EEN ITALIAANSCHE STAD OP JOEGO SLAVISCHEN BODEM. M' EEN RAAD Amsterdam in het geweer tegen Velser spoorbrug. de DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 H A A R E EM'S DAGHtAD Indrukken uit Zara. Vroeg najaar aan de Adriafische kust. ABBAZIA (Fiume) ARASCHINO Dl ZARA? Wilt u dat misschien! klonk de vraag van den bediende. Na tafel was het natuurlijk, ter wijl wij als gewoonlijk ons in de hal hadden nedergezet. Vogels van diverse pluimage: Italiaansche,Hongaarsche, Duit- sche, Tsjechische. ,Neen, geef mij dan maar liever Strega, of een Cordial Campari, dat andere is veel te zoet, Strega is pittiger". Een der Duitsche dames wist te vertellen in welke desserten maraschino of andere Ita liaansche likeuren en wijnen goed smaak ten. De voormalige Tsjechische „Obersani- tatsrath", begon, daar het onderwerp hem verveelde, over politiek te spreken. „Zelfs Engeland", zeide hij, „dat het nu nog niet heelemaal eens is met Italië, kijkt tegen woordig wat de opvoeding, althans de licha melijke, betreft, naar de systemen, die hier en in Duitschland reeds lang zijn ingevoerd. Engeland komt er rond voor uit dat het op dit gebied achterlijk is. Thans bestudeeren de Engelschen de Duitsche en Italiaansche methoden." De dokter bleek een goed athleet te zijn geweest en vertelde later zeer onderhoudend over de nieuwste bestrijding van tropische ziekten, waarvan hij er in Calcutta ook had doorstaan. „Weet gij wel", zeide hij, „dat de Serviërs in den grooten oorlog door het te genwoordige Joego-Slavië en Albanië terug trokken naar de kust, om door schepen der geallieerden te worden opgenomen, dat toen de malaria onder de soldaten de meeste slachtoffers maakte? En het ergste was, dat de doktoren niet goed begrepen met welke ziekte zij te doen hadden en dat de bestrij dingsmiddelen ontbraken, terwijl de muggen de manschappen voortdurend bleven infec- teeren. De gesprekken volgden elkander op, totdat het tijd werd naar bed te gaan. Beneden omspoelt de zee door de „tramon- tana" woelig geworden, de scherpe rotsge steenten. De maan, bijna vol, spiegelt zich in de wijde baai. Een groot gedeelte van den dag leeft weer voor mij op, het helderst wel licht, een bioscoopbezoek te Fiume waar de ontmoeting der beide Leiders te München te zien was. Dan klinken er vaag gedeelten van de gesprekken in den avond: Albanië, soldaten, muggen, Serviërs. Een blauwig licht schijnt tusschen de luiken door, mane stralen lijken óók wel een klank te hebben. Het dommelt verder,voort: malaria, Servië, de grooteoorlog.Maraschino di Zara Doch dit is de nacht van de impulsen. Eenige uren voor zonsopgang is het uit met slapen. De Borah waait feller. Hij heeft de wolken van gisteren volkomen weg geveegd. Wind vaart dóór de kamer. De maan is è,l lang verdwenenachter de ge bergten van Joego-Slavië. Met één sprong het bed uit. De stormwind heeft het mus kietennet voor het venster weggerukt, het wappert naar binnen. In de heldere lucht tintelt Orion als een kostbaar juweel laag in het Oosten. De stand van het sterrenbeeld is veel meer hellend dan bij ons. Vaart men verder naar de tropen, dan kantelen alle stefrebeelden en staan omgekeerd aan den noordelijken horizont. Borah waait, dan komt er morgen zéker een wolkenlooze hemel, juist zooals nu, dezen eersten, koelen herfstnacht. Nog even huiverend, voert mijn oog over die oneindige ruimte van den wijden fonkelen den nacht, twee ineenvloeiende werelden, die van den hemel en het water, de wit-getopte golven stoeten, als schimmen aandruischend in de zee. Ginds, zuid-oostwaarts, de regio nen „der duizend eilanden." Daar achter ligt Zara, verder nog. Split, Dubrovnik Mijn besluit is genomen: morgen gaan we naar Zara, over Lussinpicola, met het kleine stoombootje. De tocht nam drie dagen in be slag. De overtocht eischt reeds negen uren ongeveer. Het aardige bootje vertrok half twaalf uit Fiume. Het was heel geriefelijk en heel zindelijk met keurige hutten en ruime waschtafels. De felle noordenwind bleef waaien, maar de overtocht werd er niet door veron aangenaamd. Het zij inmiddels gezegd, dat het najaar hier ditmaal abnormaal vroeg is ingetreden, met baden schijnt het gedaan, weldra .sluiten de hotels, reeds gaat wegge zonden personeel elders werk vinden. Daar er toch weer wolken dreven was de vaart er wellicht des te schooner door. Vaart der voortdurend wisselende verschieten, als tusschen steeds verschoven wordende coulis sen. Eerst langs Cherzo, het eiland waarop men van Abbazia het uitzicht heeft. De Joego-Slavische kusten naderend, waren de wolken rose, geel, grijs, afgewisseld met streepen blauw boven de altijd weer nieuw opdoemende eilandenreeksen. Zara is de eenige Italiaansche stad, met klein, omringend gebied, op Joego Slavische bodem. Jaren geleden, in Joego Slavië rei zend, had ik deze enclave reeds willen bezoe ken, maar de wegen (die in Joego Slavië thans nog niet veel beter zijn,) hadden te veel tijd geroofd. In den avond schenen de lichten der Joego Slavische kustplaatsjes maar zwakjes, doch fel straalde Zara's reede. Den volgenden dag vond ik het als een kleinood tusschen de woeste, Zuid-Slavische „karst" (steenachtig gebied met weinig vege tatie, waarin het des zomers wemelt van slangen). Zara ligt op een schiereiland. In „het" hotel Excelsior, tot de D categorie be- hoorend, de allerlaagste klasse, waarbij de Italiaansche hotels in het E.N.I.T.-systeem zijn aangesloten, dus niet bijzonder luxueus doch overigens heel bevredigend, was de nacht doorgebracht. een contrast, het Italië van elf jaar geleden en dat van nu. De nieuwe staat was in 1926 in opkomst. Wij reisden er toen voor de eerste maal. De rumoerige straten in de kleine steden en ook in de groote vertoon den nog het „klassieke" beeld van de boven onze hoofden drogende wasch, er hingen reukjes die verre van welriekend waren, en met het onderhoud dier straten was het ook nog lang niet frisch. De verkeersregeling had nog geen beurt gehad, de verlichting was ge brekkig, overmatig lawaai en gedruisch nog niet bedwongen. Op de stations was het rom melig. Er kon nog allerlei „misverstand" met- de koetsiers en de facchino's (witkielen) ont staan. Het was wel interessant van aspect, maar soms erg hinderlijk. Thans is dat alles zóó geheel anders geworden, zonder dat op de punten waa,r ze thuis behoort, de schilder achtigheid werd .weggenomen. Namelijk de. overdekte markten en de uitnoodigende 'vruchtenwinkels, en die der wijnhandelaars en olieverkoopers. Reeds het aanschouwen van al dat subtropische ooft der „trossen" wijnflesschen met hun gezellige biezen om hulsels en kleurige étiketten is een genot. Ten aanzien van het onderhoud en de verlichting der straten, het gebezigde lettertype voor de opschriften in de theaters, de winkels, de hotels, de uniformen der politieagenten, is er een enorm verschil. De straten der steden van Italië zien er thans in alle opzichten héél ver zorgd en zindelijk uit. Er is geen vuil, zelfs geen rondzwierend papier te zien. Er zijn vele geheel moderne prachtig ver lichte spoorwegstations. Bedelaars ziet men in het geheel' niet. De verlichting is overvloedig. Er wordt door de hotels veel gebruik gemaakt van ontgloeit gas, aangebracht in glazen kolommen, waar in dit licht zóó gelijkmatig verdeeld is, dat deze kolommen doorstraald wit marmer schij nen. De donkere of gouden, kloeke letters, ko men daarop monumentaal uit Een geheel aparte nieuw-klassieke stijl is in het moderne Italië bezig zich te ontwikke len, waarin harmonische ruimteverdeeling het meest opvallend is. Een ruimteverdeeling, grootsch van bedoeling, en vooral van wer king, die heel aangenaam-opwekkend, uit- noodigend en daarbij zelfs vertrouwd aandoet. Zoo was het ook in Zara in dat stukje Italië. Niets ontbreekt er in Zara. De leeuw van San Marco, de Romeinsche zuil, de Romaansche kerk, die aan die van Ravenna doet denken. De „scavi". In de haven dobbert een. water vliegtuig. Er is een dagelij-ksche dienst op Venetië, en wandelen de carabinieri in hun schilderachtige dracht. Er zijn de bersaglieri, i hunne hoeden met haneveeren op één oor. Daar is de ballila, die in marschtempo voorbij trekt. Alles draagt een overtuigde allure, als of het heel normaal is, -dat het daar zoo vast gemaakt zit, als Gibraltar aan Spanje, aan een geheel ander land, op welks grenzen de uitersten elkander ontmoeten. Er is een prach tig, uitgestrekt park boven op de vroegere stadswallen en een stadion met omringende sportvelden. Maar Dalmatijnsch van aanleg is Zara, de zelfde bouworde herkent ge van Sibenik, Gruz, Ragusa (Dubrovnik). Uit de winkels, in de vooral tegen 's middags zes uur overdrukke straatjes, stralen u de tot spotprijzen teruggebrachte flacons en fles- schen reukwaters, eau de colognes, gins en Laat nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen Neem URODONAL: Het verwijdert hef urinezuur, voorkomt veel kwalen en maakt het leven langer en aangenamer. (Adv. Ingez. Med.j BRENGT UW KERSTMIS- en NIEUWJAARS- VACANTIE door te S P A (België) In het CASINO Kostelooze Tombola Cercle Privé Een Auto Renault 1938. Prachtige Zalen en talrijke geldprijzen. GALA-DANSFEESTEN, BIOSCOOP, GOLF. De Bad-Inrichting en de voornaamste Hotels zijn open. (Adv.-Ingez. MedJ whiskey's, de prachtigste doozen fijnste mer ken sigaretten enz. enz. tegen. Niet Italiaansch zijn de meeste auto's, om dat ge hier in een vrije stad zijt, waar geen invoerrechten behoeven te worden betaald, zoodat men er tot kort geleden buitenlandsche artikelen voor belachtelijik lagen prijs kon koopen. Nu raken de deviezen echter op. De voorraad raakt eveneens uitgeput en de Ita liaansche producten zijner natuurlijk even duur als aan de overzijde, plus de transport kosten. Na den oorlog, toen er zoo eigenaardig met de kaart van Europa werd omgespron gen, had Italië de geheele Dalmatijnsche kust moeten krijgen..In plaats daarvan werd deze aan Servië „gehecht", en ontving Italië an dere territoria. Om het ietwat schadeloos te stellen voor het gemis van Dalmatië, kreeg het toch de hoofdstad daarvan, want Zara was dat onder de Oostenrijksche monarchie ge weest, daaromheen nog een klein gebied, be nevens de rechten van een vrijhaven, zoodat het leven er erg goedkoop werd, en volgenden dag werd een tochtje per auto in de omgeving ondernomen, om nog eenmaal het contrast te zien tusschen Ita liaansch en Joego-Slavisch gebied en beter het verschil vast te stellen, komend van het Italiaansche moederland zelve. De taxi voerde langs prachtig geasplialteerde wegen, een zestal kilometers naar buiten en daar ston den we plotseling voor de Italiaansche en Joego-Slavisch douane. Hoewel Zara, als ge zegd een paradijs is voor rookers, parfumerie- gebruiksters ën alcohol-genieters, was de douane uiterst toegevend. Er werd niets be keken of gevraagd en daar we ons in Zara na tuurlijk van een Joego Slavisch visum hadden voorzien, verliep alles uiterst vlot. Daarna begon de armelijke Joego Slavische weg, het asphalt was geheel verdwenen en ook de keurige wegafbakeningen van beton. In het nabije Obrovai werd de Donderdagsche markt bekeken, een weelde van kleederdrachten, met op den achtergrond de grimmige Velebit. De terugtocht leverde geen moeilijkheden Joego-Slavië lag weer achter ons, met al zijn vreemde, wilde, zigeunerachtigheden, zijn overblijfselen van vier honderd jaren Turksche overheersching, waartegen het machtige Du- brovnic alleen bestand was; zijn onbeschrijf lijke, woeste verwilderingen in een wirwar van tinten, Aziatische rumoeren, kortom zijn wis seling van Balkanstemmingen Maar den volgenden morgen huiswaarts gaande, zag ik op het bootje, terug naar Fiume een eigenaardig mannetje zitten uitkijken, naar de verdwijnende Dalmatijnsche kust, ve- lex'lei symphonieën van blanke gesteenten en blauwe diepten. Wij spraken een poosje, tot hij zich opeens bekend maakte: mijn naam is BReiziger voor de oudste fabriek van Ma raschino di Zara. „Wij fabriceeren ook andere likeuren.En weg, was hij Een spoorwegtunnel de juiste oplossing. Het gaat om het levensbelang van Amsterdam. Interessante voordracht van den heer L. Boogerd, directeur der Handels inrichtingen van Amsterdam. In het gebouw „Industria" te Amsterdam heeft gisteravond onder auspiciën van het -de partement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Vereeniging „De Industrieele Club" een bij eenkomst plaats gehad, waarin de heer L. Boo- gerd, directeur der Qem. Handelsinrichtingen van Amsterdam een voordracht hield over „de urgentie van de vervanging van de spoorweg brug bij Velsen door een tunnel." De bijeenkomst was druk bezocht. Het ge meentebestuur van Amsterdam was vertegen woordigd door de wethouders Jac. Rustige, Sal. Rodrigues de Miranda, van Meurs, B'aars en Kropman. Verder zagen we Ir. A. Ringers, Ir C. Wolterbeek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, Ir. A. Eggink, in genieur van den Rijkswaterstaat te IJmuiden, Ir. A. H. van Rood, J. Seijffert, havenmeester- te IJmuiden, J. C. Dunnebier, wethouder van Openbare Werken, Ir. A. J. Verhoef, directeur van Openbare Werken, voorts tal van voor aanstaande figuren uit Amsterdamsche scheepvaartkringen, Voor-dat de heer Boogerd tot zijn voordracht overging, herdacht de voorzitter, de heer W. Maas Geesteranus, directeur van Werkspoor, het ongeval, dat prins Bernhard was overko men. Hij meende, in den geest der aanwezigen te spreken, als hij den prins een spoedig al geheel herstel toewenschte. Voordracht van den heer Boogerd. De moeilijkheden die de scheepvaart op Amsterdam van de spoorbruggen ondervindt en die voor de commissie-Tak van Poort vliet in 1894 reeds aanleiding was om de op ruiming van de Velserbrug voor te stellen, zijn sedert dien door de toeneming van aan tal en tonnemaat van de schepen zoowel als door de toeneming van het spoorwegverkeer over het Noordzeekanaal zeer toegenomen. Werden er in 1891, 1892 en 1893 resp. 227.000, 283.000 en 292.000 personen (met inbegrip van abonnés) en resp. 31.000, 45.000 en 46.000 ton goederen over de Velser spoorbrug vervoerd in 1914, 1915 en 1916 (nieuwe gegevens biedt het beschikbare statistische materiaal niet) bedroegen deze aantallen resp. 588.000, 748.000 en 1.014.000 (zonder abonnementen, kilometer-boekjes e.d.) en 96.000, 100.000 en 114.000. Uit deze cijfers blijkt, in hoe groote mate het verkeer op de spoorlijn Haarlem- Uitgeest is toegenomen. Inderdaad heeft dit .verkeer.een geheel andere beteekenis gekre gen dan ten tijde, 'dat de commissie-Tak van Poortvliet haar onderzoek instelde. Het ver keer van de Westelijke spoorlijn in Noord- Holland benoorden het Kanaal Den Hel der, Alkmaar, Beverwijk met Haarlem, Den Haag en Rotterdam werd geheel over Velsen geleid en bovendien kreeg de Velser brug ook van het spoorwegverkeer van het Oosten van Noord-Holland (HoomEnk huizen) een belangrijk gedeelte. 67 Treinen per dag. De tegenwoordige dienstregeling voor het personenverkeer over de brug vermeldt 67 tremen per dag. Evenals de lijn Amsterdam Zaandam behoort de spoorlijn Haarlem Uitgeest dan ook tot de flink bezette trajec ten. De spoorwegen verkeerden daarbij in de benijdenswaardige positie, dat zij vrijwel eenzijdig de openingstijden der bruggen kon den vaststellen in overeenstemming met haar dienstregeling. Met de belangen van de scheepvaart en. de Amsterdamsche haven werd aanvankelijk blijkbaar in het geheel geen rekening gehouden, later in onvoldoen de mate. Gevolg hiervan was, dat de openin gen der bruggen zeer onregelmatig over den dag verdeeld waren en dat bij de opening van de eene brug geen rekening werd gehou den met "de opening der andere. De onregel- mateige treinenloop verergerde dezen toestand nog. Verwacht werd, dat de invoering van electrische tractie op de baanvakken Am sterdamZaandam en Haarlem—Uitgeest verbetering zou kunnen brengen. Het in 1930, mede naar aanleiding van een ernstige aan varing van de Velserbrug, welke de zee scheepvaart door het Kanaal een geheel et maal lang lam legde, door Amsterdam bij de Regeering naar voren gebrachte denkbeeld van den bouw van een tunnel ter vervanging van de beide bruggen vond dan ook bij de gunstige verwachtingen, die men had van de komende electrificatie der spoorwegen geen weerklank. De electrische tractie bracht ech ter geen werkelijke verbetering. Aan de hand van een grafiek zette spreker uiteen, hoe ongunstig het met de openingen der bruggen en de correspondentie dezer openingen is gesteld. Het maken van twee door vaarten in de Velserbrug kost millïoenen. Men leefde echter sedert 1931 in de ver wachting, dat de Velserbrug in ieder geval op gelijke wijze zou worden verbeterd als sedert dien met de Hembrug is geschied en dat dus ook de Velserbrug twee ruime doorvaarten zou verkrijgen. Een ontwerp hiervoor heeft de Rijkswaterstaat wel gemaakt doch ge bleken is, dat deze uiteraard nog zeer on voldoende oplossing als gevolg van de bij zondere ligging van de Velserbrug millioenen zou kosten. Dit plan is daarom ter zijde ge steld en naar voren is gekomen het plan om tegelijkertijd met den tunnel voor gewoon verkeer een spoorwegtunnel te maken. Een uitgave van eenige millioenen meer zou een ideale oplossing van de verkeerskruising brengen, welke de scheepvaart voor goed van den ganschen hinder bij Velsen zou bevrij den en zeker op den duur ook het belang der Spoorwegen zou dienen. Naar het oordeel van den spreker zou de vervanging van de Velserbrug door een tunnel den bruggenhin- der op den zeeweg van Amsterdam tot 1/3 of 1/4 deel verminderen. De ligging van de Velserbrug is, naar spreker betoogde, onver gelijkelijk veel ongunstiger dan die van de Hembrug. Zij ligt veel te dicht bij de sluizen en bovendien nog scheef voor de belangrijk ste Noordzeesluis. De schepen tusschen brug en sluis moeten daarom in een S-bocht va ren, wat voor de groote schepen vooral bij drukke vaart en ongunstig weer bezwaarlijk is. Een en ander werkt het gebruik van sleep boothulp in de hand. Geringe medewerking der Ned. Spoorwegen. De uitvoering van het tunneldenkbeeld van den Rijkswaterstaat ondervindt blijkbaar tegenstand als gevolg van de geringe mede werking van de Nederlandsche Spoorwegen. Bekend is, dat deze onderneming der tot standkoming van een spoorwegtunnel niet gaarne zou zien, omdat als gevolg daarvan waarschijnlijk het locale verkeer van Velsen eenigen hinder zou gaan ondervinden. Het is duidelijk, dat, aangenomen dat de opvattin gen daaromtrent van de Spoorwegen juist zijn, dit kleine nadeel in vergelijking tot het enorme voordeel voor Amsterdam en geheel Nederland in deze zaak geen rol mag spelen. Een andere vreemde opvatting, welke de uitvoering van de tunnelplannen belem meren, is de bij sommigen bestaande ver wachting, dat het spoorwegverkeer op de lijn HaarlemUitgeestAlkmaar op den duur zoo zal verminderen, dat mettertijd de "Vel serbrug zal kunnen worden opgeruimd zon der dat vervanging door een spoorwegtunnel zal noodig zijn. Reeds dadelijk moet worden opgemerkt, dat, als deze opvatting al juist zou zijn, het verkwijnen van het spoorweg verkeer toch in ieder geval een proces van langen duur. bv. tien of twintig jaar zou zijn en dat het uitgesloten moet worden ge acht, dat Amsterdam zoolang zou kunnen wachten. De bedoelde opvatting vindt echter, naar spreker aan de hand van allerlei ge gevens uiteenzette, allerminst bevestiging in het beschikbare statistische materiaal en in de gedachten, welke bij de z.g. Streekplancom missie IJmond-Noord omtrent de toekomst van het gebied bestaat. Er is dan ook niet de minste kans op, dat een belangrijke lijn. als de lijn HaarlemUitgeest is, het verkeer zal moeten opgeven tegen het wegverkeer. Wachten op den dood van de spoorlijn is on begonnen werk en Amsterdam kan in geen geval langer wachten. Afgewezen moet dan ook worden, wat onder den druk der tegenwer kende slroomingen als z.g'. oplossing naar voren is gebracht het maken van een tweede kleine doorvaartopening aan den Zuidkant van de Velserbrug, uitsluitend be stemd voor de kleine scheepvaart. Uitvoering van dit plan houdt ern stige gevaren in zich: de vaart op het kanaal aan de verbetering waarvan in den loop der jaren zoo vele millioenen zijn besteed zou, naar spreker aan de hand van een kaar* onveiliger worden-; meer sleepboothulp zou noodig zijn en de ontwikkelingskansen van de Amsterdamsche haven zou een ern stige belemmering worden aange legd. De klanten zeggen allemaal. Kolen van Sminia zijn ideaal. SMINIA'S Kolenhandel. PIJNBOOMSTRAAT 14S TELEF. 2J892 (Adv. Ingez. MedJ Amsterdam zal dan ook op de bres moe ten staan voor de eenige oplossing, die wer kelijk een verbetering van groote beteekenis zal kunnen brengen: het maken van een tunnel. Daartoe zal thans moeten worden besloten, nu deze oplossing door gelijktijdige uitvoering met den tunnel voor het wegver keer op goedkoope wijze verkregen kan wor den. Later uitgevoerd zou deze oplossing als gevolg van de veel duurdere werkwijze, welke dan gevolgd zou moeten worden, millioenen meer moeten kosten. Er volgde op de voordracht een hartelijk applaus. Aan de hand van een serie lantaarnplaat jes verduidelijkte de heer Boogerd daarop zijn voordracht. Met grafieken werd aange hoord van welken omvang de stagnatie is, die de scheepvaart vooral door de Velserbrug ondervindt. Voorts werd aanschouwelijk voorgesteld de verbreeding van het kanaal waarvan het nut echter teniet wordt gedaan door den grooten sta-in-den-weg: de Velserbrug. Tenslotte wees spreker op de plannen der kanaalverbetering van de pont naar de slui zen. Oorspronkelijk zocht men de oplossing van den noordelijken oever waar dan een ver breeding tot stand zou komen ten koste van de kaden der papierfabriek, terwijl een nieu we brug in het verlengde van de bestaande gebouwd zou worden ter verkrijging van een tweede doorvaart. Dit plan heeft men echter laten varen, omdat het te duur was. Het plan dat men nu wil uitvoeren bestaat uit het verbreeden van het kanaal langs den zuidelijken oever. Deze verbreeding begint 300 M. ten W. van de Velserbrug, welke brug een nieuwe doorvaart aan den Zuidwal zal krijgen, ter breedte van 40 M. Spreker achtte deze oplossing totaal ver werpelijk, omdat van deze nieuwe doorvaart alleen kleine schepen bijv. tot 3000 ton ge bruik 2arllen kunnen maken. De eenige op lossing is een spoorwegtunnel, waardoor de sta-in-den-weg kan verdwijnen. Het gaat, al dus spreker om het levensbelang van Am sterdam, dat tevens een landsbelang is, waar bij alle andere belangen nietig zijn. De spoorbrug is een ernstige belemmering voor de toekomstige ontwikkeling van Am sterdam. Met een krachtig applaus stemden de aan wezigen met de uiteenzetting van den heer Boogerd in. Met algemeene stemmen werd daarop met een kleine aanvulling de volgende motie aangenomen. Motie. Het Departement Amsterdam der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in het gebouw „Industria" te Am sterdam in vergadering bijeen op 29 Novem ber 1937. Gehoord de voordracht van den heer L. Boogerd, directeur van den dienst der Ge meente-Handelsinrichtingen van Amster dam over „de urgentie van de vervanging van de spoorbrug bij Velsen door een tunnel", overwegende, dat het Noordzeekanaal niet geacht kan worden te voldoen aan de eischen, welke aan een goede verbinding van een haven met de zee behooren te worden gesteld, aangezien zich over dit kanaal de Velserbrug bevindt, welke mede tengevolge van de omstandigheid, dat zij in de onmid dellijke nabijheid van de sluizen te IJmuiden is gelegen, voor de scheepvaart zeer hinder lijk is, overwegende, dat het plan tot het verbe teren van het Noordzeekanaal bij Velsen, hetwelk de Rijkswaterstaat heeft uitgewerkt, niet de gewenschte oplossing brengt, aange zien in dit plan de Velserbrug blijf bestaan en het na de uitvoering daarvan noodzake lijk zal blijken, dat zeeschepen, in afwijking van de normale regelen voor het verkeer, in vele gevallen den verkeerden wal zullen moeten houden, welke omstandigheid de kans op aanvaringen ten zeerste zal verhoo- gen. overwegende voorts, dat de moeilijkheden, die de scheepvaart van de Velserbrug onder vindt, den groei, welken men na het gereed komen van de nieuwe scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn zou mogen verwachten, ernstig zullen belemme- ren, óverwegende, dat het derhalve noodzake lijk is, dat de Velserbrug wordt opgeruimd, overwegende, tenslotte, dat de vele mil lioenen, welke Rijk, Provincie en Gemeente zich voor het aanleggen en verbeteren van het Noordzeekanaal hebben getroost, eerst volledig effect zullen sorteeren, nadat het obstakel, hetwelk de Velserbrug vormt, zal zijn verwijderd, gelet voorts op het feit, dat een niet on aanzienlijke besparing zal worden verkre gen, indien de bouw van deze tunnel wordt gecombineerd met dien van een tunnel voor het gewone verkeer, waarvoor de plannen m voorbereiding zijn, spreekt als zijn stellige meening uit, dat slechts een afdoende en voor de scheepvaart bevredigende oplossing voor de verbetering van den toestand van het Noordzeekanaal bij Velsen is te verkrijgen, indien de spoorbrug wordt vervangen door een tunnel en dat, in verband met de plannen tot het bouwen van een tunnel voor het gewone wegverkeer, thans het tijdstip is gekomen, om tot de uitvoering van de spoorwegtunnel over te ^Besluit, deze motie door bemiddeling van zijn Hoofdbestuur ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Water staat onder toevoeging van het eerbiedig verzoek, den bouw van de tuimel onder het Noordzeekanaal ter vervanging van de Vel serbrug' alsnog te willen bevorderen. VEEL. KOKSJeugdige Schotten bakken -de nationale Kerstmispudding, Als 't nu onder zooveel toezicht maar. goed is uitgevallen. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 22 Nov. tot 27 Nov. 1937 verstrekt 7028 porties warm eten. Eemstraat 1170, Overtonstraat 1716, Zoete- straat 1468, Kamperstraat 901, Byzantium straat 841, Buitengew. Onderwijs 666, Vooim. Spaarndam 18(5. AARDAPPELMART ROTTERDAM. Rotterdam, 29 Nov. 1937. Brielsche Eigenheimers f 1.80f 2 per FIJL. Zeeuwsche Eigenheimers f 0 60f 1.75 per HL. Zeeuwsche Bonte f 1.20f 2.50 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 2.20f2.50 per HL. Eigenheimers Blauwe f 0.60f 1.75 p. HL. Bonte en Blauwe Poters f 1.20f 1.40 per H.L VLAS-AANVOER. 12.400 K.G. blauw, schoon f 0.65f 0.75 per K.G. 9900 K.G. Hollandsch Geel f 0.65—f 0.75 per K.G. 1900 K.G. Dauwroot f 0.50—f 0.56 per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9