Haarlem's Dagblad E Prins Bernhardt toestand blijft bevredigend. SMITS Hij komt Vreemdelingen in Frankrijk. Wat meer geslapen in den afgeloopen nacht. Katwijksche logger bij Egmond gestrand Kinderzegels. Weet wat U eet! BOTERLETTERS BOTERSPECULAAS POPPEN 55e Jaargang No. 16702 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 2 December 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mannden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenties1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. clko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek# Eén van de gevolgen van de ramp, die in 1914 de maatschappij uit haar evenwicht sloeg, dat zij nu sinds negentien jaar vergeefs poogt terug te vinden, was het optreden van een „vreemdelingen-vraagstuk" in vrijwel alle landen. Nederland tobt er ook mee, zooals bij herhaling blijkt. Er zijn vreemdelingen die on- gewenscht zijn wegens politieke actie, er zijn anderen die een vraagstuk op zichzelf vormen omdat zij zonder middelen van bestaan zijn. Dan komt er ook nog de categorie bij die een concurrentie vormt op de overvoerde arbeids markt en het parlement houdt zich van tijd tot tijd bezig met het „naturalisatie-vraag stuk" dat onafscheidelijk aan het groote aantal buitenlanders verbonden is. In vele andere landen zit men niet minder in zijn maag met de oplossing van al deze raadselen en Frankrijk heeft het er ongetwij feld moeilijker mee dan wij. Want op een be volking van 40 millioen zielen telt dat land nu 2.719.000 buitenlanders, die er zich gevestigd hebben. Dat is dus een kleine zeven procent. In een artikel van Le Quinzainier in het Pa- rijsche tijdschrift „Les Armales" worden daarover merkwaardige dingen medegedeeld. Ten eerste zegt Le Quinzainier, dat Frank rijk wel al sinds eeuwen veel buitenlanders onder zijn bevolking heeft geteld, maar dat zij in 1851 toch maar één procent van de be volking uitmaakten. De langzame toeneming van de Fransche bevolking en de snelle ïn- dustriëele ontwikkeling deden dit percentage stijgen tot 2.8 in 1911. Daarna kwam de oor log en op den oorlog volgde een snel cres cendo van de buitenlandsche vestiging. Het zet zich nog altijd voort, want zes jaar gele den waren er ruim driehonderdduizend min der dan nu. Natuurlijk overwegen de Italianen. Velen zijn hun land ontvlucht. Niet minder dan 808.000 wonen in Frankrijk. Dat is 35 pCt. van de totale buitenlandsche vestiging en aange zien de economische toestand van Italië slecht is en geen uitzicht op spoedige verbete ring biedt, terwijl Amerika zijn immigratie voorschriften streng toepast en Abessinië al heel weinig geschikt blijkt voor kolonisatie zullen de Franschen wel op verdere toeneming van dezen import kunnen rekenen. Dan zijn er 322.000 Spanjaarden, 320.000 Belgen, 309.000 Polen, 123.000 Zwitsers, 120.000 Russen, 70.000 Duitschers en 30.000 Armeniërs, De ingewikkeldheden die hun aanwezigheid oplevert zouden allicht 'minder groot zijn als zij zoo ongeveer gelijkelijk over het heele Fransche grondgebied waren verdeeld. Maar dat is volstrekt niet het geval. Twintig depar tementen van midden-Frankrijk en Bretagne bezitten nog geen procent buitenlanders. Maar het département de la Seine (Parijs en omge ving) telt er 420.000, (waarvan 239.000 arbei ders), en het Zuiden en het Noorden bezitten wel de hoogste percentages. Zoo zijn er 140.000 in het département des Alpes Maritimes en zij vormen dertig procent van de bevolking dier provincie. Er zijn er 248.000 in het départe ment des Boüches du Rhone (22 pCt. van de bevolking), 173.000 in het département du Pas de Calais (14 95000 in Meurthe-et-Moselle (16 en 22.000 in het département du Nord (11 Van gastvrijheid gesproken! In totaal zijn tachtig procent van de bui tenlanders in Frankrijk arbeiders. Er is een Oostelijk indüstfiestadje, Homecourt, in het département Meurthe-et-Moselle, waar zij juist de meerderheid der bevolking vormen en te Moutiers, in dezelfde provincie, zijn zij ruim in de meerderheid. In die streek zijn het Duitschers, Polen en Italianen. Hun talen, hun organisaties, hun eigenaardigheden en vrijmoedigheden doen zich in alerlei streken voortdurend gelden. In de mijnstadjes van Lotharingen en het Noor den vindt men vaak evenveel uithangborden met Poolsche en Italiaansehe als met Fran sche opschriften. De buitenlandsche kolonies hebben hun eigen onderwijs, hun eigen geestelijken en natuurlijk ook hun eigen bla den. In het "Noorden zijn er Poolsche vereeni- gingen die er nota bene haar eigen militaire training op na houden en met haar vlaggen op Zondag defileeren. De Fransche vreemdelingenwetten behoeven natuurlijk herziening om in de vele nieuwe toestanden te voorzien, die geen wetgever ooit had kunnen verwachten. Er is een medisch onderzoek van eiken nieuw gevestigden bui tenlander, die vergunning van het Ministerie van Arbeid heeft gekregen. Maar het is blijk baar te mild, want de vreemdelingen vormen een groot deel van de ziekenhuisbevolking. Er zijn nog meer beperkende bepalingen maar ook die worden niet al te streng toegepast. Le Quinzainier is er niet voor „Weg met de Vreemdelingen" te roepen. Men zou zeggen: als Frankrijk daar ook al toe overging, wat zou er dan van deze men- schen terecht moeten komen? Zou men hen van het eene land naar het andere willen gaan jagen, in naam der huidige beschaving van Europa, die al vrijwat op haar rekening heeft dat haar naaste voorgangsters veraf schuwd zouden hebben? „De goeden moeten zich gerust voelen en de kwaden moeten beven" heeft de Franschman 1' Espinasse gezegd. En deze opvatting beveelt Le Quinzainier in zijn artikel aan. R. P. De wereldvlag, die aan het Nederlandsche Padvindsters Gilde in Augustus j.l. door Lady Baden Powell is uitgereikt, trekt thans langs alle 80 afdeelingen in ons land. Woensdag is zij door de Haarlemsche Padvindsters ceremoniëel in gehaald. Een groep padvindsters bij de vlag (rechts). De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenmorgen het volgende communiqué „Deze nacht heeft meer slaap gegeven dan de vorige; de hoofd pijn wisselt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bernhard heeft met genoegen zijn ontbijt genutttigd. De algemeene toestand blijft bevredigend." Hofjager Spek heeft buiten de breuk van zijn knieschijf geen stoor nissen van eenig belang. Ook hij heeft goed geslaperv In het Woensdagavond gepubliceerde com muniqué werd meegedeeld: De dag van heden verliep gunstig. Prins Bernhard heeft voor het eerst eenig voedsel tot zich genomen, de hoofdpijn is minder, de prins was betrekkelijk opgewekt. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben Woensdagmiddag hun verblijf in het burgerziekenhuis onderbroken voor het ma ken van een middagwandeling. Daartoe bega ven de beide Vorstinnen zich naar den dieren tuin van Artis, waar zij geruimen tijd in ge zelschap van den directeur dr. A. L. J. Sunier hebben vertoefd. De aanrijding op de Kleverlaan. Mevrouw K. overleden. Mevrouw E. K., die Dinsdagmiddag vijf uur op de Kleverlaan door een taxi werd aan gereden, waardoor zij zwaar gewond naar het Sint. Elisatbeths Gasthuis moest vervoerd worden, is daar Woensdagavond aan de ge volgen overleden. T ento ons telling Kinderrubriek. De opbrengst van deze tentoonstelling in onze Tijdingzaal bedroeg f 24.38, welk bedrag door ons werd afgedragen aan de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose te Haar lem. Een padvindstersvlag „trekt" door Haarlem. Toen op 6 Augustus jl. een paar duizend meisjes van het Nederlandsch Padvindsters- gilde voor haar Chief Guide Lady Baden Powell defileerden op het Jamboree-terrein te Vogelenzang heeft deze aan de meisjes een ,,wereld"vlag, blauw van kleur, gesierd met een geel klaverblad uitgereikt. Deze vlag maakt thans een rondreis door Nederland langs alle ongeveer 80 afdeelingen van het gilde en zooals passend is, wordt zij overal met eenig ceremonieel ontvangen, om later naar de volgende afdeeling te worden overgebracht. Woensdagavond was de vlag te Haarlem, waar vele padvindsters in haar blauwe uni form en ook de jeugdige kabouters in haar' bruine dracht tezamen waren gekomen om het trotsche embleem eer te bewijzen in het clubhuis van de padvinders aan de Schouw tjeslaan, voor deze gelegenheid gebruikt, om dat het clubhuis der meisje voor dit doel te klein was. Als leidster der ceremonie las mej. H. Kersbergen de oorkonde van Lady Baden Powell die de vlag vergezelt en daarna werd deze door drie padvindsters binnengehaald. Na afloop der ceremonie werd de vlag over-; gébracht naar het huis van de presidente der Haarlemsche afdeeling mevrouw H. Halberts- ma-Waller, waar zij voor het oogenblik werd opgeborgen, om straks haar rondreis te ver volgen. Op 22 Februari, de verjaardag van Lord en Lady Baden Powell beiden, zal de vlag haar tournee beëindigd hebben en het Hoofd kwartier van het Gilde te Den Haag berei ken om daar verder te blijven. Bemanning door reddingboot van boord gehaald. Tegen zes uur is Woensdagavond op vier kilometer ten zuiden van Egmond de logger KW. 57 bij mistig weer gestrand. Het schip keerde na een reis van negen dagen met een vangst van 150 kantjes huiswaarts. Den geheelen dag had men mist gehad, doch tegen den avond werd het zicht miniem. Voortdurend werd daarom ge peild. Na de laatste peiling, waarbij 81/2 vaam water werd gemeten, raakte het ijzeren schip met een harden stoot op een bank. Daar het schip water begon te maken, gaf de schipper order om te stakelen om daardoor de aan dacht van de kustwacht te trekken. Zoodra deze de waarschuwing zag, werd de redding boot klaargemaakt. Zonder moeite kon de be manning met bagage en bezittingen op de reddingboot overgaan, nadat een anker was uitgeworpen en de luiken waren dichtgesjord. Twee sleepbooten van bureau Wijsmuller uit IJmuiden zijn er hedennacht te om streeks half drie in geslaagd den logger vlot te trekken. Schipper van de KW 57 is de heer J. v. d. Best. Het schip behoort aan de reederij N. Haas noot. Eventjes, in enkle regels, Wijs ik u, als kindervrind, Op den verkoop van de zegels Voor het arm misdeelde kind. Eiglijk hoef 'k slechts te verklaren, Denk erom, ze zijn er weer, Zooals lang reeds telken jare, Bij elkaar nu veertien keer 't Is een instelling geworden, U en iedereen bekend, In December aan de orde, Na vijf weken weer ten end. 't Laatst werd het, naar 'k heb gelezen, Honderdtachtigduizend pop. Twee ton moet het ditmaal wezen, Daar tenminste hoopt men op. 't Is best mooglijk dit te halen Voor een zoo bijzonder doel, Met den steun, als telkenmale, Van uw beurs en meegevoel. Maar geen mensch moet achterblijven, Als elk meehelpt, naar zijn kracht, Elk die nu iets heeft te schrijven. Wordt het vast tot stand gebracht. Vele kleintjes zijn één groote. Offer mee uw kleine duit, Vele kleintjes, stadgenooten, Steken armpjes naar u uit.... Daarom wees 'k, in enkle regels, Even u, als kindervrind, Op den verkoop van de zegels Voor het arm misdeelde kind. Melkverstrekking aan sckook kinderen. Zal er toe worden overgegaan? Half November j.l. heeft het Schoolmelk- comité alhier een onderzoek ingesteld in hoe verre het mogelijk zal zijn met een even- tueele melkverstrekking op scholen te Haar lem te beginnen. Uit de ontvangen opgaven van de ouders blijkt, dat het onderzoek zich heeft uitgestrekt over pl.m. 15.800 kinderen. Het aantal kinderen, wier ouders wenschen dat zij deelnemen, bedraagt pl.m. 10.300. Het Haarlemsche Comité heeft het resultaat van het onderzoek aan het Centraal School- melk-comité te 's Gravenhage medegedeeld, Laatstgenoemd Comité moet nu een regeling treffen over den prijs van de melk; eerst daarna kan het Comité alhier beslissen of het al of niet tot de verstrekking zal over gaan Aangezien de algemeene melkverstrekking op scholen, alsmede de eventueele toekomsti ge regeling daarvan, de belangstelling van Regeeringszijde heeft, is door het Centraal Schoolmelk-comité te 's Gravenhage aan het Comité alhier verzocht met het nemen van verdere stappen nog even te wachten. Het Haarlemsche Comité hoopt binnenkort over een en ander nadere mededeelingen te kunnen doen. Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. Ingez. Med.) De Philippijnen y.ijix cenige malen achtereen door zware stormen geteisterd. Op het eiland Luzon vielen tal van slachtoffers en werden woningen der inboorlingen yernield. Het woord is aan Ruskin: Een heer zijnander tvoord voor diepe vienschelijkheid. hij komtHebt U er al voor ge zorgd, dat uw kinderen en vrien den hem met gejuich zullen begroeten? Een 17-jarige oplichtster. En ongeveer zeventienjarig meisje heeft er deze week misschien verleid door de fraaie uitstalkasten in dezen St.-Nicolaastijd, haar werk van gemaakt, eenige winkeliers op te lichten. Zij stapte eerst, als een jongedame gekleed, een winkel aan den Wagenweg bin nen en vroeg of ze twee vulpenhouders, ter waarde van resp. f 12,50 en f 7.50 op zicht mee mocht nemen, naar haar woning aan de Heemsteedsche Dreef te Heemstede. De win kelierster vertrouwde haar en gaf het ge vraagde mee. Toen ze eenigen tijd niets van het meisje hoorde, ging ze aan het opgegeven adres informeeren en toen bleek haar, dat de door het meisje genoemde naam daar niet bekend was. Op dezelfde wijze wist de jeugdige oplicht ster gedaan te krijgen, dat een winkelier in de Groote Houtstraat haar een brilmontuur ter waarde van f 15 op zicht mee gaf en een an dere winkelier in die straat gaf haar een foto toestel van f 37.50 mee. Ook aan deze twee winkeliers deelde zij mede aan de Heem steedsche Dreef te wonen. De benadeelden deden aangifte bij de politie. De winkeliers zijn dus nu tegen deze op lichtster gewaarschuwd. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. ingez Med HEDEN; 14 PAGINA'S. Dc toestand van Prins Bernhard bevredigend. blijft Een Katwijksche logger is Woensdagavond in Egmond gestrand. l Buslijnen zullen te Heemstede naar Rivie renbuurt en Bronsteepark worden in gesteld. 3 Minister Romme heeft de spaarregeling in de Tweede Kamer verdedigd. 3 De Begrooting van Sociale Zaken is door de Tweede Kamer goedgekeurd. 3 De Japansche troepen bevinden zich op 70 K.M. van Nanking 4 Het eiland Jamaica is ernstig door over stroomingen geteisterd. 4 De 23ste partij tusschen Euwe en Aljc- chin is in remise geëindigd. 9 Engeland heeft met 54 van Tsjecho- Slovakije gewonnen. 9 ARTIKELENENZ. R. P.: Vreemdelingen in Frankrijk. 1 Van onzen Weenschen correspondent: „Driemaal Oostenrijk", het boek van Schuschnïgg. 4 H. D. Vertelling: Brander's Poffertje. 6 Schaakrubriek. g S. Reslievky: Euwe aan nederlaag ont snapt? g Voor de Vrouw. 12 J. B. Schuil; 35ste St. Nicolaasfeeset Bond van Ned. Onderwijzers 23 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 21

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1