STARK's S Advertenties De tram gaat steeds voor. PONHERDAG 9 DECEMBER 1937 H A A R E E M'S D A G B E A D 9 PROVINCIALE STATEN. Roll andeling der Begrooting. (Vierde zitting.) Woensdagmiddag werden de beraadslagin gen over de provinciale begrooting voortge zet. De heer Witte man (R.K.) (Ged. Staten) zegt, dat de belangstelling van de Staten voor de salarieering van het provinciaal per soneel Ged. Staten verheugt. Het college is te dien aanzien diligent, niet alleen wat de sa larieering betreft, maar ook de geheele rechts positie. De commissie voor Georganiseerd Overleg is het met het standpunt van Ged. Staten eens, dat het nu niet de tijd is, om tot salarisverhooging over te gaan. Spreker appre cieert deze houding van het Georganiseerd Overleg ten zeerste. Hij ontraadt dan ook aanneming van het voorstel-Seegers. -De kwes tie van de salarieering is te ernstig en te be langrijk, om aan dit voorstel aandacht te schenken. Het is immers bekend, hoe de Re geering over deze aangelegenheid denkt. De heeren Sneevliet c.s. hadden voorgesteld, te besluiten tot toekenning van een duurte- toeslag, ingaande 1 Januari 1938, van tien procent op de loonen van het provinciaal per soneel, dat minder dan f 1500 per jaar ont vangt ,en vijf procent op de loonen van f 1500 tot f 2500 per jaar. Spreker kan dit voorstel niet bewonderen. Het is hem trou wens bekend, dat men in de vakbeweging niet veel voor het begrip duurtetoeslag voelt en spreker is overtuigd, dat de heer Sneevliet in zijn hart precies zoo denkt. Ged. Staten wij zen ook dit voorstel af, omdat men zich in Den Haag ook daarmee niet zal vereenigen.Tot den heer Meijer zegt spreker, dat het college gaarne bereid is, nog eens met de regeering over de salarieering van het provinciaal per soneel te gaan praten, echter eerst na de Commissie voor Georganiseerd Overleg ge hoord te hebben. Het college had zich verzet tegen de salarisverlaging voor het personeel der provinciale ziekenhuizen, maar dit heeft niet geholpen. De Rijksregeling zal moeten worden ingevoerd. Ook voor de leerlingen van het verplegend personeel. De arbeidstijdver korting, door den heer Asscher gevraagd voor het personeel der provinciale bedrijven, zal door Ged. Staten in studie worden geno men, want men moet vooral ook aan de ge volgen denken. Het vraagstuk van de medezeggingschap is in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Het rapport van de daarvoor ingestelde commissie is gereed. Waarschijnlijk zullen Ged. Staten in de zomerzitting met voorstel len komen. De heer Bomans (R.-K.) (Ged. Staten) acht het niet goed voor de standing van de Staten om lang zich bezig te houden met breierij en garnalenkokerij. Van den Econo- misch-technologischen dienst gaat geen rem mende werking uit. Zoolang de provincie deze - zaak in handen heeft, zal van misbruik ma ken geen sprake zijn. Wanneer de vrije bedrij ven weer zelfstandig kunnen werken, zal deze dienst weer worden opgeheven. De loonrege ling kan ook niet veranderd worden. Met het voorstel om het „Slot aan den Hoef" te her bouwen, durft spreker niet bij zijn collega Po lak te komen, want dit zou naar schatting an derhalf millioen gulden kosten. De bruggen over en de tunnel onder het Noordzeekanaal zijn een Rijksaangelegenheid. Wat de hoog ovens betreft, zegt spreker dat Ged. Staten1 nog altijd van meening zijn, dat het niet op den weg van den Dienst ligt, zich ongevraagd met de aangelegenheden van dat bedrijf in te laten De heer De Miranda: „Dat is ook niet noódig!" De heer Bomans: „Ik dank den heer De Miranda voor dezen steun. Het zou van de pro vincie inderdaad verwaandheid zijn!" De heer Asscher: „Zeer juist!" De heer Bomans zegt dat de Staten den „olifant" economisch-teehnologisch instituut zelf binnen hebben gehaald, die thans een muis heeft gebaard. Het natuurschoon nabij Hilversum is door het zandzuigen niet ge schaad. Over den toestand van het Visscherij- bedrijf kan men binnenkort een uitvoerig rap port verwachten. Het behartigen van het na tuurschoon heeft ook de voortdurende aan dacht van Ged. Staten; ook wat het natuur schoon in den Spiegelpolder betreft. Spreker ontkent tegenover den heer Clijnk dat in de werkverschaffing loonen van f 8.T0 worden be taald. Hij vraagt den heer Clijnk deze geval len te noemen. De heer Mie he Is (S. D. A. P.) (Ged. Sta ten) merkt op, dat de provincie ten opzichte van de malariabestrijding gedaan heeft, wat ze moest doen. En zelfs meer dan dat. Met het subsidieeren moet men voorzichtig zijn; er is trouwens ook geen verzoek qm verhooging van subsidie binnengekomen. Spreker acht het verkeerd om te suggereeren van deze Sta tenzaal uit, dat men maar moet vragen om méér te krijgen. De Vaste Commissie heeft be volkingsramingen voor de geheele provincie en voor de dichtstbevolkte gedeelte der pro vincie gemaakt. Hieruit blijkt, dat de bevolking van Noord-Holland binnen afzienbaren tijd niet tot 2!2 millioen zal toenemen. De wen- schen, geuit ten aanzien van streekplannen, zal spreker gaarne ter bestudeering aan de commissie toezenden. De heer Kooiman (V. D.) (Ged. Staten) beantwoordt ook nog enkele opmerkingen over de polders. Na de re- en dupliek werden de algemeene beschouwingen over de provinciale begrooting gesloten. Te zes uur wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagochtend half elf. ter aanprijzing van geneesmi ddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage annonces van geldaanbiedin- gen worden eerst na gunstige informatie, verkregen van een be voegde instantie, voor plaatsing aangenomen. Propagaiida-avoncl Chr. Hist. Unie. Dr. J. J. Wallicn over de C.-H. beginselen. Door de afdeeling Haarlem-centrum van de Christ. Historische Unie werd Woensdag in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw een pro- paganda-avond gehouden, waar dr. J. J. Wailien een propagandistisch woord sprak. Na een openingswoord door den voorzitter der propaganda-commissie. den heer Joh. Visser, voerde mevr. A. AlphenaarBoxs, aan den vleugel begeleid door mej. Bets Neder- koorn, de Sonate van Coreili uit. Vervolgens zong het zangkoor der Broedergemeente, onder leiding van mej. B. Nederkoorn enkele liede ren, waarmede de heer Sj. Buwalda dit ge deelte van den avond besloot met een lich ter repertoire, van kwinkslagen en vlotte voordrachten. Na de pauze speelde mevr. AlphenaarBox, weer begeleid door mej. B. Nederkoorn Adagio van Mozart. Hierna was het woord aan dr. J. J. Wailien, voorzitter der afdeeling, die in dezen geslaag den propaganda-avond een bewijs zag, dat de C.H.U. niet bij de pakken neer zit, doch tracht, het verloren terrein terug te winnen. Een be wijs daarvan zijn eveneens, de oprichting van een vrouwengroep en de plannen tot herop richting van een jeugdafdeeiing. Spr, vroeg zich af, of deze actie nog wel waarde heeft. Is het C. H.-beginsel nog van blijvende waarde? Immers bij de laatste ver kiezingen verloor de C.H.U. ongeveer 20% van haar kiezers en het aantal Kamerzetels liep terug tot acht. Doch het program, waarin deze beginselen neergelegd zijn, is reeds 30 jaar oud. Er is in die 30 jaren veel veranderd, doch de waarde der C.H. beginselen is onveranderd gebleven. De C.H.U. is nationaal, dat wil zeggen, dat zij een onafhankelijk volksbestaan ziet als een gave van God aan het volk en dat de re geering de plicht heeft, deze zelfstandigheid te beschermen. De leuze van weerloosheid op staatkundig gebied wordt thans weer prijs ge geven, en de regeering beraamd plannen om de weerbaarheid te versterken. De C.H.U. is historisch, omdat zij hecht aan den vasten band tusschen God, Nederland en Oranje, een driebond, die steeds heil heeft gebracht aan ons land. Telkens weer heeft Oranje Nederland uit de moeilijkheden gehol pen. Daarom is de C.H.U. tegen een dictatuur, die het Koningschap verlaagd tot een orna ment, getuige de voorbeelden in andere landen. De C.H.U. is tenslotte C h r i s t e 1 ij k. Zij wil een Christelijke Staatkunde voeren, die rekening houdt met God's woord. De Bijbel geeft de hoofdgeboden, de ,-,grondwaarheden" aan, niet de details. Doch de richtlijnen die hij aangeeft, moeten ook de richtlijnen van de regeering zijn. Elk van de leden, moet meebouwen, met troffel en zwaard, aan de verwerkelijking van het C.H.-program, aldus spr. Wie zich niet organiseert, verwaarloost de taak, die het kiesrecht hem heeft opgelegd. Jarenlang is het gezag der regeering ondermijnd. Er is nu een kentering, waaraan ook de C.H.-vertegenwoor- digers hebben meegewerkt. Maar misschien zal het spoedig niet meer gaan om de handhaving van het gezag, doch veeleer om de handhaving van de rechten van den Christenmensch! Daarom moet een ieder medewerken, tot handhaving en versterking der C.H.-beginselen, aldus spr. Na deze rede, die den toehoorders een warm applaus ontlokte, volgde het optreden van een trio, bestaande uit mej. Kitty Nederkoorn.. sopraan, mevr. AlphenaarBox, viool en mej. B. Nederkoorn, piano. De heer Buwalda had hierna met zijn scherts en luim de lachers op zijn hand, waarna- het zangkoor den avond besloot met een drietal liederen. VERBETERDE OPGAVE. VERZENDING NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. Men zendt ons de volgende verbeterde op gave van de laatste tijdstippen van terpost bezorging van Nieuwjaarscorrespondentie voor de onderstaande landen, welke de achter die landen vermelde plaatsen van bestem ming vóór 1 Januari 1938 bereikt. Voor de overige plaatsen van bestemming is in het algemeen een verzending met een vroegere gelegenheid aan te bevelen. Argentinië, Buenos Aires per mail 11 Dec. 16.45. luchtpost 25 Dec. 2.15. Australië. Adelaide, Darwin, Brisbane Perth, Sydney, Melbourne luchtpost 18 Dec. 2.15. Birma, Rangoon luchtpost 25 Dec. 2.15. Brazilië, Rio de Janeiro, Santos mail 16 Dec. 15.15; Bahia-Pernambuco mail 19 Dec. 2.15; Bahia, Rio de Janeiro, Florianopolis luchtpost 25 Dec. 2.15; Natal, Pernambuco luchtpost 29 Dec. 3,25. Britsch Ind-ië, Bombay mail 17 Dec. 10. Madras luchtpost 22 Dec. 2.15; Bombay, Cal cutta luchtpost 25 Dec. 2.15; Karachi lucht post 28 Dec. 2.15. Canada, Montreal mail 21 Dec. 16.45. Ceylon. Colombo mail 10 Dec. 10.lucht post 23 Dec. 2.15. China, Shanghai mail 13 Dec. 18.Can ton luchtpost 23 Dec. 2.15. Cuba, Habana mail 20 Dec. 16.45; Habana (via New York) luchtpost 21 Dec. 19.10; Ha bana (via Dtl.Z. Amerika) luchtpost 22 Dec. 3.25. Curasao, Willemstad mail 10 Dec. 3.25; luchtpost 22 Dec. 2.15. Egypte, Alexandrië mail 24 Dec. 22.30; lucht post 30 Dec. 2.15. Irak (Mesopotamië)Bagdad mail 24 Dec. 3.25; Bagdad, Basra luchtpost 28 Dec. 2.15. Japan, Tokio mail 13 Dec. 18.—. Mexico, Mexico-stad mail 17 Dec. 16.45; luchtpost 21 Dec. 16.45. Ned. Indië, Bandjermasin, Balikpapan, Ta- rakan luchtpost 18 Dec. 2.15; Makassar lucht post 21 Dec. 2.15; Medan, Palembang, Bata via, Bandoeng, Soerabaja luchtpost 25 Dec. 2.15. Palestina, Jerusalem mail 24 Dee. 22.30; Lydda luchtpost 28 Dec. 2.15. Siam, Bangkok luchtpost 25 Dec. 2.15. Malaya, Singapore, Penang luchtpost 25 Dec. 2.15. Suriname, Paramaribo mail 10 Dec. 3.25; luchtpost 22 Dec. 3,25. Syrië, Beyrouth mail 26 Dec. 2.—; lucht post 29 Dec. 2.15. Uruguay, Montevideo mail 11 Dec. 16.45; luchtpost 25 Dec. 2.15. Vereenigde Staten van Amerika, New York mail 21 Dec. 19.10; luchtpost 21 Dec. 19.10. Zuid Afrika, Kaapstad, Durban mail 10 Dec. 2.15; luchtpost 21 Dec. 2.15: Johannes burg luchtpost 25 Dec. 2.15. v node ïreesefijk eenvoudig: 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of von rechts komt. Let op de V-borden; *t Is voor uw eigen veiligheid! Een échte ZAALBERG deken kost f tO.- (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. De heer H. W. J. Das, te Haarlem is ge slaagd voor het examen Staatshulhoudkun- de M.O. BURGEMEESTER VAN EEN FUNCTIE ONTHEVEN. Bij K. B. van 6 December 1937 is ingetrok ken het Kon. Besluit van 18 October 1937, voor zooveel betreft de benoeming van den heer dr. J. E. baron-de Vos van Steenwijk tot kringcommissaris van het Nederlandsche Roo- de Kruis, in den kring West-Overijsel. ONGEWENSCHTE PRAKTIJKEN, De Commissaris van Politie te Haai-lem waarschuwt de winkeliers voor de praktijken van Dirk Middelkoop. 22 jaar, landarbeider en diens echtgenoote Geertruida Klootwijk, 25 jaar, beiden wonende Anthoniestraat 53 zwart alhier. Dit echtpaar heeft gedurende de laatste dagen eierkolen, baby-kleeding en kruideniers waren besteld en in ontvangst genomen, doch niet betaald. Voor betaling verwijst Middel koop de leveranciers naar Maatschappelijk Hulpbetoon, zoodat hij er van verdacht wordt zich schuldig te maken aan „flesschentrek- kerij". MARKTBERICHT VLAARDINGEN. 8 Dec. 1937 (A.N.P.) Volle haring Eng. wal f 7.50f 7.70 p. kantje. IJle haring Eng. wal f 8.10—f 8.20 p. kantje. Steurharing Eng. wal f 5.90 p. kantje. Volle haring Kanaal f 7.40f 7.50 p. kantje. IJle haring Kanaal f 8 per kantje. Steurharing Kanaal f 5.70f 5.80 per kantje. Hom- en Kuitziek Kanaal f 7.10 p. kantje. GROENTEMARKT Haarlem, 8 Dec. 1937. Witlof f 0.100.19 per k.g. Tomaten f 0.140.28 per kg. Spinazie f 0.400.75 per kist Andijvie f 0.150.40 per kist Sla f 0.400.80 per kist. Boerenkool f 0.20—0.45 per kist. Groenekool f 0.20—0.35 per kist Gelekool f 0.200.50 per kist Bloemkool f 0.05—0.14 per stuk. Roodekool f 0.040.9 per stuk Wortelen f 0.04—0.08 per bos. Peterselie f 0.02—0.08 per bos. Selderie f 0.020.07 per bos Prei f 0.020.08 per bos Radijs f 0.020.03 per bos Spruiten f 0.60^-1.80 per zak Winterwortelen f 0.60—0.70 per zak. Koolraap f 0.65—0.75 per zak Uien f 1.802.45 per zak. De Belooning E chauffeur van taxi'No. 965 geeuwde, schoof zijn pet naar achteren en be gon het brood uit te pakken, dat zijn moeder hem, toen hij naar de garage ging, had meegegeven. „Ben je vrij? Rijd direct naar Hotel de l'Europe!" De man in de leeren jekker keek.op. Een jongedame. Elegant, heel elegant, van haar hooggehakte suède schoentjes tot aan het modieuse hoedje, dat haar opgemaakt ge zichtje omlijstte. Het ontbijt verdween in den zak van de jek ker. „Hotel de l'Europe"herhaalde de jonge da me en stapte in den wagen. ..Ik ben eigenlijk precies een machine", dacht de- chauffeur onder het wegrijden, „er komt iemand, hij beveelt en ik rijd. Als de menschen genoeg gereden hebben, word ik opzij gezet, totdat men mij weer noodig heeft Op den hoek van een straat brandde het stopsein. De chauffeur keek opzij naar de voorbij schietende auto's. Dan gingen zijn gedachten naar zijn pas sagier: een aardig meisje, zou ze een vreem deling zijn? Naar haar uitspraak te oordeelen vermoedelijk wel. Onder de meisjes, die hij kende, waren ook wel aardige, toch waren ze allemaal heel anders dan zijn passagier Het verkeerslicht stond nu veilig en er kwam leven in de rij wachtenden. Een groote Packard daverde weg. Nu was de taxi aan de beurt en met een breede zwaai reed hij de met boomen beplante straat in. Het meisje stak haar hand op: „Hotel de 1' Europe". Een knarsend remmen. Ze stond al op straat. „Wacht even tot ik terugkom!" De portier liet haar door de draaideur het hotel binnen. Naast den ingang stond een oude man. Geduldig stond hij in de zon te wach ten bij zijn rek met kranten. De chauffeur tuurde naar de opschriften, voor zoover hij die kon ontcijferen. Volken bond China en Japan Aardbeving in In dië Vijf duizend gulden belooning. De oude man kwam dichterbij, had hoop op een klant. „Een handig juffie. Die kent d'r vak. Maar wie T te pakken krijgt boft ook", zei hij met zijn schorre stem. „Wie?" Hij hield den chauffeur een krant voor. Automatisch greep deze er naar, gaf den man een dubbeltje en begon te lezen. Daar stond het: BRUTALE DIEFSTAL IN JUWELIERSZAAK Jonge vrouw dreigt met revolver. Vijf duizend gulden belooning. Een buitengewoon brutale diefstal werd gis teravond tegen 7 uur gepleegd in de bekende juwelierszaak van de firma Diamant in de Hoogstraat. Een elegant gekleede dame kwam de win kel binnen en wenschte ongezette brillanten te zien. Ze scheen moeilijk te kunnen beslui ten en vroeg of ze niet uit een grooter collectie haar keuze, kon maken. De eigenaar, die zelf in de zaak was, ging naar de safe en haalde andere steenen te voorschijn. Plotseling trok de bezoekster een revol ver, richtte die op den chef en zijn bediende en beval: Handen omhoog! Terwijl ze beide mannen met haar wapen in bedwang hield, greep ze voor een waarde van ongeveer vijftigduizend gulden aan brillanten en nam daarna, steeds dreigend met haar revolver de vlucht. Voordat de beide heeren gelegenheid had den alax-m te maken, was zij tusschen de menigte op straat verdwenen. Vermoedelijk heeft zij handlangers gehad, die eerst het ter rein hebben verkend. De politie meent reeds aanwijzingen te hebben in welke richting zij haar onderzoek moet leiden. In tusschen heeft de assurantie maatschappij, bij welke de firma was verze kerd. een belooning van f 5000 uitgeloofd voor hem of haar, die dusdanige inlichtingen verstrekt, dat deze kunnen leiden tot aanhou ding van de dievegge De chauffeur legde de krant neer. Vijfduizend gulden! Drommels, iemand die haar wist op te sporen zou boffen! Hij nam het blad weer op en las het signa lement: jongelegante verschijning hoogblondlichtgrijze mantel Blijkbaar geen onaardig meisje. Zou ze er even aardig uitzien als zijn passagier, op wie hij wachtte? 0 Daar bewoog de draaideur. De dame kwam terug. Ze had zeker haast en droeg een gele tasch in haar hand. Voordat de chauffeur haar bagage kon aan nemen zat ze al in den wagen. „Rijd weg!" „Waarheen?" Rijd weg! Vlug!" De taxi zwenkte de straat uit en vloog over het asfalt. „Waar moet ik heen „Naar het stationof neerechtuit. of ja, rijdt toch maar naar 't station. Vlug ger „Wat moet dat Naast zijn gezicht zag de chauffeur iets glinsterends en hij voelde koud metaal tegen zijn wang. „Rijd door! Zoo gauw je vaart mindert, schiet ik," De laxi joeg voort. Een hoek, een kruispunt! De chauffeur wilde remmen, maar meteen voelde hij het staal van de revolver in zijn hals. „Doorrijden!" Een agent sprong opzij. Huizen, boomen, lantaarns, dansten voorbij in een onzinnig jachtende rij. De chauffeur zag slechts den weg voor zich, een oneindige verte, waar hij ingesleurd werd met zulk een geweld, dat het op een catastrofe moest uitloopen, wanneer ook maar het minste verkeerd ging." Dikke druppels parelden op zijn voorhoofd, hij voelde zijn hals door ijskoude klauwen omklemd, de haren op zijn hoofd schenen recht overeind te staan.... Een hoogbeladen vrachtwagen zwenkte na derbij, werd teruggesleurd, verdween, Een kleine, helroode auto remde gierend. De chauffeur snakte naar adem, zijn ge dachten werden verward. Ergens ver weg lag een wereld, waarin hij taxi no, 965 had ge reden. Hoe lang was dat al geleden? Het station dook op. Hij greep naar de handle. Het station dook op „Doorrijden! Niet naar het station.... daarheendien kant op". In de eene had had zijn passagier de gele tasch, in de andere het kleine, steeds dreigen de wapen. Het station schoot voorbij. Een eigenaardige vermoeidheid overviel den bestuurder. Het werd stil om hem heen, merkwaardig stil. Schaduwachtige grauwe gestalten dansten op en neer. Hij droomde, dat hij met een ontzettende snelheid door het wereldruim jaagde. Sten-en fonkelden. De zon hing als een bloedroode bol daartusschen en dx-aaide rand snel om haar ashij moest het mannetje in de maan naar huis brengen Daar voelde hij de hand van zijn passagier op zijn mouw. Ze waren al ver buiten de stad. Een paar villa's lagen rechts eri links in het groen verspreid. Het meisje lachte tegen hem. De revolver was verdwenen. „Flink gedaan!" Hij probeerde zijn gedachten bij elkaar te houden. Wat was dat alles toch geweest? Ze lachte weer. „Aan het station ging het niet, begrijp je. Dat wordt natuurlijk bewaakt. „Liefkozend klopte ze op den grooten leeren tasch. Weet je den weg naar Nieuwdorp?" „Ja". „Dan naar het station Nieuwdorp; daar neem ik den trein." Hij had moeite het stuur rustig te houden bij de dolle vaart over den hobbeligen weg. Een paar eenzame huisjes, dan kwam de brug, dat was Nieuwdorp. Het station doemde op. Met trillende hand zette hij het gas af. De taxi stond stil met een geluid, die op een zucht van verlichting ge leek. Tegelijk gleed een trein het station bin nen. Zij stond eerder op straat dan hij. „Dank je wel, hoor!" Hij voelde ritselend papier tusschen zijn vingers schuiven, het suisde in zijn ooren, het schemerde voor zijn oogen. „Maar ik heb nietbegon hij hape rend. Toen voelde hij twee armen om hem heen geslagen en een kus op zijn lippen. „Ik dank je!" Hij kwam eerst tot zichzelf, toen de trein reeds in beweging was. Aan een van de ven sters verscheen een verhit, lachend gezicht en een vrouwenhand wuifde hem toe. Nog even bleef hij staan, totdat hij de laat ste wagen in de verte had zien verdwijnen. Dan keek hij naar de drie biljetten van hon derd gulden in zijn hand en hij dacht aan de kus. die het meisje hem had gegeven. Vijfduizend gulden belooning Nooit van zijn leven zou een woord over zijn lippen komen! a. F. KANTONRECHTER. Chauffeur van aangereden auto tot lichte boete veroordeeld. Botsing in de Tempelierstraat berecht. 1 November had op het kruispunt TempeliersstraatKoninginneweg een botsing plaats tusschen de tram naar Zandvoort en een veewagen, waarbij de laatste op het trottoir werd geduwd en tegen een paal gedeeltelijk werd ge kraakt, terwijl een juist passeerend knaapje tegen den grond werd geslin gerd en lichte verwondingen opliep. De bestuurder van de vrachtauto, een 21-jarigen chauffeur uit Groot-Schermer had zich Woensdagmorgen voor den Haarlemschen Kantonrechter te verantwoorden wegens het veroorzaken van deze botsing, doordat hij zich met zijn wagen op de trambaan had be vonden en daardoor de tram den doorgang had versperd. De veewagen was van den Koninginneweg gekomen en wilde, achter een luxe auto, vóór de van links komende tram de Tempeliers straat oversteken, doch werd aan de achter zijde door de tram gegrepen en opzij geduwd. De verschillende getuigenverklaringen om trent de snelheid van tram en auto liepen eenigszins uiteen, doch de ambtenaar meende in zijn requisitoir, dat het ten laste gelegde was komen vast te staan Het is voor automobilisten, die onze stad passeeren, aldus spr., zeer moeilijk, niet in aanraking te komen met één der vele trams. "Vooral den argeloozen vreemdeling worden op dit punt vele voetangels en klemmen gelegd. Verd. komt echter geregeld in Haarlem en hij had dus kunnen weten, dat hij een gevaarlijk punt naderde, wat hem tot grootere voorzich tigheid had moeten aansporen. De tram heeft immers onder alle omstandigheden voorrang, en verd. had daar rekening mee moeten hou den. Hij heeft dit evenwel niet gedaan, en hij heeft evenmin rekening gehouden met de bijna abnormale lengte van het door hem bestuurde voertuig. Ook bij een vorig ongeval bleek deze fout reeds door verd. gemaakt te zijn, en spr. zelf is bijna het slachtoffer geworden van den zelfden wagen, waarvan de groote lengte aan" den bestuurder zeer hooge eischen stelt. Spr. was overtuigd, dat verd. inderdaad schuldig is aan deze botsing en eischte f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. v. d. Hoeven meende uit het effect van de botsing te kunnen conclu- deeren dat de snelheid van de tram op dit ge vaarlijke punt te groot is geweest en pleitte vrijspraak. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wij zende, veroordeelde verdachte conform den eisch. Tentoonstelling „Nut en Sport", De Pluimvee- en Konijnenfokkersvereenï- ging „Nut en Sport" houdt haar achttiende groote nationale tentoonstelling op de a.s. Kerstdagen in het Krelagehuis aan de Leid- schevaart. De tentoonstelling zal Vrijdag vóór Kerstmis geopend worden. H.K.H. Prinses Juliana heeft haar toe stemming verleend aan deze Pluimveever- eeniging, om de door Haar vroeger geschon ken medaille uit te loven op de a.s. Kerst- tentoonstelling. De medaille is te winnen door den inzender met het hoogste aantal punten te behalen op zijn inzending duiven. Onder de vele andere uitgeloofde prijzen, waarvan een deel in een winkel in één onzer hoofdstraten uitgestald zullen worden, ver dient nog vermelding die van Haarlem's Bloei welke toegekend zal worden aan den inzen der, die het verst van Haarlem verwijderd woont. Het station van verzending tot het station Haarlem wordt als berekening ge nomen. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Dinsdagavond 14 December zal priester P. Rueter een openbare voordracht houden over „Het religieuze element in de kunst" in de St. Raphaëlskerk Popellaan (Kinheimpark) Bloemendaal. fofi. -v&A cAMA&I (Adv. mgcz tviea.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 10 DEC. Frogr. 1: Hilversum I. Progr, 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.— Keulen 9.20 Parys Radio 12.05 Radio P. T. T. 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 2.20 Radio P. T. T. 3.05 Pa rijs Radio 3.35 Pauze 3.40 Keulen 5.40 Fransch Brussel 6.20 London Regional 6.40 Keulen 7.30 Diversen 8.20. London Regional 9.20 Boeda pest 9.50 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 Pauze 6.50 Ned. Brussel 7.05 Droitwich 7.50 London Regional 8.20 Diversen 9.20 Droitwich 9.40 Fransch Bïussel 10.20 Weenen. 10.50 London Regional 11.35 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gra- mofoonplaten concert: 1. Home, sweet home, Joe Petersen; 2. Elegie, George Boulanger- 3. Solveigs lied, Jo Vincent; 4. Ungeduld, Joseph Schmidt; 5. Ach, wie ist's möglicli denn Em my Bettendorf; 6. Der Rosenkranz, Odeon or gel; 7. Love's old sweet song, Joe Petersen; 8. Largo van Handel, Vasa Prihoda; 9. Die Lo relei,, Emmy Bettendorf; 10. Der Schwan, George Boulanger; 11. Avé Maria, Jo Vincent- 12. Die Klosterglocken. Odeon orgel; 13. Tango del Rose, H. Cals; 14. Tramerei v. Schumann, Vasa Prihoda15. Standchen, Joseph Schmidt. 16. Tango della seduzione, H. Cals. 8.00—12-J Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10