Haarlems Dagblad Nicolaas De Franco-Rus. Geen belastingverhooging in Heemstede. Staphorster fotos. Balische Beeldhouwwerken rrr::,..— WAkrl°°* 1 53e Jaargang No. 16697 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algetn. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 \dmin. 10724, 14823. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 26 November 1987 Abonnementen per week 19.25. p maand f L. 10. per 3 maanden F 3.25 franco per post f3.55. losse nummers t> cenl pei ex. Advertentie» 1-5 regels f 1.75. dke regel meer f 0.35. Reclames F 0.60 per regel. Regel abonnementstarieven op aanvruag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dit is een grappige aanduiding, die men op ■r. Aljechin's nationaliteit toepast en die be- eekent dat men hem evenmin geheel voor lus als voor Franschman aanziet. De man is n Rusland geboren en later in Pafijs als JTanschman genaturaliseerd. Dat overkomt .neer menschen en waarom hij nu juist de uitzonderings-man moet zijn, wien een dub bele nationaliteit wordt toegedicht, weet ik niet. Het schijnt evenwel te moeten. En als het gevolg is, dat Russen zoowel als Franschen hem onder de hunnen rekenen moet het een extra-plezierige gedachte voor hem zijn dat thans twee groote volken, samen zooiets als 150 millioen zielen tellend, zich in zijn spel verblijden. De man bewijst opnieuw dat hij een onge looflijk sterk speler is, begaafd niet alleen met groote schaak-kwaliteiten maar boven dien met een buitengewonen geestelijken weerstand. Want iedereen begrijpt dat het een veel zwaarder taak is als ex-wereldkampioen een revanche te bevechten dan als wereld kampioen zijn titel te verdedigen, zooals Al- jechin in 1935 tegen Euwe deed. Iedèreen on dervindt de nawerking van een geleden neder laag als hij zijn revanche komt halen. Er is een stuk zelfvertrouwen vernietigd. Aljechin schijnt de uitzondering op die „iedereen" te zijn en al vinden wij Nederlanders den huidi- gen loop van zaken niet plezierig, we zouden wel heel chauvinistisch en dus bekrompen zijn als wij hem onze bewondering onthielden. Hij levert een geweldige prestatie, des te geweldi ger omdat hij grondiger dan wie ook het feit moet beseffen, dat nooit tevoren een wereld kampioen erin geslaagd is zijn titel te herove ren. Nu is het wel een kort lijstje, dat der we reldkampioenen en daarom geeft het geen vol doende overzicht van de mogelijkheden der grootmeesters-energie Maar dat neemt niet weg dat het toch wel een heel zware onderne ming is de eerste te willen zijn, die zooiets volbrengt. En het wordt steeds duidelijker dat Aljechin een prachtige kans maakt het te vol brengen. Toen Euwe onlangs zijn achterstand van drie punten tot twee verkleinde en in de daarop volgende partijen stand hield, ver wachtten wij allemaal, dat het keerpunt geko men was en de wereldkampioen zijn achter stand heelemaal zou inloopen. Maar ziet: de eerste daartoe ondernomen riskante aanval, gisteren in de 21ste partij ondernomen, deed hem meteen struikelen en nadat hij op den 22sten zet al op verlies kwam te staan moest hij op den 32sten reeds de vlag strijken, zoodat Aljechin zijn drie punten voorsprong weer te pakken heeft. Er zijn nu nog negen partijen te spelen en Euwe's taak ziet er wel bijzonder zwaar uit. Al te riskant spel kan hij zich tegen „den Franco Rus" niet veroorloven, zooals nu al meermalen gebleken is en al te voorzichtig optreden kan slechts tot remises leiden waar aan hij eigenlijk niets heeft. Om het in meer populairen sportleven zin uit te drukken: hij verkeert in het geval van een voetbalelftal dat een half uur vóór tijd een paar goals achter staat, dat minstens móet gelijk spelen om het kampioenschap te winnen en dat niet kan op dringen omdat de voorhoede van de tegenpar tij tot alles in staat en voortdurend op buit uit is. Het moge gewaagd zijn een vergelijking tusschen twee zoo verschillende takken van sport te makende analogie is toch te vin den en op ander wedstrijdgebied, tot den strijd des levens toe, zouden ook overal over eenkomsten aan te wijzen zijn. Euwe zal nu het juiste midden tusschen aan- vals- en verdedigingstactiek moeten toepas sen het eene doende, het andere niet laten de zich daarbij niet dienen te laten be ïnvloeden door den voorsprong van zijn tegen stander, op het beslissende oogenblik een ster ker wil moeten toonen om zijn initiatief door te zetten. Het lijkt wel een heel zware opgaaf, al is de kans er nog steeds. Wint Aljechin, dan zal hij weer revanche aan Euwe gaan aanbieden en als die daarop ingaat en de gelden voor een derde match ergens bijeengebracht worden kunnen de heeren dan nog eens beginnen. Waarna, als Euwe dan weer won, het geheel op een le vensstrijd tusschen dit tweetal zou gaan lij ken, tot ongerief van de andere candidaten voor den wereld-titel. Maar zoover is het nog niet. Het nieuwe beeld doet zich slechts voorbarig voor aan den journalist, die nu eenmaal beroepshalve houdt van nieuws. Ik weet niet hoeveel weddenschappen er loopen op den uitslag van de huidige match. Maar als er vandaag nieuwe zijn afgesloten, zal Euwe's noteering'een heel stuk gezakt zijn. R. P. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN DE K. N. A. C. 's-GRAVENHAGE, 26 November. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap van de Kon. Ned. Automobielclub aanvaard. Bombardement treft bruidsstoet. Bruid, bruidegom en 200 belangstellenden vonden den dood. HANKAU, 26 Nov. (A.N.P.) Volgens hier uit Chineesehe bron ontvangen berichten heb ben Woensdag te Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, een bruid ein bruidegom en 200 personen die de huwelijksplechtigheid bijwoonden den dood gevonden toen plotse ling Japansche vliegtuigen boven de stad ver schenen en een hevig bombardement openden. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS TEN EINDE. De nieuwe minister president Paul Emile Janson teekent in het paleis te Brussel de aanvaarding van zijn nieuwe functie. Sluitende ontwerp-begrooting. De ontwerp-begrooting voor 1938 is thans door B. en W. definitief vastgesteld en zal waarschijnlijk reeds de volgende week bij den gemeenteraad worden ingediend. Op tal van onderdeelen wijken de begroo- tingscijfers sterk af van die over het loopen- de dienstjaar. Het batig saldo van voor gaande dienstjaren, waarmede de begrooting pleegt te openen bedraagt thans slechts f 47.000 tegenover f 88.000 in 1937 en f 144.000 in 1936. Voorts werden over 1937 voor de laatste maal de schadeloosstellingen van Haarlem ingevolge de grenswijziging ontvan gen, hetgeen een mindere ontvangst van f 74.000 voor 1938 beteekent. Bovendien is de garantie-uitkeering uit het gemeentefonds ongeveer f 6.000 lager dan het vorige jaar, waardoor in totaal een nadeelig verschil van ruim f 120.000 bestaat, (f 41.000, f 74.000 plus f 6.000). Het subsidie aan den Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoonq, die voor 1937 aan vankelijk op f 90.000 was vastgesteld, is te gering gebleken en zal daarom voor 1938 vijf tien a twintig duizend gulden hooger ge steld moeten worden. Dit, gevoegd bij het normale accrès van uitgaven, deed een na deelig verschil in vergelijking met 1937 ont staan van ten naastenbij anderhalven ton! Dank zij verschillende gunstige omstandigheden is het niettemin mo gelijk gebleken, de begrooting slui tend te maken zónder belastingver hooging. De daling van den rente last en van de werkloosheidskosten en de aanmerkelijke stijging van di verse belasting-opbrengsten zijn vooral gunstige factoren gebleken. De verschillende conversies van geldlee- ningen hebben de totale som van te betalen renten met dertig a veertigduizend gulden 's jaars verminderd. Ook op den werkloozen - steun, die voor 1937 op f 176.000 was begroot, is een besparing tot een dergelijk bedrag mo gelijk gebleken. Van de belastingen is de be langrijkste toeneming te verwachten uit de opcenten op de gemeentefondsbelasting, maar ook de vermogensbelasting, de perso- neele belasting en de straatbelasting lieten een hoogere raming dan voor 1937 toe. Is dit alles van directe beteekenis voor 1938, nog gunstiger maakt dit de vooruitzich ten voor 1939 omdat er de verwachting uit te putten valt, dat het batig saldo van 1937 dat den dienst van 1939 ten goede komt aanmerkelijk hooger zal zijn dan de saldi van de laatst verloopen jaren, terwijl voor dat en de volgende jaren geen groote verschillen meer te duchten zijn als zich ditmaal deden gelden door het wegvallen van de Haarlem sche uitkeering. Voor het eerst na langen tijd zal de nota, waarvan B. en W. de begrooting doen verge zeld gaan, dus weder een eenigszins opti- mistischen toon kunnen doen hooren. De werkverschaffing te Bakkum. Twaalf Haarlemsche werkloozen uitgesloten. Bij de werkverschaffing te Bakkum zijn een 12-tal Haarlemsche werkloozen uitge sloten omdat zij de vorige week geen gevolg hebben gegeven aan de opdracht van den op zichter, om aan het werk te gaan. De betref fende arbeiders hadden tegen hervatting van den arbeid bezwaar, daar de grond bevroren was en moeilijk door de bovenste laag heen gewerkt kon worden. Vooral omdat de tarie ven van dien aard zijn dat men bij flink door werken en zonder tegenspoed aan een laag loon kan komen, zooals dit in de werkver schaffing is vastgesteld, waren zij van oordeel dat de harde grond zoo'n stagnatie in den voortgang zou brengen dat men toch haast niet aan een eenigszins behoorlijk loon zou komen, ondanks hard werken. De leiding daarentegen verklaarde dat het bovenste laagje even door de vorst was aan gedaan, doch het zeker werkbaar weer was en dat blijkt ook uit het feit, dat men nergens wegens vorst het werk heeft stilgelegd. Nadat de betrokken arbeiders ondanks de tot hen gerichte waarschuwingen bleven wei geren en hun ook onder het oog was gebracht wat hun gedrag voor hen tot gevolg zou heb ben, zijn zij ten slotte voor den duur van hun tewerkstelling in de werkverschaffing ge schorst. Pogingen welke in het werk zijn gesteld om deze schorsing ongedaan te maken hebben geen succes verkregen. Trouwens de beslissing in deze zal dan door den Minister dienen te worden genomen. Aan voedselvergiftiging over leden Twee sterfgevallen in Dordtscli gezin. DORDRECHT, 26 November. In het uit acht kinderen bestaande ge zin van den koopman J. van der Hoek aan de Kolfstraat te Dordrecht hehven zich gisteren plotseling twee sterfgevallen voorgedaan. Het vier jarige dochtertje Wilhelmina en 'die tienjarige zoon Jan zijnjtort na el kaar overleden. Men heeft hier ver moedelijk met voedselvergiftiging te doen. Bij den zesjarigen Nico doen zich eveneens dezelfde verschijnselen voor, doch men heeft hem tot nu toe in het leven kunnen houden. Hoewel aanvankelijk de wildste geruchten de ronde deden wees het politie-onderzoek direct uit, dat van misdaad geen sprake is. De kinderen hebben waarschijnlijk iets ge geten dat beschimmeld of bedorven was, waardoor zij een ernstige voedselvergiftiging- hebben opgeloopen. Dokter Huist uit Leiden zal vanmiddag sectie op de lijkjes verrichten. Gemeeiitebegrooting van Bloemendaal goedgekeurd. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn zitting van Donderdag de begrooting voor 1938 nagenoeg ongewijzigd goedgekeurd, zoodat er geen belastingverhooging komt. VONDELAVOND „DREEFSCHOOL". Donderdagavond waren in de „Dreef- school" alhier de leerlingen der U.L.O.-af- deeling met bun ouders verzameld in het. Wijkgebouw der Ned. Herv. gemeente aan de Leidsche straat, om een bescheiden Vondel herdenking te houden. De zaal was tot den laatsten stoel bezet. De heer J. Allon hield een inleiding, welke afgewisseld werd door het zeggen van ver schillende gedichten door eenige leerlingen. Ook werden door de meisjes een paar liederen van Vondel gezongen. Jong en oud luisterde met groote belangstelling, zoowel 'naar de voordracht als naar declamatie en zang. Het was een goed geslaagde avond. valt ditmaal op een Zondag- Zorg tijdig voor de zon in uw huis op dien dag, door het koopen van geschenken. (Als uitvloeisel van het incident in den afgelooper zomer, toen twee dames, dis kerkgangers loilden fotografeeren, in een sloot loerden geworpen, heeft de gemeenteraad van Staphorst besloten, dat het voortaan zonder toestemming ver boden is, op of aan den openbaren weg te fotografeeren.) Waartoe Staphorst heeft besloten Is een ongewone stap, Mooglijk hebt u het genoten Als een wat kleindorpsche grap. Kom nou, denken wellicht velen, Wordt daar nu mee kwaad gedaan. Wat kan het die menschen schelen, Als ze op een kiekje staan. Ja maar als ik u mag vragen, Stel er u nu eens op in. Dat u op uw vrije dagen, Wandlen gaat met uw gezin. Eensklaps komt er, haast je rep je, Een wildvreemde voor je staan, Onder 't motto: Knip, ik heb je, Legt ie 'n kiekkast op je aan. Je draagt ietwat andre kleeren, Dan hij zelf toevallig draagt, Dat wil hij fotografeeren. Zonder dat hij het je vraagt. Word je één keer zoo „genomen", Dan aanvaard je dat nog wel, Als het telkens voor mocht komen, Spring je eindlijk uit je vel. Deze kwestie zoo beziende, Zie 'k geen plaats meer voor critiek, Het Staphorster boertje, vrienden, Is toch geenrare-kiek! KUNSTZAAL REEKER, WACENWEC 102 (Adv Ingez Medj Batavia registreert zware aard beving. BATAVIA, 26 November. (Aneta/A.N.P.) Het observatorium alhier registreerde giste ren te 8.22 uur een zware aardbeving, in de richting zuid-zuid-west. De afstand bedroeg 320 K.M. LUXEMBURGSCHE REGEERING VRAAGT VOLMACHTEN TOT 1940. LUXEMBURG. 26 Nov. (A.N.P.) Sinds 1 Juni j.l. is de volmachtenwet van 10 Mei 1935 buiten werking getreden. De regeering Dupcmg heeft thans een spoedwetsontwerp bij de volksvertegenwoordiging ingediend, waarin zij tot 1 Juni 1940 volmachten vraagt, teneinde een aantal sociale hervormingen tot stand te kunnen brengen. Boterheffing en boterprijs. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 25 No vember tot 2 December vastgesteld op 60 cent per kg. (Vorige week 55 cent)De Leeuwarder botemoteering is vastgesteld op 79 cent per kg, tegen 88 cent in de vorige week. Heffing op spijsolie wordt niet verlaagd. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt van welingelichte zijde, dat voor- loopig op een verlaging van de heffing op spijsolie niet kan worden gerekend Gevaar voor hongersnood in Sjanghai geweken? Voedselvoorziening gaat wel met moeilijkheden gepaard. SJANGHAI 26 November (Reuter-A.N.P.) Voor het oogenblik is het gevaar voor hon gersnood geweken door de aankomst van scheepsladingen rijst uit Poetoeng. De Ja- pansche autoriteiten staan de Chineesehe boeren O thans toe hun voorraden hier van daan te halen. Toch is het voeden van de dui zenden Chineesehe vluchtelingen in de stad niet gemakkelijk aangezien zij allen afhan kelijk zijn van de liefdadigheid. Verder wordt vernomen, dat de Duitsche le den van de internationale commissie welke poogt een veiligheidszone in Nanking te schep pen, aan Hitier telegrafisch hebben verzocht zijn invloed te willen aanwenden, terwijl de Japansche autiriteiten overwegen om de prachtige merenstad Hangstjau, beroemd door de toeristen, buiten het oorlogsterrein te houden. Het voorstel is den Japansche autori teiten gedaan door den Amerikaanschen con sul-generaal namens de buitenlandsche be woners van Hanlsjau. VEREEN „DE HAARLEMSCHE MONTESSORI SCHOOL". Het bestuur der Vereen. „De Haarlemsche Montessorischool" stelt zich voor, Zaterdag middag 27 November a.s. te half 3 in een kor te bijeenkomst in de Lagere School (Louise de Colignylaan 3) de ingebruikneming van het juist voltooide nieuwe gedeelte der schooi te gedenken. Na afloop zal gelegenheid tot bezichtiging bestaan, In de klassen zal het door de leer lingen gemaakte werk ter inzage liggen. Het woord is aan Benjamin Franklin: Er ioas nooit een goede oorlog of een slechte vrede. Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M). Oud-Minister Mr. P.J. OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg. van de Vrijzinnig Democratische Bond een rede over de politieke toestand. Stelt U op de hoogte, van xuat de Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in! (Open enveloppe ge frankeerd met l'/n cent.) TTÊIVÏI BOND 1 w Haarle»l i Naam - Adres (Adv. Ingez. Med.) Fraiische socialisten willen hun onafhankelijkheid niet prijsgeven. Socialistische commissie antwoordt de Communistische Partij. PARIJS, 26 November. (Havas-A.N.P.) De permanente administratieve commissie van de socialistische partij heeft gister avond met een stem tegen besloten te ant woorden op de jongste brieven van de com munistische partij, waarin werd gevraagd „den marsch naar de eenheid te versnellen". De commissie zegt dat de communisten overal op last van Moskou scheuringen hebben ver oorzaakt in de proletarische organisaties. Te vens wordt herinnerd aan een artikel van Di- mitrof, dat kort geleden in de Humanité werd opgenomen en dat gericht was tegen de so ciaal-democratische actie en waarin werd ge- zegt, dat de goede trouw van de arbeiders-organisaties moet worden be oordeelt volgens hun houding ten aanzien van Moskou. De socialistische partij weigert haar onafhankelijkheid prijs te geven ten voordeele van de regeering van welk land ook. Aangezien Dimitrof heeft verklaard, dat de eenheid tot stand moet worden ge bracht door het aanpassen van het socialisme aan het bolsjewisme, zegt thans de commis sie, dat de eenheid alleen tot stand kan ko men door een fusie van beide partijen en dit stuit na het artikel van Dimitrof als op een onoverkomelijken hinderpaal. De socialisten hopen, dat de Communistische Internationale het standpunt van Dimitrof zal herzien, doch tot zoo lang ziet de commissie zich genood zaakt te verklaren dat zij. zonder het zoeken naar eenheid prijs te willen geven, gelooft toch niet te voldoen aan haar opdracht, in dien zij niet voorloopig de besprekingen in de unificatiecommissie staakte. De resolutie besluit met de verklaring dat het socialisme krachtig vasthoudt aan de eenheid van handelen, doch het verzet zich tevens tegen de pogingen van de communis ten om niettegenstaande de overeenkomsten-, de socialisten nadeel toe te brengen. DIEFSTAL VAN MEUBELEN. Alhier zijn in bewaring gesteld een 22- jarige chauffeur, een 29-jarige koopman en een 30-jarige kapper, die zich ten nadeele van den meubelhandelaar P. te Haarlem hebben schuldig gemaakt aan diefstal van meubelen en trijp tot een bedrag van ruim f 100 en aan verduistering van ongeveer f 30. De chauffeur en de kapper hebben be kend HEDEN: 16 PAGINA'S pag. De belastingen zullen in Heemstede niet worden verhoogd. 1 De P. T. T. begrooting is in veilige haven. 3 Een oude man te Rotterdam is voor f 3000 opgelicht. 3 Te Utrecht is bij een geldtransport ruim f 5000 verdwenen. 3 1 Sjanghai wordt door hongersnood geteis terd. 4 Nog meer arrestaties in de Fransche wa- wapenaffaire. 4 Bij een brand te Heerlen is een dienstbode omgekomen. 4 Mr. W. de Rijke aanvaardt de benoeming tot Eerst Kamerlid. 4 Aan ir. W.G.C. Gelinck is eervol ontslag ver leend als hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. g De Bloemendaalsche raad heeft de gemeente- begrooting aangenomen. g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Franco-Rus. j J. B. Schuil: Alberdingk Thym. 2 J. H. de Bois: Schilderijen door mevr. Hanna Fieke. 4 C. J. GroothoffDe wedstrijd tegen Luxem burg. 7 Euwe heeft de 21ste partij verloren. 7 S. Reshevsky: Euwe forceert te veel. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1