^roo|/es|avA TELIFUNKEN Haarlemsche jongens naar Spanje. PERRIEUX 350. 575421.475.5.25 TEMPELIERSSTR. 32 H.D.'V ertelling OARAGE RABO VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 ARR. RECHTBANK. Bemiddelaar voor de Haarlemsche rechtbank. TA 55 WK verschaft U de Telefunken TA 55 WK. Door de harmonische samenvoeging van chassis, luidspreker en kas» klinkt de fijn genuan ceerde weergave geheel „vrij" van het ap- paraat; men waant zich in de concertzaal of de studio. Door den rijkdom aan forman ten komt hef karakteristieke van elk Instru ment en elke stem volkomen tot zijn recht. Dank zij de toepassing van de vele nieu wigheden der radiotechniek wordt hier iets schoons geboden voor weinig geld. Zeer goede selectiviteit - zichtbare afstemming - automatische fadingcompensatie - intelli gente stationsnamenschaal - eenvoudige bediening - verrassend goede korte-golf ontvangst - timbreschakelaar - pick-up- aansluiting - aansluiting tweeden luidspre ker - bijzonder smaakvolle kast. Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie bij een Telefunken Service Station I MUZ IE KAPPARATEN voor RA Dl O NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. N V., HUYGENSPARK 39, DEN HAAG (Adv. Ingez. Med.) Om het Kampioenschap Typen. Het instituut Schoevers heeft ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan nationale typewedstrijden georganiseerd. In verschil lende plaatsen van ons land worden voorwed strijden gehouden, terwijl in Amsterdam op 7 Januari de finale zal plaats vinden. Gisteravond was Haarlem aan de beurt van de voor wedstrijden die in het instituut van den heer Lohman aan de Wilhelmina- straat werden gehouden. Met man en macht werd er getypt en dat was noodig ook want het vereischte minimum om ten minste de demi-finale te bereiken, bedroeg 150 aanslagen per minuut. Ongeveer 280 deelnemers in geheel Neder land hebben zich voor deze wedstrijden op gegeven, het Haarlemsche contingent was nog al bescheiden, maar dit deed aan de strijd lust en de goede stemming niets af. De jury maakte tenslotte bekend dat de volgende deelnemers voor de demi-finale ge classificeerd zijn. Mej. Th. Hoekema met 392 aanslagen per minuut (kampioene van Haarlem.) de heer W. J. Meerman 259 aanslagen per minuut en de heer C. J. A. Goossens 256 aanslagen per minuut. Vooral het resultaat van mej. Hoekema is zeer fraai en ongetwijfeld zal zij de finale bereiken en wie weethet kampioen schap. ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN. On de voormalige infanteriekazerne werd Donderdagmorgen voorts aanbesteed (behalve het reeds door ons vermelde éénjarig onder houd van de militaire gebouwen en werken te Haarlem) het onderhoud der militaire ge bouwen en werken te Den Helder. Raming f 15250. Id. van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Raming f 10800. Id. ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmer-meerpolder. Raming f 10000. Id. te Den Oevef en op het Kornwerderzand. Raming f 2200. Genie. Laagste inschrijvers waren: voor Den Hel der: D. Koger, te Den Helder, voor f 13742; voor Uitgeest: S. Hes, St. Pancras, f9560; Ten O. van Haarlem en in den Haarlemmermeer: S. Hes. St. Pancras, f 9080 en Den Oever enz. W. Veenstra, Den Helder, f 1927. v ICUA LLIÜtt m .50,575,4.25,4.75,5.25 (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN. De begrootingen goed gekeurd. (Zesde zitting). Donderdagmiddag twee uur werd begonnen met de algemeene beschouwingen over de be drijven. De heer Van Kessel (R.-It.) acht het wel goed, dat reclame en propaganda voor de provinciale bedrijven gemaakt wordt, maar daarmee mag men de particuliere bedrijven niet te zeer benadeelen. De koopkracht van den middenstand is met 45 procent ingekrom pen. Spreker heeft dan ook een buitengewoon groot bezwaar tegen den post van f 15.000, die voor extra reclame is uitgetrokken. Men moet den middenstand niet te zeer in zijn broodwinning benadeelen. De heer Valkering (R.-K.) merkt op, dat verschillende particuliere bedrijven er toe overgaan, zelf bronnen te boren om zich van het benoodigde water te voorzien, tot schade van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Spre ker dringt er dan ook op aan. de groote be drijven met het tarief wat tegemoet te komen. De heer Honig (Chr. Hist.) gelooft, dat er thans een behoorlijke afschrijvingspolitiek wordt gevolgd. Hij ziet de noodzakelijkheid van tariefsverlaging niet in. (Deze spreker is ook aan den catheder voor de perstribune niet te verstaan). De heer Lambooy (R.-K.) zegt, dat de ovencapaciteit van de Provinciale Electrïsche Centrale in Noord-Holland voldoende is om aan de eischen ten opzichte van het verstrek ken van electrischen stroom te voldoen. Spre ker wil dan ook Ged. Staten uitnoodigen, den post van f 750.000 voor het bouwen van twee nieuwe ketels voorloopig terug te nemen, op dat zij eerst besprekingen met de electrische bedrijven te Amsterdam en Haarlem kunnen openen, teneinde te zien, wat in samenwer king met het P.E.N. te bereiken is, want spre ker is van meening, dat hier voldoende ener giebronnen aanwezig zijn. Ged. Staten kunnen dan het resultaat van deze besprekingen in de zomerzitting aan de Prov. Staten mededeelen. Een ongebreidelde concurrentie tusschen het P.E.N. en de overheidsorganen is zeer nadee- lig. Het binnendringen van het P.E.N. in ge meenten, die zelf gas produceeren, door daar reclame voor electrischen stroom te maken, kan aanleiding geven tot zeer onaangename botsingen tusschen overheidsorganen. De heer Seegers (Comm.) wil gaarne in gelicht worden over den stand van de opwek- Een maand gevangenisstraf geëischt. In de middagzitting van de Arron dissement rechtbank werd de behan deling voortgezet van de destijds uit gestelde zaak tegen den 36-jarigen varensgezel, die dezen zomer zijn be middeling heeft verleend tot het dienst nemen van twee Haarlemsche jongens bij de Spaansche regeering. Deze jongens, Daan Dollé en J. M. C. Ruyg- rok slaagden er in, na tallooze avonturen, waarover wij destijds uitvoerige mededee- lingen deden, het vaderland weer te bereiken. Wegens het aanwerven voor vreemden krijgsdienst, subsidiair het verstrekken van geld voor de reis naar Spanje, aan Daan Dollé, had de betrokken varensgezel zich gisteren te verantwoorden. Verd. was destijds districtsbestuurder der communistische partij te Haarlem en had met een ander lid dier partij afgesproken dat hij, verdachte, zou trachten jongelui voor den strijd in Spanje te interesseer en. De gelden daarvoor werden hem. uit Amsterdam ver strekt. Verd. kwam op deze wijze in contact met D. en. R., die volgens zijn verklaringen te kennen gaven, naar Spanje te willen, om daar te strijden. Hij had hen gewezen op de geva ren, daaraan verbonden, doch had gezegd dat, als zij wilden gaan, zij voor een bewijs van Ne derlanderschap moesten zorgen, waarvoor hij hen geld gaf. Later was hij met hen naar Amsterdam ge gaan, waarbij hij echter niet samen met de jongens reisde. In Amsterdam zei hij hen, een oogenblik te wachten, omdat hij geld moest halen voor de reis naar Parijs. Daar moesten zij zich naar een door hen opgegeven adres oe- geven, waar zij wel verder geholpen zouden worden. Dollé vertelde, gehoord te hebben, dat verd. wel bemiddeling verleende voor het vertrek naar Spanje, waar hij echter niet wilde gaan strijden, doch werk wilde zoeken. Hij was met R. naar het bureau van verd. in de Lange Lakenstraat gegaan, waar zij te gen verd. gezegd hadden, in Spanje werk te willen zoeken. Verd. had gezegd, dat daar wel eenig gevaar aan verbonden was, doch dat had hen niet afgeschrikt. 26 Juni hadden zij van verd. geld gekregen voor het bewijs van Nederlanderschap. Daar na waren zij naar Amsterdam gegaan, van waar zij naar Parijs gingen, waar zij zich in de Rue Couronne, bij een zekeren „Hans" moesten vervoegen, die hen op transport stel de naar Spanje. Verd. ontkende, dat de Jongens om werk ge vraagd hadden en zeide, dat bij hen nadruk kelijk op de gevaren van het dienst nemen in Spanje had gewezen. „Ze waren nog beter van den Spaanschen toestand op de hoogte dan ik", aldus verd. Dollé: „In Spanje moesten we onze kleeren uittrekken, waarna we uniformen kregen. We hebben toen wel een poosje als chauffeur ge werkt. Daarbij moest ik op schildwacht staan, maar toen ik zei, dat ik daar niet voor geko men was, hoefde het niet meer". Verdediger: „Hoe lang heb je die militaire uniform gedragen?" Dollé: „Enkele minuten maar, voor een Journaalfilm". Verd.: „De heele militaire loopbaan heeft dus bestaan uit het optreden als figurant voor een filmopneming! Toen je naar het front moest, is er toen gezegd, wat je moest gaan doen?" Dollé: „Dat is niet gezegd.!" Pres.: „Waarom ben je weggeloopen?" Dollé: „Ik wilde naar huis toe". Pres.: „Maar je was juist weggeloopen om naar Spanje te gaan!" Dollé: „Ja, maar ik had van anderen ge hoord, dat we moesten vechten en dat wilde Ik niet". Ook Ruygrok verklaarde, naar Spanje te zijn gegaan, in de hoop, daar werk te zullen vinden. Vechten wilde hij niet, omdat hij Ne derlander was, en zich daar ook te jong voor achtte. Wel was er over gesproken, dat zij bij de Hollandsche brigade zouden komen, maar dat was slechts, omdat zij dan Hollandsch eten zouden krijgen. Hij had in Spanje ongeveer drie weken als chauffeur dienst gedaan, waarbij hij bouw materialen moest vervoeren. Na die drie we ken was hem gezegd dat hij naar het front moest. Hij had geprotesteerd, doch dat had niet geholpen Requisitor. De Officier van Justitie gaf in zijn requisi toir toe, dat het aanwerven voor vreemden krijgsdienst niet bewezen was. doch wel was j komen vast te staan, dat verd. zijn bemidde ling verleend heeft, bij het vertrek naar Span je van deze jongens. Spr. eischte daarvoor een gevangenisstraf van 1 maand Het pleidooi. De verdediger, mr. S. de Jong uit Amster dam. wees er op, dat men om verd.. dien men z. i. ten onrechte ronselaar genoemd heeft, een bloedig aureool heeft geweven, alsof hij bloedgeld verdiende met het aanwerven van werkloozê jongemannen, voor den strijd in Spanje. De zaak heeft dien omvang evenwel aller minst. Immers, de handelingen van verd. hebben niets met het verfoeilijke ronselen te maken. Als hier bemiddeling Is verleend voor het vertrek naar Spanje, geschiedde dit aan menschen, die volkomen vrijwillig vertrokken. Zoowel D. als R. hadden het voornemen, in Spanje werk te zoeken. Verd. daarentegen was het vrij onverschillig, of zij burgerdiensten zouden verrichten, dan wel militaire, als zij HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en f5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209 (Adv. Ingez. Med.). slechts het door hem voorgestane ideaal dien den. Als de jongelui in Spanje krijgsdiensten zou den hebben moeten verrichten, zou dit de strafbaarheid van verd. niet verhoogd hebben, omdat dit buiten zijn wil en bedoelingen ge schiedde. Doch daarvan is niets gebleken. Het staat niet vast, bij wien zij in dienst waren, zelfs niet of zij inderdaad ergens in dienst waren, aangezien zij geen enkel con tract hebben geteekend. De jongens hebben gevonden wat zij zochten, n.l. arbeid als chauffeur. Eerst toen R. de mededeeling kreeg, dat hij naar het front moest vertrekken, heeft D. ge zegd, hem te willen vergezellen. Onderweg zijn de jongens toen weggeloopen, omdat zij vrees den te zullen moeten vechten. Doch toen zij daarna gearresteerd werden, was dat niet we gens desertie, doch onder verdenking van fas cistische spionnage. Spr. bepleitte derhalve vrijspraak subs, de uiterste clementie. De Officier wees er in zijn repliek op, dat de verdediger het zwaartepunt heeft gelegd op de bedoelingen van de jongens. Doch het gaat er hier om. wat de bedoelingen van verdachte waren en deze heeft ruiterlijk toegegeven, dat het zijn bedoeling was, dat de jongens in Spanje zouden gaan vechten. Spr. persisteer de bij zijn eisch. Onvoorzichtig gereden Zondag 20 Juni jJ. werd op den Wagenweg Ds. P. A. ,E. Sillevis Smitt, predikant bij de Ge reformeerde Kerk in Hersteld Verband, aan gereden door een auto en zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen van deze aanrijding is overleden. Een garagehouder uit IJmuiden had\ zich gistermiddag voor de Rechtbank te verant woorden; hem was ten laste gelegd dat dit tragische ongeluk door zijn onvoorzichtig rij den gebeurd was. Dr. J. F. L. v. d. Hulst die als deskundige werd gehoo-rd. vertelde eenige bijzonderheden over den aard der verwondingen waaraan Ds. Sillevis Smitt is bezweken. Uit de getuigenverklaringen bleek dat de verdachte iets te veel rechts van den weg had gereden, bovendien was hij door te weinig slaap eenigszins versuft geweest. Een garagehouder uit Haarlem verklaarde dat hij verdachte's auto vlak na het ongeluk had onderzocht en dat toen gebleken was dat .de kogellager van het rechter vocrwiel niet geheel in orde was, waardoor dit bij het rem men eenigszins naar rechts trok. De verd. verklaarde dat de toestanden in het taxi-bedrijf zoodanig waren, dat van een be hoorlijke nachtrust dikwijls geen sprake is. In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie het zeker geen daad van wijs beleid om zooals Ds. Sillevis Smitt dat gedaan had tezamen met een ander op het. bij den Wagen weg toch al zoo smalle fietspad ieder met een •kind achter op de fiets te gaan rijden. Ook de verdachte gaat echter niet vrij uit, er was voor hem geen enkele reden om zoo vlak langs de fietsers te gaan, als hij heeft gedaan. Bovendien was hij niet in staat om behoorlijk een auto te besturen. Spreker eischte een geldboete van f 100 subsidiair 15 dagen hechtenis. De verdediger mr. J. A. P. C. ten Boekei wees er op dat het rijwielpad op den Wa genweg bij de Mr. Lottelaan iets spits toe loopt, zoodat vele fietsers hier onwillekeurig een manoeuvre naar links maken. Door het breken van een kogellager, wat vlak voor het ongeluk geschied kan zijn, was bovendien de bestuurbaarheid van de auto verminderd. Tenslotte stelt het taxi-bedrijf op het oogenblik dusdanige eischen dat het dikwijls niet mogelijk is om voldoende rust te nemen. Een geldboete van f 100 kan verd. niet be talen, spreker bepleitte dan ook de uiterste clementie. Uitspraak 23 December. Het Patentmiddel Door J. P. BALJé. DE heer Verheyen, chef van de firma Verheyen en Co., keek zijn bezoeker aan en tikte dan op den brief, die voor hem lag. „U heeft me hierin om een zakelijk onder houd verzocht", zei hij, „wat is er eigenlijk van uw dienst? Ik kan me niet herinneren, ooit eerder met u in relatie te hebben ge staan, meneer.... ehmeneer Damme". „Nee", antwoordde de heer Damme met een breeden glimlach, „nee, ik ben bezig, mijn zakenrelaties uit te breiden". Hij zette zich wat gemakkelijker en plooide zijn eene been over het andere.. „Kijkt u eens", ging hij ver der. „ik heb u een offerte te doen Geërgerd fronste Verheyen het vorohoofd. „Pardon", zei hij koel, „ik zal even mijn se cretaresse bellen. Reizigers worden altijd door haar te woord gestaan". „O nee, wacht u even", haastte Damme zich te zeggen, „wat ik u te offreeren heb, is iets heel bijzonders, en dat heeft met de zaken, die uw firma drijft, niets te maken. Ik kom u geneesmiddelen aanbieden". Verheyen keek verbaasd op. „Geneesmid delen?" Damme knikte vriendelijk. „Geneesmidde len", herhaalde hij. „Kijkt u eens, meneer Verheyen, ik ben student in de medicijnen ge weest, maarre.door bijzondere omstandig heden heb ik nooit mijn doctoraal kunnen doen. Toen ben ik op een lumineus idee ge komen. Een mensch moet tpch eten, niet waar? Wel ik heb bij mezelf gedacht: Er zijn zooveel zieken, die de doktoren niet kunnen helpen. Als u verkouden bent, gaat u dan naar een dokter? Nee! En toch voelt u zich ellendig. Als u oorpijn hebt gaat het precies zoo, bij kiespijn is het nog erger. U kunt na tuurlijk laten trekken, jawel, maar daar denkt u wel even over na, en inmiddels hebt u pijn, helsche pijn. Buikpijn loopt u ook niet direct mee naar uw huisarts en zoo zijn er vele din gen. Ik heb er een studie van gemaakt, me neer Verheyen en ik heb tegewoordig mijn vaste klanten. Ze zijn, om zoo te zeggen, ge perfectioneerde huismiddeltjes, huismiddeltjes met een wetenschappelijken inslag, als ik het zoo eens ioemen mag. Ik heb er het platte land voor afgereisd, bij de boeren heb ik een hoop geleerd en ik heb mijn kennis van medicamenten gecombineerd met dat, wat ik van huismiddeltjes te weten kwam. Het is een succes geworden, meneer Verheyen". Verheyen had den woordenstroom langs zich laten gaan. Even had hij lust gevoeld, te bel len en zijn bezoeker de deur uit te laten zet ten, maar hij had zich weten te beheerschen. .Bent u uitgepraat, meneer Damme?", vroeg hij. „Dat wil zeggenaarzelde deze. „Met mij kunt u geen zaken doen", zei Ver heyen gedecideerd, „ik gebruik principieel geen kwakzalversmiddeltjes". „Kwakzalversmiddeltjespardon, maar het zijn geen kwakzalversmiddeltjes, meneer Verheyen. Vier jaar heb ik gestudeerd, telt u dat niet mee? Hebt u last van oorpijn, ik heb er een patent middel voor, last van slapeloos heid of van buikpijn? Attesten van vooraan staande personen zullen u overtuigen, dat ik het geneesmiddel ervoor bezit!" Verheyen trok een leelijk gezicht. Hij kneep de oogen half dicht, vertrok zijn mond en bracht onwillekeurig zijn hand tegen de wang. „Last van kiespijn?", juichte Damme bijna. „U hebt last van kiespijn! Kijkt u eens, hier heb ik een fleschje, dat ik u kan aanbevelen. Prijs f 2.50. Een paar druppels op een watje, u stopt het watje in de holle kies en uw pijn verdwijnt binnen de tien minuten. Is de kies niet hol dan is de behandeling een beetje anders. U kunt er een kwastje bij koopen voor een kwartje. U smeert nu het tandvleesch rond de kies grondig in en ook nu zult u het resultaat binnen de tien minu ten ondervinden". Hij grabbelde in zijn city bag, zette fleschje na fleschje op de lessenaar van den heer Verheyen, mompelde in zich zelf „Waar heb ik dat ding, waar zit het toch? en uitte dan een kreet van voldoening: „Ha. hier is het!" Verheyen had al dien tijd met een verbeten gezicht naar zijn bezoeker gestaard. De pijn scheut was hevig geweest, maar nu werd het wat minder. Zijn humeur was echter grondig bedorven. „Meneer Damme", zei hij met een stille dreiging in zün stem. „ik raad u aan op te hoepelen, en snel! Neem die rommel weg, en smeer 'm!" Damm^i stond op met iets waardigs in zijn houding. „U is tegen uzelf!" merkte hij op. „U prefereert hevige kiespijn en versmaadt mijn patentmiddel Soit!" Gelaten deed hij de fleschjes weer in zijn koffertje. Eén fleschje liet hij echter staan. Hij legde er nog een kwastje naast. „Mijn patentmiöder zei hij, „ik schenk het u' Straks als de pijn weer heviger wordt, zult u mij dankbaar zijn. En morgen kom ik eens hooren, meneer Verheyen, of u nog boos op me is. Zonder nog antwoord af te wachten, keer de Damme zich om en verliet het vertrek. Het feit, dat hij den volgenden dag bij den heer Verheyen toegelaten werd, stemde Damme reeds hoopvol, maar toen hij diens gezicht zag, dat een beetje verlegen, maar on miskenbaar vriendelijk glimlachte, wist hij, dat hij het pleit gewonnen had. „Ik zie het al, meneer Verheyen. oik hoef niet meer te vragen. Mijn middel heeft u geholpen!" Verheyen knikte, ,,'k Heb nooit vertrouwen in zulk spul", bekende hij, „maar de pijn werd zoo hevig, dat ik bijna razend was en ik alles in mijn kies zou hebben gestopt, als het maar een beetje dragelijker werd. Ik heb dien rommel genomen en waarachtig, tien minuten later was de pijn weg! En ik ben er verder vrij van gebleven!" Damme wreef zich in de handen. „Moo zoo", lachte hij. „mag u dan zeker wel een paar fleschjes verkoopen, meneer Verheyen? Wat zegt u, voorloopig twee? Prachtig." Hij zette de fleschjes op tafel, streekt het geld op en knikte toen zelfbewust. „Ik wist het wel, meneer Verheyen, dat het middeltje goed was, ik wist het beslist. Gek, dat ik er niet eerder op gekomen ben. Tot nu toe had ik het altijd gebruikt als een smeer sel tegen de rheumatiek, en de menschen vonden er geen baat bij. Toch wist ik, dat het een prachtig medicament was. Het moest ergens goed voor zijn, dus besloot ik het tegen kiespijn te doen gebruiken. U was mijn eerste klant ervoor, en mijn idee bleek een ontdek king te zijn. Tja. een beetje medische kennis moet je bij zulke dingen hebben, je moet weten, dat het middeltje medisch gesproken helpen moet tegen een bepaalde kwaal en net als de doktoren dien je dan te ontdekken welke die kwaal is. Ik dank u, meneer Ver heven voor uw medewerking". (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden). kingscapaeiteit in Noord-Holland; dit acht hij noodig, alvorens men kan overgaan tot uitbreiding van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf. Want ook de tarieven zijn veel te hoog. De bedrijven in Amsterdam en Haarlem zullen er onder lijden, wanneer toch tot uitbreiding wordt besloten. Wat den post van f 750.000 voor het aanschaffen van twee nieuwe ketels betreft, is spreker het met den heer Lambooy eens. Het is niet goed, dat drie groote overheids bedrijven met elkaar gaan vechten. De heer Seegers acht het een ongezonden toestand, dat Ged. Staten invloed hebben op de tarie ven van de gemeentelijke bedrijven. De heer Wolkers (CD.U.) zou gaarne zien, dat bij de vaststelling van het vast recht-tarief niet alleen rekening wordt gehou den met de bewoonbare ruimte, maar ook met de huurwaarde. De heer Evers (R.-K.) bepleit goedkoo- pere tarieven voor groote gezinnen. De heer Boissevain (V.B.) juicht het toe, dat Ged. Staten een voorzichtige finan- cieele politiek voeren. Dit mag geen aanlei ding zijn, om uitbreiding tegen te gaan. Hij acht het dan ook niet onverantwoordelijk, om de gelden voor den bouw van de twee ke tels toe te staan. De heer Visser (S.D.A.P.) bepleit verla ging van meterhuur. Dit komt aan alle ver bruikers ten goede. Met voldoening heeft hij er kennis van genomen, dat dit in studie is. Bij het vaststellen van het vastrecht is nu één maatstaf aangelegd inplaats van twee, zooals voorheen en dat tot onbillijkheden aanleiding gaf en dat door de verbruikers niet begrepen kon worden. Spreker had ge vraagd, hoeveel kleine verbruikers er nog boven den prijs van dertig cent per K.W.L. zijn. Het antwoord luidde: „Dit aantal kan niet groot zijn". Hierover kan verschillend geoordeeld worden, maar spreker zou toch gaarne liever positieve cijfers hebben ge hoord. Ook wil hij gaarne een antwoord op de vraag: wat de financieele gevolgen zullen zijn van herstel der retributieregeling. In het algemeen staat spreker op het stand punt, dat iedere verbruiker een zeker aan deel in de vaste lasten van het bedrijf moet betalen. De heer Ankersmit (S.D.A.P.) heeft tot zijn spijt geconstateerd, dat het niet veel geholpen heeft, dat in deze vergaderzaal een groot catheder is geplaatst. Verscheidene sprekers konden toch niet voldoende ver staan worden. Hij vraagt of de uitgaaf van GASTHUISVEST II - HAARLEM - TeL 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) Q per dag, week, maand en langer. 9 WINTER TARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Ingez. MedJ f 750.000 voor de twee ketels wel absoluut noodzakelijk is, nu men over de reserves van Haarlem en Amsterdam beschikken kan. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.)' zegt dat de samenwerking tusschen de drie groote bedrijven prachtig is. Toch heeft het P.E.N. een reserve noodig. Spreker heeft nog nooit geconstateerd, dat er geen concurrentie bestaat in plaatsen, waar de bedrijven van gas en electriciteit in één hand zijn. Het is moeilijk, een grens te trekken, tot hoever de concurrentie gevoerd mag worden. Die con currentie moet eigenlijk wetenschappelijk worden gevoerd. Mr. Bruch (A.-R.) beantwoordt de spre kers. Er zijn nog veel menschen, die niet we ten, hoe zegenrijk het gebruik van electri sche apparaten is. Daarom moet er propa ganda voor gemaakt worden. Volgens spre ker heeft de middenstand daar niet van te lijden. Bezwaren uit drie kringen heeft spre ker nog niet gehoord. Met het winnen van water uit het IJselmeer is men op den goe den weg. De onderzoekingen zijn echter nog niet afgeloopen." Het bedrijf moet zuiver commercieel gevoerd worden; het geven van cadeautjes aan klein- of grootverbruikers is daarbij uit den booze. De industrieele klan ten zijn voor de provincie niet eens zulke aangename klanten. Het zou heelemaal niet erg zijn, als de industrie geen water van de provincie meer betrok. Het doet spreker genoegen, dat men over het algemeen gun stig over de afschrijvingspolitiek geoordeeld heeft. Uitvoerig verdedigt hij den post van f 750.000 voor het bouwen van'de twee ketels. Ged. Staten hebben zich, wat de uitbrei ding van het P.E.N. betreft, tot het ministe rie van Waterstaat gewend en dit heeft, voor gelicht door de deskundigen, daartegen geen bezwaar gemaakt. De concurrentie met de gasbedrijven is geen andere dan een kwalï- teitsconcurrentie. Alle andere soorten van concurrentie, zooals spreker die in eenige ge meenten geconstateerd heeft, keuren Ged. Staten af. Aan spreker is o.a. een gemeente bekend, waar men een ambtenaar, die elec trischen stroom gebruikte, gedwongen heeft gas te verbruiken. Wat het vastrecht betreft, deelt spreker mee, dat dit niet verlaagd kan worden. Na nog eenige korte opmerkingen in tele gramstijl beantwoord te hebben, eindigt Mr. Bruch. De begrooting der bedrijven met de daar bij behoorende voorstellen, door ons reeds gepubliceerd, en de begrooting der provincie worden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Geltllecningen. Ged. Staten werden gemachtigd, de vol gende geldleeningen aan te gaan: f 1.451.000 voor uitbreidingswerkzaamhe den ten behoeve van het Prov. Electriciteits- bedrijf; f 667,000 voor de uitvoering van het West-Friesche Kanalenplan en voor verbete ring van den vaarweg over het Alkmaarder,- meer; f 92.000 voor bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en de ver betering van het Noordzeekanaal; f 385.000 voor uitbreidingswerken van het Prov. Wa terleidingbedrijf en f 20.500 voor de .Provin ciale Ziekenhuizen. Te half zes wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag 14 December, des morgens half twaalf. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 11 DECEMBER 1937. Progr. III. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 11.50 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Londen Regional. 3.20 Keulen. 4.20 Ned. Brussel. 5.50 Fransch Brussel. 6.20 Keulen. 9.20 Londen Regional. 9.40 Boedapest. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen 10.35 Londen Regional. 12.05 Droilwich. 4.20 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 11.00 Lon den Regional. 11.20 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8 00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoekoro- gramma. 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10