Kerstreizen Cebuto-Bureau rr DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD" VOOR DEN1 IPOLITIERECHTER J Een onfortuinlijk huizenbouwer. Iemand had het in zijn hoofd gezet een eigen huis te bouwen, maar dat mocht hem niet te veel kosten, want zijn beschikbaar ka pitaal was niet heel groot. Hij kocht daarom veel tweedehandsch materiaal, afbraak en zoo en ging op zoek naar goedkoope arbeids krachten, want al was hij zoo'n beetje van alle markten thuis hij kon timmeren, schilde ren .behangen, metselen als 't moest alleen een huls in elkaar zetten ging toch niet. En aoo gebeurde het dan, dat hij een werk loos metselaar tegen het lijf liep, die voor 35 cent per uur aan het huis wilde metselen. De bouwer was maar een amateur-bouwer en van collectieve arbeidsovereenkomsten in het bouwbedrijf of van standaardloonen wist hij niets af, zoodat hij zonder gewetensbezwaar de 35 cent contracteerde en de metselaar, die zijn diensten zoo billijk aanbood, schoon hij wel van standaardloonen wist, stapte over dit gewetensbezwaar heen, want hij had als steuntrekker een zeker bedrag per week en dat gevoegd bij zijn metselloon bracht hem toch aan het standaardloon. Hij stapte dus over een grooter gewetensbezwaar heen, namelijk om te werken en steun te trekken tegelijk, zonder bij de steunregeling van zijn werk melding te maken; omdat hij in Haarlem woonde en in Hillegom werkte, dacht hij, dat het niet zou uitkomen. Het spreekt, dat hij toch geregeld moest stempelen en zijn patroon bracht hem per auto vrij geregeld in de nabijheid van het stem pellokaal, waar hij getrouw zijn handteeke- ning op den controlestaat zette, ten bewijze, dat hij geen werk had en de baas bracht hem dan per auto terug naar Hillegom, naar het werk. Zoodoende sneed het mes aan twee kanten en de baas had een goedkoopen metselaar. Maar, zegt het spreekwoord: „De verrader slaapt niet" en als gevolg van die waakzaam heid verscheen eens een controleur van de steunregeling te Hillegom, die groot belang stelde in het besproken bouwwerk. Zeg mijnheer, riepen de menschen in Hille gom, dat is daar een rare geschiedenis met dat huisje; daar werken werkloozen!" De con troleur snoof en stapte naar den amateur bouwer, wien hij vroeg naar het loon van den metselaar. Loon? zei de bouwer, hij heeft niets verdiend: vriendendienst. Al pratende bleek de vriendendienst toch niet geheel belangeloos te zijn, want het werk zou verricht zijn ter vereffening van een oude huurschuld. De con troleur zocht naar loonstaten en vond ze niet,, maar toen hij den metselaar zelf aan den tand ging voelen, kwam die ervoor uit, wel loon te hebben ontvangen en tegen 35 cent per uur te hebben gewerkt, nog geholpen door zijn zoon, maar die zou dat uit tijdpasseering heb ben gedaan. De metselaar was er dus bij, want dit had de steunambtenaren bedrogen en hij werd dan ook veroordeeld. De officier was daarmee niet tevreden en vervolgde ook den bouwer en wel voor mede plichtigheid, omdat volgens den officier de bouwer door den steuntrekker eerst naar het stempellokaal en vervolgens weer naar het Kunt U geen keus maken voor een St. NICOLAAS GESCHENK? CARL VAN EMPELEN heeft een groote sorteering Kamerplanten, Leerdam glaswerk, Kunstaarde werk, van Brouwer, De Rijn, Schoonhoven, enz. IffS v. Impels Bloemenmagazijn - Binnenweg 18 - Heemstede - Telef. 28080 (Adv. Ingez. Med.) werk te rijden, het dezen mogelijk had ge maakt te stempelen en te werken, om zoo van twee walletjes te eten. De bouwer, meende de officier, wist heel goed, dat de steuntrekker zijn verdiensten niet opgaf, ja, de officier ver onderstelde zelfs, dat de bouwer het heele spelletje had opgezet, door uit te rekenen, dat de 35 cent uurloon plus de steun het stan daardloon vormde. De metselaar kwam niet tekort en de bouwer had een goedkoopen met selaar voor het goedkoope huisje. De bouwer, die nu terecht stond zei, dat hij een braaf en eerlijk mensch was. die geen eigen voordeel had gezocht ten nadeele van de gemeenschap en niet beter had geweten, toen hij den met selaar naar het stempellokaal chauffeerde, of deze vertelde eerlijk, dat hij werkte. Merk waardig genoeg was hij zeer slecht van ge heugen ten opzichte van het gesprek dat hij met den controleur had gevoerd, terwijl op andere punten zijn memorie niet tekort schoot. De metselaar, als getuige, zei, dat een af spraak, als waarop de officier doelde, niet was gemaakt en hij had ook aan den bouwer niet gezegd, als zij naar het stempellokaal toerden, dat hij zijn verdiensten niet zou opgeven. De officier noemde den bouwer den intel- lectueelen dader en was van oordeel, dat deze de medeplichtige van den metselaar was ge weest door hem in de gelegenheid te stellen valsc.helijk te gaan stempelen, waarom hij te gen den bouwer een gevangenisstraf eischte van 2 maanden. Mr. v. Löben Seis, de verdediger, hield een uitvoerig pleidooi, waardoor hij, zooals de of ficier schertsend opmerkte, geen stukje van de beschuldiging heel liet. Eerstens betoogde de verdediger dat er eigenlijk geen valschheid in geschrifte was gepleegd, wat helaas den met selaar niet meer kan baten, want hij is reeds veroordeeld. Voorts meende de verdediger, dat uit niets was gebleken, dat de bouwer had uitgerekend: loon plus steun is standaardloon en eindelijk zag de verdediger in het vervoer naar het stempellokaal volstrekt geen medeplichtigheid, ter staving van welke bewering een arrest van het gerechtshof te Arnhem werd aangehaald, dat wel geen analoog geval behandelde, maar het begrip medeplichtigheid. Pleiter vroeg daarom vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De officier was door het pleidooi geenszins uit het veld geslagen, doch persisteerde bij zijn eisch. De rechter zal de volgende week schriftelijk vonnis wijzen. RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG. 1 DECEMBER. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Ra dio. 9.40 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 11.20 Keulen. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.35 Londen Regional. 4.35 Keulen. 5.20 Pa rijs Radio. 6.20 Keulen. 7.25 Praag. 9.20 Pa rijs Radio 10.50 Boedapest. 11,2-5 Diversen. Programma IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diver sen. 10.35 Droitwich 11.35 Londen RegionaL I,20 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 Londen Regional. 7.00 Droit wich. Programma V: 8.007.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Hol- landsche avond. 1. Die oudjes doen het nog best. Kees Pruis; 2. Bloemen, bloemen, Willy Derby. 3. Theevisite, Winterpret. Op schaat sen. Avro's kinderkoor; 4,.Laat de moed „niét zakken, Bob Schol'te; 5. Leentje uit de Lange Niezel, Louis Davids.,6. Zesdaagsche, Louis Davids. 7. Stop even, Lou Bandy; 8. Dichter enBoer, Willy Derby; 9. Bridge club „Kijk voor je", Louis Davids. 10. Het Steegje, Willy Derby; II.'Het dansende boerinnetje; Avro's kinder koor. 12. Als jij een tango speelt, Bob Scholte. 13. Hein de Bruin, Louis Davids; 14. Als je ver liefd bent, Lou Bandy. 15. St. Nicolaaspot- pourri, Duo Hoffman. 8.0012.00 Diversen. H.D.-V ertelllmg De moeilijkheid. HERMAN ANTONSEN. V OOR de derde maal verscheurde het schrille geluid der sirene van den mailstoomer de loome stilte van de kleine havenstad aan de Middel- landsche Zee en van het kleine strandhotel. „Liefste, dat is nu toch heusch de derde maal. Je zult weg moeten". „Voor mijn part gaat die boot zonder mij weg „Dat is nu net, wat ik gehoopt had, dat je zeggen zou". Maar het gaf niet, of hij dat al zei. Hij moest werkelijk weg. Hij had, toen hij met zijn zaken m Genua eerder klaar was, dan hij gerekend had, een paar rustige dagen genomen in het stille bad plaatsje. En zij was er heen gegaan, om wat uit te blazen van het drukke halfjaar, dat ze in Londen gespeeld had, voordat ze weer naar New-York terugkeerde. Zoo hadden ze elkaar ontmoet en, misschien voor het leven, gevonden. Maar ze waren het er over eens geworden, dat de kennismaking te kort was voor een zoo gewichtigen stap. Hoe konden ze beter te weten komen, of ze werkelijk bij elkaar hoorden, dan door een tijd van elkaar te gaan? Zij had het zelf voorgesteld en hij moest, al had hij zelf het liever an ders gewild, toegeven, dat het verstandig be redeneerd was. Ze was een actrice van naam, met een groote toekomst en veel ambitie. Ze kon op eigen beenen staan en zou nooit van hem afhankelijk zijn. Ze had gelijk en juist dat hinderde hem, omdat het op hem den indruk maakte, dat ze het eigenlijk toch ook wel buiten hem zou kunnen stellen. En toch had zij hem voor het eerst van zijn leven het gevoel geschonken van niet alleen in het le ven te staan. Bij het afscheid nam hij haar m zijn ar men Hij wilde graag meer zekerheid van haar hebben. Hij verlangde een stellige be lofte van haar kant. ,,Dus totdat ik in Januari m New-York te rugkom. Tot dan toe...." Maar ze legde haar hand op zijn mond en haar hoofd op zijn schouder. .Liefste, zal ik je vertellen, hoe ik hoop. dat het dan zijn zal? Dan zullen we elkaar ontmoeten; we kijken elkaar aan. Dan kom ie met open armen naar me toe en ik krijg het gevoel, dat ik eindelijk veilig thuis ben. Dan zeggen we niets; dat komt pas later Veel later, als jij zegt: „En wat doen we nu? Eigenlijk zal je dat niet eens behoeven te vragen. Want dat weten we al. En juist omdat het zóó zijn zal. is het dwaasheid om iets te gaan beloven. En als ik nu noe iet- verder zeg. dan ga ik huilenToe. liefste ga nuga nu meteen maar!" Ze waren overeen gekomen, zelfs niet te schrijven. Niets te laten hooren, voordat hij het telegram stuurde, waarin hij de boot mel den zou, waarmee hij aankwam. Brieven wer den immers vaak in zoo heel andere stem ming gelezen dan geschreven? „Bovendien", had hij gezegd, „moeten we ons zelf de gele genheid geven, elkaar te vergeten. Dan pas blijkt Maar voor zichzelf was ze overtuigd, dat ze hem niet vergeten zou. Ze zou de dagen en men van zijn afwezigheid tellen. Maar ze wilde zekerheid hebben, dat hij haar óók noodig had. En ze telde ook werkelijk de uren der da gen, dat ze nog op haar eigen boot moest wachten, dat ze op zee was, dat ze het bij haar terugkeer druk had met interviews, bijeenkomsten en besprekingen met impre sario's. Een aanbod uit Hollywood sloeg ze zonder het minste verdriet af, omdat ze in Januari in New-York wilde zijn. De schitte rende voorstellen van tooneeldirecties en schrijvers lieten haar koud, in afwachting van dien dag van het gehoopte weerzien. Maar ze had nooit kunnen verwachten, dat voordat die wachttijd verstreken zou zijn, ge beuren zou, waarnaar ze heel haar leven ver langd had, als naar het toppunt van haar tooneelloopbaan. Dat Max Whaley haar een rol zou aanbieden. Whaley, de grootste re gisseur van heel New-York! Iets gewichtigers was haar nog nooit overkomen. In een stuk te spelen, zooals hij haar nu aanbood, een stuk van kunstwaarde, een rol, waarin ze zich geheel geven kon en haar talenten vol komen ontplooien. „Wat een heerlijk stuk!" zei ze tegen Wha ley. „Dat loopt maanden lang. U zult eens zien. hoe rijk u nog wordt". „Vindt u dat ook? Prachtig! Nu hebben we alleen nog maar een goede mannelijke hoofd rol noodig. Ik denk, dat ik er iemand voor weetden jongen Lewis Traun. Nooit van gehoord? Dat verwondert me niet. Hij is nog een onbekende. Hij speelt een bijrol in het Prince-theater. Gaat u hem daar eens kijken en vertel me dan, wat u van hem denkt". Toen Traun een minuut op de planken was geweest, had ze gevoeld, dat Max gelijk had. Hij was niet bepaald knap. maar uiterst leven dig. Hij speelde voortreffelijk. Ze zou in hem een goeden tegenspeler hebben. Zoo goed ze maar verlangen kon. „Dat is de man, die we hebben moeten' dacht ze. „Hij en ik kunnen van dat stuk iets goeds maken' Iets. dat inslaat. Het publiek zal verrukt zijn!" „Eindelijk!" dacht ze. „na acht jaar eindelijk kans op succes! Maar ik heb ook hard gewerkt. Ik heb mezelf niet ontzien." Maar toen ze het stuk verder volgde, begon haar belangstelling voor het spel van Traun niet te verminderen, maar van aard te ver anderen. Eerst tegen het einde der derde acte kwam ze tot het besef, dat ze hem niet louter als acteur bekeek, maar ook als man. „Dat is de man, dien we hebben moeten' trokken zou kunnen voelen", dacht ze, In ge wone omstandigheden zou die gedachte haar prettig hebben gestemd. Ze wist maar al te goed, van hoeveel beteekenis voor een actrice de persoonlijkheid van haar medespelers is. Hoe persoonlijke invloed het spel kan verdie pen en natuurlijk maken. En vaak had ze ge- Overtreding Drankwet. Een 34-jarige hotelhouder uit Velsen had in den avond van den 29sten Augustus aan een bezoeker een kopje thee verkocht, zonder in het bezit te zijn van een verlof voor zwak- alcoholische dranken. Daar het verlof, dat reeds aangevraagd was, den volgenden dag verstrekt werd, achtte de ambtenaar deze overtreding niet ernstig. Hij eischte de mini mum boete van 0.50 subs. 1 dag, waartoe de kantonrechter, na verweer van den verdachte, dezen veroordeelde. Neemt Uw Jioïk'er mee, laat Uw zorgen thuis 6 dagen naar PARIJS; Woensdag 22 Dec., Maandag 27 Dec50.— 2 dagen naar DUITSCHLAND: Vertrek 25 Dec. Prijs ƒ17.— 2 dagen ANTWERPEN—BRUSSEL: Vertrek 25 Dec. Prijs f 17. In de Kerstweek en met Oude Jaar naar ANTWERPEN en BRUSSEL. Vertrek Haarlem; Woensdag 22 Dec7.15 v.m. Donderdag 23 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec1.15 n.m. Zaterdag 25 Dec7.15 v.m. Zondag 26 Dec7.15 v.m. Maandag 27 Dec7.15 v.m. Woensdag 29 Dec7.15 v.m. Vrijdag 31 Dec1.15 n.m. TERUG. Vertrek Brussel. Woensdag 22 Dec5.n.m. Donderdag 23 Dec. 5.n.m. Vrijdag 24 Dec5.n.m. Zondag 26 Dec5.n.m. Maandag 27 Dec5.n.m. Woensdag 29 Dec5.n.m. Zondag 2 Jan5.n.m. Enkele reis ANTWERPEN 2.40, retour 3.65 BRUSSEL ƒ2.90 retour 4.65 Naar DüSSELDORF. Vertr. Haarlem: Woensdag 22 Dec7.15 v.m. Donderdag 23 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec7.15 v.m. Vrijdag 24 Dec1.15 n.m. Zaterdag 25 Dec7.15 v.m. Zondag 26 Dec7.15 v.m. Maandag 27 Dec. 7.15 v.m. Woensdag 29 Dec7.15 v.m. Vrijdag 31 Dec. 1.15 n.m. TERUG. Vertrek Düsseldorf. Woensdag 22 Dec5.n.m. Donderdag 23 De#.,;5.n.m. Vrijdag 24 Dec. .Y.5.n.m. Zondag 26 Dec.'5.n.m. Maandag 27 Dec5.n.m. Woensdag 29 Dec5.n.m. Zondag 2 Jan. 5.— n.m. Enkele reis DüSSELDORF ƒ3.50, retour 5.75 Voor het medenemen van meer dan één handkoffer wordt 50 cent per stuk berekend. Kinderen tot 3 jaar, mits op schoot, gratis. Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 (Adv. Ingez. Med.) dacht: „Als ik, wanneer ik een groote rol te spelen krijg, maar een tegenspeler tref, op wien ik verliefd zou kunnen worden!" Nu had ze die groote rol, nu had ze een tegenspeler, op wien het haar zelfs moeilijk zou vallen, niet verliefd te worden Maarals ze hem als- tegenspeler aan vaardde, dan kon ze een zekeren datum wel van haar kalender wegschrappen! En terwijl op het tooneel het stuk tot zijn ontknooping kwam, trok die eene week aan de Rivièra als een kleurenfilm in al haar heer lijkheid voorbij haar geest, als een achtergrond voor de rijzige gestalte in wit flanel, bloots hoofds, met gebruinde armen, die aan een blauw geschilderd rond tafeltje tegenover haar zat; die met haar langs de kust reed; die met haar zeilde over het diepblauwe water. „Het spijt me", zei ze den volgenden dag tegen Whaley, „hij is een beste speler. Maar ik zou niet met hem kunnen samenspelen. Ik kan er geen uitleg van geven, waarom niet. Ik denk, dat onze karakters niet bij elkaar pas sen. Het zou beslist niet gaan, dat weet ik wel zeker." Whaley was ontstemd, maar begreep toch ook, dat er niet veel tegen te doen was. „Het spijt mij ook", antwoordde hij. „Ik had een oog op dien jongen man. Ik had gehoopt, dat dit een goede kans voor hem zou zijn". Ze kreeg een anderen tegenspeler. Een die zijn vak verstond. Het werd goed spel, van technisch oogpunt bekeken. Maai- het werd niet, wat het met Traun zou geworden zijn. Dat voelde ze maar al te duidelijk. Het werd niet het groote succes, dat ze gehoopt had, Óndanks de herhaalde open doekjes, ondanks het daverend applaus na iedere acte, ondanks de vele gelukwenschen en bloemen, de vleiende tóespraken, de platina sigarettenkoker, dien Whaley haar den volgenden morgen vroeg zond. De kranten gaven schitterende kritieken maar nergens vond ze, wat ze zoo gehoopt had eens te lezen: „Een actrice die een onvermoede en ongekende hoogte heeft bereikt". Ze bleef dien morgen lang in bed liggen, met haar bloemen, telegrammen, brieven en kran tenkritieken om zich heen en dacht aan het zonnige Zuiden en stelde zich het oogenblik voor. dat ze elkaar zouden weerzien, als zij zich in zijn armen zou wei-pen, die zich voor haar in stilzwijgen wijd openden Ze loosde een diepen zucht, .Je kunt niet alles tegelijk hebben" dac^ j Ze hielden zich aan hun afspraak, elkaar niet te schrijven, „Het eerste, wat ik van je ver- OUDERCOMMISSIE LINNAEUSSCHOOL. Door de oudercommissie van de Linnaeus- school (Haarlem-Noord) is de heer A. J. Meijerink uitgenoodigd, a.s. Woensdagavond in deze school een voordracht te houden over: ,Het nut en de hygiënische beteekenis van het zwemmen". LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 5 DECEMBER 1937. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Indrapoera 1 Dec. gewone stukken 2.15; mail via Genua per m.s. Joh. de Witt 2 Dec. gew. st. 7.vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 2, 4 Dec. 2,15. De brieven en briefkaarten voor Ned. Indië worden steeds per luchtpost verzonden, tenzij verzending per mail is verzocht, hetgeen dan op de stukken moet worden vermeld. Surinama, mail via Antwerpen 30 Nov. gew st. 3.25; vliegdienst vanaf New York 30 Nov., 2 Dec. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Brazilië. Aruba, Bonaire, Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 3 Dec. gew. st. 3.25; vlieg dienst vanaf New York 1 Dec. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Brazilië. Vereenigde Staten van Amerika, Mexico, Cuba, Ecuador, via Le Havre 30 Nov. gew. st. 19.10; via Southampton 1 Dec. gew. st. 16.45; via Cherbourg 2 Dec. gew. st. 19.10; via Liver pool 3 Dec. gew. st. 6.Ver. Staten van Amerika via Liverpool 3 Dec. gew. st. 8.55. Canada, via Le Havre 30 Nov. gew. st. 19.10 via Southampton 1 Dec. gew. st. 16.45; via Cherbourg 2 Dec. gew. st. 19.10; via Southampton 3 Dec. gew. st. 8.55. Argentinië, Chili, Uruguay, via Lissabon 5 Dec. gew. st. 6. Brazilië, via Amsterdam 2 Dec. gew, st. 3.25; via Lissabon 5 Dec. gew. st. 6.vlieg dienst DuitschlandZuid Amerika 1 Dec. gew. st. 3.25; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 4 Dec. gew; st. 10.40. China, Japan, Hongkong, via Siberië 2 Dec gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 2 Dec. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damaskus 3 Dec. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 2 Dec. gew. st. 7. via Piraeus 3 Dec. gew. st. 22.30; via Piraeus 5 Dec. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Brindisi 2 Dec. gew. st 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 2 Dec. gew. st. 7.via Napels 3 Dec. gew. st. 19.10, Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 2 Dec. gew. st. Vliegdienst als Ned. Indië Singapore, via Genua 2 Dec. gew. st. 7,— via Napels 3 Dec. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 2 Dec. gew. st. 7.via Piraeus 3 Dec. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. OostAfrika, via Marseille/Aden 2 Dec. gew. st. 10.—; vliegdienst EngelandZuid Afrika 4 Dec. gew. st. 2.15. Zuid Afrika, via Marseille 3 Dec. gew. st. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 2 Dec. gew. st. 10.—: Vliegdienst als Ned. Indië 4 Dec. gew. st. 2.15. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Aardappelenhandelaar of strooman? Overtreding crisis Groente- en Fruitcentrale. Voor het Kantongerecht diende Maandagmor gen de zaak tegen een Beverwijkschen aard appelenhandelaar, die reeds enkele malen eer der is veroordeeld wegens overtreding van de bepalingen van de crisis groente- en fruit centrale. Door de eerste overtreding werd verd. uit gesloten van den aardappelhandel. Hij had daarop dé zaak aan zijn broer overgedaan. Op 9 Juli werd de betrokken handelaar opnieuw geverbaliseerd, waarvoor hij zich hedenmor gen te verantwoorden had. Verd. was niet ver schenen, doch werd verdedigd door mr. Baron uit Beverwijk, die betoogde dat de zaak door den broer van verd. gedreven werd. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning, dat de broer slechts de strooman was, die naar buiten optrad, doch verd. dreef de zaak, Verd. is reeds eerder veroordeeld en spr. meende dat hier een hooge boete noodig was. Voor het afleveren van acht partijen aard appelen eischte spr. 8 x 200, subs. 8x1 maand hechtenis en voor het in voorraad heb ben van 2278 kg. muizen een boete van 500, subs. 2 maanden. De verdediger zette uiteen dat verd. een vo rige maal dubbel veroordeeld werd, waardoor hij een zeer hooge boete kreeg, die hij niet onmiddellijk kon betalen. Hij heeft toen, om de zaak te redden, deze overgedaan aan zijn broer, die niet als strooman mag beschouwd worden, omdat hij zelf erkend aardappelen handelaar was en als zoodanig mocht koopen en verkoopen. Spr. bepleitte vrijspraak, subs, een geringe boete. De ambtenaar O. M. verlaagde na zijn re pliek den eisch tot 8 x 100, subs. 8 x 1 mnd, en J 300, subs. 2 mnd. Na dupliek van den verdediger veroordeelde de kantonrechter den verd, tot 8 x 25, subs. 8 x 10 dagen en f 50 of 20 dagen. wacht te hooren, is een telegram met den naam van het schip, waarmee je aankomt". ,Je krijgt dat telegram in de eerste week van Januari", had hij beloofd. Het kwam op den morgen van den tweeden. „Kom thuis met Soronia". Ze haalde diep adem, sloot een oogenblik de oogen en begon dan druk met verschillende scheepsagenten te telefoneeren. Ze had ge hoopt, dat het schip in den laten namiddag zou binnenloopen, omdat er dan zoo'n roman tische winterstemming hing op Manhattan met zijn verlichte wolkenkrabbers. „Kwam hij nu maar tegen vier uur binnen", dacht ze. Maar dat gebeurde niet. Een dichte mist bank hing over den Hudson. Eerst tegen den avond kwam de boot aan. De passagiers zouden eerst den volgenden morgen aan land kunnen gaan. Ze pruilde als een koppig kmd: „Nu moet ik morgenochtend al zoo vroeg op!" Dien nacht was ze elk half uur wakker en keek op de verlichte wijzerplaat van haar klokje. „Watpas drie uur?"Pas half vier?"Nog geen vijf uur?" Ze was te opgewonden om te ontbijten. Met bevende vingers streek ze zich telkens weel de haren glad. Toen de bel van haar flat overging, sloot ze de oogen Een minuut later sloeg ze ze op en zag een grooten, erg deftig en vormelijk geklee- den heer voor zich staan, met bleek gelaat en de houding van een president eener aan deelhoudersvergadering. Als ze zijn gezicht niet herkend had, dan zou ze gemeend hebben, een vreemde voor zich te zien. In de kleine badplaats aan de Riviera had ze zich niet kannen voorstellen dat haar geliefde een in vloedrijk persoon kon zijn. Nu zag hij er zoo echt zakelijk en deftig uit, dat ze zich niet kon voorstellen, dat hij aan het strand in de zon had liggen luieren. Ze staarde hem aan, zonder te weten wat ze moest zeggen, zonder te weten, wat ze moest doen, met hetzelfde gevoel, dat ze op het tooneel ondervond, als ze haar rol niet kende. En zooals ze zich dan verliet op den souffleur, zoo steunde ze nu op haar gemak in het voeren van beleefde conversatie met menschen, die ze nauwelijks kende. Ze vroeg hem naar zijn reis, naar zijn medepasagiers, naar het weer op zee, waar hij logeerde en meer van dat soort vragen, die men stellen kan zonder een antwoord te ver wachten. „Afschuwelijk!" dacht ze ondertusschen. „Dit is de man niet, dien ik heb leeren lief hebben. En toch, zoo is hij in werkelijkheid. Een stijve, vormelijke persoonlijkheid, die in cijfers en boekhoud termen denkt. Aan de Rivièra was hij uit den band, met vacantie. Maar zoo is hij niet in werkelijkheid. En voor zoo iemand heb ik een half jaar van mijn leven bedorven, vrienden verwaarloosd, een filmaanbod afgewezen en mijn beste kans om op goeden voet met Max Whaley te komen, laten verloren gaan. En wat heeft hij al dien tijd uitgevoerd? Bankdirecteur op vacantie! Ja, ik weet wel, hoe die hun tijd doorbren gen. De Rivièra is slechts een van zijn avon tuurtjes geweest. Nu pas zie ik wat voor een man hij feitelijk is! En onophoudelijk abbelde ze verder, totdat hij eindelijk vroeg „En wat heb jij in dit halfjaar gedaan?" Die vraag had ze verwacht; maaro zoo veellater pas! Ze had er lang over ge dacht, wat ze antwoorden zou. „Niets!" zou ze zeggen. En hem dan uitleggen, dat het nog erger dan niets was geweest. Dat het een leege ruimte, een wijding gaping in haar bestaan was geworden, waarin ze op hem had zitten wachten. Maar dat had ze willen antwoorden aan haar wilden halfgod, niet aan dien vor- melijken stijven heer, die zijn dagen in be stuurskamers doorbracht. Hem kon ze dat antwoord niet geven! „Ik? Wel, wat veronderstel je, dat ik gedaan heb?" „Hoe moet ik dat opvatten?' Ze haalde haar schouders op. „Ik leef hier in een groote stad. En ik heb erg veel omhan den". „Bedoel je, dat je nu weer in je gewone leven terug' bent en dat dan zoo'n vacantie- kennismaking Ze keek hem recht in de oogen en glim lachte. „Is dat niet gewoonlijk zoo?" Ze wees met een kort gebaar de kamer rond, alsof die vol doende bewees, dat haar leven hier niet veel anders was, dan een voortzetting van haar leven achter het voetlicht. „Ahja", zei hij, aarzelde even en stak zijn hand uit. „Ik heb het óók erg druk. Ik heb nog veel te doen. Zakenconferenties en zoo. Ik zal je in den loop van den dag nog eens opbellen". „Doe dat", zei ze, maar wist meteen uit den toon, waarop hij het gezegd had, dat hij het niet zou doen. Een oogenblik. toen haar hand in de zijne rustte, kreeg ze een opwelling om iets hartelijks te zeggen, iets dat hem ervan zou overtuigen, dat die dagen aan de Rivièra niet slechts een voorbijgaande episode waren geweest. Maar ze bedwong zich. Ze wilde zijn ij delheid niet streelen. Hij mocht eens sentimenteel worden en dit samentreffen ook weer als een avontuur beschouwen. Dat nooit! „Ik ben meestal tusschen vijf en zes uur thuis', zei ze. „Dan kun je me het beste op bellen". „Dat is voorbij!' dacht ze, toen de deur zich achter hem sloot Met een somber gezicht stond hij op de lift te wachten. „Ik had verstandiger moeten zijn', dacht hij. „Ze is tooneelspeelster en ze blijft het óók buiten den schouwburg. Nooit zichzelf; nooit natuurlijk. Altijd in een of andere rol. In Zuid Frankrijk heeft ze dus óók een rol gespeeld. De rol van verliefd meisje. Nu ze terug is, speelt ze een heel andere Ik had het moeten bedenken!" Maar zelfs die overdenking verbeterde zijn stemming niet. Hoeveel had hij zich in dat half jaar niet om haar ontzegd Hoeveel aar dige meisjes had hij niet ontmoet. „Ik heb geen meisje gekust sedert ons afscheid!" had hij willen zeggen tegen haar. En ondertus- schen had zij geen oogenblik maar aan hem gedacht..,. Dat hij zoo dwaas was geweest, op haar te vertrouwen! „De moeilijkheid met vrouwen is. dat je geen woord kunt gelooven van wat ze tegen je zeggen!" dacht hij bitter in de dalende lift. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11