Haarlem's Dagblad siviirs Het snelle joch. Fa. VAN BASTEN Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16698 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein-37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERl PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 27 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse oummets 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meet; f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemeutstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Franco verwerpt elk compromis met Valencia. „Oorlog zal met de wapenen gewonnen worden." Generaal Franco heeft een der speciale ver slaggevers van Havas een interview toegestaan in zijn hoofdkwartier te Burgos. „Ik zal mijn wil opleggen door de overwinning," aldus Franco. „Ik zal niet onderhandelen. Ik verklaar, dat ik den oorlog met de wapenen zal win nen, dat ik weiger een bemiddelings voorstel te aanvaarden en dat ik geen enkel compromis met de regeering van Valencia zal aanvaarden! De vertegenwoordiger van Havas vroeg: „Moet ik er rekening mede houden en kan ik zeggen, dat gij door deze formeele uiteenzet ting voornemens zijt de berichten, welke de laatste dagen in het buitenland zijn verspreid en te verstaan gaven, dat gij geneigd zoudt zijn u tot een gedachtenwisseling te leenen met de regeering van een groote Europeesohe mogendheid omtrent een bemiddelingsplan met een slag afbreekt." Franco antwoordde: „Volkomen juist. Se dert den aanvang der beweging heeft de jeugd van Spanje haar leven geofferd met een geest van grootsche opofferingsgezindheid om ons land te bevrijden van die slechte krachten, welke het bloedarm maakten en het naar den rand van de anarchie leidden. Het zou verraad zijn tegenover deze jeugd een ander einde van den oorlog dan een volledige overwinning en de onvoorwaardelijke overgave der roode le gers en leiders te overwegen." „Dus, indien morgen de regeering van Va lencia u door. tusschenkognst van eenige vreemde regeering een wapenstilstand zou aanbieden Franco onderbrak: „Ik zou weigeren zelfs in contact te treden. Ik behoef niet te beraad slagen over de voorwaarden van een wapenstil stand. Mijn troepen zullen oprukken. De tegen standers zullen slechts hun wapens voor ons hebben neer te leggen, indien zij zich willen overgeven. Vechten en afstand doen zonder voorwaarde. Niets anders". De heer A. Jongbloed over de werkloosheid. Rede voor de Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Öp de bijeenkomst van de afdeeling Haarlem der Vrijz. Democratische Jongeren Organisatie, dezer dia gen in Lion d'Or gehouden, heeft de heer A. Jongbloed, adjunct-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon alhier, gespro ken over „Blijvende werkloosheid?" De heeï Jongbloed ving 'gijn lezing aan met de opmerking, dat er veel verschil van mee ning bestaat oveT de vraag of de werkloosheid blijvend zal zijn. Ook spr. acht zich niet be voegd hierop een afdoend antwoord te geven. Wel is het aantal werkloozen het laatste jaar dalende, maar nog zij'n er in ons land 338.000 werkloozen. Van de verzekerden in de werk- loozenkasse'n waren er eind October nog 25% werkloos. Voor de crisis was dat ongeveer 4%. Er is dus steeds een izekere werkloosheid ge weest en Wel van ongeveer 50.000 man. Tot de abnormale werkloosheid kan thans dus een aantal van 288.000 werkloozen gerekend wor den. Bovendien moet gerekend worden met een jaarlijksche toevoer van werkkrachten van ongeveer 40.000. Uit een enquete bij 29 van de grootste' gemeenten bleek, dat ruim 17% van de mannelijke werkloozen onder de 25 jaar waren, terwijl de grootste werkloosheid, n.l. ongeveer 43%, tusschen de 25 en 39 jaar ligt. Het grootste deel dezer werkloozen was niet tegen werkloosheid verzekerd. Spr. ginig hierop na wat voor die zorg aan de werkloozen is gedaan. Alle werkl'oozenzorg is echter nog geen bestrijding der werkloos heid. De werkloozfensteun vermindert niet het aantal werkloozen. Het is tenslotte geld, dat weggegeven word't zon'dier tegenprestatie. Bo vendien heeft de steun op den duur een de moraliseerenden invloed. Daarom vooral acht spr. de werkverschaffing van zoo groot belang. Weliswaar is ook dit slechte een lapmiddel eli geen definitieve oplossing, maar het geeft den menschen weer wat moed,, verlost ze van de groote moedeloosheid e.n houdt de werk loozen ook lichamelijk fitter. De eindconclusie van het Congres van de Vereeniging voor Staathuishoutkunde en statistiek luidde; verkorting van den arbeids tijd is noodig. Deze kan verkregen worden zoo wel door verkorting van de werkweek als van den arbeidsleeftijd, d.w.z. op ouderen leeftijd aan het werk en op jongeren eruit. De groote moeilijkheid zit hierbij echter in de practische uitvoerbaarheid. Wie in de koloniën of in het buitenland ergens een mogelijkheid ziet om werk te krij gen, zal niet moeten twijfelen dat aan te pakken. Dat dit de laatste jaren rdeds veel vuldig gebeurt, blijkt o.a. uit de emigratie naar Zuid-Afrika, waarheen ook uit Haarlem met borgstelling van de gemeente vele jonge menschen getrokken zijn, die vrijwel allen een goed bestaan gevonden hebben. Een bezwaar is daarbij voor velen, dat ze geen voldoende vakopleiding 'hebben gehad en te weinig gelegenheid to't oefening. De heer Jongbloed bepleit in dat verband ook de uitbreiding van de werkkampen, in het bij zonder voor jongeren. Zelfs zou hij er voor voelen alle jongeren in dergelijke kampen te plaatsen en zelfs een arbeidsplicht in te voe ren. Spreker kent de uitstekende werking' Van de werkkampen uit de practijk. Met nieuwe levenslust en moed gaan de werkloozen dikwijls naar hun woonplaats terug. De heer Jongbloed eindigde zijn lezing met erop te wijzen, dat er vooral door de regeertng nog veel meer gedaan moet worden ter be strijding van de werkloosheid. De politiek, die de laatste jaren is gevoerd en die liever steun uitkeerde dan werkelijke bestrijding ter hand te nemen, omdat deze te veel geld zou kosten, is een zeer kortzichtige, die ten slotte de kracht van ons vo'lk moet verminde ren. Zoo bier en daar blijkt reeds, dat men dit gaat inzien. Bij grootere activiteit zal het mogelijk blijken de werkloosheid beter te be strijden en de werkkracht op peil te houden. Een geanimeerde nabespreking volgde op deze met groote aandacht gevolgde lezing, waarvoor de voorzitter den heer Jongbloed hartelijk dankte. (Jackie C oog an, eens als Het Jochie" eten groote fibnster, is dezer dagen getrouwd en bij don aamvaxng van zijn huioeUjksreis bekeurd wegens tie sn,el rijden in zijn auto). Zeg jochie, maar jochie, wat heb je gedaian, Je bent voor je huwelijksuitje, Wel wat al te haastig den wa'l uitgegaan. In 't gloednieuwe huweflijkssciruitje Je hebt j' in den zevenden hemel gedacht, Aan wet noch agenten gebonden, Dat is e'en omstandigheid, die wel verzacht, Maar toch op te wankele gronden. De man van de we't heeft het nuchter beschouwd, Jij had deze wet overtreden. Hij .zelf is waarschijnlijk ,al jaren getrouwd, En leeft al weer lang hier beneden. Zoolang je verkeert in het aarscbe verkeer, ZLal 't spoedig verkeerd gaan verkeeren, Wanneer de verkeering je leidt om te zeer, De nuchtere wet te negeeren. De haastige sp'oed ?s maar heel zelden goed, Dat geldt ook voor 't huwelijksleven Je wordt er onmiddellijk al voor beboet, Om er het bewijs van te geven. Een auto, je weet het, gaat heel gauw te snel. En dan gaat je pad niet op rozen, Waarom niet, naar 't o'ud maar ook veilig model Het 'huwelijks b o o t j e gekozen? P. GASUS. Hang geen kanon aan den Kerstboom. St. Ni- colaas koopt ook geen oorlogsspeelgoed voor kinderen. St. Nicolaas zal bijvoorbeeld wel kruiwagens koopen in de Klompen Centrale. Een kruiwagen heeft feitelijk iedereen noodig. (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij Hyacinthenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, 40.p. mnd. U kunt nu het beste uitzoeken en huren per eersten Januari, Februari, Maart of April. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Sjeik Farlian Saadi terechtgesteld. Vonnis werd hedenmorgen voltrokken. JERUZALEM, 27 Nov. (Reuter-ANP) Sjeik Farhan Saadi is hedenochtend in de gevangenis van Acco met den strop ter dood gebracht. Dit is het eerste doodvonnis, dat overeenkomstig het vonnis van een der nieuwe militaire gerechtshoven werd voltrokken. Cuba door noodweer geteisterd. Achttien dooden. HAVANNA, 27 Nov. (Havas-ANIP) Cuba is door hevig noodweer geteisterd, waardoor de suikeroogst is vernield. Verscheidene inwoners van het getroffen gebied zijn verdwenen en men rekent thans dat achttien personen zijn omgekomen en 27 gewond. Na 58-jarige gevangenisscliap overleden. Oudste gevangene van Connecticut werd 82 jaar. NORWICH, (Connecticut), 27 Nov. (ANP) Gisteren is de oudste gevangene van Connec ticut op 82-jarigen leeftijd overleden. Hij was op 24-jarigen leeftijd tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Hij was de oudste ge vangene, zoowel wat betreft zijn leeftijd als wat betreft den duur van zijn gevangenschap. HAARLEM'S VERLEDEN HERLEEFT. Gisterenavond maakte een paardetram, ter gelegenheid van de reclame-campagne in de Kleine Houtstraat, onder groote belangstelling de eerste rit. Op den bok, links en rechts van den bestuurder, H. Piek en C. Broertjes, die vroeger de Haarlemsche paardetram door onze stad leidden. Gepensionneerden bij de Spoorwegen protesteeren. Personeel verkeert thans in een uitzonderingspositie. Te Utrecht is een zeer druk bezochte ver gadering gehouden van de vakgroep gepen sionneerden en wachtgelders van den centra- len bond van spoor- en tramwegpersoneel. De heer A. Ketelaar, secretaris van het hoofdbestuur, wees in een uitvoerige rede op de onbillijkheid van een korting op de pen sioenen en op het onrecht dat den gepension neerden is aangedaan alsmede op de gerecht vaardigde ontstemming onder de wachtgelders die wachtgeld hebben gevraagd en nu de dupe zijn geworden van het talmen der regeering met het indienen van een voorstel tot wijzi ging van de pensioenwet. Tal van afgevaardigden onderstreepten hetgeen door den secretaris naar voren was gebracht. Uit de vergadering werd krachtig geprotesteerd tegen de uitzonderingspositie waarin het gepensionneerde spoorwegpersoneel is geplaatst nu de regeer ing heeft afgezien van een korting op de pensioenen van het overheidspersoneel en de korting op de Indi sche pensioenen met ingang van 1 Januari 1938 vervalt. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen met kracht te ijveren voor intrekking van de sedert 1 April 1936 toege paste korting op de pensioenen en te blijven aandringen op wijziging van de pensioenwet met het oog op de wachtgelders, als overeen gekomen tusschen de directie en den perso- neelsraad. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Pracht St. Nicolaas Cadeaux (Adv. Ingez. Med.) HUURT UW AUTO ZONDER CHAUFFEUR, bij GARAGE BAKKER. Alléén: TURFMARKT 20 - Tel. 15138 Prima wagens vanaf 5.per dag. (Adv. Ingez. Med ,,Jan de Tippelaar" gaat Haarlem verlaten. „Jan de Tippelaar". Volgende week gaat de „jeugdige grijsaard" J. Belgraven, beter bekend als „Jan de Tip pelaar", na een verblijf van vier maanden Haarlem verlaten. In deze betrekkelijk korten tijd is hij hier een populaire en graag geziene figuur gewor den. We hebben reeds een paar maal bijzonder heden uit zijn veelbewogen leven gepubli ceerd, o.a. dat hij al 250.000 KM. heeft ge wandeld. Hij heeft acht boeken met 23.500 handteekeningen, waaronder van bijna dui zend Haarlemmers. Het valt hem moeilijk van Haarlem te scheiden, mede door de hartelijke ontvangst door de hoofden der scholen er ouders. Met een aanbeveling van den wet houder van Onderwijs heeft hij een groot aantal scholen bezocht, waar de wereldreizi ger aan de leerlingen van de hoogste klas sen een uur- Aardrijkskundeles gaf. Dat deze lessen zeer in den smaak vielen, blijkt wel uit de vele brieven van onder-wij zers en van leerlingen. In het totaal heeft hij een 130-tal scholen in Nederland bezooht. Ook bij de Haarlemmers thuis heeft hij menig gezellig uurtje doorgebracht. Zijn in teressante reisverhalen hielden dan de aan dacht van het geheele gezin bezig. Mochten er menschen zijn, die hem eens schrijven of bezoeken willen, het adres is: „Jan de Tippelaar", Villa Morpheus Laag Soeren (Veluwe) Wij vernemen dat de afd, Haarlem der Ne- derlandsche Padvinders Vereeniging de moge lijkheid overweegt, om vóór zijn vertrek een afscheidsavond te organiseeren. teneinde zoodoende de Padvinders en de belangstel lenden, die hem nog niet gehoord hebben, in de gelegenheid te stellen naar hem te luiste ren Z. K- H. Prins Bernhard woonde Vrijdag in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag den derden wegverkeersdag van de K. N. A. bij. Beëindiging visscherij ter zoute. Op 1 December a.s. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de zeer overvloedige vangsten van pekel- en steurha- ring, tengevolge waarvan de aanvoer in de periode van 7 t./m. 23 November j.l. ruim '20.0011 kantjes bedroeg, het noodzakelijk ma ken, de beëindiging van de visscherij ter zoute, welke oorspronkelijk in 4 termijnen was vast gesteld en waarvan de laatste termijn eindig de op 11 December, te vervroegen. Te beginnen met 27 November zal deze vis scherij door 71 vaartuigen moeten worden be ëindigd. Op 1 Decemoer zal de visscherij ter zoute door alle overige vaartuigen moeten wor den beëindigd. Gehandhaafd blijft de bepaling dat met in gang van 27 November het zouten van haring aan den wal verboden zal zijn, tenzij het ge bruiken van zout geschiedt uitsluitend ter voorkoming van bederf tijdens het vervoer, of n een rookerij, inleggerij of soortgelijke in richting, voorzoover dit noodzakelijk is voor de ntoefening dezer bedrijven. Het gebruiken van zout voor deze doelein- icn is slechts toegestaan aan degenen, die ge- rganiseerd zijn bij de Nederlandsche Vissche rijcentrale en in het bezit zijn van- een ver gunning. Hun, die in het bezit zijn van een zoodanige vergunning, is het verboden, haring in tonnen te verpakken. Het woord is aan. Plutarchus: De maat van den levens duur is hot schootne, niet de tijd. Chineesche steden krijgen militaire gouverneurs. Studenten trekken door het land om het verzet tegen de Japanners aan te moedigen. SHANGHAI. 27 November (Havas/A. N. P.). De Chineesche regeering heeft de generaals Wang Tsjo Sioeng en Koetsoe Toeng benoemd tot gouverneurs van de provincies Tsjekiang en Kiangsoe. Tot nu toe werden deze posten door burgers bekleed. De benoeming van mi litairen wordt beschouwd als een bewijs, dat de regeering vast besloten is de hoofdsteden van deze beide provincies, Hangtsjau en Tsjingkiang te verdedigen. Uit Tsian wordt aan de Pakoung Pau be richt. dat de Chineesche troepen Liautsjeng aan het kanaal van de Gele Rivier hebben hernomen en verder naar het noorden opruk ken in de richting van Tangi. Het verkeer op den spoorweg Tsinan-Tsingtau is hervat. In het gebied van het Tai-meer wordt hevig gevochten op tie kilometer ten oosten van Tsanging aan den weg Hangtsjau naar Nan king. Ook in de omgeving van Woesi wordt nog gestreden. Descholieren in de provincie Anhoei krij gen thans een militaire opleiding en vijfdui zend studenten trekken door het land om de boeren op te wekken zich tegen den aanval ler te verzetten, terwijl de industrie poogt de productie te vergrooten. PERSONALIA. Aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de theologie op Vrijdag' 26 No vember 1.1. onze oud-stadgenoot de heer W. C. van Unnik, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Opperdoes. Zijn proef schrift, gesteld in de Engelsche taal, behan delt: „Nestoian Questions on the Eucharist". GEREFORMEERDE KERK. Maandagmorgen zal het orgel in de nieuwe Gereformeerde kerk aan de Richard Hollkade (Haarlem Zuid-Oost) in gebruik genomen worden. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. J. Persoon, wagenmeester bij de Ned. Spoor wegen alhier, bij de Spoorwegen in dienst trad. Bij deze gelegenheid werd hij toegesproken door den depot-chef. 'die hem namens de direc tie de gebruikelijke gratificatie en een oor konde aanbood. Van het personeel kreeg de jubilaris, die den dag verder vrij had, een schilderstuk. ZALMSTAARTEN ROLLADES Uitsluitend met roomboter bereid Luxe Bakkerijen Tel. 10876 15714 11645 12195 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 20 PAGINA'S Franco verwerpt elk compromis met Va lencia Verschillende Tweede Kamerleden pleiten voor de ouden van dagen. Ir. van Wienen wil trachten de schatten van de Spaansche Armada te bemach tigen. Dr. Schacht is afgetreden als Duitsch mi nister van economische zaken. Bij de gevechten op Haiti zouden meer dan 8000 Haitianen gedood zijn. Een vliegtuig van de Lufthansa is op Croydon verongelukt. Bioscopen. ARTIKELEN, ENZ. P. v. d. HemHet monarchistische complot in Frankrijk. Berlijnschc correspondentie: Intensieve radiopropaganda in het Derde Rijk. H. D.-Veitelling: Rooie Bram was on schuldig. Dr. M. Euwe: Niet het aantal stukken be slist maar de krachtsontplooiing Sport in 't Kort. Damrubriek. C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens. J. H. de Bois; Litteraire Kantteekeningen. Jules Kammeijer: Blijft Fit K. de Jong: R.K. Oratoriumvereeniging Financieel Economisch Weekoverzicht: Dc kansen op conversie onzer staatslee- ningen. De Burgerlijke Stand van Haarlem is oo genomen op pag. 1 3

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1