Naar de Witte Wereld! RADOX Menu van de week Recept en TTOXDERDAG 9 DECEMBER 19.17 H 'V A R T E M'F DlGBtAD 10 Verlanglijstjes IN deze weken van uitwisseling van klei ne en groote geschenken bestaat er alle gelegenheid om vergelijkingen te treffen tusschen de verschillende lijst jes die ons zooal onder de oogen komen. Wat een verschillen! Met mijn leekenverstand schijnt het mij, dat deze vodjes papier met opgekrabbelde wenschen voor een psychiater wel aanlokke lijk materiaal voor studie zouden vormen. Zelfs zou het misschien mogelijk zijn voor een leek om uit tien getypte lijsten van zijn naaste omgeving, anoniem aan hem gegeven, de verschillende personen zonder mankeeren te herkennen. Daar zijn de Jantjes Secuur, die al maan den van tevoren hun wenschen beginnen te noteeren, en ijselijk bang zijn dat zij iets zul len vergeten. In tegenstelling met hen heb je de gemak- zuchtigen. die zoogenaamd niets weten, maar in werkelijkheid geen zin hebben om zich er voor in te spannen, want ze krijgen immers toch wel wat: dat denken laten ze liever aan anderen over. Eigenlijk moesten zij eens op hun nummer gezet worden door ze dan ook niets te geven maar daarvoor is zoo'n feestelijke gelegenheid geen geschik te aanleiding. Dan zijn er de menschen van-de-heb: zij omschrijven al hun wenschen nauwkeurig soms zelf met winkel en prijs er bij; koop niets buiten hun lijst, zii i houden niet van verrassingen. De ibescheidenen' gaan hun gevers van te- na. 'en maken dienovereenkomstig een lijst, dat wil dus altijd zeggen met kleine wenschen, want een bescheiden mensch slaat zijn medemenschen nooit al te hoog aan uit angst om onbescheiden te zijn. De onbescheidenen daarentegen houden nergens rekening mee: er valt wat te halen dus zijn ze er bij. Er zijn ook menschen die de gewoonte hebben, te koopen wat zij meehen noodig te hebben geld of niet. Hun verlanglijstje doet meestal sterk denken aan een boodschappen lijstje, waarmee wij vrouwen zoo nu en dan op weg plegen te gaan, al staan er dan ook niet direct kaartjes wol voor de sokjes van Pietje, en knoopjes voor de jurk van Ma- rietje op. Dan zijn er ook nog de artistieken. of die er voor door willen gaan, en die alles in stijl willen hebben. U kunt zich hun wen schen waarschijnlijk wel voorstellen- dit eene of anders niets. Dan zijn er de lijstjes van de vele gexxoe- gelijke menschen, die groot en 'klein hebben opgeschreven, en voor wie het .cactuspotje dat er op staat van minstens evenveel be lang is als het theeservies dat zij vragen, zoo dat hier twijfel als: wat moet ik daar nu toch van uitzoeken, niet eens aan de orde komt, Ik heb nu toch een Slnterklaaslijst ge zien, zegt iemand tegen me. gewoonweg niet te gelooven wat daar voor groote stukken op stonden. En ze heeft ze gekregen ook, dus dan durf ie ze wel te vragen. Dit laatste liikt me twijfelachtig: mis schien waren die familieleden wel te weinig zelfstandig om buiten die lijst om te gaan en gaven ze dus maar wat er op stond, hoe wel het hun eigenlijk niet paste! De tiid dat verlanglijsten nog tot de on bekendheden behoorden ligt lang achter ons, en men kan het er wel mee eens zijn dat het een geluk is dat bruidsparen niet meer met een paar dozijn zoutvaatjes en met acht theezeefjes met lekbakje worden over stroomd. Of dat na Sinterklaas een soort ruil-run op de winkels wordt ondernomen om alle geschenken die men dubbel of driemaal heeft gekregen te gaan omwisselen voor iets anders. Maar aan den anderen kant moet het ook niet zoo worden, dat de lijstjes dan ook per sé moeten worden gebruikt als richtlijn, zon der dat men voor het maken van allerlei surprises en aardigheden, er buiten kan gaan. Want niet alleen bij Sinterklaas, maar voor elke gelegenheid zijn de geïmprovi seerde, de verrassende cadeaux dikwijls nog het meest te waar deer en. E. E. J.—P. EEN MOOIER TEINT |Vcrkrijgt U door ccn goede huidverzorging. (Doe daartoe wat Radox in Uw waschwaterj Bi) apothekers en erkende drogisten a f 0.90, per pak en f 0.15 per klem pakje. (Adv. Ingez. Med.) HOE MEN MARSEPAIN MOET BACKEN. Voor de aardigheid ontleenen wij aan een zeer merkwaardig oud koockboeck uit de 16de eeuw het volgende recept: Neemt amandelen, die eenen dagh en nacht in schoon water hebben gelegen, die also schoon gemaeckt zijn, alst mogelijk is, stoot die, altijt wat vers water inspringende, dat geen olie en worde verloren. Dan neemt ghij also vele goet, wit zuickers als amandelen. Alst al wel 't sae- men gestooten is, en met rooswater gelenget. so doetget 't samen in eenen ydelen dop, ende settet in een panne en latet backen in den oven ende besprengt dit wel met zuyker en rooswater ghemengt, dat niet te seer en ver- drooge. Ghij moget oock backen in een panne over 't vuyr, maar siedt dan wel toe, dat niet en verberhe. Als ghijt dïech maect, suldyt met rooswater lengen ende oversprengen. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG Inktvlekken zijn aan de orde van den dag. Als men een lekken vulpenhouder heeft, heeft men inktvlekken voor men het weet. Bemerkt men zoo'n vlek als die nog versch en nat is, dan bette men de vlek met lauw water, na vooraf een doek onder de vlek ge legd te hebben en wrijft niet een dotje wat ten de vlek zoolang met water totdat het dotje wit blijft. Klop nu het overtollige water zooveel mogelijk met een leeren lap weg; neem een citroen, snijdt deze in tweeën en laat op de vlek citroensap druppelen. Laat •rustig een poosje liggen en herhaal het be druipen met citroensap, totdat de vlek ver dwenen is. Spons vervolgens de plek met lauw water af. klop weer met de zachte loeren lap de ge heel e plek zoo droog mo gelijk bedek de plek vervolgens met een laagje magnesia, wat na een paar uur weer verwijderd kan worden. Deze behandeling geldt voor galnoten Inkt en gewone vulpeninkt. Gekleurde z.g.n. ani line' inkt. is moeilijker te verwijderen. Der gelijke vlekken bet, men met heet water, daarna kan men probeeren met oxaalzuur de vlek te betten, doch aangezien lang niet elke kleur daartegen bestand is, probeere men eerst op een snippertje der stof. Na de zuur behandeling is het beslist noodig dat de vlek met warm water terdege uitgespoeld wordt. Denkt u er aan dat met detacheeren een zachte doek onder de vlek komt te lig gen, die steeds omgelegd moet worden met een drogen kant boven Een eenvoudige uitrusting voor de wintersport. Voor onze lezeressen, die het fortuintje heb ben. dit jaar te gaan wintersporten, geeft onze teekenaar een eenvoudige, zeer practisehe uit rusting. t Is n.l. een sprookje, dat wintersportklee- ding zoo geweldig duur is; wanneer de reis- en verblijfkosten geen bezwaar opleveren, dan behoeft de kleeding dit zeker niet te doen. Maar't mag nu ook weer niet zoo zijn, dat men zich als Hollandsche, die haar vader land lief heeft en hoog houdt, zich eigenlijk een beetje moet schamen, wanneer men een troepje jeugdige wintersport-enthousiasten uit den trein ziet stappen in een bijeengeraapt rommelzootje, dat den naam kleeding laat staan, uitrusting nauwelijks verdient!' Links ziet u 't meest practisehe ski-costuum: de plusfours van donkerblauwe wollen stof met stevige kousen, slobkousen, ski-schoenen en een kort, warm jasje. Een handige naaister maakt pantalon en jasje zelf: 't netste zal zijn het jasje van een zwaar peau'de pêche te ne men, dat tegen een stootje kan, b.v. één tint lichter dan de pantalon. Kousen en shawl worden dan sober gehouden, b.v. in grijs en de warme handschoenen en muts in dezelfde tint gekozen. Houdt men jas en pantalon in één tint, dan mogen de „bijkomstigheden" gerust hel van kleur zijn. Het tweede figuurtje draagt een warmen pullover, waarmee men bij zacht weer, mits men warme onderkleeding draagt, zonder ver dere bedekking volstaan kan; gekozen in hel geel bij een blauwe of zwarte knicker-bocker vormt 't een keurig geheel. De knicker-bocker is een ideaal kleedingstuk voor dames, die erg op warmte gesteld zijn, zij bedekt het been tot den enkel toe en sluit van onderen met elastiek, dat in het sokje verdwijnt. Geheel rechts een zeer elegant costuumpje( dat echter de eischen stelt: slank gevormde beenen en groote bekwaamheid in skiën, zoo dat men niet valt. De rok is voorzien van die pe plooien en sluit met een ritssluiting opzij: er wordt een pantalonnetje van hetzelfde ma teriaal (donkerroode wollen stof) onder ge dragen. Het jasje, dat met een ceintuur om de taille sluit, is zachtblauw van kleur. De zonneklep van mica met stevige katoenen banden zal op zonnige dagen goede diensten kunnen bewijzen. Lekker en niet duur Smakelijke recepten voor de feestdagen. Voor Kerstmis of Oudejaarsavond maakt ieder huisvrouw graag iets lekkers klaar. De volgende warme dranken zijn heel sma kelijk en niet duur. Anijsmelk. 1 L. melk, 3 lepels suiker, 1 lepel anijszaad, 1 lepel maizena. Het anijszaad in een schoon lapje binden, in d§ melk doen en de melk langzaam aan de kook brengen. De anijs zachtjes eenige oogen- blikken laten trekken. Daarna de anijs eruit nemen, de suiker en de aangemengde maizena toevoegen en de anijsmelk roerende een paar minuten laten doorkoken. Kruidenpunch. y. L. water, 3 ons suiker. 10 kruidnagelen, stukje pijpkaneel, stukje foeli, 3 citroenen, 3 sinaasappelen, schil van 2 citroenen en van 1 sinaasappel. De schillen met het water en de kruiden in een goed afgesloten pan 2 uur laten trek ken. de suiker erin oplossen en van het vuur af het uitgeperste vruchtensap toevoegen, dan zeven. De glazen Voor 1/3 hiermee vul len en bijvullen met heet water. Bisschop. flesch bessensap, V/z flesch wa ter, 1 citroen, 10 kruidnagelen, stukje pijp kaneel. suiker. De citroen wasschen, de kruidnagelen ex-in prikken. De bessensap en het water met de citroen en de pijpkaneel in een gave pan 1 a 2 uur op een zacht vuur laten trekken. Voor het gebruik de citi-oen en de pijpkaneel ver wijderen Bij deze dranken smaakt ook een lekker hapje. Probert u eens eexx van de volgende recepten. Ze vallen zeker in den smaak. Oliebollen. 1 pond meel (half tarwebloem, half boekweitemeel), 30 gr. gist, 5 kopjes lauwe melk, l/2 ons 'krenten, y2 lepel zout. Bloem en boekweitemeel door elkaar men gen in een kom. De gist aanmengen met wat lauwe melk en dit bij het meel doen. Dan al roerende de helft van de melk toevoegen. Kloppen tot er geen kluitjes meer in zijn en de rest van de melk. het zout en de gewas- schen krenten toevoegen. Het beslag op een lauwe plaats goed toegedekt 1 uur laten rijzen Een ijzeren potje met vet dampend heet laten worden. Twee lepels in de heete olie dompelen en hierxxxee bollenbeslag in het vet laten glij den. De hollen niet te vlug bruin en gaar bakken. Op een schotel stapelen, waarop een stuk grauw papier en bestrooien met suiker Appelbeignets. 2 ons tarwebloem. 3 kopjes melk. 10 gr. gist, pl.m. 10 zure appelen en iets zout, een potje met olie of vet om in te bakken. De gist met een beetje lauwe melk aan mengen. Van het meel, de gist en de melk een mooi glad beslag maken en dit pl.m. V2 uur laten lijzen. De appelen schillen, in plak jes snijden en de klokhuizen eruit halen. De plakjes door het beslag wentelen en vlug in het heet gemaakte vet (waar een blauwe damp af moet komen) bruin bakken, een paar lepels suiker in een paxxnetje goed fijn stam pen de dat over de koekjes sti-ooien. Kruidkoek. 1 pond bloem, 1 ons stroop of honing, 1 ons suiker, 1 lepel kaneel, y> lepel nagelgruis. 1/4 lepel nootmuskaat. lepel bak poeder. l kopje melk. De stroop met de suiker en de kruiden roe- reix, de helft van de melk toevoegen met de bloem, waax-ixx het bakpoeder gemengd is en hiervan met de rest van de melk een stevig goed gemengd beslag maken. De massa in 'n ingevetten met bloem bestrooiden vorm doen (y vullen) en in een niet te warme oven gaai en bruin bakken. Wenken van de Stichting voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande. KLEINE TIPS VOOR „BONTWERKSTERS" Er is nog welhaast geen jaar geweest, waar in zooveel bont gedragen en verwerkt werd als in 't seizoen 1937—1938. En heel veel dames verwerken haar bont zelf; maken van eejx oud. jasje of een kraag- kleine flatteuze randjes langs revers, mouwen en zakken van een nieuwen mantel.. Dit is buitengewoon loonend wei-k, mits men precies weet hoe het moet. Voor haar, die het eens willen probeeren vol gen hier een paar eenvoudige tips: Als u twee stukken bont aan elkaar wilt naaien, leg dan haar tegen haar en naai de huidkanten aaneen met een overhandsche naad. Gebruik nooit een schaar om bont te knippen. Snijdt den huidkant met een scheer mesje. Bont wordt ongeveer net zoo verwerkt als vilt: de huid wox-dt natgemaakt en met de haren naar binnen op een houten vorm ge spannen; de onderkant wordt met kleine spijkertjes vastgemaakt. Dit is een zeer secuur werkje! Fijnere houtsoorten moeten abso luut worden gevoerd, b.v. Breitschwantz of astrakan. Als u op uw bontjasje hebt gezeten terwijl het ïxat was, laat het dan niet zoo drogen. Vooral eenigszins langhaiig bont moet eerst worden uitgekamd, anders komen er valsche plooien in. Onthoudt één ding goed: voordat u bont gaat verwerken moet u het eerst de gelijk laten schoonmaken door een goed vak man: dit is een werkje dat u onmogelijk zelf kunt doenl MAANDAG: Vleesch in schelpen Brusselsch lof Hardgekookte eieren Aardappelen Gewelde boter Gebraden appelen DINSDAG: Varkensrollade Spruitjes Aardappelen Vruchtengruel WOENSDAG: Groentesoep Koud varkensvleesch Stoofperen Aardappelen DONDERDAG: Runderlappen Roode kool Aardappelen Griesmeelschotel VRIJDAG: Stokvisch met rijst Gebakken uien en mosterdsaus. Beschuit met bessen sap ZATERDAG: Bruine boonensoep met balletjes gehakt Rijst met appelen ZONDAG: Kop bouillon (Maggi) Gebraden eend Appelmoes Aardappelen Koude mokkataart VEGETARISCHE MENU'S 1 aardappelsoep Spiegeleieren met sla Gebakken aardap pelen Appelmoes 2 Gevulde bi-oodjes (eierragout) Witte boonen met to matensaus. Aardappelen Noten 3 Witte boonensoep Gesmoorde koolraap Aardappelen Boter Citroenvla 4 Omelet met groene kruiden Andijvie Aardappelen gestoofd in een sausje Broodschotel met gember Vleesch in schelpen. Hiervoor kan men verschillende resten vleesch gebruiken, b.v. resten rollade, ï'ibstuk, of kalfsvleesch. Herinnert ,men zich het menu van den vorigeix Zondag, dan weet men dat er resten over kunnen zijn, van het kalfsnierstuk, dat toen als groot vleesch opgegeven was. Benoodigdhedeix voor 6 a 8 schelpen: 1/2 pond koud vleesch, 21/2 d.L. overgebleven bruin van jus (zoo noodig met water verdun nen als het te zout mocht zijn), 21/2 lepel bloem, 11/2 lepel boter of jusvet-, gehakte pe terselie, peper, zout, noot. Bereiding: Het vleesch niet te fijn malen of fijn hakken. Boter of vet laten smelten, de bloem toevoegen en als men een dik papje heeft, de bouillon of de jus er langzaam bij- gieten. De saus 5 minuten door later koken. Het vleesch, de kruiden en gehakte peterselie toevoegen en met dat mengsel de beboterde schelpen vullen. Wat fijn paneermeel er over strooien, een paar klontjes boter er op leggen, den rand van de schelpen schoonmaken en ze in een matig warmen oven licht bruin laten worden (15 minuten). Ze opdienen op een schotel, die bedekt is met een vingerdoekje om afglijden te voorkomen. Groentesoep van vleesch hoeft niet zoo duur te zijn, als men een gedeelte van het soep- vleesch uit de soep neemt en dit verwei-kt tot het een of andere voorgerecht of koffiescho- teltje. Heel smakelijk is hoofdkaas, die op de vol gende manier gemaakt wordt: Hoofdkaas: Benoodigdheden: 200 gr. koud soepvleesch, 2 d.L. bouillon, 5 a 6 blaadjes gelatine, 8 fijn gehakte uitjes, 4 fijngehakte augurken, peper, zout, 1/4 d.L. azijn. Bereiding: De gelatine in de warme bouillon oplossen. Het vleesch fijnmalen of hakken en met de uitjes, augurken, kruiden en azijn bij de bouillon voegen. Alles overdoen in een nat- gemaakten vorm en stijf, laten worden. Voor het gebruik keeren en in dunne plakjes snij den. Deze op een schaaltje leggen en garnee- ren met wat augui-kjes en hardgekookt ei. Aardappelsoep kan op verschillende manieren worden klaar gemaakt. Een voedzaam recept, juist geschikt voor een vegetarischen maaltijd, is het vol gende 3/4 L. melk, 1/4 L. water, 5 a 6 aardappelen, 3 lepels boter, 2 1/2 lepel bloem, zout, peper, 1 lepel gehakte peterselie. 1 ui. Bereiding: De fijngesnipperde ui in de boter licht geel fruiten. Het water, de geschilde aardappelen en wat zout toevoegen, en de aardappelen gaar en stuk laten koken. Alles door een zeef wrijven, de melk op een klein gedeelte na, er aan toevoegen en de soep weer aan de kook brengen. Met de achter gehouden melk de bloem aanmengen tot een glad papje, dit bij de soep gieten en door laten koken. De soep afmaken met de boter en de gehakte pe terselie. Blokjes in boter gebakken brood er bij geven. Aardappelen, gestoofd in een sausje. Benoodigdheden: l k.g. gekookte, heele aax-d- appelen, 3 d.L. melk, 2 a 3 lepels bloem, 11/2 lepel boter, zout, noot, 1 eetlepel gehakte pe terselie. Bereiding: De aardappelen in niet te dunne plakjes snijden. De boter smelten, de bloem toevoegen en met melk eeix niet te dikke saus maken. Deze goed door laten koken, zout en noot toevoegen en de plakjes aardappelen er door roeren in de saus en goed warm laten worden. Opdoen op een dekschaal, de gehakte peterselie er over strooien. Het smoren van groente is het klaarmaken zonder water, onder toevoeging van boter of vet. Het wordt toegepast op koolraap, knolsel derij, savoye kool, andijvie. Daar er geen vocht verloren gaat, blijven alle voedingszou- ten en vitaminen, die in het kookwater op zouden kunnen lossen, in groente. De groente is over het algemeen wat sterker van smaak. Gesmoorde koolraap. Benoodigdheden: 1 koolraap, 40 gr. boter, zout (suiker). Bereiding: De koolraap in plakken snijden, schillen en in reepjes snijden. De boter laten smelten; de koolraap met wat zout en suiker er bij doen, en oixder af en toe schudden op een zacht vuur gaat laten smoren (1 uur). Wat noot er overheen raspen. Een griezelig- trapje. Heel wat huisvrouwen staan angsten uit als ze eens ergens bij moeten klimmen omdat het trapje neiging heeft om uit te glijden. Dit kan men natuurlijk in de eerste plaats voorkomen door den haak goed vast te maken, doch als men dan nog bang is, spijkert of lijmt men eenvoudig een paar stukjes vilt tegen den on derkant van de pooten en 't leed is geleden! Roestige sleutels Sleutels, die erg roestig geworden zijn. kan men weer mooi glimmend krijgen in 't volgen de mexxgsel: Een-derde petroleum en twee derde slaolie. Eerst een poosje hierin laten lig gen, dan flink afvegen. Een schat van een vriendin! Telefoongesprek op een middag vóór een „avondje". O. kind, ik ben gewoonweg óp. een wrak gelijk! Je moest me eens kunnen zien.... meevallen? Nee hoor, ik lijk gewoonweg veertigwat er is? Frans z'n chef is weer in de stadJa, zoo opeens. En nu heeft Frans hem natuurlijk uitgenoodigd. Zonder van tevoren iets te zeggen. Belt ijskoud van bureau op, dat de chef met z'n vrouw en nog een paar andere menschen vanavond komen eten. Ik. ik moet alles maar uit den grond stampen! En je weet. hoe belangrijk het voor Frans is! Een karwei, dat zeg ik je. Den heelen morgen heb ik i-ondgesjouwd om inkoopen te doen. En toen heb ik Sophie trachten in te gieten hoe ze serveeren moet. Dat heb je er van. als je om zuinig te zijn zoo'n half hitje neemt. Ik heb vanavond vast geen rustig oogenblik. En dan die zorg om 't servies en de glazen! Je weet, dat ik hoog stens voor zes personen ben ingericht. Ik weet heusch niet. wat ik beginnen moet Meen je 't? Dat is lief van je. Je bent mijn reddende engelNatuurlijk, daarvoor hoef je je niet ongerust te maken. Ik zal er op passen als op m'n oogappelHoe zeg je? Sophie?Tja, die is onhandigTja, wat dan?Ik weet wat: leen me voor van avond jouw Marie. Dat is toch immers zoo'n parel en zoo netjes! Dan kan je gerust zijn, dat er niets aan komt!Reuzen-idee, hè?Hoe laat is 't al?Drie uur?.... Ontzettend, wat gaat de tijd vlug!Ik vei-dwijn hoor: ik moet nog naar den kap per, anders zie 'k er vanavond uitDus, liefste, jij bent zoo schattig om me alles zoo vlug mogelijk te sturen, mét Marie! Prach tig, hoor! O, als ik jou niet had, zoo'n schat van een vriendin als jij toch bento ja zeg, daar bedenk ik nog iets: je kon me eigenlijk best meteen je electrisc'hen koffie molen en je moccaservies leenen De koffie wordt zoo véél beter, en nu Frans z'n chef komtje begrijpt 't wel, hè? Ja, eix mis schien ook je serveerboy, die je met je ver jaardag gekregen hebt? Ik heb allang tegen Frans gezegd, dat wij er ook noodzakelijk een moeten hebbenWie er komen? 's Kijken: de chef en z'n vrouw natuurlijk, Wouters en z'n vrouw, dan de boekhouder en z'n vrouw, en juffrouw Petei's, de tweede boekhoudster, Frans zijn broer met z'n vrouwhopelijk niet weer zoo smakeloos aangedaan als de vorige keer!en dr. Roelofs en z'n vrouw. Jaeen heel gezel schap. Wat zeg je? dertien personen?.... O. vreeselijk! Dat komt van die ovei'haaste invitaties!Wat moet ik nu beginnen?... Dat is al te gek! Hè. ook dat nog; wat moet je toch aan veel dingen denken, hè? Tja, dat gaat nietOch toe, wees een angel, je bent toch altijd m'n beste vriendin ge weest: leen me voor vanavond je man. Kees is zoo'n gezellig causeur. Och toe, doe je 't?Laat hij dan stipt om acht uur ko men. SmokingZiezoo, nu ga ikO, kind, wat heb jij me uit de verlegenheid ge red! Als ik jouw niet hadje bent een schat van een vriendin! Heel, héél hartelijk dank en ik benijd je om dien rustigen avond, die je vanavond hebt. Daag Een overwinning van de „Nachtegaal" In het jaar 1850 ontving Jenny Lïnd, de wereldberoemde Zweedsche zangeres, de uit- noodiging om aan het Engelsche hof haar kunst te toonen. Op hetzelfde concert zou echter ook haar doodsvijandin, de Italiaan- sche zangeres Guila Grisi. optreden. Vervuld met een geheimzinnige angst begon Jenny Lind haar reis. Toch was ze rustig exx onbevangen toen ze haar groote aria, de „Cata diva" voor het uit gelezen gezelschap inzette. Maar opeens zag ze de oogen van Grisi op zich gericht. Die blik vol haat en afgunst bracht de fijnge voelige kunstenares in vei-warring, tever geefs streed ze tegen de wonderlijke macht uit die donkere oogen. Haar rust en zekerheid verlieten haar, een sluier zonk over haar stem en verstikte alle betoovering. Een doodelijke stilte heex-schte ixi de zaal, toexx zij de aria met moeite teix einde had gezongen; zelfs de koningirx zat als in een ban gevaxigexx en applaudiseerde niet. Het was de voordracht van eexx ongeschoolde, nerveuze zangeres, die men gehoord had In deze martelende oogenblikkexx voelde Jerxxiy Lind plotseling eexx hevig vex'laxxgexx, ver weg te zijn van deze vreexxxde omgeving, xxaar haar moeder te vluchtexx. De stille zo meravonden in haar vaderland kwamen haar voor den geest, als nxoeder haar vroeg: „Zixxg nog eens het avoxxdlied. Jenxxy". En daxx had ze de haxxdexx gevouwen en haar eenvoudig, vx*oom liedje gezoxxgexx, een volkswijs vol van reixx exx inixig geloof. Bij de herimxerixxg' aan dat oude lied stroom de xxieuwe moed in de ziel van de Zweedsche nachtegaal. Ze ging aan dexx vleugel zitten, speelde het volkswijsje eix zoxxg het lied uit haar jeugd. Exx in de betoovering vaxx dit gezang, dat haar dieper uit het hart opwelde d,an mexxig volmaakt harmonisch concert stuk, zag zij het laxxd vaxx haar jeugd voor zich liggexx. opbloeiend onder de ixxnige, zwaarmoedige melodie. De glasheldex-e tonexx drongen ixx de ziel der hoorders exx trokkexx hexx in een wonderlijke baix. Weer heerschte diepe stilte. Maar daxx brak een storm van applaus los. zooals men te Londen nog nooit had beleefd. Exx Guila Grisi stond plotselixxg voor het bloxxde zan geresje, reikte haar de hand exx zei: „Sigixora, ïxxoge God u in uw leven exx ixx uw'kunst dat gene doexx behouden, waardoor u ons allen hebt overwoixnen". ALLES WORDT VUIL. Eix zoo nu en dan Is een opfrisscliertjc hoog noodig. De Hollandsche vrouw staat bekend onx haar reinheid exx zindelijkheid op ha ar oixx- geving, maarer zijn enkele dhigea, die er soms weieens bij inschieten. Besteden we bijv. wel genoeg zorg aaxx onze zwarte japonnen en lingerie? „Je ziet er niets op", maar toch wordexx ze vuil, dat is direct te zien aan het sopje, dat er af komt. Latexx we er eexx gewooxxte vaix nxaken. al onze zwarte of donkere kleeding op geregelde tijden net zoo degelijk te wasschexx als de lichte. Een kleedingstuk dat ook wel eens ixx de verdrukking komt is Latexx we geen kunstbloemen dragen tenzij ze werkelijk onberispelijk zijn. Niets staat zoo onverzorgd als eexx halfvuile, kreukelige bloem ixx het knoopsgat vaxx eeix keurig tailleurtje. En laten we tenslotte een enkele liefdevolle gedachte wijden aan onze trouwe

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8