Haarlem's Dagblad SMIT'S Prins Bernhard. Walvisscherij. f Weet wat U eet! LETTERS Zoekt g ij TOESTAND VAN PRINS BERNHARD VOORUITGAANDE. Het belangrijkste De Muiderkring Herleefd 55e Jaargang No. 16700 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux-: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBER'l PEEREBOOM Dinstlag 30 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p mnnnd f 1.10. per 8 nutunden f 3.25. franc», pe» post f3.55. losse nummers 6 cent per ex, Advertentiën i 1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelahonncmcntstnrieven op aanvruag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is een schok van ontsteltenis door het Nederlandsche volk gegaan toen plotseling, in de kille ochtenduren van den Maandag, ibekend werd dat Prins Bernhard gewond was bij een auto-ongeval op den Muider- straatweg en per ziekenauto naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De spoedig volgende geruststellende mededee- lingen omtrent zijn toestand werkten wel eenigszins kalmeerend, ofschoon het begrip „hersenschudding" zelfs met het adjectief „lichte" er voor op de meeste menschen al tijd een ietwat alarmeerenden indruk maakt, maar de toedracht van het ongeval moest wel duidelijk maken dat de Prins ternauwer nood aan den dood was ontsnapt. Temeer wekte dit ongeval schrik omdat het gansche volk zich voorbereidt op de viering van een blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis. Innige sympathie met Prinses Juliana en na tuurlijk ook met de Koningin is alom tot uiting gekomen. Gelukkig hebben de gunstige berichten om trent den toestand van Z.K.H. zich voortge zet, zijn zij ook hedenmorgen weer bevestigd en is dus nu een algemeen gevoelen van ver lichting tot uiting gekomen. Dat het heil der leden van het Koninklijk Huis voor Nederland van zeer groote en kostbare beteekenis is blijkt bij deze ge beurtenis opnieuw. En tegelijk hebben wij beseft dat een jonge Prins, wiens belangstel ling en werkzaamheid midden in het leven staan, die trouwens jaren tusschen „gewone menschen" gearbeid heeft en zich niet meer ontziet dan zooveel jonge menschen doen, aan de gevaren van ons moderne gemecha niseerde verkeer ten volle blootstaat. Wij hebben het steeds allen bijzonder gewaar deerd dat hij een moderne Prins is in zijn werk, zijn veelzijdige belangstelling, zijn kennis van menschen uit velerlei kringen en ook in zijn sportiviteit. Maar het risico van snelle autoritten in vroege November- sche morgenuren, in slecht licht dus, het risico van het huidige snelverkeer in het al gemeen, is gisteren wel wat al te duidelijk tot ons doorgedrongennu het een lid der Koninklijke Familie geldt, wier levens zoo kostbaar voor ons allen zijn. Als wij hier uiting geven aan onze harte lijke wenschen voor een spoedig algeheel herstel van Prins Bernhard is dat in de ze kerheid, daarmee de gevoelens van alle le zers van dit blad weer te geven. Het vooruit zicht van de sohoone gebeurtenis die de Ko ninklijke Familie en het geheele volk in spanning en blijdschap tegemoet zien zal den Prins in zijn herstel sterken. Hem wacht immers ook een der schoonste ervaringen, die den mensch in dit leven ten deel kun nen vallen: voor het eerst vader te zijn. Een schaduw, een plotselinge tegenslag is giste ren over het blijde jonge geluk van ons Prinselijk Paar gekomen. Wij gevoelen daar allen in mee. Moge die schaduw ten spoedig ste geheel verdwenen, die tegenslag verge ten zijn. Het groote geluk dat hun wacht zal daarvoor de beste waarborg zijn. R. P. De St. Nicolaastentoonstelling in onze Tijdingzaal. Aardig speelgoed in allerlei vorm. Hedenmiddag wordt de 24ste jaarlijksche St. Nicolaas Tentoonstelling in onze Tijding- zaal geopend. Deze tentoonstelling, waar werk van rubriekex'tjes wordt uitgestald mag zich in een steeds groeiende belangstelling ver heugen. Dit jaar is hiet aantal deelnemers weer met 72 gestegen en zoo gaat het steeds cres cendo. De collectie speelgoed is ditmaal wel bij zonder mooi. Het is haast onbegrijpelijk hoe dikwijls uit de vreemdste materialen zulke aardige voor werpen te voorschijn worden igetooverd. We zagen 'een pappenkamer waarvan de meubeltjes vervaardigd waren uit lucifersdoosjes. Een sinaasappelkrat is „verbouwd" tot een moderne flatwoning met daktuin- Er is een station, waar het Centraal Station bij in het niet- zinkt, er is een winkel van Arbeid Adelt, met een prachtige commode ver vaardigd van poederdoosjes met kralen, er is een collectie handwerken en babykleertjes. er isen zoo zouden we wel een kolom kunnen vullen met te beschrijven wat er allemaal is. Maar dan zou van een bezoek toch eigenlijk het aardige af zijn, want juist het ontdekken van al dat leuke voor het meerendeel zelf vervaardigde speelgoed vormt een attractie die men niet mag overslaan. Het goede doel: het speelgoed wordt ver deeld onder de kinderen (ook babies) die op den 5den December vertoeven in: St. Elisa beth's Gasthuis, Maria-Stichting, Diacones- senhuis, Brederode -DuinGroot Kijkduin Lichthoeve, Kinderbewaarplaatsen Haarlem N. en Z. en St. Antonius Ziekenhuis (IJmu- den-Oost) is wel bekend. Ongeveer 6 a 700 kinderen zullen met een geschenk gelukkig kunnen worden gemaakt. Het eventueel© overschot zal aan de Zusters van Maatschappelijk Werk woi-den geschon ken. Het entree-geld bedraagt 1 dubbeltje, de opbrengst komt geheel ten goede aan de Haarlemsche afdeëling der Ned. Ver. tot be strijding der tuberculose. U ziet het; 't doel is goon, het werk is aar dig, men wacht op uw komst! (Uit Kaapstad wordt 'bericht, dat een hengelaar aldaar een zoalvisch aan de lijn heeft gekregen. Ten slotte brak de lijn en het bijna 20 meter lange dier verdween») Voor hen, die het misschien niet wisten, Zij 't als vanouds bekend vermeld: De visschers zijn vaak latinisten, Als 't vischverhaal thuis wordt verteld. De leus is: al is 't niet bijzonder, Wat ik tenslotte medenam, Er was er een, die door een wonder Op 't laatste nippertje ontkwam. Dat was z o o 'n snoek, moet je gelooven (Hier strekken zich de armen uit) Ik had dien rakker bijna boven, Maar toch ontging mij nog die buit. Ach, alle visschers zijn verslagen, Voor nu en langen tijd hierna, Door 't nieuwtje dat ons dezer dagen Bereikte uit Zuid-Afrika. Want wat men ons uit Kaapstad seinde, Van d' eedle sport van stok en lijn, Maakt eigenlijk voorgoed een einde Aan al 't gewone vischlatijn. Daar sloeg een hengelaar maar even Een reuzen-walvisch aan den haak, Zijn lijn is niet lang heel gebleven, Maar dat is hier nu niet de zaak. Men seint erbijdie krachtprestatie Werd wel niet met succes bekroond, Maar 't is dan toch maar een sensatie, Die nimmer eerder is vertoond. Toen ik het nuchter had gelezen, Leek mij de slotsom van 't geval: Een walvisch kon dit beest niet wezen, Zelfs n u is 't nog niet aan den wal. P. GASUS. Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Weer eens een gunstige week. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 20. Dezelfde week van verleden jaar gaf een stijging van 11, zoodat het een gunstig verschil van 31 is. Het aantal werkloozen is thans 6133, of 493 minder dan eind November 1936 en 486 minder dan eind November 1935. IFF geschikte Sint Nicolaas ge schenken? Onze advertentieko lommen wijzen U den weg. Een rustige nacht achter den rug. De particuliere secretaris van Z .K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons hedenochtend mede „Z. K. H. Prins Bernhard heeft een rustigen nacht doorgebracht. De toestand is vooruitgaande." Koningin en Prinses brachten den nacht in het ziekenhuis door. H.M. de Koningin en HKH. Prinses Juliana zijn gisternamiddag omstreeks kwart over vijf per auto van Soestdijk naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard in het Burgerziekenhuis, waar de vor stelijke personen om zes uur aan kwamen. Gisteravond om half acht heeft Prinses Juliana eenige oogenblikken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. De Koningin en de Prinses hebben in het ziekenhuis den nacht doorge bracht, omdat het he en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is. De Anrsterdamsche politie had alle maat regelen genomen, om de aankomst van H.M. en H.KH. in stilte te doen verloopen. Van Die- men af werd de koninklijke auto voorafgegaan door een motor met zijspan van de verkeers politie. Het uur van de aankomst was zoodanig geregeld, dat de koninklijke auto niet be hoefde te wachten voor de spoorboomen van de Linnaeusstraat. Hoewel in de omgeving van het ziekenhuis gedurende den geheelen dag een vrij groote drukte had geheerscht van menschen, die op trottoirs stonden te wachten in de hoop, de vorstelijke bezoeksters, wier komst wel geheim was gehouden, maar over wier bezoek aan den hoogen patiënt toch reeds gedurende den mid dag geruchten gingen, te zien aankomen, heeft bijna niemand de aankomst opgemerkt. De auto reed door het hek, dat het ziekenhuis omgeeft, binnen en stopte voor den hoofdin gang welke van de straat af bijna niet te zien is wegens het zich daarvoor bevindende struikgewas. De vorstelijke bezoeksters hadden veel ba gage bij zich, zulks in verband met het feit, dat zoowel H.M. de Kurüngin als H.K.H. de Prinses den nacht in het ziekenhuis zouden doorbrengen. Naar ons later door jhr. Dedel, den secreta ris van den Prins, nog eens uitdrukkelijk werd medegedeeld, houdt het overnachten van Ko ningin en Prinses in het ziekenhuis geen ver band met den toestand van den Prins, maar uitsluitend met den toestand van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie de geneesheeren hebben ontraden nog den zelfden avond terug te keeren naar het paleis Soestdijk. De koninklijke auto werd gevolgd door een tweede hof auto, waarin de lijfarts van de Ko ninklijke Familie, dr. De Jong, was gezeten. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana werden in het ziekenhuis ontvangen door den geneesheer-directeur, dr. S. Spoor en jhr. De del. Nadat de geneesheer-directeur dr. Spoor de Prinses enkele inlichtingen had verstrekt omtrent den toestand van den Prins, heeft Hare Koninklijke Hoogheid enkele oogenblik ken aan het ziekbed van Prins Bernhard ver toefd en met hem gesproken. Volgens de officieele mededeelingen van jhr. Dedel van gisteravond half acht en gis teravond tien uur was de toestand van den Prins bevredigend. Bewijzen van deelneming. De ex-keizer en Prinses Hermine waren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich-onmiddellijk op de hoogte van den toestand van Z. K. H. en hebben in den loop van den dag de Koninklijke Familie hun deelneming betuigd met het ge beurde. In den namiddagdieiist, welke gisteren om vier uur in de Portugeesch-Israelietische Sy nagoge te Amsterdam is gehouden, is het ge bed voor het Koninklijk Huis gelezen, waarna de voorzanger een kort gebed stortte voor het herstel van den Prins. 1-Iet bestuur van den Nederlandschen jour nalistenkring heeft aan Z. K. H. Prins Bern hard een telegram gezonden, waarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overko men ongeval te hebben vernomen en Z. K. H. van harte een spoedig herstel toewenscht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft een telegram ontvangen van den voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, waarin ver zocht wordt de beste wenschen voor herstel aan den Prins over te brengen. Het bestuur van de buitenlandsche persver- eeniging in Nederland heeft eveneens een te legram aan Prins Bernhard gezonden. Van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië ontving Pins Bernhard het volgende telegram: „Met oprecht leedwezen werd het Uwer Koninklijke Hoogheid overkomen ongeval hier te lande vernomen. Ik moge uwe Ko ninklijke hoogheid spoedig algeheel herstel toewenschen. Vleeschvergiftigingsaffaire te Harenkarspel. Verdachte vrijgesproken. ALKMAAR, 30 November. Voor de Alk- maarsche rechtbank heeft verleden week terecht gestaan de slager J. van D. uit Haren karspel, die er van beschuldigd werd dat hij het vleesch van een met paratyphus besmet veulen als goed vleesch had verkocht, waar door verschillende menschen ziek zijn gewor den. De Officier van Justitie had acht maan den gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak thans den verdachte vrij, daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd ggacht. De hof jager W. v. d. Spek, die bij Prins Bern- hard in den auto zat toen het noodlottige on geluk op den Muiderstraatweg gebeurde, zou voor het eerst Z. K. H. op de jacht vergezellen. Gewoonlijk was het de heer J. F. Vogel, die met den Prins meeging. De heer Van der Spek, die 37 jaar oud is, be woont in het koninklijk park Het Loo „Het Jagershof". Hij is reeds ongeveer achttien jaar in koninklijken dienst. Hij heeft een verwon ding aan het hoofd en een gebroken knieschijf. De heer v. d. Spek had zich Zondagavond naar Soestdijk begeven, om Maandag met den prins op het eiland Rozenburg op jacht te gaan. Het gezelschap, waarmede de Prins de jacht zou beoefenen en dat te Hoek van Holland bijeen was gekomen, ontving te ongeveer 9 uur mededeeling van het gebeurde. Er werd te vens bij gezegd, dat de verwondingen van den Prins slechts van lichten aard waren en dat de jacht gerust zou kunnen doorgaan. Pas bij te rugkomst hoorde men de juiste toedracht van het ongeluk. Naar wij voorts vernemen is de toestand van den hofjager van der Spek, die bij het ongeluk een knieschijf heeft gebroken, even eens bevredigend. De winkels op 5 December. Een verzoek van de Chr. Middeustands- vereeniging. Naar wij vernemen heeft de Chr. Midden- standsvereeniging alhier aan B. en W. ge vraagd, niet te voldoen aan verzoeken, de win kels op Zondag 5 December a.s. geopend te mogen houden. Japanners doorbreken Chineescbe verdedigingslinie. Kiangyin en Oethin bezet. Van Japansche zijde wordt uit Sjanghai gemeld, dat de Japansche troepen de stad Kiangyin en het ten zuidwesten hiervan gelegen Oetkin bezet hebben. De Chineesche verdedigingslinie tusschen Kiangyin en het Taimeer is daarmede geheel doorbroken. Nit Sjanghai: De Chineezen geven thans toe, dat de forten van Kiangyin gevallen zijn. De Japansche troepen kunnen thans ongehinderd oprukken naar de versperring in de Jangtse, het mijnenveld opruimen en opstoomen naar Tsjingkiang, waar een tweede versperring ligt, beschermd door een sterke Chineesche stelling. De Japansche divisie, welke vermoedelijk als permanent garnizoen te Sjanghai zal worden gelegd, is aangekomen. Restrictiepercentage voor thee. Op 7'/= pCt. vastgesteld. AMSTERDAM30 November. Naar wij van de Nederlandsche dele gatie in het International Tea Com mittee vernemen, hebben de regeerin gen van Nederlandsch-Indië, Britsch- Indië en Ceylon goedgekeurd, dat het restrictiepercentage voor het re strictiejaar 19381989 worde bepaald op 71/2 procent van de standaarduit- HEDEN: 20 PAGINA'S De toestand van Prins Bernhard is vooruit gaand. 1 De regeering wil de oudste zoon uit groote gezinnen van den militairen dienst vrij stellen. 3 De vergadering van den Vrijz. Dem. Bond. 3 Zullen de polderlasten van den Haarlem mermeerpolder worden verhoogd? 3 Overeenstemming op alle punten bij de Fransch-Britsche besprekingen. 4 De Italiaansche regeering heeft Mands- joekwo erkend. 4 Amsterdam in het geweer tegen de Velser spoorbrug. 7 Heemstede in vroeger eeuwen: Uit de ge schiedenis van 't Oude Slot. 12 De Frans Hals-copieën. 13 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Prins Bernhard. 1 R. P.: De Muiderkring herleefd. 1 J. B. Schuil over „Hilariteit in de Recht zaal". Dr. E. van Raalte: Twee politieke „uitstap pen naar Duitschland. 4 Henri van Booven: Een Italiaansche sta-* 7 H. D. Vertelling: De moeilijkheid. 11 Ko Zweeres: Monografieën over vogels. 12 K. d eJong: Kinderkooor „Inter Nos" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 17 Het woord is aan Carlyle.- Pak aan, slechts zoo kan men het onmogelijke moge lijk maken. Het was een wonderlijke en een betoove- rende ervaring die de A.V.R.O. Maandagavond aan haar 125 gasten bereidde, toen zij voor onze oogen den Muiderkring in het Muider- slot zelf deed herleven, Vrijwel allen kwamen wij per auto. Dat was niet „in stijl''in ka rossen, getrokken door vurige rossen, hadden wij op het slotplein moeten voorrijden. Maar het levenstempo van de twintigste eeuw ge doogt dat evenmin als het aantal en de be schikbaarheid der 17e eeuvvsche vervoermid delen, die men liever in de musea laat. Dus gaf alleen de in het moderne rijtuig bewaard gebleven term „paardekrachten" op dit punt de herinnering weer. Maar het werd toch al echt toen wij in regen en duisternis op den Muiderstraatweg uit de auto moesten stap pen om den ingang van den ouden weg te zoeken (een gevaarlijk, onverlicht, onvoldoen de gemarkeerd punt, tusschen twee haakjes) en nog echter toen wij door de nauwe straatjes van Muiden kropen en ineens het slot voor ons zagen, bestraald door een modem „flood light" dat wij voor romantisch maanlicht wenschten te houden. Gedienstige sober- geuniformden schoten toe zoodra wij door de nauwe slotpoort reden en al waren zij niet de dienaren van den Drossaard maar die des heeren Vogt, hun dienstvaardigheid even aarde het beste dat onze historie biedt. In de prachtige oude Ridderzaal, met de zware gebeeldhouwde schouw en het beko rende schoorsteenstuk, met de statige venster nissen. en de hechte balken-zoldering zaten wij spoedig bijeen. Daar scheen nog de sfeer van dat aristocratisch verleden, dat er den Muiderkring schiep, te trillen en wij voelden zeker allen eerbiedwij moderne menschen, wier uiterlijk in deze omgeving niet paste maar wier avondtoilet althans een kleine hul de aan het sierlijk, bevallig, statig verleden van den Kring bracht. Het was goed dat Vogt de organisator en Kommer Kleyn de regisseur dit hadden voorgeschreven, want de soberheid der dagelijksche kleedij ware hier ongema nierd geweest. De directeur van de A.V.R.O. sprak ons en zijn luisteraars kort toe. Dr. P. II. Ritter deed het uitvoeriger, iets te veel uitweidend over den inhoud van het historisch tafereel dat ons wachtte. Toen verscheen liet Ensemble „Musi- ca Antiqua" in de costuums van Hooft's tijd en het bleek te bestaan uit Erwin Bodky (cem balo en clavecimbel', Nicolas Roth (viool), Johan Feitkamp (fluit) en Carel van Leeuwen Boomkamp (viola da gamba), dewelke kun stenaars ons die wonderlijke, zoo primitief- aandoende muziek uit de eerste helft der 17e eeuw voorspeelden: Een Pavane en Gagliarde van anonieme Nederlandsche meesters, de Va riaties „Onder een linde groen" van J. P. Sweelinck voor clavecimbel, een suite uit ,,'t Uitnemend Kabinet der Fluyten-Lusthof"). Wij luisterden, de kaarsvlammen flakkerden boven de koperen kronen, de wind huilde om de slottorens.en wij vergaten wat zooeven ons toegefluisterd was: dat die behagelijke warmte in de Ridderzaal te danken was aan een kostbare technische installatie alleen voor-deze-gelegenheid, met een 35 paards- motor. Wij vergaten onze auto's ooken ons werk en ons 20ste eeuwsche tempo en onze 20ste eeuwsche zorgen in hun tempo. Beval ligheid, sierlijkheid, statigheid, rust keerden terug, de zeventiende eeuw scheen ons in zich op te nemen. De Tijd vertraagde, de sfeer werd droomerigen toen Hooft de Drossaard, Vossius de geleerde, Huygens, Vondel, van Campen, Sweelinck, Eleonora Hooft, Suzanna Bartolotti, Maria Tesselschade en Anna Roe mer Visscher en Francisca Duarte voor ons verschenen verwachtten wij hen, leefden wij in hun tijd, was de Muider Kring in al zijn hoofsche bevalligheid en kleur ons al zeer na. Ah, Kommer Kleyn is een regisseur! Het historisch tafereel in één bedrijf was dr. P. H, Schroder's schepping. U kent hem als medewerker aan dit blad in velerlei uitingen. En als de auteur van vele radio-hoorspelen en van tooneelstukken. De jongens en meisjes van twee Haarlemsche II.B.S.'en kennen hem als hun leeraar. Ik wou dat ik in mijn jongens tijd zoo'n leeraar in geschiedenis en Neder landsche taal gehad had. Want hij moet het ook op school wel allemaal levend weten te maken. Den Muiderkring deed hij voor ons herleven. Niet alleen in hoofsche bevalligheid en in eenige der schoonste verzen van zijn leden maar ook in hun aller kenschetsing, in hun verscheidenheid. Dat maakte het spel bewogen, dat gaf een zuiver beeld van dat kleine wonderwerk onzer 17e eeuwsche cul tuur: den Muiderkring. En Kommer Kleyn had met een keurgroep artisten van ons tooneel de intenties van den schrijver prachtig weten te verwezenlijken. Dick van Veen als de Dros saard, Johan de Meester als Huygens, Kleyn zelf als Joost van den Vondel, Dogi Rugani als Maria Tesselschade, Rie Gilhuys als Eleonora Hooft en ook de zangeres Marguérite Postuma in haar ontroerend gezongen lied als Francisca Duarte zullen ons lang voor den geest blijven staan. De vele wisselende groe peeringen gaven een reeks schilderijtjes die men in beter dan foto-vorm bewaard zou wil len zien. Het was zeer schoon en het werd door den eerbied van auteur, regisseur en uitvoerenden jegens den Kring ontroerend. Nog eenmaal keerde „Musica Antiqua" terug, nu met oude hoerenliedjes en contre-dansen en nu temid den van den Muiderkring. De gasten bleven na afloop nog eenigen tijd bijeen in een andere zaal van het slot en daar werd veel dankbaarheid en waardeering geuit. Dr, Ritter had gezegd dat deze herleving van den Muiderkring' niet nieuw was. De eer ste herleving had in 1867 plaats. Maar ik geloof dat de 20ste eeuw zich ten volle waardig in haar hulde van het schoon verleden getoond heeft en dat de 19e dit moeilijk geëvenaard kan hebben. De Avro, met haar directeur Vogt heeft eer van dit bijzondere initiatief. R. P.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1