Haarlem's Dagblad Volharding. R' P' IrOo Een levensrol. Toestand van den Prins blijft goed. 55e Jaargang No. 16705 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-UitgaveiienAlgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 6 December 1937 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en anubod 1-4 regels F 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dezer dagen ïs de Nederlandsche strijd tegen den oorlog in een nieuwe phase getre den door het eerste nationale congres van de „Internationale Vredes Campagne". Dat is onze nationale afdeeling van het „Rassemble- ment Universel pour la Paix", in de Engelsch- sprekende landen aangeduid als „Internatio nal Peace Campaign" en ruim een jaar gele den te Brussel opgericht. Dit R.U.P. vertegen woordigt een nieuwen vorm van organisatie, vooral omdat het niet alleen reeds bestaande vredesvereenigingen in zich vereenigt maar ook instellingen op ander gebied, waardoor het zeer velen bereikt die tot dusver niet tot de overtuigden behoorden. Met „de overtuigden" bedoel ik niet degenen die geen oorlog willen, want dat zijn in de meeste landen en zeker in het onze alle menschen, maar diegenen die iets willen doen om den volkenstrijd te helpen voorkomen. Hun aantal is tot dusver in ons land niet groot en in deze slechte jaren van tegenslag en voortdurend oorlogsgevaar is het extra moeilijk het uit te breiden. Zij tor nen voortdurend op tegen onverschilligheid en scepticisme, voornamelijk beïnvloed door de gewoonte der meeste menschen om alleen successen toe te juichen. Zoo was er een vervaarlijke geestdrift ook in Nederland waar te nemen toen de Ontwapeningsconferentie begon en het getij gunstig scheen. De oorlogs- bestrijders-uit-overtuiging beleefden het zon derlinge feit, dat zij in de mode waren. Maar toen het met de conferentie misliep kuierden de hoera-roepers weg en men heeft hen sinds dien niet teruggezien. Velen hebben zich ge schaard bij de tegenstanders van den Volken bond, onder het motto „die moet maar weg", ofschoon geen hunner daar een behoorlijke toelichting op kan geven. Eigenlijk komt het neer op: „Ik ben daarin teleurgesteld, het is geen succes, het ding moet nou maar opge heven worden". Dezelfde geestesgesteldheid komt tot uiting bij het meerendeel der suppor ters van de eerste de beste voetbalclub. 'Zij juichen het elftal bij duizenden toe zoolang het wint, maar als het gaat verliezen worden zij er kwaad op en als het naar een lagere af deeling degradeert ziet men hen niet meer terug. Zij schreeuwen zich nu heesch bij een andere club, die wèl wint. Met het meerendeel der supporters van den Volkenbond is het pre cies zoo gegaan. Maar in den korten tijd van zijn bestaan nu ruim achttien jaar heeft hij toch zooveel trouwen aanhang verworven dat hij blijft bestaan, ondanks vele nederla gen, en langzamerhand zelf is gaan beseffen dat hij een blijver is. De Engelsche staatsman Winston Churchill heeft pas in een artikel in het weekblad „Answers" weer eens herhaald „dat alleen een groot verbond van vredelievende volken, ter ondersteuning van internationale wetgeving en rechtvaardigdheid, den oorlog zal kunnen afwenden". En hij noemt de tegenwoordige oppositie tegen den Volkenbond „vain talk and chatter" ij del gepraat en gebabbel. Naar zijn meening zal de Volkenbond een enorme en wellicht beslissende taak hebben te vervullen in het voorkomen van oorlog. Dat schijnt op het eerste gezicht niet veel meer dan een stoute phrase, maar als ik u de vraag stel: Welke andere internationale instelling hebben wij die den wereldoorlog zou kunnen afwen den?, weet gij daar dan een antwoord op? Neen, want er is er geen. Ondanks al de ne derlagen die dit „team" heeft geleden, on danks allen afmarsch van voorbarig-hoera- roepende succesjagers, weten wij dat in dien Volkenbond de sterkste consolidatie be lichaamd is van al die menschen in tientallen landen der wereld, die uit overtuiging zijn streven trouw blijven-en op wie ook Nederland zich zal kunnen beroepen als het in gevaar komt. U zoudt u liever op. anderen beroepen? Maar op wie dan? De oprichting van de Nederlandsche afdee ling der Internationale Vredescampagne is geen wereldschokkend feit, maar zij bewijst eenvoudig dat de nieuw-gevormde internatio nale „supportersclub" van den Volkenbond, die uit ettelijke millioenen leden bestaat, ook in ons land haar vasten vorm heeft gevonden. Men zoekt ook in Nederland naar nieuwe we gen, betreedt ze en volhardt, tegen alle te leurstelling en tegenslag in. Dat is van heel veel belang, dat waarborgt de eenige kans op succes,, die er is. Ook is deze Internationale Vredes Campagne weer zeer sterk aan den Volkenbond gehecht, want haar vier doelstellingen dezelfde natuurlijk, die het Rassemblement Universel nastreeft zijn in volkomen overeenstem ming met het Pact van den Bond. Er is in derdaad een strooming in de wereld ont staan, die men evenmin door tegenslagen als door hoon en onverschilligheid kan be teugelen en die den oorlog tusschen volken voor goed blijft bestrijden. Is dat niet be langwekkend? Het isi nimmer tevoren ge schied. De historie herhaalt zich hier geluk kig niet! Zij biedt een nieuw beeld en een nieuwe kans. Haarlemsche Gemeeutefinanciën. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat het resultaat van de rekening der gemeente- Haarlem over 1936 niet gunstig was. Thans kunnen wij de eindcijfers geven: uitgaven f 21.309.241.37, inkomsten f 20.597.755.41, zoodat er een nadeelig saldo is van 711.485.96. Bij de indiening van de begrooting voor 1938 zullen B. en W. voorstellen aan den raad doen om de dekking van dit tekort te rege len. Italiaansch aspect van een Abessynische stad het regeeringsgebouw aan den Mussoliniweg te Addis Abeba, dat kort geleden gereed gekomen is. Het nieuwe gebouw van den Gein. Geneeskundigen Dienst. De officiëele opening. Hedenmiddag werd het nieuwe ge bouw van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht, over welks inrichting wij onlangs uitvoerige mededeelingen deden, officieel in ge bruik genomen. Rede van den directeur. De directeur van den Dienst, de heer W. B. Smit, arts, heeft bij deze gelegenheid een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen. Na den burgemeester en verdere autoritei ten, leden van den Raad, doktoren en an dere belangstellenden welkom geheeten te hebben, herinnerde spr. er aan dat, nu bijna 20 jaar geleden de gemeentelijke geneeskun dige dienst te Haarlem op zeer bescheiden voet werd ingesteld. Zijn taak is in die jaren regelmatig en sterk uitgegroeid en aan uitbreiding der bezetting kon daarom niet worden ontkomen. In al die jaren heeft de dienst echter zijn sober ka rakter gehouden wat betreft zijn huisvesting. Het klinkt schier ongelooflijk, dat in bijna 20 jaar de geneeskundige dienst in een gemeen te als Haarlem, vijf maal een tehuis kreeg bij wijze van voorloopige voorziening. Van een gedeeltelijke particuliere woning naar een paar oude schoollokalen, vervolgens naar een schoolbewaarderswoning, dan naar een bui ten gebruik gestelde houten barak en daarna naar het thans verlaten heerenhuis in het Kenaupark. Niettemin heeft de geneeskundige dienst zijn taak verricht, heeft voldaan aan de eischen, die de plotselinge uitbreiding van de gemeente door de grenswijziging benevens den regelcma- tigen bevolkingsaanwas en niet het minst de gemeentelijke bemoeiingen tengevolge van de tijdsomstandigheden stelden. Hij heeft zich daarbij niet beperkt tot de uitvoering van zijin formeel omschreven taak, de geneeskundige armenzorg en controle, maar die taak stap voor stap uitgebreid en zich ge vormd tot een instelling, die in sociaal op zicht in het algemeen en voor Haarlem in het bijzonder van groote beteekenis is geworden. Nu ik, na eenige jaren belast te zijn geweest met de leiding, de mogelijkheden maar ook de moeilijkheden heb leeren kennen, kan ik niet nalaten bij deze gelegenheid te wijzen op de groote verdiensten van mijn voorganger, dok ter van Konijnenburg, die (zonder dat ik hierbij te kort doe aan de groote medewer king van de gemeentelijke bestuursinstanties) voor deze ontwikkeling ondanks de moeilijke omstandigheden waaronder hij moest werken, de groote stuwkracht is geweest. Ik gevoel voor zijn werk de grootste bewondering. Spr. prees verder de aangename samenwer king met de Haarlemsche medici en de zieken fondsen, daarbij inhet bijzonder noemende de instelling en ontwikkeling van de' verzeke ring tegen de kosten van bijdragen bij even- tueele opneming in ziekenhuizen. Deze verze kering is van groote sociale beteekenis en voor zoover spr. bekend een unicum in den lande. Ik hoop, aldus zeide de heer Smit, dat wij wat die samenwerking betreft, nog niet tot het eind zijn gekomen, omdat ik mij voorstel zeer binnenkort met de fondsen besprekingen te epenen om te komen tot het inschakelen van het werk der wijkverpleging in de verzeke ring. Ook met de ziekenhuizen waren de betrek kingen bij voortduring goed. Er ligt voor den geneeskundigen dienst in de toekomst nog een ruim terrein om te be werken, open. Nevens de directe geneeskun dige hulp, die door den dienst moet worden verleend en den controleerenden arbeid, zie ik die taak steeds meer op sociaal-geneeskun dig terrein. De gemeentelijke gezondheids dienst moet in de toekomst het middelpunt vormen van alles wat in de gemeente op het gebied van de volksgezondheid moet geschie den. Daar moet zoo noodig het initiatief ge nomen worden voor nieuwe voorzieningen, moet samenwerking tot stand gebracht wor den tusschen particuliere instellingen en de gemeente en tusschen particuliere instellingen onderling. Als wij zien de opsomming, die Dr. Br enk- man geeft in een der laatste nummers van het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde van eenige takken van gezondheidszorg, waar hij noemt het geneeskundig schooltoezicht, zuige lingen- en kleuterzorg, praenatale zorg, zorg voor debielen en gebrekkigen, hulpverleening aan het zwakke kind door de uitzending naar buiten, naar vacantiekolonies, naar open- luchtscholen, de verzorging van het lichaam en de versterking daarvan, de immunisatie tegen sommige besmettelijke ziekten, het ver strekken van extra voeding, waaraan ik nog zou willen toevoegen de propaganda voor vrij willige vaccinatie tegen de pokken en het zich meer en meer toeleggen op de geestelijke volksgezondheid, zal het u duidelijk zijn, dat de geneeskundige dienst aan de uitbreiding en de vervolmaking voor zoover deze takken hier reeds worden verzorgd en de voorbereiding en zoo mogelijk de uitvoering van andere takken, een dankbare ongetwijfeld, maar ook om vangrijke taak zal hebben. Vervolgens betuigde de directeur, ook na mens zijn medewerkers, zijn ingenomenheid met de totstandkoming van het in alle op zichten uitstekend dienstgebouw; in 't bijzon der dankend B. en W. en den Gemeenteraad en oud-burgemeester Maarschalk, die zich op zulk een bijzondere wijze voor de stichting van dit gebouw heeft geïnteresseerd. Spr. eindigde aldus: De wijze, waarop het gemeentebestuur heeft getoond de eischen, welke aan een gezond heidsdienst In een gemeente als Haarlem mo gen worden gesteld, ten volle te erkennen, en de welwillendheid, waarmede aan verlangens mijnerzijds is tegemoet gekomen, stemt mij tot groote erkentelijkheid en gaarne en in alle oprechtheid geef ik uit naam van het' geheele personeel de verzekering, dat dit ons mede zal aansporen in de toekomst in het algemeen be lang onzen arbeid zoo goed mogelijk en met opgewektheid te vervullen. De geneeskundige- en gezondheidsdienst komt met zoovelen in aanraking en daarom en ook door den aard van zijn werk zal critiek, ook in de toekomst, niet uitblijven. Wij van onzen kant zullen doen, wat wij als onzen plicht zien en ons laten leiden door de oude spreuk op het raadhuis van voormalig Spaarndam: „d'Een eert 't, d'ander weert 't, wat deert 't". A. Ruygrok verlaat den gemeente dienst. Uitstekend verzorger der sportvelden. A. Ruygrok Naar wij vernemen zal de heer A. Ruygrok, sedert 1921 opzichter bij de Sportvelden dei- gemeente Haarlem, met ingang van 1 Januari a.s. met wachtgeld gaan. Hij zal dan bijna 40 jaar in gemeentedienst zijn geweest; vóór 1921 was hij voerman bij de Gemeentereiniging. De Haarlemsche sportvrienden en sport beoefenaren zullen den heer Ruygrok zeer missen en hij is altijd op zijn post en een uit muntend verzorger der sportvelden. i oe het komt, dat Haarlem's Dag blad nu reeds bijna 50.000 Vraag en Aan bod advertenties per jaar ter plaatsing- ontvangt? Wel, door de goede ervarin gen, die men daarmee heeft. (Toen de rolschaats-acrobaat Mc Carthy dezer dagen bij een moei lijken sprong in den orkestbak viel en daarbij zijn pols brak, ivas dit de 41ste fractuur van een lichaams deel in zijn carrière.) Beroepskeus is een moeilijk punt, Je moet terdege overwegen, Wat je in 't vak bereiken kunt, Waar je een zwak voor hebt gekregen. Natuurlijk is het ook een zaak, Bij wat de menschen worden willen, Die zich moet reeglen naar den smaak, Die, naar men weet, zeer kan verschillen. Het vak van rolschaatsacrobaat Zou mij, beken ik, niet bekoren, Voor zulk een ietwat wanklen staat Ben ik nu eenmaal niet geboren. Ook rijmen is een glibbrig pad, Waarop je heel licht uit kunt glijden, Maar 't geeft je toch veel beter vat, Dan acrobatisch rolschaatsrijden. Dat 'k dat niet koos bespaart me nu, Geloof ik, heel wat narigheden, Want dat beroep, bezweer ik u Brengt heel wat pijn en lijden mede. Lees maar den levensloop van één Die veel vermaardheid kreeg in Londen, Maar tevens werd een brekebeen, Zooals er zelden wordt gevonden. Die man heeft eenenveertig maal Al iets gebroken van zijn botten, Dat is, zou 'k meenen, een totaal, Waar waarlijk niet mee valt te spotten. Die man gaat 's avonds aan den rol En maakt dan telkens maar weer brokken, Toch houdt hij het heldhaftig vol, Geen breuk.heeft hem nog afgeschrokken. Niet dat i k zoo op mijn gemak Gesteld zou zijn, ik wil wel zwoegen, Maar dit is toch voor mij geen vak, Dit is t e ver van een genoegen. Hier lijkt mij 't oordeel op zijn plaats, Hoewel ik slechts als leek kan praten; Het lijkt mij veel meer rol dan schaats, Bij zulke rolschaatsacrobaten. P. GASUS Het woord is aan Sirïus Geen vrienden heeft alleen hij, die geen vriend kan zijn. Lezing over Christian Science in de Engelsche Taal door Miss MARGARET MURNEY GLENN, C.S.B., op DINSDAG 7 DECEMBER 1937, des avonds half negen in het gebouw v. d. Ned. Protestan tenbond, Jacobstraat b. d. Raaks, Haarlem. Voorlezing der Nederlandsche Vertaling te 7 uur. ZAAL GEOPEND 6.30 uur. Toegang vrij. (Adv. Ingez. Med.) De particuliere secretaris van Z.K.H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenochtend te 9.45 uur het volgende communiqué: „De goede toestand, waarin Prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niette min wordt bezoek vooralsnog niet toe gestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins bui tengesloten". In een communiqué van Zaterdagmiddag is meegedeeld, -dat de Koningin en Prinses be sloten hebben voorloopig nog in het ziekenhuis te blijven, omdat het heen-en-weer reizen voor de Prinses, wier gezondheidstoestand overi gens zeer goed is, te vermoeiend zou zijn. Zaterdagmiddag heeft de operatieve behan deling van de knieschijf van den hof jager Spek plaats gehad. De operatie verliep naar wensch. De patient maakt het goed. H.M. de Koningin is hedenochtend te elf uur, vergezeld van een hofdame, per auto van Amsterdam naar Den Haag vertrokken. De Koningin wordt tegen zes uur hedenavond in de hoofdstad terugverwacht, De toestand van hofjager Spek is gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en lijdt weinig pijn. De Kerstiuzameling voor de Stille Armen. Het leed kan niet te schril geteekend worden Helaas ben ik (evenals, naar ik veronderstel, elke andere predikant) vaak in aanraking ge komen met de ellende der Stille Armen zoo zei ons Ds. G. J. "Duyvendak, Evangelisch Luthersch predikant te Haarlem. De nood is groot en het is jammer dat de „eldmiddelen niet voldoende kunnen zijn om afdoende hulp te bieden. Daarvoor toch zouden enorme bedragen noodig zijn: de Kerstmzameling, waarvan nuveleho n'd e r- den moeten profiteeren, zou ongetwijfeld niet toereikend zijn om enkele tiental len de reddende hand toe te steken. Maar toch zal de bescheiden Kerstgave die uitge keerd kan worden aan de Stille Armen de overtuiging geven, dat medemenschen met hun lot begaan zijn. Het zal een korte lichtglans zijn in hun droef levenslot. Ik heb schrille gevallen gezien. Menschen die vroeger tot de welgestelden behoorden zijn nu, doordat de man zijn betrekking verloor of doordat het kapitaal verloren ging, arm geworden. Zoo arm. dat zij niet genoeg eten hebben en zitten te verkleumen bij een uit gedoofde kachel. Vragen durven zij niet, dat, is hun eergevoel te na. Maar als je dan toevallig achter de schermen kijkt en de men schen aan het praten weet te brengen, dan hoor je de verschrikkelijkste dingen. Het is een eigenaardig verschijnsel dat som mige mannen zich gaan indenken dat het voor hun gezin beter zou zijn als zij er niet meer waren. Nu loopen ze immers maar langs den kant en vragen nog hun deel van het beetje eten dat op tafel komt. Als zij er niet meer waren zouden vrouw en kinderen wel geholpen worden. „Als zij er niet meer wa renEen slachtoffer van zoo'n waan denkbeeld heeft mij wel bekend, dat hij her haaldelijk langs het Spaarne liepIk heb zoo vervolgde Ds. Duyvendak hem ge wezen op zijn verantwoordelijkheid, de plich ten die hij nog tegenover zijn gezin had, ge sproken van misschien spoedig komende betere dagen. Hij heeft mij beloofd het Spaarne te zullen vermijden Maar nu moeten wij, allen die financieel nog tot iets in staat zijn, zorgen dat allen die zulke beproevingen doormaken met Kerstmis zullen ervaren, dat er door anderen aan hen gedacht wordt. Mijn ervaring is, dat ook verscheidene win keliers het in clezen tijd moeilijk hebben. Oogenschijnlijk gaat van enkelen het bedrijf gewoon door, want het publiek, de klanten, mogen niets merken van de zorgen van den winkelier. Maar ik kwam onlangs 's avonds onverwacht in de huiskamer van zoo'n win kelier, het gezin zat in donker en in de kou, daar er alleen geld was om in den winkel voor licht en warmte te zorgen. Van enkele guldens in de week moest de vrouw het huishouden gaande houden. Meer kon de man daarvoor niet afstaan, want het ging op dat moment slecht met den verkoop. Bovendien kwamen de uitstaande gelden van verkochte artikelen slecht binnen. Laten wij zoo vervolgde Ds. Duyvendak - wij die in staat zijn om te lcoopen toch eens bedenken, dat de winkelier heel dikwijls het geld broodnoodig heeft. Misschien wel om brood te koopen. Wat wij koopen moeten wij direct betalen. Er zouden zeer zeker onder de winkeliers minder Stille Armen zijn als het credietstelsel werd# afgeschaft en als de nu nog openstaande vorderingen alsnog zoo spoedig mogelijk betaald werden. Laat ieder de hand in eigen boezem steken en vereffenen wat te vereffenen is Giften voor de Kerstinzameling der Stille Armen kunnen afgegeven worden aan de bureaux van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Gironummer 38810, Alle giften worden door ons verant woord. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. mgez Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S Chineesche inwoners van Sjanghai verdringen zich na de Japansche invasie voor de afsluiting der Fransche concessie om daar te worden toegelaten. De toestand van de Prins blijft goed, doch hij zal nog- geruimen tijd rust moeten houden. Het nieuwe gebouw van den Geneeskundi gen Dienst te Haarlem is hedenmiddag officieel geopend. Het tekort op de Gemeenterakening van Haarlem over het jaar 1936 bedraagt f 711.000. De handelsbesprekingen met Duitsch- land worden morgen hervat. Er zijn plannen voor een nationale film 1938 in verband met het regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin. Een voorontwerp van wet inzake arbeid van de gehuwde vrouw is bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. De ïubriekertjes vierden Zaterdag in den Stadsschouwburg feest. Bij Japansche bombardementen in China werden Engelsche schepen getroffen. Een ongeluk met een Brilsche vliegboot eischte twee dooden en elf gewonden. In Wales dreigt een staking van 45000 mijnwerkers. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Volharding. J. B. Schuil: Cabaretavond D. I. U. Criticus over den wedstrijd Itipperda T. II. B. S. Reshevsky: Euwe in de opening over speeld. De 25ste partij van de match EuweAlje- chin is in voor Aljcchin betere stelling afgebroken. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1