geval van gasverstikking voorgedaan, waarbij de 53-jarige bewoner om het leven kwam, terwijl zijn vrouw in ernstigen toestand werd aangetroffen en naar het St.-Josephziekenhuis te Heerlen moest worden overgebracht. De vrouw is daar Dinsdagmiddag eveneens overleden. Regelmatige dienstregeling bij de Spoorwegen. Zondagswet ook in het geding Streekgewijze invoering? DEN HAAG Dinsdag. Ook vandaag stond het vraagstuk van trouw aan den huwelijksband en van echt- scheidingsmogelijklieid in het brandpunt van de parlementaire belangstelling. Mr. Wen delaar (lib.) noemde het huwelijk een van de hechtste bolwerken onzer samen leving en een van de grootste waarborgen voor eigen igeluk. Opvatting ook door Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.-h.) en diens fractiegenoot Jhr. Mr. de Geer gekoesterd, welke laatste o.m. den staf brak over het verschijnsel, dat velen zich tegenwoordig wel. heel lichtvaardig naar het huwelijksaltaar plegen te begeven en in den echt treden, zooals anderen een maandpensionbetrek ken, dat men na vier weken opzegging weer kan verlaten. De liberale spreker kan lichtzinnige ver breking van een huwelijk allerminst toe juichen, acht ook met den Minister de hui dige echtscheidingsprocedure, welke met zich meebrengt, dat ondanks het wets- verbod hiertegen dikwijls echtscheiding- bij onderling goed vinden geschiedt, niet langer duldbaar. Verkorting van den ter mijn voor het uitspreken van schei ding van tafel en bed, uitbreiding van de echtscheidingsgronden (met name wegens ongeneeselijke krankzinnigheid) wa ren in dit verband door Mr. Wendelaar be pleite verlangens. Deze afgevaardigde, die met Mr. v. d. Goesv. Waters waarschuw de tegen buitenlandsche politieke propagan da binnen ons land en die Mr. Rost van Tonningen, naar aanleiding van diens anti-semitische uitlatingen, onnationaal op treden verweet, en die o.m. een betere rege ling van ons vreemdelingenrecht aanbeval, sprak tenslotte de hoop uit, dat er weldra een wetsontwerp tot stand moge komen betref fende verplichte verzekering voor bestuur ders van motorrijtuigen tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid. Best, zei Mr. Rutgers v. Rozenburg, maar dan zal daarin opneming van een gevarenklasse voor de „wegmisdadigers" noodig zijn. Jhr. Mr. de Geer keerde zich in zijn rede over het echtscheidingsvraagstuk tegen het de vorige week gevoerde pleidooi door Mr. Donker voor verruiming van de echtschei dingsgronden, want hetgeen die spreker had voorgestaan kwam eigenlijk neer op erken ning van de tegenwoordige wetsontduiking. Krachtig optreden tegen het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en eveneens tegen het hoe langer hoe meer voorkomende verschijnsel van verkoop van geneesmiddelen en pharmaceutische artikelen waren verlan gens door mevr. de Vri es-B ruins (s.-d.) voorgedragen. De communist De Visser klaagde over bevoorrechting van de fascis ten, die zich aan wetsontduiking schuldig- maken, terwijl voorts zij aangeteekend, dat de heer Drop (s.-d.) o.m. kwesties van ar beidsrecht en de moei lijkheden met B.U. MA., aanvoerde, waar over ook de heer Posthuma Ochr.- dem.) het een en an der zei. Namens z'n politieke vrienden en het geheele katho lieke volksdeel meen de Mi'. Korten- horst te moeten pro testeeren tegen de be schuldigingen door Mr. Rost v. 'Tonnin gen de vorige week aan het adres van de R.-K. Staatspartij ge uit, als zou men van R.-K. zijde de vrijheid belagen en naar de staatsmacht willen grij pen. Spr. wijst aan de hand van de historie op de trouwe vaderlandsliefde door de Roomsch-Katholieken in den loop dei- eeuwen aan den dag gelegd en aan het pro test tegen wat de nat.-soc. woordvoerder t.o.v. de Roomsch-Katholieken had opge merkt voegde spr. meteen een protest toe te gen het anti-semietisme, dat ihij in de uit eenzettingen van Mr. Rost had beluisterd. Mr. Terpstra (a.r.), die voor betere be scherming van de openbare eerbaarheid op kwam, bestreed de z.i. verkeerde praktijk, waardoor tegenwoordig op zeer eenvoudige manier echtscheiding met behulp van onder ling goedvinden plaats heeft. In hoofdzaak kan hij dan ook wel meegaan met hetgeen Minister Goseling t.a.v. wetswijziging met be trekking tot deze materie beoogt. Voor een uitbreiding van de echtscheidingsgronden we gens ongeneeselijke ziekte ziet de a.r. woord voerder met zijn fractiegenooten geen grond. De Limburger Hermans (R.K.) klaagt over de wijze, waarop het Duitsche nat. socia lisme druk op in die provincie werkende Duit- schers tracht uit te oefenen. Ds. Zandt (St. Ger.) stiet 'n reeks nauwelijks onverstaanbare klanken tegen verruiming van de echtschei dingsgronden en voor invoering van de dood straf uit. En dan begint Minister Goseling met een poging tot eenige ordening waar van wel niemand afkeering zal zijn-in de bonte rij van aangesneden onderwerpen. De Minister merkt op, dat Mr. Rost v. Tonningen j.l. Vrijdag blijkbaar duidelijk heeft willen toonen geen prijs te stellen op handhaving van het hooge peil van parlementair debat, dat tot de goede tradities ten onzent behoort. Door de aankondiging van dien afgevaardig de, bij voorbaat, dat hij elk vertrouwen aan dezen bewinsman ontzegt, meende Mr. Gose ling, dat wie niet heelemaal een verwrongen eergevoel heeft en nog eenige waarde hecht aan eer in Nederlandschen geest, op zulk een betoog niet kan ingaan. (Bravo's). Hierna roerde minister Goseling de vraag aan i.z. het verhaal van het „wegraken" van een dossier in verband met de zaak van den gewezen Hoofdcommissaris van Politie te 's Graven- hage. Hij stelde er prijs op de Kamer in te lichten. Wat hieromtrent een blad heeft ver meld is, zoo zeide hij, in den meest volstrek ten zin ten eenen male in strijd met de ma- terieele waarheid; hier heeft men te doen met niets anders dan sensatie-berichtgeving. Een ingezetene van den Haag had destijds een dossier betreffende den gewezen Hoofd commissaris aan den wnd. Procureur-Gene raal ter hand gesteld. Op een bepaald oogen- blik nu bleek (wat ongetwijfeld 'n fout was) dat dossier niet vindbaar te zijn, maar.de ingezetene in kwestie was gelukkig een accu raat man en had van de door hem aange-. 'boden stukken afschrift gemaakt. Zoodoende kon de Rechter-Commissaris van een dupli caat van het oorspronkelijke dossier kennis nemen. En nu bleek, dat de verstrekte gege vens niets bevatten wat voor de aangelegen heid, waaromtrent het gerechtelijk voor onderzoek gaande was en is, ook maar van eenig belang was. De eigenaar van de stukken, waarover het hier ging had zelf, blijkens 'n door den Minister voorgelezen proces-verbaal, verklaard deze zienswijze van den Rechter commissaris te kunnen billijken. Tot goed begrip van deze kwestie zij hier aan nog toegevoegd, dat we meenen te weten, dat het dossier, waarvan hier sprake was, be trekking had op een conflict tusschen den Haagschen ingezetene, verschaffer van deze stukken, en den oud-Hoofd-Commissaris, dat zelfs in de verste verte niets te maken had met de zaak, waarover het onderzoek thans nog gaande is! Hèt dossier in de zaak van 't Sant is nooit of te nimmer zoek geweest! A vcr.dvergcdering. Minster van Boeyen behandelde in zijn hedenavond voortgezette, de vorige week im mers nog niet voltooide, rede het niet zoo een voudige onderwerp „Zondagsrust en Zondags wet." Ons volk beschouwt in het algemeen de Zondagsrust als een begeerenswaardig goed. Ter verzekering hiervan, zoo voegde de mi nister er aan toe, is een „breeder beheer- Dit is het parool van een „Mijnhardtje", want de medicijnen waar een „Mijnhardtje"uit samengesteld is, onder steunen elkander wederkeerig in hun werking, zoodat de pijn met vereende krachten verdreven wordt. Na gebruik valt de pijnalshetwarevanUaf, zonder dat eenig gevoel van moeheid of zwaar heid achterblijft. Dit komt, omdat ze tegelijkertijd bloedsomloop en stofwisse- ling stimuleeren, zonder eenige schade lijke nevenwerking, zoodatU zich na ver dreven pijnen weer frisch en fit gevoelt. Uzult verbaasd en verheugd zijn zooals „Mijnhardtjes" helpen bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheu- matische pijnen. Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude en Griep. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhardt. Zorg altijd zoo'n heilzaam kokertje „Mijnhardtjes" in huis te hebben, want ze komen steeds van pas. Coker 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drag. „MIJNHARDTJES" (Adv. Ingez. Med.) De Turksche School, door Decamps (Museum Fodor) Een vijftal werken van Decamps vormen wel de belangrijkste attractie van dit Museum over welks ontstaan wij de vorige week het een en ander meedeelden. Een kleine veertig jaar geleden was onder de kunstenaars, de belangstelling, naar ik meen, veel grooter dan thans, voor het oevre van den schilder der Turksche School. Professor Allebé, toen directeur der Amsterdamsche Akademie, raakte er niet over uitgepraat en stuurde zijn leerlingen ter bedevaart naar het patricische huis op de Keizersgracht. Men stond toen dichter bij de periode der Barbizonners, had pas Daumier ontdekt, hoewel die al een kwart eeuw dood was en voelde zich nog verwant aan de romantiek der meesters, die in den kring van Barbison, het schildersdorp bij het woud van Fontainebleau, de nóg ouderen waren. Om de plaats van Decamps in dien kring te be grijpen is het misschien nuttig eerst iets over zijn levensloop op te halen. Gabriel Alexandre Decamps dan, was in 1803 in Parijs geboren. Hij schijnt een ijverig maar eigenzinnig jongmensch geweest te zijn, die het op de ateliers van zijn leermeesters niet lang uithield en spoedig van mentor ver wisselde als het een of ander hem niet aan stond. Zijn laatste meester was de schilder Pujol en hij was toen zoowat twintig jaar oud. Toen vond hij het al welletjes en pakte zijn biezen. Verdween naar Italië en vandaar naar Klein-Azië. Nu is die trek der kunstenaars naar het Zuiden niet zoo vreemd. Die bestond de eeuwen door en bestaat nog. De artisten hebben dat met de zwaluwen gemeen; alleen blijven de eersten gemeenlijk langer weg. De camps tenminste maakte er vier jaar van, doch heeft een goed deel van zijn verder le ven op die reis geteerd. Ook was het in het begin en midden der vo rige eeuw niet zoo vreemd, dat die kunstreizen zich ver buiten Italië uitstrekten: Afrika, de Noordkust en Egypte, waren toen reeds oor den voor artistieke pelgrimages. Turkije was ietwat meer bijzonder en dus juist iets voor Decamps. Schilders van grooten roem uit die dagen als Marilhat en Fromentin veroverden Parijs, en daarna de wereld, met hun woestijn landschappen. Fromentin haalde er zelfs een dubbelen lauwerkrans uit, want hij schilder de niet alleen, doch schreef ook, en verbazend goed. Wij, Hollanders kunnen dat beoordee- len, want in zijn „Maitres d'autrefois" gaf hij prachtige bladzijden over onze musea die hij bezocht, en onze zeventiende-eeuwsche schil ders die hij er bewonderd had. Minder bekend, sching" noodig dan waartoe de geldende wet van 1815 in staat stelt. De Minister ls van meening dat er meer bereikbaar moet zijn dan de toepassing dier wet biedt. Hiertoe nu kun nen medewerken zoowel degenen die den Zon dag beschouwen als een daad van Gods schep ping, als zij, die louter op sociale gronden de Zondagsrust voorstaan. Hierbij nu dient alleen gestreefd naar wat redelijk verkrijgbaar is in verband met andere in het geding komende algemeene belangen. Een en ander, aldus de korte zin van de lange rede al zij terstond erkend, dat de Minister het vandaag heel wat minder in de lengte zocht dan j.l. Donderdagavond brengt de Regeering tot het oordeel, dat het oogenblik nog niet is aangebroken waarop, met instemming van 't grootste deel van het volk, een nieuwe Zondagswet tot stand zou kunnen komen. Echterde Regeering is er ook van over tuigd, dat dit oogenblik zal komen in ver band met het groeiend verlangen naar Zon dagsrust en het doordringen van juiste be grippen. Die groei kan intusschen bevorderd worden door te waken voor een zoo volledig mogelijke toepassing der bestaande wet. Dit met medewerking van de plaatselijke overhe den en zulks dan vooral in gemeenten, waar een volledige toepassing bereikbaar is. Van de opmerkingen, die naar aanleiding van de verschillende afdeelingen nog gemaakt en door den Minister beantwoord zijn, valt niets bijzonders te vermelden. Voor de af- deeling „Volkshuis vesting", die vroe ger bij Sociale Za ken, thans bij Bin- nenlandsche Zaken thuishoort, zij 'n uitzondering ge maakt. Zoo teeke nen we aan, dat de heer Drees (s. d.) o.m. op verdere ver laging van den ren tevoet voor Rijks voorschotten voor woningbouw aan drong, dat de heer Steinmetz (r.k.) krachtige bevorde ring van den woningbouw bepleitte, dat de heer Bakker (c. h.) gewag maakte van de groote behoefte aan goedkoope woningen op het platteland. Verlaging van de huren van arbeiderswoningen behoort tot de hartewen- schen van den heer ter Laan (s. d.), maar arbeiderswoningen bouwen en in het algemeen bevordering van woningbouw in verband met de werkloosheid, zoo luidde het parool van zijn fractiegenoot v. Lienden. Minister v. Boeyen deelde o.a. mee, dat het vraagstuk van het rentetype voor de voor schotten in onderzoek is, dat hij niet van plan is den particulieren woningbouw iets in den weg te leggen en dat hij bereid is na te gaan of misschien partieel tot instelling van wo ningcommissies moet worden overgegaan. Z.h.st. gaat de begrooting van Binnenlandsche Zaken er door, waarna hetzelfde gebeurt met de Landsdrukkerij, waarbij nog eens geklaagd werd door Mi'. Wendelaar (lib.) en den heer Zij ls tra (a.r.) over de noodelooze con currentie door dit staatsbedrijf het particu liere bedrijf aangedaan. De Minister voerde als verweer aan, dat de aanschaffing van nieuwe machines, met uiteraard veel grootere capaciteit, had plaats gehad, omdat er ma chines van 40 a 50 jaar oud vervangen moes ten v or den. Het was de hoogste tijd hiervoor. Na middernacht hield de Kamer zich nog met de begrooting der P. T. T. bezig, die ook al geen moeilijkheden opleverde. S. v. R. SCHOUT BIJ NACHT FüRSTNER BEVORDERT TOT VICE-ADMIRAAL. Naar wij'vernemen is de chef van den Ma rinestaf, schout bij nacht J. Th. Fiirstner met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot vice- admiraal. in ons land zijn echter zijn dagboeken uit de Sahara en Sahel, die als letterkundige kunst, gezien dan in den tijd van hun ontstaan nog veel hooger aangeschreven werden. Gloria transit. De schilderijen zoowel van Marilhat als van Fromentin gelden thans voor ouderwetsch, wat iets anders is dan klassiek, tot welke rubriek daarentegen wel Delacroix en Decamps gerekend worden, al zijn al die rubriceeringen slechts quaesties van met den tijd veranderend inzicht. Maar als Decamps op zijn 24e jaar in Parijs terug komt is hij nog niet eens bekend, laat staan beroemd. Eerst vier jaar later boekt hij zij eerste succes op den Salon, met een schil derij die een Turksche nachtwacht voorstelt. Maar daarmee is hij er nog niet. Voor den zelfden salon worden in '46 van hem en van zijn vriend Millet verschillende doeken gewei gerd. Millet trekt zich daar minder van aan. maar Decamps wordt boos en blijft boos, tien jaar lang. Dan neemt hij. in 1855 revanche op de wereldtentoonstelling, waar hij een groep van vijftig werken exposeert. Van dat tijdstip ST. NICOLAAS-PAKKETTEN VOOR NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas-feest kunnen postpakketten worden verzonden naar de opvarenden van Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik" en Hr. Ms. flottieljevaaxtuig „Jo- han Maurits van Nassau", op de voorwaarden en tarieven, geldende voor het gewone bin nenlandsche verkeer. Het maximum-gewicht bedraagt 10 kg. Bij de adresseering dienen alleen de naam van den geadresseerde en die van het oorlogs schip, maar niet de plaats van stemming' te worden aangegeven. Over het geheele adres moeten twee elkaar snijdende lijnen getrok ken worden. De zendingen zullen door het m.s. Indrapoe- ra in volle zee aan de betrokken oorlogssche pen worden overgegeven. De pakketten moeten uiterlijk op 30 No vember te Rotterdam aanwezig zijn. Te laat ontvangen pakketten zullen als onbestelbaar worden behandeld. Door auto gegrepen en op slag gedood. Dinsdag is de 57-jarige H. van Tricht te Waardenburg, die zich geheel aan de rechter zijde van den rijksstraatweg den BoschAm sterdam loopende naar zijn werk begaf, door een hem achterop rijdende auto gegrepen en op slag gedood. De auto werd bestuurd door den heer H. uit Zaltbommel. De auto is in beslag genomen. GRIJSAARD VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 83-jarige landbouwer J. L. te Ooster hout (Betuwe) die Maandagmiddag hooi van den zolder ging halen, stapte mis en viel van zes meter hogte op den vloer. De man werd hoogst ernstig gewond. Hij is enkele uren na het ongeluk overleden. GOEDKEURING VAN EEN VERDRAG MET DUITSCHLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 30 Juni 1937 te Berlijn tus schen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens het goederenverkeer tus schen Nederlandsch-Indië en Duitschland. OPENING PRAKTIJKSCHOOL VOOR WESTLANDSCHE TEELTEN TE NAALDWIJK Dinsdagmiddag heeft de directeur-generaal van den landbouw, ir. A. Roebroek, onder groo te belangstelling de eerste praktijkschool voor Westlandsche teelten te Naaldwijk geopend. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Dinsdagmiddag is aan boord van het s.s. „Flandria", liggende aan de Zeeburgerkade te Amsterdam, een ernstig ongeval gebeurd. Men was bezig met het hijschen van balen papier, toen plotseling een baal uit de kraan los schoot. De 56-jarige havenarbeider J. H. K. kreeg de zware vracht op het hoofd. Enkele oogenblikken na het noodlottige ongeval is de ongelukkige overleden. af blijft zijn roem constant en groeit na zijn dood met dien der anderen van zijn groep. Hijzelf heeft er niet veel plezier van gehad, want al vier jaar later sterft hij door een val van zijn paard terwijl hij aan een jachtpartij deelnam die in het bosch van Fontainebleau werd gehouden. Zijn „Turksche School" is een zijner meest typeerende werken. Zijn origineele geest spreekt uit de origineele compositie, die af wijkt van de gebruikelijke, en toch evenwich tig is. De bonte kleeding der schooljongens gaf een prachtige gelegenheid tot een geheim zinnig lichtspel op die knapen en hun mees ter, terwijl de geheele lokaliteit van een mysterieus getemperd licht is doortrokken. Decamps' werk komt mij voor in den loop der jaren „nagedonkerd" te zijn, zooals men dat noemt, en is oorspronkelijk wel klaarder van kleur geweest. Zoodra Fodor weer in zijn ge wonen staat teruggekeerd zal zijn, ga men de vijf Decamps bewonderen. J. H. DE BOIS Aansluitende diensten van bus en tram. Eén dezer dagen heeft een zeer belangrijke bespreking plaats gevonden onder leiding van den Inspecteur-Generaal van het verkeer waarbij vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen, van de Ned. vereeniging voor tramwegen en autotransportdiensten, den Ned. bond van autobusdienstondernemers en den Bond van bedrijfsautohouders in Neder land aanwezig waren. De Ned. Spoorwegen hebben daarbij, aldus .Spoor- en Tramwegen" de ingrijpende wij zigingsplannen ontvouwd, die met den zomer dienst 1938 zullen worden ingevoerd. Ter be vordering van het snelle personenvervoer en mede ter besparing van kosten zullen onge veer 150 stations en halteplaatsen van de Ne derlandsche Spoorwegen worden opgeheven. Tevens zal voor het geheele land een regel matige dienstregeling worden ingevoerd in den geest als thans reeds 't geval is met de electrische lijn AmsterdamDordrecht. De treinen zullen dus, in het algemeen gespro ken, voor het geheele land op regelmatige tijdstippen van de stations vertrekken, d.w.z. de vertrektijdstippen zullen ten opzichte van 't volle uur steeds dezelfde zijn. Een dergelij ke regelmatige dienstregeling is een unicum voor Europa en het komt ons voor. dat de Nederlandsche Spoorwegen met deze reor ganisatie opnieuw een bewijs leveren, met hoeveel energie thans alles in het werk wordt gesteld om de spoorwegen voor het publiek zoo volledig mogelijk dienstbaar te maken. De nieuwe regeling maakt het echter uit een oogpunt van „service" aan het publiek noodzakelijk, dat voor de thans vervallende stations en halten een maatregel wordt ge nomen, waardoor die plaatsen schadeloos worden gesteld voor het nadeel, dat zij uit een oogpunt van reisgelegenheid ondervinden door het invoeren van het nieuwe systeem; met andere woorden er moet voor gezorgd worden, dat deze plaatsen thans bereikt kun nen worden van de dichtstbijzijnde spoorweg stations, in aansluiting met de treindiensten. Hiervoor is de hulp van de autobus- en tram diensten aangewezen. Het publiek moet er op kunnen rekenen, dat het met een aanslui tende bus of tram een spoorwegstation kan bereiken. Het spreekt vanzelf, dat het niet voldoende is, dat dergelijke aansluitingen er zijn: de reiziger moet ook thuis kunnen zien. hoe en op welke tijdstippen hij de dorpen en gehuch ten, die niet aan de spoorlijn gelegen zijn. kan bereiken en evenzeer moeten de streekbewo- ners in de gelegenheid zijn te kunnen nagaan, op welke vlugste wijze zij uit hun plaats naar een andere plaats in Nederland kunnen gaan met gebruikmaking van de Nederlandsche Spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen stellen zich nu voor, naast het vereenvoudigde spoor boekje een boekje met aansluitingen van tram- en autodiensten uit. te geven. Mond- en klauwzeer op Urk. Het mond- en klauwzeer dat op het eiland Urk maar zelden voorkomt, is daar thans op eenige boerderijen uitgebroken. De besmet ting moet op Urk zijn gekomen, doordat een slager-veehouder beesten van den wal liet komen voor het slachten. De ziekte laat zich thans nog niet kwaadaardig aanzien, doch men vreest voor uitbreiding. Robert Taylor te Amsterdam. Groote belangstelling voor den filmacteur. Een honderdkoppige menigte voor het pas- sagekantoor van de Kl.M. op het Leidsche- plein, grootendeels dames, die blijken te wachten op de aankomst van den Ameri- kaanschen filmacteur Robert Taylor, die met het middagvliegtuig der K.L.M. uit Parijs moet arriveeren, voor een kort bezoek aan ons land; en een luid gejuich als hij. verge zeld van eenige directieleden van de Metro Goldwyn, uit de van Schiphol komende auto stapt. Een veel grootere menigte, waarin weder om het vrouwelijk element overheerscht, staat samengedrongen langs de trottoirs, van de Vijzelstraat, voor en tegenover het Carl- ton-hotel, en politie te voet en te paard moet haar in bedwang houden als Taylor voor het hotel arriveert. En als hij binnen is. moet hij nog eenmaal voor het raam verschijnen om zich te laten toejuichen. Men mag een filmacteur tenslotte niet ver antwoordelijk stellen voor de dwaasheden van het publiek. Het zich er aan onderwer pen is dikwijls een voorwaarde, die in het contract is vastgelegd. Want Robert Taylor zelf blijkt, als we even later met hem in ge sprek zijn, de luidruchtige huldiging al weer van zich af te hebben geschud en vertelt rustig, bescheiden. Aan de film is hij gekomen kort nadat hij zijn studie aan het door hem bezochte col lege verlaten had. Aanvankelijk werkte hij in twee-acters, detective-films. Zijn eerste groote film was „Broadway Melody 1936". Een film, waar hij met genoegen aan terug denkt, is „Margaretha Gauthier". waarin hij de partner was van Greta Garbo. Thans heeft hij in Engeland de eerste film van de Engelsche productie der Metro Goldwyn zoo goed als voltooid. In de Denham studio's hoopt de M.G.M, jaarlijks zeven of acht En gelsche films te draaien. Deze eerste be schrijft het leven van een Amerikaansche student in Engeland „A Yank at Oxford" is de titel en Tavlor speelt hierin samen met Maureen O'Sullivan en Lionell Barrymore, onder regie van Jack Conway. Ruim een week zal Taylor op 'net Euro- peesche continent doorbrengen, en behalve Nederland zal hij ook Scandinavië bezoeken. Dit trok hem meer aan. zoo zeide hij. dan de traditioneele oorden, waar zich filmsterren vermeien, zooals Zwitserland, de Cote d'Azur, Biarritz enz. Bovendien, verzekerde hij ons, staat het vast dat hij van Hollandsche af komst is. want zijn vaders familie, die thans weliswaar Bruce heet, heeft in de vijftiger jaren nog van Bruggen geheeten. En dus had hij voor Nederland altijd een speciale be langstelling gehad. Men kan nooit weten, si non e vero vriendelijk bedoeld was het in elk geval. Heden Ls Taylor per KL.M.-vliegtuig naar Kopenhagen vertrokken. Dr. L. G. KORTEN- HORST R.K.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5