Vrouwen helpen elkander, VETWORMPJES? RADOX Een theepraatje DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 HAARDEMrS DAGBD'A"D" T2 De Edele Dichtkunst Nog een dag of drie zal 't duren Tot het Sinterklaasfestijn; Kind'ren tellen al de uren. Dat het weer zoo ver zal zijn. Moeder is al druk aan 't zorgen, Slooft zich uit voor iedereen, Pakjes worden weggeborgen, Ze vergeet er nimmer een. (Maar één ding kan haar benauwen. En dat is een schoon gedicht. Dat zij nu nog moet gaan brouwen Voor een zoon, een tante of nicht. Tot haar smart vloeit in haar ad'ren Niet het ware dichtersbloed; Als zij Sinterklaas ziet nad'ren Slaat de schrik haar om 't gemoed. En zij denkt met angst en beven Aan haar dorren dichtersgeest, Die z' ook nu niet kan doen leven Tot gerijmel voor dit feest. Rijmwoorden zijn niet te vinden In de Nederlandsche taal Ze kan geen dichtregel verbinden Tot een rijmend, schoon verhaal. Nee, daar wil ze niet om zuchten. Z' oogst toch alleen gelach en hoon. Poëtisch kan ze zich niet luchten; Ze zegt liever maar gewoon: Ha, ha, ziezoo, Een Sinterklaascadeau. Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pak|e (Adv. Ingez. Med.) Eigengemaakte Sinterklaas- Cadeautjes op het allerlaatste oogenblik Ze zijn erheusch er zijn er zoovelen, die nu nog zoo graag een paar cadeautjes zelf in elkaar willen flansen. En dan toch liefst cadeautjes die welkom zijn. Ik wil u nog een paar tips geven, die zoo gemakkelijk en vlug kunnen worden uitge voerd, en toch ook een goed resultaat ople veren. al klinkt dit misschien onwaarschijn lijk. Ons .Sinterklaas-atelier" wordt vandaag verplaatst naar de keuken. Ik wil u drie re ceptjes geven van eetbare smakelijke vul lingen voor een aardig versierd doosje, een opgelakt of verguld blikje, trommeltje, busje, of wat u er maar voor vinden kunt. Eerst maken we een serie Caramels. Hier voor hebt u noodig: 1/4 L. room, 150 gram suiker, 100 gr. boter, 100 gr. gewone chocolade (reepen of tabletten) en 100 gram blanke (dit is witte) stroop. U doet alles in een flinke steelpan, of in een ijzeren vleeschpan, de chocola raspt u even, of maakt er kleine stukjes van, en dan roert u maar. Als alles gesmolten is.^èn aan de kook raakt, dan blijft u maar roeren, en laat u het even door koken. Van te voren hebt u een bakblik (liefst met opstaand randje.) of een blikken deksel van een biskwie-trommel, of een andere blik ken plaat met boter ingesmeerd. Daar stort u nu den inhoud van uw pannetje op uit, laat het bekoelen en snijdt er nette vierkantjes of ruitjes van; dat zijn heerlijke taaie cho- colade-caramels. De bereiding van Mocca-Caramels gaat pre cies op dezelfde wijze. Alleen is de verhou ding iets anders. Op 1/4 L. room neemt u 2 ons suiker, 80 gram boter. 1 ons blanke stroop en 2 lepeltjes koffie-extract. Tenslotte kunt u in plaats van koffie- extract ook vruchten-essence gebruiken, maar dan worden onze caramels weer iets duurder. U kunt ae caramels goed laten drogen, dan kleven ze niet zoo erg. Maar u kunt ze ook stuk voor stuk even in „toffee-papiertjes" verpakken dat daarvoor speciaal in den han del gebracht is. Tenslotte kunt u een groot stuk z.g. couverture-chocolade smelten, en daarin de caramels één voor één vluchtig on derdompelen. Dan maakt u er dus meer een soort bonbon van. Tenslotte bestaan er vele recepten van Truffels, waarbij ik speciaal uw aandacht op twee punten wil vestigen: le doet door uw chocolade-truffelmassa een paar druppeltjes sterke koffie. 2e. Wentelt uw truffels door wat cacao van de allerbeste kwaliteit waaraan u eerst nog wat poedersuiker hebt toegevoegd. De fout van de meeste truffels is dat de „eerste hap" dikwijls zoo bitter is. Chocolade-hagel slag kan natuurlijk ook dienst doen, maar ziet er eigenlijk wat „kinderlijker" uit. Nu.geef ik u nog een recept voor Gevulde Speculaas, een echt, beproefd bakkersrecept: 4 ons meel, 3 ons bastersuiker, 120 gram bo ter, Yz ons amandelen, Yz ons sucade, een theelepel speculaaskruiden, iets koolzuur of bakpoeder. 3/4 d.L. melk. En voor het „vulsel" 3>/2 ons amandelsuiker, 1 ei, 1 citroen, wat kaneel, 2 boterhammen. Het brood wrijft u fijn, dan voegt u er de overige ingrediënten bij en kneedt dit goed door. Ook alle overige ingrediënten voor „de koek" kneedt u stevig door elkaar, en rolt ze in 2 lagen uit waartusschen u de amandel massa uitspreidt. Het bakken duurt Yz uur, vooral niet in een al te heete oven! Tenslotte kunt u een oudere vriendin of tante, of kennissen die op kamers wonen nog fijn even verwennen met een paar potjes jam. Ik geef u een recept voor Sinaasappeljam en Marmelade van abrikozen met ananas. De verhouding is als volgt: 9 sinaasappels, 6 citroenen, 1 Yz L. gekookt water. In het ge kookte water raspt u de schil van de zes citroenen en de negen sinaasappels. Dan maakt u de vruchten goed schoon zoodat er geen wit en geen pitten inzitten. Dit vocht kookt u met de stukjes vrucht. U weegt het en voegt een gelijk gewicht aan suiker toe. Nu kookt u deze massa tot de vereischte dikte in (ongeveer één uur). Een pond abrikozen snijdt u in kleine stuk jes, en zet ze één nacht over in iets water, zoodat ze nauwelijks onder staan, (ongeveer 4 d.L. i. Dan voegt u hier Yz dD. citroensap bij en nog l ó.L. ananassap (uit Yz blikje ananas), U voegt 3 ons suiker toe, en kookt alles tezamen gedurende 30 minuten. Dan doet u er tenslotte de in kleine stukjes ge sneden blokjes ananas bij en desgewenscht 1 ons gehakte walnoten of amandelen. Dit kookt u nog 1 a 2 minuten mee door. en ook deze marmelade is gereed. Tenslotte plakt u een zclfgeteekenu ol an der origineel etiquet op deze jampotjes, en u hebt weei een zeer welkom geschenk klaar. VIER VOLKEN OVER DE VROUW ENGELAND Ween niet om gemorste melk. Eén steekje te rechter tijd spaart er negen. Een moeder kan wel tien kinderen onder houden, maar tien kinderen niet een moeder. SPANJE. Zoo men spint, zoo men wint. Kies het linnen naar den inslag, en de doch ter naar de moeder. FRANKRIJK. Een man van stroo wenscht een vrouw van goud. Die vrouw is de beste, over wie men het minste spreekt. Een goede vrouw is een kroon waard. ITALIë. Een meisje, dat teveel in den spiegel kijkt, spint weinig. Meisje, vrouw en moeder drie gedaante verwisselingen. Bont en nog eens bont! R°r"°"ensche„ AKrONHUNlNK.DEVPmH (Adv. Ingez. Med.) Jumper voor minder slanke dames. Voor de minder slanken onder ons is dit een aardige, warme jumper voor de koude dagen. Het opgegeven patroon is voor maat 44. We hebben noodig 350 gram zachte 4- draads wol en pennen no. ZYz- Voorpand: Het voorpand beginnen we in twee deelen te breien. We zetten voor de rech ter helft 50 st. op,- en breien 6 pennen in ger stekorrel; d.w.z. 1 pen 1 r. 1 a., de volgende pen verspringen, dus zoo, dat de rechten boven de averechten komen. Nu breien we gewoon recht, dus 1 pen recht, 1 pen averecht, met aan het eind een rand van 6 st. van gerstekorrel. Is dit rechter voorpandje 12 c.M. lang dan zetten we de steken op een draadje en breien spiegelbeeldig het linkervoorpand. Is dit ook 12 c.M. lang, dan zetten we beide pandjes op één pen, zoo, dat de randjes gerstekorrel naast elkaar komen en breien verder met 12 st. ger stekorrel in het midden. Telwens om de acht pennen meerderen we voor en achter aan de pen 1 st. tot we 124 st. op de pen hebben. We breien door tot het armsgat; ongeveer 24 c.M. van het split je af. Voor het armsgat kanten we 15 st. af (5-4- 3-2-1). Nu verdeelen we het werk weer in tweeën, omdat we in het midden een splitje moeten maken; aan weerskanten van het split loopt de gerstekorrel gewoon door. Is het. armsgat 14 c.M. hoog dan maken we naast de gerstekorrel een knoopsgat van 4 st. breed. Hieria breien we nog 2 c.M. en zetten 17 st. op een draad voor de hals. De overige 30 st. zijn voor de schouder. Nu breien we van de hals af eerst 24 st. en terug, daarna 12 st. en terug, daama 6 st. en terug. Daardoor is de schouder iets opgeschuind. Het spreekt vanzelf dat de linkerschouder het spiegelbeeld is van de rechterschouder. Rug. Voor de rug zetten we 90 st., breien eerst weer 6 pennen gerstekorrel, daarna 1 pen recht, 1 pen averecht tot de taille, dus 12 c.M. nu op dezelfde manier als bij 't voorpand bij- meerderen tot 118 st. Zijn we bij het armsgat dan kanten we 12 st. aan weerskanten af. (4-3-3-2). De overige 94 st. breien we door tot de hals, 34 st. zetten we op een draad, 30 st. voor de schouder breien we schuin op. De schouders van het voor- en achterpand breien we aan elkaar. Voor het boordje ne men we alle steken, die op een draadje zitten op, en een enkele steek daar, waar anders een gat zou komen en breien een boordje van ger stekorrel van 10 pennen. Hierna afkanten. Mouw. Voor de mouw zetten we 40 st. op en meerderen om de 3 pennen voor en achter 1 st. tot 56 st. Daarna om de andere pen voor en achter 1 st. bijmeerderen tot 70 st. Nu voor en achter 15 st. bijmaken, zoodat er 100 st. op de pen staan. Vervolgens om de pen afminderen tot 80 st. dan om de 4 pennen tot 70 st. dan om de 8 pennen tot 50 st. Nu breien we door tot de mouw lang genoeg is en breien aan het eind een boordje van 6 pennen gerstekorrel. Voordat we de mouw dichtstik- ken wordt deze eerst gestreken onder een natte doek. Na het dichtstikken strijken we de naad goed uit en zetten de mouw in de jumper, zoo, dat alle ruimte bij de schoudernaad komt. We zoeken een paar knoopen, die aardig bij het breiwerk kleuren, naaien deze aan elkaar en sluiten de jumper hiermee. Om het middel dragen we een aardige cein tuur. Sp. Th. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG Petroleumvlekken komen, vooral door lek ken van petroleumkachels nogal eens voor op vloer of karpetten. Deze vlekken verwijdert men eenvoudig door ze af te wrijven met waschbenzine, of nog beter met perchloor- aethyleen, waarna men de plek bedekt met een laagje magnesia, dat na een uur weer ver wijderd kan worden. Als men benzine gebruikt vooral geen vuur of vlam in de nabijheid en de ramen tegen elkaar open zetten. Een en ander over het werk van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Plattelandshuismoeders Vrouwen, precies zooals wij, met haar moei ten en beslommeringen, met haar stille vreug den in het opgroeiend gezin, met haar leed en bovenal met haar vele, nijpende zorgen! Kennen wij ze eigenlijk wel? We hebben ze gezien en misschien meermalen gesproken die vrouwen van kleine boeren, van landarbeiders, turfmakers en zoo vele andere, als we 's zomers op een heerlijken fietstocht uitrustende van eigen huishoudelijke inspanning, ons eenig mooie land doorkruisen. Maar zijn we door gedrongen in haar leven yan alledag, weten we, wat op het platteland, vooral in de armste gedeelten als de Friesche heide, de Langstraat, sommige gedeelten van Drente, de Peel, wordt doormaakt en omgetobd? Ik vrees van niet, want ons eigen leven neemt ons en dat is ook immers heel natuurlijk! zoo geheel in beslag dat we weinig gedachtekracht overhou den Óm ons te verdiepen in datgene, wat ligt buiten de eigen sfeer. En tóch is dat zich inleven in de zorgen en problemen van een andere bevolkingsgroep zoo buitengewoon vruchtbaar; niet alleen om dat het ons stemt tot dankbaarheid voor de vele geriefelijkheden, die wij als stadsmen- schen nog genieten, maar ook omdat we in al die vrouwenlevens, die schijnbaar zoo ver van ons af staan, toch direct weer voelen de over eenkomst. het in wezen gelijke met ons leven. Hoe het begon. Laten we bij 't begin beginnen. Door haar werk als inspectrice van het Nijverheidsonder wijs op het platteland kwam mej. Gr. C. Smit geregeld met deze huismoeders iq de aller - behoeftigste omstandigheden in aanraking. Zij zag van zeer nabij de omvangrijke taak van de plattelandshuisvrouw, die zich meestal moet behelpen zonder gas, waterleiding en veel andere hulpmiddelen, waarover de vrouw in de stad beschikt en die bovendien haar aan dacht moet verdeelen over allerlei verschil lende werkzaamheden. Dag in dag uit moet zij, die meestal voor haar huwelijk niets ge leerd heeft dan wat lager onderwijs en zich dus de handigheid in 't vervullen van de ge zinstaak zelf zoo goed en zoo kwaad als 't ging heeft moeten veroveren, man en kinde ren verzorgen, koken, wasschen, naaien en verstellen enals 't eenigszins mogelijk is nog iets bij verdienen als landarbeidster of als werkvrouw. Een sloopende, uitputtende taak, vooral als wat meestal op het platte land het geval, is de gezinnen groot zijn en de inkomsten bedroevend laag. Dan moet het dappere huisvrouwtje woeke ren met haar tijd en krachten en dan is het geen zeldzaamheid, als ze, vroeg oud en afge tobd. haar gezin niet meer zoo kan verzorgen als eigenlijk noodig zou zijn. Mej. Smit zag dit alles en dus was het niet meer dan natuurlijk, dat de gedachte bij haar opkwam: „hoe kunnen we voor deze vrou wen iets doen om haar en haar gezin het leven dragelijker te maken?" Het zou noodig zijn. deze huismoeders te leeren. hoe ze met doelmatig aanwenden van de aanwezige hulpmiddelen en de opbrengst van het eigen bedrijfje in beperkten tijd haar gezin zoo goed mogelijk zouden kunnen ver zorgen. Eenvoudig, heel eenvoudig maar degelijk onderwijs dus, in den vorm van cursussen! In het najaar van 1934 ontstond in elke provincie een commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten PatteDnde waarin zit tin" hebben afgevaardigden van de Neutrale, de R.K. en de Christelijke landbouworganisaties. Groene en Wit-Gele Kruisvereenigingen, vrou- Platielandshuisvrouwen op den kookcursiis. wen organisaties, onderwïjsvereenigingen e.a., al naar de samenstelling van de bevolking dit ;ewenscht maakte. En in Februari 1935 wer den al deze organen in landelijk verband ge bracht; toen ontstond door samenwerking van de drie Centrale Landbouworganisaties en de vereenigingen van het Groene en Wit-Gele Kruis de „Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande", onder voorzit terschap van den Directeur-Generaal van het Onderwijs. En direct werd toen een programma opge steld van aanvankelijk 6 maal 6 lessen, nu zijn het er 8 maal 6 gediplomeerde leerares- sen trokken er op uit en in alle dorpen, die hiervoor in aanmerking kwamen werden loka len van scholen beschikbaar gesteld en cur sussen gegeven. Nu, na 2>/2 jaar gestadigen arbeid, heeft men de groote voldoening, dat reeds ongeveer 2500 cursussen van 6 lessen, met tezamen 50.000 deelneemsters, konden worden gegeven! Natuurlijk kost dit veel geld, maar het plan vond al direct bij de organisaties van ver schillende richtingen zooveel sympathie, dat ieder graag een steentje bijdroeg. De regee ring geeft een j aarlij ksche subsidie, het pro- phylaxefonds steunde en zoo ziet men het in ons land wel zeer merkwaardige en ver blijdende! wonder gebeuren, dat dit prachtige werk, dat jaarlijks f 35.000 kost, door al die vogels van diverse pluimage een drachtiglijk wordt voortgezet. Tot groot heil van de plattelandsvrouwen! Wat ze zooal leeren. Wanneer gebleken is, dat er op een bepaalde plaats behoefte aan een of meer cursussen be staat, dan zorgt, een plaatselijke commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende groepen der bevolking vooral die van de vrouwen, die het onderwijs zullen volgen,voor een verlicht en verwarmd lokaal en dan kan de leerares, die rechstreeks door de stichting wordt uitgezonden, haar werk beginnen Een omvangrijk werk. want er moet in korten tijd veel worden geleerd! De indeeline van de leerstof in S cursussen van 6 lessen is zoo ge- Taakt omdat het voor de meeste vrouw^ be zwaarlijk is zich te verbinden om an er djn 6 weken één avond of middag in de week naar een cursus te gaan. Het programma luidt als volgt: 1 koken (6 X 2Yz uur); samenstelling en bereiding van zomerrant- soenen, met grondstoffen uit eigen bedrijf. Eenvoudige inmaak. Hygiëne. 2 koken (6 X 2V2 uur); samenstelling en bereiding van winterrant- soenen met grondstoffen uit eigen bedrijf. Verwerken van slacht, verwarming, verlich ting, ventilatie. 3 koken (6 X 2y2 uur); samenstelling en bereiding van ziekenkost; verdere verzorging van een zieke, kindervoe ding. 4 tuinbouw (6 X 2Yz uur) aanleg en onderhoud van een eenvoudigen groentetuin bij het huis, welke voldoende groente oplevert voor zomer en winter. 5 naaien enwasschen (6 X 2y2 uur) onderkleeding voor kinderen, breien van babyhemdjes. luierbroekje. kinderkousjes. Wasschen en strijken van meegebrachte klee- dingstukken. 6 naaien en wasschen (6 X 2'/2 uur) bovenkleeding van kinderen. Breien van das, muts. handschoenen. Wasschen en strij ken van meegebrachte kleedingstukken. 7 wasschen (6 X 2Yz uur); Reinigen en opmaken van kleeding en huis- houdgoed voor volwassenen en kinderen. 8makenvanmatrassenendekens. Deze laatste cursus is gloednieuw en voor ziet in een groote behoefte. De dekens worden gemaakt van waschbare stof opgevuld met hooi en doorgestikt. Er is hiervoor groote be langstelling: de moeders konden haar gezin zoodoende steeds van nette dekens voorzien en er zijn bovendien geen lakens noodig! Natuurlijk is het werk langzamerhand ge groeid: al naar de behoefte uitwees, kwamen er allerlei nuttige dingen bij. Zoo b.v. bij de naaicursussen: oorspronkelijk was het plan, van oud, nieuw te maken, maar dit bleek veelal in de praktijk niet mogelijk, ornaat het oude te oud was of heelemaal niet aanwezig. En daarom worden nu door de stichting zeer goedkoop stoffen geleverd: fla nel voor ondergoed, blauw glorïalinnen voor schorten en pakjes, peau de pêche voor jon gensbroeken. Ook practische kookboekjes met recepten zijn voor een paar cent verkrijgbaar. En zoo is het mooie werk gestadig groeiende. ,Men moet" zoo vertelde mij mej. Smit „eens een cursus hebben meegemaakt om een goeden indruk te krijgen van de enorme toewijding aan beide kanten: bij de leerares- sen, die den heelen dag ook buiten de cur sussen om, in touw zijn om voor haar huis vrouwen toch maar het maximum nuttig effect te bereiken; bij de vrouwen zelf, die na een uitputtende dagtaak nog graag 2y2 uur lang op de les zitten en niet ophouden met vragen. De kracht van dit werk ligt in het directe nut voor de or act ijk van het dagelijksch leven. Het blijkt, dat men met graagte het ge leerde toepast en 't aardigste is nog, dat de kinderen elkaar vertellen, dat zij zoo lekker gegeten hebben en erop aandringen, dat hun moeder ook den cursus bezoekt. In een plaatsje waar de vrouwen noch lezen noch schrijven konden, en de recepten niet konden lezen, bleek het, dat de man met het dictaat in de hand naast het fornuis stond om aanwijzingen te geven. In een dorp konden maar 40 vrouwen aan de naailes deelnemen, terwijl er toch nog veel meer waren, die graag wilden leeren vermaken en verstellen. Er werd nu het volgende op gevonden. De vrouwen die den cursus volgden, verzamelden elk een mid dag in de week haar kennissenkring om zich heen en legden daar weer uit, wat zij op de les hadden geleerd. Zoo profiteerde een groot aantal vrouwen van de lessen. Toen op een les andijvie was gekookt, was aan het eind van de week alle andijvie van het heele dorp op gebruikt. Zoo lekker had het gesmaakt! Als we die toewijding zien dan worden we er soms door ontroerd en dan doet het ons leed. dat we nog niet vee! meer kunnen doen! De plattelandshuisvrouw is onzen steun en ons mede.even in haar moeilijk bestaan zoo dubbel en dwars waard. R, de RUYTER—v. d. FEER. Er zal dezen winter bizonder veel bont worden gedragen en op duizenderlei manier! Als langen getailleerden mantel, als kort jasje, als kraag, als kleinere versiering nooit was de bontmode zoo gevarieerd als thans! Van alle bontsoorten zal het astrakan wel 't allermeest worden gedragen. Als we nog restjes van deze bontsoort hebben liggen, dan kunnen we er nu ons voordeel mee doen. Mantels van laken, zwart of gekleurd, dragen qstrakan opslagen, epauletten, randjes langs de zakken, arabesken langs de mouwen of zoom. En ook het omgekeerde krijgen we te zien: bontmantels krijgen een slanker en jeugdiger voorkomen door incrustaties van stof op al die plaatsen, waar de elegante vrouw geen overtollige dikte gebruiken kan: reepen stof worden gebruikt voor 't inzetten der mouwen, aan de taille en zelfs voor een heelen rug of voorzijde. Ook de combinatie van bont en fluweel is geliefd. Eén gulden regel houden de bontwerkers dit seizoen in 't oog: een bontjas moet zoo worden ver vaardigd, of 't een stoffen jas was. Weg met die groote, plompe gevaartes, die men vroe ger maakte, om toch vooral geen bont te verknippen: de elegance gaat boven alles! En deze techniek heeft 't groote voordeel dat men uit de overblijvende stukken zoo prachtig versieringen kan maken. Dit zal dan ook wel de oorzaak zijn van de bont arabesken, randjes en andere tierlantijn- tjes Wat is een ROOK ABONNEMENT? DAMES, dat is iets voor HEM. Geeft iets, waar hij lang wat aan heeft. Vraagt inlichtingen bij Sigarenmagazijn MA T R A'% 22 JUUANAPARK 22 TELEF. 1-7-9-7-0 (Adv. Ingez. Med.) Een Indische legende verhaalt, hoe vele eeuwen geleden een vrome monnik, die zich aan den dienst van Boeddha wijdde, de ge lofte had afgelegd, geen minuut van zijn leven zonder gebed door te brengen en geen seconde te slapen, maar eens op een dag werd hij door vermoeidheid overmand en viel in slaap. Na het ontwaken besloot deze eigenaardige man zijn zwakke natuur voor het breken van zijn gelofte te bestraffen: hij sneed zich de oogleden af en wierp ze op den grond om te verhinderen, dat de slaap hem nog ooit aan zijn leven zou overweldigen! Op die plek echter ontsproot uit de afgesneden oogleden van den heilige een struik met groene blaad jes en heerlijk geurende roze bloesem. En pelgrims die de heiligdommen van Boeddha gingen bezoeken, plukten de aromatische blaadjes af, droogden ze op heete steenen en trokken er een drank van die zij prezen om zijn smaak en geur. Van dit oogenblik af was de thee in het Oosten een volksdrank ge worden: in Indië en Mongolië, in China en in Siam, in Japan, Siberië en den Kaukasus. Hohandsche en Portugeesohe zeevaarders die reeds in de 15e eeuw verre handelsreizen ondernamen naar Afrika, Ceylon, Indië en het Verre Oosten, brachten den roem van dezen „wonderdrank" naar Europa en m het jaar 1610 dus 327 jaar geleden werd de thee voor den eersten keer in 't openbaar op cle Europeesche markt verkocht. In Japan is het theedrinken een ware cul tus en er is dan ook geen daglooner of koelie hoe arm hij ook zijn mag, die niet belralve zijn onontbeerlijk busje rijst ook een thee keteltje bij zich draagt om overal op zijn zwerftochten onmiddellijk een kopje van den geurigen godendrank te kunnen genieten. In Rusland, waar de samovar alle revo- lutiestormen glansrijk heeft overleefd, dronk men de thee vroeger zoo zoet mogelijk en stak dan nog bij iedere slok een suikerklontje in den mond. Nu is suiker in Rusland een zeldzaamheid, doch de thee heeft zich als volksdrank gehandhaafd, ofschoon in heel Rusland geen thee groeit en de „Russische thee"uit China komt. In China zelf drinkt men geen thee met suiker ,maar „ge- - kruid". DORDRECHT (Adv. Ingez. Med.) TASCHPOEDERDOOS 't Is opmerkelijk, wat een onsmakelijke, om niet te zeggen „vieze" donsjes met soms op reis of in restaurants te voorschijn ziet komen uit de taschjes van keurige dames. Verwissel uw donsjes geregeld. Langer dan twee a drie we ken blijft een exemplaar nooit frisch. En apropos, poeier u nooit in 't publiek, als u :fc even vermijden kunt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14