Haarlem's Dagblad DE PRINS MOET NOG GERUIMEN TIJD RUST HOUDEN. Zij mogen SMIT'S Het Achterlicht. Kwakzalver veroordeeld Justitie is op haar hoede Weet wat U eet! 55e Jaargang No. 16701 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 1 December 1957 Abonnementen per week F0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëu t 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemeutstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Toestand blijft bevredigend. MTRENT den toestand van Prins Bernhard heeft de particuliere secretaris van Z. K. H., jhr. mr. C. Dedel, hedenmorgen het volgende communiqué verstrekt Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is minder geworden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. Koningin en Prinses blijven in het Ziekenhuis. Dit communiqué sluit aan op dat van Dinsdagavond, waarin werd gemeld, dat de toestand van den patiënt bevredigend bleef, al leed de Prins nog wel aan hoofdpijn. Reeds vroeg in den avond was de Prins in slaap gevallen Wat de toestand van den hofja.ger Van der Spek betreft, wordt in het communiqué van heden gezegd, dat hij eveneens een .goeden nachtrust heeft gehad en dat de operatie van de knieschijf vermoedelijk aan het eind van de week zal plaats hebben. De geneesheeren. dr. C. Knapper en dr. C. F. van Valkenburg zijn volgens de Tel. over het verloop der verschijnselen tot dusver te vreden. Maandagavond zou consult zijn ge houden met dr. Oijenick, den neuro-chirurg. De Koningin en de Prinses moeten voor nemens zijn voorloopig haar intrek in het ziekenhuis aan de Linnaeusstraat te houden. De toestand van de Prinses is zeer goed. Naar aanleiding van het auto-ongeval, Z. K. H. prins Bernhard overkomen, heeft de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond zoowel den Prins als.H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana telegrafisch van het medeleven zijner leden doen blijken. In de vergadering van den Amsterdam- schen gemeenteraad heeft burgemeester De Vlugt Dinsdagmiddag uiting gegeven aan den diepen indruk, welke het ongeluk in ons land heeft gemaakt en aan de dankbaarheid, dat volgens de officieele mededeelingen de wel stand van den Prins bij voortduring bevre digend wordt geacht, tengevolge waarvan de hoop op beterschap wordt versterkt. Iia de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, de gevoelens der Kamer aldus vertolkt: „Deernis met H.K.H. de Kroonprinses heeft ons allen diep vervuld, toen Maandagmorgen de mare zich verspreidde van 't ongeval Hoogst derzelver Gemaal overkomen. Naar H.M. de Konigin gingen onze deel nemende gevoelens mede zeer levendig uit. Van ganscher harte verheugen wij ons over de bevredigende berichten, welke ons sinds dien bereikten. We bidden het Koninklijk Huis en de natie toe, dat het God den Heere goedgunstiglijk moge behagen, de ernstige zorge, welke over Nederland is gebracht, als nog moge het spoedig zijn weg te ne men". De minister-president dr. H. Colijn, die met zeven ministers achter de regeeringstafel had plaats genomen, heeft namens het kabi net verklaard, zich van heeler harte aan te sluiten bij de warme woorden van sympathie, door den voorzitter gesproken. „Ook wij", al dus de minister-president, „verheugen ons er over, dat de berichten van hedenavond de hoop doen koesteren, dat de gevolgen van het aan Z.K.H. overkomen ongeval niet zoo ern stig zullen mogen zijn als aanvankelijk moest worden verwacht en de regeering vereenigt dat het God moge behagen een spoedig en zich gaarne in uw bede, mijnheer de voorzitter geheel herstel te schenken". BEKENDMAKING. ZELDZAAM MOOI is onze sorteering SINT NICOLAAS-CADEAUX van CHOCOLADE ARTIKELEN gevuld met 1e wereldberoemde NOUGAT van WILLEM STUVé CHOCOLADE LETTERS gevuld met zeer fijne, zachte NOUGAT in carton verpakt a 0.75, W. en M. 1.—. GROOTE HOUTSTRAAT 50, HAARLEM. Hofleverancier. ZONDAG GEOPEND van 2—8 uur. (Adv. Ingez. MedJ Het geschil tussclien de gemeente en den Armenraad. Behandeling voor Ged. Staten, Woensdag 15 December, te i2 uur, zullen Ged. Staten, in openbare vergadering de zaak behandelen van het tusschen de ge meente Haarlem en den Armenraad gerezen geschil omtrent de begrooting van den Ar menraad voor het jaar 1937. KORPS MOTORDIENST De sergeanten le klasse J. Dauzon en C. J, A. Drost zijn met ingang van heden voor on- bepaalden tijd gedetacheerd bij het korps Luchtdoelartillerie te Utrecht. Een goedige inbreker. Wilde de verdenking niet op een ander laten vallen. In den nacht van 29 op 30 November heeft een dertigjarige varensgezel uit IJmuiden in gebroken in een leegstaande villa aan het Ke- napuark. Hij had zich toegang verschaft door aan de achterzijde een ruitje uit te snijden. Ongeveer vijftien K.G. lood had hij losge- bzroken en tijdelijk in den tuin verstopt om het Dinsdag wag te halen. De man had het lood aan een onbekenden opkooper voor f 1,50 verkocht. De inbreker deed daarna zelf aangifte bij de politie, teneinde, te voorko men dat een ander van de inbraak verdacht zou worden. De man, die nog in het bezit van vier centen was, werd in verzekerde bewaring gesteld. Nieuw bombardement aan het Madrileensche front. Volgens een officieel bericht uit Madrid is Alcala de Henares, op 30 K.M. van Madrid gistermiddag zwaar gebombardeerd. Eenige gebouwen werden verwoest. Er zijn nog geen officieele inlich tingen ontvangen over het juiste aantal slachtoffers, doch volgens ze kere bronnen zouden er vijf dooden en twintig gewonden zijn. Het ministerie van luchtvaart te Barcelona deelde nog mede: „Dinsdagmiddagverschenen verscheidene bombardementsvliegtuigen van Franco boven Alcala de Henares en Barajas. Zij werden evenwel door de jachtvliegtuigen van de regeering verdreven. Achttien jacht vliegtuigen van de regeering hebben den strijd aangebonden met 23 vliegtuigen der rechtschen. Twee regeeringstoestellen werden beschadigd, drie vliegtuigen van den vijand werden omlaag geschoten." Franco heeft Asturië „gezuiverd". Uit Salamanca: de „zuivering" van het bergachtige gebied, waarheen de regeerings- troepen na den val van Asturië zijn gevlucht, is geëindigd. De troepen van Franco hebben den leider van de regeeringstroepen Moran, in het Moreda-gebergte gedood, terwijl in de Teverga-bergen twee andere leiders en een veertigtal miliciens zijn gesneuveld. In een officieel communiqué uit Barcelona wordt o.a. medegedeeld ,dat de regeerings troepen aan hét oostelijk front bij Mediana een aanval van de rechtschen hebben afge slagen. Bij Estremadura zijn aanvallen van den vijand op de brug over de Taag afge slagen. De leiding' van het Duitsche ministerie van Economische Zaken berust thans bij generaal Goering, die deze functie dezer dagen aanvaard heeft. Staatssecretaris dr. Posse verwelkomt Goering op het ministerie. Ernstige aanrijding op de Kleverlaaii. Dame zwaar gewond. Dinsdagnamiddag ongeveer vijf uur werd de 56-jarige weduwe E. K., wonende aan de Kleverlaan, aldaar aangereden door een taxi, bestuurd door een chauffeur uit Bloemendaal, die uit de richting Bloemendaal naar den Schoterweg reed. Zij stak den rijweg van Noord naar Zuid over, vermoedelijk achter een autobus om en blijkbaar zonder op het ver keer te letten. De dame werd door den voor bumper gegrepen en eerst tegen den radia- teur gesmakt; vervolgens kwam 'zij op de motorkap terecht, waarna zij op straat viel. Zij bleef bewusteloos liggen. Na door een dok ter behandeld te zijn, werd zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Zij had een zware hersenschudding gekregen, alsmede een ernstige bloeduitstorting aan de rechterzijde van het hoofd. Ook brak zij een onderbeen. Haar toestand is levensgevaarlijk. De chauffeur beweert, door een tegenligger verblind te zijn, zoodat hij de dame niet ge zien heeft. Mevrouw K. kon nog niet door de politie worden gehoord. De politie stelt een ernstig onderzoek naai de schuldvraag in. Daarom verzoekt zij aan voorbijgangers, die het ongeluk hebben gezien en die nog niet door de politie werden ge hoord, zich voor het verstrekken van inlich tingen aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden. Dit verzoekt zij ook aan hen, die op de Groote Markt een dame met igrijs haar, in het zwart gekleed en vermoedelijk met een bril op, in de autobus van lijn 1 hebben zien stappen en op de Kle verlaan zagen verlaten, want vermoedelijk werd zij bij het uitstappen uit de autobus aan gereden, toen zij plotseling achter den wagen om den weg overstak. De taxi werd door de politie in beslag ge nomen. De remmen bleken in orde te zijn. Hedenmorgen was de toestand van me vrouw K» nog heel ernstig. STOEIPARTIJ MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Bij de bakkerij ,,'t Smulhuis", op den Soes- terweg te Amersfoort, heeft Dinsdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige K. en de 20-jarige B. hadden het ongeluk van den meelzolder te vallen. Van een hoogte van ongeveer vijf meter kwamen zij terecht op een steenen plaats voor het perceel aan de St. Bonifaciusstraat. K. had beide polsen gebroken; B. had een hersenschudding en een schouderfractuur. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het stoeien van beiden. Vrijz.-Dem. wensclien schrapping ^ran eersten termijn voor kruiser. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. BakkerNort en Ebels hebben een aan tal amendementen op de begrooting van De fensie ingediend, waarvan de bedoeling is vooralsnog geen gelden uit te trekken voor den eerster termijn van aanbouw van een vervan- genden kruiser. Motorrijder tegen stilstaande vrachtauto gereden en gedood. Dinsdagavond te ongeveer zeven uur is een motorrijder, komende uit de richting Soest op den rijksweg te Baarn tegen een stilstaande vrachtauto gereden en doodelijk gewond. De motorrijder, de negentienjarige A. P. v. d. L., wonende te Hilversum en werkzaam bij den garagehouder S. te, Soest, smakte tegen den grond en hep ernstige verwondin g-en op. Lr bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Baarn ver voerd, waar hij zonder bij kennis te zijn ge komen is overleden. gezien worden de St. Nicolaas etalages. Maar zij zijn ge maakt om te worden leeg- gekocht. (Met ingang van 1 Januari a.s. behooren alle fietsen voorzien te zijn van een rood achterlicht.) Vrienden, ik beschouw het heden Als een broederfietsersplicht, Dat ik u, 'k geloof met reden, Voorlicht over 't achterlicht. Als we één maand verder leven, Moet het al zijn aangebracht, Als ik u een raad mag geven, Is 't, dat u niet lang meer wacht. Hoe goedkoop het zijn mag, vrinden, Het is toch een dure plicht, En h'oe „licht" gij het moogt vinden, 't Is een zaak van groot gewicht. Want als strakjes de poütie Achterlichtgevoelig doet, Dan verzwaart het uw positie, Die gij juist verlichten moet. Laat uw licht er, zoo te zeggen, Achteraf niet achter af, Ik hoef wel niet uit te leggen, Op verzuim volgt zeker straf. Koop een achterlicht en zet het Op uw fiets, 't is zóó verricht. Waak ervoor, dat gij straks met het Achterlicht niet achter ligt. Wacht niet tot ze allen komen, Licht loopt dan uw licht nog spaak, !t Lichtpunt thans ter hand genomen, Schaf u licht in deze zaak. Accepteer ook die plicht waardig, Mensch van een verlichten tijd, Toon u hierin niet lichtvaardig, Toon hierin licht-vaardigheid. Het woord is aan Carmen Sylva Een ontevreden gemoed ondervindt slechts onaange naamheden, terwijl een blij moedige geest altijd reden tot vreugde vindt. KANTONRECHTER. Onderscheid tusschen kwakzalver en magnetiseur Wie gedacht zou hebben, dat na het milde vonnis, dat de Kantonrechter vorige week over een Haarlemschen magnetiseur velde, de deur geopend werd voor een opbloei van het kwak- zalversdom, heeft buiten den waard, in dit geval buiten de vertegenwoor digers van Vrouw Justitia gerekend. De Haarlemsche drogist, die Woensdagmor gen wegens kwakzalverij voor den Kanton rechter zich te verantwoorden had, hoorde een tweetal hooge geldboeten tegen zich eischen, die na zijn belofte, dit werk te staken, iets ver laagd werden. De verdachte behandelde verschillende menschen, hetzij door magnetiseeren, hetzij door het verstrekken van kruidenthee, die hij, naar hij verklaarde, samenstelde volgens de recepten uit een oud boek, geschreven door een dokter. De Kantonrechter wees er evenwel ap, dat een leek, zelfs al heeft hij als drogist eenige kennis van kruiden, niet kan beoordeelen, in welk geval en op welke wijze deze toegepast moeten worden. Een 32-jarige loopknecht, die een buiteling van een dak had gemaakt, waarbij hij een hersenschudding opliep, zoodat hij sindsdien voordurend aan zware hoofdpijnen leed, ver klaarde nog de kruidenthee gebruikt te heb ben, waardoor hij geheel genezen was van zijn hoofdpijn. De ambtenaar van het O.M. meende, dat het hier een geheel ander geval betrof, dan de zaak, die de vorige week behandeld werd. Verd. beweegt zich op twee terreinen, doordat hij én magnetiseert, én de kruiden verkoopt. Bovendien staat verd. ongunstig bekend. Hij heeft reeds enkele veroordeelingen achter den rug, die hem in een zeer ongunstig daglicht plaatsen en hem onder de kwakzalvers rang schikken. Spr. oordeelde een strenge straf noodzakelijk en eischte een boete van 2 maal 100, subs 2 maal 50 dagen hechtenis. De Kantonrechter verminderde, nadat verd beloofd had, met dit werk te zullen ophou den, de boete tot 30 of 15 dagen, voor het magnetiseeren en 50 of 20 dagen, voor het verkoopen van de kruiden. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In Januari as. zal de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. De gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan per sonen, die voor de lichting van het volgend jaar of voor een vroegere lichting zijn inge schreven, voor zoover zij nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest. Voor zoover de Minister van Defensie niet anders bepaald, worden tot dit onderzoek bij den herkeuringsraad niet toegelaten: a. vrijwilligers, behoorende tot de land macht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht; b. zij. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; c. zij, die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die tot de vrijwilligen landstorm behooren. in het algemeen tot de keuring- kunnen worden toegelaten, zonder bijzon dere machtiging van den minister. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag' te worden ingediend. Hammen Harten Zalmstaarten Rollades Uitsluitend met roomboter bereid Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. ingez. Med.) De heer L. van der Zweep. Tot schoolopziener benoemd. De Staatscourant bevat de benoeming vai den heer L. van der Zweep, Hoofd der Dr. A Kuyperschool alhier tot Schoolopziener te 's-Gravenhage. De heer van der Zweep, geboren 1 Aug. 1891 te Lioessens (Friesland) volgde de Bijzondere Normaallessen te Ooster-Nijkerk (Fr.) en slaagde in Mei 1910 als onderwijzer. Achter eenvolgens was hij als onderwijzer bij het bij zonder onderwijs werkzaam te Ooster-Nijkerk en te Aklcerwoude. In Mei 1917 werd hij hqnoemd als hoofd der school te Hooghalen, in Febr. 1923 te Hooge- veen-Alteveer tot Sept. 1929. Gedurende dit laatste tijdvak was hij leeraar aan den Onderwijzers- en Hoofdaktecursus, verbonden aan de Chr. H.B.S. te Hoogeveen. Tegelijkertijd volgde hij de colleges in Gro ningen bij prof. Heymans en prof. Brugmans. Hij behaalde in dien tijd de Akte Paedagogiek M.O., A. 1 September 1929 werd hij benoemd als hoofd der Groen van Prinstererschool, aan de Jansstraat te Haarlem, welke school, on danks de ontvolking van de binnenstad onder zijn bekwame leiding tot grooter bloei geraak te. Toen het bestuur der Vereen. Groen van Prinsterer in 1936 besloot tot verplaatsing van genoemde school naar het Westen der stad, werd de heer v. d. Zweep benoemd als hoofd der Opleidingsschool „Dr. A. Kuyperschool" Rozenhagenstraat 15. In Juli 1932 behaalde hij de akte Paedagogiek M O., B. na gevolgde col leges aan het Nutsseminarium en de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1932 werd hij benoemd tot examinator voor het diploma van den Schoolraad met den Bijbel en in 1933 tot examinator voor de Hoofdakte. Sinds 1936 is hij Eindredacteur van „de School m. d. Bij bel". De volgende publicaties van zijn hand ver schenen: Paedagogiek op het Hoofdakte-exa men (1933). Het Paedagogisch opstel (1934». De Paedagogiek van Bavinck (1935). CHR. HIST. UNIE. De afdeeling Haarlem Centrum der Christe lijk Historische Unie geeft Woensdag 8 Decem ber a.s. haar eersten Kunstavond voor dit seizoen in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De heer J. J. Wallien, voor zitter der afd. en Hoofdbestuurslid van de C.H.U.-, zal spreken over het onderwerp: „Van blijvende waarde". Zang, muziek en declamatie zullen in een afwisselend programma den avond opluisteren. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Prins Bernhard zal geruimen tijd rust moeten houden. 1 Amendementen op de dienstplichtwet ko men los. 3 De Tweede Kamer heeft zich bezig gehou den met Buitenlandschc Zaken. 3 De wijzigingen in de kuikenbroedregeling 1938 3 Fransche en Britsche ministers bevestigen hun eensgezindheid. 4 Franco en Mandsjockwo zullen elkaar we- derkeerig erkennen. 4 De 23ste partij tusschen Euwe en Aljechin is na 40 zetten afgebroken. 9 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Kelten roeren zich. 4 H. D. Vertelling: Dorps-Tragedie. g Jhr. dr. j. c. Mollerus: Bedrijfstelling Haarlem 1936. 7 S. Reshevsky: Gepantserde verdediging 9 T. Kray-Lancée: Octobervacantie. 1 - Iv. de Jong: The Bourdon Trio. u G. J. KaJt; Haarlemsche Postfanfare. 11 Heemstede in vroeger eeuwen. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1