U Pleidooien voor ouden van dagen. Motie Kupers ingetrokken. J^ZJk/VO Mi etaieem: loesbergen 120.- 95.- 240.- HET MONARCHISTISCHE COMPLOT IN FRANKRIJK ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBE'AD 3 TWEEDE KAMER Bij de behandeling van Sociale Zaken. DEN HAAG Vrijdag De Kamer besloot a.s. Dinsdag met de be handeling van de begrooting van Buitenland- sche Zaken te beginnen, zoo noodig met voort zetting 's avonds, daarna weer voort te gaan met Sociale Zaken, om vervolgens de wijziging van de crisis-invoerwet, de defensie-begroo ting en de wijziging van de dienstplichtwet onder handen te nemen. Vanmiddag eerst de gebruikelijke rede van Ds. Zandt (st. ger.) tegen verzekeringsdwang waarna Mr. Oud (v.d.) begon met de verkla ring, dat hij ten. volle de financieele moeilijk heden besefte, die het niet mogelijk maken thans ten behoeve van de ouden van dagen terstond staatspensioen in te voeren. Toch vroeg hij zich af, of er niet iets te doen ware voor hen, die buiten hun schuld niet onder de verzekeringswetten vallen. Aange zien er in dit opzicht nog niet voldoende ge gevens voor konden zijn, drong hij bij den Minister aan op een onderzoek naar de ver schillende mogelijkheden en kosten. Misschien zou het dan nog in deze zittingsperiode tot een oplossing komen van het probleem. De heer Sme enk (a.r.), die verdere ontwikke ling van de ouderdomsverzekering boven staatspensioen bleek te verkiezen, kwam ins- gelijk op voor een voorziening voor die ouden van dagen, die thans nog geen uitkeering ont vangen. Dat men voor dezen groep niets doet, is, volgens den heer W ij n k o o p (commun.) in strijd met tal van tijdens de verkiezings veldtocht gedane beloften. Staatspensioen voor iedereen, die het noodig heeft blijft de eisch van spreker's fractie. Als het parlement het wil, dan kan, dan moet dit; een meerderheid hier is er voor en in elk geval zullen de com munisten hun stem aan de betreffende motie- Kupers geven. Met betrekking tot voortgang van unificatie in onze verzekeringswetgeving en -organisatie, o.m. bepleit door Dr. Vos (lib.) en den heer v. d. Put (r.k.)zeide de Minister toe het mo gelijke in dezen te zullen probeeren. De staatscommissie inzake wettelijke regeling van den steun zal dit in antwoord aan den heer Kupers o.m. ook moeten nagaan of het mogelijk zal zijn een regeling te treffen waar door voor steuntrekkers zal kunnen worden doorgeplakt met het oog op de invaliditeits verzekering. Opnieuw toonde de Minister van Sociale Zaken zich ook zeer gevat in het debat, toen hij op heel geslaagde wijze onmiddellijk inging op een interruptie van Ds. Zandt om even vast te leggen, dat deze afgevaardigde blijk baar in beginsel er mee accoord kan gaan, dat de z.g.n. gewetensbezwaarden wegens de extra-kosten welke zij veroorzaken, een wat hoogere premie betalen en dat 't hem alleen ging om de vraag, of dat meerdere niet wat te hoog berekend is. Met het oog op een goede financiering ver dedigt Mr. Romme het stelsel van fondsvor ming. En alweer dient men de vraag i.z. ver beteringen in de ouderdomsverzekering, welke op zichzelf wenschelijk zijn, te bezien in het licht van wat financieel mogelijk en aanbeve lenswaardig is, waarbij men ook heeft te be denken op welke kosten we nog altijd zitten tengevolge van maatregelen uit het verleden. Gaarne wil Mr. Romme overwegen of en hoe hij aan de Kamer de gegevens kan verschaf fen, waarnaar o.a. Mr. Oud gevraagd heeft. De Minister meende, dat langs .den weg van de verzekering wel degelijk een betere voor ziening voor de ouden van dagen te bereiken zal zijn en dat dus niet, zooals Mr. Oud te kennen had gegeven, staatspensioen met het oog op deze kwestie de eenige oplossing zou ZZAA/PZA/Vj Z//l\K/£G Ook RUIME KEUZE in KLEINE - MODERNE INSTRUMENTEN. - (Adv. Ingez. Med.) Schatten der Spaansche Armada lokken. Concessie in Nederlandsclie handen. Ir. Van Wienen gaat in Tobermory duiken. Men deelt ons mede, dat aan ing. W. van Wienen, de uitvinder van de slibduik- en zandduikinrichting, optie op de concessie op het bergingsrecht is verleend, op het ber- ringsrecht van de goud- en zilverlading wel ke zich bevindt in het wrak ,Duque de Flo- renca", een der galjoens van de Spaansche Armada. De „Florenca" welke de geheele betaalkas der Armada aan boord heeft, ten bedrage van 30 millioen goud ducaten (15 millioen goudponden), nam uit den aard der zaak niet deel aan de zeegevechten en wist na de nederlaag der vloot te ontkomen. Op de vlucht rond het Engelsche eilanden rijk werd de Florenca door een zwaren storm aan de westkust van Schotland genoopt, in de haven van Tobermory op het eiland Muil aan de westkust van Schotland gelegen, een veilig heenkomen te zoeken. De haven Tobermory is een door de natuur geschapen toevluchtsoord voor schepen, ge heel beschut liggende tegen zeegang en stormen, waarin zelfs de stroomingen zoo ge ring zijn, dat deze niet de minste hinder vormen. Het wrak ligt op c.a. 16 meter diepte on der den waterspiegel, weggezakt in. en be dolven onder 5 a 6 meter slib. De heer Van Wienen heeft zijn duikinrich- ting bij het herstelwerk van de gaszinker in den bodem van het Noordzeekanaal te Vel- sen in den zomer van 1936 met succes toege past. zijn. Spr. ontkent, dat het stelsel van verze kering mislukt zou zijn: men vergete niet, dat een belangrijk deel van de moeilijkheden die men thans kan waarnemen gevolgen van de crisis zijn. De geschiedenis van onze ouder domsverzekering heeft den bewindsman juist tot de overtuiging gebracht, dat men den eersten stap op den weg van het staatspen sioen zal zetten, als men hen, die niet voldoen aan de thans bestaande wettelijke eischen, toch in de verzekering ging opnemen. Goed gedocumenteerd en voortreffelijk thuis in de materie als hij is, wist de Minister krachtige argumenten, juist aan de geschiedenis te ont- leenen, ter ondersteuning van zijn stelling: hiertoe beriep hij zich o.a. op hetgeen Mr. Oud in 1928 had gezegd. Iets anders zou ech ter zijn de sociale verzekering weder open te stellen voor hen, die tengevolge van de crisis niet hebben kunnen toetreden. Maar nog eens, dank zij 't feit, dat we 20 jaar geleden een generatie hebben opgenomen, die zelf niet had betaald, zitten we nog op hooge schul den (ongeveer 767 millioen). Willen we de sociale verzekering in de toekomst niet kapot maken dan moeten we dus niet den weg be treden, welken de heer Kupers bepleit heeft, wiens motie de Minister dan ook zoowel om financieele als om principieele redenen in den meest ernstigen zin moest ontraden. Waarop de heer Kupers tenslotte z'n motie introk. Mr. Oud drong er nogmaals op aan, toch vooral te probeeren 'n oplossing te vinden om aan den noodtoestand waarin een breede groep van ouden van dagen thans verkeert, een einde te maken. Bij de afdeeling „Volksgezondheid" nog een flink aantal sprekers, o.m. de heeren Duy- er v. Twist (a.r.) en Krijger (c.h.), die het oneens bleken over den vooral in Overijssel op de ingezetenen uitgeoefenden dwang tot aansluiting bij de Waterleiding Maatschappij „Overijssel" N.V. te Zwolle. Eerstgendnnde afgevaardigde vond dit niet oorbaar als er goed drink (regen) water aan wezig is terwijl daarentegen de heer Krijger van meening was, dat de bezwaren van den heer Duymaer v. Twist niet gegrond waren, terwijl hij er ook nog op wees hoe goedkoop het tarief in Overijssel is, o.m. juist dank zij het groot aantal aansluitingen. Er zij voorts nog aangeteekend, dat Dr. Vos (lib.) groote propaganda voor vaccinatie verlangde, aan gezien hij het een zeer gevaarlijken toestand acht, dat op het oogenblik ongeveer 2 mil lioen menschen in ons land niet ingeënt zijn. Mr. v. Dijke (a.r.) kwam nog eens terug op het drama van de wel- en niet afgewezen tandheelkundigen, waarvan mevr. de Vries B ruins (s.d.) echter al gezegd had, dat deze zaak nu voor goed als afgedaan be schouwd diende te worden, iets wat haar fractiegenoot Te r Laan niet kon onder schrijven. De Minister verdedigde nog eens de opvat ting, dat er inderdaad reden is om te trachten deze kwestie nog in den loop van dit zittings jaar tot een bevredigende oplossing te bren gen aangezien het destijds gehouden examen niet is opgezet in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever. We vernamen verder, dat een nieuw wetsontwerp i.z. den verkoop van geneesmiddelen wordt voorbe reid. Tegenover Dr. Vos verdedigde Mr. Rom me de uit de Warenwet voortvloeiende regeling van de keurings-tarieven, terwijl hij den heer v. d. Putt (R.K.) mededeelde, dat hij van plan is de Drankwet op 'n enkel punt te wijzigen. De Minister eindigde z'n speech met het drinkwater: de stelling van den heer Duymaer v. Twist kan hij niet onderschrijven. Wat in 't bijzonder Overijssel betreft, kan de Minister toezeggen de kwestie nog eens nader te zul len onderzoeken, waarna hij het resultaat hiervan aan den a.r. afgevaardigde zal doen weten. Na de afdeeling werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling volgende week voortzetting van Sociale Zaken. E. v. R. rAWlUEM, VERVOftMÉH VifiVSN STOOME» VA 9* 5AWÏSH01DSN WltMBtMMA*T»AAT 16- T*t:'®884 HAARLFK- Geopend tot 6 u. 30 n.m. Zaterd. tot 4 u. n.m. (Adv. ingez Mea F* lU |C KONINGSTRAAT 39, TEL. 10425 Een Complete badkamerinri ch ti n g vanaf Een Complete douche-badcelinrichting vanaf Een Complete keuken -installatie vanaf (Adv. Ingez Med.) Verbeteringen bij de Spoorwegen. Groote veranderingen reeds gereed. Bij zomerdienst 1938 gaan wijzigingen in. Ingrijpende veranderingen geschieden bij de Nederlandsclie Spoorwegen, waarvan het reizend publiek over eenige maanden de vruchten zal plukken, onbewust van den mas- salen arbeid, welke in een kort tijdsbestek door de verschillende afdeelingen is verzet. Zooals reeds bekend is, zal de snelheid der dieseltreinen op verschillende baanvakken aanmerkelijk worden opgevoerd. De nieuwe dienstregeling zal een unicum zijn in Europa. Gestreefd zal worden naar een starre dienst regeling d.w.z. een regeling, waarbij de trei nen op een bepaald aantal minjiten voor het half uur of heel uur zullen vertrekken van een bepaald punt. Vast staat dat in verband met de nieuwe dienstregeling een groot aan tal stations zal worden opgeheven. Van ver- 'IA/a.n Marianne: „Merci, mij staat dit model nog altijd het beste". schillende voorgestelde opheffingen in de mi- nisterieele goedkeuring reeds afgekomen. Met 1 Januari zal de nieuwe dienstregeling in concept gered zijn. Door de opheffing van verschillende halteplaatsen zal in nauwer con tact getreden worden met tram- en auto busdiensten, welke dan de taak hebben het een en ander aan te vullen. In verband hier mede is het te verwachten, dat daarna nog het een en ander gewijzigd zal worden. Groot werk reecis gereed. Wat de electrificatie van verschillende tra jecten aangaat, is een omvangrijk en belang rijk werk door den desbetreffenden tak van dienst op bewonderenswaardige wijze verricht Op 7 Maart 1936 werd besloten over te gaan tot uitvoering der electrificatieplannen. In den zomer van hetzelfde jaar is begonnen met de verzwaring van den bovenbouw (samen stel van rails, dwarsleggers en grint). Deze verzwaring bestond voornamelijk in de ver meerdering van het aantal dwarsleggers. Op iedere 18 meter werd het aantal dwarsleggers van 24 gebracht op 30. Voor het grootste deel zijn de trajecten reeds voorzien van zware rails van 45 K.G. per meter. Op enkele plaat sen lagen evenwel nog rails van 40 K.G. per meter. Hierin is inmiddels reeds verandering gebracht. In totaal zijn bovendien 14 on derstations gebouwd en 21 schakelstations. Een onderstation dient om de wisselstroom van hooge spanning om te zetten in de be- noodigde gelijksroom van 1500 volt met be hulp van een gelijkrichter. De stroom wordt geleverd door de provinciale centrales. De telegraaf- en telefoondraden zijn op de verschillende trajecten ondergronds aange bracht. Bij de electrificatie van het net stuitte men o.a. op een groote moeilijkheid. Het automatisch blokstelsel o.a. op de lijnen UtrechtVleuten, GoudaOudewater en BoxtelBest moest noodzakelijk gewijzgd worden, daar zoowel bij de electrische treinen als bij dit blokstelsel de stroom langs de rails wordt gevoerd. Aanvankelijk was de positie uitzonderlijk, doordat voor de electrische tractie gelijk stroom gebruikt werd, doch opmerkelijk is, dat. het gebruik van gelijkstroom zulke voor deden blijkt te bezitten, dat de andere landen het onze daarin gaan volgen. Nog een moeilijkheid deed zich voor bij de electrificatie. Het was n.l. noodzakelijk niet alleen enkele stationskappen op een hooger niveau te brengen, o.a. te Woerden, doch vrij wel alle bruggen hebben eenige wijziging moeten ondergaan. O.a. te Culemborg, Zaltbommel, Utrecht, Hedel en de Lingebrug te Gddermalsen; de brug nabij Veenendaal. het bekende kruispunt van de lijn UtrechtArnhem en Amersfoort Kesteren zijn in haar geheel eenigszins om hoog gebracht hetgeen zeer goed gelukte. De omvangrijke arbeid verkeert thans in het laatste stadium, zoodat men tijdig gereed zal zijn voor het ingaan van de nieuwe dienst regeling- Al deze groote veranderingen hebben uit eindelijk tot doel een betere, snellere en ge riefelijker verbinding te verkrijgen tusschen Noord en Zuid, Oost en West. Voor de groote verbindingen zullen speciaal de dieselelectri- schetreinstellen dienen, die met een maximale snelheid van 120 KM. per urn- het land zul len doorkruisen. De electrische treinen zul len meer dienen als stoptreinen, ook met een maximale snelheid van 120 KM. per uur. Een en ander is met groote onkosten gepaard ge gaan. De electrificatie zal evenwel een zeer groote besparing opleveren. De uitlevering van Julius Barmat. De raadkamer der arr. rechtbank te Am sterdam heeft Vrijdagmiddag het verzoek tot uitlevering van den onlangs hier ter stede gearresteerden financier Julius Barmat, ge daan door de Belgische regeering, behandeld. Zooals men weet wordt de heer Barmat door de Belgische justitie verdacht van verduiste ring in verband met de zaak van de kolenmijn „Flora", nabij Bochum in Duitschland. Deze maatschappij was indertijd opgericht met een kapitaal van 2.250.000 francs met zetel te Brussel. De „Flora" vennootschap ging later failliet en tijdens het onderzoek kwamen zekere handelingen van den heer Barmat aan het licht. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak „Flora" zou hebben uitgewezen, dat Ju lius Barmat 100.000 mark had verduisterd, door in Duitschland aandeelen van de steen kolenmijn „Flora" te verkoopen voor 150.000 mark en slechts 50.000 mark te verantwoorden. Er is eveneens sprake van bedriegelijke bank breuk wegens verduistering van het actief van een failliet verklaarde maatschappij. Barmat werd op 2 November gearresteerd. Hij bood later aan vrijwillig naar België te gaan, doch de procureur des konlngs wees dit aanbod van de hand. Thans zal de rechtbank, gepresideerd door mr. C. W. Thöne, binnen 14 dagen advies aan de regeering over deze zaak moeten uitbren gen. De officier van justitie was mr. L. de Blécourt. Als verdedigers van Barmat traden op nor. E. Emmering en mr. Th. Muller Massis die op feitelijke en juridische gronden de uit levering bestreden. De zaak werd op verzoek van den verdachte met gesloten deuren be handeld. Op de gang van het gerechtsgebouw had zich een persfotograaf opgesteld, die echter door den rijksveldwachter op een afstand werd gehouden. Op verzoek van de verdediging en op last van den officier. Toen de heer Barmat echter de rechtzaal werd binnengeleid maakte de fotograaf van een betrekkelijk grooten afstand een plaatje De beide verdedigers beklaagden zich hierover onmiddellijk bij de rechtbank en de onfor tuinlijke persfotograaf werd door twee rijks veldwachters achterhaald die hem naar be neden brachten om maatregelen in deze quaestie te nemen. De officier van justitie mr. Van Thiel stelt een onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5